voorlichting van de provincie zeeland PROVINCIE KOMT MET ZEEUWS DUIKBREVET ZEELAND 40 - 45 verschijnt 14-daags Verwijdering erger dan financiële gevolgen vindt burgemeester Baerends 15 NOVEMBER CULTURELE UITWISSELINGSDAG SPORTIEVE RECREATIE Sint Philipsland wil kappen met Thoolse dienst gem. Ontwikkeling. Donderdag 1 november 1979 EENDRACHTBODE 7 STATEN VERGA DERING OP 2 NOVEMBER WEG ZEELAND - BRUG-GOES NAAR RIJKSWEG 58 VOLLEDIG DUBBELBAANS DRIE STATEN COMMISSIES VERGADEREN IN HERFST VLOTTE AFWIKKELING PASPOORT- AANVRAGEN N Sint Philipsland zoekt liever verre vriend dan goede buur. Verwijdering van Tholen. Kost dik 120.000 - i REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01180) 27351 De provincies Zeeland (Nederland) en Oost-Vlaanderen (België) or ganiseren op 15 november a.s. een culturele uitwisselingsdag in het Zuidlandtheater in Terneuzen, te beginnen om kwart over twee. Met dit evenement wil men proberen de in 1950 begonnen, maar inmid dels verzande contacten tussen het noordelijk en zuidelijk Neder lands taalgebied nieuw leven in te blazen. De uitwisselingsdag is speciaal bedoeld voor vertegenwoordigers van de beide provinciale besturen, gemeentebesturen in de gebieden en culturele raden en commissies. Begonnen wordt met de opening door gedeputeerde mr. J.P. Boer- sma en een welkomstwoord door commissaris der koningin dr. C. Boertien en burgemeester C. Oc- keloen van Terneuzen. In vijf dis cussiegroepen komen zaken aan de orde als de regelmatige voortzet ting van de contacten, het betrek ken van de bevolking bij die con tacten, uitbreiding van de activi teiten over de beide provincies en geen beperking tot de hoofdsteden Gent en Middelburg, inventarisa tie van bestaande uitwisselings programma's (b.v. tussen gemeen ten) en eventuele uitbouw van de activiteiten tot West-Vlaanderen. De discussies worden gehouden aan de hand van een inleiding van Jef Wouters, contactambtenaar van Euregio Maas-Rijn, die uit wisselingsactiviteiten begeleidt van de beide Limburgen. Nadat die vijf discussiegroepen zich een mening hebben gevormd over alle punten volgt een forum discussie, die onder leiding staat van drs. M.C. Verburg, lid van de raad van state, bijgestaan door Jef Wouters en Martin Cantrijn, ad junct-directeur van de interpro vinciale cultuurraad voor Vlaan deren. Het programma wordt afgesloten met een optreden van het Ballet van Vlaanderen, dat om acht uur 's avonds begint in het Zuidlandt heater. Uitgevoerd worden Opus Vivaldi (Aimé de Lignière/Anto nio Vivaldi), de Holberg Suite (John Cranko/Edvard Krieg), La Cathédrale Engloutie (Jiri Ky- lian/Claudepebussy) en Chabria- na (André Leclair/Emmanuel Chabrier). Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar bij Uit Bureau, Markt 11, Terneuzen; Uit in Zee land, Nieuwe Haven 41-43, Mid delburg en Culturele Dienst Oost- Vlaanderen, Bisdomplein 3, Gent. Zij kosten 12,- per stuk en voor speciale kaarthouders 7,50 per stuk. Opus Vivaldi, in choreografie van Aimé de Lignière. Soli: Patricia Carey en Stefan Schuller Duiken is een sport die de laatste jaren sterk in de belangstelling is komen te staan. Steeds meer men sen raken geboeid door de pracht van het leven onder water en da len, voorzien van technische ap paratuur, af tot grote diepten. Dat gebeurt al lang niet meer uitslui tend in "traditioneel" duikwater als de Middellandse Zee. Wie op een mooie zomerdag aan de dijk bij Wemeldinge gaat kijken, ziet de duikers - Nederlanders en ook Belgen - bij tientallen te water gaan. Vooral de Oosterschelde is erg in trek. Het water is er in ver gelijking met het troebele kust