THOLENDERWIJS KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN informatierubriek van de gemeente tholen NIEUWE SUBSIDIEREGELING VOOR DE VERBETERING VAN PARTICU LIERE WONINGEN VOLGENDE WEEK START ONDER ZOEK BAARMOEDERHALSKANKER NOGMAALS AANDACHT VOOR HET GEKOÖRDINEERD BEJAARDEN- WERK OP THOLEN KAA BEE Zijn alle Thoolse aannemers lid van garantie-instituut? 2e Expo Tholen met 45 bedrijven Donderdag 20 september 1979 EENDRACHTBODE 5 KOMMISSIESTUKKEN OOK VOOR BELANG STELLENDEN BESCHIKBAAR ONTSMETTEN VAN VEEWAGENS Spreekuur Woningstichting MAANDAG KOMMISSIE OPENBARE WERKEN SPREEKUREN B. EN W. TYPISTE GEVRAAGD STEMMEN VAN LEZERS Hetze tegen het sportduiken? VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD itnodehuis Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-2955 Voor het derde achtereenvolgende jaar wordt in onze gemeente een bevolkingsonderzoek naar kanker van de baarmoederhals gehouden. Dit door het rijk en gemeente gesubsidieerde onderzoek zal worden verricht bij vrouwen van 35 tot en met 55 jaar met een herhalingson derzoek om de drie jaar. Het onderzoek vindt plaats onder supervisie van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. Het laboratoriumonderzoek voor Tholen gebeurt in het streeklaboratorium te Bergen op Zoom. Hoe en wat Deze week ontvangen de vrouwen die in aanmerking komen voor het onderzoek een oproep met een toelichtende brief van de gemeente. Jaarlijks worden de vrouwen met de leeftijd, 35, 38, 41, 44, 47, 50 en 53 jaar opgeroepen. Dit jaar gaat het om degenen die geboren zijn in de jaren I926, I929, I932, I935, 1938, 1941 en I944.Daarnaast worden de vrouwen uitgenodigd die in I978 om uiteenlopende redenen niet aan het on derzoek deelnamen. Onderstaand schema geeft aan wanneer u precies aan bod komt: 35 jr. 38 jr. 41 jr. 44 jr. 47 jr. 50 jr. 53 jr. 1979 I944 1941 1938 1935 1932 1929 1926 1980 1945 1942 1939 1936 1933 1930 1927 1981 I946 I943 I940 I937 I934 1931 I928 Het onderzoek wordt gehouden in elke woonkern van woensdag 26 september tot en met dinsdag 2 oktober. Een rijdende onderzoekauto neemt daarvoor standplaats in bij het Wijkgebouw van het Groene Kruis. Telefoondienst jvoor vragen van persoonlijke aard kunt u zich wenden tot een der wijkverpleegsters die speciaal daarvoor een telefoondienst in het leven hebben geroepen. De volgende wijkverpleegsters kunt u benaderen: Tholen Zr. J. Schot-Uijl, tel. 01660-2620. Elke werkdag (met uit zondering van vrijdag) van 1 3.30-1 4.00 u. vrijdags van 1 3.00-14.00 u. Poortvliet Zr. H.H. de Rooij, tel. 01662-404, Elke werkdag van 17.00-1 7.30 u. Scherpenisse Zr. J.G. v. Antwerpen, tel. 01 6 60-3672, Elke werkdag van 1 2.30-1 3.00 u. st. Maartensdijk: Zr. W.M. de Smit, tel. 01 666-2548,Maandag, woensdag en vrijdag van 13.00-13.30 u. en dinsdag en donderdag van 1 8.30-1 9.00 u. Stavenisse Zr. N. Priem-Schakel, tel. 01663-383. Elke werkdag van 12.30-13.00 u. St. Annaland Zr. F.W.D. Pigmans, tel. 01665-2431. Elke werkdag van 1 2.30-1 3.30 u. Oud-Vossemeer Zr. J. Krijger, tel. 01667-476, Elke werkdag van 12.30-13.00 u, Het onderzoek zelf Deelname aan het onderzoek is niet verplicht, maar wordt wel sterk aangeraden. Uit statistische gegevens blijkt dat in Nederland ongeveer 400 vrouwen per jaar overlijden aan deze vorm van kanker. Baarmoederhalskanker ontstaat meestal pas nadat, vele jaren een niet-kwaadaardig voorstadium vooraf is gegaan. Hiervan merkt men zelf vrijwel nooit iets. Door regelmatig terugkerend onderzoek kan het nog tijdens dit eerste stadium ontdekt worden. Het onderzoek zelf