Welzijnscommissie Tholen probeert inwoners aan 't praten te krijgen Een 'bon' op Koninginnedag voor foutief parkeren Bel bij brand 0011 Jeugdappèl in Tholen Deelname Sociaal-Culturele activiteiten KAA BEE Concordia Tholen met vrouwelijke dirigent Bijna zeshonderd telefoons erbij OVERDENKING Donderdag 27 september 1979 EENDRACHTBODE 11 Hoorzittingen in oktober en november in alle woonkernen Spontaan Jeugdwerk VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Speelvoorziening Bewonersbrief Moeilijke stier de feestvreugde in Oud-Vossemeer Veiligheid Toch strafbaar Zwartkijkers Voor een goede alarmering moet U daarbij volgende melden UW NAAM HET TELEFOONNUMMER VANWAAR U OPBELT WAT ER AAN DE HAND IS WAAR (HET JUISTE ADRES) DE HULP NOODZAKELIJK IS. Spreek duidelijk en niet te snel. het MODEBR ILLEN frmulder 200 Zangers verleenden hun medewerking Moeilijk Tholen St. Maartensdijk St. Annaland Oud-Vossemeer Stavenisse Scherpenisse Poortvliet Wensen Wagenwijd Weggelopen Jeugdkoor Met een aantrekkelijke presentatie en doelgerichte aanpak probeert de Thool- se welzijnscommissie op zeven informa tie-avonden de inwoners aan het praten te krijgen over sociaal-culturele activi teiten. Na het peilen van de wensen wordt het tweede deel van elke hoorzit ting besteed aan discussie in kleine groepen. Scherpenisse bijt op dinsdag 23 oktober het spits af, terwijl Tholen op dinsdag 6 november de rij sluit. De welzijnscommissie Tholen besprak woensdagavond 19 september de tactiek voor de zeven hoorzittingen met raads lid L. Kloet als enige toehoorder op de publieke tribune. Referendaris Abr.v.d. Sande had daartoe enige 'kreten' op pa pier gezet, zoals wethouder J. Versluijs het noemde. Raadslid M. Dijke (SGP) had daaruit wel begrepen, dat hoorzit tingen in andere gemeenten weinig re sultaat hebben opgeleverd. Zijn er nog andere vormen van inspraak? Nee, al dus wethouder Versluijs, het gaat om een aantrekkelijke presentatie om op die manier de mensen los te krijgen in klei ne discussiegroepen, 't Gaat dus meer om de aanpak, zo concludeerde raadslid Dijke. Inderdaad, zei wethouder Ver sluijs. Je moet doelgericht te werk gaan. Raadslid J.W. Hilbron (VVD) vond dat je geen verkoop van ideeën moet gaan houden. De mensen moeten spontaan met hun behoeften komen. Mogelijk kan er 1 woonkern als proef genomen worden om de werkwijze in de andere dorpen zo nodig aan te passen. Wethouder Versluijs wilde Scherpenisse wel als eerste, daar is altijd wel een goe de opkomst. Alleen is er te weinig tijd om dit als een proef te beschouwen, want na de Expo Tholen (waar de wel zijnscommissie uitgebreide informatie verstrekt) dienen zo vlug mogelijk alle hoorzittingen gehouden te worden. Dat hoeft overigens geen flexibele werkwijze in de weg te staan. We zullen veel tijd moeten spenderen aan 't wekken van belangstelling voor het welzijnswerk. Het duidelijk maken van 't begrip wel zijnswerk zal nog een hele opgave zijn. Voor de begroting 1981 (die in augustus 1980 al verschijnt) moet het activitei tenplan klaar zijn, dus de tijd is erg kort' aldus wethouder Versluijs. Uit de inventarisatie onder de Thoolse verenigingen was naar voren gekojnen, dat het jeugdwerk gestimuleerd dient te worden, terwijl er bij de verenigingen een hiaat zit in het ledental tussen 20-30 jaar. Verder dienen de Marokkanen in Al I I NOOK I EN /uid-Óostsingel 43 I el. 34368 HFRCFN OP ZOOM advertentie IM De Koninklijke Harmonie Concordia uit Tholen heeft het concert in Haestin- ge te St. Maartensdijk zaterdagavond opgefleurd met een vrouwelijke diri gent. Loes van Meggelen, al een jaar saxofoonspeler bij Concordia, dirigeer de op sierlijke wijze de 'Clog shoe dance' van Jef Penders, terwijl eerste dirigent P. Steyns op z'n klarinet soleerde. Mevr. v. Meggelen, lerares aan de muziekschool in Bergen op Zoom, verbreedt het draagvlak van Concordia, dat over een flink aantal jeugdige muzikanten be schikt. Concordia besloot als vijfde korps het concert van de Bond van Muziekgezel schappen Tholen/St. Philipsland, zater dagavond in Haestinge. 