THOLEN DER WIJS irrr Inspraakavonden Welzijnscommissie een succes. "NOG VER" informatierubriek van de gemeente tholen ZORG DAT U GEZIEN WORDT BOUWVERGUNNING: EERDER NODIG DAN U DENKT!! BEVOLKINGSONDERZOEK OP BORSTAFWIJKINGEN VANDAAG GESTART OVERDENKING PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Hoogste punt uitbreiding Lievensberg Donderdag 8 november 1979 EENDRACHTBODE 5 OPENSTELLINGSTIJDEN GEWIJZIGD! POSTKANTOREN KURSUS ALGEMENE BASIS OPLEIDING BEGINT IN JANUARI SPREEKUREN B. EN W. Spreekuur Woningstichting f Hoorzitting op woensdag 14 november a.s. in de raadszaal van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk ^modehuis Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 plan vaststellen. Op grond van dit vastgestelde plan heeft de kom missie, gelet op het strakke tijdschema waarbinnen zij moet werken, vier weken de tijd om het concept-jaarprogramma voor 1981 op te stellen. In augustus 1 980 volgt over dit concept-jaarprogramma we derom een openbaar moment. De bevolking wordt in de gelegenheid gesteld het plan te toetsen. In september 1 980 zullen burgemeester en wethouders de raad voorstellen het concept-jaarprogramma van aktiviteiten voor 1981 vast te stellen. In oktober 1980 zal deze raadsbeslissing plaatsvinden. Afgelopen dinsdagavond is de welzijnskommissie een belangrijke stap verder gekomen in de gehele procedure die uiteindelijk moet leiden tot de opstelling van een welzijnsplan voor de gemeente Tholen. De kern Tholen was dinsdag de laatste in een rij van zeven waar een inspraak avond werd belegd. Hoe nu verder? Nadat de welzijnskommissie een beschrijving van de plaatselijke sa menlevingssituatie en -ontwikkeling heeft gemaakt en de aanwezige verenigingen en instellingen zijn geïnventariseerd heeft men via de inspraakavonden een goed inzicht verkregen in de behoeften van de Thoolse bevolking. De commissie beschikt thans over een schat aan informatie. Deze informatie wordt nu naast elkaar gelegd en vergele ken. Deze vergelijking zal een groslijst opleveren van wenselijkheden, noodzakelijkheden, maar ook overlappingen. De inventarisatie met de hieraan door de welzijnskommissie verbonden konklusies en adviezen worden door burgemeester en wethouders in de loop van deze maand, voorzien van een voorstel, aan de gemeenteraad toegezonden. De gemeenteraad zal de geuite wensen en behoeften gaan beoordelen en zo konkreet mogelijk de uitgangspunten, doelstellingen en prioriteiten aangeven. Dit zal naar verwachting geschieden in de raadsvergade ring van december of januari a s. Als dan stelt men dus het zoge naamde "wenselijkheidsplan'' op. Dit wenselijkheidsplan zal door de welzijnskommissie worden omgevormd tot een voor-ontwerp vierja renplan. Over dit voor-ontwerp zal in de maand maart 1 980 wederom een openbaar moment plaats vinden: met andere woorden, de bevol king kan zich over dit voor-ontwerp uitspreken. De welzijnskommissie zal naar aanleiding van dit inspraakmoment het kollege adviseren met betrekking tot het vastgestelde voorontwerp-plan. Nemen burge meester en wethouders dit plan over, dan kan worden gesproken over een ontwerp-plan dat in april 1 980 aan de raad kan worden aange boden. In de maand mei daaraanvolgend kan de gemeenteraad het Sinds kort zijn de openstellingstijden