TH O LENDER WIJS 't nu zelf!! Officiële publicaties HET WOORD GEVONDEN! informatierubriek van de gemeente tholen BEVOLKINGSONDERZOEK OP BORSTAFWIJKINGEN AFVAL IN PUTTEN EN STRAATKOLKEN BERICHT VAN DE THOOLSE BRANDWEERKORPSEN OVERDENKING PAK EVEN Ul/V ZAKBOEKJE Voorlichting LTS brugklas-ouders Winst op gas en verlies op electriciteit Nieuwe griffier Donderdag 1 november 1979 EENDRACHTBODE 5 Spreekuur Woningstichting SPREEKUREN B. EN W. (op de komende inspraakavonden) VANAVOND IN SINT-ANNALAND, MAANDAG IN POORTVLIET EN DINSDAG IN THOLEN BELANGRIJKE AFSLUITING VAN WEGEN IN DE KERN SINT-MAARTENSDIJK Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Van 8 tot en met 16 november I979 wordt in de gemeente Tholen weer een algemeen bevolkingsonderzoek naar borstafwijkingen (waaronder tuberculose) gehouden. Het onderzoek is in beginsel bedoeld voor de inwoners van 40 jaar en ouder. Deze groep krijgt een oproepingskaart toegezonden waarop een tijdstip voor het onderzoek is vermeld. Niettemin kunnen ook de jongere inwoners (vanaf 1 5 jaar) die door gelicht wensen te worden zich, zonder oproepingskaart, zich aanmel den bij de onderzoekauto gedurende de zittingstijden. Een overzicht van de standplaats van de onderzoekauto en de zittingstijden treft u hieronder aan. De kosten van het onderzoek bedragen ƒ5,— per persoon. Dit bedrag dient bij het onderzoek te worden voldaan. In tegenstelling tot vorige onderzoeken vindt het onderzoek plaats in een onderzoékauto en niet in een gebouw. Er is derhalve gaan wachtruimte beschikbaar. Wanneer iedereen precies op de tijd komt waartegen men is opgeroepen, behoeft dat niet bezwaarlijk te zijn. Mochten er eventueel nog vragen zijn, neemt u dan even kontakt op met de afdeling bevolking van het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 117. Standplaatsen onderzoekauto en zittingstijden 1. Sint-Annaland, bij bejaardentehuis "De Schutse", F.M. Boog- aardweg 10. Donderdag 8 november: 11.00-12.00 uur; 14.00-16.00 uur en 17.00-19.30 uur. Vrijdag 9 november: 11.00-1 2.00 uur en 14.00-1 5.30 uur. 2. Scherpenisse, bij dorpshuis "Hollandhuis", Laban Deurloostraat 28. Vrijdag 9 november: 1 7.00-1 8.00 uur. Maandag 1 2 november: 10.30-12.00 uur. 3. Stavenisse, bij gymnastieklokaal, Schoolstraat 1 Maandag 12 november: 14.00-16.00 uur en 1 7.00-1 8.00 uur. 4. Sint-Maartensdijk, voor gemeentehuis, Markt 1-5. Dinsdag 13 november: 10.00-12.00 uur; 14.00-16.00 uur en 17.00-19.00 uur. 5. Oud-Vossemeer, voor dorpshuis "De Vossenkuil", Raadhuisstraat 7. Woensdag 14 november: 10.00-12.00 uur; 14.00-16.00 uur en 17.00-19.00 uur. 6. Tholen, bij bejaardentehuis "Ten Anker", Ten Ankerweg 32. Donderdag 15 november: 10.00-12.00 uur; 14.00-16.00 uur en 17.00-19.00 uur. Vrijdag 16 november: 10.00-11.30 uur. Poortvliet, bij Wijkgebouw Groene Kruis, Bernhardstraat 2. Vrijdag 1 6 november: 13.30-16.00 uur en 1 7.00-18.30 uur. De buitendienst van de afdeling gemeentelijke ontwikkeling wordt regelmatig gekonfronteerd met klachten over stank van putten in de straat en straatkolken in de achterpaden. Een onderzoek leert dan in de meeste gevallen dat olie, benzine, gasolie maar ook frituurvet de oorzaken van deze stankoverlast zijn. Het spreekt voor zich dat het verboden is om oliën, vetten en benzine in de riolering te lozen, en bovenal verstoort dit de werking van rioolwa