Thoolse raad achter begroting voor 1980 BOUMAN POTTER BROEKHUI Verhoging O.G.B. haalt 't net Recht en billijk Thools meisje (17) slachtoffer van botsing met aanhangwagen Vrouw (50) uit St. Maartensdijk slachtoffer van wangedrag Noodzaak of wenselijkheid Geen echte explosieve stof Molenstraat Poortvliet Veilingen Minister Albeda op Zeeuwse beroependag Donderdag 1 november 1979 35e Jaargang no. 51 Zeelp^C- "We hebben ons aardig aan het Horeca-sluitingsuur gehou den", zei burgemeester E. Baerends, toen hij maandagavond kwart voor twaalf de hamer voor de laatste keer liet vallen tijdens de begrotingsbehandeling van de Thoolse gemeente raad. Hij sprak de wens uit, dat het aannemen van de begroting mag leiden tot het goed functioneren van de gemeente en ten dienste van de bevolking mag zijn. Zondagopenstelling S.P.S. 1 Thools elftal Weinig controversieel Burgemeester kortaf Ook nog twee gewonden uit Tholen De zeventienjarige Ellie van Driel uit Tholen is woensdagavond 24 oktober omstreeks kwart over zes bij de Thoolse brug om het (gven gekomen, toen ze op haar bromfiets frontaal tegen een aanhangwagen reed. Het ongeluk gebeurde op de Eendrachtsweg, de langzaam ver keersweg van de Thoolse brug, op Brabants grondgebied. L.T. uit Bergen op Zoom kwam van Tholen met een tractor en een met appels geladen aanhangwagen. Hij was bezig een fietsef in te halen toen uit tegenovergestelde richting twee bromfietsers naderden. Aan de binnenzijde reed Ellie van Driel, die frontaal tegen de linker voorkant van de aanhangwagen botste en met haar hoofd onder het linker voorwiel kwam. De verwondingen waren fataal: ze overleed ter plaatse. Enige ogenblikken na deze botsing reed een bromfietser met duopassagier op de ravage in, waarbij ze ten val kwdmen. H.G. uit Tholen liep daarbij een gebroken arm op en P. van D. uit Tholen een gebroken sleutelbeen. Beiden werden naar het zie kenhuis Lievensberg gebracht, evenals het overleden meisje. Aan de voertuigen werden geen technische gebreken geconsta teerd. Het ongeluk gebeurde 35 minuten na zonsondergang. Over de schuldvraag wilde de Halsterse politie geen enkele mededeling doen gezien de moeilijke situatie. Bok op haverkist Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Opzettelijk de sloot ingereden door Dirkslander De vijftigjarige mevr. I.M. Ormskerk-Pelgrim uit St. Maar tensdijk is om het leven gekomen en haar 54-jarige man zwaar gewond bij een 'ongeluk' op de Rijksweg tussen de Haring- vlietbrug en de Heinenoordtunnel. Het in de Anjerstraat wo nende Surinaamse echtpaar werd zondagmiddag door drie jonge inwoners van Flakkee opzettelijk de sloot ingereden. De man wordt verpleegd in het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam, waar zijn echtgenote overleed. De aanleiding tot de moeilijk heden was een lichte aanrijding bij het oprijden van de Rijks weg bij Barendrecht. De Flakkeese auto werd bestuurd door J.S. (20) uit Oude Tonge met N. van L. (23) uit Dirksland en B. uit Nieuwe Tonge als inzittenden. Ze hadden een café in Rot terdam bezocht en werden geprikkeld door het rijgedrag van O. Beide auto's stopten, waarna de lezingen uiteenlopen. O. zou met hout en bierflessen geslagen zijn, terwijl S. met een mes gestoken zou zijn. Feit is dat de laatste in het ziekenhuis te Dirksland ligt. O., die zich door de drie jongemannen bedreigd voelde, vluchtte in zijn auto, maar de Flakkeeës zetten de achtervolging in met van L. aan het stuur. De auto van O. raakte enkele keren in de berm en tenslotte in de sloot, wat door de snelheid hard aankwam. De vrouw liep fatale verwondingen op en de bestuurder werd zwaar gewond. Een automobilist die van die situatie getuige was, achtervolgde de Flakkeese auto en noteerde op de Haringvlietbrug het nummerbord. De politie vond de wagen later op de avond terug in Oude Tonge. Het drietal bleek in een caravan achter de boerderij van F. te ver blijven. De politie sloot van L. in. De Thoolse