ÉËNDRACKTBODE FOTO STRIP- VER HAAL I Verenigingsarchieven van groot belang Boer heeft 8,25 per uur "DOOR ZEEUWEN VOOR ZEEUWEN" 1 ,1 autogordels vast en zeker een praktische fototip voor n Donderdag 4 oktober 1979 EENDRACHTBODE 15 Met de bij de hand Gooi een Spierinkje uit en vang die kabeljauw Profiteer daarom nu van onze Spierinkjes aktie Vul de bon vandaag nog in, knip hem uit en lever hem met betaling van 5,— in bij uw bezorger, waarvan U het adres hieronder vindt: Op deze adressen kunt U natuurlijk ook terecht met al uw andere advertenties VOORUIT MET DE GEIT! Akkerbouw Weidebedrijven Melkproduktie Investeringen. Grondmarkt Vermogenspositie Weet men alles van Tholen en St. Philipsland Mosselmarkt stabiel bij prijsverhogingen. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Veel mensen zijn erg tevreden met de eenvoudige kamera, die ze zich eens hebben aangeschaft. Voor hen is het voldoende om de dingen, die om hen heen gebeuren, vast te leggen. Dat zijn de "herinneringsfotografen" die met veel plezier de blijde momenten, die ze hebben beleefd, in fotoboeken bewaren. Er zijn óók fotografen, die echt bijzondere foto's willen maken. Die de werkelijkheid op z'n voordeligst willen weergeven en daarvoor een kamera aanschaffen, die meer fotografische mogelijkheden biedt. Zo'n kamera is de z.g. spiegelreflex. Een van de mogelijkheden van dit type is, dat je de lens kunt verwisselen. Je kunt er een normale lens op aanbrengen, een groothoek- of een telelens. Wat kun je met die lenzen doen? Het standaard- objektief (zoals de normale lens meestal wordt genoemd) geeft de werkelijkheid weer zoals ook het oog die ziet vanaf hetzelfde standpunt. Dat is op de eerste foto in beeld gebracht. Als je méér op een foto wilt laten zien vanaf dezelfde plaats, gebruik je een groothoeklens. Zo'n opname is de tweede foto, genomen met een groothoeklens van 28 mm. Groothoeklenzen zijn er van 15 t/m 40 mm. De derde foto is ook vanaf dezelfde plaats gemaakt. Maar nu was er op de kamera een telelens aangebracht van 105 mm. Er is maar een klein deel van het kasteel op de foto gekomen. Zo'n lens werkt dus eigenlijk als een verrekijker. Dat zijn drie voorbeelden van wat je met lenzen kunt doen. Wie zich verdiept in het gebruik van verschillende objektieven, zal ontdekken dat er nog meer mogelijkheden zijn en dat je met zo'n kamera met een verwisselbaar objektief verras sende dingen kunt doen. Archiefdiensten zijn door de overheid ingestelde diensten die ingevolge wette lijke bepalingen speciaal belast zijn met de bewaring en het voor onderzoek toe gankelijk maken van de archieven van diezelfde overheid. Zo kunnen enkele gemeenten (al dan niet in samenwerking met een of meer waterschappen) collec tief een streekarchivariaat vormen. Het streekarchivariaat, dat in het begin van dit jaar van start ging, omvat het gebied van geheel Schouwen-Duiveland en St. Philipsland. Daarnaast zijn ze in de praktijk er ook toe overgegaan om steeds meer te gaan verzamelen wat op de historie van de stad of streek betrek king heeft: foto's, prenten, tekeningen en particuliere archieven. Helaas valt dit niet onder de wettelijke bepalingen. Helaas in die zin, dat daardoor juist zo onnoemelijk veel belangrijke stukken verloren gaan. "Oude troep" opruimen is een veelgehoorde kreet bij wisseling van funktionarissen binnen vereniging of instelling. In de praktijk (bijvoor beeld bij onderzoek naar de geschiede nis van stad of streek) is daar juist een grote behoefte aan om zoveel mogelijk facetten van de historie te kunnen be lichten. Uiteindelijk zijn dét toch, naast de overheidsarchieven, de bronnen waar men de gegevens uit kan putten die licht werpen op