Z.V.U. Tholen brengt Dik Voormekaar Show BROEKH5I1 Chauffeur oud papier wagen treft geen schuld aan dodelijk ongeval (D BOUMAN POTTER Vuilnis XL De Schelde WBWMI Nee, nou wordt ie mooi.\^ keuze in stenen en dakpannen bij De Schelde... Donderdag 27 september 1979 35e Jaargang no. 46 Dienstverlening De vernieuwde werkgroep Tholen van de Zeeuwse Volksuni versiteit (ZVU) brengt in samenwerking met de beheerscom missies van de verschillende dorpshuizen een gevarieerd pro gramma in het seizoen 1979/1980. Zang, muziek, cabaret, een lezing en speciaal voor de kinderen: De Dik Voormekaar Show met o.a. Ome Joop. Samenwerking Gevarieerd Programma Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden xt IX Veilingberichten Van roekeloosheid geen sprake in de Garnalenstraat Tholen De chauffeur van de oud papierwagen die op zaterdag 7 april in de Garnalenstraat te Tholen betrokken was bij een dodelijk verkeersongeluk, is vrijgesproken. Wel werd bewezen ver klaard, dat hij over het trottoir had gereden, maar hiervoor maakte de kantonrechter geen verwijten gezien de moeilijke situatie en de behoedzaamheid waarmee de chauffeur had geopereerd. De uitspraak werd dan ook: ontslag van rechts vervolging. Onder 't wiel Hoe kan zoiets? Hoop narigheid DE ZAAK WAAR VAKWERK EEN BEGRIP IS Leven bijblijven Geen sprake van Stadhuis Tholen meer gebruiken Gewonden in het verkeer WON INGilM RICHT Molenstraat Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ12,50 per halfjaar, per post 1 5,50, losse nummers ƒ0,60 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw. Op rekening 7,00. Hoofdredacteur G. Heijboer. In de Commissie Openbare Werken van de gemeenteraad, kreeg het op Tholen bekende Tuttelhoekje (de gemeen schappelijke stortplaats) maandag bij zondere aandacht. Niet alleen de stort plaats zelf, maar alles wat aan de vuil nisophaaldienst vast zit tot aankoop van een tweede vuilniswagen toe. Zoals met zovele vormen van dienstverlening, ontstaat er na een eerste aanzet zelden een vermindering, maar wordt het een vrijwel steeds omvangrijker zaak. Dat is ook het geval met de Thoolse vuilnisop haaldienst. Na een wekelijkse huisvuil- dienst en maandelijkse grofvuilvervoer, werd de laatste jaren de service uitge breid tot het wekelijks alles meegeven. Het gemak dient de mens, maar dat kan dan niet tegelijkertijd de portemonnee ten goede komen. Op zeker ogenblik moet dan wel de keuze worden gemaakt tussen nog meer dienstverlening en daarmee voor de burger nog meer ge mak, maar ook kosten, of er een streep achter zetten. Zomin als men tot in het oneindige kan doorgaan met sportvoor- zieningen te scheppen - die moeten ook onderhouden worden - zo min kunnen verhogingen van de reinigingsrechten tot in het abnormale worden doorge voerd. De voorstellen om tot een vuil- verdichter te komen, hetzij in huur of koop, en een tweede vuilniswagen aan te schaffen, hakken er uiteraard nog al in. Ook al is pa rijk, dan zal hij het nog niet over de boeg gooien. Een verwijt dat met de voorgenomen plannen het gemeen tebestuur met geldsmijterij bezig is, komt niet in ons op. Zoals een raadslid opmerkte, die collectieve dienstverle ning aan de burger mag de gemeente wat geld kosten. Al lijkt dat zakelijk be keken niet geheel juist. Zoals de kosten van een uitbreidingsplan volledig in de grondprijs verwerkt worden, zo zou ook die dienstverlening zich zakelijk beke ken moeten bedruipen. Maar die burger betaalt ook (gemeentelijke) belasting en het ligt er maar aan, waarvoor men die gelden moet of wil besteden. Niemand kan ontkennen dat met de ophaaldienst iedere burger gebaat is. Toch was het niet ongerijmd, dat commissieleden wat vraagtekens plaatsten. Je kunt wel iets gaan kopen, maar dan heb je ook het onderhoudsrisico, de plicht van be drijfszekerheid. Dat kan toch wel een onzekere factor zijn, vooral met