's Middags was er een rondgang geweest met de geza menlijke uitvoering van de mars 'Mia mi' op de markt. De weersomstandig heden waren goed, maar het publiek liet het wat afweten. Ook de concerten verdienden meer be langstelling. Buiten de muzikanten wa ren er niet zo heel veel luisteraars. Eu terpe opende met 'Froh und heiter". El ke vereniging speelde vier nummers. Concordia St. Philipsland gaf duidelijk aan, dat men hard aan uitbreiding toe is. Overigens kan elk korps wel jongeren gebruiken om de meer of minder ver grijsde gelederen te versterken. Oud- Vossemeer's muziekvereniging hief de 'Feest fanfare' aan en de Koninklijke Fanfare Accelerando uit St. Annaland zorgde voor variatie met de '2de Rhap sody of Negro Spirituals', waarbij diri gent K. den Toonder zich boos maakte op lawaaierige kinderen. Concordia tenslotte speelde o.a. een eigen compo sitie van dirigent P. Steyns: 'The Other Way'. Tholen (/4) en de Surinamers in St. Maartensdijk (57) speciale aandacht te krijgen. Bij de inventarisatie ging het alleen om activiteiten die onder de rijksbijdrage regeling kunnen vallen. Sportverenigin gen horen daar niet bij, evenmin als de bejaardenociëteiten. De cijfers van de inventarisatie mogen ook niet verabso luteerd worden omdat dubbeltellingen niet uitgesloten zijn. Zo kunnen er bij voorbeeld vrouwen lid zijn van een zangvereniging, maar tegelijkertijd van een vrouwenvereniging. De deelnamecijfers worden ook beïn vloed door het niet inzenden en niet volledig splitsen van leeftijdsgroepen per vereniging. In de inventarisatie worden de kerkelijke jeugdverenigingen als gesloten verenigingen aangemerkt. Commissielid P. van Belzen uit Tholen vond dat 'gesloten' een erg discutabel begrip. Mannenverenigingen en een bijbelleeskring hebben veel meer een gesloten karakter dan een gesloten jeugdvereniging, waarbij in Tholen 30% van de leden onkerkelijk is. Misschien is er daarom wel helemaal geen behoefte aan open jeugdwerk' zo veronderstelde de heer Van Belzen. Wethouder Versluijs: de hoorzittingen zullen dat duidelijk moeten maken. De redenen van het niet organiseren van de jeugd kunnen opgespoord worden. Raadslid mevr. N.M.J. Boissevain-Van Riet (PvdA) had gezien, dat van de 2.348 jonge mensen er maar 292 door een jeugdvereniging bereikt worden. Het blijkt nergens uit de cijfers dat er be hoefte aan open jeugdwerk is. Daarom dient de jeugd vanaf zestien jaar spe ciaal op de hoorzittingen gewezen te worden, want als er geen behoefte is, heeft ook het bouwen van een jeugd honk bij het gemeenschapscentrum aan de Zoekweg in Tholen weinig zin, aldus mevr. Boissevain. Raadslid Hilbron stelde voor, de uitno digingen voor de hoorzittingen op de Thoolse scholen voor voortgezet onder wijs te verspreiden. Uit de inventarisatie bleek verder, dat in diverse woonkernen voor aanleg van speelvoorzieningen voor de jeugd van 0-5 jaar is gepleit. Kinderen in deze leeftijdsklasse kunnen niet zonder toe zicht en dienen in de direkte omgeving van de ouderlijke woning speelmoge-' lijkheden te zoeken. Hierdoor zou vrij wel in elke straat een speelvoorziening moeten komen, die bovendien nog ver keersveilig zou moeten zijn. Afgezien van de financiële gevolgen, moet ook de praktische uitvoerbaarheid hiervan be twijfeld worden, zo constateerde de ambtelijke adviseurs van de welzijns commissie. Mevr. Boissevain vond, dat er bij de op zet van nieuwe woonwijken rekening gehouden moet worden met speelter- reintjes voor kleine kinderen. Commis sielid J.E.M. de Kerf uit St. Maartens dijk noemde de speelterreintjes tot nu toe een soort sluitpost binnen de be stemmingsplannen. "De huidige staat van de speelterreintjes in St. Maartens dijk valt me enorm tegen. Het zijn meer honden-uitlaatbakken. Bovendien lig gen de voorzieningen op plaatsen, waar de kinderen juist niet spelen". Laten we de kleuter- en lagere scholen inschake len voor het peilen van de behoefte aan