Eerlijker verdeling van arbeid Avondploegen Budelpack Poortvliet worden uitgebreid Grote nadelen voor landbouw door gebrek aan zoet water u it het rapport van de werkgroep trekt het Landbouwschap o.a. de conclusie dat de grote nadelen van RPCZ-directeur over experiment funderend onderwijs in Poortvliet Milieu en energiebesparing hoog in VVD vaandel Woningwetbewoners kunnen met voortuintjes beginnen. D, D e Werkgroep bestaat uit leden en adviserende leden namens het Landbouwschap, de Rijks- en Pro vinciale Waterstaat, de Waterschap pen, de Landinrichtingsdienst, de dienst Bedrijfsontwikkeling, het In stituut voor Cultuurtechniek en Wa terhuishouding, de Commissie Wa terbeheersing en Ontiilting en de Water Maatschappij Zuid-West-Ne derland (W.M.Z.). I n het rapport is de werkgroep uit gegaan van het huidige bouwplan. Bij een optimale vochtvoorziening mag worden verwacht dat ook ande re en meer intensieve gewassen ge teeld kunnen gaan worden, waarbij vooral in de richting van de tuin bouw gedacht moet worden. Naar verwachting zal de vraag naar zoet watervoorzieningen dan toenemen tot de helft van de oppervlakte cul tuurgrond in de betreffende gebie den. De genoemde financiële voor delen zullen dan nog aanzienlijk toenemen, vooral ook omdat vol doende zoet water een gunstige in vloed uitoefent op de kwaliteit van de produkten. R D, Donderdag 1 november 1979 EENDRACHTBODE 15 B en W handhaven standpunt ondanks PvdA -kritiek Gezinsverzorgsters Automatisering pure noodzaak Kankeronderzoek Hechte band Gaten opvullen. Directeur Nieuwkerk bij huldiging zilveren jubilarissen: Gemiddeld jaarlijks verlies Tholen/Flipland 2.6 miljoen gulden Samenstelling Droge provincie Opbrengsten tot 50% lager I Ruim 28.000 ha. te droog Miljoenen guldens opbrengstderving Huidig bouwplan Grevelingen zoet Hoe veelheden Op ouderavond de Eevliet en t Wantenwevertje "Wat hebben we aan een recht - dat niet wettelijk is vastgelegd - als blijkt dat dit niet uitgevoerd kan worden? Er moet een eerlijker verdeling van arbeid plaatsvin den gelet op de huidige situatie met ruim 200.000 werklozen. Wethouder van So ciale Zaken en personeelsbeleid, C.J. Moerland zei dat maandag in de Thoolse gemeenteraad naar aanleiding van de kritiek van de PvdA-fractie op b en w, die vonden dat de stelling 'iedereen heeft recht op werk' nu niet meer te handhaven is. Men kan natuurlijk nog wel streven naar het recht op arbeid voor iedereen. Dat behoeft niet ter discussie te staan, aldus wethouder Moerland. B en W dragen in de aanbiedingsbrief bij de begroting suggesties aan om tot een eerlijker ver deling van werk te komen omdat het recht op arbeid voor iedereen momen teel niet waar te maken is. Volgens ons college is het reëel, rekening te houden met de bestaande situatie en daarvoor proberen oplossingen te zoeken en niet kost wat kost vast te houden aan een ideaal-situatie. In de huidige situatie met ruim 200.000 werklozen moet er naar oplossingen gezocht worden. Die werklozen hebben volgens de PvdA- fractie en ook ons college recht op ar beid, maar toch kunnen deze mensen dat 'recht' niet in de praktijk brengen. Het gevolg is dan, dat gezocht moet worden naar een eerlijker verdeling van werk. Dat behoeft niet te betekenen dat mannen t.o.v. vrouwen bevoordeeld worden. Bij het huidig personeelsbeleid van de gemeente worden onze suggesties niet betrokken. Er worden vrouwen be noemd wier man reeds een betrekking heeft, aldus wethouder Moerland. Raadslid Hilbron was het ermee eens, dat het werk eerlijker verdeeld moet worden. Hij dacht aan duobanen en deeltijdarbeid. Ook raadslid de Bres onderschreef de eerlijker verdeling van arbeid. Ten aanzien van de VVD-suggestie om zoals in Goes parttime gezinsverzorg