THOLENDERWIJS Meer Thoolse cliënten voor hulpverleningsinstellingen OOK GEMEENTE THOLEN OP EXPO AANWEZIG Officiële publicaties informatierubriek van de gemeente tholen NOGMAALS AANDACHT VOOR DE GEWIJZIGDE DIENSTREGELING ZIEKENHUISBUS OVERDENKING Bedrijfsshows Donderdag 11 oktober 1979 5 1NSPRMKL0KET SPREEKUREN B. EN W. Spreekuur Woningstichting TUTTELHOEKJE GESLOTEN! De kracht van Christus STEMMEN VAN LEZERS Filosofische terugblik zomerseizoen 1979 LLHUKAttl 1 UKJUtL, Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Hoe dan wel? Aan de hand van een aantal door de welzijnscommissie opgestelde doelstellingen wordt op de komende inspraakavonden een diskussie gehouden. Deze diskussie vindt plaats in kleine werkgroepen (uit aanwezigen samengesteld). Vooraf wordt natuurlijk een korte inleiding gehouden. In zo n kleine werkgroep kan er gemakkelijker worden gepraat over de doelstellingen, terwijl u natuurlijk ook zelf punten kunt inbrengen. Aan het eind van de avond kunnen de uitkomsten van de verschillende werkgroepen door al de aanwezigen besproken worden. Volgende week zullen wij de door de welzijnscommissie opgestelde doelstellingen onder uw aandacht brengen. INSPRAAK! WAAROM? In de periode eind oktober/begin november a.s. zal in alle kernen van onze gemeente een inspraakavond worden gehouden over het door de gemeente vast te stellen welzijnsplan. De afgelopen maanden hebben wij geprobeerd om via publikaties in deze rubriek, maar ook door middel van een bewonersbrief u te infor meren over allerlei zaken rondom het welzijn (uw welzijn) op Tholen. Binnenkort glijdt er weer een bewonersbrief door uw brievenbus. Deze brief heeft de sprekende titel meegekregen: ZEG 'T NOU ZELF. Zeg 't nou zelf, omdat de welzijnscommissie en ook het gemeentebestuur nu lang genoeg aan het woord zijn geweest. Nu moeten er spijkers met koppen worden geslagen. En wie moet dat doen? Juist, u, de Thoolse burger. Bij de vaststelling van het welzijnsplan heeft het gemeentebe stuur van Tholen zijn burgers nodig. We moeten weten welke behoef ten u als burger heeft. Zonder deze kennis kan geen plan worden opgesteld. Dit betekent dat u uw wensen kenbaar moet maken, aan gezien er anders niets tot stand kan worden gebracht. Uw aanwezigheid op de inspraakavond in uw woonkern is dan ook van het grootste belang. OM WELKE WELZIJNSVOORZIENINGEN GAAT HET? In het gemeentelijk welzijnsplan kunnen de navolgende voorzieningen worden opgenomen: - peuterspeelzalen - jeugd- en jongerenwerk - muziek-, zang- en toneelverenigingen - pottenbakken, schilderen, spinnen en houtbewerking - muziekschool - hobbyverenigingen - speelvoorzieningen voor de jeugd - vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen (b.v. kursussen Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving, maar ook kookkur- sussen, kursussen buitenlandse taal enz.) - opbouwwerk (bewustwording eigen woon-, werk- en leefsituatie.) Daarnaast zijn er wellicht nog wensen op andere welzijnsterreinen die niet in het plan opgenomen kunnen worden, maar waaraan in de toekomst wellicht toch aandaclht kan worden geschonken. Vormgeving inspraak De inspraakavonden kunnen helaas niet plaatsvinden op de wijze zoals op het afgedrukte tekeningetje is aangegeven. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Door de stichting "Beter Wonen", Markt 1-5 te Sint-Maar tensdijk is vergunning gevraagd voor het bouwen van 6 wo ningen op het perceel, kadastraal bekend Sint-Annaland, sektie G, nummer 1314 ged., plaatselijk gemerkt Tienhoven 82 t/m 90a (even) en 6 woningen op het perceel, kadastraal bekend Poortvliet, sektie M, nummer 481 ged., plaatselijk gemerkt Burgemeet 1 t/m 11 (oneven). Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmings plannen. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toe stemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen. Alvorens hier toe over te gaan, stellen wij een ieder in de gelegenheid om van 1 2 oktober tot en met 25 oktober 1 979 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge- meentesekretarie, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter in zage. Sint-Maartensdijk, 11 oktober 1 979 Burgemeester en wethouders van Tholen. Aanstaande woensdag (1 7 oktober) gaat de tweede regionale consu mentenbeurs Expo-Tholen van start. Deze door de Tentoonstelling Centrale 't Eiland" in samenwerking met de Thoolse Midden standsfederatie georganiseerde beurs is voor onze regio van niet onaanzienlijke betekenis. Ook de gemeente Tholen heeft, evenals in 1 977, een stand op deze beurs gehuurd: Standnummer 31: Gemeente Tholen, service en informatie. Wat krijgt u van ons te zien? Een belangrijke plaats in de stand is ingeruimd voor het "Welzijn op Tholen". Nogmaals wordt gewezen op het belang van het op te stellen welzijnsplan, de doelstellingen van de welzijnskommissie, de in spraakavonden enzovoorts: Ook de sporthal en het gemeenschapscentrum van Tholen worden uitvoerig belicht. In de stand is een maquette van het complex aan wezig. Voor belangstellenden is een foldertje beschikbaar. Aktuele bestemmingsplannen uit alle kernen worden geëxposeerd en waar mogelijk aan de hand van fotomateriaal ondersteund. Tevens wordt de schijnwerper eens gericht op een aantal voorbeelden van stads- en dorpsvernieuwing op Tholen. Een apart hoekje wordt ingericht voor de industrieterreinen en wordt de vraag opgeworpen "Waarom bedrijfsvestiging op Tholen best eens overwogen kan worden". Een voorlichtingsstand zonder foldermateriaal is ondenkbaar. Daarom is er voor belangstellenden op een breed terrein volop schriftelijke informatie te verkrijgen. Tot slot aandacht voor het groen op Tholen. De gemeentelijke plant soenendienst geeft op haar eigen wijze kleur en fleur aan de stand. Dat doet zij niet alleen op de Expo, maar het gehele jaar door op het gehele eiland, uw eiland. Daarom wordt er aandacht gevraagd voor de zorg die besteed wordt aan het openbaar groen, uw groen. Want groen natuurlijk! U ziet dat een bezoek aan standnummer 31 alleszins de moeite waard is. Wij hopen u dan ook te kunnen begroeten. De spreekuren van burgemeester en wethouders vinden plaats in het gemeen tehuis te Sint-Maartensdijk en wel op maandag 1 5 oktober a.s. Burgemeester Baerends houdt spreekuur van 1 5.30 tot 16.30 uur. Wethouder Moerland houdt zijn spreekuur van 11.00 tot 1 2.00 uur. De wethouders Koopman en Versluijs houden spreekuur van 15.30 tot 16.30 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt iedere maandag spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. Op 2 september j.l. is de dienstregeling van de ziekenhuisbus nogal ingrijpend gewijzigd. In deze rubriek van 6 september hebben wij de nieuwe regeling uiteengezet. Nog steeds blijken er gebruikers van de dienstregeling te zijn die met de toepassing ervan wat moeite hebben. Om deze reden komen wij er nogmaals op terug. Voorheen