speelveldjes. De kinderen zouden bij voorbeeld tekeningen kunnen maken over het thema 'speelveldjes', aldus de heer De Kerf. Raadslid Hilbron vond dat een goed idee. De tekeningen zouden dan op de hoorzitting tentoongesteld kunnen wor den, wat stimulerend zou kunnen wer ken op de komst van de ouders. Wat het jeugdwerk betrof, dacht de heer Hilbron nog aan scouting (de vroegere padvin derij). Daarmee groeit vanzelf een lei derstraditie. Ambtelijk secretaris v.d. Sande constateerde, dat vrouwen nog wat hebben, maar voor mannen vanaf 20 jaar is er op Tholen heel weinig so ciaal-cultureel werk. Wethouder Versluijs viel het op, dat er in Stavenisse zowel voor ouderen als voor jongeren weinig sociaal-culturele activiteiten zijn. De welzijnscommissie (4 leden uit Tholen, 1 uit Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk en Oud- Vossemeer) kon daar niet direct een antwoord op geven. De hoorzitting ver schaft daarover mogelijk meer duide lijkheid. Via Tholenderwijs en een bewonersbrief worden de inwoners van de zeven Thoolse woonkernen opgeroepen om naar de informatie-avond van de wel zijnscommissie te komen. Deze bijeen komsten beginnen steeds om acht uur. 23 Oktober Scherpenisse - Holland Huis, 24 oktober St. Maartensdijk - Haestinge, 25 oktober Stavenisse - Dorpshuis, 30 oktober Oud-Vossemeer - Gemeenschapsruimte o.l.s.., 1 november St. Annaland - Dorpshuis, 5 november Poortvliet - 't Ouwe Raedtyus, 6 no vember Tholen - Gasthuiskapel. De commissieleden Van Belzen, Dijke, Van Kempen, en mevr. De Waal zijn in St. Maartensdijk, St. Annaland en Poortvliet als gesprekspartners aanwe zig. De andere commissieleden, mevr. Bois sevain, de heer Hilbron, de heer De Kerf en mevr. Van Maanen in Scherpenisse, Stavenisse, Oud-Vossemeer en Tholen. Veel Nederlanders krijgen op Koningin nedag een 'lintje', maar L.C.H. uit Tho len werd op 30 april begiftigd met een 'bon' van 25 gulden omdat hij z'n auto in de Raadhuisstraat te Oud-Vossemeer op een plaats had geparkeerd waar dat niet mocht. H. had de boete niet betaald en was vrijdagmiddag naar het kantonge recht in Tholen gekomen om z'n zaak te bepleiten, hoewel hij ervan overtuigd was dat het toch geld zou gaan kosten. "Daar ben ik landbouwer voor", zei H. "Landbouwers worden altijd in een hoek gedrukt. Die 25 gulden kan ik op die stier niet missen", aldus H., die de moeilijke stier uit veiligheidsoverwegin gen snel had binnengebracht bij slager P. van As en later was vergeten zijn auto beter te parkeren. "Landbouwers maken wel eens een beetje misbruik van hun positie", zei kantonrechter mr. W.F. van Solinge. In de stad wordt er 30 gulden gevraagd als de schikking van 25 gulden niet betaald wordt en nu komt u met een verhaal van een arme landbouwer, terwijl ik door m'n werk in de pachtkamer wel wat van de landbouw weet. "Dat zeg ik niet, ar me landbouwer, maar ik werk er wel zestig uur voor", aldus H. De kantonrechter wilde van dit zijspoor af naar de hoofdzaak: het foutief par keren. H. legde uit, hoe de muziekver eniging op Koninginnedag aan de voor kant van de Raadhuisstraat aan het spelen was. Er was veel publiek, toen H. met een agressieve stier bij slagerij van As arriveerde. Uit veiligheid voor de kinderen, plaatste H. Z'n auto snel in een dode hoek om het dier gauw binnen te krijgen, 't Was een hele moeilijke stier en H. wist maar al te goed wat dat kon betekenen. Want zijn vrouw had 't aan den lijve ervaren. De zoon van slager van As moest wegens de feestelijkheden op deze Koninginnedag weg, zodat H. werd gevraagd bij het slachten te helpen. De auto is toen helemaal uit z'n ge dachten gegaan en nadat hij de wagen om negen uur geparkeerd had, stak de politie om 10.25 uur een 'bon' onder de ruitewisser. H. had er helemaal niet bij stil gestaan. Hij zei een fatsoenlijk ge sprek met de politie te hebben gevoerd, waarbij hij de indruk kreeg, dat ze na klachten van bewoners hadden opgemaakt. procesverbaal Officier van Justitie mr. Hage kon zich heel goed