Groeiende behoefte sportieve recreatie rechtvaardigt voorzieningen In 1980 accent op woningwetwoningen Ontstellend ruimtegebrek gemeentelijke Mavo Tholen VVD keurt met SGP voorlichting bibliotheek over kinderbijbels af Geen steun voor fietspad voorstellen SGP en PvdA Deel horeca krijgt 't moeilijk Actualisering D.P.0. dringend noodzakelijk KAA BEE Donderdag 1 november 1979 EENDRACHTBODE 9 Binnenkort ook aandacht voor zwembadplannen Zwembad Venkelstraat Trimbaan flop Sporthal Raad Tholen vindt 126 woningen per jaar weinig, b en w voldoende. VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Mogelijk bouw van permanente lokalen Fusie LTS/LHN0 Wethouder Versluijs: Tholen wil het CIMK spreken Koopkrachtbinding Onderwijscommissie Partiële leerplicht M.L.K./I.T.0. Toch eigen bouw bevorderen. Met 126 voldoende. Wat in 't verschiet. Wethouder Versluijs bespreekt 'aanstotelijke zaken'met bestuur Welstandsbeleid. Tegenstrijdig Welzijn B en W weigeren toezeggingen over rijwielpad Poortvliet/St. Annaland Zonder subsidie Risico Burgemeester over geluidshinder en overtreding sluitingsuur Ziekenhuisbus "De groeiende behoefte op het gebied van de sportieve recreatie rechtvaardigt het realiseren van voorzieningen op dit gebied. De recreatiesport en de sportieve recreatie hebben onze volledige aandacht. Waar mogelijk zullen wij proberen voorzieningen te scheppen als een midget golfbaan, sporthal, enz. en activiteiten op dit gebied finan cieel ondersteunen." De wethouder van sportzaken C. J. Moerland zei dat tijdens de begrotingsbehandeling naar aanleiding van vragen van de verschillende fracties. Wethouder Moerland bracht naar vo ren, dat de recreatiesport het accent legt op het bezig zijn, het fit worden, een zekere conditie krijgen, zonder ver plichtingen ten aanzien van trainingen en wedstrijden. Opmerkelijk is, dat het aantal sporters dat zich aansluit bij een recreatie-afdeling van een sportvereni- ginq, sterk toeneemt. Bij de sportieve recreatie ligt de nadruk op het zomaar sportief bezig zijn door te fietsen, te waqdelen, een spelletje badminton te doen, een trimbaan te nemen. Het is niet nodig dat hierbij de officiële regels van de bonden qehanteerd worden aldus Moerland. Mevr. Boissevain merkte op, dat met name dertigers afhaken bij de georganiseerde sport. Raadslid Hilbron pleitte voor subsidiëring van de provin ciale fietspad en openstelling van de Sporthal Tholen voor sportieve recrea tie. Wethouder Moerland antwoordde, dat b en w nu al verschillende activitei ten op het gebied van de sportieve re creatie subsidiëren. In de sporthal Tho len zal zo mogelijk zeker ruimte gescha pen worden vobr sportieve recreatie. De wethouder van sportzaken deelde verder mee, dat de nota 'Behoefte over dekt zwembad op Tholen' in een van de eerstvolgende vergaderingen van de Commissie Sportzaken aan de orde ge steld wordt. Nader onderzocht zal moe ten worden, wat haalbaar is voor de ge meente. Volgend jaar hopen b en w de gemeenteraad ten aanzien van de zwembadplannen nader te informeren, aldus Moerland. Wat accommodaties betrof, liet hij weten, dat de aandacht van b en w zich nu extra richt op voor zieningen voor de binnensporten. Zo zijn twee bouwbedrijven uitgenodigd om aan de hand van het programma van eisen prijs op te geven voor de sportzaal St. Annaland. De ontwerpen worden nog voor het eind van dit jaar in de Commissie sportzaken behandeld. Spoedige realisering is afhankelijk van de voortvarendheid van het Ministerie van Onderwijs bij de afgifte van de goedkeuring ingevolge Bestek 81. Wethouder Moerland gaf raadslid Hil bron ,toe, dat ervoor geborgd moet wor den dat bij de sportzaal St. Annaland een dorpshuis gebouwd kan worden. "We moeten daar echter niet op wach ten, want anders moeten de scholen veel te lang wachten op een goede