Thoolse raad blijft verdeeld over koop of huur vuilverdichter Sterke groei in breedte Thoolse tennistop Eerste deel Zeeuwse oorlogsgeschiedenis. Regionale vakopleiding vishandel in Tholen met dertig cursisten Ontbreken personeel grootste problemen van streekmuseum 020-21.44.44 BEL PUZZELLIJN PAK EVEN UW ZAKBOEKJE KAA BEE Donderdag 11 oktober 1979 EENDRACHTBODE 7 Ondanks Grof geschut' achter de tafel 2 benen in 1 sop imodehuis VVD tegen verhoging liggeld Stavenisse Persoonlijk Onderhoud Krmmelwerk Hondenbelasting 3,5% omhoog Verkeerd Bij verhuizing a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD De handboog schuttersver "Non Semper" Bijna honderd deelnemers aan tenniskampioenschappen Eegedima Ruimte Praktijk Veilingen Meidagen '40 Uniek Zeeuws verzet. De Meestoof 't Ging er maandagavond in de Raadszaal van het gemeentehuis te St. Maartensdijk nogal heet toe. B en W viel 't flink tegen, dat de Raadscommissie Openbare werken en financiën nog niet overtuigd waren, dat aankoop van een vuilverdichter voor het Tuttelhoekje voordeliger was dan huur. De aanwezigheid van enkele topambtenaren achter de tafel ten spijt. Wethouder L.J. Koopman had flinke kritiek op zijn fractie genoten. M.P. van Dijke uit de Commissie Openbare Werken was voor huur, M. Dijke uit de Commissie Financiën voor koop maar met een onderhoudsabonnement van 22.500 gulden (incl. btw) en dat bedrag wilden b en w juist als voordeel voor de gemeente uitsparen. Nadat eerder de Commissie Openbare Werken al een avond over de vuilver dichter had gesproken, moesten maan dagavond de Commissie Financiën en Openbare werken hun licht over de moeilijke materie laten schijnen. Bijna twee uur werd er gesproken, maar de lucht boven het Tuttelhoekje klaarde niet op. De uitspraak van Raadslid M. Dijke na een toelichting van G.O.-Di- recteur L. Guyt, "U zegt precies het zelfde wat ik bedoel, maar u zegt het wat anders', was kenmerkend voor de af en toe verwarde discussie. VVD-raadslid M. van Damme maakte deel uit van beide commissies, Hij twij felde wat, waar hij moest gaan zitten, maar wethouder C.J. Moerland vond dat Van Damme bij de Commissie Fi nanciën hoorde. Dat bleek later nog van invloed, want de liberale voorman had het er moeimoeilijk mee dat hij 'met twee benen in 1 sop' zat, zoals hij het uitdrukte. In de Commissie O.W. had hij voor huur gestemd, gezien de risico's in het verleden met andere machines, zo dat hij met het P. van Schetsen (PvdA) en M.P. van Dijke (SGP) eens was. Nu van Damme bij de Commissie Finan ciën was gaan zitten en de Financiële onderbouw van het koopvoorstel had gezien, was hij voor koop. "Van mij mag u de vuilverdichter kopen, maar als ik bij de Commissie O.W. gezeten had, was rita bosstraat 27 berqen op zoom Advertentie IM VVD-fractievoorzitter M. van Damme heeft zich. in dg commissi^ Financiën tegen een verhoging van de liggelden in de jachthaven Stavenisse uitgesproken. "Ik beb moeite met een verhoging, want de jachthaven is pas in gebruik geno men. Bovendien zijn de liggelden al vrij hoog. Ik ben bang dat we met een 3 aanpassing gaan voor lopen", zei vam Damme. Wethouder C.J. Moerland bracht naar voren, dat de kosten in Sta venisse net zo goed stijgen als in de jachthaven St. Annaland, maar hij kreeg van Damme niet mee. De gehele com missie stemde in met een 3 'A% stijging voor