vinden in de belangenafwe ging van H„ maar nadat de stier binnen was, had H. de auto binnen kunnen zet ten. Het was hem door 't hoofd gegaan, maar toch blijft het foutief parkeren strafbaar. Gezien de voorgeschiedenis eiste de officier niet meer dan de schik king: 25 gulden boete. De kantonrechter nam die eis over. Hij vond het niet eerlijk tegenover andere mensen om een lagere boete te geven. "Iedereen wordt met gelijke maten ge meten, of het nu de dokter, dominee, pastoor of de drogist is. Als u de 25 gul den niet kunt betalen, moet u 1 dag 'zit-' ten', maar dat zie ik nog niet direct ge beuren", zei de kantonrechter. "Ik za we motte betaele", zei H. en hij trok z'n portemonnee om griffier M.M. de Raat direct 25 gulden te overhandi gen. Deze had z'n kwitantieblok verge ten, maar de kantonrechter achtte vol doende getuigen aanwezig om van een geldige betaling te kunnen spreken. De kwitantie wordt thuis gestuurd. Dat gold ook voor C.N. den E., die 25 gulden betaalde omdat hij geen kijk- en luistergeld had betaald. Hij was een van de zes zwartkijkers die vrijdagmiddag voor het kantongerecht in Tholen moesten verschijnen. M.R.M.. A. de W., J.C.W., A.C.J.S. en KJ.D. werden bij verstek veroordeeld, maar den E. was wel verschenen om de situatie uit te leg gen. Hij was op 7 juli door een contro leur opgebeld die hem thuis in St. Maartensdijk overdag niet had aange troffen. Het was nog nooit voorgekomen dat het kijkgeld niet op tijd betaald. Den E. had het tegen z'n vrouw gezegd, maar blijkbaar was het niet gebeurd. Hij had nu van de politie gehoord dat hij moest voorkomen, want in verband met een echtscheidingsprocedure was den E. naar Bergen op Zoom verhuisd. Het achterstallige kijkgeld was inmiddels betaald. De Officier van Justitie consta teerde dat er geen achteloosheid of kwaadwilligheid in het spel was, maar een misverstand. "Als u niet gekomen was, dacht ik, die man laat het koud. Dan had ik dertig gulden of meer ge vraagd. Nu beperk ik de eis tot 25 gul den", aldus Mr. Hage. De kantonrechter achtte het bewezen dat den E. z'n kijk geld niet op tijd betaald had en daarvoor achtte hij de man aansprakelijk, zodat het op betaling van 25 gulden boete uit draaide. H.C. v.d. V. werd bij verstek veroordeeld voor overtreding van artikel 6 van het reglement gevaarlijke stoffen, H.W. voor art. 23 van de drank- en ho- recawet, J.L. van S. voor art. 33 WVW, J.H.R.A. art 9 WVW en L.P. voor over treding van artikel 51 van het RVV. Op Tholen en St. Philipsland zijn er vo rig jaar 599 telefoonaansluitingen bij gekomen. Het aantal uitgaande ge sprekken steeg van 3.562.000 in 1977 tot 3.890.000 in 1978. Hiervan ^varen er 2.011.000 (1.836.000) interlokaal en 1.879,000(1.726.000) lokaal. Het aantal telefoonaansluitingen per plaats is: plaats 1977 1978 Tholen 1150 1425 275 Poortvliet 355 378 23 Scherpenisse/ 110 St. Maartensdijk 1056 1166 Stavenisse 350 377 27 St. Annaland 652 709 57 Oud-Vossemeer 474 552 78 St. Philipsland/ 29 Anna Jacobapolder 438 467 Totaal 4475 5074 599 Advertentie IM De capaciteit van de telefooncentrale Tholen werd in 1978 uitgebreid met 400 nummers, Scherpenisse/St. Maartens dijk, St. Annaland en Oud-Vossemeer elk met 200 nummers. Gedipi. OogmeetKundlg Opticien Gedlpl. OogmeetKundlg Opticien Steenbergsestraat 20-22, Tel. 3 42 28 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM Het verenigingsseizoen van de Kerke lijke Jeugdverenigingen op Tholen en St. Philipsland is vrijdagavond ingeluid met een appèldienst in de Hervormde Kerk te Tholen. Naast samenzang, schriftlezing, declamatie en meditatie was er ook zang van zes koren, die voor een mooi optre den zorgden. In de Koorkerk en in De Wingerd was er na afloop koffie en li monade voor de vele bezoekers. Het thema van dit jeugdappèl was 'lk zie, ik zie, wat jij...ook mag zien'. Ds. W.J. Gorissen uit Stavenisse werkte dit thema nader uit na de schriftlezingen uit 2 Koningen 6:8-17 door Marleen Kegge en Jose Gaakeer uit Tholen en Lucas 