Surinamers willen aansluiting bij verenigingen, een feest en wat op zondag Gebrek aan kader voor begeleiding jeugdwerk Stavenisse wil muziekles Nu maar eens spijkers met koppen op het 'lage water' zoeken Vervolg plaatselijk nieuws Verlichting fietsen en bromfietsen Donderdag 1 november 1979 EENDRACHTBODE 13 Hoorzitting Welzijnscommissie in St. Maartensdijk Jeugdleiding Z.I.K.V. Trainingsveld 's zomers speelterrein U hoeft geen kou te lijden!!! Wij hebben 'n uitgebreide kollektie winterjassen Welzijnscommissie hoorde in Oud- Vossemeer: Jeugd 5-20 jaar Speelterrein Subsidie te laag Dorpshuis te duur Gebonden Telefoon bejaarden Orgelconcerten Welzijnscommissie hoorde ook over gebrek aan kader. STEMMEN VAN LEZERS Thoolse jeugd baalt van »&e Sie* kerkelijke jonge renclubs sxsfwacts? Verkeerd daglicht Beschamend! Jeugdwerk School handhaven Strandje de Nol Genoeg te doen Bejaardenwerk Dorpshuis Wat moeten we met kanaalschap 'De Eendracht' De noot openbreken I \jy «uw McounHon Sint— Philipsland Behalve een eigen feest dienen er geen speciale activiteiten voor de 57 Surinamers in Sint-Maartensdijk georganiseerd te worden. Deze grootste culturele minderheids groep kan aansluiten bij de bestaande verenigingen. Dat werd woensdagavond 24 oktober duidelijk op de tweede hoorzitting van de Thoolse Welzijnscommissie. In St. Maartensdijk kwam als enig dorp op Tholen de vraag over Surinamers aan de orde gezien de aanwezigheid van 52 Surinamers (in 15 gezinnen) met de Nederlandse nationaliteit en 5 inwoners met de Surinaamse nationaliteit. In Tholen zijn er 9 Surinamers (in 2 gezinnen) en in St. Annaland 3 (1 gezin), allen met de Nederlandse nationaliteit. In vier discussiegroepen gingen de ruim twintig aanwezigen (naast de raads- en commissieleden) onder wie acht Suri namers - nader op de vragen in. De eer ste groep had geen speciale wensen. Men pleitte voor aansluiting bij de bes taande verenigingen. Wel zou men wat activiteiten op zondag willen. Ook groep II was voor integratie in bestaande ve renigingen, evenals groep III. Wel con stateerde de derde groep, dat het voor de Surinamers financieel moeilijk is een zaal te huren voor feestactiviteiten. Groep IV pleitte tens-otte ook voor in tegratie bij de bestaande verenigingen. Men vroeg wel of het vervoer van de Surinamers naar de typisch Surinaamse feesten in Breda - zoals het 1 juni feest, het Delawarifeest e.d. - gesubsidieerd kan worden. Of anders subsidie in de zaalhuur om deze feesten in St. Maar tensdijk te houden. Groep IV vroeg zich af, of het een taak van de Welzijnscom missie is, een mentaliteitsverandering teweeg te brengen met betrekking tot de verhouding Nederlanders/Surinamers. Verder informeerde men naar specifieke cursussen voor Surinamers, bijvoor beeld kook- en naaicursussen' om een vloeiende integratie te bevorderen. Tenslotte deed men de suggestie als Welzijnscommissie eens apart met de Surinamers te praten. Het jeugdwerk voor de groep 5-20 jari gen kreeg ook volop aandacht. Accom modatie en leiding waren hier de knel punten. Zo vroeg groep I een betere lo kaliteit voor het niet-kerkelijk jeugd werk. Men dacht aan eigen huisvesting. Voorts constateerde men gebrek aan kader. Een kadercursus zou dat pro bleem kunnen oplossen. Men pleitte voor het aantrekken van een professio nele jeugdwerk-coördinator en voor ac tiviteiten van de Zeeuwse muziekschool en het Zeeuws Instituut voor Kunstzin nige vorming in St. Maartensdijk. Groep II meende dat de deelnemingspercenta ges van de Smerdiekse 5-20 jarigen aan het verenigingsleven niet juist waren. De jeugd is lid van meerdere verenigingen, zodat dubbeltellingen voorkomen. Zo wel groep II als IV betreuren het,*dat de sportverenigingen niet geïnventariseerd waren. Verder werd een gebrek geconstateerd: een clubhuis voor de jeugd van 15-20 jaar. Die groep trekt nu naar de cam pings. Mogelijk kunnen de scholen in geschakeld worden bij het bevorderen van de deelname aan activiteiten van verenigingen. Verder zag men graag ac tiviteiten van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) en ook