pas of nog betrekkelijk kort op de markt zijnde apparatuur. Het is wat simplistisch voorgesteld om dan te beweren dat men als gemeente heel wat goedkoper geld kan inbrengen, dan een zelfstandig on dernemer die voor twaalf procent moet gaan lenen. Dus zal die huur wel duur der zijn dan de aankoop. Het gemeen tebestuur kan toch uit ervaring spreken dat het ook wel eens fout loopt. Daaro ver sprak tenminste de voorzitter van de commissie O.W. Na deskundig advies bleek men toch te kleine apparatuur te hebben aangeschaft. Als bepaalde ap paratuur in ontwikkeling is, kan men daaraan ook nogal eens de broek scheuren. Kinderziekten, geen lopende bandproduktie, dus dure resultaten. En in deze tijd is op dat gebied een ontwik keling van vijfjaar moeilijk te overzien. Wie had ooit gedacht, toen het eerste elektronische zakrekenmachientje van om en nabij de 500,— op de 'markt kwam, dat men vijf jaar later zoiets voor 50,— zou kunnen aanschaffen. Daar mee wordt niet beweerd, dat een zak- calculator met een verdichtingsmachine te vergelijken is, maar die snelle ont- wikkeling kan toch ook op dat terrein tot enige voorzichtigheid manen. Daar komt bij, dat het ook aan de burger ver kocht moet worden, want al of niet een gevolg van dure aankopen, staat hij straks toch aan te kijken tegen een voorgestelde verhoging van de huisvuil- zak-prijs van 20%. Dat uitgerekend in een tijd dat op bezuiniging wordt aan gedrongen en uitgerekend in een perio de, dat de Thoolse begroting nog in weelde baadt. Het ligt wel voor de hand dat zo'n burger dan zegt, als je toch geld genoeg hebt, kun je een verhoging ook wel achterwege laten. Je hoeft niet van mijn geld te gaan potten, dat kan in deze tijd dan beter gebruiken. Desnoods, als dat voordeliger zou uitkomen, wil ik ook eerst wel twee huisvuiizakken volma ken, eer ze meegaan. Zo zijn er dus wel verschillende kanten, die ook bij de Commissie O.W. door het hoofd speel den. Daarom leek het enthousiasme over de voorstellen wat minder groot dan b en w mogelijk hebben verwacht. Er was uiteraard nog wel een grote eensgezindheid, die tenslotte het ver melden volop waard is. Niemand deed afbreuk aan de inzet en ijver van de medewerkers bij de Gemeentelijke Vuilnisophaaldienst. Integendeel. Lof voor plichtsbetrachting. Dat zijn dan toch ook ambtenaren. Noeste ambtena ren zelfs. Een andere vorm van dienstverlening zijn de zittingen van het kantongerecht Zierikzee in Tholen. Er is al eens sprake geweest van opheffing, maar toen kwam het gemeentebestuur in 't geweer. De Tholenaren en Fliplanders zouden dan immers de moeilijke reis naar Zierikzee moeten maken, bijvoorbeeld voor een beëdiging van vijf minuten. De burgers van Tholen en St. Philipsland hebben dus belang bij handhaving van de zit tingen van het kantongerecht in Tholen. Het doet echter vreemd aan, dat het ge meentebestuur enerzijds voor handha ving heeft gepleit en anderzijds wat slordig omspringt met het kantonge recht. Vrijdagmiddag had de kanton rechter namelijk geen plaats in het stad huis en dat was niet voor de eerste keer Daarvoor moeten de kinderen van Tho len en St. Philipsland nog een paar maanden geduld hebben, want meneer de Groot, Bep, Toos, enz. komen pas op zaterdagmiddag 19 januari 1980 naar St. Maartensdijk. Om half drie worden er dan in Haestinge honderden kinderen verwacht. Poortvliet heeft morgenavond in 't Ouwe Raed'uus de première van het ZVU-programma. Om acht uur komt de Limburgse buutreedner Pierre Cnoops voor een gezellige avond zorgen. De ZVU-werkgroep was door vertrek van enkele mensen uitgedund, zodat in mei tot uitbreiding werd besloten. Bur gemeester E. Baerends werd bereid ge vonden als voorzitter te fungeren. De ZVU-spil dhr. H. Venekamp uit Tholen bleef op z'n post met dhr. J. v.d. Reydt en mevr. G. van Elsacker-Brand uit Tholen. De laatste behartigt met