sters aan te trekken, zei wethouder Moerland dat het Welzijnsorgaan Tho- len kortgeleden extra uren van CRM heeft ontvangen om he.t aantal gezins- verzorgingsgevallen dat nog bij de afde ling Sociale' Zaken was ondergebracht, over te nemen. Besproken zou kunnen worden of er nog knelpunten zijn. Het aantrekken van personeel via een werk- gelegenheidsverruimende maatregel heeft echter maar een tijdelijk karakter, zei wethouder Moerland. Raadslid Hil bron drong aan op spoedig contact met het Welzijnsorgaan. Wat het voorlich-' tingsblad 'Raakvlak' betrof, zei de wet houder dat b en w een eventueel verzoek tot verspreiding op Tholen in overwe ging zouden nemen. Hilbron wilde een meer actief beleid van b en w en be spoediging van deze zaak. De burge meester zei dat het college daar niet aan "Overdag zijn alle plaatsen gevuld en voor de buffervoorraad en aan- en afvoer hebben we een beroep moeten doen op de hallen van Schot in Tholen. Nu worden de avondploegen uitgebreid en eind dit jaar zullen we dan 85-90 personeelsleden hebben". Directeur E.Ph. Nieuwkerk van de con- tractverpakkingsindustrie Budelpack b.v. in Poortvliet zei dat donderdagavond in 't Ouwe Raed'uus bij de huldiging van de zilveren jubilarissen J.J. Kik en M. van der Maas. Beide mannen van het eerste uur kregen naast woorden van waardering ook verschillende geschen ken. De heren Kik en v.d. Maas traden 25 jaar geleden in dienst van voorheen Nieuwkerks banketfabriek c.v. Dhr. Nieuwkerk wees erop, hoe alle pogingerf ten spijt, de verwachtingen op dat ge bied niet waargemaakt zijn. "Honder den banketfabrieken van toen zijn nu niet meer te vinden. We zijn blij dat we met Kik en v.d. Maas in een leidende rol naar Budelpack overgestapt zijn. Er is moed voor nodig geweest om in het hart van Tholen anderhalf jaar geleden een nieuw bedrijf te openen, maar de ver wachtingen waren niet gering. We zitten nu in een sector die blijft en groeien kan. Gisteren kwam er voor het eerst een wagen uit Denemarken met Stimorol kauwgum, waarvan we vijf miljoen pakjes voor de Nederlandse markt gaan verpakken. Er is alle reden om met de jubilarissen, met wie we gelukkig werk gevonden hebben in een totaal andere dan de banketwereld, verheugd te zijn", aldus dhr. Nieuwkerk. De- Budelpack-directeur bracht verder naar voren, hoe bij de opening nog 10-12 mensen de Bonitos-lijn moesten bedie nen. Nu zijn dat er nog 5 en straks maar 3 meer. "Dat is een beeld dat aan spreekt, want daardoor kunnen er meer mensen op andere verpakkingsmachi nes geplaatst worden. Automatisering is pure noodzaak, want we hopen in de verpakkingsindustrie een leidende posi tie te hebben, te houden en uit te brei den. De groei en bloei van een onder neming is voor allen erg belangrijk", al dus dhr. Nieuwkerk. Budelpack is er trots op, dat men als een van de eersten apparatuur heeft gekocht kon beginnen. Er is zoveel op dat ge bied. B en W wachten het particulier initiatief af waarvan uw fractie zo'n voorstander is, aldus de raadsvoorzitter. Hilbron antwoordde de betrokkenen daarover zeker te zullen inlichten. Over het baarmoederhalskankeronder- zoek zei wethouder Moerland, dat de deelname dit jaar 66% was en vorig jaar 62. De vrouwen die vorig jaar verhin derd waren, zijn nu nogmaals opgeroe pen, wat leidde tot een stijging met 7% tot 69%. Veel vrouwen zijn reeds bij een Voorts gaf Dhr. v. Etten een uiteenzet ting over het Funderend Onderwijs. Als eerste kwam naar voren waarom men met een experiment Funderend Onder wijs is begonnen. Dit is voortgekomen uit al de vernieuwingen in het onderwijs na de oorlog. Zo'n jaar of 10 geleden heeft de regering 2 adviescommissies in het leven geroepen: 't I.C.B. en I.C.M. Het I.C.B. (Innovatiecommissie Basi