van de plaatselijke postkantoren gewijzigd. In verband met de gemeentelijke dienstverlening die via deze postkantoren plaats vindt (behalve te Sint-Maartensdijk) geven wij u onderstaand nogmaals de nieuwe tijden: Sint-Annaland: 9.30 - 1 2.30 uur 15.30- 1 7.30 uur Sint-M'dijk: 9.00 - 1 2.00 uur 15.30- 17.30 uur Oud-Vossemeer: 9.30- 12.30 uur 15.30- 17.30 uur Stavenisse: 1 0.00 - 1 2.00 uur 16.30- 18.00 uur Tholen: 8.30 - 1 2.00 uur 14.00- 17.30 uur De openstellingstijden van de postagentschappen Poortvliet en Scherpenisse hebben geen wijziging ondergaan. Nu de dagen weer gaan korten is het zeer wenselijk dat u de verlichting van uw (brom)fiets, auto, enz. kontroleert. Een goede verlichting voorkomt gevaarlijke situaties in het verkeer. Sinds 1 november zijn een reflektor aan de achterzijde van uw fiets en reflekterende pedalen verplicht. Ook als voetganger is het zaak dat u gezien wordt. Draag daarom bij duisternis of donker weer, lichte kleding. Een speciaal verzoek gaat uit naar onze landbouwers. Zorg voor voldoende verlich ting op uw traktoren en aanhangers. Bij het verlaten van uw land, kontroleer dan nog even of uw verlichting werkt en maak de gevoerde verlichting moddervrij. Voor het bouwen van een woning, garage, kantoor, een fabriek enzo voorts is een bouwvergunning nodig. Dat weet een ieder. Minder bekend is dat zo'n bouwvergunning ook nodig is voor het bouwen van een scheidingsmuur oftewel schutting, een pergola, een kippenhok, het veranderen van een raampartij, ja zelfs voor het vervangen van een voordeur. Nog maar pas is weer gebleken dat het niet aanvragen vah een bouwvergunning, voor een ogenschijnlijke kleine verandering aan een woning, tot grote problemen kan leiden. Problemen die voorko men hadden kunnen worden. Bij het aanvragen van een bouwver gunning zijn een aantal zaken die extra de aandacht vragen. Het zou ons wat te ver voeren om die nu op te sommen. Het gemeentebestuur heeft echter een folder (Tholen-INFO) uitgegeven waarin alle informa tie is verwerkt. De folder: Bouwvergunning: Eerder nodig dan u denkt, is verkrijgbaar via de folderrekken op het gemeentehuis en de plaatselijke postkantoren en -agentschappen. Als u gaat bouwen of verbouwen, leest u dan deze folder eens door. Het kan u een hoop moeilijkheden besparen. Vanaf vandaag is in onze gemeente een algemeen bevolkingsonder zoek naar borstafwijkingen aan de gang. Zoals vorige week al mede gedeeld, is het onderzoek in beginsel bedoeld voor inwoners van 40 jaar en ouder (geboren tot en met 31 december 1939). Overigens kunnen ook de jongere inwoners vanaf 1 5 jaar die doorgelicht wensen te worden zich zonder oproepingskaart bij de onderzoekauto melden. De kosten van het onderzoek bedragen ƒ5, Mochten er bij u nog vragen zijn omtrent dit onderzoek, neemt u dan even kontakt op met de afdeling bevolking van het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 117. Standplaatsen onderzoekauto en zittingstijden 1Sint-Annaland, bij bejaardentehuis "De Schutse F M. Boogaard- weg 1 0. Donderdag 8 november: 11.00-12.00 uur; 14.00-16.00 uur en 17.00-19.30 uur. Vrijdag 9 november: 1 1.00-1 2.00 uur en 1 4.00-1 5.30 uur. 2. Scherpenisse, bij dorpshuis 'HollandhuisLaban Deurloostraat 28. Vrijdég 9 november: 1 7.00-1 8.00 uur. Maandag 1 2 