de sociale, economische en andere toestanden in een bepaalde tijd. Met de term particuliere archieven wor den niet alleen keurig geordende, soms vele meters strekkende stukken van bijv. grote instellingen bedoeld, maar evenzo de bij kleine instellingen soms onbete kenend lijkende stukken. Omdat er nog zovpel onbekendheid is met het bestaan van archiefdiensten - misschien is er hier en daar sprake van drempelvrees - heeft het streekarchivaat gemeend door middel van een beschei den tentoonstelling iets nader in te moeten gaan op het funktioneren van die dienst. Deze tentoonstelling is te zien in de Vierschaar van het stadhuis te Zierikzee van 3 tot en met 12 oktober, van 9.00 -12.00 en 14.00 -16.00 uur. Ook de mogelijkheid voor instellingen en particulieren om hun stukken aan ar chiefdiensten in bewaring te geven komt daar aan de orde. In-bewaring-geving: de naam zegt het al: de spullen worden aan de zorg van een archiefdienst toe vertrouwd onder in onderling overleg nader vast te stellen voorwaarden. Het kost niets, de stukken blijven volledig eigendom van de in-bewaring-gever. Vele instellingen en particulieren heb ben reeds tot hun genoegen van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Daar om: overweegt ook dit eens voor de stukken van uw instellingen. Het kan voor u voordelig zijn wegens ruimtebes paring. Uw stukken worden bovendien brandveilig en ook onder zo goed mo gelijke omstandigheden bewaard. Wan neer u niet zonder meer wilt dat derden kennis nemen van uw stukken (want in beginsel zijn 'alle archieven en verzame lingen van de archiefdiensten openbaar, d.w.z. vrijelijk door iedere burger in te zien), dan kunt u dit bij de in-bewaring- geving schriftelijk vastleggen. Houdt u bij uw overweging ernstig rekening met het feit dat er al téveel voor onze kennis belangrijke documenten verloren zijn gegaan door brand, zoek raken, water schade of, erger nog, gewoon via de vuilnisbak. Hebt u nog vragen, of liever nog, kunt u reeds nü besluiten uw stuk ken aan de archiefdienst in bewaring te geven, neemt u dan vrijblijvend contact op met W.H. Keikes, streekarchivaris (buiten kantoortijd tel. 01110-2341), H. Uil, ad junct-streekarchivaris (buiten kantoor tijd tel. 01110-4562) of de gemeentear chivaris van Tholen, dhr. J.P.B. Zuur deeg tel. 01666-2955. Heeft U nog een bankstel, kachel, fornuis, fiets, platenspeler, radio, T.V., kinderwagen enz., die U niet meer gebruikt dan kunt U er een leuke prijs voor maken door hem in een Spierinkje aan te bieden. Ala U gebruik maakt van onderstaande BON kost uw Spierinkje SLECHTS 5 GULDEN Tekst Spierinkje (max. 20 woorden) Ingeleverd door Naam: Adres: Plaats: Lindenberg, Pr. Bernhardstraat 39, Tholen Hoogerbrugge, Langestraat 4. Poortvliet Jasperse, Hoge Markt 33, Scherpenisse De Hond, Fr. v. Borselenstraat 17, St. Maartensdijk Nooy. Dr. Bernhardistraat 9, Stavenisse Eendrachtbode. Ring 66. Sint Annaland Aarnoudse, C. Frankenstraat 31. Oud-Vossemeer Den Braber, Voorstraat 17^St. Philipsland Er worden in ons land steeds meer gei ten gehouden. Vooruit met de geit dus. Hoeveel er nu hier precies zijn is niet bekend, maar het aantal wordt geschat op zo'n 50.000. Geiten behoren tot de oudste huisdieren; ze zijn vrijwel overal op de wereld te vinden. De meeste treft men aan in Azië en Afrika. In Europa is Griekenland het land met de meeste geiten, namelijk zo'n 5 miljoen stuks. In Azië en Afrika worden geiten vooral om hun vlees gehouden, elders voor de le vering van melk. Angorageiten dienen alleen voor de produktie van geitehaar (mohair). In ons land zijn zowel melk- geiten te vinden als dwerggeiten; bij beide horen natuurlijk ook bokken en lammeren. Dwerggeiten