St. Annaland. Jarenlang heeft die jachthaven grote tekorten opgeleverd, maar na enkele inhaalronden is er nu een redelijk êvenwicht tussen kosten en baten bereikt. Voor de passanten wer ken b en w een voorstel uit, waarbij in plaats van per vierkante meter per strekkende meter gerekend zal worden. Voor de havenmeesters is dat eenvoudi ger. In St. Annaland wordt er nu 35 cent per m2 van passanten gevraagd, in Sta venisse 40 cent. PvdA-raadslid mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet had dat 'uitzonderlijk hoog' genoemd in verge lijking met andere Zeeuwse getijdeha vens. Hoewel ze geen deel uitmaakt van de commissie Financiën, mocht ze van wethouder Moerland een" toelichting geven en cijfers overleggen. Als voor beeld noemde mevr. Boissevain de jachthaven Zierikzee waar passanten 8,50 betalen, terwijl voor eenzelfde schip op Tholen 18,00 BTW toeristenbelasting betaald moet worden. Van Damme pleitte voor een billijk ta rief. Tenslotte kan de middenstand een graantje meepikke. an passanten, terwijl het passantengeld op het totaal van de exploitatie weinig uitmaakt. Wethouder Moerland dacht aan 90 h 100 cent pas santengeld per strekkende meter, maar in de oktober-raadsvergadering zal dat aan de hand van het b en w-voorstel wel precies uitkomen. ik voor huur geweest. Als alles normaal verloopt, is kopen echter beter", aldus van Damme. Wethouder Moerland, was al wat opge lucht. Hij telde al drie VVD-stemmen in de raad, maar Van Damme liet weten persoonlijk te spreken. De andere twee fractieleden moeten het zelf maar be kijken. Van Schetsen merkte nog op, dat Van Damme in de raad ook niet voor twee telt, zoals in deze vergadering. Het vierde lid van de Commissie O.W., mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven (CDA) was voor koop. In de Commissie Financiën waren M. Dijke (SGP) en W.L. Bijl (CDA) voor koop, maar met een onderhoudsabonnement. Raadslid J. de Bres (PvdA) was voor huur van de vuilverdichter. Drie adviezen dus voor huur, twee voor koop en twee voor koop met een onderhoudsabonnement. (het standpunt van dhr. van Damme in de Commissie o.w. wordt dan buiten be schouwing gelaten). Uit die adviezen gaan b en w nu een voorstel maken voor de oktober-raadsvergadering. Het onderhoud van de vuilverdichter, dat is de risicofactor waar alles om draait, zei wethouder Koopman. Hij wilde geen poging doen om het voorstel van b en w erdoor te drukken, maar met een verschil van 4000 gulden bij 1000 draaiuren achtte hij koop toch de voor deligste weg. Directeur Guyt liet weten, dat de Volvo vuilverdichter als nieuw type half okto ber ingevoerd wordt. Een zwaardere uitvoering draait er al in Ermelo en Wilnis. Het onderhoud is sterk afhan kelijk van de bediening en het soort vuil. Het normaal onderhoud gebeurt door eigen mensen, terwijl voor bijzonder onderhoud een monteur uit Oud Beijer- land moet komen. Raadslid De Bres legde grote nadruk op een goede opleiding van het bedienend personeel, wat wethouder Koopman reeds besproken te hebben. "Je zet ie mand op een machine van 240.000 gul den. Dat weegt enorm zwaar, terwijl we met twee vorige machines armoe heb ben gehad", zei Van Damme. De VVD-fractievoorzitter constateerde, dat er achter de tafel nogal 'grof geschut' aanwezig was bij deze discussie. Een van de 'stukken', chef financiën C. Meer- tens, benadrukte, dat