november: 1 0.30-1 2.00 uur. 3. Stavenisse, bij gymnastieklokaal, Schoolstraat 1 Maandag 1 2 november: 1 4.00-1 6.00 uur en 1 7.00-1 8.00 uur. 4. Sint-Maartensdijk, voor gemeentehuis, Markt 1-5. Dinsdag 13 november: 10.00-12.00 uur; 14.00-16.00 uur en 17.00-1 9.00 uur. 5. Oud-Vossemeer, voor dorpshuis "De Vossenkuil", Raadhuisstraat 7. Woensdag 14 november: 10.00-12.00 uur; 14.00-16.00 en 17.00-1 9.00 uur. 6. Tholen, bij bejaardentehuis "Ten Anker", Ten Ankerweg 32. Donderdag 15 november: 10.00-12.00 uur; 14.00-16.00 uur en 17.00-19.00 uur. Vrijdag 1 6 november: 1 0.00-1 1.30 uur. 7. Poortvliet, bij Wijkgebouw Groene Kruis, Bernhardstraat 2. Vrijdag 1 6 november: 1 3.30-1 6.00 uur en 1 7.00-1 8 30 uur. Tot nu toe hebben zich 1 1 kandidaten gemeld voor de zogenaamde A.B.O.-kursus. Daardoor is zekerheid verkregen over het houden van de kursus op Tholen. Op een nog nader te bepalen datum in januari gaat de kursus van start. Waar? Bij voorkeur in die woonkern van waaruit zich de meeste kursisten hebben aangemeld. Er kunnen nog een aantal kursisten worden toegelaten. De A.B.O.-kursus is een sportopleiding die u de basis geeft om daadwerkelijk binnen een sportvereniging aktief te zijn, bijvoorbeeld als leider. De kursus wordt bovendien door alle sportorganisaties verplicht gesteld voor trainer sopleidingen (o.m. recreatiesportleider). De kursuskosten bedragen ƒ45,— inclusief boekengeld. De kursusduur is 13 weken. Ook in de reiskosten kan een tegemoetkoming worden verkregen. Nadere in lichtingen over de kursus Algemene Basis Opleiding kunnen worden verkregen bij de sportambtenaar van de gemeente Tholen, telefoon 01666-2955, toestel 221, of bij de Zeeuwse Sportraad, Dam 31 te Middelburg, telefoon 01 1 80-28024. De spreekuren van het kollege van burgemeester en wethouders vinden plaats in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, en wel op maandag 1 2 november a s. Het spreekuur van burgemeester E. Baerends komt te vervallen. De loco burgemeester, wethouder C.J. Moerland houdt zijn spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. De spreekuren van de wethouders L J. Koopman en J. Versluijs vinden in de middaguren plaats en wel van 1 5.30 tot 1 6.30 uur. Het bestuur van de Stichting "Beter Wonen" houdt iedere maandag van 11.00 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. "En als hij nog ver van hem was, zag hem zijn vader..." Lukas 15:20 De gelijkenis van de "verloren zoon" kon beter als opschrift hebben: "de zoekende Vader". Het gaat er niet om, hoe slecht die zoon was, maar hoe goed de Vader wel is! Maar: hoe goed de Vader wel is, dat ontdekken we alléén maar, als we eerst eens nagaan, wat die jongste zoon hem heeft aangedaan. Wat heeft hij die lieve Vader veel verdriet aangedaan! Wat een liefdeloze vraag om nu al vast het deel van de erfenis te mogen krijgen. Wat liefdeloos en oneerbiedig om daarmee vandoor te gaan en het meteen op te maken aan allerlei waardeloze zaken. Maar veroor deel hem niet te vlug! Kijk eens goed op wie hij lijkt..! Nee, niet op die jongen, die verslaafd is aan verdovende midde len, ook niet op dat meisje, dat ergens met haar vriend is gaan samenwonen. Hij lijkt op u en op mij! Wij hebben eens die goede Vader liefdeloos verlaten. Onze grootste zonde is: God