houdt men hier uitsluitend voor de liefhebberij. Ze ko men uit Afrika, waar deze dieren om hun vlees worden gehouden. Er zijn in ons land twee erkende melkgeitenras- sen: de Nederlandse witte, ongehoornde geit en de Nederlandse Toggenburger- geit. De witte is ontstaan uit Neder landse rassen en Zwitserse Saanendie- ren. De Toggenburger is helemaal uit Zwitserland afkomstig. De kleur van deze geit is lichtbruin tot muisgrauw met witte aftekeningen aan kop en voeten. Hoeveel melk geiten geven verschilt van De gemiddelde boerderij - een bedrijf van 21,4 ha met een omvang van 160 sbe - had in 1977/78 een negatief netto-overschot van 23400. Per ondernemer bedroeg de gemiddelde arbeidsopbrengst 22500 of 8,25 per uur. Per arbeidskracht per jaar werd 2658 uur gewerkt; op de wei- debedrijven 2800 uur en op de akker- bouwbedrijven 2220 uur. Het ondernemersgezin, dat tevens inko men verkreeg uit de - in de kosteri op genomen - vergoeding voor arbeid van gezinsleden en voor eigen vermogen alsmede van buiten het bedrijf, had een besteedbaar gezinsinkomen van 46100 waarvan 11600 werd bes paard. Gemiddeld werd per bedrijf 40:000 geinvesteerd, waarvoor per saldo 15500 vreemd vermogen werd aangetrokken. Op de grotere akkerbouwbedrijven ste gen de kosten per eenheid produkt in 1977/78 sterk als gevolg van lagere kg- opbrengsten en een stijging van de prij zen van produktiemiddelen met 8,7%. Omdat bovendien de opbrengstprijzen van consumptie- en pootaardappelen dit jaar veel lager waren, liepen de bedrijf- suitkomsten sterk terug. Het netto-over schot was zowel op de grotere als de kleinere akkerbouwbedrijven 29000 negatief. Om de gezinsbestedingen te financieren moest daardoor worden ontspaard, en de investeringen liepen ten opzichte van de voorgaande jaren met gunstige bedrijfsuitkomsten sterk terug. Op de grotere weidebedrijven daalden de kosten per eenheid produkt met 6,7% als gevolg van de lagere krachtvoerprijs, de t.o.v. het droogtejaar 1976/77 ruime re grasgroei en de hogere melkproduktie per koe. Dit leverde een aanmerkelijke verbetering van het netto-overschot op van negatief 38300 tot negatief 14800 op de grotere, en van negatief 36700 tot negatief 28700 op de kleinere weidebedrijven. De besparingen namen daardoor sterk toe, nl. van 5900 tot 30500 op de grotere, en van 2000 negatief tot 8700 op de kleinere weidebedrijven. Op de in het LEI-steekproefnet verte genwoordigde bedrijven (Landbouwbe- drijvenvan 64 sbe en groter) werd in 1977/78 10,6 miljard kg melk geprodu ceerd. Het aandeel in de melkproduktie van de sterk op melkveehouderij gerichte wei debedrijven nam toe van 60% in 1972/77 tot 75% in 1977/78. Van de melkproduktie op de weidebedrijven werd 11% geproduceerd door 25% kleinste bedrijven en 47% door 25% grootste bedrijven; de kleinste bedrijven hadden 13% van de totale arbeidsop brengst en de grootste 42%. Bijna een derdedeel van de weidebe drijven (32%) had een ligboxenstal en deze bedrijven produceerden ruim de helft (51%) van de melk van de weide bedrijven. In de periode 1973/74 t/m 1977/78 was de arbeidsopbrengst per ondernemer per jaar op de bedrijven met een ligboxenstal gemiddeld 4500 hoger dan op grupstalbedrijven van ge lijke oppervlakte. Niet alleen in totaal maar ook per sbe werd gemiddeld meer geïnvesteerd naarmate het bedrijf groter was. grootte Inv. p bedr. Inv. p sbe 64-90 sbe 12700 167 90- 128 sbe 22700 ƒ210 128 - 180 sbe 37000 252 180 sbe en meer 67000 275 Een deel van de kleinere (beneden 128 sbe) bedrijven heeft een aflopende ex ploitatie waarbij weinig meer wordt geïnvesteerd. Op de bedrijven van 128- 180 sbe ligt het investeringsniveau per sbe weinig lager dan op de bedrijven