water erg helder en het gevarieer de dieren-en plantenleven laat zich goed bekijken. De sterke toename van de duik sport in de Zeeuwse wateren heeft ook voor een. aantal problemen gezorgd. Van tijd tot tijd worden we opgeschrikt door berichten van ongelukken met duikers, sommige met dodelijke afloop. Ook zijn er duikers die in een soort verzamel woede allerlei mooie dieren mee naar huis nemen of die vinden dat je oesters beter uit de Ooster- schelde kunt halen dan ze in Yer- seke kopen- Gedeputeerde staten, hebben nu voorstellen gedaan om het duiken in Zeeland te regelen. Op 14 de cember a.s. zullen provinciale sta ten de zaak behandelen. Om te beginnen zullen in de toe komst alle duikers in het Zeeuwse voorzien moeten zijn van een spe ciaal Zeeland-brevet. Om dit bre vet te behalen moet een examen afgelegd worden onder leiding van een examinator die aangesteld is door gs. Duikers die al in het bezit zijn van bepaalde duikvaardig- heidsbewijzen (bijvoorbeeld het 2-sters-brevet van de Nederlandse onderwatersportbond) krijgen het Zeeuwse brevet uitgereikt zonder dat zij examen moeten doen. Ook van andere (buitenlandse) brevet ten zal worden vastgesteld of zij recht geven op het Zeeuwse be wijs. Wèl zal men een medische verklaring moeten tonen waaruit blijkt dat men capabel is tg duiken. Alleen met een brevet is men er echter niet. Het recht om in de Zeeuwse wateren te duiken wordt namelijk gekoppeld aan een ver gunning, die wordt afgegeven door gedeputeerde staten. GS schrijven in hun voorstel dat de meeste duikers hier niet vreemd tegenaan kijken, omdat zo'n vergunning in het buitenland meestal een normale zaak. is. Hieraan zou men nog kunnen toe voegen, dat ook sportvissers al ja renlang vergunningplichtig zijn. Eén van de voordelen van een vergunning is, dat overtreders van de duikregels het risico lopen dat dit document wordt ingetrokken. Een maatregel die vast en zeker meer afschrikt wekt dan een - vaak lage - geldboete. De vergun ning zal worden voorzien van een aantal voorwaarden waaraan moet worden voldaan. Er wordt bijvoorbeeld beschreven hoe de duikuitrusting moet worden sa mengesteld, hoe met verbindings- en seinlijnen moet worden ge werkt en welke gebarentaal men onder water moet gebruiken. Elke vergunninghouder krijgt een kaart uitgereikt die in details aangeeft waar de verboden duik- plaatsen in Zeeland zijn. Ook is aangegeven waar 's nachts mag worden gedoken. Bij het samen stellen van deze kaart is vooral rekening gehouden met de belan gen van de scheepvaart en het be schermen van oester- en mossel percelen. Een belangrijk onderdeel van de Zeeuwse duiksportregeling is het verbod dieren of planten mee te nemen of te beschadigen. Gs zeg gen in hun voorstel aan de staten, dat dit de enige manier is om de natuur goed te kunnen bescher men. Met een lijst van al dan niet beschermde planten en dieren valt praktisch niet te werken, omdat veel mensen het verschil niet we ten tussen allerlei soorten. Op dit verbod is wel een uitzonde ring mogelijk, bijvoorbeeld voor natuurwetenschappelijk onder zoek. Gs willen de regeling op 1 januari 1981 in werking laten tre den om een redelijke termijn te hebben waarbinnen sportduikers in de gelegenheid zijn een brevet te behalen. Enkele onderdelen - de bepalingen over natuurbescher ming en de plaatsen waar mag worden gedoken - worden het ko mende duikseizoen al van kracht. Dinsdag 6 november a.s. wordt offi cieel het eerste deel gepresenteerd van de geschiedenis van Zeeland in de tweede wereldoorlog. Dat gebeurt op een bijeenkomst in de Middelburgse Concert- en gehoorzaal. De heer P.G. van