meer reclame voor dat werk. Dit zou een ondersteuning vormen voor bestaande verenigingen zoals het jeugdwerk en de fotoclub. De wens voor een jeugdhonk kwam nog op tafel, spreiding van de ac tiviteiten van de muziekschool (niet al leen algemene muzikale vorming- AMV) en goede voorlichting over de subsidiëring van jeugdverenigingen. Verschillende groepen waren van me ning, dat de bestaande speelterreinen niet voldoen. Ze verkeren in slechte staat en worden bovendien gebruikt als hon dentoilet. De suggestie werd gedaan, de trainingsvelden in de zomer ter be schikking van de jeugd te stellen. Hier over ontstond een pittige discussie. Dhr. F.A.P.M. Bakx noemde de voetbalsport 'een heilige koe'. Hij meende ook, dat het rendement van de velden te gering is gezien de grote investeringen. Dhr. J. Hogendoom, bestuurslid van de voet balvereniging, was het daar niet mee 'eens. Hij meende, dat de voetbalsport door een heleboel mensen als een min- derw rdige sport wordt gezien, maar de V. Smerdiek heeft toch honderd jeugd leden in de vereniging die wekelijks trainen en een wedstrijd spelen. Hij achtte het voor behoud van het veld no dig de terreinen in de zomer voor on derhoud te laten rusten en niet open te stellen voor de niet-georganiseerde sportbeoefening. Verder werd gepleit voor speelterreintjes in de dorpskom voor de kleintjes en een verhard speel terrein (Groenendijk). Ook het aan te IbraflIHflii Kremerstraat 11-13 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM Gebrek aan kader voor begeleiding van het jeugdwerk was donderdagavond een unanieme opmerking in de drie discus siegroepen tijdens de hoorzitting van de Welzijnscommissie in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer. Met name de toneel verenigingen en de muziekvereniging er varen het tekort aan leiding voor de jeugd. De door bijna twintig inwoners bijge woonde inspraakavond, naast raads- en commissieleden, stond bij verhindering van wethouder J. Versluijs onder leiding van raadslid J.W. Hilbron, lid van de Welzijnscommissie. Hij feliciteerde dhr. A.G. v.d. Sande, Hoofd Bureau Welzijn van de gemeentesecretarie, met de ge boorte van een zoon. Raadslid mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet overhan digde hem bloemen. Ondanks de blijde gebeurtenis was de plichtsgevolle welzijnschef aanwezig om ook in Oud-Vossemeer met behulp van een overheadprojector iets te vertellen over decentralisatie van het Welzijnsbe leid. Juist wegens de overheveling van de subsidiëring van het Sociaal-Cultu reel werk van Rijk naar gemeente is de Welzijnscommissie geboren en zijn de inspraakavonden nodig. In drie groepen werd over de in de bewonersbrief ge noemde vragen gediscussieerd. Ten aanzien van de eerste vraag over activiteiten voor de jeugd van 5-20 jaar kwam naar voren, dat veel jongens en meisjes in die groep aan sport doen, wat niet onder Sociaal-Cultureel werk valt. Er werd gepleit voor het beschikbaar stellen van een eigen ruimte aan de on langs opgerichte jongerenvereniging 'En wij dan'. Hierin zouden ook de kleine ren onderdak kunnen vinden. Behalve kader, heeft 'En wij dan' ook gebrek aan financiële middelen. Voor het jonge renkoor Con Amore werd eveneens subsidie gevraagd, voornamelijk voor de uitvoeringen. Wat de speelterreintjes betrof werd dui delijk, dat die wel goed gelegen zijn, maar in slechte staat verkeren. Men pleitte ervoor de speelterreintjes uit te rusten met bijvoorbeeld stapelmateriaal, terwijl men de terreintjes ook wilde uit breiden met een verhard gedeelte. Ver der zou men een speelterreintje voor jonge kinderen aan de Dorpsweg willen. Het trainingsveld wilde men openstellen voor de jeugd of een nieuw trapveld aanleggen. De ijsbaan is hiervoor niet geschikt omdat daar paarden lopen. En bovendien ligt dat terrein te excentrisch. Achter de bejaardenwoningen in de Weelhoekstraat ligt een grasveld dat ge schikt is als trapveld. Ten aanzien van de bevordering van activiteiten voor 20-30 jarigen werd duidelijk, dat de toneelverenigingen ge brek aan repetitie- en opslagruimte hebben nu de