met meer dan 180 sbe. De akkerbouw bedrijven en de gemengde bedrijven met overwegend rundveehouderij in eerstgenoemde grootteklasse investeer den per sbe zelfs meer dan de grotere bedrijven. Voor grond werd op de vrije markt ge middeld 38600 per ha betaald; bij grondaankoop door pachter van ver pachter 15300,— en bij overdracht van grond binnen de familie 8000. Het eigen vermogen nam gemiddeld sterk toe als gevolg van besparingen, vermogensmutaties (erfenissen, schen kingen) en waardestijging van produk tiemiddelen. Ook het aandeel van het geval tot geval. De produktie daarvan hangt sterk af van de fokkerij, dus van de vraag of een dier met het oog op een hoge melkgift van de juiste ouders af komstig is. De melkproduktie is ook sterk afhankelijk van de manier waarop de dieren worden gevoed, gehuisvest en gemolken. Er zijn geiten die nauwelijks 400 liter per melkjaar 300 dagen) geven en er zijn er die meer dan 2000 liter leveren. De gemiddelde produktie ligt op zo'n kleine duizend liter. Voor de laatste wereldoorlog (1940-1945) wer den in ons land de meeste geiten ge houden, enkele honderdduizenden. Het is altijd zo geweest, dat hoe beroerder het in het land ging (in tijden van armoe en oorlog), hoe meer melkgeiten er kwamen. Vroeger zei men van melkgei ten dat deze de koetjes van de armen waren. Geiten zijn lang niet zo duur als koeien en als je over een stukje wei be schikt en wat stalruimté, kom je goed koop aan melk. En die melk kun je drinken en je kunt er boter en kaas van maken. Grote gezinnen sparen zo een flinke rekening bij de melkman uit. Dat er in de huidige tijd van welvaart weer meer geiten komen, heeft vooral te ma ken met de ontdekking van de dwerg geit. Dat beestje is in korte tijd enorm populair geworden. Maar het aantal melkgeiten groeit ook, vooral bij men sen die een klein boerenbedrijfje heb ben. Daar zijn veel stedelingen bij, die zich op het platteland hebben gevestigd en er ouderwets boeren. Dat wil zeggen dat ze er alleen voor zichzelf of ook voor anderen voedsel produceren zonder ge bruik te maken van allerlei moderne hulpmiddelen, zoals moderne boeren en tuinders dat doen. Dergelijke mensen en andere plattelandsbewoners houden meestal maar een stuk of vijf melkgei ten, een bok en een paar lammeren. De laatste tijd zijn er hier en daar ook grote melkgeitenbedrijven ontstaan. Op zo'n bedrijf zijn soms wel honderd of meer melkgeiten te vinden. Die dieren worden, net zoals koeien, machinaal ge molken. Deze melk wordt gebruikt voor de produktie van geitekaas. De vraag naar geitekaas groeit en nu wordt de meeste nog ingevoerd uit Frankrijk. Wie alles wil weten over geiten en het houden daarvan, zal veel hebben aan het boek "Het ABC voor de geitehou der", een uitgave in de groene reeks van uitgeverij Terra te Zutphen. Een leuke roman over een geitehoudster is het boek "Geitemie" van Herman de Man. eigen vermogen nam nog iets toe, on danks de stijging van het vreemde ver mogen en het negatieve (-1,8%) rende ment van het vermogen. Onder dit motto zal van 8 tot en met 13 oktober a.s. de Zeeuwse collecte worden gehouden door de plaatselijke vrou wenraden of commissies onder auspi ciën van de Stichting Zeeuwse Vrou wenraad. De collecte-opbrengst van 1978 kon in zijn geheel besteed worden aan maatschappelijke- sociale- en cul turele doelen. Een gedeelte werd besteed aan organi satiekosten van vakantieweken met be geleiding voor ongeveer 170 slecht ter been zijnde Zeeuwse ouderen en licha melijk gehandikapten in het CNV va kantieoord "Bos en Duin" te Oostka- pelle. Gebleken is dat er onder beide groepen grote behoefte bestaat aan een aangepaste vakantie, gezien hun be perkte mogelijkheden. Bijdragen