terzuiveringsinstallaties. Het gaat niet alleen stinken, maar er ontstaat een brandgevaarlijke situatie. Het is beter om afgewerkte oliën en benzineresten in te leveren bij een van de plaatselijke garagebedrijven. Deze hebben daarvoor aparte tanks. Het weggooien van frituurvet in straatkolken is ook geen milieu-vrien delijke bezigheid. Oud frituurvet kunt u het beste laten stollen en daarna gewoon in de huisvuilzak doen. Of wist u dat al? Van de zijde van de Thoolse brandweerkorpsen werd ons medege deeld dat het nogal eens voor komt dat de paaltjes die aangeven waar zich een brandkraan bevindt worden vernield of verwijderd. Dit geldt ook voor de bordjes die zich op woningen bevinden en die belangrijke informatie bevatten omtrent de ligging van de brandkranen in dat bepaalde gebied. Het is in ieders belang dat de paaltjes en de bordjes intakt worden gehouden. Het bevordert in geval van brand een snelle hulpverlening. Het bestuur van de Stichting "Beter Wonen" houdt iedere maandag van 11.00 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. De spreekuren van burgemeester en wethouders vindt plaats in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk en wel op maandag 5 november a s. Burgemeester E. Baerends en wethouder C.J. Moerland houden hun spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Wethouder L.J. Koopman en wethouder J. Versluys hebben 's middags spreekuur van 15.30 tot 16.30 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. Inmiddels zijn vier van de zeverwnspraakavonden achter de rug. De welzijnskommissie is redelijk tevreden over de opkomst en de geuite wensen. Zoals u weet moet het gemeentebestuur op korte termijn komen tot het opstellen van een goed welzijnsplan. Dit plan gaat aangeven welke zaken op welzijnsgebied de komende vier jaar aan dacht gaan krijgen: Met andere woorden: Welke aktiviteiten zullen mogen rekenen op financiële steun van het gemeentebestuur. Een van de voorwaarden die het gemeentebestuur in acht dient te memen is dat het welzijnsplan op demokratische wijze tot stand komt. Dit kan alleen indien de bevolking daarbij wordt ingeschakeld. Van daar de inspraakavonden. Tijdens de inspraakavonden wordt er in kleine groepen (circa 6 personen) gediskussieerd over een aantal uit gangspunten (doelstellingen) van de welzijnskommissie. Deze zijn: 1. Aangezien er maar 1/6 deel van de jeugd tussen 5 en 20 jaar deelneemt aan aktiviteiten van (voornamelijk kerkelijke) jeugdvereni gingen, dienen de oprichting van nieuwe - én uitbreiding van bes taande jeugdverenigingen en -sociëteiten te worden gestimuleerd. 2. In alle kernen is uitbreiding of aanleg van speelterreinen voor de jeugd gewenst. 3. De aktiviteiten van het plaatselijk bestaande verenigingsleven (mu ziek, zang, toneel, mannenverenigingen, vrouwenverenigingen e.d.) sluiten niet aan bij de behoeften van de bevolking tussen 20 en 30 jaar, aangezien de deelname van deze bevolkingsgroep zeer gering is. Aktiviteiten die wel bij de behoefte aansluiten dienen te worden gesti muleerd. 4. In de kernen Tholen en Sint-Maartensdijk dienen speciale aktivitei ten te worden georganiseerd voor de grootste kulturele minderheids groepen respektievelijk de Marokkaanse en Surinaamse inwoners. 