peuterspeelzaal in de brandweerkazerne gaat. Ook vond men de subsidies voor de toneelverenigingen te laag. Men was van mening, dat het huidige aanbod van verenigingsactivi teiten goed aansluit bij de wensen van deze categorie inwoners. Wat andere wensen en behoeften aan gaat, kwam naar voren dat vooral voor de bejaarden, de Vossenkuil te duur is. De Vrouwenvereniging moet voor elke vergadering ten behoeve van de bejaar den, betalen. Verder vond men de keu ken te klein voor deze activiteiten. Ge pleit werd voor muziekonderwijs en een crossterrein. Men vroeg zich af, of de programma's van de ZVU wel in een behoefte voorzien. De aandacht werd gevestigd op het parkeren van auto's in de Schoolstraat, het rijden met hoge snelheid in de dorpskom en de gevaar- lijkse situatie van de Molen-/Marinus Lindhoutstraat. Verder zou men graag uitleg hebben omtrent het eigen onder houd van graven. Er werd ook gepleit voor het aantrekkelijk maken van het woon- en leefmilieu door het opknap pen van oude panden naar eigen inzicht en idee. De derde inspraakavond van de Welzijnscommissie was hiermee beëin digd. Tot nu toe was men tevreden over de inbreng van de aanwezigen, maar de belangstelling kon nog wel wat groter zijn. leggen speelterrein aan de Hogeweg zou gedeeltelijk verhard moeten worden. Ook werd de wens geuit, dat speeltuin weer in de orde te maken en het toezicht te herstellen. Voor de groep van 20-30 jarigen kwa men weinig suggesties. Men vond dat er wel voldoende activiteiten zijn, maar dat deze jongeren door allerlei redenen (carrière maken, huis bouwen, jong ge zin) aan huis gebonden zijn. Men zag nog wel graag activiteiten van het Z.I.K.V. Ten aanzien van andere be- hoeften kwamen er wensen naar voren om de weekmarkt in ere te herstellen, het havenplateau met beplanting en dergelijke te verlevendigen, de ver keersveiligheid rond Haestinge te ver beteren en een kinderboerderij te stich ten. Aandacht werd gevraagd voor de hoge kosten van de AM V-cursus der Zeeuwse Muziekschool. Anders zou er meer belangstelling voor zijn. Men wil de voorts kleedcabines bij het zwembad en woonerven in de Tulp-, Roze- en Anjerstraat. Hierdoor wordt verkeers veiligheid en speelgelegenheid voor de kleintjes verkregen. De suggestie werd gedaan om aan be jaarden die slecht ter been zijn in plaats van de pas '65 telefoonaansluiting te geven. Voorts constateerde men, dat een aantal voorzieningen in de bejaardente huizen verkeerd zijn. Men zag graag in spraak van toekomstige bewoners bij de bouw. Er was ook een pleidooi te be luisteren voor een overdekt zwembad voor iedereen, maar met name voor ge handicapten en bejaarden. Er was een vaste groep bejaarde zwemmers die in de winter met dhr. Bocxe naar Bergen op Zoom ging, maar het gemeentebes tuur heeft hem dat verboden. Het Openbaar Vervoer vond men slecht, vooral in het weekend. Men klaagde er ook over, dat de schoolbussen te vol zit ten, terwijl er ook gerookt wordt. In de winter zag men graag diverse acti viteiten als kook- en naaicursussen. Men vond de museumvoorziening op Tholen gering en de orgelconcerten wat eenzij dig. Gesuggereerd werd hiervoor subsi die te verlenen zodat meer organisten aangetrokken kunnen worden. Men zou ook graag bekende schakers of dammers uitnodigen om simultaan wedstrijden te spelen. Verder werd gevraagd om meer voorlichting op het gebied van gemeen te, waterschap, politie, e.d. De gemeente zou hiervoor het initiatief moeten ne men. Ook zou men belangstelling willen aankweken voor de flora en fauna op Tholen. Wethouder J. Versluijs consta teerde aan het eind van deze tweede in spraakavond dat de kwantiteit tegenviel in vergelijking met Scherpenisse-hoewel hij niet ontevreden was- maar de kwali teit deed niet onder voor het kleinste dorp. "'t Was een geslaagde avond met goede reacties op de vragen en wensen ten dienste van de burger. Een geani meerd gesprek", aldus wethouder Ver sluijs. Een pleidooi voor muziekonderwijs was dinsdagavond een van de belangrijkste wen sen die naar voren kwamen op de hoorzitting van de Welzijnscommissie in het dorpshuis