BOUMAN POTTER Mevr. de Kok Naaldprinses Expo Thoolse belastingen minder omhoog 18.003 mensen op 2e Expo Tholen De Schelde ORGELS Schelde is niet voor niets Alno-dealer! Iid\fereniging Goud-en Zilversmeden Molenstraat Poortvliet Bruidsjurk van dochter Leanne met 32 meter kant Mevr.M.M. de Kok-Cornelisse uit Tholen is tijdens de succes volle tweede Expo Tholen tot Naaldprinses 1979 uitgeroepen met een bruidsjurk van haar enkele weken geleden getrouwde dochter Leanne. Deze eerste zelfmaak-modeshow trok donderdagmiddag tal rijke belangstellenden, zoals er ook voor de modeshow van de fa. Pleune uit Scherpenisse/ St. Annaland en de Thoolse Dumpshop veel kijkers waren. Doopjurk Bruidsmeisjes B en W komen aan bezwaren Commissie Financiën tegemoet Liggelden In 1977 trok consumentenbeurs 16.800 bezoekers 0GB 8.55 (8.25) Rioolrechten tegen belachelijk lage prijzen Verspuy Zn Donderdag 25 oktober 1979 35e Jaargang no. 50 Vijfendertig jarig litteken Tering en nering Noodsprong i De tweede Expo Tholen, die van woensdag 17 tot en met za terdag 20 oktober bij het zwembad aan de Zoekweg is gehou den, heeft 18.003 bezoekers getrokken. "Dat is buiten onze verwachting", zei organisator P. Brinkman, die twee jaar gele den bij de première van de Expo Tholen al dik tevreden was met 16.800 kijkers en kopers. Weer naar de hallen schot? Gevarieerd Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Alno heeft als internationaal keukenmerk een grote naam te verliezen. Daarom is Alno kieskeurig met haar verkoopadressen. Daarom is De Schelde niet zomaar 'n keukenadres. De Schelde is Alno-dealer: dat is een dubbele garantie voor u bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gammal Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Totaal negentien deelnemers hadden er ingeschreven in de categorieën kinder kleding, dag- en vrijetijds kleding en gelegenheidskleding. Zij toonden 35 creaties. In dit geval ging het niet alleen om het zelf maken van de kleding, maar ook om het presenteren. De meeste naaisters kregen tijdens deze Expo 'de vuurdoop' als mannequin. En daar is altijd een zekere durf voor nodig, maar na de eerste, schuchtere schreden, liepen de amateurs op het expo-podium alsof ze professionele modellen waren. Gezien het succes van deze baanbreek- sters. zal de deelname een volgende keer ongetwijfeld groter zijn. Een aantal reacties wezen daar al op: 'niks bijzon ders. Een volgende keer kan ik ook wel meedoen, dat heb ik wel gezien'. De kleinsten beten de spits af: twee ba by's in doopjurken in de armen van hun moeder. Ook enkele peuters stalen de show met hun wat wankel optreden, maar de kleding trok ieders bewonde ring. De jury, bestaande uit dhr. en mevr. Hendriks uit Zierikzee en mevr. Brinkman uit Oude Tonge, gaf een beoordeling voor de afwerking, het mo debeeld en de presentatie. Mevr. Pleu- ne-v.d. Hoek uit St. Annaland trad als lady speaker op en dat ging haar als in valster-mede gezien de presentatie Van de modeshows van het eigen bedrijf- goed af. De le prijs bij de kinderkleding' was voor mevr. Dielissen uit Tholen met Ronald. Zij had 24.6 punt 8.4 afwer king, 8.2 modebeeld en 8.0 voor presen tatie. De 2e prijs was voor mevr. Kuy- venhoven uit Stavenisse met Esther Een baby met een doopjurk vormde de opening van de show van zelfmaakmode tijdens de expo Tholen. Rechts mevr. Pleune-v.d. Hoek, die de show presen teerde. 