den Bosse, voorzitter van de ad viescommissie geschiedschrijving Zeeland zal de eerste boeken van "Zeeland 40 - 45" uitreiken aan de commissaris der koningin als verte genwoordiger van de provincie en aan een aantal leerlingen en studenten van het algemeen voortgezet en het beroepsonderwijs. Voor de bijeen komst zijn verder uitgenodigd de le den van provinciale staten, delegaties van inwoners uit alle Zeeuwse ge meenten, degenen die bij de voorbe reiding van de geschiedschrijving be trokken zijn geweest en personen die blijkens het boek in het begin van de oorlog een positieve rol hebben ges peel. Het eerste deel van "Zeeland40 - 45" is geschreven door wijlen de heer L. W. de Bree, die - zoals veel Zeeu wen weten - leraar geschiedenis en conrector was aan de rijksscholenge meenschap "Scheldemond" in Vlis- singen en die een aantal in Zeeland spelende historische romans op zijn naam heeft staan. Toen de auteur op 28 maart 1977 overleed was hij met de geschiedschrijving gevorderd tot het voorjaar van 1943. Dit gedeelte zal nu verschijnen. De opdracht voor het boek is gegeven door provinciale staten in juni 1973. In de jaren daarna is steeds het nodige geld beschikbaar gesteld om de op dracht te verwezenlijken. Zeeland is de enige provincie in Nederland waar de geschiedschrijving van de tweede wereldoorlog op deze manier wordt aangepakt. Het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie is nauw betrok ken bij de totstandkoming er van. Het RIOD heeft o.a. gewezen op de aparte positie die Zeeland in de tweede wereldoorlog heeft ingenomen als ge volg van de geografische ligging. Het tweede deel van "Zeeland 40 - 45 wordt geschreven door drs. G. Taal te Leeuwarden, wetenschappelijk hoofdmedewerker voor nieuwste ge schiedenis aan het instituut voor ge schiedenis van de rijksuniversiteit in Groningen. De bijeenkomst in de Concert- en ge hoorzaal wordt opgeluisterd met mu ziek die wordt vertolkt door vier Zeeuwse conservatoriumstudenten. Het einde van de plechtigheid bestaat uit een samenzang van het eerste couplet van het Zeeuwse volkslied. De totale oplaag van "Zeeland 40 - 45 is 5500 exemplaren. De gebonden versie kost f 47,—de reuzepocket f 29,80; zij zijn vanaf 7 november bij de boekhandel verkrijgbaar. Provinciale staten van Zeeland houden hun openbare vergadering op vrijdag 2 november a.s. om tien uur 's morgens in de Statenzaal, Abdij 11, Middelburg. Gedepu teerde staten doen mededeling over een wijziging in het streek plan Oost Zeeuwsch-Vlaanderen die inhoudt dat het Baalhoekka- naal geschrapt wordt. De staten wordt voorgesteld de beleidsuit gangspunten van de nota steun functie sportieve recreatie te on derschrijven en voor 1980 een bij drage beschikbaar te stellen van 51.800,- Een ander voorstel is een krediet te verstrekken voor het volledig dubbelbaans maken van de doortrekking van de weg Goes-Zeelandbrug naar de Rijks weg 58 èn het aanleggen van een opslagterrein bij deze weg. Aan de orde komt de nota over de coördi natie binnen het provinciaal ap paraat en een voorstel om in over eenstemming met de rijksregeling voor het provinciaal personeel de mogelijkheid te bieden op 63 jarige leeftijd met pensioen te gaan. Verdere voorstellen zijn o.a. het onttrekken aan het openbaar ver keer van een weggedeelte in de gemeente Hontenisse, het niet onttrekken aan het openbaar ver keer van een gedeelte van de Nieuw Neuzenweg in Terneuzen, reconstructie van een gedeeltelijk wegvak Buitenlust - Nieuwvliet en subsidie voor de automatisering van de uitleenadministratie in bi bliotheken in Zeeland. Gedeputeerde staten hebben pro