Meer ruimte voor moeilijk lerende kinderen in Tholen (D ilutiiüte Wethouder Moerland opende clubgebouw van groeiende tennisvereniging Eegedima BOUMAN POTTER 65-Jarige Belg overleden in jachthaven St. Annaland al EXPO THOLEN ja, De Schelde ik ben in de wolken met m'n Alno van De Schelde Donderdag 4 oktober 1979 35e Jaargang no. 47 Woningtoewijziging Van verouderde situatie (de Toetssteennaar unieke gelegenheid (de Veste) "Ouders hebben het nog al eens moeilijk of ze hun kind wel naar de Veste zullen sturen, maar als hij of zij er een poosje is, ervaren de ouders zelf dat hun kind tot rust komt. Wat fleurt die op, zeggen ze dan. De kinderen zijn dan immers onder gelijken. Ze kunnen zichzelf zijn". Dhr. W. Peeks uit Poortvliet, teamleider van de Christelijke school voor Buitengewoon Onderwijs, 'De Veste' in Tholen, is een gelukkig mens met een nieuwe accommodatie, een groei end aantal leerlingen en volgend jaar mogelijk een vierde leer kracht. 42 Leerlingen 17 t/m 20 17 t/m 20 oktober IHI^H oktober oktober... expo-maand! V zie de advertentie op pagina 10 Moeilijke keuze L.O.M.-leerlingen Hier houden Opener gemaakt Ondersteuning Molenstraat Poortvliet Tennis niet te wuft, niet elitair, heel goed betaalbaar ,V Forse boetes voor verboden vuurwapenbezit Lid\ereniging Goud-en Zilversmeden Moerland geen Sinterklaas Modeshow zelfgemaakte kleding op Expo-Tholen. ÉENORf ^EELA* Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ12,50 per halfjaar, per post 1 5,50, losse nummers ƒ0,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per. mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G. Heijboer. Nieuws uit de Thoolse begrotingsbrief 1980 is nog lang niet uitgeput. Neem alleen maar het gemeentelijk beleid op het gebied van de Ruimtelijke Ordening en als onderdeel daarvan het al door de raad in april 1976 goedgekeurde struc tuurplan. Tot dusver heeft daarop de Provinciale Planologische Commissie niet gereageerd. Dat wordt dan langza merhand wel tijd. Een reactie bijvoor beeld aan de hand van de gegevens van de inmiddels verstreken drie jaar. Met ons zal die PPD moeten concluderen, dat Tholen helemaal niet zover over de schreef is gegaan, als veronderstellingen of boze tongen dat willen doen voorkomen. Hoe snel is Scherpenisse of Stavenisse gegroeid? \Ve noemen maar een paar dorpen als voorbeeld. De vraag is of het gemeente bestuur zelfs in die jongste periode, toen het beleid in vergelijking met de eerste herindelingsjaren al belangrijk was om gebogen, de suggestie uit de Tweede Kamer volgde (zoals die destijds bij de behandeling van de Thoolse herindeling aan de orde kwam) dat ook kleine ker nen niet dienen te verpauperen. Er moge na die tijd dan een landelijk streven zijn geweest de ontstedelijking af te remmen en de groei van plattelandsgemeenten in te dammen, voor het Thoolse en Sint- Philipslandse gebied is er helemaal geen sprake van uitwassen. In dat opzicht lijkt Middelburg gretig de Provinciale spits te willen afbijten en als het ware die rijks overheid nog meer in handen te geven, dat ze wil nemen. Laten we met enige voorbeelden uit die Thoolse begrotings brief 1980 de P.P.D. mogen overtuigen. Op pagina 43 is een staatje opgenomen van de huizen die in de periode 1 juli 1978 tot 1 juli 1979 zijn gereed gekomen. Men zal kunnen tegenwerpen, dat er met cijfers altijd kan worden gegoo cheld, maar als we die begrotingsbrief mogen en ook willen geloven, dan zijn dat toch feiten van de eerste orde. Het aantal gereedgekomen woningen in Tholen was 91, Poortvliet 14, Scherpe