TH O LENDER WIJS 't nu zelf!! Jong en oud krijgt van welzijnscommissie een kans Mogelijk overname van failliet bouwbedrijf M.E. Feleus Flipland Officiële publicaties informatierubriek van de gemeente tholen Bij verhuizing KAA BEE gouden xiwam/ vijfje Donderdag 18 oktober 1979 EENDRACHTBODE 5 V tnÜAUtn I Ut UtlVlttIM I tnAAU huisvesting wordt de voormalige brandweerkazerne. Deze dient WAAR STAAN DE KOLLEKTEBUSSEN? (op de komende inspraakavonden) NAJAAR: SNOEIEN VAN BOMEN EN STRUIKEN SPREEKUREN B. EN W. CONTAINER-EIGENAARS OPGELET!!! Spreekuur Woningstichting Reeks inspraakavonden begint dinsdag in Scherpenisse a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Jeugdwerk Witte vlekken Muziek, zang Informatie 18 Medewerkers op korte termijn onder de pannen Schilder 2 Bedrijven VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel. 01 666-2955 IV/I AANflAP flKTflRFR verstrekken van gelden voor een definitieve huisvesting van de 'VIMMIllUMU i-im UIXlUDCïl peuterspeelzaal "de Pluus" te Oud-Vossemeer. "De Pluus" is \/CDP AIICDT nc PCKACCMTCDAAn thans nog ondergebracht in het pand Voorstraat 2. De nieuwe dan wel ingrijpend te worden verbouwd; beschikbaar stellen van gelden voor de uitvoering van een beplan tingsplan aan de Huijgensstraat te Sint-Annaland. Ter plaatse wordt ook een kinderspeelplaatsje aangelegd met o.a. een glij baantje, een zandbak en een verend paard; - voorlopige vaststelling van uitgaven van het openbaar kleuteron derwijs over I978. Zowel op de uitgaven per lokaal als per kleuter valt een forse overschrijding te noteren. Het kollege verwacht dat het gezien de aangekondigde verhoging van de energieprijzen het moeilijk zal zijn de overschrijding per lokaal terug te dringen; - aanwijzing (op grond van de Archiefwet I962) van de nieuw ge bouwde archiefbewaarplaats op de begane grond aan de westzijde van het gemeentehuis als gemeentelijke archiefbewaarplaats; - aanschaf van een tweede vuilniswagen en een vuilverdichter. Deze zaken hebben wij de afgelopen weken regelmatig toegelicht. Ook uit de redaktie-pagina's van de Eendrachtbode hebt u de stand van zaken kunnen opmaken. Het woord (besluit) is nu aan de raad; - verkoop van de zogenaamde "Ark" te Tholen met belendende bebouwing aan de "Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Ge meenten in Zeeland". Genoemde stichting heeft het voornemen aan de Kaaij 23 bejaardenwoningen te bouwen. In de direkte omgeving van deze woningen heeft men behoefte aan wat voor zieningen met een zogenaamd multi-funktioneel gebruik in de sfeer van een gemeenschapsruimte, kerkzaaltje, vergaderruimte, re- kreatieruimte alsmede een conciërgewoning met mogelijk nog enige bejaardenwoningen. Met de transaktie meent het kollege een sluitstuk te verkrijgen in de sanering en rehabilitatie van het des betreffende woongebied. Met de restauratie van de "Ark" is een stuk stedeschoon verzekerd, althans voor wat betreft dat gedeelte van de stadskern; - diverse verkopen en een ruiling van grond; - verdaging van het besluit tot vaststelling van de tweede planve randering van het bestemmingsplan "Buitengebied". Deze verda ging is noodzakelijk in verband met de nadere bestudering van een tegen het ontwerp ingediend bezwaarschrift. Raadsfrakties bieden hun algemene beschouwingen over de be groting 1980 aan. Aanstaande maandag komt de gemeenteraad bijeen om zich te buigen over een twintigtal agendapunten. De vergadering vindt plaats in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk en begint om 14.00 uur. Aan het eind van deze vergadering (agendapunt 1 9) bieden de diverse raadsfrakties hun algemene beschouwingen over de