gymac- commodatie", aldus Moerland. Raadslid Hilbron noemde de gymzaal aan de Venkelstraat in Tholen een ont zettend beroerde zaak en een situatie die Tholen niet past. Hij vond dat het bouwkundig risico niet meer genomen kan worden, waaruit de burgemeester concludeerde dat Hilbron de gymzaal wilde sluiten en de kinderen geen gym les meer wilde geven. "Ik wil ze dat gy- monderwijs niet ontzeggen, maar wel de kans dat ze een stuk plafond op hun hoofd krijgen", zei het VVD-raadslid. Wethouder Versluijs dacht niet dat er gevaar was. Er is pas nog grote schoon maak gehouden en de gymzaal Venkel straat blijft in gebruik zolang de sporthal niet klaar is. Ten aanzien van andere sportaccom modaties zei wethouder Moerland nog, dat in Oud-Vossemeer hoogstens nog de berging in de gymzaal een verbetering behoeft. Die is nu te klein, maar dat probleem is niet meteen te verhelpen. De plannen voor twee tennisbanen in Oud-Vossemeer worden nader uitge werkt. Op vrij korte termijn krijgt de raad hierover een voorstel. In St. Maartensdijk bestaat het voorne men het huidige trainingsveld met een gedeelte van de trimbaan te gebruiken voor aanleé van een trainingsveld voor de voetbalvereniging en een wedstrijd- veld voor de korfbalvereniging. Het gaat om wijziging van de bestaande situatie. Aarnoudse noemde de trimbaan een flop en een volkomen mislukking. Hij pleitte voor voorzichtigheid bij het in willigen van verzoeken voor dergelijke zaken, waar maar een klein deel van de bevolking om vraagt. C.J. Moerland loco-burgemeester wethouder (P.v.d.A.) Wethouder Moerland noemde het ten enenmale niet te voorspellen of in de toekomst drastische belastingverhogin gen nodig zijn om de voorzieningen op peil te houden. De SGP-fractie vreesde daarvoor gezien o.a. de 456.015 gulden die voor 1980 op de begroting staat be treffende de sporthal. Bij achteruitgang van de financiële positie komen niet al leen de sportvoorzieningen zwaar op het gemeentelijk budget te drukken, maar ook allerlei andere voorzieningen. An dere noodzakelijke voorzieningen wor den niet uitgesteld door de sportvoor zieningen. Ze kunnen ook naar behoren behartigd worden", aldus wethouder Moerland. Van Damme vond dat de SGP niet steeds over de lasten van de sporthal moet blijven praten. Er zit ook een gemeenschapscentrum bij, een jeugdhonk en een creatief centrum. De SGP stond achter een sportzaal in Tho len, zodat het alleen om het verschil met een sporthal gaat. Wij blijven ook niet mekkeren over de vergroting van Haes- tinge, waar we tegen waren, aldus de VVD-fractievoorzitter. Er is een achterstand van huurwoningen en b en w van de gemeente Tholen willen die in 1980 wegwerken. Daarom is het beleid voor komend jaar gericht op de bouw van woningwetwoningen. De raad betreurde wel, dat van een bepaald contingent niet in alle kernen kan worden gebouwd, maar b en w hielden voor ogen, dat behalve in Tholen en Sint Maartensdijk niet in alle kernen bouwgrond voorhanden is en aange zien er een 25 goedkope koopwoningen snel gebouwd moeten worden, zijn die volledig voor deze twee kernen. De raad betwijfelde voorts of de opgave door b en w van 126 woningen per jaar wei voldoende is. Met name het CDA had daar bij monde van fractiewoordvoerder W.C. van Kempen zijn twijfels over. De VVD voegde er een vraagteken bij. Alle fracties waren weer benieuwd naar de uitkomst van de herziening nota bewoningspatroon van de provincie. Daar blijkt men gezien de ervaringen nooit zo gerust op te zijn. Vrijwel alle fracties hadden in hun be grotingsbeschouwingen gepleit voor de bouw van 1 en 2 persoonshuishoudens. Het dagelijks bestuur erkende, dat hier aan momenteel de behoefte het grootst is. Daarom werd met de stichting "Beter Wonen" overlegd. Die deed de toezeg ging in principe bereid te zijn in 1980 te Tholen