politie stelde in St. Maartensdijk nog een onderzoek in naar de hérkomst van het mes, maar dat leverde geen aanwijzing" op. Betwijfeld werd of O., die suikerpatiënt is en op de Betho in Tholen werkt, zou hebben gestoken zoals de drie inwoners van Flakkee be weren. ging PvdA en CDA voor, SGP en VVD tegen: 9-8 Met de hakken over de sloot heeft het gemeentebestuur van Tholen maandagavond de 3Vz% verhoging van de Onroerend Goedbelasting (OGB) binnengehaald. PvdA (5) en CDA (4) stemden voor, SGP (5) en WD (3) waren tegen. Het tarief voor gebruikers (huurders) wordt volgend jaar 3,80 (nu 3,67) per 3000 gulden Onroerend Goed, terwijl eigenaars 4,75 4,58) moeten gaan betalen. De gemeente Tholen levert dat netto (na aftrek van inningskosten) 47.500 gulden op. 180 graden gedraaid Verstandig Hondenbelasting Huisvuilzak Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement per halfjaar, per post 15,50, losse nummers ƒ0,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw. Op rekening 7,00. Hoofdredacteur G. Heijboer. egrijpelijk stond vooral de Thoolse PvdA-fractie wat op de achterste benen na de uitspraak van b en w, dat het recht op werk een stelling is, die momenteel niet kan worden gehandhaafd. Het is inderdaad ook een zaak van theorie en praktijk. Theoretisch mag en moet ieder recht op werk hebben. Stel je voor, datje niet zou mogen werken. We herinneren ons in dit verband vroegere, zogenaam de kartels. Die verplichtten iemand eerst ergens praktische kennis op te doen, eer de mogelijkheid werd geboden zich theoretisch voor een of ander vak te be kwamen. Men had dus toen niet eens het recht te gaan studeren voor een vak waartoe men zich aangetrokken voelde. Inderdaad absurd. Echter, als iemand op het recht mag staan om werk te verrichten maar dat werk is er niet, wat schiet hij dan op met zijn recht. Als er door ogenschijnlijk discriminerende middelen - maar dat zijn het niet - iemand wel aan werk ge holpen kan worden, dan wordt daarmee niet alleen recht aan dat recht gedaan, maar zit er ook de billijkheid aan vast geknoopt. Met iedereen erkennen we dat het een teer onderwerp is. Stel twee sollicitanten met dezelfde mogelijkheden en capaci teiten. De een is, wat men vroeger een kostwinner noemde. De ander is man of vrouw, vanwie de andere gezinshelft wekelijks al een vol salaris binnen brengt. Wat moet dan het zwaarste we gen bij degenen die moeten benoemen? Het onbevooroordeelde recht of de rechtmatige billijkheid, dat door die ene te benoemen twee gezinnen, twee echt paren, twee mensen arbeidsvreugde er varen. En wat toch altijd zwaar blijft liggen in het mensenbestaan: de eigen kost verdienen. Daarmee wordt het streven niet ongedaan gemaakt om eveneens de tweede arbeidsvreugde te bezorgen, maar als niets overblijft dan een keus, wat dan? In wezen 'discrimineer' je dan inder daad wat, maar wel door de nood ge dwongen. Zoals bijvoorbeeld met een te geringe woningtoewijzing. Dan ga je beperken (een erger woord daarvoor is discrimineren) tot economisch gebon- denen. Zo doe je precies hetzelfde met die twee sollicitanten. Beiden recht op werk, maar uit billijkheids (maatschap pelijk sociale) overwegingen benoem je diegene, die arbeid en inkomen toch harder nodig heeft dan die andere. Juist omdat die ene evenveel recht op arbeid heeft dan die ander, maar de verschil lende omstandigheden doorslaggevend kunnen en mogen zijn. Uiteraard wordt daarbij altijd van bekwaamheid voor de functie uitgegaan. In dat licht kunnen we ons inderdaad goed vinden in de beantwoording van wethouder Moer land op vragen van zijn wenkbrauwen fronsende partijgenoten. Zeker is dat wanneer raadsfracties be lastingverhogingen torpederen, ze daar mee het burgerstraatje schoonvegen. Zoiets gaat er voor menigeen in als koek. Toch willen we de weigering van SGP en VVD tot steun aan de OGB-verho- ging niet in de eerste plaats zien als het willen veroveren van de kiezersgunst. Tegelijkertijd vallen