nisse 7, St. Maartensdijk 19, Stavenisse 4, St. Annaland 6, Oud-Vossemeer 19, totaal 160 van 1 juli 1978 tot 1 juli 1979. Zelfs al moet die periode te kort worden geacht voor een juist beeld, dan nog zal de PPD wel de mond gesnoerd kunnen zijn. Intern kan men daarover weliswaar twisten, dat bijvoorbeeld St. Maartens dijk te weinig en Oud-Vossemeer teveel kreeg, maar dat kunnen nauwelijks te voorkomen overlappingen zijn. Het wordt tijd dat ook de PPD tót de con clusie komt, dat Tholen in het struc tuurplan helemaal geen overbodige eisen heeft gesteld. Het wordt ook tijd, dat het gemeentebestuur van Tholen in alle kernen tijdig een zodanige voorraad bouwgrond heeft, dat er geen moeilijk heden kunnen ontstaan zoals nu hier en daar toch wel aan het licht komen. Daarbij zal die plaatselijke overheid wel moeten bedenken, dat het heel wat minder geloofwaardig bij de burger overkomt, wanneer in een kleine kern de op zich vrij geringe bouwgrond niet be schikbaar is, dan wanneer in een grote kern die toch al zo sterk is gegroeid in de laatste jaren (denk met name aan Tho len) in dat opzicht helemaal geen knel punten voorkomen. De goede burger kan ervan overtuigd zijn, dat het ge meentebestuur in het algemeen op de bres staat voor een maximaal aantal huizen, maar anderzijds dient men er ook intern zorg voor te dragen, dat het kleine meer wordt geëerd dan zelfs tot nu toe het geval was. Althans het geval in de laatste jaren, toen zowel het besef bij de<gemeenteraad en tenslotte ook bij het college was gegroeid, dat het voor kleine kernen noodzakelijk is bijtijds te voorkomen, dan te laat te kunnen gene zen. Het wordt tijd, dat ook een ge meentebestuur daarvoor geen duim breed meer wil wijken. Huizen bouwen mag dan al een lastige zaak zijn, woningwetwoningen aan huurders toewijzen is een nog moeilijker probleem. In de gemeenteraad van St. Philipsland boterham', hoor je wel eens, maar wonen is ook zo'n eerste levens behoefte, waarbij de emoties hoog kun nen oplaaien. Wanneer je dan hoort, dat een oud-inwoner dienmv veertig jaar uit z'n geboorteplaats weg is, voorrang krijgt bij een inwoner voor de toewijzi ging van een bejaardenwoning, dan zegt bijna iedereen in een spontane reactie: Hoe haalt de Fliplandse gemeenteraad zoiets in z'n hoofd. Als op het verzoek van de eigen inwoner dan bovendien nog het etiket 'uit sociale overwegingen' wordt geplakt, is zo'n zaak helemaal ge voelig. Met het krapper worden van de huurwoningmarkf zullen de spanningen er niet minder op worden. Wie een De vroegere B.L.O. de Toetssteen in St. Maartensdijk heeft in de voormalige 'Bosjesschool' (de C.N.S.) aan het Schuttershof in Tholen een nieuwe start gemaakt als school voor moeilijk leren de kinderen (M.L.K.). "We zijn uit een zeer verouderde situatie en een vrij noodlijdend bestaan - de school heeft zelfs nog op het punt van opheffing gestaan - hier in deze unieke gelegen heid gekomen, net voor Bestek '81. Als er in St. Maartensdijk een klas zong, moest de andere klas lezen omdat de lokalen in het houten gebouw zo gehorig waren. We hebben nu drie theorieloka len, een handenarbeidlokaal, een schit terende keuken-kooklokaal en een overblijflokaal, dat tevens dienst doet voor de naailessen. De Inspectie en het gemeentebestuur hebben grote mede werking verleend, zodat we nu over erg veel moderne hulpmiddelen kunnen beschikken: een hele nieuwe set voor autodidactisch onderzoek, audio-visuele middelen, aanvullende methodes voor reken- en taalonderwijs, e.d.", aldus dhr. Peeks. De teamleider van de Veste, die voor