begroting van het gemeentelijk woningbedrijf, de begroting gemeentelijk grondbedrijf en de gemeentebegroting voor het dienstjaar I980 aan. Maandag 29 oktober beantwoorden burgemeester en wethouders wederom in een middagvergadering deze algemene beschouwingen, 's Avonds, rond de klok van zeven uur krijgt de 2e diskussieronde tussen kollege en gemeenteraad zijn beslag. Zo ver zijn we echter nog niet. Nu eerst aandacht voor de vergadering van 22 oktober. Op de agenda staan onder meer: - verstrekken van een krediet van ƒ50.000,— aan de "Stichting Rusthuizen Gereformeerde Gemeenten in Zeeland" voor de bouw van 23 bejaardenwoningen aan de Kaaij in Tholen. Het krediet wordt verstrekt op voet van de "Bijdrageregeling karakteristieke gebouwen Tholen". Ter ondersteuning van het historisch stads gezicht van Tholen worden dure schaalverkleinende kappen aan gebracht op 9 woningen en het trappenhuis; - beschikbaar stellen van gelden voor het speeltuinterrein nabij de lagere school aan de Schoolstraat te Sint-Annaland. Het verplaat sen van de ijsbaan heeft namelijk ook konsekwenties voor het speeltuinterrein aan de Hoenderweg. Het plan voor een vervan gend speelterrein is tot stand gekomen in nauw overleg met alle belanghebbenden; - voteren van een krediet om de inzetbaarheid van drie reddings- vletten van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen te verhogen. Deze vletten zijn sinds kort onder beheer gebracht van de regionale brandweer. Het is onder andere nodig 2 buitenboordmotoren te vernieuwen en 3 trailers aan te schaffen. Kosten 1 2.300,—; - verstrekken van gelden voor de bouw van een schuilgelegenheid op de haven te Tholen. In het kader van de dijkversterkingswerk zaamheden is de vroegere provisorische voorziening verdwenen. Een dergelijk schuilhuisje wordt met name voor de bejaarde Tho- lenaren van belang geacht om dagelijks op de haven wat "bij te praten". beschikbaar stellen van gelden voor het herstel van de schoolplei nen bij de Eben-Haëzer lagere school te Tholen en de openbare lagere school "De Rieburch" te Sint-Maartensdijk. Beide school pleinen zijn nogal beschadigd tijdens het bijbouwen van een nieuw schoollokaal; - voteren van een bedrag van 100 000,— voor het besteksklaar- maken van een plan van aanpassingswerken voor de bestaande handelshaven in Tholen. Deze werken zijn nodig omdat de zoge naamde compartimentering van de Oosterschelde en de aanleg van de Oesterdam na 1 985 in Tholen ingrijpende wijzigingen van- de waterstanden met zich meebrengen. Thans is het nog mogelijk dat vóór hoog water een schip met betrekkelijk grote diepte de handelshaven kan bereiken. Na I985 kan dat niet meer. Om dit mogelijk te houden dienen baggerwerkzaamheden te worden uit gevoerd, aanpassingswerkzaamheden aan de damkonstrukties, verbreding van de havenmond en enige voorzieningen nabij de bestaande loswallen. De werkzaamheden vloeien voort uit de aan leg van een Rijkswerk (compartimentering en aanleg Oesterdam). Op grond hiervan dient de veroorzaker (het Rijk) deze noodzakelijke aanpassingswerken te betalen. Te zijner tijd zullen de kosten voor het maken van het plan dan ook door het Rijk worden vergoed; Het gemeentebestuur stelt ten behoeve van de diverse kollektes gratis kollektebussen beschikbaar. Gebleken is dat niet iedereen weet waar deze bussen kunnen worden opgehaald. Vandaar Ónderstaandlijstje: Tholen: voormalig gemeentehuis aan de Hoogstraat 1 2; Poortvliet: dhr. A. de Wit, Bernhardstraat 17; Scherpenisse: dhr. A.L.G. van Doorn, Langeweg 56; Sint-Maartensdijk: gemeentehuis, Markt 1-5; Stavenisse: Mevr. P. van Prooijen-Lemson, Julianastraat 11 Sint-Annaland: dhr. C. Weyler, Bierensstraat 6. Oud-Vossemeer: dhr. P C. Roggeband, Corn. Frankénstraat 19. Het is wel zaak dat u direkt na afloop van de kollekte de bussen ook weer op het afhaaladres terug brengt. Dit voor een qoed verloop van de volgende kollekte! Deze week of anders volgende week valt bij u een bewonersbrief in de bus die geheel aan het welzijn is gewijd. In deze brief worden alle zaken die wij de afgelopen weken in deze rubriek voor wat betreft het welzijn hebben aangekaart, nog eens op een rijtje gezet. Waarom, zo zult u zich wellicht afvragen, maakt het gemeentebestuur zoveel werk van het welzijn op Tholen? Wel, zoals u weet is het de bedoeling om op korte termijn te komen tot het opstellen van een goed welzijnsplan. Dit welzijnsplan geeft aan, aan welke zaken op welzijnsgebied de komende vier jaar aandacht besteed moet worden: Met andere woorden welke aktiviteiten zullen mogen rekenen op financiële steun van het gemeentebestuur. Het is om die laatste reden erg belangrijk dat u nu uw wensen kenbaar maakt. Doet u dat niet, dan is de kans erg groot dat er een welzijnsplan wordt vastgesteld, waarin op geen enkele wijze aandacht wordt bes teed aan de bij u levende wensen. Voor het kenbaar maken van wensen en verlangens worden met in gang van volgende week inspraakavonden gehouden en wel op: dinsdag 23 oktober I979 te Scherpenisse in het "Holland Huis"; woensdag 24 oktober I979 te St. Maartensdijk in "Haestinge"; donderdag 25 oktober I979 te OudA/ossemeer in "De Vossenkuil"; dinsdag 30 oktober I979 te Stavenisse in het Dorpshuis; donderdag 1 november I979 te Sint-Annaland in het dorpshuis; maandag 5 november I979 te Poortvliet in "t Ouwe Raed'uus"; dinsdag 6 november I979 te Tholen in de Gasthuiskapel. De aanvang van alle avonden is 8.00 uur 's avonds. Doelstellingen De gemeentelijke welzijnskommissie heeft een aantal doelstellingen geformuleerd, waaraan naar haar mening de komende vier jaar aan dacht besteed moet worden. Volgens de kommissie verdienen aktivi teiten op deze terreinen in principe dus gemeentelijke financiële steun. /1 .Bevordering Jeugdwerk 12.Aanlog speelterreintjes 3.Bevordering aktiviteiten voor de 20 tot 30 jarigen 4.Bevordering specifieke ak tiviteiten voor buij tenlandse bevolj kingsgroepen 5.Aandachtvoor andere onbe kende behoef ten. De hiernaast genoemde doelstel lingen zullen besproken worden op de inspraakavonden. Wanneer u deze uitgangspunten onderschrijft, of juist niet onder schrijft, of u heeft andere wen sen, breng dit dan naar voren op een van de inspraakavonden. Reeds volgende week kunt u een inspraakavond bezoeken!! 23 oktober in Scherpenisse 24 oktober in Sint-Maartensdijk 25 oktober in Oud-Vossemeer dVv TVk UPl Alhoewel het weer daar nog niet op duidt, zitten we al weer enige tijd in het najaar. Binnenkort beginnen we weer aan het winterklaar maken van de tuinen. Onderdeel daarvan maakt ook uit het snoeien van bomen en struiken. Op verschillende plaatsen in de kernen komt het voor dat heggen, bomen en struiken over de trottoirs groeien. Dit is vooral lastig voor de voetgangers. Wij doen een beroep op de verschillende bewoners deze overgroeiende beplanting in te snoeien. De voetgangers zullen u er dankbaar voor zijn. De spreekuren van burgemeester en wethouders vinden plaats in het gemeen tehuis in Sint-Maartensdijk en wel op maandag 22 oktober a s. Zowel burge meester Baerends alswel de wethouders Moerland, Koopman en Versluijs houden hun spreekuur van 1 1.00 tot 1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955. toestel 21 5. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Door de heer A.J. Smits, Veerweg 22 te Stavenisse is vergun ning gevraagd voor het oprichten van een bedrijfswoning met bedrijfsruimte op het perceel kadastraal bekend Stavenisse, sektie E. nummers 371 en 372, plaatselijk gemerkt Buurtweg. Het bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepas sing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor het oprichten van de bedrijfswo ning met bedrijfsruimte. Alvorens wij hiertoe overgaan stellen wij iedereen in de gele genheid om van 19 oktober I979 t/m 1 november I979 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. Het bouwplan ligt gedurende deze termijn op de gemeentese- kretarie, afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk ter inzage. Sint-Maartensdijk, 18 oktober I979. Burgemeester en wethouders van Tholen Goedkeuring 7e planverandering "Dalempolder" (Tholen) ter inzage. De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat op het bureau ruimtelijke ordening en grondzaken van de sekretarie-afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, met ingang van 1 9 oktober I979 voor een ieder ter inzage ligt het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 2 oktober I979, nummer 1246/597, 4e afdeling bureau r.o., waarbij goedkeuring is verleend aan de mede ter inzage liggende ze vende planverandering van het bestemmingsplan "Dalempol der" (Tholen). Gedurende bovengenoemde termijn kan beroep worden ingesteld bij de Kroon door hen, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot Gedeputeerde Staten hebben gewend. De beroepsschriften moeten worden gericht aan H.M. de Koningin en kunnen worden ingediend bij de 'afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State, Binnenhof 1 te 's-Gravenhage. Sint-Maartensdijk, 18 oktober I979 De burgemeester van Tholen, E. Baerends De laatste tijd komt het meer en meer voor dat containers die voor lediging worden aangeboden, te vol zijn. Zó vol, dat de deksels niet dicht kunnen. Ook wordt vuilnis en afval naast de container geplaatst. U zult begrijpen dat dit niet de opzet van het systeem is. Zoals u al weet, dienen containers gesloten te worden aangeboden. Konstateert u een regelmatige overschrijding van de container-in houd, dan is wellicht de aanschaf van een tweede container te over wegen. Het vuilnis en afval wat niet meer in de container kan, behoort u op de gebruikelijke wijze aan te bieden, te weten in de plastic huisvuilzak met het opschrift "gemeente Tholen". De zak dient goed te worden ge sloten, wat zo veel betekent als een krop in het midden. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt iedere maandag van 11.00 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. "Het zou ontzettend jammer zijn als de bevolking de kans die we nu met de in- spraakvonden bieden, voorbij laten gaan. Dit is namelijk een planning voor vier jaar. De kans dat er aandacht aan welzijnsactiviteiten besteed wordt is groter, wanneer daarvoor wensen kenbaar gemaakt worden. Als er niemand komt op zo'n inspraak avond, komt er ook niets in de desbetreffende woonkern". De heren A.G. v.d. Sande en J.P. de Kok van het bureau Welzijn van de gemeente Tholen hopen echter op veel belangstelling na alle tijd, werk, papier en woorden die al aan de voorbereiding van de inspraakavonden zijn besteed. Scherpenisse krijgt dinsdagavond om acht uur de primeur. Niet voor niets heeft de Welzijnscommissie dat dorp als eerste uitgekozen. Van Scherpenisse is men altijd een goede opkomst gewend en ook nu wordt er in het Holland Huis op veel belangstelling gerekend. Via Tholenderwijs, een bewonersbrief en speciale uitnodigingen aan de vereni gingen die sociaal-cultureel werk