reed de ziekenhuisbus op werkdagen van Stavenisse via Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet naar Tholen. De inwo ners van Sint-Annaland en Oud-Vossemeer kochten in de middag- en avonduren respektievelijk een retourbewijs en enkel reisbiljet van de lijndienst om in Tholen op de ziekenhuisbus te stappen. Met name op dit punt is de regeling geheel gewijzigd. Hoe zit de nieuwe dienstregeling in elkaar? Op werkdagen rijdt de ziekenhuisbus van Sint-Annaland via Oud- Vossemeer naar Tholen. De inwoners van Stavenisse, Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet dienen zowel in de middaguren als de avonduren gebruik te maken van de lijndienst van de B.B.A., om vervolgens in Tholen op de ziekenhuisbus te stappen. Daarvoor kopen zij in de middaguren een retourbewijs Stavenisse/Tholen, Sint Maartensdijk/Tholen, Scher penisse/Tholen dan wel Poortvliet/Tholen. Op vertoon van dit retourbiljet krijgen zij op de ziekenhuisbus een plaatsbewijs Tholen/Bergen op Zoom tegen een gereduceerd tarief. Op de terugreis zullen zij wederom in Tholen moeten overstappen op de lijndienst van de B.B.A. om hun bestemmingen Poortvliet, Scher penisse, Sint-Maartensdijk en Stavenisse weer te bereiken. In de avonduren geldt voor de bewoners van Stavenisse, Sint-Maar tensdijk, Scherpenisse en Poortvliet een iets andere regeling. Dan dienen zij op een enkel reisbiljet via de lijndienst van de B.B.A. naar Tholen te gaan. Op vertoon daarvan wordt hen ook nu weer plaatsbe wijs TholenBergen op Zoom op de ziekenhuisbus verstrekt tegen een gereduceerd tarief. In de avonduren kan echter op de terugreis geen aansluiting worden verkregen op de lijndienst van de B.B.A. In ver band daarmee vindt de terugreis rechtstreeks plaats met de zieken huisbus via: Tholen, Oud-Vossemeer, Sint-Annaland, Poortvliet, Scherpenisse, Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Dienstregeling op zon- en feestdagen Aangezien er op zon- en feestdagen in het geheel geen aansluitmoge lijkheden zijn op de lijndienst van de B.B.A., zal op de heenreis zowel in de middag- als in de avonduren de dienstregeling van de zieken huisbus worden uitgevoerd vanaf Stavenisse, via Sint Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet, Sint-Annaland, Oud-Vossemeer en Tholen naar Bergen op Zoom. Op de terugreis vindt de regelinq in de omge-' keerde volgorde plaats. Dienstregeling: Waar verkrijgbaar? De gewijzigde dienstregeling is verkrijgbaar op de Ziekenhuisbus en in het folderrek op het gemeentehuis. Bovendien wordt de dienstregeling uitgereikt in het A.B.G. en ziekenhuis Lievensberg zodra opname van een inwoner van Tholen plaatsvindt. In verband met uitvoering van dijkversterkingswerkzaamheden is de gemeentelijke vuilnisstortplaats "De Tuttelhoek" op woensdag 17 oktober de gehele dag gesloten. Houdt u daar even rekening mee? 2 Kor 12:10 "Als ik zwak ben, dan ben ik machtig". Met deze uitspraak van Paulus weten wij vaak niet zo goed raad. Paulus had beter gezegd: Als ik gezond ben, dan ben ik machtig. Of: als ik een goede baan heb, dan ben ik machtig. Met genoeg zelf vertrouwen bereikt men veel in de wereld. Maar Paulus spreekt van iets heel an ders. Wat wonderlijk. Onbegrijpelijk. Hij spreekt over zijn eigen zwakheid. Dat hij daarover spreekt. Voor zwak heid, moet je je schamen. Maar Paulus schaamt zich er niet voor. Hij roemt juist in zijn zwakheden. Hij spreekt er onbevangen over. En de Hei lige