heen werkzaam was op een school voor Buitengewoon Voortgezet Onderwijs, begon vorig jaar juni met 30 leerlingen en nu zijn het er 42. Bij 48 leerlingen kan er een vierde leerkracht benoemd wor den en volgens dhr. Peeks zit de tendens erin, dat er volgend jaar een nieuwe groep bijkomt. Dertig procent van de leerlingen die de M.L.K. krijgt, komen bij het begin van het schoolseizoen, de rest (70%) tussentijds, meestal na de kerstvakantie. "Landelijk gezien zitten we met ons leerlingental nog ver onder de maat", zegt dhr. Peeks. Ouders laten huurwoning zoekt, laat zich inschrijven bij de gemeente St. Philipsland en op Tholen bij de Stichting Beter Wonen. Het gezegde 'geen oude schoenen weg gooien voor je nieuwe hebt' is ook hier bij van toepassing. Toch worden ge meentebestuur en woningstichting re gelmatig 'voor het blok' gezet door mensen die hun eigen huis verkopen of verhuren, zonder dat ze in een vervan gende huisvesfing hebben voorzien. Daarvoor moet de gemeente of de wo ningstichting dan maar opdraaien. In zulke gevallen zie je soms nog gebeuren, dat woningzoekenden die al langer op de wachtlijst staan, gepasseerd worden. De woningverdelers hebben het daarbij lang niet gemakkelijk omdat ze flink onder druk worden gezet, ja soms zelfs min of meer worden 'bedreigd'. In St. Philipsland waren alle raadsleden be naderd. B en W en de meerderheid van de raad hielden staande, dat volgens de regels werd gehandeld: een 65-jarig echtpaar uit Rotterdam, oud-inwoners, had als enige van de aangeschreven be jaarden positief gereageerd op het aan bod van de bejaardenwoning, zodat die de woning toegewezen kreeg. De PVAB-fractie wilde een niet-bejaarde inwoner voorrang geven, waarbij van het gevolgde beleid afgeweken zou worden. De raadsmeerderheid legde met name de nadruk op het bejaard zijn, inwoner of oud-inwoner stond piet op de eerste plaats. De burgemeester liet weten, dat de wachtlijst in St. Philips land helemaal niet zo lang is. Hoewel er over het vestigingsbeleid in Flipland re gelmatig problemen zijn, zou het er met kleinere aantallen nieuwe woningen op kunnen uitdraaien, dat inwoners voor rang dienen te krijgen op oud-inwoners. De laatste categorie zou dan alleen in aanmerking voor een huis komen, wan neer inwoners geen belangstelling zou den hebben, zoals nu niet-bejaarden een bejaardenwoning krijgen als 65-jarigen geen belangstelling hebben. Advertentie IM zich soms afschrikken door de klank 'blo', een term die de minister overigens sinds 1 januari heeft laten vallen. De teamleider kon de ouders nu op de be tere accommodatie wijzen, zodat die barriere niet meer bestaat. De Veste heeft leerlingen van het eiland Tholen, St. Philipsland en Halsteren, die dage lijks met twee bussen en twee taxi's ge haald en thuisgebracht worden. Behalve de ouders vormen ook de leer krachten van de Lagere Scholen een belangrijke factor in het wel of niet doorstromen van leerlingen naar de M.L.K. "De samenwerking met de meeste scholen is goed, maar er zijn vrij veel kleine scholen die zeggen: "Ik kan m'n moeilijk lerende kinderen ook goed helpen. Als ze dan voor de keuze staan - gezien het dalend leerlingental - een of meer kinderen naar de M.L.K. of hand having van een leerkracht, dan is het inderdaad moeilijk. In zulke gevallen kun je je afvragen of doorstroming van kinderen naar de M.L.K. wel zinvol is", aldus dhr. Peeks. Een factor die de groei in het verleden mogelijk ook geremd heeft, is de afdeling zeer moeilijk leren de kinderen (de mongooltjes) die aan de Toetssteen verbonden