is een eenvoudige pijnloze zaak, dat slechts enkele minuten duurt en wordt verricht door deskundig vrouwelijk personeel. In die paar mi nuten wordt met een soort houten lepeltje van de hals van de baar moeder wat slijm weggenomen, dat vervolgens wordt uitgestreken op een glaasje. Dit zogenaamde uitstrijkje gaat dan naar het laboratorium voor cel-onderzoek. Het onderzoek neemt enige tijd in beslag en de uitslag hiervan wordt aan uw huisarts medegedeeld. Mocht er aanleiding zijn voor een nader medisch onderzoek, dat ontvangt u bericht van uw huisarts. Kosten De deelneemster zal ondanks de subsidie die voor het onderzoek is verkregen, zelf een bedrag van 10,— moeten bijdragen. Tot slot Schikt het op de oproep vermelde tijdstip u niet, belt u dan even naar het gemeentehuis voor een nieuwe afspraak, telefoon 01 666-2955. Funktionaris aangesteld In deze rubriek van 28 juni j.l. maakten wij melding van de installatie van de werkgroep bejaardenwerk. In onze gemeente zijn er veel instanties en instellingen werkzaam ten behoeve van bejaarden: bejaardentehuizen, bejaardenhulp, wijkver pleegkundigen, vrijwilligsters, warme maaltijdvoorziening, bejaar denbonden enzovoorts. Juist in een situatie waarin veel voor bejaar den wordt gedaan is het van groot belang, dat de werkzaamheden op elkaar worden afgestemd: oftewel worden gekoördineerd. Dit afstem men kon naar de mening van het gemeentebestuur het best door het instellen van een overkoepelend orgaan. Dit werd dus de werkgroep bejaardenwerk. De werkgroep wordt bijgestaan door een (professionele) funktionaris. Per 1 september I979 werd voor deze funktie aangesteld: mevrouw Julia Lebeau-Goorden. Gedurende 1 jaar zal zij op basis van 20 uur per week, in nauwe samenwerking met de werkgroep, onderzoeken of er in onze gemeente behoefte bestaat aan gekoördineerd bejaardenwerk. Julia Lebeau zal zich informeren omtrent de bestaande voorzieningen en de wensen en behoeften van de ouderen op ons eiland. In het gemeentehuis heeft zij een kantoorruimte waar zij 's morgens vanaf half negen is te bereiken. Indien zij vanwege haar werkzaamheden afwezig is, kan de telefoniste u mededelen wanneer zij wel te bereiken is. Enige jaren geleden werd besloten dat een aantal kommissies uit de raad in het openbaar zouden gaan vergaderen. Dit hield in dat de bevolking ook al in het voorbereidende stadium bij het werk van de gemeente werd betrokken. Onlangs werd de mogelijkheid tot verdere deelname van de burger bij de beleidsbepaling verruimd met de invoering van een gereglemen teerd spreekrecht bij de openbare kommissievergaderingen. Het kollege meent dat slechts een goed geïnformeerde bevolking kan reageren op de handelingen van het bestuur. Natuurlijk geschiedt die informatie al via de rubriek "Tholenderwijs zij het dat het dan vaak de grote lijnen betreft. Om de "inspreker (s)" goed beslagen ten ijs te laten komen kan deze met ingang van heden op verzoek stukken toegestuurd krijgen die betrekking hebben op de desbetreffende kommissievergadering. Hiervoor dient kontakt opgenomen te worden met de afdeling Interne Zaken van het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 239. Voor het ontsmetten van veewagens kon u tot voor kort terecht bij de schuur van de reinigingsdienst aan de Dorpsweg in Scherpenisse. Hierin is met ingang van heden wijziging gekomen. U moet hiervoor zijn bij de Gemeente-werkplaats aan de Langeweg 49 te Scherpenisse. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen"' houdt elke maandag van 11.00 tot 1 2.00 spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft aan de gemeente een nieuwe regeling voor de verbetering van particu liere woningen gestuurd. Nieuw in deze regeling is vooral het feit dat er een extra bijdrage wordt toegekend bij een ingrijpende verbetering door een eigenaar-bewoner. De extra bijdrage van 1 0% wordt gegeven wanneer er gelijktijdig vier werkzaamheden ter verhoging van het woongerief worden uitgevoerd, waarvan er tenminste een bedoeld is om een bouwtechnisch gebrek op te heffen. Voorts is het volgens de nieuwe subsidieregeling mogelijk dat er een bijdrage ineens wordt toegekend voor de verbetering van slaapkamers (ƒ600,— voor de hoofdslaapkamer en ƒ450,— voor drie andere slaapkamers). Daarnaast zijn de subsidiebedragen voor het opheffen van bouwtechnische gebreken verhoogd. Zo is de subsidie voor verbetering van de kapkonstruktie verhoogd van ƒ40,— tot ƒ50,— per vierkante meter, zodat het maximale subsidiebedrag nu ƒ3000,— bedraagt. Voor het herstel van de fundering op staal en op palen zijn de maxi mumsubsidiebedragen achtereenvolgens verhoogd tot ƒ1500,— en tot ƒ4000, Voor de verbetering van de vloerkonstruktie is het maximale subsidiebedrag verhoogd tot ƒ625, De voorwaarden voor het toekennen van een subsidiebijdrage blijven ongewijzigd. Zo zal de te verbeteren woning ouder dan 25 jaar moeten zijn. Verder mogen de verbeteringskosten niet meer dan ƒ90.000,— bedragen en mag het bewoonbare vloeroppervlak na verbetering niet groter zijn dan 1 25 m2. In het kort hebben wij u de belangrijkste wijzigingen gegeven. Mocht u voornemens zijn uw woning te gaan verbeteren met gebruikmaking van deze subsidie-regeling kunt u voor detail-informatie bellen naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-1 955, toestel 1 35. Op maandag 24 september vergadert de kommissie openbare werken 's avonds om half acht in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is openbaar en leent zich ook weer voor het gebruik van het onlangs ingevoerde spreekrecht. Twee agendapunten staan op het programma te weten de aankoop van een tweede vuilniswagen en aanschaf/huur van een vuilverdich- ter voor de stortplaats. In de begrotingspublikatie van vorige week zijn wij uitgebreid hierop ingegaan. Mocht de kommissie aan burgemeester en wethouders adviseren tot aankoop over te gaan' ligt het in de lijn der verwachting dat het kollege op korte termijn met een voorstel (kredietvotering) bij de raad komt. Burgemeester E. Baerends en wethouder C.J. Moerland houden a s. maandag van 11.00 tot 1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De wethouders L.J. Koopman en J. Versluijs hebben hun spreekuur diezelfde dag van 15.30 tot 16.30 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Regelmatig kan in de krant worden gelezen dat iemand een Konink lijke onderscheiding heeft gekregen. U zult zich misschien wel eens afgevraagd hebben op welke wijze en wanneer iemand voor een dergelijke onderscheiding in aanmerking kan komen. Voordat hierop verder wordt ingegaan vermelden wij u, dat we in Nederland twee soorten Koninklijke onderscheidingen ken nen, namelijk: de Orde van de Nederlandse Leeuw; en de Orde van Oranje-Nassau. Deze Orden worden weer onderscheiden in: a. Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw; b. Ridder in de Orde van Oranje Nassau; c. Officier in de Orde van Oranje Nassau; d. eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau; e. eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau; f. eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Voor een Koninklijke onderscheiding komen in aanmerking zij "die bewijzen geven van beproefde vaderlandsliefde, bijzondere ijver en trouw in het volbrengen van hun burgerplichten of buitengewone bekwaamheid in wetenschappelijke kunsten zomede zij "die zich jegens Ons (H M. de Koningin) en de staat of jegens de maatschappij op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt". Bijzondere persoonlijke verdiensten moeten aanwijsbaar zijn. Behalve bijzondere verdiensten kan een veeljarige en nauwgezette dienstver vulling bij dezelfde werkgever (40- of 50-jarige trouwe dienst), gedu rende welke bij herhaling blijken zijn gegeven van uitmuntende ei genschappen, aanleiding vormen tot het verlenen van een Koninklijke onderscheiding. Daarbij moet dan tevens gewezen kunnen worden op aktiviteiten bui ten de feitelijke werkkring. Deze aktiviteiten tellen bijzonder mee om in aanmerking te komen voor een Koninklijke onderscheiding. De burgemeester van de woonplaats van de decorandus is de aange wezen persoon om decoratievoorstellen te behandelen. Suggesties uit het bedrijfs-, c.q. verenigingsleven of de burgerij met betrekking tot de wenselijkheid van het toekennen van een Koninklijke onderscheiding aan iemand, die zich op bijzondere wijze ver dienstelijk heeft gemaakt moeten, liefst schriftelijk en voorzien van deugdelijke argumenten bij de burgemeester worden ingediend. Het verlenen van een Koninklijke onderscheiding geschiedt in de regel bij algemene gelegenheid (verjaardag van HM. de koningin). Een verzoek of suggestie moet zo vroeg mogelijk (liefst vóór 1 5 september voorafgaande aan de verjaardag van de Koningin) worden gedaan. Na ontvangst van het verzoek stelt de burgemeester een onderzoek in en dient na dit onderzoek een voorstel in bij"de commissaris van de Koningin. Deze stelt op zijn beurt een onderzoek in en dient vervolgens een voordracht in bij de betrokken minister. Nadat deze handelingen zijn gqpleegd is het afwachten tot de grote dag -daar is, tenzij er geen voldoende gronden aanwezig worden geacht om op het verzoek in te gaan. Dit laatste komt ook regelmatig voor. Burgemeester en wethouders van Tholen roepen sollicitanten op naar de funktie van: typiste ter gemeente-sekretarie Aanstelling zal plaatsvinden in tijdelijke dienst. Diploma Mavo of Havo en typen is vereist. Salaris afhankelijk van opleiding en ervaning Sollicitaties te richten aan burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk binnen 10 dagen na verschijning van dit blad 4 Reeds enkele jaren is een ware hetze aan de ga!^> tegen de sportduikers die hun geliefkoosde sport in de Nederlandse wateren komen beoefenen. Speciaal dan in de Oosterschelde en de Grevelingen. Dagbladen waren helemaal niet vies om lange en belasterende artikels te publi ceren aan het adres van die mensen die, net zoals vele andere sportbeoefenaars, er naar streven hun vrije tijd op een aangename, gezonde en ontspannende manier door te brengen. Alles mag op die Oosterschelde en Gre velingen, roeien, motor varen, zeilen, zwemmen, waterskiën, surfen, vissen en Al. 1.1 SOORTEN Ziiid-Oostsiiigcl 43 I el. 34368 BERGEN Ol' /OOM advertentie IM noem maar op. Alleen sportduiken dat kan niet!!!! Men schrijft kranten vol met een verbe tenheid die ons duikers met verstom ming slaat. Wij zouden roven en stelen als raven. Wij zouden het biologisch milieu verwoesten. Wij zouden gevaar lijke kerels zijn die steeds maar hun leven wagen om diep en onverantwoord te duiken. In onze demokratische wereld mogen we hopen dat ook eens de stem van de duiker mag gehoord worden. Je