vinciale staten voorgesteld de aansluiting van de weg Zeeland- brug-Goes op rijksweg 58 dubbel baans uit te voeren. Eerst was het de bedoeling, dat een enkelbaans- weg zou worden aangelegd. Bij het grondwerk en de bouw van een viaduct (over de spoorlijn) zou echter al direct rekening worden gehouden met een toekomstige verdubbeling van de rijstroken. Overleg tussen de provincie en de gemeente Goes en rijkswaterstaat had als uitkomst, dat een groot deel van de weg al meteen dub belbaans uitgevoerd kon worden en dat de aansluiting van Goes- zuid op de nieuwe weg ongelijk vloers gemaakt kon worden. Gedeputeerde staten stellen de staten nu voor een extra krediet van ruim 6,4 miljoen beschikbaar te stellen, waardoor de weg volle dig in één keer dubbelbaans kan worden. Een belangrijk aspect hierbij is, dat de weg Góes-'s-Heer Arendskerke (de oude rijksweg 58) veel minder druk wordt, omdat het doorgaand verkeer nu via de nieuwe weg geleid zal worden. Ontlasting van die weg betekent natuurlijk een toename van ver keer op de nieuwe aansluiting, wat ook pleit voor de nu voorgestelde dubbelbaansuitvoering. In het krediet van 6,4 miljoen zit een bedrag voor aanpassing van het viaduct over de spoorbaan en de aanleg van een tweede rijstrook in het weggedeelte Goes-'s-Heer Arendskerke. Verder wordt reke ning gehouden met de uitbreiding van het opslagterrein voor onder- houds- en gladheidsbestrijdings- materiaal op het industrieterrein in Goes-zuid. De staten nemen het voorstel op 2 november in behandeling. Op woensdag 7 november om vier uur vergadert de commissie voor onderwijs en cultuur over de ve rordening duiksport in Zeeland en een subsidieverzoek van het Van Eeghenhuis. Deze punten stonden al op de agenda voor 24 oktober j.l. maar zijn wegens tijdgebrek niet meer behandeld. Ook voor de 7e is de agenda omvangrijk; verwacht wordt dat deze vergadering voort gezet wordt op woensdag 14 no vember, ook om vier uur en, dan komt aan de orde: de Zeeuwse bi bliotheken, subsidie voor het bio logisch museum, oprichting van een jeugdservice-centrum en ie pen-inenting. De commissie voor de financiën vergadert op maandag 12 novem ber a.s. om vier uur over o.a. het financiële gedeelte van de kerne nergienota, subsidie voor restau- Uit een overzichtje van de afdeling rijbewijzen en paspoorten van de provinciale griffie blijkt, dat aan- ratie van monumenten en diverse begrotingswijzigingen. Op woensdag 14 november verga dert de commissie voor sociale za ken om twee uur 's middags over het provinciaal woonwagenplan en over het regio-advies van de ziekenhuissituatie in Zeeland. Gs hebben na een inspraakprocedure over de ziekenhuissituatie reacties ontvangen van de besturen van ziekenhuizen, gemeenten, kruis verenigingen en andere instanties in de gezondheidssector. De reac ties zijn verwerkt in een voorstel aan de staten, dat nu voorbehan- deld wordt in deze vergadering. Het voorstel komt op 14 december aan de orde in de staten. De commissievergaderingen vin den plaats in het Provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Ze zijn openbaar, spreekrecht is er gedurende een half uur direct na aanvang. vragers van een nieuw of verlen ging van een bestaand paspoort het vlotst bediend kunnen worden in de maanden september tot en met december. De reden hiervoor is simpel: in die tijd komen de minste aanvragen binnen en dat betekent, dat de zaak per dag bij gehouden kan worden en er niets blijft liggen tot de volgende dag. Ter illustratie enkele cijfers: in juni 1978 werden 6571 paspoorten en toeristenkaarten afgegeven tegen 1019 in november van het zelfde