bij minder dan De hondenbelasting op Tholen gaat omhoog van 33 naar 34 gulden voor de eerste hond. Voor een tweede hond moet 57 gulden betaald worden in 1980, voor een derde 80,— en voor een vierde hond 103 gulden per jaar. De kennelbelasting stijgt van 76,— naar 79,— gulden. De Commissie Finan ciën van de Thoolse Gemeenteraad ad viseerde b en w maandagavond een stemmig om die verhoging toe te passen. SGP-raadslid M. Dijke vroeg zich over igens wel af, of die stijging wel nodig is gezien de begroting 1980. "Als je niet aanpast, blijf je achter", zei wethouder C.J. Moerland. "Je kunt de 3 xh% nooit meer inhalen als je die nu niet toepast. Bij het programma 1980 is er ook een kleine belastingverhoging nodig, want we komen ongeveer een ton tekort", al dus de Wethouder van Financiën. De commissie had ook geen bezwaar tegen verhoging van de begraafrechten en de leges met 3 lA%. De rioolrechten gaan 5 Vi% omhoog. Dit allemaal volgens richtlijnen van de regering. Op een vraag van VVD-raadslid M. van Dam me over het onderhoud van graftekens deelde chef Financiën C. Meertens nog mee, dat de afkoopsommen voor 1980 neg op hetzelfde niveau gehandhaafd worden. Dat zal echter wel het laatste jaar zijn omdat dan alles op Tholen ge registreerd is. THOLEN 13-14-21 okt: koffietochten 17 t/m 20 okt: Expo II SCHERPENISSE vr. 12 okt: 20.00 uur Gouden Leeuw, Alg. Leden. verg. P.J.Z. za. 20 okt: 20.00 uur, Holland Huis, Film: Juliana zeventig di. 23 okt: 20.00 uur, Holland Huis, in spraakavond welzijnskommissie SINT MAARTENSDIJK wo. 24 okt: 20.00 uur, Haestingen, in spraakavond welzijnskommissie STAVENISSE di. 30 okt: 20.00 uur Dorpshuis, in spraakavond welzijnskommissie SINT ANNALAND vr. 26 okt: 20.00 uur Urbanus van Anus OUD VOSSEMEER 'do. 25 okt: 20.00 uur Vossenkuil, in spraakavond welzijnskommissie BERGEN OP ZOOM Stichting Etcetera: t/m 21 okt: aquarellen van Paul Blom De Botte Hommel: za. 13 okt: 21.00 uur Raymond v/h Groenewoud zo 14 okt: 14.30 uur Ut Poppespul, pop penkast vr. 19 okt: 21.00 uur Vitesse za. 20 okt: 21.30 uur Go West, film za. 27 okt: 21.00 uur Lili's Children Markiezenhof: zo. 14 okt: 12.00 uur Hofzaal, koffie concert door het Nieuw Rotterdams Kamerorkest do. 18 okt: 20.00 uur Bijeenkomst vrienden van het Markiezenhof tot 21 okt: 150 jaar Kerk van de H. Ma ria ten Hemelopneming St. Maartensdijk wo. 31 okt. 20 u Rehobothkerk, Bijbel kring St. Philipsland Za. 16 okt. 19.30 u De Wimpel Jubi leumconcert VZOS. Roxy Grijpstra en de Gier 12 j do 20 u, vr za 18.45 21.15 u, zo 16, 18.45, 21.15 u, ma, di, wo 20 u. Erotisch vuur 18 j. vr za. 23.30 u. Lady en de Vagebond a.l. za, zo, wo. 14 u. Luxor De wraak van de rose panter, a.l. do 20 u, vr. 21.15 u, za. 18.45, zo, 16+ 18.45, ma, wo. 20 u. Sexexcessen 18 j. vr. 23.30 u, za. 21.15 23.30 u, zo.21.15u, 3 superboys rammen er op los a.l. zo. 14 u. 1000 en met name bij meer dan 1000 draaiuren koop voordeliger is dan huur. Raadslid Van Schetsen zag maar een klein verschil omdat hij meende, dat het college een BTW-post vergeten had in de berekening op te nemen. "Het kardi nale punt is, wil je het bedrijfsrisico uit sluiten. Als b en w mij de zekerheid kunnen geven, dat alles in het onder houdsabonnement zit, dan maakt het mij niet veel uit, anders is huur voorde liger", aldus de PvdA-fractievoorzitter. Die zekerheid konden