name de ZVU-cursussen, zoals die nu ook weer begonnen zijn. Mevr. Hilbron- Martinot en dhr. H. Nieuwenhuis uit Tholen, alsmede mevr. Hage-Jansens uit Scherpenisse kwamen de ZVU-werk- groep versterken. De laatste met name als vertegenwoordigster van de beheers commissies van de dorpshuizen, die nu volledig zijn ingeschakeld bij het sa menstellen van het evenementen-pro- JltiÏMÏÏM'!?9'iï3nÏHiTii?jMiia dat hij zich geprikkeld toonde, al was zijn boosheid dan wat minder dan de eerste keer. Een medewerkster van het Welzijnsorgaan moest haar kantoor verlaten om het kantongerecht ruimte te bieden. De kantonrechter verontschul digde zich tegenover de verdachten op nieuw voor de accommodatie. Destijds zag men de opening van het uitgebreide gemeentehuis in St. Maartensdijk als oplossing van dit probleem, maar het lijkt erop, dat er in het stadhuis meer huwelijken worden gesloten dan in het gemeentehuis. Een keer per kwartaal niet trouwen in het stadhuis lijkt toch geen probleem. Zijn de gemeentelijke diensten nu wel of niet gecentraliseerd? gramma. De beheerscommissies krijgen hiervoor geld van de gemeente, terwijl de ZVU voor het aantrekken van de uitvoerenden zorgt. ZVU, beheerscom missies en gemeentebestuur hebben re gelmatig overleg over de planning van de avonden en de soort programma's. De organisatoren hopen met een geva rieerd programma veel belangstellenden te trekken. Er is en wordt veel tijd en geld aan besteed, zodat de inzet van de initiatiefnemers beloond dient te wor den. Via de beheerscommissies houdt de bevolking ook inspraak bij het samen stellen van de programma's. De leden van de beheerscommissies zijn afge vaardigden van verschillende vereni gingen die het dorpshuis gebruiken en die leden kan men altijd aanspreken wanneer men volgend seizoen een be paald programma wil. Ook de ZVU- werkgroep staat open voor suggesties, in de eerste plaats natuurlijk van de ZVU- leden, maar ook van andere belangstel lenden. Het programma voor het seizoen 79/80 ziet er als volgt uit: vr. 28 sept Poortvliet: Pierre Cnoops, buutreedner (beh. com.) vr. 5 okt Tholen: Quadro Hotteterre, kamermuziek (ZVU). za. 20 okt Scherpenisse: film Juliana ze ventig (beh.com.). vr. 26 okt. St. Annaland: Urbanus van Anus (ZVU). za. 3 nov Scherpenisse: Smalstads Man nenkoor (beh.com.) za. 10 nov Oud-Vossemeer: Cabaret Ivo de Wijs (ZVU). vr. 16 nov St. Annaland: Ko de Korte, lezing (beh. com.) vr. 14 dec. Tholen: Jorge Oraison, gitaar (ZVU) za. 19 jan St. Maartensdijk: Dik voor Mekaarshow (ZVU) za. 2 feb Oud-Vossemeer: Peter Faber Solo (ZVU) do 28 feb Tholen: Abbie de Quant trio (ZVU) za 16 feb. Stavenisse: Urker Mannen koor (beh.com.) vr. 29 feb Oud-Vossemeer: Gorcums Muziekkorps (beh.com.) vr. 14 mrt Tholen: Joop Hendriks Quartet en Mark Town Syncopeters (ZVU) za. 29 mrt St. Maartensdijk: Concordia, Polyhymnia, Smalstads Mannenkoor vr 18 apr Scherpenisse: Willem Ver- mandere, zanger (ZVU). Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 Te!. 01670- Steenbergen 33 85 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie 1M Sint-Annaland, dinsdag 25 september: Bintje 16-22, Bonken 28-29, Drielingen 9, Kriel 37, aanvoer 30 ton. Uien maat 40 opw. 19.80, Drielingen 16.70, aanvoer 106 ton. Sint-Maartensdijk: Bintje 29.00-20.70, Bonken 30, Drielingen 10.50, Kriel 38.10, Eigenheimer 37.10-28.00, Drie lingen 10, Kriel 20, Lekkerlander 33, aanvoer 1230 kisten. Uien maat 40 opw. 19.40, aanvoer 5 ton. De stemming in het kantongerecht Tholen was vrijdagmiddag bedrukt. J.W.F. uit Bergen op Zoom, die 7 april door een kennis was gevraagd met een vrachtwagen te rijden voor de oud pa pieractie van de muziekvereniging Con cordia in Tholen, zat met gebogen hoofd en gesloten ogen voor kantonrechter mr. W.F. van Solmge. "Een heel akelig on geluk" werd er behandeld, zoals Officier van Justitie mr. Hage