Geest wil dus bij monde van Paulus leren. Hoe moeten wij staan tegenover onze zwakheid? Leer het van Paulus. Wij staan immers heel anders tegenover onze zwakheid. We klagen gauw. Of: we bedekken onze zwakheden. Ga, we hebben onze zwakke ogenblikken wel gehad. Maar, daarover moeten wij maar niet meer praten. Neen, het gaat goed met ons. Met onze kinderen gaat het goed: ze hebben een goede baan, een mooi huis. En nu spreekt Paulus juist van zijn zwakheid, En hij is niet de klager, die het altijd over zijn eigen slechte gezondheid heeft. Iemand, die zich koestert in zijn zelfmedelijden. Neen, Paulus zal ook gedoeld hebben op zijn zwakke gezondheid. Maar ook heeft hij vervolgingen, nood, rampen op het oog. Want al die dingen heeft hij mee gemaakt. En hij weet het ook: de mens is geneigd tot alle kwaad en onbekwaam tot enig goed. Ook de gelovige blijft vleselijk, verkocht onder de zonde. En als wij op onszelf zien, dan moeten we het Paulus toegeven: bij ons is zwakheid, onvermogen tot goed doen, slechtheid. Bij ons zijn alle dingen on mogelijk. De toestand, waarin wij ons bevinden, is een toestand om te wanho pen. Een hopeloze toestand. Laten we onze werkelijke toestand niet proberen te verbergen. Onder wat ver nis. Laten we niet denken: wij zijn rijk en verrijkt geworden en we hebben aan geen ding gebrek. Want wij zijn arm en zwak. Laten we het niet van onszelf verwach ten want wie op de mens vertrouwt, komt tenslotte bedrogen uit. Gods Woord en Gods Geest willen ons er nog aan ontdekken, wie wij zijn. Mensen: ellendig, jammerlijk, arm en naakt verloren mensen. Mensen, die niet tot het goede in staat zijn.. Onze goedè- werken zijn nog blinkende zonden. En zolang wij het van eigen kracht en inspanning verwachten, kan God ons niet gebruiken. Dan hebben wij God ook niet nodig. Verkeren wij niet in nood, we hebben ook geen redding no dig. Maar wie door de Heilige Geest ontdekt wordt aan zijn nood, mag de toevlucht nemen tot God en Zijn Christus. Hij krijgt Christus nodig. Hij kan niet meer buiten Hem. Want Hij is een machtige Heiland. Lof en prijs zij God. Want bij God zijn alle dingen mogelijk. Hij heeft Zijn Zoon gegeven. En deze is Christus, de Kracht Gods. Hij heeft alle macht. Als Hij met ons is, dan is dat voor ons vol doende. Dan leren wij het Paulus nazeggen: Zo zal ik veel liever roemen inr mijn zwak heden, opdat de kracht van Christus in mij wone. En we leren het: Gods kracht wordt in zwakheid volbracht. Dan is Gods genade dus genoeg. Dan belijden wij het van harte: in God is al mijn heil. De school van het lijden hebben we no dig. Het is een leerschool. En op die school leren we onze zwakheid zien. En op die school houdt de Heere de gelovi gen klein. Alleen als ze zwak zijn, zijn ze geschikt om bediend te worden met de kracht van Christus. Dat we steeds onze zwakheid ervaren, het is onmisbaar. Want nu komt door onze zwakheid de kracht van Christus volmaakt tot gelding. En daarop komt het aan: dat Jezus Zelf zichtbaar wordt. Dat Hij ons alles wordt. A.B. Cysouw St. Philipsland De sluiting van de zwembaden, is in middels een realiteit geworden en zo verging het ook in zwembad De Spetter. De zomer is voorbijgegleden met maar enkele flinke zonnige dagen. Een zomer die niet heeft voldaan aan menselijke verwachtingen, nadat de afgelopen winter ons langdurig had achtervolgd. Desondanks blijkt uit de bezoekers aantallen van het bad dat niet alleen zon-zoekers het bad