en Sint Maartensdijk woningen te bouwen voor 1 en 2 persoonshuis houdens. Wethouder Koopman voegde er waarschuwend aan toe, dat vooral in Sint Maartensdijk de ruimte nog wel eens zou kunnen knellen, zodat het ook nog wel eens 1981 zou kunnen worden. Verder informeerden de fracties ook naar de gestegen vraag van eengezins woningen in de woningwetsector. Daar mee zit ook het college wat in de maag, zodat in elk geval komend jaar de bouw op die sector wordt gericht. Er is door b en w gevraagd om toewijzing van 65 woningwetwoningen. Nu zijn er 36 in aanbouw en nog dit jaar kan met de bouw van 40 woningwetwoningen wor den begonnen. Tevens nog aan 25 koopwoningen voor minder draag- krachtigen. Eind 1980 of begin 1981 zullen dan 76 woningwetwoningen en 25 goedkope koopwoningen klaar zijn. Bij toewijzing worden in het najaar 1981 AI.I K SOORTEN Zuid-Oostsingel 43 Tel. 34368 BERGEN OP ZOOM advertentie IM De PvdA heeft zich nog zeer beperkt uitgedrukt in haar bewering dat de gem. Mavo met een groot ruimteprobleem zit. Ik heb de situatie vanmorgen bekeken, maar mijn bevindingen zijn ontstellender dan uit de opmerkingen van de PvdA is te lezen. Toch - en dat is ook afgesproken met de directie - zal gewacht moeten worden tot begin januari. Dan kan een globale opstelling van het aantal leerlingen worden gemaakt voor het schooljaar 1980/1981. Aan de hand daarvan zullen maatregelen gevraagd moeten worden. Wethouder van Onderwijs J. Versluijs zei dat maandag tijdens de begrotingsbehandeling van de Thoolse gemeenteraad. Wanneer de verwachtingen ten aanzien van het leerlingental bewaarheid wor den, dan is uitbreiding met 1 lokaal nöddzakelijk. Voor permanente lokalen is plaatsing op het scholenplan nodig, zodat noodlokalen de aangewezen weg zullen zijn om eventuele tekort te kun nen opvangen. Dat is nu ook het voor nemen bij de LTS. Hiertoe zullen tijdig stappen ondernomen worden. Nu de gem. Mavo echter al twee noodlokalen in gebruik heeft, denken we eraan om permanente lokalen te bouwen, aldus wethouder Versluijs. Ten aanzien van de fusiebesprekingen tussen de gem. LTS te St. Maartensdijk en de ZLM-LHNO de Oesterschelp in Tholen zei de wethouder, dat gedacht was om het Westelijk deel van ons ei land in St. Maartensdijk onder te bren gen en de LTS'ers en huishoudschool leerlingen uit het Oostelijk deel in Tho len. De gesprekken zijn echter gestopt. De onderwijskundige besprekingen hebben zich zeer moeizaam ontwikkeld. Onder de nodige voorbehouden wenst het personeel van beide scholen mee te werken aan een samengaan, maar het voornaamste voorbehoud (1 scholen complex) kan op geen enkele wijze ge realiseerd worden. Naast het experiment Funderend Onderwijs achten b en w het niet in het belang van het onderwijs aan beide scholen, het onderwijzend perso neel op het ogenblik een ontwikkeling op te dringen waarachter zij niet kunnen staan. Wanneer de minister met een bindende regeling komt - wat overigens nergens uit blijkt - zal via overgangs- "Het is niet zozeer een dreigement, maar wel een dringende noodzaak om het rap port over het distributie-planologisch onderzoek (DPO) te actualiseren. We moeten ze spreken, dus als het CIMK niet naar Tholen komt, dan gaat Tholen naar het CIMK". Wethouder van Mid denstandszaken J. Versluijs zei dat aan leiding van de diverse wrevelige opmer kingen van de raadsfracties over het lang uitblijven van het DPO. Personeelswisseling bij het Centraal In stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) is de grootste oorzaak van de vertraging, zo liet de wethouder weten. Op 25 oktober heeft de DPO-werkgroep een bespreking gehad over de ontwerp- rapporten, maar de CIMK-leiding ont brak. Om haar aanwezigheid was door de Middenstandsfederatie uitdrukkelijk gevraagd en daarom stortte voorzitter J. Elenbaas opnieuw