het uitdrukte. Die zevende april was er in de Garnalen straat een op Tholen vertrouwd tafereel te zien: een oud papierwagen met op halers en kinderen erom heen. Bij het inrijden van de Garnalenstraat was het moeilijk om de bocht te nemen. Links stonden er auto's geparkeerd waaronder een wagen van een stuca- doorsbedrijf. Rechts lag er een hoop zand met wat bouwmaterialen. De chauffeur benutte alle beschikbare ruimte, maar kwam met zijn rechter achterwielen 90 cm over het trottoir. De auto reed zo langzaam, dat de ruim vierjarige Danny Jeroense met z'n fietsje aan de hand, de wagen voorbij kon lo pen. Op de hoop met zand gekomen, gleed hij naar beneden onder het achterwiel. Omstanders riepen nog 'ho', maar het was al te laat. "Een afschuwe lijke zaak", aldus de kantonrechter. "Hoe kan zoiets gebeuren als er zoveel mensen bij zijn", zo vroeg chauffeur F. zich vertwijfeld af. "Door uiterst links aan te houden, meende ik er nog net tussen te kunnen. Als ik weet dat ik over het trottoir moet, dan stop ik en vraag de ophalers of ze links en rechts kijken. Nu voelde ik niet eens dat ik over het trot toir reed. Ik heb ook geen kinderen achter de auto gezien. De hele hoek van het trottoir was vrij. Ik ben uitqj-st lang zaam langs de hoek gegaan", aldus F. De Officier van J ustitie was daarvan ook overtuigd. "Van roekeloosheid is er geen sprake geweest. U hebt behoedzaam gereden en u kon zelfs aannemen dat u de stoep miste. Het trottoir was verzakt en er lag zoveel zand, dat u het niet kon merken dat de auto erover heen ging. Het is een heel akelig ongeluk en ik ben ervan overtuigd dat F. er ook zo over denkt. Hij heeft misschien al een hoop narigheid achter de rug. We moeten echter toch tot de zakelijke punten ko men en dan gaat het er in de eerste plaats om, dat u met het rechter achter wiel over het trottoir hebt gereden. In redelijkheid valt u daarover geen verwijt te maken, zodat ik ontslag van rechts vervolging vraag. Het tweede punt uit de ten laste legging Advertentie 1M omvat het in botsing komen met het kind op de hoop zand. Daarvoor is het bewijs niet geleverd, want het kind be vond zich niet op de zandhoop, maar voor het achterwiel", zei Officier van Justitie Mr. Hage. De kantonrechter wilde F. niet langer in spanning houden omdat dit ongeluk hem zijn leven lang wel zal bijblijven. Hij nam de eis van de Officier volledig over: vrijspraak voor de dood van het kind en ontslag van rechtsvervolging voor het berijden van het trottoir, "'t Is voor mij al erg genoeg", liet F. weten. De kantonrechter wilde de chauffeur heel duidelijk maken, hoe zijn uitspraak precies in elkaar zat. Mr. van Solinge sprak zelf van een 'Juridische doolhof. De meeste dodelijke verkeersongeluk ken worden door de rechtbank behan deld omdat dit een misdrijf is. Artikel 36 van de wegenverkeerswet luidt: degene aan wiens schuld, bij gelegenheid van een botsing, aanrijding of overrijding met een door hem bestuurd motorrijtuig (enz.), de dood van een ander te wijten is, wordt gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar. "In eerste instantie wordt u dc dood van het kind verweten, volgens het genoem de artikel 36, maar dat kan het niet zijn. Dan zat u niet h> r maar voor de recht bank in Middetourg. In artikel 36 gaat het om dood door schuld en daar is hier geen sprake van. De officier van Justitie en de kantonrechter verwijten u de dood van het kind niet. Daarom gaat het al leen over een overtreding, zoals die in artikel 28 lid 5 van het Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens (RVV) wordt genoemd: het is andere wegge bruikers dan voetgangers verboden een voetpad of trottoir te volgen (..enz), waarop een straf staat van ten hoogste twee maanden hechtenis of een geld boete van ten hoogste driehonderd gul den. Deze overtreding wordt u verwe ten, niet het gevolg. Dat