24.2 punt: 8.2 afwerking, 8.1 modebeeld en 7.9 presentatie. De 3e prijs ging fiaar mevr. L. van Vossen uit St. Maartensdijk met Madeline: 23.7 punt bestaande uit 7.7 afwerking, 8.0 modebeeld en 8.0 presentatie. Bij de kinderkleding waren er totaal veertien creaties. Bij de dag- en vrijetijdskleding was de le prijs opnieuw voor mevr. Dielissen uit Tholen met 26.1 punten: 8.7 afwerking, 8,9 modebeeld en 8.5 presentatie. De 2e prijs ging naar mevr. M. Zuideweg uit Tholen met Maria, die goed was voor 24.1 punten: 8.4, 7.8 en 7.9. De 3e prijs was voor mevr. Kuyvenhoven uit Sta venisse met Mary: 23.8 punten, 8.0, 7.9 en 7.9. In deze categorie waren er tien kledingstukken. De gelegenheidskle ding vormde de finale. Mevr. toen bruid Leanne Koedood-de Kok met haar bruidsmeisjes Linde en Willeke de Kok op het podium verscheen, werd al gauw duidelijk, dat ze niet alleen de harten van het talrijke publiek, maar ook de bewondering van de jury had weten te verwerven. De naaister, mevr. M.M. de Kok-Cornelisse, zat toen nog beschei den op de achtergrond. Ze kreeg tijdens deze Expo Tholen extra eer voor haar bruidsjurk, waarin 35 meter kant was verwerkt. De 28.1 punten waren de hoogste score en daarmee was de Naaldprinses bekend. Voor de afwer king gaf de jury 9.9, voor het modebeeld 9.2 en voor de presentatie 9.0. De 2e en 3e prijs ging naar creaties van mevr. P. Quist-Koole uit Tholen met respectie velijk 25.5 (8,9, 8.7, 7.9) en 24.1 „.2, 8.0, 7.9) punten. Voor alle deelnemers a,n dsze zelfmaak-modeshow was er een at tentie, terwijl de Naildprinses mevr. de Kok een naaimachine werd aangeboden namens naaicentrum van Vliet uit Goes/Bergen op Zoom. Ze gaf dat fraaie cadeau echter direct over aan haar dochter, die prettige herinneringen zal bewaren aan de 2e Expo Tholen. Expo-organisator P. Brinkman overhan digt de door Naaicentrum van Vliet ge schonken naaimachine aan de Naald prinses 1979, Mevr. M.M. de Kok-Cor- nelisse uit Tholen, die de prijs op haar beurt weer doorgaf aan haar onlangs ge trouwde dochter Leanne, nu mevr. Koe dood-de Kok. Links haar zusjes, de bruidsmeisjes Linda en Willeke de Kok. Uiterst links Mevr. Brinkman, een van de drie juryleden. B en W zijn tegemoet gekomen aan de wens van de Commissie Financiën om de reinigingsrechten met slechts 10% (het college wilde 20) te verhogen en de Onroerend Goedbelasting (OGB) met 34 in plaats van de eerst voorgestelde 5%. Een pak van 20 vuilniszakken gaat per 1 januari 19,50 kosten (nu 17,50), maar ondanks die verhoging brengen de inwoners maar de helft van de kosten van de vuilnisophaaldienst op. De andere helft komt uit de gemeentekas. Ten opzichte van de begroting 1979 zijn er volgend jaar 112.000 gulden meer uitgaven geraamd voor de reinigings dienst, waar tegenover maar een in komstenstijging van 27 miile staat. Hierbij is de aanschaf van de tweede vuilnisauto en de vuilverdichter nog niet eens gerekend. B en W menen dat de explosieve kostenstijging van de reini gingsdienst voldoende aanleiding geeft om een sterkere tariefsverhoging toe te passen dan de landelijke norm van 5 14%. Het college dacht aan 20, maar de Commissie Financiën wilde niet verder dan 10%. Dit percentage kan dan even tueel de eerstkomende drie jaar worden herhaald om tot een dekking te komen die volgens rijksnormen voor een goed geoutilleerde reinigingsdienst aan vaardbaar wordt geacht. Minimaal 70% van de kosten van de reinigingsdienst moet dan door de burgers opgebracht worden. Met de voorgestelde verhoging van 10% komt men in 1980 nog maar aan 50%. De tarieven voor de gemeen telijke stortplaats