2 jmonpoUl m bergen Singing in the rain h Werkgroep onderzoekt oorsprong en woordenschat Thools/Fliplands dialect VAN PILL-B0X TOT TR0TTEUR Nieuwe taken voor Groene Kruis ^WWWWIIIHI/////^ ///////IIIIIWWWW M.J. HOEK Aangetekende brief in plaats van kwitantie W.M.Z. Verzekeringen Financieringen Hypotheken GRIEPVIRUS NOG STEEDS ONGRIJPBAAR een praktische fototip voor n DE CASSER0L SPAART TIJD EN GELD SWIFT Donderdag 1 november 1979 EENDRACHTBODE 17 Ook vertegenwoordigd bij gouden jubileum dialectenvereniging Klederdracht Meer Minder Najaarsmode 1979 Tekort aan middelen en mankracht VOOR AL UW Boswei 24 STAVENISSE Tel. 01663 - 526 De kortste weg naar langdurig motor plezier DUINE motors Autorijschool kan nog leerlingen plaatsen V oordeelaanbieding eerste 10 lessen 250 gulden losse lessen 31,50 tel. 01667-742 Naiaarskleding van o.a.: New Man - Absorba Olly - Klipfisk Kortemeestraat 3 - Bergen op Zoom In 't Vierkantje Tel. (01640) 3 53 27 Al uw inlijstwerk Snel en vakkundig uit eigen atelier Binnen 3 dagen. Keuze uit meer dan 200 lijsten. Specialist in passe-partouts LIJSTENATELIER KUNSTHANDEL Tel. 01640-53149 Met de bij de hand Weet men alles van Tholen en St. Philipsland 169,- Steenbergsestraat 2-4, Bergen op Zoom Mc bXrn de veelzijdige mode-specialisten 1 spreekwijzen en merkwaardig woordge bruik uit West öeeuwsch-Vlaanderen opgenomen, verzameld door een werk groep uit die streek. Na het overlijden van mej. dr. H.C.M. Ghijsen in 1976 werd het werk voortge zet door mevrouw E.J. van den Broec- ke-de Man, in samenwerking met tal- .rijke leden van de vereniging. Door haar werd de in 1966 verschenen lijst van West Zeeuws-Vlaamse uitdrukkingen uitgebreid tot een nieuw werk dat in 1978 verscheen: Dialect in West Zeeuws- Vlaanderen (reeds uitverkocht). De Ve- reeniging mag met een aantal leden, in combinatie met de werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, van meer dan 600, bloeiend worden genoemd. Zaterdag was het dan zover. Ter viering van het vijftigjarig bestaan van de Zeeuwse vereniging voor Dialectonder zoek waren vele belangstellenden naar Kapel Ie gekomen, waar in de Vroone de feestelijke activiteiten zich voltrokken. Na de opening door de scheidend voor zitter M.P. de Bruin, werd er een kort overzicht gegeven over het ontstaan en het doel van de dialectenvereniging. Verder vertelde mevr. E.J. v.d. Broecke- de Man, secretaresse van de vereniging, over de huidige activiteiten van het dia lectonderzoek. Naast de zesde druk van het woordenwoordenboek der Zeeuwse dialecten van de hand van dr. C. Ghijsen is onlangs een uitgave van haar hand verschenen over het dialect van West- Zeeuws-Vlaanderen. Momenteel worden er in vele gebieden van onze provincie onderzoek gedaan naar de oorsprong en de woordenschat van het dialect. Zo is er voor het eiland Tholen en St. Philipsland een werkgroep o.l.v. drs. R.A. Renes uit Tholen bezig en bestaat er voor Oost-Zeeuws-Vlaande- ren een team waar zijzelf deel van uit maakt. Onder de genodigden bevond zich de commissaris der Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. Hij kreeg een speciale jubileumuitgave van het Zeeuws Woor denboek aangeboden door de directie van uitgeversmaatschappij Elsevier. Ook mocht de commissaris uit handen van mevr. de Broecke-de Man het nieu we boek over kinderversjes ontvangen. Later op de dag bracht mevr. Marie- Cecile Moerdijk enkele versjes ten ge hore. Een bijzonder feestelijk tintje werd ge geven door vele in orginele klederdracht gestoken spreeksters, die ieder in hun eigen Zeeuws dialect een verhaal of ge- De raad