zijn gram uit over het CIMK. Daarbij heb ik toen opgemerkt dat als de CIMK-directie niet wil ko men, wij het CIMK zelf moeten opzoe ken, want klaarheid moet er komen over dit beleid. De maat is al lang vol, ja de beker loopt al geruime tijd over. De eis van gemeentebestuur en Middenstand is, dat het rapport geactualiseerd dient te worden. Ik meen echter, dat het ver in december zal zijn, eer we het kunnen bespreken, aldus wethouder Versluijs. Zijn indruk was, dat er op Tholen in elk geval een hoge koopkrachtbinding is: veel mensen kopen bij Thoolse winke liers en bedrijven en dat dient men vast te houden. Overigens waren de beleids aanbevelingen op verschillende punten nog te beknopt, aldus Versluijs. Hij wil de er niet verder over uitweiden aange zien er volgende week nog een gehele dag voor is uitgetrokken met de DPO- werkgroep. De nodige informatie zal dan zo spoedig mogelijk aan de raad verstrekt worden., zei de wethouder. Voor CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen bleef het een moeilijk te verte ren zaak dat het zo slecht loopt. Mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven (CDA) vroeg zich af, of het DPO-rapport na verschijning niet beter voor kennisge ving kan worden aangenomen en dan terzijde kan worden gelegd. Dat vond wethouder Versluijs wat te ver gaan, want behandeld wordt het in elk geval. recht een bestaande situatie gerespec teerd moeten worden. De besprekingen zijn nu opgeschort, maar hopelijk brengt het experiment Funderend Onderwijs meer duidelijkheid. Wij willen nu echter aan de wensen van beide scholen tege moet komen en ze niet te zwaar belasten, aldus wethouder Versluijs. Wethouder Versluijs wilde nu niet in gaan op de suggestie van de PvdA om een onderwijscommissie in te stellen. In dit stadium achtte hij de Commissie be stuurlijke aangelegenheden (de fractie voorzitters) en de schoolraad voldoende. In een later stadium van de welzijns planning komt het onderwijs aan bod. Raadslid de Bres wilde de onderwijs commissie koppelen aan de commissie Financiën en die ook in het openbaar laten vergaderen. Versluijs deelde mee, dat er bij de centrale inkoop van leer middelen nog geen vorderingen zijn ge maakt. Binnenkort zal dit met de hoofdenkring opnieuw besproken wor den. Wat het bijpassen van onderwijs- geld door de gemeente betrof (de rijks bijdragen zijn te laag) liet raadslid Hil bron weten, dat dit een vorm van de centralisatie zou kunnen zijn. Ingaande op vragen van de SGP zei Versluijs dat er vijf aanvragen om vrij stelling van de partiële leerplicht bin nengekomen waren. Het bezwaar richtte zich tegen de niet binnen redelijke reis afstand gelegen scholen. De wethouder noemde de afstand Anna Jacobapolder en Bergen op Zoom echter geen reden voor vrijstelling. Na overleg met het .E. Versluijs wethouder (C.D.A.) Regionaal Orgaan Leerlingenwezen hebben de ouders van drie van de vijf kinderen alsnog besloten aan de partiële leerplicht te voldoen. Overigens wees Versluijs erop, dat er geen sprake kan zijn van het inwilligen van aanvragen om vrijstelling. Die vloeit automatisch uit de leerplichtwet 1969 voort. Raadslid Dijke dacht, dat iemand die tot een an der kerkgenootschap behoort dan waar de school van uitgaat, bezwaar kan ma ken tegen de richting van het onderwijs. De wethouder antwoordde echter, dat een kerkgenootschap niet bepalend kan zijn voor het verlenen van ontheffing van de partiële leerplicht. Wethouder Versluijs deelde mee, dat er 41 leerlingen van Tholen buiten de ge meente onderwijs op I.T.O. (Individueel Technisch Onderwijs) of I.H.N.O. (In dividueel Huishoud- en Nijverheidson derwijs) ontvangen. Hij vond het, gezien de vrij grote groep, het bekijken waard of het ITO en IHNO bij de LTS en LHNO ondergebracht zouden kunnen worden. Voor de M.L.K. de Veste in Tholen zou een L.O.M.