haren rijzen ten berge wanneer je leest "Duikers stelen oesterbanken leeg". Dat moeten dan wel superman nen zijn. Men moet eens proberen om met een partij oesters te zwemmen zon der naar de bodem te zinken. Oesters zijn er met de vleet te rapen bij laag tij aan de voet van de dijken. Wat heel wat toeristen dan ook doen, wan neer ze langs de dijken wandelen. Daar moet men niet voor gaan duiken. Oesterbanken hebben niets te bieden aan de sportduiker. Wij zouden het leven onder water ver woesten. Op sommige plaatsen duiken we reeds twintig jaar en wij dagen iedere bioloog uit om te komen inspecteren. Deze duikplaatsen zijn nog steeds 100% onbeschadigd. Aan deze biotopen is ge woon niets te merken van de vele dui ken. Beter bewijs bestaat er toch niet. De meeste duikers hebben een grote liefde voor de onderwaterwereld en een groot respect voor het leven. Waarom zouden zij hun eigen duikplaatsen ver woesten en hun eigen mogelijkheden op geslaagd duiken ontnemen? Wij klein minderheidsgroepje, wij worden ver antwoordelijk gesteld voor verwoesting van het zeemilieu. Is men vergeten dat men de Ooster schelde wou afsluiten en de baarmoeder van de Noordzee wou versmachten, (zie de Grevelingen). Wij hebben mee ge manifesteerd omdat deze machtige bio toop zou blijven bestaan. De dijkwerken zijn volop aan de gang en dat is noodzakelijk voor de veiligheid, maar wij kunnen vaststellen wat een verwoesting dat onder water meebrengt. Miljarden levende wezens worden uit geroeid. Kilometers lange prachtig be groeide bodems worden gewoon als woestijnen. Men vangt nu haringen en andere vissen met zulke methodes dat de visstand gewoon met uitroeiing be dreigd wordt. Men vervuilt de zee op een onrustba rende manier, niemand doet er wat aan. Stromen en rivieren worden zo vervuild dat een bakterie zelfs geen kans op leven meer hepft. Kijk maar eens naar de Westerschelde, het is daar ongezond en zelfs gevaarlijk om er te gaan zwemmen. Toch krijgt de duiker geregeld de schuld van vernielingen onder water. Wij duikers zouden roekeloos zijn en graag met ons leven spelen. Hoe kan men nu zoiets neerschrijven. Zeker kan ik me voorstellen dat bij velen, die het sportduiken niet kennen, het voorkomt alsof duiken iets geheimzinnings is, avontuurlijk, levensgevaarlijk en onge zond. Niets is minder waar. Natuurlijk houdt duiken zekere gevaren in, maar dat is ook zo met zwemmen en fietsen e.n auto rijden. De niet te loochenen gevaren bij de duiksport worden zoveel mogelijk on dervangen door de degelijke theoreti sche en praktische opleiding die in de clubs gegeven wordt. De duikers kunnen alzo naargelang hun opgedane duiker varing en het slagen in de door de C.M.A.S. (Confédération Mondiale des Activités Sous-Marines Wereldbond voor Onderwateractiviteiten) opgelegde proeven het eensters-, tweestersof dries- tersbrevet behalen. Dit gebeurt onder controle van C.M.A.S.-instructeurs. Volgens de door de provincie Zeeland uitgevaardigde Wettelijke Regeling van de Duiksport (aanvangsdatum 1980) zal een duiker minstens een tweestersbrevet moeten hebben om nog in de Ooster schelde te mogen duiken. Duikers zouden kreeften roven. Ook hier kan men controleren: de kreeften bevolking neemt toe. We hebben het hier natuurlijk over in het wild levende dieren. Het is natuurlijk onze bedoeling niet te beweren dat alle sportduikers lui van een voorbeeldig gedrag zouden zijn. Er zijn er beslist die kreeften vangen en die platvis stropen. Wij zijn de eersten om te eisen dat deze overtredingen bestraft worden. Maar het is niet rechtvaardig