we het college niet af, die trendmatig wil bijblijven. Dat niet om kool en geit te sparen, maar om standpunten te billijken. In het kader van matiging en met voldoende reserves vond de VVD het opleggen van toch weer extra lasten - dat zijn het - overbo dig. In het kader van eemandersgericht en gewenst beleid vond de SGP die be lastingverhoging niet nodig, want als men geen veiligheid (fietspad) wenste te bevorderen, dan hoefde er wat die fractie betrof geen geld uit de Thoolse beurzen te komen om een sporthal te financieren. Dat zijn twee standpunten waarvoor men wel of niet wil en kan kiezen. Nu de burger in het algemeen - een uit zondering daargelaten - niet in de wel- vaartsknoei komt omdat hij 316% meer O.G.B. moet gaan betalen, was het van b en w niet zo onlogisch om daarvan te 'profiteren'. Dit laatste is het namelijk wel. Nodig heeft de gemeente het met de huidige inkomsten en reserves niet (di rect). Zelfs de argumentatie van sommi ge dagelijks bestuurders, dat men beter geleidelijk kan aanpassen dan schoks gewijze verhogen, snijdt geen hout. Dat was althans een terechte opmerking van de SGP-woordvoerder. De rijksover heid belet die schokken dan wel. Ze stelt jaarlijks maximale normen van verho ging vast. Toch moet worden toegege ven, dat wanneer men een keer de boot mist met een trendmatige verhoging, men soms onverwacht en ongedacht in de knoei raakt. Dat risico wenste b en w en een raadsmeerderheid niet te nemen. Of dat risico er inderdaad was, werd door de minderheid betwijfeld. De meerderheid was met raadslid J. de Bres pessimistischer. Hij merkte op, dat de toekomst er minder rooskleurig zal uit zien dan we met z'n allen denken. Aangezien men de mindere gewoonlijk het recht van de twijfel geeft, zou men ditmaal de gemiddelde burger gelijk kunnen geven: ze hadden het dit jaar best zonder die 316% kumnen stellen. Er zou geen gemeenteboterham minder om worden gesmuld. PvdA-fractievoorzitter P. van Schetsen concludeerde na de beantwoording van de burgemeester al, dat de raadsvoor zitter geen kabinetscrisis verwachtte ge zien zijn optimistische woorden. Ook de wethouder van Financiën kent geen zorgen. Hij heeft de buit al binnen ge zien het advies van de Commissie Fi nanciën, aldus Van Schetsen. Dat bleek echter maar kantje boord te zijn, want SGP-raadslid M. Dijke had zijn over tuigingskracht overschat. Hij bleek niet in staat zijn fractie mee te krijgen voor een verhoging van de onroerend goed- belasting met 3 16% zoals hij in de Com missie Financiën had toegezegd. Dijke kreeg niet alleen zijn fractie niet mee, hij werd zelf nog 'omvergepraat' door Aar- noudse, die van het fietspad Poort- vliet/St. Annaland 'een zware zaak' had gemaakt. Het voorstel van de SGP om geld voor dat fietspad te reserveren, kreeg echter geen steun. Ook een PvdA-voorstel om die reserve aan de wat meer algemene pot Openbare Wer ken toe te voegen, haalde het niet. De SGP stemde traditioneel tegen een aantal begrotingsposten die principiële bezwaren opriepen zoals de Europese beweging in Nederland, staangelden kermis enz., bad- en zweminrichtingen Dinsdag 6 november a.s. i.v.m. inge bruikneming van de nieuwe wedstrijd- verlichting Aanvang 20.00 uur op het sportcomplex aan de Deestraat te Poortvliet. Toegang vrij. Advertentie IM wegens de openstelling op zondag, sub sidie vereniging milieu hygiëne Zeeland VMZ, Vormingscentrum H edenesse, Zeeuwse Volksuniversiteit, Stichting Gemeenschap St. Maartensdijk (Haes- tinge), VOS-cursus, toneelverenigingen, kosten gemeentelijke sportterreinen voor zover die drukken op de velden die zondags bespeeld worden, kosten sport hal wegens openstelling op zondag en de hoge jaarlijkse lasten, cursus volksdan sen bejaarden, subsidie VVV en het lid maatschap van de Nederlands-Belgi sche vereniging. De VVD stemde met de SGP tegen de OGB-verhoging van 3 16%, maar ook tegen dezelfde verhoging van de liggel den in de enkele maanden geleden geo