sonderwijs) houdt zich bezig met het kleuter- en lager onderwijs. Hieruit is de integratie kleuter- lageNonderwijs ge komen. Dit wil zeggen een school van 4-12 jarigen. Dhr. v. Etten geem gaf de opmerking dat dit gebouw een goede basis voor deze integratie is. De tweede commissie het I.C.M. (Inno vatie Commissie Middenschool) houdt zich bezig met het voortgezet onderwijs (.Middenschoolgedachte en samengroei en van nijverheid en technisch onder wijs. Beide commissies wilden hetzelfde nl. de school aan het kind aanpassen en niet zoals vroeger het kind aan de school aanpassen. Daar men hiaten in experi menten had, moest men nauw kontakt met elkaar houden om de experimenten op elkaar af te stemmen. Toen heeft men gezegd waarom niet samenwerken in een experiment Funderend Onder wijs d.i. proberen de vernieuwingen in het kleuter- lager en voortgezet onder wijs op elkaar af te stemmen. Dit moest dan in een experiment op verschillende om aan de EEG-richtlijnen voor ge wichtscontrole te kunnen voldoen. Alle produkten voor Duitsland en België moeten voor de Keuringsdienst van Waren dan gecontroleerd worden. Per half uur gaan er dan een aantal artikels van de verpakkingslijn om met behulp van een kleine computer het gewicht te bepalen. Budelpack heeft ook al appa ratuur voor open datum codering om bijvoorbeeld in grootwinkelbedrijven met een leesmachine de prijs te bepalen, waardoor het werk van de kassière ver licht wordt. Dhr. Nieuwkerk wees erop, hoe er in 25 jaar een hechte band was ontstaan met Jan en Merien. Hij prees hun inspan ning en toewijding en hoopte het veer tigjarig jubileum nog te kunnen vieren, al wordt de pensioengerechtigde leeftijd dan lager. Dhr. Nieuwkerk bood de he ren Kik en v.d. Maas een gouden horlo ge aan en wenste hen nog vele goede en gezonde jaren toe om samen de tachtiger jaren te kunnen ingaan. Voor mevr. Kik en moeder v.d. Maas waren er bloemen. Namens het personeel wilde dhr. A. Stapel de jubilarissen ook een aanden ken geven aan de mijlpaal. Voor dhr. Kik was er een scheerapparaat en voor dhr. v.d. Maas een sproeiapparaat. Ook van aanwezige familieleden had den ze al geschenken gekregen, waar onder een radio. Dhr. Kik sprak in zijn dankwoord van een onvergetelijke dag en prachtige cadeaus, 't Was boven ver wachting, zo liet dhr. v.d. Maas weten, 't Was prachtig. Tot slot werd nog de film "Van akker tot bakker" vertoond, die 22 jaar geleden in opdracht van dhr. Nieuwkerk door dhr. W. Cornelisse uit Tholen was gemaakt om mensen voor de banketfabriek te interesseren. Behalve het bedrijf en de personeelsleden waren er ook diverse opnamen van Poortvliet (meester Hol- lebrands en meester Visser met school kinderen, smid Kesteloo, de brandweer o.l.v. commandant Deurloo, enz.), Scherpenisse en St. Maartensdijk (LTS). Voor de jeugdige personeelsleden van Budelpack gaven de beelden veel aan leiding tot hilariteit, terwijl de ouderen verschillende personen en situaties her kenden. De bejaardensoos zou er ook wel van genieten. huisarts of specialist in behandeling, dus doen niet aan het onderzoek mee. Hoe wel velen die in loondienst zijn reeds op hun werk onderzocht worden, was de deelname aan het onderzoek borstaan- doeningen in 1977 en 1978 nog 49% van alle opgeroepenen. Dit is voor een plat telandsgemeente bevredigend. Overi gens is dit onderzoek in discussie. De gezondheidsraad zal eind 1980 aan de staatssecretaris van Volksgezondheid advies uitbrengen over de vraag of en zo ja in welke vorm, dit bevolkingsonder zoek borstaandoeningen moet worden voortgezet, zo besloot wethouder Moer land zijn onderdeel Volksgezondheid. plaatsen in ons land gebeuren. Men heeft 3 groepen gemaakt. De eerste groep is een scholengemeenschap in A'dam. De