-school beter passen. Versluijs noemde het een vraag, of de uitkomsten van een experiment voor centrale aanmelding van het Bui tengewoon Onderwijs op Walcheren, op Tholen van toepassing kunnen zijn. Raadslid Hilbron pleitte ervoor, de drempels te verlagen. dan nog 65 huurwoningen gebouwd. Daardoor zal in redelijke mate aan de grote vraag kunnen worden voldaan, zo antwoordde wethouder Koopman de door de raad gestelde vragen. Niettemin willen b en w ook de eigen- woningbouw bevorderen, iets wat door de VVD nog eens werd gesuggereerd en bij de reElieken door die fractie nog eens onderstreept. Ook van SGP zijde ziet men daar nog het meeste brood in. Het college verzekerde dat hieraan steeds in ruime mate medewerking wordt verleend. Zo zijn er In de periode 1 juli '78 tot 1 juni 1979 123 premie- en vrije sectorwoningen gerealiseerd plus nog 12 beschutte sfeer woningen. Ook voor 1980 is men de eigen woningbouw niet vergeten, maar er is thans aanzien lijk minder vraag in vergelijking met huurwoningen. In 1981 hoopt men dan weer in zoveel mogelijk kernen premie woningen te bouwen voor de minder draagkrachtigen. Pas als de achterstand huurwoningen is weggewerkt, zal het mogelijk zijn een groter aantal koopwo ningen te realiseren. Daarom zullen dit jaar ook niet in alle kernen premie A woningen tot stand komen. Nu men weer een contingent heeft van 25, valt een verdeling over alle kernen er ook weer buiten en krijgen Tholen en Sint Maartensdijk het volle pond. In 1980 hoopt de woningstichting wel aan de vraag van koopwoningen te kunnen voldoen. Het vertrouwen is er bij b en w dat de hoofdingenieur-directeur van deze provincie bij de toewijzing 1980 met de bestaande behoefte op Tholen ernstig rekening zal willen houden. B en w achten een jaarlijkse toewijzing van 126 woningen weliswaar nodig, maar dan ook voldoende. Voldoende om de natuurlijke groei-, een vesti gingsoverschot gelijk aan de natuurlijke groei en de trendmatige gezinsverdun ning en de vraag naar woningen door mogelijke groei van arbeidsplaatsen op te vangen. Daarbij zou de woningreser ve, die per 1 april van dit jaar op 90 stond en eigenlijk laag is, niet moeten afnemen. Wethouder Koopman moest ontkennend antwoorden op de vraag van de SGP fractie of het mogelijk is in Stavenisse en Sint Annaland, mede vanwege de vergrijzing daar, een extra aantal eengezinswoningen kan worden gebouwd. In die kernen, zo zei de heer Koopman is de vraag naar eengezins woningen van degenen die trouwplan nen hebben of elders gehuisvest zijn, vrij gering. Voorzichtigheidshalve voegde het college er nog aan toe, dat de wo ningbehoefte per kern niet uitsluitend bepalend is voor de verdeling, maar men moet toch ernstig rekening houden met de voorkeur van vestiging door woning zoekenden. Dat is ook één van de rede nen, waarom een zo groot deel van de bejaarden- en premie-woningen uit de toewijziging 1979 in Tholen is gereali seerd. Het college had voor de raad een staatje gemaakt van te verlenen bouwvergun ningen, premiebeschikking enz. In de jaren 1979 t/m 1982. Dan kunnen in 1979 in die verschillende sectoren wo ningen te Tholen 57 worden gebouwd, te Poortvliet 9, Scherpenisse 15, Sint Maartensdijk 16, Stavenisse 3, Sint An naland 19, Oud-Vossemeer 8 of in totaal 127. In 1980 is dat voor Tholen 40, voor Poortvliet 8, voor Scherpenisse 11, voor Sint Maartensdijk 28, voor Stavenisse 6, voor Sint Annaland 15 en Oud-Vosse- meer 18 of in totaal 126. In 1981 wordt dat 43 voor Tholen, 8 Poortvliet, 11 Scherpenisse, 27 Sint Maartensdijk, 9 Stavenisse, 15 Sint Annaland, 13 Oud- De VVD-fractie in de Thoolse gemeenteraad heeft maandagavond met de SGP afstand genomen van de voorlichting van de bibliotheken over kinderbijbels. "Het is niet goed dat de openbare bibliotheek zich zo