te Stavenisse. "Muziekles lijkt als een confectiepak te passen voor de gemeenschap Stavenisse. Het is een sleutel voor verdere activiteiten", zei ds. W.J. Gorissen. Hij vertolkte daarmee een harmonisth geluid dat uit de vijf discussiegroe pen kwam. Met 24 belangstellenden naast raads- en commissieleden sprak wethouder J. Versluijs over een goede presentatie van Stavenisse. En een geanióeerde bespre king. Na een woord van welkom van wethou der Versluijs gaf Welzijnsambtenaar J. de Kok bij afwezigheid van dhr. A.G. v.d. Sande uitleg over de overheveling van rijkstaken op het gebied vari So ciaal-Cultureel werk naar de gemeente. Daarna werd er in vijf (in de vorige dorpen waren er maar drie of vier) dis cussiegroepen op de gerichte vragen in gegaan. Ten eerste op het jeugdwerk van 5-20 jarigen, waarbij het muziekonder wijs aan de orde kwam. De afstand naar Tholen vond men te ver, zodat men de vervolgcursussen in St. Maartensdijk wilde concentreren. Men gaf ook de voorkeur aan avond- in plaats van mid daglessen. De prijs werd naast de af stand als een bezwaar van het huidige muziekonderwijs gezien. Op school zou voorlichting over muziek gegeven kun nen worden, terwijl een dependance van de Zeeuwsè Muziekschool in Stavenisse de beste oplossing zou zijn. Volgens ds. Gorissen zou muziekles (naast Alge meen Vormend Muziekonderwijs, ook blokfluit, orgel, zang) zeer goed aan slaan. Er zijn veel muzikale jongelui en ook ouderen, terwijl de Stavenissenaar ook huiselijk is, aldus de predikant. Ook hoofdonderwijzer C.G. van den Hoek verwachtte belangstelling van een hele grote groepering wanneer er plaatselijk muziekles gegeven zou worden. "We moeten het muziekonderwijs niet cen traliseren, maar het juist plaatselijk avonden in da parioda van dinsdag 23 oktober tot an met dinsdag 6 november (in eUta kern een avond) mat da bevdk king verder doorgesproken. Da webrijnacommlssc h opgemerkt dat er bah*' nieuwe jeugdsont' alle kernen b- (Van een oaser venlaggevan) THOLEN - De Thoojse jengd in de kdtiid van vijf tot twintig jaar abt ar over kei al- gemeen niets meer in am Bd te werden van vooral ImrkcDJke noemde beft ij ds groep neemt aan activiteiten van dergelijke chiba èttl. Sin' De gemeentelijke WeUijns- commissie in Tholen vindt b' daarom hoog tijd om ni- (bes: moderner) je»' teilen op de been De Onderstaande werd toegezonden aan dagblad "De Stem", maar zal ook E.B.- lezers interesseren. Met grote verwondering las ik in uw blad van 19-10 een stukje onder de kop: 'Thoolse jeugd baalt van kerkelijke jon- gerenclubs". Door conclusie's van een inventarisatie van de Welzijnscommissie verkeerd te gebruiken zet u het eiland Tholen, en in het bijzonder de kerken, in een verkeerd daglicht. Wat is n.l. het geval. Er is op Tholen gelukkig vrij veel kerkelijk jeugdwerk. Volgens genoemde inventarisatie neemt een zesde deel, dus 16-17%, van de 5-20 jarigen deel aan voornamelijk kerkelijk jeugdwerk. Dit percentage is trouwens nog hoger omdat niet alle clubs hun ge gevens hebben opgestuurd en dat sinds de enquete er weer een 5-tal kerkelijke clubs zijn bijgekomen. Het percentage zal tussen de 20-25 liggen. Om een voorbeeld te noemen: De Her vormde gemeente van Tholen hee?t 7 jeugdclubs, 3 zondaqschoolklassen en een jonge lidmatenkring. De belang stelling neemt zodanig toe dat ons eigen gebouw, met 3 afdelingen uitpuilt en het moeilijk is alles te bergen. Ook is ër in de stad Tholen nog jeugd werk van andere kerken. Verder is er op iedere plaats op het eiland Tholen ker kelijk jeugdwerk. Behalve jeugdclubs zijn er een 5-tal kerkelijke jeugdkoren. Er wordt vanuit de kerken kinderwerk gedaan in de zomer op een camping. Er wordt in clubverband meegedaan aan jeugdkampen. Er worden kadercursus sen en instructiebijeenkomsten georga niseerd enz. Dit wordt allemaal gedaan door vrijwillige krachten, een jeugd werkleider hebben wij niet. Er is ook nog een afdeling van Youth for Christ. Neutrale jeugdclubs zijn er en kelen. Jeugdsocieteiten zijn er enkelen geweest maar zij na een paar jaar weer verdwenen. Sportverenigingen