tweede groep is een aantal scholen onder één bestuur in Nijmegen. In deze 2 groepen was het experiment niet moeilijk omdat deze scholen al op elkaar afgestemd waren. Daarom nog een derde groep, daarvoor is Tholen uitgekozen, omdat hier een afgerond gebied is met verschillende types scho len. Om met dit project te beginnen is het belangrijkst om gesprekken met el kaar te houden, ervaringen uitwisselen. Dit is een zeer moeilijke taak volgens dhr. v. Etten, daarom ook niet te hard van stapel lopen. Men moet beginnen op de scholen om te inventariseren. Men moet verschillende vragen voorop stel len - wat doen we nu? wat willen we in de toekomst? - wat vernieuwen we zon der risico's voor het kind en wat laten we zo. Om de onderwijsgevenden zich goed op deze vragen voor te bereiden hebben ze één of meer schooltijden vrij gekre gen om zich hiermee bezig te houden. Wat doet het R.P.C.Z. nu bij dit experi ment. Het R.P.C.Z. (Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland is er niet om de onderwijsgevenden alles voor te schrij ven maar om te helpen - om advies te "In het belang van onszelf, onze kinde ren en kleinkinderen moeten we zuinig zijn met energiegebruik. Daarom had ik een positieve benadering van b en w verwacht, dan op onze vragen wat meesmuilend toe te geven, dat degene die zich daarmee vooral bezighoudt best energie-coördinator mag heten". Dat was de reactie van VVD-er J.W. Hilbron op het antwoord van b en w rond de door de VVD fractie gesjelde vragen ten aanzien van energie-besparing. De heer Hilbron vond, dat niet alleen de rijks-of provinciale, maar ook de gemeentelijke overheid het voorbeeld dient te geven. Dan immers kan het ook bij de burgers geven. Het is hier een hulpinstituut om de mensen te helpen. In 't kort komt het op 't volgende neer. Dit hele experiment is administratief zeer moeilijk. Daarom zijn er verschillende groepen gemaakt: Een struktuurgroep (bestuurlijk) - Een begeleidingsgroep (waarin ontwikke lingsgroepen en uitwisselingsgroepen.) Het R.P.C.Z. levert in de begeleidings groep onderwijskundigen die samen met onderwijskrachten de verschillende ont wikkelingsgebieden bestuderen. In de uitwisselingsgroep heeft men tot taak de verschillende ontwikkelingsgebieden op elkaar af te stemmen. Uit deze groepen komen suggesties naar voren die de scholen dan uit gaan proberen. Hier wordt weer de medewerking verleend door het R.P.C.Z. in de directe begelei ding. Na deze periode gaat men in de scholen met de gegevens aan het werk, alles wordt dan op schrift gesteld en doorgegeven aan de adviescommissie I.C.B-I.C.M. die dit verder verwerken. Volgens dhr. v. Etten is er voor Tholen een heel belangrijke taak weggelegd. Men kan hier nu meewerken aan een stuk onderwijsvernieuwing. Hij hoopt danook dat niet alleen de onderwijs krachten en de leerlingen zich intensief met dit experiment bezighouden maar ook de ouders. Dhr. v. Etten besloot zijn betoog met te zeggen dat het R.P.C.Z. bereid is om ook in de toekomst de ou ders in te lichten over de vorderingen van het experiment, hoewel dit ook een taak voor de scholen zelf kan zijn. Dhr. de Bruin bedankte Dhr. v. Etten voor deze duidelijke uiteenzetting. doordringen. Het daarop steeds weer hameren, kan het noodzaak-besef ver sterken. Het VVD raadslid had nog al wat tijd nodig om de energie- en milieu onderwerpen aan de orde te stellen en werd dan ook wat op de vingers getikt vanwege een in dat opzicht buiten de afspraken om gemaakte langdradigheid. Het nog wat kersverse VVD raadslid liet zich echter niet van de wijs brengen. Hij vond het in deze tijd de hoogst belang rijke zaken. Voor wat het milieu betreft had de VVD gevraagd een aktie op touw te zetten om niet meer in gebruik zijnde