b en w niet geven, want bij onoordelig kundig gebruik, be taalt de gemeente de reparatie, wel of geen onderhoudsabonnement. Wethouder Koopman zei dat risico te willen nemen, want in het niet afsluiten van een onderhoudsabonnement zit juist het voordeel van de gemeente. Ge meentesecretaris T.C. Benou begreep niet dat de raadsleden zich zo druk maakten om het onderhoudsrisico van de vuilverdichter. "Dat is kruimelwerk van 30.000 gulden. De gemeente draagt alle ziekte- en ontslagrisico's van hon derd man personeel. We hebben een computer, ja een heel machinepark. Als je daarvoor het risico wil uitsluiten, moet je allerlei verzekeringen sluiten", aldus de secretaris. Raadslid van Schet sen nam de secretaris die opstelling kwalijk. Hij vond dat die zienswijze tegen het college indruist. De PvdA- fractievoorzitter wees erop, dat voor een bedrijf met honderd vuilverdichters de risico's ook veel dragelijker zouden zijn, zoals ook de Rijksgebouwendienst geen enkel gebouw tegen brand verzekerd. Een tegenvaller bij reparatie van een vuilverdichter kan echter wel een ton zijn, aldus van Schetsen. Toen het advies van de twee commissies uiteindelijk op drie huur, twee koop en twee koop met onderhoudsabonnement uitdraaide, concludeerde wethouder Moerland dat die uitslag niet was, zoals het college verwacht had. De discussie leek ten einde, maar toen sprong van Damme op de Kast. "Jongens, - zich met name richtend tot Bijl en Dijke - dit is een verkeerd besluit dat jullie nemen. Dijke, begrijpt het niet. Leg 't hem uit, want hij vertegenwoordigt een fractie van vijf man", aldus de VVD-fractie voorzitter. "Dank je wel", was de reactie van de wethouders Moerland en Koopman voor de hulp van 'oppositieleider' van Damme. Wethouder Koopman ging er op door en zei tegen zijn fractiegenoten Dijke en Van Dijke: "Ik kan niet be grijpen datje het college niet steunt door het onderhoud zelf te laten doen, zoals bij de vuilnisauto". Daar bleef het dan bij, al kreeg Van Schetsen nog de toe zegging, dat een kopie van het onder houdscontract ter inzage zal worden ge legd. ALLE SOORTEN Zuid-Oostsingel 43 Tel. 34368 BERGEN OP ZOOM advertentie IM In de rubriek Gouden Flitsen van 4 ok tober was er sprake van de nieuwe zaal voor Hof van Holland en hoe in die omgeving eerder een vereniging Non Semper was gehuisvest. Onze vraag was wie daarover en daarvan meer kennis had. Prompt reageerde de gemeente-ar chivaris, de heer J.P.B. Zuurdeeg met de volgende feiten. Non Semper (dat bete kent Niet Altijd) was een vereniging van handboogschutters. Volgens het reglement van 1849 gaf de vereniging bij gepaste gelegenheden feesten en moesten de leden drie maal per week oefenen in het schieten. De Koning was beschermheer van het ge zelschap, dat in 1849 30 werkende en 14 ereleden telde. Een huis, tuin en koepel aan de Visstraat, kocht Non Semper in 1869, waarna de koepel in 1871 plaats moest maken voor de nieuwe sociëteit. De zaal breidde men in 1923 uit met een toneel. Dit alles werd echter in 1929 verkocht aan de Vrije Gereformeerde Gemeente, thans Christelijk Gereformeerde Kerk, die de sociëteit tot kerk verbouwde. Het huis werd in 1960 afgebroken. Vermoe delijk houdt de verkoop verband met de ingebruikneming van de verenigings zaal op de Kaai. Thans zijn een tweetal voetbogen en het vaandel in gemeente- bezit. Over