betuttelend opstelt ten aanzien van kinderbijbels. Moet men zich daarmee wel bemoeien zet SGP-fractievoorzitter Th. Aarnoudse. "Ik ben het met Aarnoudse eens: het hoort niet in een openbare biblio theek dat men voorschrijft wat wel en wat niet", aldus VVD-fractievoorzitter M. van Damme. Wethouder J. Versluijs zegde toe, een gesprek met het bibliotheekbestuur te zullen organiseren. Dhr. Versluijs had overigens met vol doening kennis genomen van het SGP- standpunt ten aanzien van de subsidië ring van de bibliotheken. Hij verwachtte echter in de komende jaren verdere kostenstijgingen als gevolg van een be tere huisvesting van de diverse biblio theken. De wethouder noemde vervan ging van de bibliotheek St. Annaland urgent, terwijl er ook in Tholen over een andere accommodatie gesproken is: Aan de Dalemsestraat/Doelweg in- plaats van nu in de Twee Stoven. Aan de Provinciale Bibliotheekcentrale is een kostenbegroting gevraagd van de aan passing van het huidige dorpshuis in St. Annaland voor de bibliotheek. P.v.d.A- raadslid J. de Bres vond dat de uiterste voorzichtigheid betracht moet worden ten aanzien van richtlijnen voor de aan schaf van boeken. Hij meende verder, dat alvast begonnen kon worden met de voorbereidingen voor de bouw van de nieuwe bibliotheek in Tholen. Dhr. Aarnoudse noemde het antwoord van de wethouder niet volledig omdat hij niet was ingegaan op de vragen over boeken met godslasterlijke taal. De SGP-fractievoorzitter liet weten ernstig bezwaard te zijn toen de folder over kinderbijbels verscheen, nadat men juist had besloten de bibliotheek te subsidië ren. Ondanks dat is het positief stand punt ten aanzien van de subsidie toen niet herzien. Vossemeer of weer 126 in totaal. Ten slotte in 1982 komen 43 huizen in Tho len, 12 in Poortvliet, 7 in Scherpenisse, 27 in Sint Maartensdijk, 5 in Stavenisse, 15 in Sint Annaland, 17 in Oud-Vosse meer of opnieuw 126. Het betekent van 1980 t/m 1982 in totaal 132 woningen in Tholen, 28 in Poortvliet, 29 in Scherpe nisse, 78 in Sint Maartensdijk, 22 in Stavenisse, 45 in Sint Annaland, 44 in Oud-Vossemeer, maakt een totaal over die 3 jaar 378 woningen. Het advies zou nu al mogen zijn: zorg datje er bij komt. Bij het hoofdstuk woningbouw kwam ook het welstandsbeleid aan de orde. De VVD vroeg zich af of die wel zo goed funktioneert in het belang van het ge heel. B en w bestreed de dikwijls onno dige vertraging bouwaanvragen als ge volg van het beleid van de welstands commissie. Het college verzekerde dat de commissie ook oog heeft voor het kostenaspect. Zo mogen gebouwen voor agrarische bedrijven meestal tot stand komen met betonplanken en afgedekt met golfplaten, overigens van bepaalde kleur In feite geeft de commissie wel voorkeur aan toepassing van baksteen L.J. Koopman wethouder (S.G.P.) en dakpannen, maar laat de goedkopere oplossing toch veelal toe. B en w ver klaarden zich tevreden met het functio neren van de welstandscommissie, maar had daarmee nog niet direct ieder raadslid overtuigd. Het college wees er nog wel op, dat veel tijd en moeite kan ?orden bepaard, indien aanvrager be reid is een terzake deskundige in te schakelen. Het zal het college bekend zijn, dat ook dit geld kost. Men had, zoals was gevraagd door de VVD fractie, geen behoefte aan het belegggen van een informatie-of discussieavond met de welstandscommissie. De wethouder zegde in tweede instantie toe ook de kwestie van de godslasterlijke boeken te bespreken, maar hij consta teerde wel een tegenstrijdigheid in de opstelling van de SGP. Aan de ene kant vraagt men verwijdering van boeken en aan de andere kant maakt men bezwaar tegen kritische opmerkingen van de bi bliotheek over boeken (kinderbijbels). Aarnoudse vond dat niet tegenstrijdig. Hij wees erop, dat de gemeente Gods dienaresse is en dus moet waken