ondergrondse olietanks in de gemeente leeg te pompen en op te vullen. B en w verzekerden, dat de wonings tichting hiermee al enkele jaren doende is, maar hoeveel oude tanks er nog in de omgeving van particuliere woningen zitten, weet het college ook niet. Ze wil in 1980 wel een aktie voeren, maar is voor het slagen daarvan wel afhankelijk van de medewerking van de inwoners, zo hield wethouder Koopman de VVD fractie voor ogen. Een milieu-aangelegenheid was ook de suggestie van enkele fracties tot inza meling van glas. Ook weer VVD-er Hil bron wist mee te delen, dat indien 39% van de bevolking tot deelname bereid is, zo'n glasinzameling al lonend kan zijn. Voor wat bovenstaande betreft waren b en w in overleg getreden met de ge meenschappelijke ophaaldienst uit Midden-Schouwen. Nu is een offerte ontvangen van de glasverwerkende in dustrie Maltha b.v. Mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven (CDA) infor meerde waarom offerte maar tot één firma beperkt bleef, waarop de burge meester antwoordde dat er ook maar één zo'n firma in deze regio is. Het col lege wil het provinciaal bestuur nog be naderen of er in deze coördinerend kan worden opgetreden. Met uiteraard de vraag of er ook van een provinciale fi nanciële bijdrage sprake kan zijn. De VVD fractie informeerde ook, hoe de gemeente denkt in te spelen op de doelstellingen van de Afvalstoffenwet. Daarin is opgenomen dat tenminste éénmaal per week de huishoudelijke af valstoffen opgehaald worden. De pro vincie-besturen moeten zogenaamde provinciale afvalplannen samen stellen. B en w verzekeren dat de raad daarom trent nog nader zal worden geïnfor meerd. Tenslotte bepleitte de VVD een nog omvangrijker gebruik van het zoge naamde kringlooppapier. Wethouder Koopman antwoordde wat ontdeugend, dat de VVD fractie vast had kunnen be ginnen met de algemene beschouwing op kringlooppapier te tikken en dan aan twee kanten beschrijven, dat is ook nog energie-besparend. De burgemeester voegde er in ernst aan toe, dat men er per 1 januari 1980 het on derhoud van de voortuintjes niet meer van gemeentewege worden uitgevoerd, maar door de huurders zelf, voorzover ze daartoe althans de voorkeur hebben uitgesproken. Tijdens de begrotingsbe handeling werd door de CDA fractie de vraag gesteld, hoever het hiermee nu stond, nadat bij die bewenerp een en quête was gehouden, wie wel of liever niet voor de voortuin wilde zorgen. Zo niet, dan wordt (en werd) dat in de huur verdisconteerd. De meerderheid van de bewoners geeft voorkeur aan het eigen onderhoud, zoals ook was voorzien en voorspeld. De bewoners zullen nu op zeer korte termijn van deze beslissing op de hoogte worden gesteld door het be stuur van de stichting "Beter Wonen". VVD-er M. van Damme liet er de vraag op volgen of de mensen niet al eerder met eventuele inzaai of aanplant kon den beginnen dan na 1 janauri. Wet houder L.J. Koopman hoopte dat de woningstichting daartegen geen be zwaar zal hebben, waarbij we dan zelf nog aantekenen even voorzichtig te zijn met het eventueel uitdoen van planten of heesters, die door de woningstichting nog gebruikt kunnen worden. Maar in overleg daarmee zal er voor 1 januari wel iets mogelijk zijn, voorzover daar aan behoefte mocht bestaan. De VVD fractie had een eleganter manier ge dacht dan door b en w is gevolgd om een nog niet uit is of het kringlooppapier ook dokument-echt is. Vandaar een ook nog wat beperkt gebruik daarvan. Als het echter om folders gaat of dergelijke, dan wordt wel van kringlooppapier ge bruik gemaakt. De CDA fractie had ook nog een mi- lieuvraag en dat met name gericht op geluidshinder. Kan de provinciale ge- luidmeetdienst worden ingeschakeld? B en w vinden dat alleen nodig, als het ondoenlijk