verlaten, en dat iedere dag opnieuw. Hem opzettelijk verdriet aandoen. Gelukkig is er één, die nog aan hem denkt, die medelijden met hem heeft, ook al merkt hij daar nu nog niets van: de goede Vader is Hem niet vergeten. Voorlopig denkt de verloren zoon niet aan z'n Vader; hij denkt er niet over om terug te gaan...Ook daarin lijkt hij op ons of beter: wij lijken op hem. We zijn zo ver van God afgeraakt, dat we er niet over denken om terug te gaan. Dat is nu onze allerdiepste nood: geval len en niet in staat om op te staan... ook: niet terug willen. We hebben het veel te goed in de dienst van de zonde. Steeds meer raakt de verloren zoon ver strikt in zijn eigen netten. Het gaat van kwaad tot erger. Hij heeft niet alleen de band met de aardse vader doorgesne den: ook die met de dienst des Heeren. Hoe kan hij de Heere in dat vreemde land dienen? Tenslotte zit hij bij de var kens, die onreine dieren. Ook hierin houdt de Heere Jezus ons een spiegel voor: voelt u, hoe uzelf ook aan alle kanten gevangen zit, gebonden in de macht van de zonde? U weet wel: er moet iets veranderen in mijn leven, maar intussen verandert er niets... Ziet u hem zitten, de verloren zoon? Ziet u hem daar, midden in zijn ellende? Toch vraag ik u geen medelijden met hem te hebben. Wat een dieptepunt lijkt voor de mensen is in werkelijkheid een hoogtepunt geweest: toen leerde hij zijn zonde en schuld zien, maar toen Leerde hij ook, dat hij die lieve Vader nodig had. Hij had hem verlaten, maar kon niet zonder hem! Hier begint zijn weg terug, naar de Vader... Nu zien we de liefde van de Vader pas goed. Nu wordt er niet meer over de zoon gesproken, maar des te meer over *'de Vader. "En als hij nog ver van hem was, zag hem zijn Vader.." dat betekent, dat die Vader dag in, dag uit naar hem heeft uitgezien. De Vader ziet met de blik van de liefde, daarom herkent hij hem ook onmiddellijk als zijn zoon, en dat, terwijl hij nog ver was, terwijl alles nog herinnerde aan zijn diepe ellende. Toen zag de Vader hem, toen werd hij met ontferming bewogen, en niet met toorn, toen liep hij hem haastig tege moet, toen viel hij hem om de hals en kuste hem. De Zoon mocht dus komen zoals hij was: met zijn vuile, gescheurde kleren...uit de verte kon je het aan hem ruiken dat hij bij de varkens vandaan kwam! De Vader wacht niet tot hij zijn schuldbelijdenis heeft uitgesproken, hij wacht niet tot hij eerst een schoon kleed aanheeft. De Vader gaat hem tegemoet in zijn ellende, in zijn verlorenheid. Zo is nu de Vader in de Hemel. Nie mand zoekt Hem, niemand vraagt naar Hem, toch zendt Hij Zijn Zoon naar de ze wereld. Daarin kwam Hij tot ons, terwijl wij nog ver waren. En iedere zondag komt Hij met Zijn Woord en Heilige Geest tot mensen die ver van Hem leven en daarom verloren moeten gaan. Wij vergelden kwaad voor goed, Hij vergeldt goed voor kwaad! Hij roept heden: zondaar, kom naar huis! Door ons te wijzen op onze ellende..door ons te trekken door Zijn liefde. Deze Vader staat nog op de uitkijk. Hij wacht op u...op jou...op mij. Nog heeft Hij ge duld...nog staat de deur open...nog wor den we geroepen om te komen. Bent u reeds op weg naar huis? Bent u "nog ver", dat wil zeggen: getrokken door de liefde van de Vader? of zegt u daar nog "neen" tegen? Vergeet dan niet, dat de