wn -vrr Kleine huizen in Tholen en Smerdiek (D BOUMAN POTTER SPS voorloper met verlichting wedstrijdveld Huilende kampioene LTS'ers Kees Jansen en Jan Dorst waren de gelukkigen in Middelburg De Schelde wie raan tegels eisen stelt gaat naar De Schelde mm Donderdag 8 november 35e Jaargang no. 52 Woonruimte voor een- en tweepersoons huishoudens Twee plaatsen Fliplandse gemeenteraad behandelt begroting 1980 Goede zaak WONINGINRICHTING Molenstraat Poortvliet E. VAN TUYN TANDARTS Wethouder prijst zelfwerkzaamheid voetbalvereniging Peil verhogen Navolging Aantrekkelijk Stimulans Uien 38 cent Eerste boeken Zeeland 1940-1945 Collecte voor Sport Gehandicapten Van waarde Niet te beschrijven Aftakeling Dankbaar Lid\ereniging Goud-en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ12,50 per halfjaar, per post 1 5,50, losse nummers ƒ0,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw. Op rekening 7,00. Hoofdredacteur G. Heijboer. Aan de Vossemeersepoort in Tholen en de Westvest in St. Maartensdijk komen huizen voor alleenstaanden en tweeper soons huishoudens. De Commissie Ruimtelijke Ordening van de Thoolse gemeenteraad qaf donderdaéavond b en w een positief advies. "We zuilen voort varend verder werken", zei burgemeester E. Baerends. Volgens landelijke onderzoekingen bes taat onze bevolking over een jaar of tien nog maar voor 35% uit gezinnen met kinderen. De rest zijn alleenstaanden of tweepersoons huishoudens. Op het ogenblik zou die verhouding al de helft benaderen. Voorzien wordt, dat dit pro ces zich ook op Tholen zal voltrekken. Volgens b en w wordt het dan hoog tijd dat er veel meer kleine woningen wor den gebouwd. Nu al doen zich proble men voor dat relatief te grote huizen aan alleenstaanden worden toegewezen. Onderzocht is welke plaatsen geschikt zijn voor terras- of stapelwoningen voor alleenstaanden. Daaruit kwam te voor schijn, dat op korte termijn in Tholen en St. Maartensdijk gebouwd kan worden. In Tholen gaat het om de Vossemeerse poort 3, 5, 7 en 9 tussen de Dalemse- straat en de Doelweg. Een voormalige melkwinkel en enkele woningen moeten hiervoor gesloopt worden. Deze panden De gemeenteraad van Sint-Philipsland begint dinsdagavond met de tweedaagse behandeling van de gemeentebegroting 1980. Om half acht houden de fractie voorzitters van SGP, CDA en PVAB hun algemene beschouwingen en de volgende avond, woensdag 14 novem ber, komen b en w met hun antwoorden. De fracties kunnen dan opnieuw reage ren, waarna tenslotte over de begroting en de belastingvoorstellen beslist wordt. Tijdens het begrotingsonderzoek door de raadsleden A.A. Rijstenbil, J. de Ja ger en L. den Engelsman is o.a. de dienstverlening van gemeentewerken Tholen ter sprake gekomen. Volgens b en w zullen de kosten 140.000 gulden bedragen en bij de dienst Walcheren 100.000 gulden. In het voorstel van het Dagelijks Bestuur aan het algemeen bestuur van de dienst Walcheren wordt voorshands alleen gesproken over een proefperiode van twee jaar. Gedurende die tijd kan St. Philipsland gebruik ma ken van de diensten van deze regeling, terwijl beide partijen kunnen bezien of eventuele toetreding zal plaatsvinden. De kosten van de gemeentereiniging zullen van 48 Vi mille in 1978 en 53 mille in 1979 stijgen naar 59.000 gulden in 1980. De Hoekwe Vossemeersepoort/Doel- weg in Tholen, waar eind volgend jaar wordt begonnen met de bouw van circa tien huizen voor een- en tweepersoons huishoudens. zijn al eigendom van de gemeente. Achter de nieuwe woningen komt bij de Doelweg een Groenvoorziening. In St. Maartensdijk gaat het om de Westvest tégenover de kleuterschool de Kubus en de Rehobothkerk. Er zijn vier woon blokken gepland met totaal minimaal tien huizen. De bewoners van de Oude straat moeten hiervoor minder grond afstaan dan oorspronkelijk in