is zelfstandig tot resultaat te komen. Een milieu-aangelegenheid betrof eveneens de vraag van de SGP fractie of de door de rijksoverheid aangekondigde rioleringsnota mogelijkheden biedt voor het verkrijgen van subsidies bij om vangrijke rioleringswerken. Een infor matie door b en w leerde dat dat de nota nog niet rijp was voor publicatie. Wel is al gereserveerd voor kostbare riole ringswerken. Daarom heeft inmiddels het provinciaal bestuur de gemeente ge vraagd opgave te doen van kostbare en urgente rioleringswerken, die nog uitge voerd moeten worden. Die opgave is verstrekt met verzoek om bij uitvoering van die werken financiële bijdragen be schikbaar te stellen. gedeelte van de gemeentewerkplaats te verhuren aan de woningstichting. Aan gezien daardoor echter een intensiever gebruik mogelijk is van het gemeentelijk machinepark, meenden b en w daartoe wel te kunnen besluiten zonder eerst de raad in kennis te stellen dan wel te raadplegen. PvdA-er P. van Schetsen informeerde of hierbij een afspraak voor meerdere jaren was gemaakt, waarop weth. Koopman ontkennend antwoord de. Er werd door de fracties ook ge vraagd wat er gaat gebeuren met de voormalige gemeentewerkplaats aan de Vijfzinnen te Sint Maartensdijk. Er blij ken hierover onderhandelingen te wor den gevoerd met de BB, omdat de voor malige brandweergarage te Scherpenis se, waar tot dusver het BB materiaal is ondergebracht, werd verkocht aan de firma Duine Zn, die daarvan een showroom wil maken. Wethouder Koopman deelde voorts nog mee op een vraag van de SGP fractie, dat er met aankoop van de tWeede vuilniswagen één personeelslid voor de reinigings dienst extra zal worden benoemd. Meer zaken in commissie openbare werken. De VVD fractie vindt dat te weinig on derwerpen in de commissie openbare werken komen. Onder meer acht ze de lijst van tie jaarlijkse herbestratingen best de moeite waard even deze com missie te laten passeren. Die VVD vraag kwam aan de orde toen de fractie zich afvroeg of het nu nog wel zin heeft de Botermarkt in een herbestratingspro- gramma te gaan opnemen, terwijl in grijpende stedebouwkundige wijzigin gen op het programma staan met plan "Stadskern" Tholen. De parkeerplaats op de Botermarkt is evenwel in een zodanige slechte staat, dat b en w toch tot herbestrating willen overgaan, omdat dMt gedeelte niet zo veel te lijden zal hebben van uit te voe ren bouwwerkzaamheden. Het college voelt er weinig voor om nog veel meer zaken in de commissie o.w. te brengen. B en w hebben ten aanzien van plannen een voorbereidende taak. Als overleg in breder verband noodzakelijk wordt geacht, kan men bijvoorbeeldde commissie o.w. om advies vragen. Daarin elk wissewasje brengen betekent slechts oponthoud. Daarmee is niemand gediend. In de replieken kreeg dit on derdeel nog een staartje omdat ook de PvdA wel voor brede inspraak voelt, maar burgemeester E. Baerends hield in dat opzicht voet bij stuk. De SGP fractie informeerde of er posi tieve ontwikkelingen te verwachten zijn voor wat het opvullen van de gaten in de straten betreft. B en w verzekerden dat hierop de aandacht voortdurend is ge richt, maar wethouder Koopman haalde wat minder gelukkige voorbeelden aan, waar dat wel gebeurd zou zijn, namelijk in de Venkelstraat te Tholen en Achter 't Bos te Sint Maartensdijk. CDA-raadslid W.L. Bijl reageerde daarop terecht met te stellen, dat het in die straten meer ging om renovatie dan om gaten opvulling. Aanleg van parkeerhavens aan de Zuidsingel te Sint Maartensdijk, waarop bij herhaling door de VVD fractie is aangedrongen wordt gerealiseerd via het bestemmingsplan Wilhelminastraat. De CDA fractie verzocht het college te bezien of het gewenst is bij de Poort- vlietse begraafplaats een