eigenlijke verloren zoon die de oudste was, die bleef weigeren om te komen. God beware ons daarvoor! Veracht deze liefde niet, maar laat u trekken. Jezus ontvangt zondaren, en eet met Hen. Oud-Vossemeer,Th. W.H.v.d. Heijden THOLEN Do. 8 nov: 19.00 uur vergaderzaal Ge- ref. Gemeente SGP studiever. K. Brou wer, Oostzaan over secularisatie en ge meentebegroting 1980 za. 10 nov: Oriëntatierit za. 24 nov: reünie Chr. Nat School SCHERPENISSE vr. 9 nov: Holland Huis, Feestavond de Zeebaars SINT MAARTENSDIJK za. 17 nov: Haestinge, dansavond STAVENISSE 23 en 24 nov: Bazar SINT ANNALAND vr. 16 nov: Dorpshuis, Ko de Korte, le zing OUD VOSSEMEER za. 10 nov: De Vossenkuil, 20.00 uur, Cabaret Ivo de Wijs SINT PHILIPSLAND vr. 9 nov: 19.00 uur De Wimpel, Gym. uitvoering De Flippers za. 10 nov: 14.00 uur Ons Dorpshuis, bazar V.Z.T. ten bate van zending BERGEN OP ZOOM Sticht. Etcetera: t/m 18 nov.: grafiek, tekeningen en aquarellen van Marianne v.d. Meer- Witte De Botte Hommel vr. 9 nov: 21.00 uur Drs. P. zo. 11 nov: 14.30 uur Ut Poppespul za. 17 nov: 21.30 uur Spook who sat by the door, film vr. 23 nov: 21.00 uur Streetbeats Markiezenhof: zo. 11 nov: 12.00 uur Hofzaal, koffie concert door het Orkest Jacob Obrecht zo. 18 nov: 12.00 uur Hofzaal, koffie concert door Studio Laren zo. 25 nov: 12.00 uur Hofzaal, herhaling concert van 11 nov. wo. 21 nov: 20.00 uur Hofzaal, Bronnen tot de geschiedenis, lezing met licht beelden tot 7 jan: Bergen in stukken Roxy They called him bulldozer a.l. do 20, vr. 18.45 21.15 u, zo 16, 18.45, 21.15 ma, di, wo 20 u. Pornopeppers 18 j vr za 23.30 u Een Nederlandse Robinson Crusoe a.l. za, zo, wo 14 u. Luxor The passage 16 j do 20 u, za. 18.45, zo. 16+18.45 u. Pornoweekend op Mallorca 18 j za. 21.15+ 23.30 u, zo. 21.15 u Furie der Apachen 12 j zo 14 u. De eend en de cadillac a.l. di wo 20 u. Oud-Vossemeer do 15 nov 20 u Sint Anthoniusschool bestuursverkiezing Sint-Annaland ma 12 nov. 19.30 u zaal Burggraaf stu dieclub glastuinders Scherpenisse vr 30 nov. 19.30 u 4 j bestaan J.V. Scharpenesse met dansen. Poortvliet vr. 16 nov. 20 u 't Ouwe Raed'uus bingo de Wigchelaar. St. Philipsland vr 9 nov. 20.30 u de Druiventros dansen Quick Step Het ziekenhuis Lievensberg heeft vorige maand het hoogste punt van de uitbrei ding gevierd, maar niet alle bebestuur- sleaen vonden het de moeite waard dit mee te maken. Het bleek ook nog niet om 'het' hoogste punt te gaan en om spoedopnames van bestuursleden te voorkomem, was de ceremonie op een veilige plaats op de begane grond gep land. Voorzitter W.N.C. de Haas hees aan de zijkant de vlag in top. Bestuurslid C.H. Booy liet weten, dat het voor de ziekenhuisgemeenschap plezierig is dat iedereen enthousiasme en verantwoor delijkheid in zijn werk legt. Architect A. Tuns van het Architectenbureau Mar- gry, Jabos, Tuns en Horsting uit Rotter dam tracteerde het gezelschap op enkele spitsvondige gedachten over het hoogste punt. Hij had daarvoor de grote Van Dale geraadpleegd en het medisch zak woordenboek. Een punt is iets ondefi nieerbaars, maar een hoogste punt heeft iedere gemeenschap wel. Dat is de top van de kerktoren, waarvan een stuk mystiek uitgaat, aldus dhr. Tuns. Nu het hoogste punt in normen, mogelijkheden en eisen was bereikt, wilde hij terugke ren naar het