het archief van de vereniging is mij niets bekend. Tot zover de nadere informatie van dé Heer Zuurdeeg, met dank voor de gedane moeite, mede na mens onze geïnteresseerde lezerskring. Tholen is op het gebied van de visserij al veel kwijt geraakt in de loop der jaren, maar dinsdag kan men een stap vooruit doen, Dan begint de cursus bekwaam heid van de Stichting Vakopleiding Vis handel (Stivavi). Er hebben zich dertig cursisten aangemeld. De Stivavi had twee opleidingen (Sche- veningen en Venlo), maar men wilde er een derde cursusplaats bij hebben om meer mensen dichter bij huis les te kun nen geven. Scheveningen en met name Venlo zijn namelijk niet direct bij de deur voor mensen uit het zuidwesten. Aangezien de meeste cursisten in vis winkels werken, kunnen ze in veel ge vallen niet zo heel lang gemist worden. Stivavi verwacht dan ook, dat mensen uit het zuidwesten die al lang de cursus vakbekwaamheid wilden volgen maar wegens de grote afstand hun voornemen niet konden uitvoeren, de kans in Tho len nu volop zullen aangrijpen. De aan melding van dertig (terwijl er minimum twintig nodig zijn) wijst daar al op, hoe wel aan de derde cursusplaats nog maar sinds kort bekendheid is gegeven. Er komen deelnemers uit Axel, Tilburg, Rotterdam en Tholen. Door attent reageren van raadslid mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven komt de cursus nu dinsdag naar Tholen. Haar man kwam van een vergadering thuis met de mededeling dat Stivavi een derde cursusplaats wilde hebben. Stivavi-di- recteur drs. P, Kuiper, nog een goede bekende van dhr. Deurloo uit de tijd dat ook in Tholen de mosselcultuur nog bloeide, had wat van de plannen verteld, maar een plaats had hij nog niet. "Waarom niet in Tholen?", zei mevrouw Deurloo tegen haar man. "Als je zoiets hoort, moetje er direct werk van maken, want er is al zoveel weg uit Tholen. Ik heb de directeur gebeld en ook de bur gemeester ingelicht. Die reageerde ge lijk ook positief. Als er geen ruimte is, dan zoeken we die, zei de burgemeester. Daarna contact gelegd met de directrice van de huishoudschool Oesterschelp voor het huren van een theorielokaal. Met de ZLM is het vlot geregeld", aldus mevr. Deurloo. De praktijkruimte was moeilijker, want elke cursist moet een snijtafel hebben, terwijl er ook gemakkelijker met water gewerkt moet kunnen worden om paling e.d. te villen. De praktijkles vraagt veel ruimte. Dhr. Deurloo deed toen het aanbod aan de Stivavi om zijn bedrijf spand aan de Contre d'Escarpe, langs de Eendracht in Tholen ter beschikking te stellen. De leraar uit Venlo die ook in Tholen de cursus komt geven, reageerde enthousiast. Hij kwam een kijkje nemen en noemde de ruimte "fantastisch" in vergelijking met het praktijklokaal in Venlo. Er is een keer per veertien dagen op dinsdagmorgen les. Eerst theorie in het lokaal van de huishoudschool en daarna praktijk in het gebouw van Oester-, mossel- en conservenhandel P.J, Deur loo en Zn. De leerlingen moeten minimaal 65 vis soorten kennen en kunnen bewerken, tot haring inleggen en fileren toe. De cursus duurt van oktober tot mei. Het examen is voor de deelnemers uit de drie cursusplaatsen centraal in IJmuiden. "Een sportief evenement van goed ni veau, waaraan gedurende meerdere we ken bijna honderd leden aan deelna men. En vooral een sterke groei in de breedte van de