bezoeken maar dat er fundamenteel behoefte bestaat aan bewegen in het water, hetzij in de vorm van trimmen, recreatief bezig zijn of via leszwemmen te komen tot meer vaar digheid in de zwemkunst. Zo zou men ook bij deze terugblik de vraag aan de orde kunnen stellen wat voor sociale functie de zwembaden in Tholen voor de plaatselijke leefge meenschap (samenleving) heeft en in de toekomst nog meer kan gaan betekenen met name door een bredere opzet van wat meer en verder uitgediepte recrea tieve mogelijkheden (Mini midgetgolf wordt al bestudeerd). De niet te onder schatten contacten die er onderling ge legd worden tijdens een zwemseizoen, contacten waarbij drempels, zoals maatschappelijke standen en levensbe schouwelijke opvattingen in de kleed cabine achterblijven, waarbij men op nieuw leert elkaar te accepteren, als be wegende mens (bewegen is LEVEN), van badpak tot zwembroek of en wat voor volgorde dan ook. De heilzame werking die van oudsher wordt toege dacht aan het water, zoals de reiniging van lichaam en geest een niet te ver waarlozen factor in deze gecompliceer de samenleving. Het te ver oer n om nog dieper op de zaak ou in te gaan, maar een feit is en blijft dat een zwembad (c.q. overdekt) een groter en dieper doorgevoerde in vestering is dan op het eerste gezicht zich/ laat aanzien en alleszins een ve rantwoorde zaak is voor een leefge meenschap. Bij deze terugblik ontmoeten wij ook nog het schooldiploma zwemmen op 21 sept. 66 candidaten konden bij deze het zwemseizoen afsluiten met een diploma, de week daaropvolgend was voor gek leed en verkleed zwemmen, waarbij ook de Huishoudschool van de partij was. Een zinnige creatieve bezigheid wat veel bijval vond, zowel bij leerlingen, bad- personeel en onderwijzers, de meest creatieve verklede (gekleed) per klas kreeg ook nog een diploma uitgereikt. 22 Sept. het laatste K.N.Z.B. diploma- zwemmen hier was de candidaten in verband met de sluiting weinig meer hoop te bieden. Het was goed of niet goed, zodat verscheidene candidaten op het laatst nog een teleurstelling moesten incasseren omdat zij niet aan het diplo- mazwemmen mee mochten doen, in het belang van zichzelf, en voor het op peil houden van eisen en voorschriften die aan diverse diploma's zijn verbonden, maar in totaal waren toch nog 51 candi daten die hun resp. A-B-C-D-E of F di ploma in ontvangst mochten nemem. Onder deze candiaten bevonden zich weer enkele volwassenen zoals mevr. Kleijs v/d Stichel uit Oud-Vossemeer voor B. Mevr. van Dijke uit Tholen voor A di ploma en 6 jongelui die de hoogste trede op de diploma ladder hadden bereikt n.l. het F. diploma. Dit waren Wendy- Geluk uit St. Annaland, Miranda Hom mel en Hennij Bevelander. Beide uit Oud-Vossemeer. Gert-Jan van Hossen uit St. Maartensdijk. Jolanda Minheere en Adrian de Heer' uit Tholen. Ingrid Sparreboom uit St. Philipsland die on danks de mindere mogelijkheden uit het goede hout bleek te zijn gesneden en slaagde voor B diploma. De plaats ontbreekt gewoon om alle an dere namen te noemen, maar de waar dering is er niet minder om geweest. Beide diploma examens, .zowel school als K.N.Z.B. stonden onder de daarvoor voorgeschreven controlerende instanties en personen. Als laatste rest nog er op te attenderen dat verloren voorwerpen na 31 oct. worden weggegeven aan een daarvoor bestemde instantie. Hopelijk is ieder van ons volgend jaar in gezond heid van de partij en wensen het publiek Het aantal