was. Dhr. Peeks vindt het aan de ene kant jammer dat zoiets niet kan, maar aan de andere kant acht hij het verstandig - mede gezien het aantal leerlingen (12) - dat die zeer moeilijk lerende kinderen nu naar Bergen op Zoom gaan. De teamleider van de Veste vindt het jammer, dat de L.O.M. (leer- en opvoe- dingsmoeilijkhedenj-leerlingen naar Bergen op Zoom gaan. "Over vijf jaar zie ik die LOM-kinderen (dat zijn er nu 10 k 12) bij ons opschool, hier in Tholen. De LOM-school verschilt namelijk heel weinig van ons type school, zodat leer lingen met een reken- of taalstoornis net zo goed op de Veste terecht kunnen. De schoolindeling in het Buitengewoon Onderwijs is teveel naar medische maatstaven gericht. Dat gaat verande ren. De hulpvraag van het kind komt meer centraal te staan", aldus dhr. Peeks. De Veste heeft nu drie groepen van 6 tot 15 jaar: 1. functietrainings groep 2. middengroep 3. eindgroep. De eindgroep is gesplitst in twee delen: een voor 70% van de leerlingen die naar het vervolgonderwijs gaan (ITO, LTS, IH- NO-LHNO) en een afdeling (30% van de eindgroep) die de MLK als eindon derwijs beschouwt. Dit is nieuw op Tholen. De groep eindonderwijs krijgt houtbewerking, handvaardigheid, ko ken, naaien, huishoudkunde. De be doeling is dat deze leerlingen (t/m 17 jaar) 1 dag per week stage gaan lopen. Dhr. Peeks meent dat ook geprobeerd moet worden, de leerlingen die na de M.L.K. naar het vervolgonderwijs gaan (ITO en IHNO in Bergen op Zoom) op Tholen te houden. "In het kader van het Funderend Onderwijs moeten we die kans grijpen. Op de LTS en de Huis la M'n droom werd werkelijkheid.,, 'n Alno-keuken zoals ik hem wenste... Vertrouwd met 5 jaar schriftelijke garantie. Keurig èn korrekt geplaatst door De Schelde... het adres dat een hele goede naam te verliezen heeft! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 houdschool zou een aparte groep ge vormd kunnen worden", aldus de team leider van De Veste. Binnenkort wordt er in verband met het Experiment Fun derend Onderwijs een nieuwe, parttime leerkracht benoemd voor zes schooltij den. Die man of vrouw gaat aan de school met de bijbel in Poortvliet drie schooltijden vervullen en bij elkaar is dat een fulltime baan. De Veste heeft naast dhr. Peeks nog twee fulltime leer krachten: Mevr. Pekelsma en dhr. Ge luk. Verder is er een parttime vakleer kracht koken en huishoudkunde, een voor naaien en handwerken, een partti me leerkracht voor taakverlichting van de teamleider, een parttime administra trice en 1 dag per week een orthopeda goge van het RPCZ. Daarnaast werkt er nog een schoolarts in de Veste, die sa men met de orthopedagoge en dhr. Peeks het onderzoek voor de toelating van nieuwe leerlingen verricht. De teamleider heeft de indruk, dat de verhuizing naar Tholen mede van in vloed is geweest om de positie van de school van moeilijk lerende kinderen wat opener te maken. "De vroegere B.L.O. is altijd te geïsoleerd geweest, maar die tijd is nu voorbij. In een grotere plaats als Tholen heeft de M.L.K. meer bekendheid gekregen. We gaan nu ver der met het open gooien van de geïso leerde positie door een stuk intensive ring en samenwerking met het Lager Onderwijs. Daar zit toekomst in", zegt dhr. Peeks. Primair staat bij hem, dat het kind geholpen moet worden. Op de Veste werkt elk kind individueel bij re kenen, lezen, e.d. Toch is er een hechte gemeenschap om elkaar te helpen, de hand te reiken en te respecteren. Van het 'overblijven tussen de middag' wordt in de Veste werkelijk iets gemaakt. Men eet niet zomaar in een hoek z'n