5. Naast bovengenoemde aktiviteiten bestaan er bij de bevolking wellicht nog andere behoeften die alleen met medewerking van de bevolking achterhaald kunnen worden. Met name bij de behandeling van uitgangspunt nummer 5 kunt u uw persoonlijke wensen kwijt. Voor sommige mensen is het nogal eens bezwaarlijk om in het publiek te spreken. Mede om deze reden heeft de welzijnskommissie gekozen voor het diskussiëren in kleinere groepen. Binnen een dergelijk kleine groep kunt u uw wens(en) kenbaar maken. Op deze manier komt iedere burger toch aan zijn trekken. Wij rekenen op uw komst. De aanvang van de inspraakavonden is 20.00 uur. Leest u ook nog even de bewonersbrief "Uw welzijn in Tholen" door?! Goedkeuring 7e planverandering "Dalempolder" (Tholen) ter inzage. De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat op het bureau ruimtelijke ordening en grondzaken van de sekretarie-afdeling gemeentelijke ontwikkeling, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk met ingang van 2 november I979 gedurende een maand voor een ieder ter inzage ligt het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 2 oktober I979, nummer 1246/597, 4e af deling bureau r.o., waarbij goedkeuring is verleend aan de mede ter inzage liggende zevende planverandering van het bestemmingsplan "Dalempolder" Tholen. Gedurende boven genoemde termijn kan beroep worden ingesteld bij de Kroon door hen, die zich tijdig met bezwaren, zowel tot de gemeente raad als tot Gedeputeerde Staten hebben gewend. De beroepsschriften moeten worden gericht aan H. M. de Ko ningin en kunnen worden ingediend bij de afdeling voor de Geschillen van Binnenhof 1 te 's-Gravenhage. Sint-Maartensdijk, 1 november I979, 6e burgemeester van Tholen, E. Baerends. Voorbereiden bestemmingsplannen De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe- nimg aan het bepaalde in artikel 22, lid 2, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 2 november I979 voor een ieder ter sekretarie van de gemeente. Markt 1-5 te Simt-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad der Gemeente Tholen van 22 oktober I979, waarbij wordt ver klaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a. F.M. Boogaardweg te Sint-Annaland; b. Hiksedijk te Oud-Vossemeer; c. Spuidamplein te Scherpenisse; d. Burgemeester Bouwensestraat te Scherpenisse; e. Burgemeet te Poortvliet; f. Markt te Sint-Maartensdijk; g. Buurtweg te Stavenisse. De begrenzingen van genoemde gebieden staan aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig ge waarmerkte tekeningen. Sint-Maartensdijk, 1 november I979, De burgemeester voornoemd, E. Baerends. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Door de gebroeders Dijke, Kerkstraat 26 te Scherpenisse is vergunning gevraagd voor het oprichten van een graanloods op het perceel, kadastraal bekend Scherpenisse, sektie E, nummer 401plaatselijk bekend Veerdijkseweg. Dit bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmings plan. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor het onderhavige bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gele genheid om van 2 november tot en met 15 november I979 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwteke ning ligt gedurende deze termijn ter gemeente-sekretarie, af deling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 1 november 1979, Burgemeester en wethouders van Tholen. "Als Uw woorden gevonden zijn, zo heb ik ze opgegeten, en Uw Woord is mij geweest tot vreugde en tot blijdschap van mijn hart; want ik ben naar Uw Naam genoend, o HEERE, God der Heerscha ren!" (Jer. 15:16) Deze week wordt de Kerkhervorming, de Reformatie, die in de 16e eeuw plaatsvond, herdacht. Maarten Luther, een Duitse monnik, heeft daarbij een belangrijke rol gespeeld. Hij heeft onder meer de Bijbel in het Duits, de volkstaal, vertaald. Heeft het nog wel zin om de Kerkhervorming te herdenken? Is deze herdenking niet achterhaald en overbo dig? Er is toch toenadering tussen de protestantse kerken, de kerken van de Hervorming, en de Rooms-katholieke Kerk. Ze werken zelfs samen in de Ne derlandse Raad van Kerken. We leven toch in de tijd van de oecumene, van kerkelijk eenheidsstreven? Wanneer wij de Kerkhervorming, herdenken, halen we dan geen oude koeien uit de sloot, die de zo begeerde eenheid verhinde ren? Zo wordt er in onze tijd gedacht en gesproken. De reförmatieherdenkingen zijn minder talrijk dan vroeger en zij vinden alleen nog in bepaalde delen van de kerken plaats. Dit wijst erop dat de betekenis van de Kerkhervorming niet meer gezien wordt. Zo komt de Refor matie in het museum van de geschiede nis terecht. Toch is de Kerkhervorming van grote betekenis geweest en is zij dat nog! Zonder de Reformatie van de 16e eeuw zou West-Europa en de hele wereld er totaal anders uitzien. Wat voor nieuws heeft de Kerkhervorming dan gebracht? Zij heeft het Woord van God gevonden, her-vonden: Het licht van dat Woord is weer helder gaan schijnen, verlichtend en verwarmend, ontdek kend en vertroostend. Het Woord van God, de Bijbel, was er ook in de Mid deleeuwen. Als monnik had Luther zijn eigen Bijbel. Later moest hij als hoogle raar de Bijbel uitleggen voor zijn stu denten. Maar het Woord kon niet schij nen, omdat er stolpen overheen gezet waren: de stolp van de kerkleer en de stolp van de kerkelijke overlevering. Die stolpen boeiden het Woord en verduis terden het licht van het Woord. Maar het Woord van God is niet gebonden. Luther heeft in het Woord Christus ge vonden, Gods genade tegenover mense lijke verdienste, het geloof als werk van de Heilige Geest tegenover de kerk als heilsinstituut (sakramenten en bemid deling van de priester). Wat een ont dekking! Wat een bevrijding! Luther schrijft er zelf over: "Ik haatte dat woord 'gerechtigheid', het vervloekte en ver doemde mij. Ik zei tegen God: houdt ge dan nooit op mij te plagen met Uw toom? Maar ik hield niet op te bonzen tegen dat woord van Paulus: de recht vaardige zal door zijn geloof leven. En ineens zag ik het: wij leven, wij léven niet door ons doen maar door Gods schenkende gerechtigheid in Christus. Toen werd die tekst van Paulus mij tot een porta paradisi, tot de deur van het paradijs". Tot zover Luthers getuigenis. Het verging Luther zoals Jeremia, wiens 'woorden boven deze meditatie staan: "Als Uw woorden gevonden zijn, zo heb ik ze opgegeten, en Uw Woord is mij geweest tot vreugde en tot blijdschap van mijn hart; want ik ben naar Uw Naam genoemd, o HEERE, God der heerscharen." Het Woord van God, de Bijbel, is voedsel voor onze ziel. We ne men het tot ons en het wordt één met ons. Dat Woord van God wordt ons al les, in blijde en in droeve dagen. In dat Woord vinden we God zelf. Daarin ho ren wij Zijn stem, vermanend en nodi gend, ontdekkend en vertroostend. Wanneer