het bes temmingsplan stond. Zij houden meer mogelijkheden op hun achtererf over voor bijvoorbeeld garagebouw. Het wo ningtype vraagt namelijk relatief weinig bouwdiepte. Een dergelijk plan leent zich dus uitstekend voor het opvullen van gaten in de bebouwing. Raadslid J.L. van Gorsel sprak van een goede zaak. Hij wilde omwonenden in spraak geven en de zwarte schuren in de Bebouwdendam te Tholen ook voor dit soort huizen bestemmen wanneer daar geen zinnige bestemming voor zou zijn. Ook raadslid W.L. Bijl was blij dat er in Tholen een gat wordt opgevuld, al raakt hij dan persoonlijk wat vrijheid achter zijn woning aan de Dalemsestraat kwijt. Raadslid P. van Schetsen was eveneens gelukkig met de plannen. "Ga zo door en probeer dit overal te verwezenlij ken", zei hij. Raadslid M.P. van Dijke ging ook accoord met het scheppen van kleine woonruimte. Het gemeentebes tuur maakt nu de bestemmingsplannen, maar de bedoeling is, dat de stichting Beter Wonen de bouw uitvoert. De re gering stimuleert momenteel de bouw van huizen voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens, wat met gunstige financiële regelingen gepaard gaat. ig De Schelde heeft een pracht kollektie tegels (voor wand en vloer) en plavuizen, 'n Brede keuze uit 'n puike keur-kollektie... voor zeer vriendelijke prijzen, dat spreekt! Kom eens kijken in de smaakvolle showroom... u bent van harte welkom. bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Advertentie 1M Advertentie IM„ zal op maandag 12 en dinsdag 13 november afwezig zijn. Eventuele pijnklachten melden op het spreekuur te Tholen maan dagmiddag en dinsdagmorgen en te St.-Maartensdijk maandag morgen. Op andere tijden bellen 01645-2388. Advertentie IM Aarzelend drukte wethouder C.J. Moerland dinsdagavond in de SPS-kantine de knop in om de verlichting op het Poortvlietse sportveld officieel in gebruik te stellen. Hij had namelijk al eens gehoord, dat in Brabant bij zo'n gelegenheid de lichten in de huiskamer doofden en dat wilde hij de inwoners van Poortvliet niet aandoen, 't Liep echter allemaal goed af en na een half uur zorgden zes lichtmasten met totaal 12.000 wat voor een zee van licht op de groene mat. Voorzitter J. van Nieuwenhuijzen zei bijzonder trots te zijn, dat SPS als eerste voetbalvereniging op Tholen een volle dig speelveld in het licht kon zetten. En dat bijna zonder donkere hoeken. Hij wilde niet te chauvinistisch zijn door te erkennen dat de zusterverenigingen goede verlichting op de trainingsvelden hebben, maar Poortvliet heeft toch iets bijzonders. Dat is niet plotseling ge beurd. Er is over gedacht en over ges proken, maar de offertes waren te duur. Met behulp van de plaatselijke bedrij ven Visser en Mullie bleek de verlichting echter tenslotte toch een haalbare kaart. Loonbedrijf Hage moest een speciale giek monteren om de twintig meter lan ge lichtmasten in de grond te krijgen. Het is allemaal bijzonder vlot gereali seerd, aldus de SPS-voorzitter. Dhr. van Nieuwenhuijzen liet er geen misverstand over bestaan, dat ieder lid van SPS van de lichtinstallatie kan pro fiteren: zowel junioren als senioren. Het spelpeil kan daardoor verbreed worden en dat is bijzonder hard nodig gezien de huidige resultaten. Hopelijk valt er met de nieuwe lichtinstallatie meer uit te halen: een beter spelpeil en méCr spel-, vreugde, zei dhr. van Nieuwenhuijzen. Wethouder Moerland onderstreept dat. Hij vond het ook bijzonder fijn dat SPS met zelfwerkzaamheid en medewerking van de Middenstand deze voorziening tot stand kon brengen. Dat is spreek woordelijk voor de voetbal- en andere verenigingen, want op Tholen weten ze altijd een gaatje te vinden om de vere niging op hoger peil te brengen, aldus Dhr. Moerland. Een dubbel prettige bijkomstigheid vond de wethouder, dat de installatie