Thoolse tennistop". Zo karakteriseerde voorzitter C. van den Berge in zijn speech bij de prijsuitrei king de clubkampioenschappen 1979. Een sfeervolle prijsuitreiking, ditmaal niet op de traditionele grote winter avond, maar in het nieuwe clubgebouw op het tennispark; aansluitend aan een gezelligheidstoernooi ter afsluiting van het tennisseizoen 1979. De voortreffe lijke organisatie van de clubkampioen schappen en het gezelligheistoernooi was opnieuw in handen van de heren C. Zuidweg, A. van Trigt en C. Potter. Aan de wedstrijden van Eegedima namen tennissers deel uit Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer en St. Maartensdijk. Uitslagen: dames-enkel le: marian van den Berge, 2e Marian Klippel, 3e Gea van den Berge, 4e Jetty van de Bel. heren-enkel le Ben van Dijk, 2e Jaap de Jonge, 3e Ruud van den Berge, 4e Herman Cox. Dames-dubbel le Gea van den Berge en Marina van den Berge, 2e Eef de Jonge en Julia Zuidweg, 3e Ria Rietkerk en Cootje van den Berge, 4e Maddy Overbeeke en Paula Schot. Heren-dubbel le Kees Potter en Ben van Dijk, 2e Ruud van den Berge en Arno van Trigt, 3e Ken Zuidweg eji Jaap en Jonse, 4e Nico Egelman en Gerard Baardwijk. Meisjes-enkel aspiranten le Judith van den Berge, 2e Helen Hey- broek, 3e Joycelien van Nieuwenhuy- zen, 4e Krista Boerlage. Jongens-enkel aspiranten le Mare Zuidweg, 2e Frans van de Lin de, 3e René Verspuy, 4e Jan Geilings. De kampioenen, van links naar rechts: Mare Zuidweg (jongens-enkel), Ben van Dijk (heren-enkel), Marian van den Berge (dames-enkel) en Judith van den Berge (meisjes-enkel). Mixed-dubbel le Gea van den Berge en Kees Potter, 2e Marian van den Berge en Ruud van den Berge, 3e Ria Rietkerk en Nico Egel man, 4e Julia Zuidweg en Kees Zuid weg. Verliezersronde dames-enkel le Ria Rietkerk, 2e Paula Schot. Verliezersronde heren-enkel le Joost van Venendaal, 2e Jo van Dijk. Verliezersronde mixed-dubbel le Corrie Schoonen en Daniel Roder, 2e Wil Coldenhof en Bart Coldenhof. St. Annaland dinsdag 9 oktober Bintje 20, Bonken 25-26, Drielingen 9, Kriel 40, Irene 33, Eigenheimer 26-35, aan voer 15 ton. Uien maat 40 opw. 28.10-2H.40, Drielingen 21.10-21.70, aanvoer 100 ton. St. Maartensdijk Bintje 17.90-22.00, Furore 33, Bintje Bonken 25.40, Drielingen 9.60, Furore drielin gen 11.90, aanvoer 1080 kisten. Het grootste probleem van het streek museum voor Tholen en Sint-Philips- land, de Meestoof, vormt het ontbreken van personeel. Al het werk wordt gedaan door enkele bestuursleden en vrijwilli gers. Dat staat in de onlangs verschenen Zeeuwse Museumnota. Tegen de achtergrond van de in 1975 door de Zeeuwse Culturele Raad uitge brachte Museumnota en de in 1976 ver schenen rijksnota "Naar een nieuw mu seum beleid" gedeputeerde staten in april 1978 tot de samenstelling van de werkgroep Zeeuws Museumbeleid. De ze werkgroep heeft tot opdracht inzicht te verschaffen in de huidige museumsi tuatie in onze provincie en bouwstenen aan te dragen voor het formuleren van een provinciaal museumbeleid. Een museumbeleid, dat zal moeten worden gevoerd in samenhang met enerzijds het rijksbeleid en anderzijds het gemeente lijk beleid. De werkgroep heeft in de nota nog niet het laatste woord willen zeggen over de toekomst van de Zeeuw se Museau. Integendeel hoopt de werk groep, dat deze nota een begin zal kun nen worden van een uitgebreide