wij in dat Woord Christus vinden, Gods rijke genade, dan geeft dat ons grote vreugde. Dat kunnen we nooit vergeten. Hij is de Parel van grode waarde! Jeremia's ontdekking, Luthers ontdekking en de. ontdekking van zove- len door de eeuwen heen, wordt dan ónze ontdekking. Dan gaan we God danken voor Zijn werk in deze mensen en scheppen moéd uit hun behoud. Dan gaan we zelf ook behoren tot die grote geestelijke familie, die geleid wordt door Woord en Geest. Hebt u de kracht en het licht van het Woord, de Bijbel, al ontdekt? Neem en lees! Lees biddend en vertrouwend! De HEERE laat Zich nog vinden in Zijn Woord. Als grond, fun dament, van dit alles, noemt Jeremia: 'want ik ben naar Uw Naam genoemd, o HEERE, God der heerscharen". Als u gedoopt bent, dan bent u naar Gods Naam genoemd. Laat uw doop uw pleitgrond zijn: "HEERE, u hebt het zelf beloofd. Doe zoals Gij gesproken hebt". In de weg van het horen van het THOLEN vr. 2 nov: Hof van Holland, Gala-avond ter gelegenheid van het tweede lustrum Eegedima. di. 6 nov; Gasthuiskapel, 20.00 uur in- spr akavond welzijnskommissie. wo. 7 nov: 20.00 uur Hof van Holland, Plattelandsvrouwen met dhr. J. van Putten over acMupunctuur. do. 8 nov: 19.00 uur vergaderzaal Ger. Gemeente SGP studiever. K. Brouwer, Oostzaan over secularisatie en gemeen tebegroting 1980. za. 10 nov: oriëntatierit za. 24 nov: reünie Chr. Nat. School POORTVLIET ma. 5 nov. 20.00 uur 't Ouwe Raed'uus, inspraakavond welzijnskommissie. SCHERPENISSE za. 3 nov: 20.00 uur Holland Huis, Smalstads Mannenkoor. SINT ANNALAND do. 1 nov: 20.00 uur Dorpshuis, in spraakavond welzijnskommissie. za. 3 nov: 20.00 uur Dorpshuis, dans avond vr. 16 nov: 20.00 uur Dorpshuis, Ko de Korte, lezing. OUD VOSSEMEER za. 10 nov: 20.00 uur De Vossenkuil, Cabaret Ivo de Wijs BERGEN OP ZOOM 3 t/m 18 nov: Stichting Etcetera, Gra fiek, tekeningen en aquarellen van Ma rianne v.d. ))eer-Witte. Markiezenhof: zo. 4 nov: 17.00 uur Hofzaal sherrycon cert door het Vocaal Ensemble van het Brabants Conservatorium, zo. 11 nov: 12.00 uur Hofzaal, koffie concert door het orkest Jacob Obrecht. zo. 18 nov: 12.00 uur Hofzaal, koffie concert door Studio Laren, tot 7 jan: Bergen in stukken Woord, in de weg van het gebed, schept God de Heilige Geest het gehoor. "Hoort en uw ziel zal leven". Dan ont dekt u telkens weer opnieuw: "Ik heb het Woord gevonden en het Woord heeft mij gevonden". Christus alléén, door het Woord alléén, door genade alléén en door het geloof alléén. Soli Deo Gloria: God alléén de eer! Ds. M.D. Geuze, St. Annaland. wo. 21 nov: 20.00 uur Hofzaal, Bronnen tot de geschiedenis. Roxy They called him bulldozer a.ë. do. 20 u, vr. za. 18.45 21.15 u, zo. 16, 18.45, 21.15 u, ma, di, wo. 20 u. Porno weekend op Mallorca 18 j. vr. za. 23.30 u. Het geheim v.d. rode varen a.l. za, zo, wo. 14 u. Luxor Kort Amerikaans 16j.do.20u,za. 18.45, zo. 16 18.15 ma, di, wo. 20 u. Pornodriften 18 j. za. 21.15 23.30 u, zo. 21.15 u. Karatevuist v.d. wraak 12 j. zo 14 u. St. Maartensdijk za. 3 nov. 20 u. Haestinge feestavond NAKS St. Philipsland vr. 9 nov. 19.30 u. De Wimpel Gymuit- voering De Flippers, za. 10 nov. bazar V.Z.T. ten bate van zending, 14 u, Ons Dorpshuis. Van bijna elke brugklas-leerling van de LTS in St.Maartensdijk was donder dagavond een of twee ouders aanwezig tijdens de voorlichtingsavond over het eerste