18:35-43 door Arjan van Poortvliet uit Oud-Vossemeer. Dr. Gorissen haakte daarbij in op het bekende spelletje: "lk zie, ik zie, wat jij niet ziet'. In dit geval dan een man of vrouw, jongen of meisje die de Heere wil dienen. De predikant wees erop, dat het moeilijk is om te zeggen: Ik ben een volgeling van Christus. Er leeft wel begeerte, maar het word je zo moeilijk gemaakt. Wat zullen ze wel zeggen op school of in de voetbal. Ben je soms vroom geworden? Je moet hem volgen om hem alleen en niet om in de hemel te komen omdat je zo bang bent voor de hel. Je moet Jezus niet vol gen om de beloning, maar uit liefde Toch is er vaak ongeloof en twijfel bij volgelingen van Jezus, zoals bijvoor Uit de inventarisatie onder de Thoolse verenigingen hebben de ambtelijke ad viseurs van de Welzijnscommissie Tho len de volgende conclusies getrokken: Het percentage deelnemers aan het jeugdwerk is redelijk aangezien er alleen kerkelijk jeugdwerk is. Stimulering van niet-kerkelijk jeugdwerk is daarom zin vol. Voor de categorie 0-5 jarigen is uit breiding van de speel- en trapveldjes gewenst. Er is te weinig geschakeerd aanbod van activiteiten voor de jeugd. Totale deelname specifiek jeugdwerk 19.2%, totale deelname sociaal-culturele activiteiten tot 20 jaar: 39.2%. De totale deelname aan S.C.A. (Sociaal-Culturele activiteiten) van inwoners van 20 jaar en ouder is 19%. De verenigingen blijken weinig belangstelling van 20-30 jarigen te ondervinden. Met name de mannen- en vrouwenverenigingen lijken te ver grijzen. Door wervingsacties en hun ac tiviteiten dienen zij zich meer op de jongeren te richten. De grootste min derheidsgroepering zijn 74 inwoners met de Marokkaanse nationaliteit. Aangezien deze mensen op het gebied van S.C.A. in een achterstandsituatie verkeren, verdient men extra aandacht. In de leeftijdscategorie 0-5 jaar bezoekt 10% de peuterspeelzaal. Voor deze cate gorie zijn er 2 speelterreintjes. Totaal zijn er nog 5 speel- en trapveldjes voor 5-20 jarigen. In de leeftijdscategorie 0-5 jaar bezoekt ongeveer 12% de peuterspeelzaal. Voor de 5-20 jarigen zijn er 4 speel- en trap veldjes, terwijl er nog plannen zijn voor 2. Totale deelname specifiek jeugdwerk 18%, totale deelname S.C.A. 24.6%. Op vallend is, dat tot 10 jaar het niet-kerke lijk jeugdwerk de meeste belangstelling ondervindt, van 10-15 j het Kerkelijk Jeugdwerk. Het niet-kerkelijk jeugd werk voor de leeftijdsgroep 15-20 jaar dient gestimuleerd te worden. Daar naast lijkt de aanleg van speelterreintjes voor de jongste bevolkingsgroep in een behoefte te zullen voorzien. Er is een te weinig geschakeerd aanbod van S.C.A. Van de 20 jarigen en ouder neemt 12.5% van de inwoners deel aan S.C.A. de 20-30 jarigen blijken weinig belangstel ling aan de dag te leggen, waaruit zou kunnen worden geconcludeerd, dat het aanbod niet voldoet aan de vraag. Voor zover mogelijk, dient het bestaande ver enigingsbestand zich meer op de jonge ren te richten. Opvallend is, dat alleen de activiteiten van de vrouwenorganisa ties door een redelijk percentage der vrouwen als positief ervaren wordt. De grootste minderheidsgroepering wordt gevormd door inwoners van Surinaamse afkomst. Deze verdienen extra aandacht omdat ze op het gebied van S.C.A. in een achterstandssituatie verkeren. ln de leeftijdscategorie 0-5 jgar bezoekt ongeveer 15.3% de peuterspeelzaal. Voor de 5-20 jarigen zijn 4 trap- en speelveldjes aanwezig (plannen voor 1). Totale deelname specifiek jeugdwerk 7.8%, totale deelname S.C.A. 18.2%. Opmerkelijk is de geringe deelname van de 5-10 jarigen aan S.C.A. met name het specifiek jeugdwerk ondervindt weinig belangstelling. Aangezien er alleen ker kelijk jeugdwerk is, zal het deelname percentage waarschijnlijk verhoogd kunnen worden door stimulering van het niet-kerkelijk jeugdwerk, hoewel ook de kerkelijke jeugdverenigingen in staat geacht moeten worden hun leden tal te verhogen. Ook is uitbreiding van het aantal speelterreintjes voor 0-5 jari gen gewenst. Nu