van commissarissen van de N.V. Watermaatschappij Zuid-West Nederland (WMZ) heeft ingestemd met een voorstel per 1 januari 1980 de na- incasso door middel van kwitantie uit de gehele na-incasso-procedure te laten verdwijnen. Indien de afnemer binnen 3 weken na ontvangst van de nota niet betaald heeft, stuurt WMZ de gebrui kelijke waarschuwing (le- herinnering). Betaalt de afnemer dan nog niet binnen 3 weken dan zal niet meer een kwitantie worden aangeboden doch zal direkt met een aangetekende brief er op worden gewezen dat betrokkene ingebreke is gebleven het door hem verschuldigde bedrag te voldoen. Indien dan niet bin nen 14 dagen is betaald zal de waterle vering wegens wanbetaling worden stopgezet. De waterafzet is in de eerste helft van 1979 bijna 600.000 m3 ofwel 2,8% hoger geweest dan in de overeenkomstige pe riode van 1978. De totale afzet in de eerste helft van 1979 was 21.489.000 m3 tegen 20.903.000 m3 in dezelfde periode van 1978. Deze toename vond hoofdza kelijk plaats in de zeer koude dagen van januari en februari 1979 - namelijk rond 550.000 m3 - doordat de industriële grootafnemers toen een hoog verbruik hadden. In het tweede kwartaal van 1979 is dan ook nauwelijks sprake van verbruikstoename. Tot eind juni 1979 is in totaal bijna 7.900.000,— uitgege ven aan de investeringswerken. Door de langdurige vorstperiode in januari en februari 1979 is dit bedrag op de raming achtergebleven. Volgens de exploitatiebegroting 1980 zullen de exploitatielasten voor WMZ 71.023.000,— bedragen, dat is een stijging van 8,9% ten opzichte van de herziene begroting 1979. De totale afzet is geraamd op 41.H45.000 m3, ofwel 1,4% lager dan in de herziene begroting 1979. De afzet in eigen voorzieningsge- bied is voor 1980 geraamd op 39.250.000 m3, dat wil zeggen 635.000 m3 minder dan herzien 1979. De levering aan kleinverbruikers wordt 400.000 m3 ho ger geraamd; lekverlies, spuiwaterver- bruik, niet geregistreerd verbruik en meetverschillen 50.000 m3 méér en grootverbruik 1.085.000 m3 minder dan in 1979. De afzet en gros is geraamd op 2.595.000 m3, ofwel 50.000 m3 hoger dan voor 1979. dicht ten gehore brachten. Ons eiland werd vertegenwoordigd door mevr. M W. Blaas uit Tholen, die in Thoolse dracht gehuld een eigen versie van en kele fraaie dichtwerkjes voordroeg. Ook uit St. Philipsland ontbrak een bijdrage niet: mevr. E.v.d. Vlies-van Dijke. Al met al was het een geslaagde dag, waar uit viel op te maken dat de belangstel ling voor het Zeeuws nog altijd levend, zelfs groeiende is. Officieel werd de Zeeuwsche Vereniging voor Dialectonderzoek 13 april 1929 te Middelburg opgericht. Officieel, maar een jaar eerder, in mei 1928, waren jonge lieden te Goes tot oprichting van een vereniging met dezelfde naam gekomen. Hun oproep om lid te worden leek meer op een manifest: "Waar ons Zeeuwsche volk de eeuwen door bewezen heeft, de kiemen in zich om te dragen van Vrij heids- en Nationaliteitsgevoel; waar wij bij ondervinding weten, (jat Zeeland en Holland staatkundig en economisch één geheel vormem; daar is het dure plicht, die groote verwantschap ook aan te to nen op het gebied van de taal". In de winter van 1928/1929 heeft men de goede wil van deze jonge lieden, die ook een "Zeeuwsch WoorWoorden- boek" wilden, omgesmeed tot een ver eniging onder leiding van dr. K. Kooi man (voorzitter) en mejuffrouw dr. H.C.M. Ghijsen (secretaresse) met een gericht doel: a. het verzamelen van ma teriaal, b. samenstellen van een woor denboek der Zeeuwse dialecten en c. het bevorderen van uitgave van geschriften in dialect. Hoofddoel was