voor godslasterlijke taal. Van Damme kon de opstelling van de SGP wel begrijpen, maar het ging er hier om: Wil je censuur of niet. "Dat kan nooit gebeuren", zei het VVD-raadslid. Alle vragen over de sector welzijn wer den door wethouder Versluijs in het kader van het lopende werk van de wel zij nscommissie geplaatst. Hij voelde er niets vcfor op bebepaalde zaken vooruit te lopen, zoals het aantrekken van een beroepskracht, het instellen van een emancipatiewerkgroep en het vormen van een aparte afdeling Welzijn op de gemeentesecretarie, waarom mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet (PvdA) had gevraagd. B en w hebben wel een beroep SGP-fractievoorzitter Th. Aarnoudse noemde het maandagavond onbegrijpelijk dat b en w geen verdere voorbereidingen wilden treffen voor aanleg van een fietspad van Poortvliet naar St. Annaland. Hij kreeg tenslotte de PvdA-fractie een eindje mee, maar de door beide fracties afzonderlijk ingediende, verschillende voorstellen over het fietspad, kregen alleen de steun van de indieners. Aarnoudse had na de eerste rond van b en w al gewaarschuwd, zeer veel moeite te hebben met verhoging van Onroerend Goedbelasting als er geen toezeggingen waren gedaan over het fietspad Poort vliet. Later liet hij weten, dat dit 'een zware zaak' was voor de SGP. Het draaide in feite allemaal om 127.000 gulden die de gemeente Tholen waar schijnlijk nog van het Rijk krijgt in ver band met een nieuwe berekening van de uitkering uit het gemeentefonds. Ver schillende fracties waren hier al positief over, maar wethouder van Financiën C.J. Moerland was voorzichtiger. "Wij zijn niet gewend de pels van de beer te verdelen voor die geschoten is. We hou den bewust geen rekening met die 127 mille in de begroting 1980", zei de wet houder. Hij deelde overigens mee, dat het bedrag bij aanvaarding van alle be lastingvoorstellen - hetgeen gebeurde - ter vrije beschikking komt. Reservering van de 127 mille nu, zou slechts een principe-uitspraak betreffen omdat het bedrag nog niet geraamd was. De wet houder van Openbare Werken L.J. Koopman vulde aan, dat aanvankelijk was gedacht het fietspad Poortvliet als aanvullend werk aan te leggen met 75- 80 procent subsidie van het Rijk. B en W zijn echter niet van plan volgend jaar verdere voorbereidingen te treffen, al dus Koopman. De wethouder van Openbare Werken nam echter in het college een afwijkend standpunt in omdat hij met zijn SGP- fractie meeging. Het verwonderde hem ten zeerste dat b en w wel het gemeen tehuis in Scherpenisse zonder subsidie' willen restaureren, terwijl men aan het fietspad Poortvliet zonder subsidie niets wil doen. Het is jammer, dat er geen toezegging gedaan wordt om - als de 127 mille beschikbaar komt - te overwegen geld voor het fietspad beschikbaar te stellen, zo drukte Koopman zich wat voorzichtiger uit dan zijn fractie. Aar noudse wees erop, dat voor het ge meentehuis Scherpenisse 99.000 gulden geraamd wordt aan jaarlijkse lasten, terwijl het fietspad Poortvliet jaarlijks 105.000 gulden kost. Hij bleef erbij, dat de 127 mille nu voor het fietspad gere serveerd zouden moeten worden. Zo niet, dan trekt de SGP de consequenties: geen 3 x/i% verhoging van de O.G.B. Dat is dan niet nodig omdat er genoeg ruimte is in de begroting, aldus de SGP-fractievoorzitter. Van Kempen (CDA) had moeite met die reservering. Hij vond dat er eerst ver keerstellingen gehouden moeten wor den voordat tot aanleg van het fietspad Poortvliet besloten wordt. Hij was het met PvdA-raadslid J. de Bres eens, datje niet kunt reserveren wanneer je het geld nog niet hebt. De burgemeester liet we ten, dat de meerderheid van b en w het verdelen van de 127 mille voorbarig vindt. We moeten wachten tot het geld binnen is, dan is het jaar ook een beetje verder en dan kunnen we de besteding