jaar. De reisdocumenten - zoals de paspoorten en toeristen- kaarten officieel heten - moeten aangevraagd worden bij het ge meentehuis van de plaats waar men woont, bij de afdeling bevol king of burgerzaken. De prijs is samengesteld uit drie onderdelen: rijksleges, provinciale leges en ge meentelijke leges. De bijdragen voor het rijk en de provincie zijn in alle Zeeuwse gemeenten gelijk, maar de gemeentelijke bijdrage kan per gemeente verschillen. Over het algemeen liggen de totale kosten rond de 45,- De commissaris der koningin heeft in 'n brief aan de burgemeesters in Zeeland op de stille tijd gewezen en hen gevraagd hun inwoners daarvan op de hoogte te stellen. Deze rubriek wil hierbij graag een handje helpen en zij roept de be volking op gebruik te maken van die rustige herfstperiode. DUIKGEBIEDEN IN ZEELAND VERBODEN DUIKPLAATS NACHTDUIK LOKATIE N Burgemeester Baerends vond de finan ciële consequenties als Sint Philipsland kapt met de Thoolse Dienst Gemeente lijke Ontwikkeling minder erg, dan de indruk van Verwijdering die hierdoor voor de buitenwereld wordt gewekt. Dat gevoelen viel maandag te beluisteren uit de overigens sobere beantwoording van de Thoolse raadsvoorzitter, toen hij tij dens de begrotingsbehandeling vragen over dit onderwerp moest beantwoorden, die een paar frakties hadden gesteld. De PvdA was met die vraagstelling concreet: A is er overleg geweest met uw college, B is de oorzaak van eventuele beëindiging bekend, C wat zijn de financiële gevol gen, D is er contractueel iets geregeld. De VVD fractie hield voorshands wat gram achter de kiezen en had slechts ge steld: hoewel diverse vragen ons op de lippen branden, willen wij er geen woord aan wijden. Tenslotte kwam het er bij fractiewoordvoerder Van Damme toch uit: als Flipland vreemd wil gaan, dan kappen met die hap. Als ik de raadsver- slagen lees, heb ik ook weer niet zoveel behoefte aan aansluiting. De soberheid van beantwoording door de raadsvoorzitter zat 'm vooral in uit latingen als hiervoor van VVD zijde werd gedaan. De raadsvoorzitter had dit in zijn hart willen voorkomen, omdat het alleen de verwijdering nog maar groter kan maken. Daarom ook zei de burgemeester te hopen, dat er nog ge noeg zaken zullen overblijven waarin men elkaar wel zal kunnen vinden. De PvdA had het balletje opgegooid, want er waren toch uiteindelijk kranteberich- ten verschenen. Deze week zou immers de dienst gemeentewerken van de Wal- cherse plattelands-gemeenten en Noord-Beveland uitspraak doen over een eventuele toetreding van de ge meente Sint Philipsland. Burgemeester Baerends zei als antwoord op de PvdA vragen, dat hij als gevolg van die pérs- berichten een gesprek had met zijn col lega van Sint Philipsland en daarmee die persberichten bevestigd kreeg. In aan sluiting daarop hebben b en w van Tholen schriftelijk gevraagd of Sint ^modehuis nta bosstraat 27 berqert op zoom Advertentie IM, Philipsland dan binnen een maand een definitieve beslissing wil nemen. Met name voor de werkplanning en perso neelsvoorziening wil Tholen dit graag tijdig weten. Wellicht te meer, nu kort geleden de beslissing viel tot personeel suitbreiding omdat met name de tech nische sector overbelast is. De burge meester kon moeilijk aangeven wat ex act de oorzaak is. Feit is, zo vervolgde de heer Baerends zijn beantwoording, dat in de loop der jaren Sint Philipsland zich meer afzon derde van Tholen en zich bestuurlijk verder weg aansluit, hetzij bij Schouwen of elders. Wij willen dat respecteren en daar verder niet op ingaan, hoewel wij het betreuren. Dat afhaken van Sint Philipsland heeft financiële