dat voor de overtredingen van enkelen, duizenden serieuze duikers moeten opdraaien. Men legt toch ook geen rijverbod op aan alle chauffeurs, omdat er enkele rijden onder invloed van de drank. Nochtans willen sommigen dat met de duikers doen, als men zekere kranten en tijdschriftartikels leest. We vragen ons dan ook af, wie verant woordelijk is voor al deze laster. Wie laat zulke artikels in de dagbladen ver schijnen. Wij duikers zijn geen boeven, dieven, rovers. Wel gewone arbeiders, bedienden, zelfstandigen en beoefe naars van vrije beroepen. Wij zijn duikers erkend door de wereld bond. Wij houden van de zee en het leven. Wij manifesteren tegen de vrese lijke pollutie van de zee. Wij zijn goede mensen die graag onze sport bedrijven zonder ook maar iemand anders wat in de weg te leggen. Geef ons ook deze kans om gelukkig te zijn. Verantwoordelijke schrijvers. Can Doeselaar W. Internationaal Monitor. Drie ster instructor C.M.A.S. Voorzitter Amphora Darmont P. Internationaal monitor. Drie ster instructor C.M.A.S. Voorzitter C.V.D. Op verzoek van de Thoolse gemeente raad gaan b en w een lijst maken van aannemers die lid zijn van het Garan tie-instituut Woningbouw. Maandag avond kwam dat in de raad aan de orde bij het voorstel om aan de Weelhoek- straat in Oud-Vossemeer vier kavels bouwgrond te verkopen aan het aanne mingsbedrijf Bolier-Hage te Oud-Vos semeer. PvdA-fractievoorzitter P. van Schetsen wees erop, dat Tholen als een van de eerste gemeenten in Nederland het lidmaatschap van het Garantie-in stituut Woningbouw als voorwaarde stelde voor verkoop van bouwgrond. Hij De voorbereidingen voor de tweede Ex po Tholen van 17 t/m 20 oktober nemen steeds vastere vormen aan. Er zijn totaal 62 stands van 45 bedrijven. De meeste standhouders waren ook op de succes volle eerste Expo Tholen vertegenwoor digd. Naast de Thoolse bedrijven zijn ook het gemeentebestuur, de PZEM, de ANWB en de rijkspolitie met een infor matiestand present. Verder geven het Rode Kruis, het Groene Kruis en het CNV acte de presence. De fa.W. Pleune en Zn. geeft modes hows en bij voldoende belangstelling is er ook een show van zelfgemaakte kle ding met verkiezing van de Naaldprin ses 1979. Verder zullen er met name voor de kinderen nog evenementen worden gehouden. Verschillende verenigingen hebben het aanbod van de Expo-organisatie al aan vaard om gezamenlijk per bus de Expo te bezoeken. Durgemeester E. Baerends verricht woensdagmorgen de opening, waarna de Expo woensdag 17, donderdag 18 en vrijdag 19 oktober geopend is van 13.30 tot 22.00 uur. Op zaterdag 20 oktober is de opening van 13.00 tot 22.00 uur. De Expo wordt gehouden bij het zwem bad aan de Zoekweg in Tholen, waar twee hallen worden gebouwd. wilde weten of-aannemer Bolier-Hage was aangesloten, anders had de boete bepaling in de verkoopvoorwaarden weinig zin. Wethouder C.J. Moerfand dacht van wel, maar hij kon geen zeker heid geven. VVD-fractievoorzitter M. van Damme leidde daaruit af. dat b en w hun afspraak niet nakomen ten aanzien van het garantie-instituut. Burgemeester E. Baerends zei dat zoiets altijd op de secretarie-afdeling nagetrokken wordt en dat zal ook nu gebeurd zijn. Wet houder Moerland wist, dat er een keer grond aan een aannemer was verkocht waarvan de aanvraag voor het lidmaat schap van het garantie-instituut in be handeling was. De overigen waren al lid. De raadsleden W.C. van Kempen (CDA) en Th. Aarno.udse (SGP) wilden weten of er toch wel premies waren voor de vier huizen die Bolier-Hage bouwen, want 't is maar krap in de premie-hoek. De