platte vlak. Daarom bood de architect een maquette aan van de volgende uitbreidingsfase van het zie kenhuis Lievensberg. Nu ging het om de polikliniek met laboratorium en o.a. aan de achterkant de nieuwe ingang voor de ambulances. Volgend jaar om deze tijd kan de nieuwe ruimte (in twee bouwla gen) in gebruik zijn. Het door het waterschap Tholen vast gestelde bestrijdingsplan waterveron treiniging voorziet in een uitbreiding van de rioolwaterzuiverings installatie te Sint-Maartensdijk. Via een aan te leg gen persleiding vanaf de kernen Scher penisse, Stavenisse en Sint-Annaland zal dan het huishoudelijk en bedrijfsaf- valwater getransporteerd worden naar de zuiveringsinstallatie te Sint-Maar tensdijk, waarna dit afvalwater vervol gens wordt gezuiverd en wordt geloosd op het polderwater. De huidige installa tie zal evenwel moeten worden aange past en zelfs worden uitgebreid wil die zuivering op een betere en effectievere wijze plaats vinden dan thans het geval is. Daarom heeft het dagelijks bestuur van het waterschap te kennen gegeven de uitbreiding te verwezenlijken op het perceel grond dat is weergegeven op de bij dit artikel behorende tekening. Dit perceel grond heeft volgens het bestemmingsplan "Buitengebied" een agrarische bestemming en de totstand koming van de uitbreiding van de zui- verings installatie is slechts mogelijk als die bestemming wordt gewijzigd. terrein uitbreiding rioolwaterzuiveringsinstallatie terrein bestaande riooMaterzuiveringsinstallatie weiland I I Het gemeentebestuur wenst die bes temming te wijzigen, maar wil zoals te doen gebruikelijk hierover vooraf een hoorzitting te beleggen. Tijdens die hoorzitting zal gerichte informatie kun nen worden verstrekt en kunnen op- of aanmerkingen, dan wel bezwaren wor den gemaakt. Alle belanghebbenden of belangstellenden worden daarom uit genodigd op de hoorzitting te komen. Zoals gezegd zal die hoorzitting ditmaal niet in de foyer van Haestinge plaats vinden, maar in de raadszaal van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Wethouder J. Versluijs toonde zich zeer tevreden over de zeven inspraakavon den van de Welzijnscommissie, die dinsdagavond in de Gasthuiskapel te Tholen werden afgerond. "Het is een succes geworden, want op zeven plaat sen zijn er toch totaal tweehonderd in woners geweest die in elke kern voor een geanimeerde bespreking zorgden. We hadden steeds een kleine dertig belang stellenden, terwijl er in Reimerswaal maar 3,4 of 5 mensen per avond waren", aldus dhr. Versluijs. De belangrijkste behoeften die hij na zeven inspraaka vonden heeft geconstateerd, zijn een jeugdwerkleider/ coördinator en kwali teitsverbetering van de speelveldjes. Ook de wens voor een dependance van de muziekschool en het Zeeuws Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming kwam vaak naar voren. De Welzijnscommissie zal deze maand nog de resultaten van de zeven bijeenkomsten bespreken om ad vies uit te brengen aan b en w, welke wensen er op het uitvoeringsprogramma moeten komen. "Het particulier initia tief zal echter een grote rol spelen, want de Welzijnscommissie kan onmogelijk zeven kernen achteraan lopen. We kun nen alleen stimuleren en activeren", zei de Thoolse wethouder. Na advisering van b en w beslist tenslotte de gemeen teraad