het Tuttelhoekje wor den: 8.00 (nu 7.25) voor een bestelwagen of busje of een aanhangwagen achter een personenauto of busje, 1314 (13.00), 28.50 (25.50) met een vrachtauto en 401,50 (nu 365 gulden) voor een con tainer. van 34 gulden (nu 33) aan belasting voor hun viervoeter. Voor een tweede hond 57 (55), voor een derde 80 (77), enz. Het tarief voor kennels willen b en w verho gen van 76 naar 79 gulden. De liggelden van de jachthavens St. Annaland en Stavenisse gaan ook met 3 14% omhoog. Bovendien worden de ta rieven voor passanten in het vervolg per lengte in plaats van oppervlakte boot berekend. De seizoenprijs per m2 boot oppervlakte wordt 26 gulden. Passanten betalen 5 gulden per etmaal voor vaar tuigen tot 7 m lengte, 7,50 van 7-10 m en 10,— voor boten langer dan 10 m. Het liggeld in Stavenisse komt op 31 i.p.v. 30 gulden. Per vierkante meter boxoppervlakte gedurende een kalen derjaar of een gedeelte daarvan. Alle genoemde belastingverhogingen zijn voorstellen van b en w, hoewel de meerderheid van de Commissie Finan ciën erachter staat. De Thoolse Ge meenteraad n.'-r.t hierover m"indrtg avond a.s. een definitieve beslissing. Dat is bijna 35 jaar geleden 0 Vier weken oorlogsleed omdat Arnhem voorkeur kreeg boven Antwerpen 0 Expo II boekte het 18.000 record 0 Naaldprinses met bruidsjurk 0 Nieuwe voorzieningen in St. Phi- iipsland afhankelijk van belas tingverhoging 0 Tholen koopt tweede vuilniswa gen en vuilverdichter 0 Chauffeur-van-de-Commissaris Jan Geldof kreeg gouden Ko ninklijke Onderscheiding 0 Spaarweek iets minder spectacu lair 0 SGP kon niet meedoen aan Thoolse havenverbetering 0 Met 384 aanvragen maar 126 hui zen 0 De Thoolse rede krijgt een beurt 0 Thoolse belastingverhoging be perkt 0 Kopen bij importeur, groothandel of eigen mensen 0 Begrotingsbeschouwingen in ge makkelijke stoel 0 Goed RPCZ werk te weinig be kend 0 Niet allemaal Anton Pieck huisjes in Tholen Een punt bij WHS-Arnemuiden OOSTERSCHELDE: DE ZEEARM IS HOOGMOEDI GER DAN DE ZEE 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi- 3 :Y Voor de OGB wilden b en w de lande lijke norm van 5% volgen, maar ook hierbij komt het college tegemoet aan de wens van de Commissie Financiën, niet verder te gaan dan 3 14. De gebruikers (huurders) gaan volgend jaar 3,80 (nu 3,67) per heffingseenheid van 3000 gulden economische waarde van het onroerend goed betalen. Zakelijk ge rechtigden (eigenaren) betalen 4,7£ i.p.v. 4,58. Voor een eigenaar-gebrui ker gaat het tarief met dertig cent om hoog van 8.25 naar 8.55 per 3000 gulden. Uitgaande van 168.750 heffingseenhe den brengt de gemeente Tholen dat 50.625 gulden meer op. Hiervan gaan de inningskosten (de Rijksbelastingdienst int voor de gemeente de OGB) nog af, waarna 47.500 gulden ten bate van de gemeente overblijft. Met de rioolrechten willen b en w de rijksnorm van 5 14% verhoging volgen, wat ook de goedkeuring van de Com missie Financiën kreeg. Een eigenaar betaalt een vast bedrag van 21,60, terwijl de gebruiker (huurder) naar ge lang het waterverbruik moet betalen: 10,80 bij minder dan 75 m3, 21,60 van 75-l$0 m3, 32,40 van 151-225 m3, 43,20 van 225-300 m3 en bij meer voor elke 100 m3 10,80. Wie geen water meter of eigen pompinstallatie heeft, betaalt 16,20 per jaar. Het te verho gen, evenals de begraafrechten. Hon denbezitters betalen in 1980 een bedrag Hoogstraat 20-22 THOLEN Tel. 01660-3775 Vrijdagavond koopavond Advertentie IM Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ12,50 per