opbaarruimte te maken. Dat wordt bekeken. De SGP plaatste een vraagteken bij uitbreiding van het technisch personeel afdeling ge meentewerken, maar b en w wezen er op, dat de werkzaamheden zich zodanig uitbreiden, dat die personeelsuitbrei ding echt nodig is. Daar ben ik geboren Aan Tholen, in het Zeeuwse land heb ik zowaar mijn hart verpand dat mag een ieder horenj want in die mooie Zeeuwse stad heb ik een fijne jeugd gehad en daar ben ik geboren. Ik was de tweede in de rij mijn moeder was ontstellend blij, al was ze moe gestreden mijn vader zag zijn stam bewaard, zij hadden er nu twee vergaard en waren zeer tevreden. Ik had een zus die ouder was de kleine meid begreep al ras dat ik was bij gekomen. Wij samen waren het begin van wat men noemt, een groot gezin wie had dat kunnen dromen. Toen zijn wij Tholen uit gegaan, want elders was een goed bestaan. Die baan mocht niet verloren maar ik had in de Thoolse stad een echte fijne tijd gehad en daar was ik geboren. Ik miste Tholen echt, zowaar, dat bleek al gauw en zonneklaar als ik weer eens kwam kijken, dan zag ik Zeeuwse properheid, veel vriendschap en gezelligheid, de polders en de dijken. De smalle straten, knus en rein, de kaai, de vest, het marktplein, het blijft mij steeds bekoren. Al wordt ik oud en minder vlug ik kom hier vaak en graag terug, want hier ben ik geboren. P.M. van Eèkelen. C en werkgroep van het Landbouwschap heeft onderzoek gedaan naar de behoefte van de landbouw aan zoet water. Deze werkgroep heeft een gedeelte van de veelomvattende zoetwaterproblematiek onderzocht en doet de aanbeveling dat nog verder onderzoek zal plaats hebben. De werkgroep becijfert grote nadelen voor de landbouw als gevolg van het ontbreken van zoet water in bepaalde delen van Zeeland. Uit het rapport van de werkgroep trekt het Landbouwschap de conclusie dat het zoet worden van het Grevelingenmeer van groot belang is voor het wegnemen van deze nadelen. Over de keuze zoet/zout moet door de regering nog een beslissing worden genomen. oor de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap is in 1978 een werkgroep ingesteld on der voorzitterschap van de heer A.J.G. Doeleman met als taak de bestudering van de zoetwatervoor ziening van de landbouw in het zuid-westen. De aanleiding hiervoor was meer voudig. Ten eerste is door de beslis sing van de regering over de Ooster- schelde een toekomstig zoet "Zeeuws Meer" verloren gegaan, waardoor een groot deel van het Zeeuwse landbouwgebied niet rechtstreeks van zoet water kan worden voorzien. Ten tweede zal in het begin van de '80-er jaren een beslissing genomen- worden of het Grevelingenmeer nu zoet of zout zal worden. Indertijd is door Prof. Dr. C. van den Berg in een publicatie reeds gewezen op de voordelen die een zoet Grevelingen- bekken voor de landbouw kan heb ben. Ten derde zal door de wijziging in de plannen een zoet randmeer (het Zoommeer) ontstaan op de grens tussen Brabant en Zeeland. In beide provincies zal de landbouw kunnen gaan profiteren van het zoete water uit dit meer. minder regen en de verdamping is groter. In een droog jaar als 1976 was voor een gewas als aardappelen het tekort aan neerslag ruim 350 mm. Ook in een gemiddeld jaar treden tekorten aan neerslag op. Bovendien is het grondwatèr zout, waardoor het voor de landbouw onbruikbaar is. Het gebrek aan vocht heeft tot gevolg dat de planten minder groeien, waar door de gewassen een lagere op brengst hebben. n het rapport van de Werkgroep zoetwatervoorziening Z.W. Neder land wordt uitvoerig ingegaan op de invloed die het tekort aan zoet water in jaren met een verschillende droogtegraad op de opbrengsten van de diverse gewassen heeft. Voor de verschillende gronden zijn de op- bremgsten van