pende jachthaven van Stavenisse. VVD-raadslid J.L. van Gorsel stemde principieel tegen verhoging van de hon denbelasting. VVD-fractievoorzitter M. van Damme zei dat er 'geen echte explosieve stof in de begroting 1980 zat. "Er blijft weinig controversieels over. Er zijn veel punten waar alle fracties achter kunnen staan", aldus Van Dam me. Toch waren er tussen de VVD- fractie en b en w nog wel enkele'bot singen'. Zo kreeg wethouder J. Versluijs het met Van Damme aan de stok over de belastinverhogingen. De CDA-wethou- der hield de liberalen voor, dat hij ge zien hun opmerkingen over het milieu beleid van de VVD een algemene be schouwing op kringlooppapier had ver wacht en ook met minder velletjes pa pier. De burgemeester raakte geprikkeld door raadslid J.W. Hilbron, die als op volger van A.J. Scherpenisse zijn eerste begrotingsbehandeling meemaakte. Het VVD-raadslid maakte tijdens de tweede ronde van de fracties ruim gebruik van Advertentie IM., zijn spreektijd met een reeks van op merkingen en vragen. De burgemeester merkte pinnig op, dat Hilbron langer aan het woord geweest was, dan alle andere raadsleden, uitgezonderd de fractievoorzitters. Ook Aarnoudse was boos op Hilbron. "Hij kent waarschijn lijk de afspraak van de fractievoorzitters niet. 't Is gewoon een algemeêe be- schouwzng", zei de SGP-fractievoorzit- ter. Ook bij de discussie over de gymzaal aan de Venkelstraat was de burgemees ter geprikkeld door opmerkingen van raadslid Hilbron. De raadsvoorzitter kondigde de woord voerders steeds aan als 'namens de par tij...', wat wrevel opwekte bij vMVan Damme. "Ik zit niet namens een partij, maar namens de VVD-fractie", aldus Van Damme. Ook PvdA-raadslid J. de Bres zei zonder last van de partij te zit ten, wat Van Damme de opmerkingen ontlokte: 'Maar niet zonder rugge spraak'. Ondanks dat alles had de VVD-fractie- voorzitter toch nog een compliment voor de burgemeester. "U pakt de zaken flink aan. U zit erop als een bok op een ha verkist als we zaken zien als de haven van Tholen, het Kanaalschap de Een dracht, de recreatienota en het horeca- sluitingsuur. Vooral dat laatste is een hele moeilijke problematiek", aldus Van Damme maandagavond in de Thoolse gemeenteraad tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 1980. St. Annaland, 30 ok„_ber 1979, 70 ton uien 33.30, 2 ton Drielingen 25.40. St. Maartensdijk, dinsdag, aardappelen bintje I 20.00-22.30, bintje II 20.90, uien 33.60. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM Recht en billijk 0 Geen explosieve begrotingsstof in Thoolse Raad 0 Twee verkeersslachtoffers 0 Met miljoenen reserves wilde VVD geen OGB-verhoging 0 SGP stapte in hetzelfde schuitje wegens afwijzing fietspad 0 Eerlijke verdeling van werk 0 In 1980 meer woningwetwoningen 1 Milièu en energiebesparing hoog in WD-vaandel 0 Groeiende behoefte aan sportieve recreatie-voorzieningen 0 SGP en WD vonden dat biblio theek buiten (kinderbijbel) boekje 0 Surinamers willen eigen feest in St. Maartensdijk 0 Gebrek aan jeugdleiding in Oud- Vossemeer 0 Stavenisse wil muziekonderwijs 0 Thoolse jeugd in verkeerd dag licht 0 Onderzoek naar dialect 0 Uitbreiding avondploegen Budel- pack 0 Voorlichting ouders LTS brug klasleerlingen RPCZ over experiment Funde rend Onderwijs 0 Voortuintjes in eigen beheer 0 SPS pronkt met sportveldverlich ting 0 BEGROTINGSBESCHOU WING: BETER EEN EERLIJK VERLIES DAN ONEERLIJKE WINST 0 In dit nummer van 18 pagina's weer heel wat variatie. De discussie over de belastingverhogin gen, maandagavond aan het eind van de Begrotingsbehandeling 1980, sluijs (CDA) en VVD-fractievoorzitter M. van Damme. De laatste hield b en w een spiegel voor, dat de post onvoorzien van vijf ton aan de hoge kant is en dat er de afgelopen vijf jaar twaalf miljoen gul den gereserveerd is. "De ervaring leert ons dat er steeds overschotten zijn op de gemeenterekeningen. Het is nu niet no dig om in een tijd dat iedereen spreekt over matiging, de