buiten beschouwing gelaten is er verder geen jeugdwerk. Geen socialistisch, geen li beraal en ook geen humanistisch jeugd werk. Als de welzijnscommissie in zijn rapport schrijft dat maar eenzesde deel van de jeugd aan jeugdwerk deelneemt, dan bedoelt ze dat het nodig is dat er voor de overige jeugd wat gedaan moet worden. U maakt er van dat de Thoolse jeugd baalt van kerkelijk jeugdwerk. Ofschoon we van mening zijn dat de kerken nog veel meer kunnen doen voor de jeugd, is het niet juist net te doen of de kerken duidelijk te kort schieten. Het zijn voor al de kerken die hier duidelijk wat doen en anderen laten op een enkele uitzon dering na, duidelijk verstek gaan. Verder vragen we ons af of de kerken zo'n slechte beurt maken t.o.v. andere gebieden zoals overig Zeeland, Noord- Brabant en de Randstad? Verzamelt u maar eens cijfers. Het zou wel eens kunnèn dat Tholen gunstig naar voren zou komen, zonder zijn dure gesubsi dieerde krachten. De heer A.v.d. Sande, chef van de afde ling waaronder het jeugdwerk valt, bij de gemeente Tholen zei onlangs: Ker kelijk jeugdwerk loopt in Tholen als een trein". Dat had een mooie kop voor uw artikel kunnen zijn. U zou het eiland Tholen en in het bijzonder de kerken een grote dienst bewijzen door deze brief in uw blad op te nemen. Hoogachtend B. Baijense voorz. Herv. Jeugdraad Tholen. Beschamend zou ik de belangstelling voor de inspraakavond van de Wel zijnscommissie op Scherpenisse willen noemen. Het merendeel van de bevol king van de kleinste kern van het eiland, die zich vaak 'achtergesteld' voelen v.w.b. het gemeentebeleid, hield zich angstvallig schuil. v Hoort men bewoners van Scherpenisse onder elkaar, dan blijkt het ontbreken van sociaal-culturele voorzieningen (of het klagen daarover) vaak genoeg aan de orde te komen. Als echter de moge lijkheid wordt geboden om aan bepaal de situaties iets te veranderen door er zelf over mee te beslissen, dan is er na genoeg niemand thuis. Vaak interesseert men zich onbewust wel voor het welzijn van de eigen kern, maar staat een 'welzijnscommissie' erg ver weg, ondanks de zeer uitgebreide en duidelijke informatie hieromtrent. Mensen klagen dan over het feit dat ook de oudere jeugd zich op de trapveldjes als in de L. Deurloostraat gaat uitleven (m.a.g. dat sommige voortuintjes eraan moeten geloven), maar plaatsen daar naast de opmerking: "Wat kan mij die welzijnscommissie nou schelen". Er werd op Scherpenisse begonnen met deze avonden, vanwege het opkomst percentage bij de hoorzittingen, maar ja, dèèr kon men ook een gezellig avondje luisteren; wachten op eventuele felle discussies met de autoriteiten. Nu kon men zelf aan bod komen, dus...nee, laten we maar niet gaan. Mijns inziens behoorde op deze avond van elke verenigimg die aan de inventa risatie had deelgenomen, een vertegen woordigster aanwezig te zijn. Daar naast van de bestaande scholen in onze kern, die een belangrijke schakel kun nen vormen in het sociaal-cultureel werk in een gemeenschap als deze (pe dagogische ervaring b.v.) Voorts verte genwoordigers van de jeugd,die initia tiefloos schijnt te zijn. In het bijzonder van jv. 'Scarpenesse', die "er toch mid den in zit". Een jeugdvereniging kan aan de basis staan van algemene jeugdacti- viteiten, waar zij zelf een wezenlijk on derdeel van is. Een jeugdleider voor het eiland, zoals is voorgesteld, is een goed idee, alleen moet er dan wel voldpende belangstelling voor dat werk bestaan. Beste mensen, op sociaal-cultureel ge bied kan alleen wat worden bereikt door uw actieve deelname/belangstelling. Een tennisvereniging als op Tholen heeft dat bewezen. Hun verenigingsge bouw was door de leden 'verdiend'. Voor Scherpenisse denk ik niet alleen aan een tennisvereniging, maar ook aan een toneelvereniging, een dam/schaak club enz. Het oprichten van een scoutinggroep is natuurlijk een goed plan, alleen zou ik zeggen betrek 'Scarpenesse' er dan bij. Desnoods gaan ze op in een nieuwe or ganisatiestructuur en met hun accom modatie kan ook best wat worden ge daan. Voorbij gaan aan deze jeugdvereniging zou ik een