discus sie. In verband daarmede hebben g.s. besloten, vooralsnog te volstaan met de nota aan de staten ter kennisneming aan te bieden en deze in een later stadium te doen volgen door een voorstel tot vast stelling van een provinciaal beleid met betrekking tot het museumwezen in on- Op dinsdag 6 november a.s. zullen in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg de eerste exemplaren worden uitgereikt van het eerste deel van de geschiedenis van Zeeland gedurende de tweede wereldoorlog. Die exemplaren zijn bes temd voor de Commissaris der Koningin als vertegenwoordiger van de provincie en voor leerlingen of studenten van in stellingen voor algemeen voortgezet on derwijs en van beroepsonderwijs in de zeven Zeeuwse regio's. Behalve de leden van de Zeeuwse staten en de leerlingen of studenten zijn voor de bijeenkomst uitgenodigd delegaties van inwoners uit alle Zeeuwse gemeen ten, degenen die bij de voorbereiding van de geschiedschrijving betrokken zijn geweest en personen die blijkens het boek in de oorlogsdagen en de eerste jaren daarna een positieve rol hebben gespeeld. Een aantal jonge Zeeuwse musici zal medewerking verlenen in de bijeenkomst. Dit eerste deel van de Zeeuwse geschie denis 1940 - 1945 is geschreven door de heer L.W. de Bree, in leven leraar ge schiedenis en conrector aan de rijks scholengemeenschap "Scheldemond" in Vlissingen en o.a. auteur van een aantal in Zeeland spelende historische romans met een vaak documentair karakter. Toen de heer De Bree op 28 maart 1977 overleed was hij met zijn geschied schrijving gevorderd tot het voorjaar van 1943. Dit gedeelte zal nu verschij nen. Na een inleidend hoofdstuk over Zeeland in de periode tussen de beide wereldoorlogen wordt een uitvoerig beeld geschetst van de gebeurtenissen tijdens de meidagen van 1940. In de volgende hoofdstukken wordt in chro nologische volgorde een groot aantal facetten van de bezettingsperiode be handeld. Provinciale staten van Zeeland gaven de formele opdracht tot het te boek stellen van Zeelands wedervaren in de jaren 1940 tot 1945 in hun vergadering van 25 juni 1973. Voor de verwezenlijking van de opdracht stelden zij gedurende de daarop gevolgde jaren steeds de nodige gelden beschikbaar. De in Zeeland ge kozen handelwijze om tot een beschrij ving van de tweede wereldoorlog te ko men is uniek in Nederland. Aan het voorstel van gedeputeerde staten inzake de geschiedschrijving lag o.a. ten grondslag een advies van het Rijksinsti tuut voor Orlogsdocumentatie. Van die zijde is o.a. gewezen op de aparte positie die de provincie Zeeland in de tweede wereldoorlog innam in het bezette Ne derland en ook op het feit dat er wel verspreide geschriften en monografieën bestonden, maar dat een samenvattende geschiedenis ontbrak. Al eerder, in het begin van de jaren '70, was vanuit de kring van het voormalig verzet in Zeeland de vraag opgeworpen of het niet goed zou zijn de verschillende V GTVOIQ kanten van het Zeeuwse verzet in een boek vast te leggen. Daar verder over denkend kwam men al spoedig tot de conclusie dat een geschiedschrijving met een algemeen karakter de voorkeur zou verdienen. De Zeeuwse Culturele Raad was het daar mee eens en adviseerde het provinciaal bestuur een besluit van die Ih+Sl strekking te nemen. In de loop van de jaren dat hij aan het boek heeft gewerkt, heeft