belastingen te verho gen. Er kunnen nog genoeg initiatieven gehonoreerd worden. Van de post on voorzien van vorig jaar, 475.000 gulden is nog een ton over terwijl er toch diverse forse aanslagen op zijn gepleegd. Het eigen kapitaal is de laatste vijf jaar met 2.8 miljoen toegenomen, de reserverin gen met 10 miljoen gulden. Reserveren is een goede zaak, maar niet conserve ren. De begroting geeft ons niet de vrij heid een verhoging - al is 316% dan mi nimaal - aan de inwoners te vragen. Automatisme is geen goede zaak", aldus van Damme. Wethouder Versluijs: "Het verwondert me in hoge mate dat de VVD voor 180 procent omgedraaid is. Vorig jaar sprak men over een krappe begroting en toen waren dezelfde opmerkingen te maken over de reserveringen. Er is dekking no dig voor 123.700 gulden aan investerin-, gen en daarom is het niet verantwoord de 316% verhoging van de OGB niet te laten doorgaan. De bibliotheek en het dorpshuis St. Annaland waarom ge vraagd is, zitten daar nog niet bij", aldus de wethouder. Van Damme: "Ik neem Jiet u hoogst kwalijk dat u het zo voorstelt. Dat is niet correct". PvdA-raadslid J. de Bres vond dat Van Damme het te zwart-wit stelde. "Ik zie niet in dat we zo ruim zitten. Er is geld gereserveerd voor werken die nog niet uitgevoerd zijn. De voorgestelde verho ging is nodig", zei de Bres. Raadslid M. Dijke (SGP) moest beken nen dat zijn uitspraak in de Commissie Financiën over de 316% verhoging niet uitgekomen was. Het was hem 'helaas' niet gelukt zijn fractie mee te krijgen en Dijke noemde het standpunt van zijn collega's 'reëel'. SGP-fractievoorzitter Th. Aarnoudse liet weten, dat het niet willen reserveren van geld voor een fietspad van Poortvliet naar St. Anna land hem noopte tegen de OGB-verho ging te stemmen. Er is voldoende ruimte in de begroting om die 316% te vinden, aldus Aarnoudse. CDA-fractievoorzitter W.C. van Kem pen meende wel dat het voorstel een sterkere presentatie had kunnen krijgen, maar hij vond het toch verstandig om de lasten regelmatig aan te passen. "De 316% zijn nodig om de prijsstijgingen op te vangen. Wij hebben de grootste moeite met schoksgewijze verhogin gen", zei Van Kempen. Wethouder van financiën C.J. Moerland erkende dat de gemeente goede reserves heeft, maar als nu de landelijke norm niet doorgevoerd wordt, dan is er in 1981 een drastische verhoging nodig. "De bi bliotheek en het dorpshuis St. Annaland zitten namelijk nog niet in deze begro ting. Bovendien vonden we 5% nodig, maar met 316 kunnen we accoord gaan. Ik wil de raad ernstig in overweging ge ven dat voorstel over te nemen", aldus Moerland. Burgemeester E. Baerends noemde het fantastisch mooi om de goede reserve ringspositie aan de orde te stellen, maar daar zijn bestemmingen voor. Je moetje ook niet rijk rekenen met een stijging van het eigen vermogen, want er is grond verkocht. Het gaat nu om een verhoging die nauwelijks een verhoging is. Als je het niet doet, dan is het een verlaging en volgend jaar ben je niet in de gelegenheid dat schoksgewijs in te halen", zei de burgemeester. Wethouder L.J. Koopman zei altijd voor een trend matige verhoging geweest te zijn, maar gezien de opstelling van de meerderheid van b en w ten aanzien van het feitspad Poortvliet/St. Annaland stem ik tegen de OGB verhoging',aldus Koopman. Met de kleinst mogelijke meerdeerheid, 9-8, kwam de 316% verhoging van de Onroerend Goedbelasting er tenslotte door. De verhgom verhoging van de hohden- belasting van 33 naar 34 gulden voor de eerste hond, enz. kreeg de steun van de gehele Thoolse raad behalve VVD- raadslid J.L. van Gorsel. Hij herinnerde eraan altijd moeite met de hondenbe lasting te hebben gehad. Volgens hem los je de problemen van uitwerpselen e.d. niet met hondenbelasting op. Van Gorsel noemde het bovendien erg on billijk dat hondenbezitters die hun dier op eigen erf houden en niet op de open bare weg, ook worden belast. De totale VVD-fractie stemde tegen