regelrechte aanslag op ons verenigingsleven vinden, terwijl daar naast toch bekend moet zijn dat 'Scar penesse' in het beginstadium heeft ge tracht er een jongerengroep (tot 13 jaar) op na te houden, maar deze heeft moe ten afstoten bij gebrek aan mankracht. Alleen zie ik niet zo zitten dat de be hoefte aan een scoutinggroep bij het onderwijzend personeel zou moeten worden gepeild. Wel bij de oudercom missies in eerste instantie en bij alle ou ders daarna. Tot slot nog een opmerkingen n.a.v. de algemene beschouwingen, zoals gepu bliceerd in E.B. nr. 50. De SGP doet in haar algemene be schouwingen een ernstig beroep op het bibliotheekbestuur om aandacht te schenken aan het feit dat er boeken met godslasterlijke taal te leen zijn. Hopelijk beseft de SGP wel, dat zij daarmee min of meer een oproep doet aan het bibliotheekbestuur tot het in stellen van een censuur! Het resultaat is te voorspellen: een nagenoeg verant woord oeuvre. Laat ieder vrij het boek te kiezen wat hij/zij lezen wil. De SGP is m.i. in deze te veel 'van bovenaf bezig. Tot slot nog een opmerking die u best een giller mag noemen, maar die ik eer lijkheidshalve dien te maken: zelf kon ik niet aanwezig zijn op de inspraakavond van de Welzijnscommissie, hoe graag ik dat ook had gewild. Mijn commentaar is dus gebaseerd op het verslag in E.B. nr. 50 en op inlichtingen van aanwezigen. Met dank voor plaatsing, Jan Verkerke Schieweg 36c Rotterdam. Met ingang van 1 november dus van daag moeten fietsen en bromfietsen, zo wel bij dag en nacht, zijn voorzien van rode reflectoren van het vastgestelde góedkeuringsmerk. Tevens moeten de. trappers van fietsen zijn voorzien van oranje en gele reflectoren welke voldoen aan de daarvoor gestelde eisen. De po litie is belast hierop nauwlettend toe te zien. brengen, anders gaan er maar een paar naar toe", aldus dhr. v.d. Hoek. Studie werd als een van de problemen genoemd voor geringe animo bij het jeugdwerk tussen 5-20 jaar. Ook gaan er wel inwoners voor Sociaal-Culturele ac tiviteiten naar andere dorpen. Gesigna leerd werd, dat veertig procent van de groep 5-20 jarigen uit principiële over tuiging aan geen enkele activiteit mee doet. Van de overigen zijn er maar wei nig die niets doen, want er wordt veel aan sport gedaan. Voor de meisjesgym bloeit, evenals de PJZ en de schietver eniging. De behoefte aan niet-kerkelijk jeugdwerk is onbekend, maar voor Ker kelijk Jeugdwerk - dat in Stavenisse overigens voor iedereen open staat - zijn er mogelijkheden. Er is pas een enthou siaste groep van dertien leden van 15-20 j begonnen. Ook zijn er handenarbeid- en knutselgroepen, die wel gebrek aan financiën hebben. In het verleden is er een instuif geweest met spelmateriaal om van te watertanden, maar daarvoor was in St. Maartensdijk, zei dhr. W. van Prooijen. Een aantal groepen klaagde over de slechte accommodatie, maar ds. Goris sen kwalificeerde dat slecht als ongezel lig en een minimale aankleding. De ou de school vond hij geschikt, met name voor de handvaardigheid en het jeugd werk. "Een blind paard kan er geen schade doen. Met een verfje en wat dakpannen om droog te zitten, is het al een eind verbeterd. Laat de jeugd dan nog maar twintig jaar aanmodderen in de school", aldus ds. Gorissen. Hij deed een beroep op de wethouder de school alsjeblieft zo lang mogelijk in gebruik te houden, want het nieuwe dorpshuis zag hij voor de handvaardigheid niet als ge schikte ruimte. Dhr. DJ. Letzer stelde voor, de zangvereniging een avond de kwast te laten hanteren in plaats van te zingen. Om daarmee de school op te knappen. Ten aanzien van speelterreinen viel ver schillende keren het strandje de Nol. Deze speelmogelijkheid wilde men handhaven en regelmatig schoonmaken. De kwaliteit van het speelterrein aan de Schoolstraat laat te wensen over. Het is een 'blubbertroep' zodat verbetering hard nodig is. Aan het bos moet er wat aan de speelwerktuigen gebeuren, ter wijl bij het speelterrein aan de Pilootweg een windscherm nodig is. Ds. Gorissen wilde als bescherming toch zicht op de kinderen houden, terwijl meester de