schooljaar. De bijeenkomst kwam bij de meer dan honderd belangstellen den bijzonder positief over. Directeur Meloen maakte de ouders duidelijk, dat deze kennismaking de eerste was van een reeks kontakten die de school gedu rende vier jaar met de ouders van de leerlingen wil onderhouden. Hij gaf met behulp van een overhead projector algemene informatie over de school en de oudercommissie, waarvoor de brugklas-ouders binnenkort twee le den moeten leveren. Dhr. Meloen bracht naar voren, dat een kleine school met 340 leerlingen (waar van vier brugklassen) nogal wat voor delen biedt. Er is een persoonlijke be geleiding van de leerlingen, problemen worden snel onderkend en er zijn veel kontakten met de ouders. Een school Aan het eind van deze week wordt een begin gemaakt met de uitvoering van een gedeelte van het bestemmingsplan "Achter 't Bos". In de omgeving van de Bosstraat wordt een terrein bouwrijp gemaakt voor de bouw van 5 woning wetwoningen en naar verwachting 8 zogenaamde premie A-woningen. Met de bouw van deze woningen kan aan het eind van 1979 een aanvang worden genomen. Ten behoeve van het bouwrijpmaken is het nodig dat de afrit aan de Groenedijk richting Bosstraat, Winston Churchill- straat en Albert Schweitzerstraat wordt afgesloten. Dit geldt ook voor de toe gang tot de Bosstraat aan de zijde van Achter 't Bos. De ontsluiting van het gebied zal dus gaan plaats vinden via de William Boothstraat. Te zijner tijd bestaat de mogelijkheid dat de afrit Groenedijk weer gebruikt gaat worden, zij het dan alleen voor voet gangers en fietsers. kan namelijk niet zonder medewerking van de ouders, zei de LTS-directeur. Een nadeel van de kleine school noemde hij eveneens: de mindere vakkenkeuze: drie (mechanische techniek, bouwtech niek, motorvoertuigentechniek) in plaats van zeven. Na twee jaar onder bouw op de Smerdiekse LTS kun je echter alle richtingen uit. Schooldecaan H. de Wit vertelde ver volgens het een en ander over de orga nisatie binnen de school, de p(raktijk) en t(heorie)-stroom. Na de pauze gingen de ouders in vier groepen naar de lokalen, waar ze 15-20 minuten les kregen zoals ook hun kinderen bekend was: hand vaardigheid, nederlands wiskunde, aardrijkskunde geschiedenis bio logie, en in het vierde lokaal Engels. Tevoren waren de leraren reeds aan de ouders voorgesteld. Tenslotte werd er in de kantine nog na gepraat met beantwoording van vragen. Voor de ouders en de LTS was het een nuttig en plezierig kontakt. De begroting van de n.v. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij voor het jaar 1980 raamt voor de gassector een winst van 9.263.000,— en voor de electriciteitssector een verlies van 7.802.000,—Over 1978 vertoont de electriciteitssector een winst van 7.364.000,- en de gassector een winst van 10.404.000,—De herziene be groting voor 1979 geeft een winst voor de electriciteitssector aan van 5.424.000,- en voor de gassector van 9.935.000,- De Griffier der Zeeuwse Staten, dr. D. van der Wel, heeft de wens te kennen gegeven zijn werkzaamheden op 31 au gustus van het komend jaar te beëindi gen. Gedeputeerde Staten zullen ernaar streven provinciale staten tijdig een voordracht voor een opvolger voor te leggen. "Moeilijkheden?" vroeg haar vader, enigszins geamu seerd. Ze zette de koffie voor hem neer en schoof de koektrommel erbij. "Een sof-weekeind daar