de heer De Bree nauw overleg ge voerd met een adviescommissie. Die bestond (en bestaat) uit de heren P.G. van den Bosse, lid van gedeputeerde staten van Zeeland, dr. P.J. Meertens (die tussentijds werd opgevolgd door mr. W.D. de Bruine, bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek voor Zee land), drs. A.H. Paape, directeur Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie, mr. drs. A.J.M. Visser, leraar geschiedenis te Middelburg en J.J. de Reij, ambtelijk secretaris. Het eerste deel van de geschiedenis 1940-1945 verschijnt - met een provin ciaal subsidie van 28.600,— - in een oplaag van 5.500 exemplaren (in een gebonden editie en als reuzepocket). Voor de voltooiing van' de geschied schrijving Zeeland tijdens de tweede ze provincie in de komende jaren. Ge lijktijdig is het stuk toegestuurd aan een aantal instanties, zoals de besturen van de musea en oudheidkamers in Zeeland, de Federatie van musea en oudheidka mers, de gemeentebesturen, het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuwse Cultu rele Raad, onder mededeling, dat zij eventuele beschouwingen over of naar aanleiding van de museumnota bij G.S. kunnen inleveren tot uiterlijk 15 no vember a.s. G.S. willen die beschouwin gen, de werkgroep gehoord, mèt de mu seumnota dan betrekken bij het ont werpen van het beleidsvoorstel aan de staten. Het streven is het beleidsvoorstel in het voorjaar van 1980 aan de orde te stellen. Het streekmuseum voor Tholen en Sint-Philipsland bevindt zich in Sint Annaland. Het werd in 1973 geopend. De collectie is zeer gevarieerd: kleder drachten, archeologische vondsten, aar dewerk en porselein, opgezette vogels, oud speelgoed, gebruiksvoorwerpen, het interieur van een bakkerswinkeltje, een schelpencollectie, curiosa. In een door de gemeente gebouwde schuur achter het museum zijn landbouwwerktuigen opgesteld. Naast de vaste collectie wordt jaarlijks ten minste één tentoonstelling gehouden. Er is vrij veel contact met andere musea in de omgeving. Het mu seum is geopend vanaf Hemelvaart of Pinksteren tot de eerste week van sep tember, dinsdag- tot en met zaterdag middag van 15.00-17.00 uur. Men ont vangt jaarlijks 2000-2300 bezoekers, waarvan het grootste deel uit do eigen streek afkomstig is. Het museum wordt in stand gehouden door een vereniging. Inkomsten ontvangt men naast contri buties, entreegelden en giften uit een jaarlijks subisidie van 1,50 per inwo ner van de gemeente Tholen en 0,75 per inwoner van de gemeente Sint-Phi lipsland. Het gebouw - het voornamlige gemeentehuis wordt gehuurd van de gemeente Tholen, waarbij ook de kosten van licht, verwarming en schoonhouden aan de gemeente worden vergoed. In 1977 verleende het Anjerfonds een sub sidie. Het grootste probleem vormt het ontbreken van personeel. Al het werk wordt gedaan door enkele bestuursleden en vrijwilligers. Zij bereiden de ten toonstellingen voor en zij zijn bij toer beurt aanwezig tijdens de uren van openstelling. Daarnaast is de beschik bare depotruimte te klein en van slechte kwaliteit. Cs avonds of in 't weekend) opdracht gegeven aan drs. G. Taal te Leeuwarden, wetenschappelijk hoofd medewerker voor nieuwste geschiedenis aan het instituut voor geschiedenis van wereldoorlog is enige tijd geleden een de rijksuniversiteit te Groningen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 7