doen, zijn de inwoners ruimschoots op de hoogte gebracht van het doel van de in spraakavonden. Er worden niet alleen ouderen verwacht, maar met name ook jongeren omdat het jeugdwerk een be langrijk onderdeel is van het Welzijns werk. De inventarisatie heeft uitgewe zen dat er maar 1/6 deel van de jeugd tussen 5 en 20 jaar deelneemt aan acti viteiten van (voornamelijk kerkelijke) jeugdverenigingen. Liggen er wel be hoeften bij de jeugd? Dhr. v.d. Sande meent dat, wanneer je de jeugd op een eigentijdse manier be nadert, er echt wel animo is voor jeugd verenigingen. 'Tn Tholen bijvoorbeeld, loopt het kerkelijk jeugdwerk als een trein. Wat is echter jeugdwerk? Een keer per veertien dagen anderhalf uur bij el kaar komen voor evangelieverkondi ging. handenarbeid en spelletjes. Of een eigen ruimte waar de jeugd vrijdag avond en zaterdag bij elkaar komt. Daar zou je ook een heleboel vorming in kunnen leggen. Een voorwaarde is, dat er mensen zijn die 't organiseren, dan is er genoeg toeloop. Als gemeente moeten we hulp bieden om de moeilijke weg van het initiatief tot de uitvoering te verge makkelijken. Zo zijn er in Oud-Vosse meer een jaar geleden vanuit het R.K. jongerenkoor ideeën geboren om activi teiten te ontplooien naast het zingen. Er is een enquête gehouden, waaruit nu de groep 'en wij dan' is voortgekomen. Ik ben ervan overtuigd, dat er nog wat te doen valt op Tholen, overigens niets te kort doende aan bestaande verenigin gen", aldus dhr. v.d. Sande. Zo heeft de inventarisatie duidelijk ge maakt, dat er toch nog al witte vlekken zijn. In een woonkern is er bijvoorbeeld niet-kerkelijk jeugdwerk voor de groep van 5-10 jaar, terwijl er in de categorie 10-15 jaar weer alleen kerkelijk jeugd werk is. De Welzijnscommissie heeft de conclusie getrokken, dat de oprichting van nieuwe en uitbreiding van bestaan de jeugdverenigingen en sociëteiten dient te worden gestimuleerd; om die lacunes op te vullen. Dhr. v.d. Sande ziet het als een taak van de gemeente om te proberen activiteiten van de grond te krijgen. "Het initiatief ligt bij ons, maar het antwoord is aan de deelnemers. Het hele welzijnswerk gaat er ook vanuit, dat er vrijwilligers meewerken. Die moeten voor de begeleiding zorgen en de ont plooiing van activiteiten", aldus dhr. v.d. Sande. Het jeugdwerk en de aanleg van speel terreinen zijn onderdelen van Sociaal- Cultureel werk, maar de zang- en mu ziekverenigingen evenzeer. In bijna elke woonkern is er wel een zang- en/of mu ziekvereniging, maar de inventarisatie heeft aangetoond, dat hun activiteiten niet aansluiten bij de behoeften van de bevolking tussen 20 en 30 jaar. De deel name van die jongerengroep aan mu ziek-, zang-, toneel-, mannen- en vrou wenverenigingen is zeer gering. Op de inspraakavonden hoopt de Welzijns commissie wensen te vernemen om daarin verbetering te brengen. Bewo ners en verenigingen kunnen zich laten horen en met initiatieven komen. De inspraakavonden (na Scherpenisse volgt St. Maartensdijk, Oud-Vossemeer, Stavenisse, St. Annaland, Poortvliet, Tholen) beginnen met een woord van welkom door wethouder J. Versluijs, waarna dhr. v.d. Sande of dhr. de Kok een toelichting geeft bij de uitgang spunten van de Welzijnscommissie. Daarna worden er discussiegroepjes ge vormd, waar wensen kenbaar gemaakt kunnen worden. Op het eind van de "Er zijn onderhandelingen gaande die tot overdracht van het bedrijf kunnen leiden. De concurrente crediteuren worden daar avond worden de resultaten van de dis cussiegroepjes dan op een rij gezet. De Welzijnscommissie geeft, mede op grond van die wensen, adviezen aan b en w wat er in de komende vier jaar op het gebied