is er geen enkele. Van de 20 jarigen en ouder neemt 9.2% aan S.C.A. deel. Ook in St. Annaland dienen de verenigingen zich meer te richten op de jongere bevolking om te voorkomen dat ze vergrijzen. Van 0-5 jaar bezoekt ^5% de peuter speelzaal. Er zijn plannen voor aanleg van een speelterreintje voor deze leef tijdscategorie. Er zijn 3 speel- en trap veldjes voor 5-20 jarigen. Totale deel name specifiek jeugd 23.1%, totale deel name S.C.A. 39.3%. Voor de 5-15 jarigen blijkt er alleen aanbod van Kerkelijk Jeugdwerk, terwijl daarboven alleen niet-kerkelijk jeugdwerk aanwezig is. Stimulering van beide vormen in de leeftijdsklassen waar zij niet aanwezig zijn, is daarom zinvol. De totale deelname S.C.A. van 20 jari gen en ouder is 14.7%. Ook in Oud- Vossemeer bestaat met uitzondering van de muziek- zang- en toneel weinig be langstelling voor met name de vrouwe norganisaties. Deze verenigingen moe ten proberen hun activiteiten ook op deze groepering te richten. Er is geen peuterspeelzaal, terwijl het aantal 0-5 jarigen 95 bedraagt. Speciaal voor deze bevolkingsgroep aangelegde speelterreintjes zijn niet aanwezig. Voor de 5-20 jarigen zijn er 2 speel- en trap veldjes terwijl er plannen zijn voor 1. Totale deelname jeugdwerk 16.2%, to tale deelname S.C.A. 21.4%. De vereni gingsactiviteiten voor de jeugd in Stave nisse zijn erg gering. Alleen de kerke lijke jeugdverenigingen genieten rede lijke belangstelling. Voor de leeftijds groep 15-20 j. blijkt er geen aanbod van S.C.A. te zijn die deze categorie aan spreekt. Stimulering van initiatieven tot open jeugdwerk in Stavenisse zijn zin vol, met name voor de groep 15-20 jaar. Ook is de aanleg van speelterreintjes voor 0-5 jarigen gewenst. Voor de 20- jarigen en ouder is het deelnameper centage 7.9%. Het aanbod van S.C.A. in Stavenisse is minimaal, terwijl de deelname erg ge ring is. Wil de kerkelijke vrouwenver eniging niet vergrijzen, dan zal men de activiteiten meer op de jongere bevol kingsgroep dienen te richten. Ook zal een onderzoek naar de wenselijkheid van nief-kerkelijk vrouwenwerk moeten plaatsvinden. Er is geen peuterspeelzaal, terwijl het aantal 0-5 jarigen 85 bedraagt. Speciaal voor deze leeftijdscategorie aangelegde speelterreintjes zijn niet aanwezig. Er zijn voor de 5-20 jarigen 3 speel- en trapveldjes. Totale deelname S.C.A. 28.7%, waarvan 28.3 specifiek jeugd werk. Gezien het gering aanbod van S.C.A. kent Scherpenisse een groot deelname percentage is de categorie 10-15 j. Het totale deelnamepercentage zou echter nog verhoogd kunnen worden indien de bestaande verenigingen zich meer zou den richten op de andere leeftijdscate- goriën. Met name aan het niet-kerkelijk jeugdwerk voor de 5-10 jarigen zou spe ciale aandacht gegeven moeten worden, aangezien hiervan geen aanbod aanwe zig is. Ook is uitbreiding van de speel terreintjes voor de 0-5 jarigen gewenst. Wat de 20 jarigen en ouder betreft, blijkt er met name in de categorie 40-60 jari gen veel belangstelling te bestaan voor het aanbod van S.C.A., met name voor de activiteiten van de vrouwenorganisa ties. Dat de belangstelling van de jonge ren veel geringer is, dient voor deze ver enigingen een vaag teken te zijn. Met name het kerkelijke vrouwenwerk lijkt te vergrijzen, evenals de mannenvereni- ging. Het lijkt raadzaam dat men zich meer gaat richten op de jongere bevol king. Opvallend is ook de deelname aan de activiteiten van de zangvereniging van de 20-30 jarigen, terwijl bij de ou deren de zanglust blijkbaar verdwenen is. De overige aanbod van S.C.A. in Scherpenisse blijkt in het geheel niet aah te sluiten bij de wensen van de 20-30 jarigen. In Poortvliet is er geen peuterspeelzaal terwijl er 115 kinderen van 0-5 jaar zijn. Speelterreintjes voor deze categorie zijn er niet. Er is 1 speel-trapveldje voor 5-20 jarigen. Er is te weinig geschakeerd aanbod van S.C.A. nochtans zouden de aanwezige jeugdverenigingen de deel name moeten vergroten. Met name voor de categorie 15-20 jarigen blijken