in Middelburg. Bazig, die tante Dien! Geen voorstelling van. Hij - oom Ron - is een sufferd. Om zich zo op z'n kop te laten zitten; Ron, zet-es koffiewater op...Ron, hou nu maar eens op met roken, want ik kan maandag de gordijnen weer wassen. Je rookt weer bar veel de laatste tijd; zonde van het geld...Ron, haal es ijs voor ons vieren...Ron, doe je jas aan in gezelschap; het staat niet om in je hemdsmouwen aan tafel te zitten...En zo voort. En die man doet het allemaal zonder mopperen. Nou, ik ben voor gelijkstelling van de vrouw met de man en zo denkt Niek er ook over, maar ik zou geen pantoffelheld als man willen. Niek mag, als we getrouwd zijn, best wel eens ketteren, als dat zo uitkomt. Ik ben ook geen heilige. En omge keerd. Maar niet zoals daar in Middelburg. Zaterdagmiddag zei ze tegen mij: "Blijf maar zitten"., Ton...die kerels kunnen ook wel eens afwassen; doen ze tenminste nog iets goeds. Nou, dat was teigen het zere been van Niek, he? Hij kwam overeind, pakte oom Ron bijde arm en zei: "Kom op, oom., het is zaterdagmiddag; wij gaan een partijtje biljarten en een borreltje drinken. Je had tante Dien moeten zien; ik dacht dat ze barsten zou van woede, maar ze .durfde toch niet te protesteren, want Niek keek haar zo veelbetekeRd aan, dat ze haar mond wel hield. Ik heb die schat 's avonds, toen we entre nous waren, er eens lekker voor gepakt. Nee, voor mij hoeft Middelburg niet meer. Ik ben blij, dat de stakker een paar leuke uren had met Niek. Al zal daarover in de slaapkamer wel een har Lg woordje over gevallen zijn." Giep luisterde belangstellend. Maar goed, dat Hielke er niet is, dacht hij, want die houdt helemaal niet van dergelijke confidenties. Zelf vond hij op z'n tijd de verhalen over de belevenissen van zijn dochters wel interessant. Hij vroeg enkel: "Wat doet die oom-Ron voor de kost?" "Bij het spoor in Middelburg. Die hele familie van Zalinger is bij de N.S. Een dochter van oom Ron en tante Dien is informatrice; een zoon is conducteur". "Jouw aanstaande man toch niet". "Hou" maar stil. Als hij in Delft afgestudeerd is, wil hij ook bij de NS solliciteren. Ze mogen van mij die tremen houden, hoor! Ik vind er niks aan, zo'n lange rit naar Middel burg." Begin november kwam Hielkje onverwacht op een avond thuis. Ze had een paar keer gebeld, maar Giep was er niet en het meisje, dat de telefoon aannam, beloofde het door te geven, maar vergat het. Zodat Giep stom verwonderd opkeek. Even Tater omhelsde het echt paar elkaar. Ze zei, terwijl ze zijn zoenen over zich heen liet gaan, op zachte toon: "Ik verlangde naar je..ik heb toch gebeld?" "Jopie heeft niets gezegd en er lag ook geen briefje." "N.ou, ik ben er; dat is het voornaamste, nietwaar?" Ze keek hem met schitterende ogen aan. En op dit ogenblik dacht Giep: Ik kan het haar«ooit opbiechten; dat mag ik haar toch niet aandoen? Maar af en toe brandt het in me.. "Hoe is het met mem?" voreg hij, niet op haar woorden ingaande. Haar gezicht betrok meteen. "Ik veronderstel, dat ze wel geen oproep meer zal krijgen voor het ziekenhuis. De dokter komt nu dagelijks en geeft spuitjes voor de pijn. Ze eet haast niets meer en ligt zo ongeveer de hele dag met gesloten ogen." De vrouw loosde een zware zucht. "Erg, als je iemand zo ziet wegteren en je staat er machteloos bij. Enfin, ze beseft nu ten volle de ernst van haar