van Sociaal-Cultureel werk in de zeven Thoolse woonkernen moet ge beuren. Tijdens de inspraakavonden is er ook een informatiestand aanwezig met verschillende welzijns-mogelijkhe- den. In 1978 heeft de gemeente Tholen 250.000 gulden aan Sociaal-Cultureel werk besteed. Nu de rijksoverheid het Welzijnswerk met de daarbij behorende financiering decentraliseert, krijgtde gemeente meer werk op dit gebied. De gemeenteraad beslist uiteindelijk wat er gaat gebeuren. Volgens dhr. v.d. Sande zal die raad voor het Welzijnswerk ook nog wel gemeentegeld op tafel dienen te leggen omdat de Rijksbijdragen tekort zullen schieten. "Er is al een heleboel op Tholen, maar toch zijn er terreinen waar nog weinig gebeurt. Daar probeert de Welzijnscommissie via de inspraaka vonden wat aan te doen", aldus dhr. v.d. Sande. "Zeg 't nu zelf', is het advies van de Welzijnscommissie in de bewoners brief aan de Thoolse bevolking. echter niet veel wijzer van". Curator Mr. F.X.A.M.^ van Hasselt deelde dat mee, naar aanleiding van het faillissement van het Bouw- en Aannemingsbedrijf M.E. Feleus te Sint-Philipsland. Er werkten achttien mensen. Volgens directeur J.P.M. van der Male van het Arbeidsbureau Tholen zullen de achttien bouwvakkers op korte termijn wel onder de pannen zijn, gezien de vraag naar vakmensen in de bouw. "De curator heeft de ontslagvergunning aangevraagd, maar enkele mensen zijn al weer aan het werk. De bemiddeling levert geen probleem op. De mensen willen echter wel bonafide werkgevers. Voor ons rayon is het verdwijnen van achttien arbeidsplaatsen echter toch een verlies", aldus dhr. v.d. Male. Van de achttien personeelsleden kwa men er 9 uit St. Philipsland/Anna Jaco- bapolder, 2 uit Oud-Vossemeer, 1 St. Annaland, 1 Stavenisse en 5 uit Brabant (Halsteren, Bergen op Zoom, Heerle). Volgens de curator is het bouwbedrijf in een moeilijk parket geraakt doordat de banv geen geld meer wilde verstrekken. "De oorzaak van dit faillissement is een groot liquiditeitstekort. Of de winter de genadeslag is geweest, kan ik nu nog niet overzien, maar als er geen omzet ge draaid wordt, gaat het hard bij zulke bedrijven. Men zit tot boven de schoor steen in de hypotheken. Het faillisse ment is op eigen verzoek aangevraagd. Alle privé valt er ook onder, want het was geen B.V. Een totaaloverzicht heb ik nog niet, maar naast de bank, belasting dienst en bedrijfsvereniging zijn er he laas ook een heleboel kleine bedrijven, zoals de schilder en de loodgieter, in dit faillissement meegesleept", aldus Mr. van Hasselt. Met 'twee bedrijven uit de buurt' - een nadere aanduiding wilde de curator nog niet geven - zijn nu onderhandelingen over de overname van Feleus gaande. Mr. van Hasselt liet nog weten, dat de twee bedrijven geen gelijke interesses hebben. De een wil alleen de bestaande bouw van Feleus afwerken, de ander wil het complete pakket overnemen om daarmee bouwcapaciteit in St. Philips- land te handhaven. \l l l SOORTEN /.uid-Ouslsingcl 4.1 Tel. .14368 111 Ut.I N OP ZOOM advertentie IM 'iMVVVWÓMMM/VVVVVWMNWmm Hij bleef besluiteloos zitten roken. "Douwe is zeker de hele week weg;?" "Zit op het ogenblik ergens bij Münster. Ergens is het zielig, want sinds hij weet, dat er een baby op komst is, werkt hij zich blauw voor alle extra kosten, waarvoor we ons opeens geplaatst zien. Het is misschien beter verkoopbaar, die moderne meubelen van de laatste weken, maar hij moet er wel heel wat van verkopen, omdat de pro centen boven het loon lager zijn geworden. Nu ja...let maar niet op mij, Gerrit, het gaat wel over. In de weekeinden helpt Douwe met al- les....Nou ja....hij is hardstikke lief voor me..." In