hun activiteiten niet aan te spreken. Van de niet-kerkelijke jeugdvereniging zijn overigens geen gegevens bekend. Voorts lijkt uitbreiding van het aantal speel- en trapveldjes gewenst. Het totale deelna mepercentage aan S.C.A. van de 20- jarigen erv ouder is 9.3%. In tegenstelling tot wat in de andere kernen gebeurt, blijken de kerkelijke vrouwenverenigin gen de manier gevonden te hebben de belangstelling van de 20-30 jarigen te wekken, zodat het gevaar van vergrij zing in Poortvliet niet aanwezig is. Op vallend is ook, dat de belangstelling van de ouderen klein is. Het aanbod van S.C.A. in Poortvliet is erg gering. Op vallend is dat de zangvereniging heeft opgehouden te bestaan wegens gebrek aan belangstelling. Uit de inventarisatie onder de Thoolse verenigingen is gebleken, dat 26% wen sen heeft ten aanzien van de financiën en 22% wat betreft de accommodatie. beeld bij Petrus. Ook de jonge knecht van Elisa in 2 Koningen 6 twijfelt als hij de overmacht aan Syriërs ziet. Maar Elisa - het voorbeeld, de schaduw van Jezus - zegt: Vrees niet, want die bij ons zijn, zijn meer dan die bij hen zijn. De Fleere heeft een gordel om Elisa, de ge meente en ons gelegd. De Heere is het hoofd van de Hemelse legermacht die ons beschermt. Hij heeft alle macht op hemel en op aarde. Volg hem, met zijn milde handen en vriendelijke ogen, deze winter en altijd. Ik heb u lief: volg mij, zegt Jezus Christus zelf, zo besloot ds. Gorissen. Hij had ook nog een speciaal woord voor de leiders en leidsters van de zondag scholen en jeugdverenigingen. Dit aan de hand van een ervaring met een los gebroken schaap, toen ds. Gorissen met zijn vrouw ën dochtej- van Stavenisse richting St. Maartensdijk reed. Ze wil den het schaap vangen, want voor hel verkeer zou het dier gevaar kunnen op leveren. Het lukte echter niet en ds. Go rissen hield alleen wat wol in z'n han den. Toen kwam de boer. Die zette het hek open en heel kalm dreef hij het schaap weer in de wei. Zo moeten de leiders en leidsters de deur wagenwijd open zetten voor Jezus Christus. We kunnen zelfs in de weg lopen, aldus ds. Gorissen. Het jeugdappèl was geopend door ds. Th. W.H. v.d. Heyden uit Oud-Vosse meer. Hij was blij dat er zovelen de moeite hadden genomen om de appèl- dienst bij te wonen, want wat zou een jeugdappèl zijn zonder jeugd? Hij he rinnerde aan het verhaal van de jongen die van huis was weggelopen. Zo zijn we allemaal bij God vandaan gegaan. Niet de jongen die verslaafd is of het meisje dat samenwoont, maar God komt ons allemaal roepen. Hij doet een appèl op ons. Gods liefde trekt ons naar de cate- chesatie, de jeugdclubs en de zondags school. Ik hoop dat de leiders en leids ters ook vanuit die bewogenheid van de vader uit Lucas 15 aan hun werk begin nen. God trekt altijd nog mensen, zelfs als en waar wij het niet verwachten, al dus ds. v.d. Heyden. Het jeugdkoor uil Scherpenisse o.l.v. J. Wcsdorp zong als eerste koor op dit jeugdappèl vier nummers vyaaronder afwisselend Engels-Nederlandse lekj sten. Laudate Dominus Stavenisse, Maf ranalha en VZOS St. Philipsland, het Hervormd Kerkkoor Scherpenisse en het kerkkoor Oud-Vossemeer traden gezamenlijk op. Ze werden bij toerbeurt geleid door de dirigenten C. den Braber uit St. Philipsland, A.H. Ridderhof uil Oud-Vossemeer en J. Wesdorp uit Scherpenisse. Ze zorgden in de monu mentale kerk voor een goede klank, be geleid door de organisten mevr. Hage uit St. Maartensdijk en dhr. Hage uit Scherpenisse. De laatste samenzang van ps. 149 werd nog op de trompet begeleid door Huib Donken uit Tholen. Ds. M.D. Geuze uit St. Annaland dank te voor de fijne en goede avond en be sloot dit jeugdappèl met gebed. Want die Mij vindt, vindt het leven en trekt een welgevallen van den Heere (Spr. 8:35) Als wij deze tekst lezen, in het boek Spreuken van Salomo, dan is het alsof wij de Heere Jezus zelf horen spreken, zo aangrijpend zijn de woorden. Het is daarom een wonder van genade als wij Zijn stem in deze tijd van afval en on