Jong erop wees, dat kinderen juist be schutte plaatsen zoeken (met hutten, enz) om zichzelf te kunnen zijn. Ook de wens voor een crossvéldje met een bromfiets-werkplaatsje werd op tafel gelegd. Voor de 20-30jarigen kwamen er weinig wensen. Men vond dat de bestaande verenigingsactiviteiten goed aansluiten bij de behoeften van de bevolking. Het wegtrekken naar andere kernen werd nog wel gesignaleerd, evenals de nood zaak van goed overleg tussen vereniging n o gelijktijdige activiteiten te voorko men. m/ De zangvereniging, met leden in alle leeftijdscategorieën, bloeit. De trim- groep zou graag eenzelfde aantal leden hebben. Gesproken werd nog over een enquête om precies te peilen wat men wil. Daarmee zou voorkomen kunnen worden dat activiteiten na een enthou siast begin weer verwateren. Gebrek aan kader werd als een minpunt gezien. Ook bij de jeugd van 5-20 jaar is er al veel geprobeerd, maar het is dikwijls foüt gelopen door gebrek aan leiding. In de zomermaanden zou er in samenwerking met de campingjeugd vakantiewerk kunnen worden gedaan. Wat de overige wensen betrof, kwam er dinsdagavond in Stavenisse nog een hele lijst naar voren: een tandarts, een jeugdwerkleider, tennisbaan, zwembad, toiletten, water, elektriciteit, een lier en een vuilniscontainer op de jachthaven, een kleine beloning voor de biblio theek-vrijwilligers om de bemanning wat uit te breiden, verbetering wandel pad Havendijk, zitbanken op de haven, een lichtmast bij het Schoolplein/Gym zaal, en verbetering van de gevaarlijke situatie op de hoeken Poststraat/S- choolstraat en Boswei. In de Poststraat en op de Stoofdijk wordt er veel te hard gereden, zo werd geconstateerd. Voor de bejaarden werd aangedrongen op gym nastiek, Welfarewerk, een sjoelbak voor de soos en bejaardenzang. Ook zou de soos beter bereikbaar gemaakt kunnen worden. De leidster van het Gecoördi neerd Bejaardenwerk, mevr. Lebeau uit Tholen, liet weten dat in januari en fe bruari de behoeften van de bejaarden nog apart worden gepeild. Het nieuwe dorpshuis op de hoek Mo- lendijk-Stoofdijk bleef ook niet onbe sproken. De naast gelegen bewoner Dhr. Hendrikse sprak over de minst geschikte plaats gezien zijn privébelangen, maar voorlichtingsambtenaar F.A.P.M. Bakx had andere geluiden. Hij concludeerde uit het bezoek van Stavenissenaren aan de Expo Tholen met de maquette van het dorpshuis, dat tachtig procent en thousiast was over de plaats, vlakbij de Voorstraat en de haven. Ook ds. Goris sen sprak van een buitengewone oplos sing. Als het huidige pand maar ge handhaafd blijft, want zoveel moois hebben we anders niet in Stavenisse, zei de predikant. De voorzitter van de Be heerscommissie, dhr. v.d. Hoek, verze kerde dat het een prachtig geheel wordt. Vanuit het dorpshuis kan men over de haven uitkijken. 'Wat moeten we ermee, zo luidde een WD begrotingsvraag tijdens de Thoolse raadsvergadering en daarbij werd op niet mis te verstane wijze in de richting van het kanaalschap 'De Eendracht' geprikt. 'Het eenvoudigste zou zijn om de ge vraagde kredieten in de begroting te schrappen tot er een beleid door dit or gaan is vastgelegd, zei de VVD fractie, maar gezien de toezegging dat er voor eind van het jaar opening van zaken wordt gegeven, doet ons thans nog niet zo ver gaan. Daardoor en ook door vragen van andere fracties hadden b en w toch wel begrepen nu wat verder te moeten gaan dan tot dusver gebeurde. Vandaar dat de Thoolse afgevaardigde in het dagelijks bestuur van het kanaalschap (burgemeester Baerends) het gehele instituut maar eens aan de orde wilde stellen. Het dagelijks bestuur van het kanaalschap heeft dat willen overnemen en zal nagaan wat voor ontbinding pleit, wat moet worden afge rond, welke gevolgen eventuele beëindi ging zouden hebben. Overigens was de VVD-fractie niet de enige vraagsteller. Het CDA had er ook zijn zegje over gedaan. Deze fractie he rinnerde er aan, hoe de raad enige tijd geleden een plannetje had goedgekeurd dat betrekking had op gronden van het kanaalschap. Men had verder gehoord dat er wat bos was geplant en dat nog meer bos geplant