verhoging van de liggelden vanv de jachthaven Stavenisse met 316%. Men vond het niet juist de tarieven al te ver hogen van 30,— naar 31,05 per m2 boxoppervlakte terwijl de haven Stave nisse nog maar een half jaar in gebruik is. Tegen de verhoging van de liggelden in St. Annaland tot 26 gulden had nie mand bezwaar. Ten aanzien van het ta rief voor passanten (berekend naar bootlengte) pleitte mevr. N.M.J. Boisse- vain-van Riet voor verschil tussen St. Annaland en Stavenisse gezien de ac commodatie. De burgemeester wees dat af. Volgens hem heeft St. Annaland nu nog wel een voorsprong, maar Stavenis se krijgt ook waterlevering en toiletten, terwijl de steigers veel mooier zijn dan in St. Annaland. Bekeken .wordt, of het passantentarief inclusief btw en toeris tenbelasting vermeld kan worden, waarom mevr. Boissevain had gevraagd. Het PvdA-raadslid had een tarief voor Tholen gemist, terwijl daar toch passan- tengeld geïnd wordt. Unaniem was de instemming met de verhoging van de reinigingsrechten. Een pak van 20 vuilniszakken gaat volgend jaar 19,50 in plaats van 17,50 kos ten. Ondanks die stijging wordt echter maar de helft van de reinigingsdienst door de inwoners betaald. CDA-raads- lid W.L. Bijl vond dat te weinig, (de re gering hanteert een norm van 70%). Hij pleitte ervoor, overschotten van de ge meenterekening te gebruiken om de ka- pitaalslaten van de reinigingsdienst te drukken. In de Commissie Financiën was overeengekomem dat de 10% ver hoging die noodzakelijk was (herinrich ting Tuttelhoekje, tweede vuilnisauto, vuilverdichter) gedurende vier jaar door te voeren. De VVD wilde maar met drie jaar accoord gaan, overeenkomend met de zittingsperiode van de huidige raad. De Bres wees er echter op, dat er aan.de minister alleen toestemming gevraagd wordt om de reinigingsrechten vier jaar met 10% te verhogen, maar de gemeen teraad dient elk jaar apart te bekijken welk percentage gehanteerd wordt. De 5V6% verhoging van de rioolrechten en de 316% stijging van de begraafrech- ten en de legestarieven waren hamer stukken. De Thoolse belastingvoorstel len 1980 waren daarmee aanvaard. De Zeeuwse werkgroep contact onder wijs en beroepenwereld van de provin ciale onderwijs commissie organiseert vandaag, donderdag 1 november in de schouwburg te Middelburg een beroe pendag met als thema "Onderwijs en beroepenwereld: op zoek naar een ge zamenlijk perspectief'. De werkgroep wil de bestaande kloof tussen onderwijs en beroepenwereld helpen te verklei nen. De beroependag is een vervolg op de in het najaar van 1978 georganiseerde onderwijsdag. Op die onderwijsdag stond centraal wat er in de opleidingen wordt gedaan om de jongeren voor te bereiden op de beroepenwereld. Zowel vanuit het onderwijs als het bedrijfs leven werden hierop positieve reacties ontvangen. Het vervolg is, dat het be drijfsleven tijdens de beroependag in de gelegenheid wordt gesteld aan het on derwijsveld duidelijk te maken met welke problemen het bij schoolverlaters te maken heeft. Daarbij komen vragen aan de orde over opvang, begeleiding en verdere scholingsmogelijkheden in de bedrijven, "over-" en "onderscholing", diploma-inflatie etc. De werkgroep be staat uit vertegenwoordigers van het be drijfsleven, het onderwijs, de vakbonden en de provincie. Na de opening door gedeputeerde mr. J.P. Boersma, tevens voorzitter van de provinciale onder- wijsjcommissie spreekt dr. W. Albeda, minister van sociale zaken. Er zijn ver der gesprekken met vertegenwoordigers van Zeeuwse bedrijven en een forum discussie; I)et forum bestaat uit: ing. J.H. Scheuerman, Pechiney, als voorzit ter en de leden dr. C.J.C.M. Boeren, VNO als werkgeversvertegenwoordiger; R. Sneller, CNV als werknemersverte genwoordiger; mevrouw A. van der Leeden, consulente h.n.o. ZLM, als ver tegenwoordigster van het onderwijs; R. Ruules, Dow Chemical, als vertegen woordiger van het bedrijfsleven. f l

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1