Thoolse en Fliplandse cliënten van Middelburgse hulpverleningsinstel lingen die in Tholen spreekuur houden, is gestegen. Dat blijkt uit het jaarverslag 77/78 van de Stichting Zeeuws instituut voor de geestelijke volksgezondheid. Van Tholen kwamen er vorig jaar totaal 62 cliënten (in 1977 was dat 45) waarvan 34 (31) voor de sociaal psychiatrische diensten (SPD), 15 (9) voor het medisch opvoed kundig bureau (MOB) en 13 (5) voor het bureau levens- en gezinsvragen (LGV). Uit St.Philipsland waren er vorig jaar 3 cliënten (in 1977 was dat 4) waarvan 2 (2) SPD, 0 (1) MOB en 1 (1) LGV. Het overleg in de "De Proefpolder Tholen/St. Philipsland" werd de gehele verslagperiode voortgezet. Regelmatig spraken vertegenwoordigers van de na volgende instellingen over de mogelijk heid tot een betere onderlinge afstem ming van de aanwezige hulpverlenings voorzieningen te komen t.w.: Algemene Reklasserings Vereniging Jeugd en Gezin Fiom Gemeentelijke Sociale Dienst Afd. Kinderpolitie van de Rijkspoli tie Federatie Maatschappelijke Dienst verlening Noord-Zeeland Stichting Dienst Soc. Pedagogische Zorg in Zeeland Reklassering Leger des Heils Raad voor de Kinderbescherming Prov. Vereniging "Het Zeeuwse Kruis'VWijk. verpleging Prov. Raad voor de Volksgezond heid in Zeeland Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheid Zeeuws Consultatie- bureau voor Al cohol en Drugs. Als pleniar beraad kwamen bovenge noemde instellingen in 1977 5-maal en in 1978 eveneens 5-maal bijeen geweest. Het samenwerkingsprojekt in deze regio werd geboren uit de idee om de hulp verlening vanuit de gespecialiseerde in- groot en klein met inbegrip van de Filmgroep vroeg uit de Veren een goede winter toe. J. Jansen Tholen stellingen in Middelburg dichter bij de bevolking van Tholen en St.Philipsland te brengen. Dit is inderdaad gelukt. Een aantal instellingen houdt thans regel matig in Tholen spreekuur. Er is boven dien in toenemende mate sprake van overleg en wederzijdse konsultatie en de behandeling van kliënten in co-therapie neemt toe. Helaas blijft de samenwerking voorlo pig beperkt tot de hulpverleners van de buro's die tot het Z.I.G.V. behoren, als mede het Z.C.A.D., de ambtenaren van Sociale Zaken, Tholen en de maat schappelijk werkers van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening. De overige hulpverleners zijn ad hoe bij de kliënten-bespreking betrokken. De af wezigheid van de huisartsen en de wijk verpleegkundigen is echter opvallend, waarschijnlijk een gevolg van het feit dat de regio Tholen/St. Philipsland bij voorbeeld met betrekking tot zieken huizen, onderwijs, sociaal-cultureel, enz, traditioneel duidelijk op West-Brabant is georiënteerd. Er is altijd een duide lijke stroom van verwijzingen naar de G.G.Z. in Bergen op Zoom en Roosen daal geweest. Hoewel een duidelijke stijging van het aantal kliënten heeft plaatsgevonden door het gespecialiseerd maatschappe lijk werk in Middelburg, is de oorzaak van deze stijging voornamelijk toe te schrijven aan de initiatieven van de Zeeuwse hulpverleners. In het verwij zingspatroon van de huisartsen is geen verandering gekomen. Zij verwijzen voornamelijk naar Bergen op Zoom. Het is onduidelijk, mede gezien de te geringe mankracht van het gespeciali seerd maatschappelijk werk, hoe de sa- m mwerking met de eerste-lijns voorzie ningen op Tholen/St.Philipsland verder geoptimaliseerd kan worden. Provin ciaal geziert zijn de instellingen in