b.v. aardappelen ge middeld ongeveer tussen de 5 en de 20% te laag door het gebrek aan zoet water. In een jaar dat gemiddeld eens in de 10 jaar voorkomt zijn deze te korten nog groter n.l. tussen de 20% en 50%. Dergelijke tekorten hebben belangrijke financiële consequenties voor de landbouw. V oor het gebied dat door de werk groep onderzocht is kan de meerop brengst gemiddeld ruim 26 miljoen guldens per jaar bedragen. Wanneer hiervan de kosten van beregening en dergelijke af zijn resteert een bedrag van bijna 15 miljoen gulden per jaar, d.w.z. 500,— per ha. Vanzelfsprekend liggen deze bedra gen voor een droog jaar, zoals dat bijvoorbeeld eens in de tien jaar voorkomt, veel hoger. In een derge lijk jaar zijn deze bedragen resp. bij na 79 miljoen en ruim 67 mil joen gulden 2.400,— per ha). De werkgroep heeft tevens onder zocht hoe deze tekorten als gevolg van het ontbreken van zoet water over de verschillende delen van het gebied zijn verdeeld. De netto-bedragen zijn dan per jaar: hoeveelheden nodig om in de be hoefte te voorzien. In een normaal jaar is ruim 26 miljoen kubieke meter water nodig en in een droog jaar ruim 72 miljoen kubieke meter zoet water. Gemiddeld jaar droog jaar eens per 10 jaar Schouwen-Duiveland Tholen en St. Philipsland Oost Zuid-Beveland West Zuid-Beveland Noord-Beveland, Walcheren 3,1 miljoen 2,6 miljoen 1,8 miljoen 14,9 miljoen 11,8 miljoen 8,0 miljoen \f 7,3 miljoen 33,5 miljoen e werkgroep heeft zich in eerste instantie bezig gehouden met het deel van Zeeland ten noorden van de Westerschelde. Zeeland is in verge lijking met de rest van Nederland klimatologisch gesproken een droge provincie. Er valt tijdens het groei seizoen in het voorjaar en de zomer uim 28.000 ha. van het gebied ten noorden van de Westerschelde zou op basis van de verdeling van de ge wassen volgens het huidige bouw plan voor aanvullende vochtvoor ziening in aanmerking komen. Dit is ongeveer 40% van het totale land bouwareaal in dit gebied. Bij een goede zoetwatervoorziening kunnen de inkomsten van de landbouw in dit gebied vele miljoenen guldens ge middeld per jaar hoger worden. In komsten die nu in dit deel van Zee land gemist worden. Deze bedragen illustreren overdui delijk hoe groot het belang is dat de landbouw heeft bij de beschikking over voldoende zoet water. V oor enkele delen van het gebied (Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland en OostZuid-Beve- land) zijn door de werkgroep bere keningen uitgevoerd voor de bepa ling van de benodigde hoeveelheid zoet water. Dit water is hoofdzakelijk nodig om het zoute water uit de slo ten te spoelen en om de watertekor ten van de gewassen aan te vullen. Vooral in drogere perioden zijn grote het ontbreken van zoet water op Schouwen-Duiveland het beste zijn op te heffen door het realiseren van een zoet Grevelingenmeer. Van een dergelijk zoet meer zullen Goeree- Overflakkee en Brabant ook in be langrijke mate kunnen profiteren. Voor Brabant kan dit water derhalve voor landbouwkundige doeleinden tevens dienen ter aanvulling van de enorme hoeveelheden grondwater die in deze provincie worden ont trokken. v* r De directeur van het regionaal pedagogisch centrum Zeeland (RPCZ) drs. C. van Etten, heeft donderdag op de ouderavond van de openbare lagere en kleuterschool in Poortvliet gesproken over het experiment funderend onderwijs. Hij was blij met de aanwezigheid van raadslid J. de Bres, aangezien de gemeenteraad onlangs vraagte kens zette bij het RPCZ. Dhr. van Etten liet weten, meerdere keren al gesprekken met de gemeente Tholen te hebben gehad over taak en werkzaamheden van het RPCZ. Ook zijn er zeer regelmatig RPCZ-medewerkers op het eiland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 15