toestand, maar is volkomen bereid te sterven. Gisteren zei ze: "Ik heb veel zegeningen gehad in mijn leven. Ik had een goed en fijn huwelijk en ik heb schatten van kinderen en aangetrouwde kinderen. Tal van redenen om dankbaar te zijn voor wat God me allemaal heeft geschonken. Als Hij mij nu tot Zich wil nemen, is het goed. Als het eenmaal zo ver is, wees dan lief voor heit. Zorg goed voor hem; hij verdient het." Giep knikte en dacht: Ik wilde wel, dat ik zo'n groot geloof had. Ik bezat het vroeger toch? Hoe is me dat ontg lipt? Door de welvaart? Omdat alles tot voor kort van een leien dakje ging? Een goedlopende zaak, gezonde fijne meiden en een vrouw, die weer helemaal mijn echtgenote is? Wat leefden we in die oorlogsjaren dan toch dicht bij God vergeleken bij nu... Enkele uren later, in bed, sloeg Hielkje haar mollige armen om Gieps hals en drong zich dicht tegen hem aan". "Ik kon niet langer meer buiten je," fluisterde ze met hese stem van verlangen in zijn oor. In de tweede week van november meldde Van Baaider zich ziek. Net in een periode, dat er veel werk was. Giep had een show georganiseerd, die in dat weekeinde zou plaatsvinden. In de hoop, dat nog zoveel mogelijk zaken alsnog aankopen zouden doen voor de Sinterklaas. Zelf had hij al weken tevoren extra bestellingen geplaatst in Leeuwarden. Daar ging alles weer prima, dank zij de goedkope meubelen. En voor be paalde dingen, bankstellen bijvoorbeeld, moest Maarten al een lever tijd vaststellen. Gelukkig had Giep een mooie voorraad. Maar nu Van Baaider opeens ziek was, zat hij danig onthand. Toen hij een uurtje gelegenheid had, stapte hij in zijn wagen en reed naar Hoogerbroek, waar Van Baaider woonde. Joke van Baaider, een roodharige met brutale ogen, deed open en liet hem verder komen. "Mijn man zit binnen," zei ze, wijzend op de voorkamer. Zonder zich verder nog om hem te bekommeren, liep ze zelf door naar de keuken. Giep haalde de schouders op en ging naar de kamer, waar hij zijn assistent begroette. Enigszins verheugd, omdat hij de man niet in bed aantrof, maar aan gekleed in een stoel: "Valt nogal mee, he? Ik dacht aan griep of iets dergelijks." "Gewoon overspannen," verklaarde Van Baaider. "De dokter is al geweest. Ik moet rust houden en mag voorlopig dus niet aan het werk. Sorry." Het kwam er allemaal niet bijzonder overtuigend uit. Op dit moment begreep Giep, dat de man geen zin meer had zich die laatste weken voor hij ging vertrekken, druk te maken en zeker niet op de beide komende weekeind-dagen. Het ziet er naar uit, dat hij dus helemaal niet meer terugkomt, veron derstelde Giep. Maar op kalme toon zei hij, hoewel met teleurstelling in zijn stem: "Dat komt dan wel heel slecht uit. Probeer, of je in ieder geval vrijdagavond en zaterdag kunt komen. Om te helpen. Je weet, hoe belangrijk die show voor ons is." Nog vóór de man kon antwoorden, ging de deur open en stevende mevrouw Van Baaider binnen. "Vergeet u dit maar, meneer Geugies. U hebt toch gehoord, dat de dokter hem rust heeft voorgeschreven? En ik zal het u meteen maar vertellen: hij komt helemaal niet meer bij u terug. U hebt mijn man lang genoeg als een koelie geëxploiteerd. Vaste werktijden waren er de laatste maanden helemaal niet meer bij. Terwijl het salaris ook niet was om over te gillen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5