u over de stoep gereden hebt, staat onomstotelijk vast. Daarvan is dus geen vrijspraak moge lijk. Je kunt echter van een bestuurder niet verlangen dat hij alle chauffeurs van de geparkeerde auto's optrommelt en het verkeer ontruimt om aan een on nozel artikel te voldoen. Dat kan in re delijkheid niet van u verwacht worden. Daarom mijn uitspraak: ontslag van rechtsvervolging. Het rijden over het trottoir wordt u niet verweten, terwijl u wordt vrijgesproken van het overrijden van het kind op de zandhoop", aldus de kantonrechter in zijn uitvoerige toelich ting. Chauffeur F. mocht vertrekken, maar hij kreeg nog wel een advies mee van de kantonrechter: "Loopt een eindje om voor u in de auto stapt". "In Tholen staat een mooi stadhuis dat alleen als kantoorgebouw voor het Wel zijnsorgaan wordt gebruikt. Kunnen B en W overwegen het stadhuis van tijd tot tijd voor commissievergaderingen van de gemeenteraad te gebruiken?. Die vraag wierp raadslid mevr. N.M.J. Bois- sevain-van Riet (PvdA) op in de Wel- zijnscommissie. Wethouder J. Versluijs antwoordde, dat b en w pas het verzoek van de Z.V.U. hadden goedgekeurd om in de hal van het stadhuis kamermu- ziek-uitvoeringen e.d. te mogen houden. "Dat is hoogstens een keer per jaar", wierp mevr. Boissevain tegen. Wethou der Versluijs wilde z'n vingers echter niet branden: "Ik zou niet graag op ei gen risico toezeggingen doen ten aan zien van gebruik van het stadhuis. Via het verslag van deze vergadering komt uw bezoek wel bij b en w onder ogen", aldus de wethouder van culturele zaken. Vuilnis 0 Dienstverlening 0 Chauffeur oud papierwagen geen schuld aan dodelijk ongeval 0 Commissie O.W. kiest voor aan koop tweede vuilnisauto en huur vuilverdichter 0 Moeilijke stier op Koninginnedag 0 Welzijnscommissie probeert in woners aan 't praten te krijgen 0 Concordia Tholén met vrouwe lijke dirigent 0 Nieuwe molenaar in St-Philips- land 0 Jeugdappèl in Tholen 0 Deelname sociaal culturele acti viteiten ZVU-programma gevarieerd 0 Stadhuis Tholen meer gebruiken 0 WHS zit aan de grond 0 Volleybalcompetitie begint met derby 0 EERST WEGEN, DAN WAGEN 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's Bij De Schelde treft u het niet alleen met een buiten gewoon brede keuze in stenen en dakpannen, maar profiteert u ook van de vriendelijke prijzen, 'n Bezoek aan de showroom is beslist de moeite waard! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Advertentie IM Met zware verwondingen is A.M. uit Sint-Maartensdijk maandagmiddag overgebracht naar het ziekenhuis Lie- vensberg, nadat hij in Ossendrecht be trokken was geraakt bij een verkeerson geluk waardoor een 58-jarige inwoner uit Hoogerheide om het leven kwam. Vermoedelijk raakte de vrachtwagen van M. door een technische storing on- bestuurd, waardoor het voertuig op de linker rijbaan kwam en tegen een per sonenauto botste. De bestuurder daar van kwam op het leven. M. die in de vrachtwagencabine bekneld was, werd met behulp van de brandweer bevrijd. Het ongeluk gebeurde op de Putseweg ter hoogte van café Jagersrust. Met een gebroken linker enkel en een lichte her senschudding werd de motorrijder P.J.N. uit St. Maartensdijk zaterdag 15 september in het ziekenhuis opgeno men, nadat hij met een snelheid van circa l4o km/p. uur tegen een achteruit rijdende auto was gebotst. Het ongeluk gebeurde op de Provincialeweg ter hoogte van de Weelweg. De automobilist P.W. v.d. S. wilde achteruit draaien, toen uit de richting St. Maartensdijk de motor met grote snel heid naderde. N. reed tegen de achter kant van de auto, nam een verkeersbord mee en tien meter omheining en ploegde de berm om. Hij kwam er nog wonder wel vanaf. Autobestuurder v.d. S. kreeg een proces-verbaal voor het achterui trijden en keren op de Provincialeweg. Advertentie IM. j

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1