van dat bedrag in de commissie Finan ciën bespreken, zei de raadsvoorzitter. Van Schetsen (PvdA) bracht naar voren, dat er aan het uitstellen van restauratie van het gemeentehuis in Scherpenisse geen risico verbonden is, terwijl bij het fietspad wel mensenlevens betrokken zijn. De burgemeester kapte die discus sie af, maar hij stond de PvdA-fractie wel een schorsing van de vergadering toe. In die periode probeerde wethouder Moerland de SGP-fractie nog over te halen, maar tevergeefs. Na de hervatting stelde de PvdA voor, na het definitief worden van de 127.000 gulden, dat be drag aan de reserve Openbare Werken toe te voegen. Daaruit zou dat geput kunnen worden voor het fietspad. De burgemeester wilde dat voorstel in stemming brengen, maar wethouder Moerland vroeg zich af, of er geen be raad van b en w nodig was. Voor de burgemeester hoefde dat niet, waarna Moerland concludeerde "Mag ik dan stemmen zoals ik zelf wil". Die vrijheid wilde de burgemeester hem niet ontne men. Dhr. Moerland steunde het PvdA- voorstel, maar meer dan vijf PvdA- stemmen voor kwamen er niet. Het SGP-voorstel, de 127 mille nu al voor het fietspad te reserveren, onderging hetzelfde lot. Alleen de vijf SGP'ers waren voor, inclusief wethouder Koop man. "We willen de goeden niet in de boot nemen, maar anderen zullen het toch wei moeilijk krijgen". Burgemeester E. Bae- rends zei dat maandag tijdens de begro tingsbehandeling naar aanleiding van vragen over geluidshinder van horecabe drijven en overtreding van het sluitings uur. De burgemeester verzekerde, dat met de horeca niet alleen over verlenging van het sluitingsuur wordt gesproken, maar overhet gehele pakket van maatre gelen. öeker is, dat b en w uitbreiding van het aantal horecabedrijven wil voorko men en dat het college geluidshinder wil beperken. Verder werd nog gesproken over de be zetting van het politie-apparaat, ver keerstoezicht, de gevaarlijke weg Oud- gedaan op de Rijksbijdrageregeling emancipatie-activiteiten. Wethouder Versluijs bracht naar voren, dat de Raad beslist welke behoeften en wensen van de bevolking er vervuld worden in het kader van het wenselijk heids- en het vierjarenplan. "Wij zijn overigens van mening dat in een demo cratisch bestel en in een pluriforme ge meenschap als Tholen is, in principe el ke redelijke wens of behoefte invulbaar moet kunnen zijn", aldus wethouder Versluijs. r Vossemeer/St. Philipsland, een ram penregeling voor het Schelde-Rijnka- naal, verschillende normen voor sport- vissersboten in Tholen en Yerseke, jeugdaanvulling bij de brandweer, enz. Het aantal passagiers in de ziekenhuis bus loopt terug en dat al voordat de nieuwe dienstregeling in werking trad. De SGP-fractie meende dat die nieuwe regeling met bezwaren bij het overstap pen en het missen van aansluitingen de oorzaak van de terugloop was. B en w zullen bekijken of de middag- en avonddienst op deze manier gehand haafd kunnen blijven. Wat de voorlich ting betrof, meende men dat b en w op de goede weg zijn, ten aanzien van de voorlichting wilden VVD en PvdA ver der gaan dan de burgemeester, die eerst een onderzoek wilde afwachten alvorens maatregelen te nemen. Het overbelast zijn van de voorlichtingsambtenaar werd daarbij als een probleem gesigna leerd. De fracties hebben in het toch vrij luxueuze gemeentelijk hotel elk een ka mer, maar de VVD was ontevreden ge zien het slechte meubilair e.d. De bur gemeester zegde toe dat te verbeteren. Verder kwam de zoetwatervoorziening voor de landbouw, de bewoningsopper- vlakte in het buitengebied nog aan de orde. De PvdA-fractie sprak de vrees uit, dat Tholen nooit meer iets uit Middel burg zal horen over de nota verblijfsre- creatie zoals eerder al met de nota be volkingsgroei en woningbouw gebeurde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 9