boterham men op, neen, de tafcLjes in het over blijflokaal worden gedekt en iedereen krijgt bestek. Zo wordt dit elke dag een gezellige, gemeenschappelijke maaltijd. Een keer per week eten de kinderen zelfs warm, waarbij de groente, de pudding, e.d. door de leerlingen in de eigen keu ken wordt klaar gemaakt. "Praktisch zijn onze leerlingen erg goed. Na de M.L.K. verdwijnen ze in de maatschap pij, waar ze niet opvallen", aldus dhr. Peeks. Wanneer in de verdere toekomst door een dalend geboortecijfer het leerlin gental op de M.L.K. sterk zou dalen, ziet de teamleider van de Veste toch nog een functie voor zijn school, maar dan meer als een stuk hulp, ondersteuning en ad visering van de lagere scholen. "Lande lijk is het leerlingental dalend, en men is meer geneigd de eerste opvang van de leermoeilijkheden op de Lagere school op te vangen. Het Buitengewoon On derwijs wordt dan meer een orthopeda gogisch Instituut. Daarvoor zijn ook al experimenten met activeringskoppels gepland: het opvangen van moeilijk le rende kinderen op de M.L.K. en het weer terugplaatsen op de basisschool", zegt dhr. Peeks. Momenteel werkt hij echter prima in de nieuwe accommoda tie. Mooie, ruime lokalen met moderne leermiddelen en dat alles in een fraaie, rustige omgeving. Alleen voor de gymles moeten de leerlingen nog met de bus naar Poortvliet omdat de gymaccom- modatie in Tholen volledig bezet is. Dhr. Peeks tilt daar overigens niet zo zwaar aan. "Het maakt niets uit. Met het naar de Zoekweg lopen ben je ook tien minuten kwijt", kwijt". Nee, als dhr. Peeks dan een wens mag uiten, dan het liefst een overdekt zwembad. Dat is van belang voor het motorisch Onderwijs. Voorlopig is de Veste echter best tevree in het bosje van Tholen. WDNINGIN RICHT IMG Advertentie IM In de nacht van vrijdag op zaterdag rond twaalf uur, werd de 65-jarige (per 1 oktober) Belg M.J.D.G.M.F. Lourensse met zijn vrouw door de hond gewekt aan boord van hun jacht in de Sint-Annalandse haven. Dhr. Lourensse begaf zich met zijn huisdier naar buiten en viel van de steiger in de haven. Zijn vrouw hoorde de plons en riep luid om hulp. Nauwelijks twee minuten later was de drenkeling weer op het droge, maar het bleek toch gewenst doktershulp in te roepen. Met kunstma tige ademhaling kwam dhr. Lourensse weer bij en toen dokter Veldman uit Stave nisse arriveerde, was hij al wat opgeknapt. De arts gaf het advies om een warm bad te nemen, wat mogelijk bleek op het schip Sanokan. Op dat moment werd dokter Veldman weer voor een spoedgeval weggeroepen. Hij was omstreeks 1 uur weer terug in de jachthaven en op het schip komend, werd hem al toegeroepen dat het niet goed ging met dhr. Lourensse. Bij de patiënt aangekomen, bleek die te zijn overle den. De Rijkspolitie Tholen en de Rijkspolitie te water stelde een nader onderzoek in, evenals dokter R.H. Padt uit Poortvliet. De overledene had al zo'n vijftien jaar een ligplaats in de St. Arfhalandse jachthaven, waar hij vele weekeinden doorbracht. En sinds zijn pensionering zelfs veelal langer vertoefde. Dhr. Lourensse had daar in de loop der jaren veel vrienden en bekenden gekregen. De watersportverenging besloot alle activiteiten voor het weekeinde op te schorten. Woningen 0 Meer ruimte voor M.L.K. de Ves te 0 Groeiende tennisvereniging Ee- gedima opende clubgebouw 0 Belgische watersporter overleden 0 Strenge straffen voor vuurwapen bezit 0 Scheidsrechter mishandeld 0 Uienstank in St.-Philipsland 0 Supermarkt in Dalempolder geo pend 0 Joppe erelid S.C. Stavenisse 0 Prijs voor jonge Fliplandse che micus 0 Jachthond W.D. van Doorn op Europees niveau 0 Verdeeldheid over woningtoewij zing in St.