Mid delburg verantwoordelijk voor de hulp verlening. Anderzijds is de regio op een aantal terreinen ook georiënteerd op West-Brabant. Hoe een en ander zich in de toekomst zal gaan ontwikkelen is niet duidelijk omdat dit mede afhankelijk zal zijn van de versterking in mankracht die het Z.I.G.V. in de toekomst zal we ten te verkrijgen. Koerswijzigingen worden thans besproken. Het is echter te vroeg daarop nu al nader in te gaan. Pogingen om publiek te trekken bij een commercieel gebeuren, maken vinding rijk en leiden dan ook veelal tot allerlei combinaties. Bij Western Store in Steenbergen wordt donderdag 18 okto ber een uitgebreide modeshow georga niseerd in zaal Koch in Welberg. Daar bij is de bekende band East Wood aan getrokken en de D.J. Alfred Lagarde, die leiding geeft aan de drive-in-show. Verder is er dan nog een disco dans met prijzen. De modepresentatie is vooral gericht op jongeren tussen de 16 en 30 jaar. Verder zijn bij deze show ook schoenhandel Geerts, naaimachinehuis van Vliet en de Waterput uit Bergen op Zoom ingeschakeld. Het Europees de monstratieteam van Ford doet na zes andere landen ook Nederland aan om het prestatievermogen, het comfort en het brandstofverbruik van de Ford trekker onder lokale omstandigheden te demonstreren. Naast de onlangs geïn troduceerde Ford 6 cilinder trekkers TwlO, Tw 20, Tw30 en de machtige 220 kW/295 PK sterke FW 30, zullen ook vrijwel alle overige Ford modellen (waarvan er een zelfs radiografisch bes tuurd wordt) met bijpassende grondbe werkingswerktuigen aan het werk te zien zijn. De demonstratie op het land wordt voorafgegaan door een spectaculaire show in de lucht. De dichstbijzijnde de monstraties zijn op 3 november in Oude Tonge (terrein C.A. van Peperstraten, Prov. weg, nabij afslag Zeeland) en 6 november Zevenbergen (terrein D.H. Barel, Langeweg), telkens om twee uur. Ford Dealer Difoga Bergen op Zoom verleent hieraan z'n medewerking. 's Avonds zat Giep in zijn kantoor weer eens met zichzelf te overleg gen: Me ook helemaal gaan toeleggen op de verkoop aan particulie ren? Is dat de oplossing om uit de dalende lijn te komen? Als ik zo omschakel, kan ik om te beginnen een vijfduizend reserveren voor advertenties, want zonder een goed gerichte reclame bereik ik immers niet de massa? En dat zal dan moeten! In oktober reed hij weer eens naar Leeuwarden. Daar moest hij con stateren, dat Maarten Stroet helemaal omgeschakeld was. Hij legde zich nu uitsluitend toe op massaproduktie. Samen met Maarten door liep Giep de verschillende afdelingen. De directeur zei: "Ik heb een bedrijfseconoom gehad. Die heeft me gewezen op de fouten. In een bepaalde vorm werken we nu aan de lopende band, al is die er in werkelijkheid niet. Maar vanaf de zagerij tot aan de afwerkingscon trole heeft ieder zijn eigen aandeel in de vervaardiging. Een hele week maken we bijvoorbeeld stoelen voor eethoeken. Met verschillende dessins skai of goedkope stoffen. De week daarop .tafels. Dan bank stellen, fauteuils, wandmeubelen...ga zo maar door. Zo werken we efficiënt en economisch. Halen we bovendien een topproduktie." "Hoe is het met de afzet?" informeerde de bezoeker, die alles maar matig kon appreciëren. Maarten was enthousiast. "Sinds ik overgeschakeld ben op goedkopere seriemeubelen, vliegen ze de fabriek uit." Hij wees door het raam naar buiten. "Ga eens in hal C kijken? Nagenoeg leeg. In A hebben we nog een oude partij duurdere slaapkamers