Dronrijp had hij het plan om de toestand van Catrien met zijm schoonmoeder te bepraten, maar die was ook niet in orde en lag in bed, zodat hij het beter vond om het thema niet aan te roeren. Maar terug in Schalenveld vertelde hij aan Hielkje, hoe hij Catrien had aangetroffen. Ze keek hem stom verbaasd aan en begon toen te lachen. "Al le...Giep...hoe oud is ze? Vast al veertig, of vergis ik me?" "Een en veertig...En is dat soms iets om te lachen?" "O, Giep...ik moet er niet aan denken.. Stel je voor, dat ik..en ik ben nog wel een jaar ouder., ik schaamde me dood, denk ik." Hij wond zich op. "Voor wie? De mensen soms? Nou, ik heb er maling aan en als Trien verstandig is, trekt ze er zich ook niets van aan. Ze hadden er helemaal niet meer op gerekend. Na al die jaren....Dan leef je toch gewoon als een normaal echtpaar?" Ze bedaarde. "Sorry, Giep, je hebt gelijk. Bovendien is het niet onze zaak. Ik kan me enigszins voorstellen, hoe Trien zich moet voelen." Giep dacht enige tijd na en zei toen: "Als we onze Rinske er eens een poosje heenzenden? Dat leren van haar loopt toch op niets uit. Ze zit nu voor de tweede keer in de tweede klas en als ze met Kerstmis geen rapport heeft zonder onvoldoendes, moet ze er toch af." Hielkje dacht na en vond het een geschikte oplossing. Ze zei enkel: "Het zal de vraag zijn, of ze wil." Giep keek haar verontwaardigd aan. "Hielk, ze is zeventien en kan kiezen of delen." "Ze voelt anders weinig voor huishoudelijk werk, dat weetje." "Toegegeven, maar ze is op haar manier gek op tante Ca trien." De volgende morgen vroeg bespraken de ouders het met hun jongste dochter. "Die Mulo is achteraf bekeken weggegooid geld en verloren tijd. Je gaat vandaag al niet meer naar de school, maar naar tante Catrien en oom Douwe. Je tante een beetje helpen in het huis houden. Laten we zeggen: de rest van het jaar. Daarna moetje dan maar beslissen, wat je wilt. Maar eerst een poosje buitenshuis. Mis schien leer je dan wat zelfstandiger worden. En resoluter." Het meisje grinnikte een beetje. "Het lijkt me wel. Tante Catrien verwacht een baby, he?" "Hoe weet jij dat?" Grote verbazing bij de ouders. "Van oma in Dronrijp. Ik bel haar wel eens, begrijpt u?" Giep knikte enkele malen. "Inderdaad begrijp ik nu, waarom de telefoonrekening hier altijd zo hoog is". Maar Hielkje dacht: Ze is Rob Voorbergen blijkbaar vergeten. Of vergis ik me? In elk geval hpor je haar nooit meer over hem. Hielkje bracht jaar jongste dochter persoonlijk bij Catrien Wes- tra. Daar hadden moeder en dochter samen een halve dag werk om het huis althans een beetje toonbaar te maken, terwijl Catrien zelf huilde van blijdschap, omdat ze nu hulp kreeg in de persoon van haar stevig gebouwde nicht. In cje middag reed Hielkje door naar Dronrijp om haar moeder te bezoeken, want Giep had haar verteld, dat hij zijn schoonmoeder ziek in bed had aangetroffen. Tot zijn schrik belde Hielkje 's avonds tegen etenstijd haar man op. "Giep, als je het goed vindt, blijf ik een paar dagen, want het is helemaal niet goed met mem. Ze zal waarschijnlijk geopereerd moeten worden." "Dat is me ook wat! Wat mankeert haar eigenlijk?" "De dokter zegt niets, maar we zijn bang, dat het kanker is." "Verschrikkelijk Hielk! Zo maar ineens? Ik kreeg gisteren anders niet de indruk, dat mem zo ernstig ziek was". "Ze had al maanden pijn in de onderbuik, zegt heit." "Maar waarom is ze dan niet eerder naar de dokter gegaan?" "Giep, je kent mem. Als ze niet wil, kuniaen geen vier paarden haar van de State krijgen. Nu ja, ik zal ook wel iets van dit eigenwijze hebben geërfd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5