-Philipsland 0 Concert Organum en ZVU 0 Amigos wint volleybalderby tegen Veronica 0 Eerste punten WHS 0 GEDULD IS EEN BETER TREKPAARD DAN GEEST DRIFT 0 Dit nummer bestaat uit 20 pagi na's v T"- VT/* - De eerste de beste slag van wethouder C.J. Moerland tegen een tennisbal was vrijdagmiddag raak bij de officiële inge bruikname van het clubgebouw van de tennisvereniging Eegedima aan de Zoekweg in Tholen. Voorzitter C. van den Berge zag daarin een bewijs, dat de tennissport niet elitair is, maar de aan wezigen in de kantine van Eegedima hadden natuurlijk niets anders verwacht Vier eilandbewoners hebben van de Middelburgse politierechter forse geld boetes en voorwaardelijke gevangenis straffen gekregen voor verboden wa penbezit. Na de arrestatie van een wa penhandelaar waren bij de vier een of meer wapens gevonden. J.J.E. uit Poortvliet kreeg, gelijk aan de eis van de officier van Justitie, duizend gulden boete en een week voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Bovendien werden zijn twee vuur wapens verbeurd verklaard. R. van D. uit St. Annaland kreeg dezelfde straf voor het bezit van een kogelgeweer. J.A. v.d. B. uit Tholen zou volgens de Offi cier dezelfde straf moeten krijgen, maar de rechter verlaagde de boete tot 750 gulden. L.M.N. uit Scherpenisse, wiens verzoek om een wapenvergunning door de gemeente niet was gehonoreerd, hoorde 1250 gulden tegen' zich eisen, maar de rechter verlaagde het bedrag tot duizend gulden. Ook de laatste twee kregen een week voorwaardelijke ge vangenisstraf (proeftijd twee jaar) en verbeurdverklaring van de wapens. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670 - 33 85 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM van de Thoolse wethouder van Sportza ken. Met een goede slag was de versier de, papieren deur van de kantine open. "De; voltooiing van een project", zo noemde voorzitter v.d. Berge de opening van het clubgebouw. Hij was er erg trots op, temeer daar dit in het tweede lus trumjaar van Eegedima gebeurde. "In tien jaar is er op drassige landbouw grond een knus, intiem, gezellig, be schut, heel fraai, middelgroot tennispark gekomen. Behalve dit materieel aspect is er echter nog een belangrijke vooruit gang. Tien jaar geleden vond men de tennissport luxe en elitair en een tennis sende vrouw was wuft. Nu hebben we op Tholen honderden leden en de tennis sport is heel goed betaalbaar, niet te Na de opening van het clubgebouw van een Eegedima in Tholen was er volop belangstelling voor de tennisdemonstra- tie van Zeeuws Kampioen Hans Feiius en de Brabantse toptennisser Jack Wil lemen. wuft en niet elitair", aldus de voorzit ter. Dhr. v.d. Berge wees er verder op, hoe Eegedima zich ontwikkelde van 30 naar 300 leden. "Dat is mede te danken aan het beleid van het gemeentebestuur. We Vervolg op pag. 17 Hebt U zich nog niet aangemeld??? HET KAN NOG!!! Er zal in drie categorieën geshowd worden: 1. kinderkleding; 2. dag- en vrijetijdskleding en groep 3 gelegenheidskleding. Er mag met meer dere kledingstukken geshowd worden. De show zal donderdag 18 oktober plaats vinden 's middags om plm. 2 uur in het restaurant van Ex po-Tholen, wat hier speciaal voor wordt ingericht. Op deze middag zal tevens de naaldprinses bekend gemaakt worden. Nu niet langer meer wachten: bel 01874-1454. Ge woon doen of schrijf naar Expo-Tholen, Postbus 12, Oude-Tonge. TOT ZIENS OP EXPO-THOLEN. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1