het woordenboek, dat tot stand is gekomen in 35 jaar arbeid, alleen onderbroken door de laatste oor logsjaren en de eerste jaren na de be vrijding. Op 23 november 1964 kon mej. Ghijsen gehuldigd worden met de ver schijning van het complete woorden boek. Werkelijk compleet is een dergelijk woordenboek echter nooit. Sinds 1965 wordt het dialectonderzoek voortgezet met aanvullingen op en eventuele cor recties van het woordenboek. Deze aan vullingen verschenen in het Bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In 1966 werd in het jaarboek van dit Genootschap een groot aantal uitdrukkingen, gezegden, Wie in deze tijd van het jaar weer eens zo'n echte "ouderwetse" modeshow heeft gezien, onder het genot van een kopje koffie met een gebakje, het slechte geweten even gesust, heeft kunnen er varen dat we deze winter eigenlijk alle kanten op kunnen. Klassiek of modern, er is voor iedere smaak iets te vinden dat toonaangevend is voor het modebeeld. Het begint al met de rokken, die zijn wat korter. Ze zijn er in verschillende leng tes. Dat houdt verband met het model. Niet al te lang zijn de kokerrokken, met twee splitten opzij of één achter. De brede schouderlijn is als accent aange geven. In de meeste gevallen is die niet in het extreme doorgevoerd. Het is een heel vrouwelijke mode. En hoe vreemd het ook mag klinken, dat geldt eigenlijk voor alle leeftijden. Het is toch wel zo dat er een onderscheid is tussen de jeugdige mode - ook al weer zo'n term, maar laten we zeggen tot zo in de twintig - en dan daarboven tot ver erboven. We gaan natuurlijk wel uit van modieus en niet van "trek maar aan wat lekker zit". Voor de jongsten is de voetloze panty, die er deze zomer al was, het helemaal. Heel geraffineerd dragen zij er prachtige dunne glanzende panties onder, al of niet met een ingewerkt motiefje. Erbij slanke schoenen met hoge hakken, zo hoog dat het wel slecht voor de voet en houding moet zijn, maar ja, een beetje lager kan ook. Hierop worden tuniek jurkjes gedragen, of lange bloeses vaak in felle kleuren en asymmetrisch van lijn, wat de kleurverwerking betreft. En dan de grote come-back van de hoed. dat kan er een zijn met een brede ge golfde rand van een viltsoort, of een "pillendoosje" of een kleine toque of alleen een corsage, die in het haar wordt gedragen. Het hoort er echt allemaal bij. Net als de haarmode, die is aangepast, met bijvoorbeeld een kapsel met vlecht jes. Kleuren: alle tinten paars en goud geel. Maar ook zwart-wit. Wit voor de winter? Zuiver wol trekt niet zo veel vuil aan als men zou denken. Er zijn practi- sche jacks, witte wol met teddy kraag en mouwen. Op alles te dragen. Zuiver wol is materiaal dat weer steeds meer wordt verwerkt. Ook in de combinatie zwart- Uit het jaarboekje 1978 van de Provin ciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis blijkt dat vele nieuwe taken door de kruisvereniging zijn aangepakt of zullen worden gaan aangepakt. Ook het Ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne ziet voor het Kruiswerk nog bijzonder veel taken lig gen. Uit de Memorie van Toelichting op de begroting 1980 van genoemd Minis terie kunnen de volgende punten wor den genoemd: men rekent op het Kruiswerk om de patiënt zolang mogelijk thuis te houden, respektievelijk zo snel mo gelijk weer thuis te laten komen; men rekent op samenwerking ook van kruiswerkers in het kader van een samenhangende eerste-lijns zorgverlening; men rekent op de thuisgezondheids zorg en dus op het Kruiswerk waar het gaat om de zorg aan bejaarden; men rekent op het Kruiswerk als eerste-lijns