op voorstel van het college welke wensen op welke termijn verwezenlijkt worden. In de gemeentebegroting 1981 moeten daarvoor dan de financiële mo gelijkheden worden geschapen. Er wor den ook wensen die op de inspraaka vonden naar voren kwamen sneller uit gevoerd. Zo werd maandag in Poortvliet gepleit voor snelheidscontrole in de Stoofstraat en dinsdag gebeurde dat al. rita bosstraat 27 berqen op zoom Advertentie 1M Gelukkig krijgt hij het ginds beter. En gaat hij ook aanmerkelijk meer verdienen. Giep voelde woede in zich opkomen, maar hij bedwong zich en probeerde zo kalm mogelijk te blijven. Rustig kwam hij over eind en zei: "Als de zaken er hier zo voor staan, laat ik vandaag uw persoonlijke bezittingen nog hier brengen. Verder bent u vanaf dit ogenblik niet meer bij mij in dienstbetrekking. Ik ontsla u hierbij op staande voet. U mankeert in werkelijkheid niets, meneer van Baaider, maar u laat zich opjennen door uw vrouw. Ik zal dit ontslag schriftelijk bevestigen per aant4 aangetekend schrijven. En het arbeidsbureau op de hoogte stellen van de juiste toedracht en oorzaak van uw ontslag. Namelijk wanprestatie. Voor het overige wens ik u een goede dag". De vrouw was rood aangelopen. "Als u maar weet, dat we geld moeten hebben tot aan het eind van dit jaar. We geven het door aan de bond!" Haar stem klonk krijsend. Haar man probeerde de vrouw tot kalmte te manen, maar de vrouw weerde hem bruusk af: "Hou jij je mond maar, want jij durfde nooit wat te zeggen, Ook over jouw rüg heen is hij de grote meneer Geugies geworden. Wat zou er van hem terecht gekomen zijn, als hij jou al die jaren niet had gehad?" Giep stond al bij de kamerdeur met de knop in de hand. "Alles, wat uw man nu weet van meubelen, mevrouw, heeft hij bij mij, in ons bedrijf geleerd. Aanvankelijk was hij voor een tientje in de week nog te duur. Hij zal nog wel eens met spijt terugdenken aan Schalenveld en meu belbedrijf Geugies, mevrouw; let op mijn woorden!" Terug in zijn kantoor stak Giep een sigaret op en probeerde zijn gedachten te rangschikken. Precies zoals ik begon te vermoeden, wist hij nu: meneer heeft geen zin meer om tijdens een show een paar uren langer te werken dan normaal. Hij kreeg er toch zeker altijd voor uitbetaald? Heeft hij ooit ook maar een kwartier moeten overwerken zonder er geld voor te krijgen? En was zijn salaris niet vorstelijk voor een man, die enkel meubelen kan verkopen? Een baan, waarmee hij wel tachtig kan worden, bij wijze van spreken! 's Avonds, tijdens de maaltijd, vertelde Giep van zijn belevenissen op de voorbijgegane middag ten huize van zijn assistent. Tonnie knikte begrijpend, toen hij de houding van Van Baalders vrouw beschreef. "Ik ken haar; de hele buurt daar heeft een hekel aan mevrouw van Baaider". "Hoe weet jij dat?" vroeg Hielkje verwonderd. Het meisje trok minachtend haar lippen op. "Ik kom nog wel eens verder dan Schalenveld". 