geloof nog mogen horen. Hij maakt zich in dit hoofdstuk bekend als Degene die van eeuwigheid al gezalfd is geweest. Als wij in de bijbel lezen hoe groot de liefde tussen de Vader en Zijn enige Zoon Jezus Christus is, dan zien wij hoe innig die is. Hij zegt in dit hoofdstuk van Spreuken, dat de Heere Hem bezat in het beginsel Zijns weges en dat Hij er al was toen de afgronden er nog niet wa ren. Hij zegt verder: "Toen Hij de he melen bereidde was ik daar". De ver binding die de Vader met de Zoon heeft is zo intens, dat wij dit moeilijk onder woorden zouden kunnen brengen. Hij de Heere Jezus, is God geopenbaard in het vlees. Hij is God zelf. Hij was bij de Schepping aanwezig omdat Hij de Schepper zelf is. In het evangelie van Johannes wordt gezegd: "Alle dingen zijn door Hetzelve gemaakt en zonder Hetzelve is geen ding gemaakt, dat ge maakt is en in Hetzelve was het Leven." Het is duidelijk dat met Hetzelve de Heere Jezus Christus wordt bedoeld, want Hij is het leven. De Heere Jezus zegt Zelf: "Ik ben de Weg de Waarheid en het Leven." Maar als Hij God is hoe kunnen wij Hem dan vinden, hoe kun nen wij Hem dan zien? Want God zegt: "Mij zal geen mens zien en leven" Dat is waar! Geen mens kan God naderen in zijn natuurlijke staat (dat is de positie waarin hij geboren is), want alle mensen hebben gezondigd en derven (missen) de heerlijkheid Gods. Wij zullen en kunnen dus nooit door onszelf het leven, wat in God is, vinden. Niet door ver bonden, niet door de doop, niet door onze werken en ook niet door ons aan te sluiten bij de een of andere groep. En toch zegt de Heere: "die Mij vindt, vindt het leven". Om het mogelijk te maken aan de roep stem van de Heere gehoor te geven moet er namelijk iets gebeufen. De barrière van zonden en dood die tussen ons en God staat moet worden afgebroken. God kan absoluut geen gemeenschap hebben met dood en zonden. En de mensheid is juist dood door de misda den en de zonden. Daarom heeft de Heere Jezus Christus die, zoals wij ge zien hebben, Gode evengelijk was, de gestaltenis van een dienstknecht aange nomen, en is de mensen gelijk gewor den. Want Hij alleen, in Wie de volle Godheid woonde, was in staat om deze muur van zonde en dood te doorbreken. Op het kruis van Golgotha heeft de Heere Jezus Zijn lichaam gegeven tot een offerande. Daar heeft Hij het uitge roepen "Mijn God, Mijn God waarom hebt Gij Mij verlaten?" Hij die de Schepper van hemel en aarde is en zo innig is verbonden met de Vader, heeft dit moeten uitschreeuwen, omdat Hij die zonder zonde was, daar op dat kruis, zonde voor ons is gemaakt. Terwijl wij het hebben verdiend om van God te worden verlaten. Maar God, in Zijn grote liefde en genade, wilde een ver zoening tot stand brengen tussen Hem en de mens. Hij wil de mens die dood is, nieuw leven geven. Hij wil ons weder geboren doen worden en leven geven van Zichzelf. God bevestigt Zij liefde voor ons, want Christus is voor ons ge storven toen wij nog zondaars waren. Alzo liefheeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn enig geboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegelijk die in Hem ge looft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe. De Heere Jezus Christus heeft de dood overwonnen. Drie dagen na Zijn sterven op het kruis van Golgotha is Hij in nieuwigheid des levens opgestaan. De muur tussen ons en God is afgebroken. Nu mogen wij Hem vinden. Nu mogen wij het door Christus volbrachte werk accepteren als een overwinning behaald voor ons. Als wij dit willen geloven en vertrouwen op wat God zegt, dan zal Hij ons verlossen uit de macht der duister nis, ons reinigen van onze zonden en ons het eeuwige leven geven. Dan mogen wij ook vrijmoedigheid hebben om in te gaan in het heiligdom door het bloed van Jezus. Nu jaagt de dood geen angst meer aan want alles, alles is voldaan Die in 't geloof op Jezus ziet die vreest voor dood en helle niet. A. Bahnerth Oud-Vossemeer

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 11