gevolgen, want er is voor 1980 een bijdrage geraamd van 120.590,76. Wel leidt dat er weer toe dat meer in eigen beheer kan worden gedaan in- plaats van uitbesteding aan een extern bureau. Er was nooit een officiële ge meenschappelijke regeling tussen beide gemeente, maar gewoon sprake van on derlinge dienstverlening tegen betaling der kosten. Het staat partijen dus vrij die dienstverlening te beëindigen, zo be sloot de burgemeester de eerste ronde. Zo had de heer Van Damme het eigen lijk anders verwacht. Men zou naar bei de zijden elke mogelijkheid moeten aangrijpen nader tot elkaar te komen, inplaats van verwijdering. De burge meester zei in tweede instantie geen en kele behoefte te hebben om verwijde ring te veroorzaken. Er zit een zeker struktuurverschil tussen Sint Philipsland en Tholen. Al zullen dan misschien deze contacten wat minder worden, mis schien blijven er op ander gebied nog wel mogelijkheden over. Sint Philips land wil door aansluiting bij een rege ling van meerdere gemeenten ook in spraak krijgen. In elk geval dienen we een uiteindelijk besluit van Sint Philips land te respecteren, zo rondde de bur gemeester deze toch wat pijnlijke zaak maar zo snel mogelijk af. Wekelijks terugkerende aktiviteiten op het gebied van sportieve recreatie op het eiland Tholen. Maandag. 20.00-21.00: Spel en sport aktiviteiten voor iedereen georganiseerd door gym- nastiekver. Kwiek Stavenisse in de gymzaal. Leiding Wim Nieuwehuizen. 19.30-20.30: Spel, sport, gymnastiek ak tiviteiten voor dames georganiseerd door gymnastiekver. W.I.K. St. Anna- land in de gymzaal. Leiding Piet Nuy- ten. 21.00-22.00: Spel en sport aktiviteiten voor iedereen georganiseerd door gym nastiekver. Excelsior Poortvliet in de gymzaal. Leiding Piet Nuyten. Dinsdag 21.00-22.00: Recreatieve gymnastiek- groep voor dames georganiseerd door gymnastiekver. Excelsior Poortvliet in de gymzaal. Leiding Mevr. Smeulders. 19.00-20.00 20.00-21.00: Recreatieve trimgroep voor dames in de gymzaal van de huishoud school te Tholen. Leiding L.v.d. Graaf. 10.30-20.30 20.30-21.30: Recreatieve gymgroep in de gymzaal van de Technische School. St. Maartensdijk. Leiding Piet Nuyten. Woensdag 20.30-21.45: Rekreatief volleybal in de gymzaal te Oud Vossemeer, voor dames 21.45-23.00: Rekreatief volleybal in de gymzaal te Oud Vossemeer, voor heren. Er kan ook meegespeeld worden in de rekreatieve volleybalkompetitie van het eiland Tholen. Leiding Ad Geluk. 20.30-22.00: Trimclub van N.A.K.S. in Haestinge te St. Maartensdijk. Voor da mes en heren. Leiding Ko v.d. Griek. 19.00-20.00: Rekreatief zwemmen in zwembad Gageldonk georganiseerd door zwemver. de Eendracht Tholen. Vertrek bus 18.20 Grindweg. Inl. Mevr. de Weerd, Hoogaarsstr. 7 Tholen. Tel. 018660-2837. Donderdag 20.30-22.00: Rekreatief volleybal T.O.V.O. in Haestinge te St. Maartens dijk. Leiding Huib Boxce. 19.30-21.00: Rekreatieve trimgroep voor heren in de gymzaal. Georganiseerd door gymver. S.H.F. Scherpenisse. 21.00-22.30: Rekreatieve trimgroep voor dames in de gymzaal. Georganiseerd door gymver. S.H.F. Scherpenisse. Lei ding Dhr. Miechielsen. 21.00-22.00: Dames huisvrouwentrim in de gymnastiekzaal van Oud Vossemeer. Georganiseerd door gymnastiekver. Spido. 21.00-22.00: Dames huisvrouwen trim in de gymnastiekzaal van St. Philipsland georganiseerd door gymver. de Flippers. Voor verdere informatie over boven staande groepen kunt u terecht bij de organiserende vereniging, of bij de werkgroep Sportieve rekreatie Tholen tel. 01666-2903. Ga eens mee doen met een van deze groepen TRIM U FIT.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 7