zonder extra subsidie van de gemeente is verwezenlijkt. SPS is voorloper met deze verlichting, want dit is het eerste wed strijdveld op Tholen. Er zullen er zeker volgen, meende dhr. Moerland, die hoopte dat SPS verder zou mogen bloeien. Als kleine bijdrage gaf hij zijn aandeel in de financiering van het kleedgebouw aan voorzitter van Nieu wenhuijzen, waarna de lichten twee Voor Sarina Smits van WIK St. Annaland werd het zaterdagmiddag in de Thoolse gymzaal teveel. Toen wethouder C.J. Moerland meedeelde dat ze de eerste prijs bij de moeilijke oefenstof gewonnen had, huilde de kersverse Thoolse turnkampioene tra nen met tuiten. Het duurde wel even voor ze tot bedaren gekomen was, de liefderijke hand van wethouder Moerland en de arm van voorzitter Smulders ten spijt. Nog wat nasnikkend en met een wat bestraffende voorzitter Smulders op de achtergrond, liet Sarina het applaus toen toch maar over zich komen met de zilveren medaillewinnares Jolita Schot, eveneens van WIK St. Annaland, aan haar zijde. voor twee aanfloepten. Uit de techni sche toelichting van dhr. C.G. Visser werd duidelijk, dat het opstarten van de lampen nogal wat stroom vergt. Om te voorkomen dat ergens de verlichting in het dorp uitvalt, worden er eerst twee lampen gestart en na vijf minuten pas weer twee. Daarvoor zorgt een automa tische schakeling, maar de lampen kun nen ook apart ontstoken worden als ze niet alle zes nodig zijn. Dhr. Visser deelde mee, dat het om een nieuwe Phi lips sportveldverlichting ging met zes lampen van elk 2000 watt. De aangloei- periode vergt een klein half uur. Dhr. Visser zei via derden te weten ge komen te zijn dat SPS offertes voor de verlichting had gevraagd. Hij wilde er ook wel voor in aanmerking komen en twee plaatselijke bedrijven lukte het dat voor een niet gek hoge prijs te realiseren. Dhr. Visser dankte voor de opdracht en hoopte dat de zusterverenigingen de verlichting zo mooi zouden vinden, dat ze ook informatie zouden inwinnen. Hij had in elk geval reeds folders meege bracht. Het is met zo'n verlichting goed voetballen en hopelijk mogen de resul taten ernaar zijn. Lang leve SPS, zo be- 'sloot dhr. Visser. KNVB-bestuurder mr. L. Haverman uit Bergen op Zoom, voor wie het weer een groot genoegen was om naar Tholen te kunnen komen, noemde de verlichting een aantrekkelijke zaak. Niet alleen voor SPS, maar ook voor de afdeling Noord-Brabant en de KNVB. U heeft nu zeer nadrukkelijk een kans om vertegenwoordigende elftallen in Poortvliet te zien spelen. Zowel ama teurs als jeugdploegen op Nationaal en Internationaal niveau, zei mr. Haver- De KNVB-bestuurder bracht zijn felici taties over en noemde de verlichting een goede stimulans voor de sportcombina- tie Poortvliet Scherpenisse. De resulta ten zijn namelijk nu niet zo best, trou wens niet alleen van SPS, maar ook van andere Thoolse standaardelftallen, 't Lijkt wel of de kracht er een beetje uit gaat, want de ploegen nemen nu een plaats in die we van Thoolse teams niet gewend zijn. We komen in elk geval met het afdelingsteam hier spelen en dankzij de wedstrijdverlichting zie ik SPS bin nen twee jaar weer in de 4e klas KNVB, waar het thuishoort, aldus mr. Haver man. De nieuwe voorziening kost SPS 32 mille. De vereniging kon deze stap doen dankzij een goed financieel beheer met het opbouwen van reserves, een flinke steun in de rug van een goed lo pende kantine en toto/lotto en een geldlening bij de Rabobank. Voorzitter van Nieuwenhuijzen dankte in het bij zonder nog de Thoolse voetbalvereni gingen die spontaan gereageerd hadden om spelers beschikbaar te stellen voor een ouderwets Thools voetbalelftal. SPS is een nieuwe verlichting rijker en dat kan met name het standaardelftal alleen maar ten goede komen, zo maakten de verschillende sprekers dinsdagavond duidelijk. Hit Zeeland 1940-1945 0 Duitse inval beschadigde ook Tholen 0 SPS spant de voetballichtkroon op Tholen 0 Jeugdwerkleider en speelveldjes 0 Inspraakavonden Welzijnscom- missies succes 0 Waterschap verhoogt geschot en zuiveringslasten 0 Kleine huizen in Tholen en St.