halfjaar, per post 1 5,50, losse nummers ƒ0,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw. Op rekening 7,00. Hoofdredacteur G. Heijboer Voor ouderen een zfcht en voor jonge ren onwezenlijk lijkt ons een 35-jarige bevrijdingsherinnering van Tholen en Sint-Philipsland op te leveren. Daarbij kunnen we nog meer begrip opbrengen voor de afstand en desondanks is er toch grote interesse van de jongere categorie voor het bezettingsgebeuren, dan voor de met persoonlijk vooroordeel besmet te generatie ouderen. Tegelijkertijd wil len we daarmee voor die laatsten niet ontkennen, dat het een levenslang stempel drukte. Als ergens in een ges prek maar even die jaren worden aan geroerd, zit men de gehele avond als het ware in kluisters gevangen. Dat is in zo verre begrijpelijk, dat een zo intensieve levensperiode als in die vijf beruchte ja ren, niet uitgewist kunnen worden. Als een vijfjarige - althans veertig jaar gele den - een longontsteking opliep met een naar men zegt negendaagse crisisperio de,blijft het een levenslang zichtbare af wijking op een borstfoto. Die afwijking draagt ook de bezettingsgeneratie mee. Ze zal er nooit vanaf komen, al wordt elk jaar het aantal kleiner. Ze zal op den duur, uitsterven. Zolang er echter van die generatie nog in leven zijn, zullen littekens op het scherm komen. Wat ook wordt geprobeerd en wat er ook wordt gedaan om te vergeten. Littekens verd wijnen slechts in het graf. In Sint-Philipsland is men nu zover, waar men in realiteit hoort te zitten en te staan. Tering naar de nering. Als men betere voorzieningen wil, dan zal men er voor moeten betalen. In feite het enige gezonde uitgangspunt. Men kan jaren lang parasiteren op wat een ander als extraatje opbrengt, maar in wezen gaat het altijd om tering naar nering. Zover moet het een keer komen na zeven vette jaren. Zover is het al geweest, maar men wil daar liefst overheen kijken. Het Fli- plands college stelt het nu duidelijk: alle extra's moeten van een verhoging van de Onroerend Goedbelasting komen. Daardoor kan een minderheid worden meegesleurd als via democratische weg de meerderheid zich voor zo'n verho ging uitspreekt. Maar aan tering naar nering doet dat in feite niet het minste af. Als men het althans tijdig wil (in) zien. Evenals de VVD-fractievoorzitter in de Thoolse gemeenteraad brandden ons diverse vragen op de lippen naar aan leiding van publicaties in de PZC over beëindiging van de dienstverlening van gemeentewerken Tholen aan St. Phi- lipsland. De Fliplanders zouden van bouw- en woningtoezicht Walche ren/Noord-Beveland gebruik willen maken. Het zou opmerkelijk zijn, wan neer Flipland in het 'Verre' Walcheren goedkoper terecht zou kunnen dan in Tholen, die gezien een jarenlange erva ring goed bekend is met de Fliplandse situatie en qua afstand veel dichterbij is. Het is zeer opvallend dat, terwijl de contacten op allerlei gebied dankzij de Krabbenkreekdam gemakkelijker en nauwer geworden zijn (scholen, vereni gingen, huwelijken, winkels, werk, ver keer - de Fliplanders gaan via Tholen naar Bergen op Zoom) de samenwer king van de gemeentebesturen steeds losser wordt. Het Fliplands gemeente bestuur zit af en toe ook graag op Schouwen-Duiveland, maar daar kan men nu blijkbaar-ook niet terecht. Dan maar naar Walcheren.Zoiets ljjkt wel een noodsprong of - om een woord te gebruiken dat al verschillende keren in de Fliplandse raadszaal gevallen is - een monsterverbond. Advertentie IM Advertentie IM Advertentie IM, Afgaande