's Nachts werd Giep plotseling wakker van de pijn, die hij voelde in de hartstreek. Geschrokken trok hij het licht aan. Het klokje op zijn nachtkastje wees half drie. Doordat Giep overeind kwam en het plotselinge licht in de kamer, werd ook Hielkje wakker. "Wat is er", vroeg ze met een slaperige stem. De pijn bij Giep werd heviger. Hij haalde hijgend adem. "Pijn!" riep hij uit. "Hier!" En wees tiaar zijn borst, De volgende sekonde was zijn vrouw klaar wak ker. Met een ruk kwam ze overeind en keek ontzet naar haar man, die ineenkromp van de pijn. öe wilde hem ondersteunen, daarvoor rond het bed lopend, maar nog voor ze hem kon bereiken, uitte de man een gil en viel neer. Blijkbaar buiten bewustzijn. Hielkje sperde haar ogen wijd open. "Giep!" riep ze. Haar stem klonk wild. En nog eens: "Giep!" Maar de man reageerde niet meer. Hij lag met zijn mond gedeeltelijk open half uit bed. Toen rende Hielkje in paniek naar de deur, opende die en riep over de bovengamg: "Tonnie! Gauw, kom er uit en bel de dokter! Vader is niet goed geworden!" Hoofdstuk 9: Gieps Gouden Vijfje Nog diezelfde nacht werd Gerrit Geugies naar het ziekenhuis "De Lichtenberg" in Amersfoort overgebracht, want hij had een hartaanval gehad. Begeleid door zijn vrouw, die in de prille, koude morgen in de hal van het ziekenhuis de ene sigaret na de andere rookte en de koffie dronk, die een nachtzuster haar verstrekte. Ze wist, dat men met haar man bezig was. Geleidelijk aan drong het tot haar door, dat zijn toestand ernstig genoemd kon worden, maar had er geen idee van, hoe erg. Ik wil hem niet verliezen, zei ze tot zichzelf; ik heb een heleboel aan hem goed te maken, want ik ben niet altijd lief voor hem geweest. Ik heb er verschrikkelijk spijt van. Eigenlijk ben ik een egoïst, want ik heb doorgaans enkel aan mezelf gedacht. Aan de eervolle functies, die ik geleidelijk aan in het verenigingsleven girig bekleden. Omdat ik populair werd, Omdat ik goed kon spreken, Maar wat heeft 't me alemaal gebaat? Heb ik mijn gezin er vaak niet door verwaarloosd? En Giep tekort gedaan? Ik moet bidden om zijn leven, maar ik kan het niet. Ik ben opstandig en toch ben ik mede schuldig aan zijn ineenstorting. Pas uren later, toen de ochtendportier zijn plaats weer had ingenomen en de dagzusters hun taken begonnen, mocht Hielkje even bij haar man. "We hebben hem wat opgelapt", zei de dokter, die haar waar schuwde. "U mag hem even zien. Met een beetje geluk halen wij er hem ditmaal doorheen. Maar hij moet zijn levensritme radicaal ver anderen. Nadat u uw man hebt gezien, wil ik met u praten". Giep lag, met rode kleur op zijn gezicht, hoogop in de kussens. De vrouw moest zich met geweld beheersen. Ze glimlachte, toen hun blikken elkaar ontmoetten. Ze boog zich over hem heen en drukte een kus op zijn mond. "Ik houd van je. hoor je? Ik houd van je. Het komt wel weer goed. De dokter is niet ongerust. Dus houd je kalm. dan komt alles vanzelf weer in orde. Ik zal voor je bidden, jongen. Probeer te slapen, ik kom straks terug...". Op de gang brak alle opgekropte spanning. Hoewel Hielkje door haar opvoeding wars was van alle in het openbaar ten toon gespreide emo ties, kon ze zich ditmaal niet langer inhouden en brak ze in een zenu wachtige huilbui uit. De dokter voerde haar mee naar zijn bureau en gaf de vrouw een kalmeringsmiddel. "Helemaal niet erg", antwoordde hij. toen ze zich verontschuldigde. "Zoiets komt vaak voor en het lucht in ieder geval op. Tja. ik wil nu een paar bijzonderheden weten over uw man. Hij had een infarct, zijn hart raakte overbelast. Wat doet uw man eigenlijk voor de kost?"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5