- Maartensdijk 1 0 St.-Annaland liefst een zwembad 0 Poortvliet graag een ijsbaan 0 Meerderheid commissie R.O. kiest voor plan Noord St.-Maar tensdijk 0 St.-Philipsland behandelt begro ting 1980 0 Thoolse turnkampioenen 0 HET IS FIJN IEMAND OVER ZICHZELF TE HOREN SPRE KEN, DAN HOOR JE NOOIT WAT SLECHTS 0 Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's Via de Sint-Annalandse veiling zijn dinsdag 140 ton eien verkocht voor 38.00-38.10 maat 40 opwaarts en 31.00-31.20 voor Drielingen. Wat moeten jongeren van een jaar of veertien, vijftien er van denken, wanneer zoveel ouderen er een in jeugdige ogen misschien wat onwezenlijke ceremonie van maken om 35 jaar na een oorlogsgebeuren - waarvan ze weinig afweten - zo plechtig een histo risch boekwerk in handen gedrukt te krijgen. We kunnen het met geen mogelijkheid benaderen, maar iets moet er bij de twee LTS'ers in hun latere leven van blijven hangen. Op een buiige november-dinsdag gingen ze naar de Middelburgse concert- en gehoorzaal om uit handen van in hun ogen waarschijnlijk levenswijze, maar tege lijkertijd wat aftakelende mensen een stuk geschiedenis in handen te krijgen. Ze hoorden er misschien al zoveel over, dat het bijna de keel moet uithangen, maar ze kunnen mogelijk nog eens begrip opbrengen voor die waarschuwing die 35 jaar na de tweede wereldoorlog werd gegeven. Dat is het feitelijke doel van het overbrengen van wat eens zo afschuwelijk kon plaatsvinden, maar wat de komende generatie met alle jeugdige kracht dient te voorkomen. Dinsdag 6 november 1979 zal dan ook door deze twee leerlingen van de LTS uit St. Maartensdijk (Kees Jansen uit Tholen en Jan Dorst uit Stavenisse) niet zo gemakkelijk uit het geheugen worden gewist. Voor de officiële uitreiking van het eerste deel 'Zeeland 1940-1945' mocht er van elk Zeeuws gebied - en we kennen nog steeds 'eilanden - een af vaardiging zijn uit het Voortgezet On derwijs. Van de Thoolse scholen werd door het lot de LTS aangewezen. Mis schien een toevalligheid, dat het juist van de Murgemeester Bouwenseschool moest komen, nu hij naar wie de school werd genoemd, ook een niet geringe rol in het Zeeuwse verzet speelde. Het zal Ook op Tholen en St. Philipsland wordt van 12 tot 18 november de Landelijke Collecte van de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten gehouden. Vorig jaar lukte het nog niet om in Sta venisse collectanten te krijgen, maar ook dat heeft de Provinciaal medewerker A.M. Westdorp uit Kortgene nu voor elkaar weten te krijgen. Ruim 1700 ge zonde sportmensen gaan volgende week op stap voor hun bekende of onbekende medemens, die noodzakelijk hun geëi gende sport moet kunnen beoefenen. Van de collecte 1978 werd meer dan een miljoen gulden uitgekeerd aan projecten voor gehandicapten. Hiervan kreeg Zeeland 25 mille. In ons land doen mo menteel ongeveer 15.000 gehandicapten aan een of andere sportbeoefening. Om de vele, soms zich geïsoleerd voelende gehandicapten door middel van sport weer in de samenleving te brengen, zouden dat er wel 80.000 moeten zijn. Er wordt op allerlei manier geprobeerd die gehandicapten over hun schroom en drempelvrees heen te helpen. De bij zondere aanpassingen tan de accom modaties vergen veel geld en volgende week kunnen ook de inwoners van Tholen en St. Philipsland daar hun steentje aan bijdragen. dhr. en mevr. Bouwense wel deugd hebben gedaan, want ook zij waren in Middelburg bij de plechtigheid. Een ceremonieel dat van waarde mocht worden genoemd. Er waren er zovelen met de 