moest worden, maar het rechte van de zaak weet men niet. Wie moet dat betalen? Al eerder had deze fractie om een lange termijn-visie gevraagd, maar er kwam geen enkele reactie. Daarom kreeg ook het CDA langzamerhand de indruk, dat het ka naalschap op de helling moet. Moet het schip misschien opgelegd of is nog re paratie mogelijk? Het college bleek er nu ook genoeg van te hebben, maar dat de voor 1979 wel beloofde beleidsnota nu niet klaar is, ligt ditmaal aan ons, zo verklaarde burge meester Baerends, omdat we gevraagd hebben het gehele instituut aan de orde te stellen. De burgemeester herinnerde er aan, dat het kanaalschap in het leven was geroe pen om grootscheepse recreatieve ont wikkelingen van boven regionaal belang tot stand te brengen in de aan de Schelde Rijnverbinding grenzende delen van vier randgemeenten. Op dergelijke ont wikkelingen behoeven we nu niet meer1 te rekenen, meende de heer Baerends. Als we reëel zijn, mogen we een jacht haven in de Krabbenkreek ook wel ver geten en of we ons nu moeten uitsloven voor dagrecreatie is een grote vraag. We zullen nu bespreekbaar maken of het kanaalschap de meest geëigende orga nisatie is voor een op dat recreatie en landschapsgebied hedendaagse mening. Misschien is er een betere mogelijkheid via Staatsbosbeheer. Er vielen daarna nog wat opmerkingen, maar de raad wilde nu wel berusten tot de vraagtekens zijn beantwoord. OUD- r"iC\ VOSSEN MB Pf»KTVü£AAW*** b'V NSDlJK Gymdemonstratie Op vrijdag 9 nov. zal de gymvereniging "De Flippers" 's avonds in "De Wim pel" weer haar jaarlijkse uitvoering houden. Na een kort huishoudelijk ge deelte volgt er een pauze met grote ver loting. Daarna zullen de Flippers optreden waarin zij hun vorderingen zullen tonen die zij dit jaar weer hebben gemaakt. Bazar in Ons Dorpshuis Het Vrouwenzendingsthuisfront in An na Jacobapolder hoopt zaterdag 9 nov. in "Ons Dorpshuis" een bazar te houden ten bate van de zending waar ieder van harte welkom is, zodat deze bazar een groot succes zal worden. Collecte De Zeeuwse collecte heeft 1400,— op gebracht. D.S.V.F. vraagt dammers Uitslagen D.S.V.F. d.d. 25-10-'79. Senioren: H. Cosmann-M. den Braber 0-1, H. Nijpels-P. Reingoudt 1-0, J. Walpot-J. v. Oudenaarde 1-0. Junioren: A. Beurkens-R. Bout 0-1, R. Nijpels-M. Verkerke 0-1, F. Nijpels-C. Fontijne 1-0, J.F. Wallet-R. Vermaas 1-0, A. Fontijne-E. Hage 0-1, Anj. Fon- tijne-Jac de Ruis V4-Vi. Vanavond wordt er weer gespeeld voor de N.B.S. B. waarbij het le viertal speelt tegen S.V. Dorst en het tweede viertal tegen Hoeven. Wellicht is het een aanta'f lezers van de E.B. opgevallen dat er het laatste an derhalf seizoen zoveel uitslagen bij staan van junioren en dit alleen bij de schaakuitslagen. Tot grote spijt van het bestuur is het onmogelijk om soortgelijke uitslagen te brengen van het dammen. Dit om dé simpele redenen dat er helaas geen damjeugd meer is en dat terwijl D.S.V.F. echter weten dat er zeer beslist een goede damjeugd is. Daarom worden alle jeugdige maar ook oudere dammers opgeroepen om op de dinsdagavonden eens te komen kijken. En indien er voldoende belangstelling blijkt te zijn onder de jeugd, zal er ook les worden gegeven. Alvast iedereen hartelijk bedankt na mens het bestuur van D.S.V.F. M. den Engelsman viskampioen In de laatste viswedstrijd voor het kam pioenschap zaterdagmiddag in de Krabbenkreek, door Z.H.C. de Ma kreel" kon koploper M. den Engelsman een voorsprong behouden, hoewel zijn naaste concurrent T. Geuze in deze slotwedstrijd veel punten wist te verza melen. l.T. Geuze 1415 p, 2. M. den Engelsman 845 p, 3. W.H. de Lindt 810 p, 4. K.v.d. Berg 725 p, 5. M.J. den Braber 725 p, 6. A.M. den Braber 700 p, 8. K. Mol 460 p, 9. J.v. Moort 365 p, 10. H.C. Verwijs 310 Uitslag kampioenschap 1979. l.M. den Engelsman 3075 p, 2. T. Geuze 2465 p, 3. M.J. den Braber 2020 p, 4. W.H. de Lindt 1990 p, 5. J.P. Kaashoek 1100 p, 6. A.M. den Braber 1075 p, 7. K. v.d. Berg 1025 p. Jeugd: 1. René de Jonge 1200 p, 2. Leon de JOnge 200 p, 3. Abr. Kosten 155 p.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 13