op de 18.003 bezoekers zou men kunnen concluderen, dat bijna de hele Thoolse bevolking naar de Expo is geweest. Daarin zit echter nog een groeimogelijkheid, want behalve veel Tholenaren waren er ook diverse bé- zoekers uit St. Philipsland en West-Bra bant. Direct op de eerste middag en avond was dat al te merken, toen er bussen met bejaarden en leden van vrouwenverenigingen van het eiland Tholen, St. Philipsland, Bergen op Zoom, Halsteren, Lepelstraat en Steen bergen arriveerden. Twee jaar geleden bleef dat beperkt tot het eiland Tholen, maar nu was er duidelijk ruimere be langstelling. Vrijdagavond om kwart voor negen werd de 11.000ste bezoeker verwelkomd: Dhr. Geluk uit Poortvliet. Hij kreeg een attentie van de organisa tie. Zaterdagmiddag was mevr. de Wilde uit St. M Maartensdijk de 15.000ste bezoe ker. Zij ontvingt van de ABN een spaarvarken met honderd gulden. Mevr. van Houdt uit St. Maartensdijk was za terdagavond tegen half negen de 16.800ste bezoeker, waarmee hetzelfde aantal van 1977 werd gehaald. Daarna liep het echter nog tot tien uur door tot 18.003 kijkers en kopers. De 45 standhouders waren over het al gemeen tevreden over deze tweede Ex po. Sommigen hadden goed verkocht, anderen weer serieuze contacten gelegd waarvan in de toekomst zeker resultaten worden verwacht. Wanneer men maar uit de (hoge) kosten sprong, was m n meestal al tevreden. Over de vele uren die de voorbereiding, de vier Expo-da- gen, het afbreken van de stand en het opruimen van de artikelen e.d. vergden, werd dan niet eens gesproken. De Expo Tholen werd als een gezamenlijke pre sentatie en reclame van het bedrijfsleven gezien, waarvan de standhouders in de komende maanden en jaren nog vruch ten hopen te plukken. De accommodatie was met smallere gangpaden en houten vloeren minder dan twee jaar geleden, toen in de hallen van transportbedrijf Schot aan de Postweg een ideale ruimte gevonden werd. Daarover kon nu niet beschikt worden omdat Schot de hallen aan enkele bedrëjven heeft verhuurd. Tijdens een vergadering met de stand houders maakt dhr. Brinkman duidelijk, dat er een volgende keer toeh weer een De modeshows van zelfmaakmode, de firma fleune en de Thoolse Dumpshop trokken tijdens de tweede Expo Tholen grote belangstelling. Het aantal stoelen in het Expo-restaurant was te gering. kans is om naar de hallen van Schot terug te gaan. De bezoekers troffen op de tweede Expo Tholen een gevarieerd aanbod aan: kle ding, vloerbedekking, meubels, orgels, naaimachines, bloemen en dierenbeno digdheden, schoenen, T.V.'s en stereo apparatuur, auto's, boeken, keukens, boten, enz. ook aan eten en drinken was gedacht' want behalve in het Expo-res- taurant kon men bij de standhouders vis eten, poffertjes, de nieuwe Tholense smulschijf of een frisse milkshake nutti gen. Op de energie-fiets van de PZEM kon men de meerdere kilo's dan weer kwijt. In verschillende stands kon men aan prijsvragen meedoen zoals de Ra bobank, Pleune, Visser, het Rode Kruis en de ABN. Daarnaast waren er nog voorlichtingsstands zoals van de ge meente Tholen, het Groene Kruis, de Rijkspolitie. Het CNV en de ANWH dat alles maakte de tweede Expo Tholen tot een recreatief gebeuren, dat gezien de 18.003 bezoekers volop bij de bevolking is aangeslagen. Het gemeentebestuur van Tholen gaf in ruime mate blijk van zijn belangstelling en met name burge meester en mevrouw Baerends waren verschillende dagen op de Expo aanwe zig. f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1