'oorlogslittekens', maar er waren er eveneens die nog in de leeftijd zijn om de toekomst te maken. Die twee ogen schijnlijke contrasten harmonieerden in Middelburg. Van de jongeren een af vaardiging van Tholen/St. Philipsland, Walcheren, West- en Oost-Zeeuws- Vlaanderen, Noord- en Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland. Van de oude ren uit elke gemeente verzetsvrouwen en -mannen uit de beruchte jaren tot zelfs de oud-burgemeester en mevr. Schuller van St. Maartensdijk toe. "Men kan de geschiedenis van de twee de wereldoorlog beschrijven in vele de- leA illustreren met duizenden foto's, maar men zal er nimmer in slagen te zeggen, hoe groot de ellende was. Altijd was de werkelijkheid nog erger. Als heel de hemel van papier was en al het water ter wereld inkt en alle bomen verander den in pennen, dan nog zou men alle verschrikkingen niet kunnen opteke nen". Tot dat zoveel omvattend citaat kwam de voorzitter van de adviescom missie geschiedschrijving Zeeland 1940-1945, gedeputeerde P.G. van den Bosse, eer hij toekwam aan de overhan diging van de eerste exemplaren van het boek aan de jongeren. Hij had tevoren al een schier complete verantwoording af gelegd over het 'heilig' moeten van deze Zeeuwse historie. Het laatste woord zal nooit over die periode worden gezegd, meende dhr. v.d. Bosse, ook als de laat ste van de generatie die oorlog en be zetting meemaakten, voorgoed de ogen hebben gesloten. De auteur van het eer ste deel, Levien de Bree, heeft dat altijd geweten en wcrstelde daarom met de in zo overvloedige mate voorhanden zijnde gegevens. Hij selecteerde om juist die elementen te noemen die in hun juiste verband ons en komende generaties een eerlijke indruk zullen geven van toen. Ik geloof dat een boek als dit meer bete kent dan een al of niet boeiende be schrijving van enkele oorlogsjaren in deze provincie, aldus gedeputeerde v.d. Bosse. Door de onderlinge contacten van de vele oude bekenden was het alleen al een grootse bijeenkomst. Verdez was er het moedig voorlezen van de echtgenote van de overleden auteur, mevr. N.F. de Bree-Joose, die een paar fragmenten naar voren bracht, waaronder ook de zo voor die tijd sprekende en qua uitslag zelfs wat humoristische fietsvordering door de Duitsers. Misschien geaccen tueerd omdat het voor het toenmalig gevoel de werkelijk eerste Duitse afta keling was. De plechtigheid werd verder opgeluisterd door twee optredens van Zeeuwse muziekstudenten uit Amster dam: Leendert de Jonge (fluit), Jan- Paul Tavenier (viool), Willemigk Tave- nier (cello) en Frank Mol (piano). Ze speelden het 'Adagio Sostenuto' uit So natine, de andante uit het kwartet in es dur en opus 1 van Naumann. Tenslotte was er nog een woord van de Zeeuwse Commissaris der Koningin, dr. C. Boerden. Hij had het echte eerste ex emplaar in ontvangst genomen en con cludeerde: "Wij zijn dankbaar dat nu dit boek, levenswerk van de Bree, voor ons ligt. Het is meer dan een al of niet boei ende beschrijving van enkele oorlogsja ren in deze provincie. Niet alles in het boek is somber en triest. Er was ook in die donkere maanden van 1943 de vita liteit, ogenblikken waarin de lach door brak. Er hoorde immers zoveel bij het leven in een bezet land", aldus dr. Boertien. Hij besloot zijn toespraak met: "Laten wij elkaar steeds ervan door- dringen van wat de vrijheid die na de Duitse bezetting hier weer al 35 jaar ons deel mag zijn, voor ons betekenen moet". Tijdens de ontvangst van het Provinciaal Bestuur daarna, zagen we oude littekens opnieuw schrijnen, maar tegelijkertijd ook wegschrompelen door oude vriendschapsbanden. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-33 85 Adri C. Broekhuiseen begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM 4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1