partner, waar het gaat om de zorgverlening aan een groter wordende groep gehandikapten; men vraagt aandacht van het Kruis werk voor de relatie met de vrijwilli- gersinzet; men streeft naar een verdere ont plooiing van de dagbehandeling in verpleegtehuizen, hetgeen zonder een bredere en intensievere onder steuning van de kant van de thuis zorg onmogelijk zal blijken; tenslotte kan nog worden gewezen op het betrekken van de kruisorga nisatie bij de ontwikkelingen van de extramurale CARA-zorg. Betrekt men bij het vorenstaande ook nog het aandeel van het Kruiswerk in een systematische VTO (vroegtijdige opsporing van ontwikkelingsstoornissen bij jeugdigen) en het streven naar een continue beschikbaarheid van alle eer ste-lijns partners, dan moge duidelijk zijn, dat de volumegroei met 4% - die in het kader van de A.W.B.Z.-financiering van het Kruiswerk is gegarandeerd - wel bijzonder krap is bemeten. Temeer daar uit het jaarverslag 1978 duidelijk tekort aan middelen en mankracht blijkt. In de provinciale vereniging hebben C.J. Moerland (voorzitter) uit Stavenisse en M.C. Noorthoek (vice-voorzitter) uit St. Philipsland zitting. De andere bestuur sleden van het Groene Kruis Tholen/St. Philipsland zijn: C. Meertens, St. Anna- land, C. van Dijke, Sint Annaland, A.C. Breure, Sint Maartensdijk, M.J. Hooge- deure-Kievit, Tholen, W.J. Potappel, St. Maartensdijk, A.C. Geluk, Oud-Vosse- meer. wit zet de asymmetrische lijn door. De verbrede schouderlijn is geaccentueerd door bij de mantels te werken met epaulet-achtige versieringen. De man telpakjes, met rechte rol veelal en split ten, hebben halflange jasjes met schoot jes. Dat schootje kan ook deel uitmaken van een japon, die echter glad is en voor een deux-piece effect heeft. Behalve kleine hoedjes, zijn er levensgrote bont mutsen. Mode voor iedereen. Er zijn ook (weer) wijde rokken aan een strak heupstuk gerimpeld. De bolero is ook weer helemaal terug, of helemaal van (imitatie) bont of met een bontkraag. Wat het schoeisel betreft, ziet het er naar uit dat de hoge laars wat terrein verliest. Laarzen zijn niet meer uit het mode beeld weg te denken. Bij een sportieve trenchcoat worden halfhoge soepele laarsjes met een omslag gedragen. Luxe botillons bij een modieuse mantel. De laatste hebben een vrije hoge hak en ook hier is de asymmetrische lijn voortgezet, door een vetersluiting half opzij, of een in een scheve punt uitlopende overslag. Verder, vooral te dragen bij die voetloze panties, pumps en schoenen met ge kruiste riempjes. Gesloten trotteurs hebben een stevige hak, niet te hoog en in de sportieve wandeluitvoering zijn de hakken breder en lager. De laarsjes die net boven de enkel komen hebben vaak een bontrand. Juist om dat vrouwelijke aspect nog te verhogen, is het kiezen van bijpassende sieraden, sjaaltjes, tas, heel belangrijk, want of een japonnetje nu van voile is of van een andere stof, juist die kleine dingen goed gekozen maken het af. Over klein gesproken: "ridi- cuultjes", kleine tasjes o.a. te dragen bij een japon met wijde pofmouwen. Va riatiemogelijkheden zijn er te kust en te keur! Ofschoon de medische wetenschap de laatste jaren met sprongen vooruit ging en welhaast onmogelijke resultaten boekte, kunnen doktoren en geleerden de doodgewone griepvirus maar niet de baas worden. Het probleem is dan ook dat dit virus helemaal niet zo gewoon is. Telkens weer duilc) hij totaal onver wachts op in een of andere bevolki.gs- groep om zich in razende vaart over en kele landen, zelfs werelddelen te ver spreiden. En bovendien ziet de virus kans om tussen