burgemeester erkende, dat er op dit moment geen premies beschikbaar zijn. Hij had echter een afspraak gemaakt met het bureau volkshuisvesting Zee land om een aantal problemen op te lossen. Dhr. Baerends was optimistisch dat men in Middelburg oog zou hebben voor de zeer reeële argumenten om Tholen meer bouwpremie^te geven. nta bosstraat 27 berqen op zoom Advertentie IM VWWAAAAAAAAJVWWWWWVVyWWWVW1! Iedereen in de buurt kent Jan en weet, dat hij nog geen kip kwaad kan doen. En zo'n stakker dan weghalen en naar een inrichting brengen. Moe van Zalinger is er kapot van". "Ik kan het me voorstellen. Mis schien is het tijdelijk?" "Als het aan Oomkes ligt, blijft hij er voor de rest van zijn leven. Nooit geweten, dat die vent zo'n lamstraal was..." "Tonnie!" riep Giep geschokt uit. Het meisje was helemaal niet geïm poneerd door zijn ontzetting. "Nou? Kunt u het anders definiëren? Zo'n stakker van een jongen laten weghalen, enkel omdat die gore dochter van hem zo'n hekel aan Jan heeft!" "Maar Tonnie, dat zijn toch geen uitdrukkingen voor een behoorlijk meisje?" "O nee? Hebt u haar wel eens goed van dichtbij bekeken? Net of ze pas uit haar bed is gekomen en vergeten heeft zich te wassen. En dat verbeeldt zich wat in dat vieze spijkerpak, dat nog nooit een wasmachine heeft gezien! Het is al erg genoeg, dat zulke mensen hier mogen wonen. Dat wij er niets aan kunnen doen!" Giep besloot er maar niet verder op in te gaan. Maar hij werd pas goed kwaad, toen hij 's avonds laat in de slaapkamer aan zijn vrouw vertelde, wat er met Jan van Zalinger was gebeurd. Omdat Hielkje nuchter en droog reageerde; "Ik heb dit al lang zien aankomen. Maar goed ook, hij met z'n gekke liefhebberij. Dat is toch niet normaal meer?" In bed, toen Hielkje al lang sliep, lag Giep er nog over na te denken en opeens schoot hem het Bijbelwoord te binnen: Zalig zijn de armen van geest, want hunner is het Koninkrijk der Hemelen. Wat is onze Vader in de hemel dan toch veel barmhartiger dan wij, mensen. Met die gedachte sliep ook hij eindelijk in. De moeilijkheden met de slechte meubel verkoop bleven. Nog altijd daalde de omzet. De eerste serie goedkope meubelen, voornamelijk bankstellen, waren door de fabriek in Leeu warden afgeleverd. De verkoopprijs zou vrij door de detaillist vastges teld mogen worden. Ook een nieuwigheid, want verticale prijsbinding was in deze tijd geen haalbare kaart meer. Die had Maarten Stroet al kort na de dood van Pomstra los gelaten. Giep maakte opnieuw veel reclame met de met skai bekleedde bankstellen en wees op de bijzon dere lager prijs: nog geen vierhonderd gulden, zonder de BTW uiter aard. In de hoop, dat er op deze wijze nieuwe afzetmogelijkheden zouden zijn geschapen. Aanvankelijk waren er tamelijk veel belang stellenden, die het vel met enkele stellen wilden proberen. Maar al heel gauw zakte ook dit als een pudding ineen. Giep voorzag, dat 1967 een bijzonder slecht jaar zou worden. Met een relatief groot verlies- saldo. Terwijl de vaste lasten en arbeidslonen bleven stijgen. Hij was nu vier en veertig jaar, in de kracht van zijn leven. Maar ondanks hij nog altijd goed gezond was voorzag hij, dat hij dit lichamelijk niet lang zou kunnen volhouden. Daar was, behalve de zakelijke zorgen, in de eerste plaats zijn misstap, die hij steeds dieper betreurde. Geen dag kwam hij er los van. Na de terugkeer van vakantie van zijn vrouw was hij nooit meer in de woning van Rietje Scheiveen geweest. Ik zou het niet meer kunnen, wist hij. Daarom stuurde hij iedere maand een cheque. Blijk baar dacht