met alles, wat erbij hoort, 't Eet geen brood. We verkopen het allemaal uit en als het weg is, bepalen we ons enkel tot wat wij nu maken. Ik heb een prachtig afzetgebied in een deel van Duitsland. Tot aan Bremen en zelfs Hannover toe. Westra reist uitsluitend in Duitsland. Apropos....we verkopen sinds kort ook aan particulieren. In de vier noordelijke provincies, omdat ik jou niet in de wielen wil rijden. Binnenkort ga ik ook Noordholland boven het IJ bewerken." "Kost dat niet een kapitaal aan advertenties?" meende Giep te moeten vragen. "De kost gaat nu eenmaal voor de baat uit. We kunnen nu nog tegen een stootje, dus doen we het. Als 't getij verloopt, moet je nu eenmaal de bakens verzetten. Pomstra was een prima vakman en een geboren leider - ik zal de laatste zijn om achteraf één kwaad woord over de man te zeggen - maar hij kon niet met z'n tijd meegaan. En die tijd, welke wij momenteel beleven, is in hoge mate dynamisch." En passant maakte Giep van de gelegenheid gebruik om zijn zuster te bezoeken, in Shakkerburen, dat nu helemaal tegen de stad aangebouwd was. Tot zijn stomme verbazing meende Giep te moeten constateren, dat Catrien in verwachting was. Hij kon het nauwelijks geloven, want zijn zuster was toch ook al veertig jaar? Of....Ja, ze was immers in 1925 geboren? De vrouw zag er slordig en onverzorgd uit, iets,wat hij nooit van haar gewend was geweest. Toen hij de kamer betrad, had hij gezien, dat ze op de bank had zitten lezen. In de achterkamer was het rommelig en door de half openstaande deur zag hij in de keuken een volle aanrecht met afwas. Catrien had zijn blikken gezien en zonder vragen af te wachten zei ze: "Lach me maar uit: ik ben in verwachting. Op 41-jarige leeftijd. We hadden al jaren geleden de hoop opgegeven. Bijna twintig jaar ge trouwd.. Wie zou nog denken, dat er een baby zou kunnen komen?" "Dat...dat is even een verrassing? Je vindt het toch wel fijn?" vroeg hij, enigszins bekomen van zijn verbazing. "Fijn? Ik Lig de hele dag te juichen van de lol! Kun je het niet aan me zien? Enfin, kijk maar niet naar de troep om me heen...ik ben nergens toe in staat. Elke morgen doodziek; niks blijft er in en de dokter zegt, dat hij er niets aan kan doen, dat het vanzelf wel overgaat, als ik over de helft ben. Prettig vooruitzicht." "Hoe ver ben je?" vroeg hij, een sigaret opstekend. "Ruim twee maanden, dus ik kan voorlopig nog vooruit," was het antwoord. ',Hoe vindt Douwe het?" "O, Gerrit, houdt er alsjeblieft over op. We hebben er al genoeg herrie over gehad. Dat me dit nog moet overko men op een en veertigjarige leeftijd! Ik ben straks de risee van de hele familie." "Kom, kom, zo'n vaart loopt dat niet. En als straks de baby er is, zijn jullie beiden blij". "Dan moet er wel heel wat veranderen. ..Moet je brood? Of een kop koffie? Vraag me alsjeblieft niet een ei te bakken, want de gedachte er aan maakt me al misselijk." Hij schudde zijn hoofd. "Knap je een beetje op, dan kunnen we samen wel ergens gaan eten." O, alsjeblieft, Gerrit...pas tegen een uur of drie ben ik zo ver, dat ik een paar beschuiten kan binnenhouden. Met slappe the£." "Zin om mee te gaan naar Donrijk? Ik wil nog even bij moeder Nestra aanwippen voor ik terugkeer naar huis. Een van de jongens brengt je dan wel weer hierheen." Ze wuifde met haar hand. "Laat maar, Gerrit..ik blijf liever thuis als je het niet erg vindt."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5