uit de collecte werden eveneens verleend aan: Zeeuwse blinden, die hun vakantie doorbrachten op de Veluwe iji een voor hen aangepast vakantiehuis en aan Zeeuwse doven voor een vakantiereis. Een gedeelte van de Zeeuwse collecte ging ook naar het Anjerfonds Zeeland. Deze bijdrage werd aangevuld met een percentage der landelijke fondsverwer- ving door het Prins Bernhardfonds en kwam ten goede aan harmonie, fanfa re-en jeugdkorpsen, zang- en operette verenigingen, amateurtoneel, vormings werk, jeugdwerk en musea in Zeeland. Er wordt gestreefd naar een zo groot mogelijke spreiding. Schenkingen uit de collecte werden eveneens gedaan aan: een school voor moeilijk lerende kinde ren te Middelburg voor de aanschaf van een kopieerapparaat en aah een school voor slechthorende kinderen te Goes voor een filmapparaat. Dankzij, de geldelijke bijdrage gegeven door de Zeeuwse bevolking en door de inzet van vele collectanten was het mo gelijk bovengenoemde objecten te steu nen. Laat ook, dit jaar, de Zeeuwse col lecte "Door Zeeuwen voor Zeeuwen" wederom een succes worden! Ml Bijzondere motieven Wie fotografeert, richt de kamera meestal op mensen, op dieren of op landschappen. Fotogra feren is immers: het leven vangen in al zijn veel zijdigheid. Stillevens zijn, dat wordt wel eens ge dacht, niet zo'n dankbaar onderwerp. Toch zijn er mensen, die wel degelijk hun inspiratie zoeken en vinden in bijzondere motieven. Hier zijn twee van die onderwerpen: de indruk van de band van een traktor in het zand (foto 1) en een opname van zomaar wat drainagebuizen (foto 2). Dat zoe ken naar mooie strukturen en motieven gebeurt veel door mensen, die graag dia's maken en als echte kunstenaars vaak erg mooie resultaten be reiken met dit spel van vormen en kleuren. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft uitgebracht: 'Marktverkenning Mosselen". Deze studie gee^informatie over de aanvoer, afzet en prijsvorming van Nederlandse mosselen. Ter oriënta tie is een overzicht opgenomen van de aanvoer van mosselen in andere West- Europese landen. De aanvoer van mosselen bedroeg over de periode 1975 t/m 1977 jaarlijks 100 duizend ton met een waarde van 30 min. gulden. Dit beeld is niet ingrijpend ge wijzigd t.o.v. voorgaande perioden, on danks de vervanging van een deel van de Zeeuwse kweekpercelen door nieuwe percelen in de Waddenzee, in verband met de Deltawerken. De ontwikkeling in de komende jaren is onzeker omdat nog niet vaststaat welke invloed de pijler- dam in de Oosterschelde zal hebben op de mosselverwaterplaatsen bij Yerseke en op de percelen in Zeeland. Van de 100 duizend ton aangevoerde mosselen werd in de periode 1975 t/m 1977 gemiddeld 18 duizend ton verwerkt door de conservenindustrie, terwijl 85 duizend ton door de handel in verse mosselen werd opgenomen. Rekening houdend met de verliezen bij het ver wateren en schonen, was deze hoeveel heid voldoende voor een gemiddeld aanbod van 52 duizend ton consump tiemosselen per jaar. Hiervan werd 22 duizend ton uitgevoerd naar Frankrijk en 24 duizend ton naar België; de bin nenlandse afzet bedroeg in deze periode 6 duizend ton per jaar. De laatste jaren is de consumptie van mosselen in Neder land toegenomen ten koste van de ex port naar Frankrijk. Econometrische onderzoekresultaten wijzen uit dat de totale markt voor mos selen weinig elastisch is. Wel zijn er duidelijk verschillen tussen de Franse markt, die gevoeliger is voor prijsverho gingen, en de Belgische en Nederlandse markt, die in dit opzicht stabieler zijn. Het rapport bevat een aantal suggesties over een doelmatiger 'e;n meer stabiele afzet van mosselen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 15