Hielkje helemaal niet meer aan de affaire-Scheiveen. Maar vooral in -de kerk, als hij collecteerde en de bank passeerde, waarin Rietje zat, vermeed hij haar aan te kijken en had een schuldig gevoel. Soms zat hij 's avonds een poos in zijn kantoor naast de ontvangstzaal. Dat kon hij doen zonder bij Hielkje argaan te wekken, omdat zij veronderstelde, dat het zijn zorgen voor de zaak betroffen. Maar in werkelijkheid zocht hij naar een uitkomst uit dit dilemma, maar zag het niet. Ik kan ontheffing vragen uit mijn ambt, maar ik weet zeker, dat Hielkje op haar achterste benen gaat staan, want zij is en blijft de dochter van een grote Friese boer, met haar trots en standbewustzijn. Ze zou het niet begrijpen. Maar toch zal ik er aan moeten. Over een week of vier is het weer avondmaal, wat moet ik dan doen? Ik kan niet elke keer ziekte als voorwendsel aanvoeren om weg te blijven. Nota bene heb ik op de komende avondmaalszondag ook nog tafeldienst... En dan waren er de zorgen over zijn dochters. Was het de een niet, dan wel de ander. Want ter elfder ure hadden Fokje en Evert besloten toch niet te trouwen, maar voorlopig te gaan samenwonen. Op een zater dagavond, toen de andere meisjes uit waren, streek ze neer in het ouderlijk huis en zei het rustig. "Evert studeert nog; hij wil wat meer bereiken dan enkel gemeente-ambtenaar, al is hij dan nu chef van een groep. En dat duurt zeker nog twee tot drie jaren. Zelf wil ik doorgaan voor akte M.O. Dan neem ik van tijd tot tijd een school aan als tijdelijk onderwijzeres; die worden er vaak gevraagd. Of invallen voor een zieke bijvoorbeeld. Of tijdelijk een vacature opvullen, begrijpt U? Als je dan getrouwd bent, zit je eigenlijk veel meer gebonden. Trou wens....ze hebben niet zo graag een gehuwde onderwijzeres. Evert en ik hebben het goed doorgepraat en voor ons beiden lijkt dit de meest ideale oplossing: voorlopig zonder meer samenwonen." Hielkje en Giep hadden beiden met stijgende ontzEtting geluisterd. Fokje's moeder was doodsbleek geworden. Langzaam kwam ze over eind. minachtend neerkijkend op haar oudste docher: "Jullie doen maar...net als de varkens. Is dat de vrucht van onze opvoeding? Waar is je geloof gebleven? Schaam je je niet om als gedoopte jonge vrouw, die voor God en de mensen belijdenis van je geloof hebt afgelegd, zonder blikken of blozen ons een dergelijk plan voor te leggen. Als fait ac compli? Wees alsjeblieft dan zo vriendelijk om niet meer hier te ko men, wil je? Datzelfde geldt uiteraard ook voor Evert. Dat een dochter van een diaken van onze kerk met zoiets bij ons durft aan te komen! Het is gewoon het toppunt!" En zonder zich verder nog over de aan wezigheid van haar dochter te bekommeren, draaide ze zich om en liep het grote vertrek uit. Even later hoorden vader en dochter haar de trap bestijgen. Giep zocht zenuwachtig naar een sigaret en toen hij die gevonden had. stak hij hem op. Fokje leek helemaal niet ondersteboven van de ver ontwaardiging harer moeder. "Waarom trekt ma ons besluit zo dra matisch in het emotionele .vlak? Dat is toch onzin?" Dc vader rookte. Hij wilde antwoorden, maar wist op dit moment niet. wat hij moest zeggen. Naar zijn oudste dochter kijkend, die nu op haar beurt een sigaret aanstak en haar ene been over het andere legde, dacht hij: Fokje is onbetwist een knappe vrouw met haar een en twintig jaren. Ook zij had in haar trekken iets van haar grootmoeder uit Dronrijp. Vaag herinnerde hij zich. dat hij mevrouw Westra zo knap en deftig vond. Statig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5