twee epidemieën in van aard te veranderen. Als het ware een nieuw wapen te ontwikkelen waartegen de antistoffen, gevormd bij een vorige griepaanval, geen bescherming kunnen bieden. Zo kennen we de A-griep, de Aziatische, de Russische griep en niet te vergeten de Spaanse griep die in 1918 maar liefst 20 miljoen slachtoffers eiste. Ofschoon de Wereld Gezondheids Or ganisatie al dertig jaar geleden een in ternationaal net opzette om de wijzigin gen van de virus te registreren, is men er nog niet in geslaagd een vaccin te maken dat bij het uitbreken van een epidemie klaar ligt voor gebruik. Niettemin be- In de lens kjjken of niet? Een veel gehoorde vraag van fotografen: moet een kind nu in de lens kijken of niet? Het antwoord is: dat hangt er van af. Wilt u het kind fotograferen om later te kunnen zien hoe het er uit zag, laat het dan rustig in de kamera kijken. Zeker als ze nog zo klein zijn als deze jonge man komen ze op de foto precies zoals ze zijn zonder te poseren. Als ze zo'n jaar of zes zijn dan bestaat de kans, dat ze niet meer zo spontaan zijn en "toneel" gaan spelen. Ook de rechterfoto, waarbij de peuter verdiept is in zijn spel, is best een leuke plaat. Zelf zal een kind er later met wat vertedering naar kijken. Konklusie: wel of niet in de kamera kijken is eigenlijk niet belangrijk, 't Gaat er om dat ze zo ongedwongen mogelijk op de foto komen. staat er wel een vaccin dat - alhoewel hij geen 100% bescherming biedt - toch de tot nu toe bekende griepvirussen met succes te lijf gaat. Hij geeft bovendien de eventuele patiënt een betere weerstand wanneer hij onverwachts door de ziekte wordt getroffen. Het is dan ook niet onverstandig zich vóór het wintersei zoen toch tegen griep te laten inenten. Waar is de tijd gebleven van de oude vertrouwde, geurige casserolgerechten: vlees gesudderd in zijn eigen vocht met ui, groenten en kruiden. Die heerlijke stoofpotten waar onze ouders vroeger en onze zuiderburen nog steeds zo sterk in zijn. Geen tijd meer, zult u zeggen. En inderdaad, het gaat niet zo snel als een biefstukje bakken. Vooral nu veel vrou wen ook werken moet 's avonds alles snel, snel klaar zijn. Maar casserolge rechten kunnen heel goed de avond te voren worden klaargemaakt. Dikwijls worden ze er alleen maar beter van. En bovendien hoeft u dan de volgende dag helemaal niets te doen, behalve het for nuis aansteken natuurlijk. Terwijl u het avondeten klaarmaakt, snijdt u vast groenten en uien voor de volgende dag. U braadt het vlees aan alle kanten goed bruin, doet alle andere ingrediënten er bij, laat nog even meebraden, een scheutje water en/of wijn erbij, deksel erop en vuur laag. Terwijl u aan tafel zit, televisie kijkt of een boek leest, suddert de hele zaak rustig gaar. En wanneer u naar bed gaat draait u het gas uit. De volgende dag hoeft u het alleen op te warmen, eventueel in de oven. Vele soorten rundvlees lenen zich voor sto ven: hals,-, rib-, schouder-, sucade- of. borststukken. Een prettige bijkomstig heid is dat dit soort vlees niet duur is. Neem voor het vlees dat u gaat stoven overigens geen al te magere stukken. Laat ze maar rustig in hun eigen vet gaar stoven. Ook het aangewezen adres voor Uw occasion Gewoon een fijne motorzaak >WW*T WASSENAARSTRAAT 7 BERGEN OP ZOOM TEL. 01640-33260 1 I ST. JOSEPHPLEIN 2 - BERGEN OP ZOOM (nieuwe winkelpassage naast de Hema) eeee kan 't ook anders? Buiten lopen en i mooi wezen n heerlijke wijde mode-mantel? Voorbeeld uit onze kollektie. nieuwe zijdqjcwaliteit met 'ruis-effekt'. Elich

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 17