Martin v.d. Jagt derde in sluitingsrit Eendrachtrijders In 1879 was Van der Lek de Clercq de rijkste Zeeuw. Kyo Glass kreeg gunstige optie voor aankoop grond DOE MEE EN WIN! L Bijstandsuitkeringen op Tholen f 800.000,- LAATSTE KRINGCONCOURS EENDRACHTRUITERS COUPON Donderdag 20 september 1979 EENDRACHTBODE 13 Wedstrijdtrimmer stapt over naar junioren KNWU Goede resultaten Eendrachtruiters. VOL LEY BAL Demarrage G.v. Dijke Uit het Zeeuws Tijdschrift Wet houder Koopman: om bedrijf naar Tholen te krijgen Niet te goedkoop Vrijages Ruim 66 hectare groen op Tholen Postzegelmarkt in Bergen op Zoom Korte suikerbieten campagne Pascha enige Thoolse hond met kwalificatie Véél Rode Kruis puzzelspelen, véél kansen! Meer dan 15.000 prijzen Voetpaden bejaarden woningen sneeuwvrij Begraafplaatsen Martin v.d. Jagt uit Oud-Vossemeer is zaterdag derde geworden tijdens de sluitings wedstrijd van de Eendrachtrijders op het industrieterrein van Tholen. De volgende dag werd hij in Halsteren eveneens derde, wat een goed begin is voor zijn eerste optreden in de A-categorie van de wedstrijd-trimmers. Martin v.d. Jagt, die al een paar B-wedstrijden had gewonnen, wil bij de KNWU gaan fietsen, zodat hij volgend jaar bij de Thoolse wielerrondes als junior zal bewijzen wat hij waard is. Hij moet binnenkort eerst in militaire dienst. De Eendrachtrijders troffen het zater dagmiddag prima met het weer en het aantal deelnemers, maar over de acht bochten in het parcours was men minder goed te spreken. Mede gezien de pre mies van de middenstand wil men wed strijden het liefst in de binnenstad orga niseren, zoals ook met de amateurronde gebeurt. De afzetting vormt daarbij echter het grootste probleem, maar de Eendrachtrijders hebben de moed nog niet opgegeven. De voorzitter van het wielercomité Oud-Vossemeer, dhr. G.P.A.M. Uijtdewilligen, trad zaterdag middag op een wagen van transportbe drijf Quaak als speaker op. Hij kon in de drie categorieën diverse premies aan kondigen, die door de juryleden A. Burghout en D. Lindhout werden geno teerd. Banketfabriek de Waal had zich garant gesteld voor de prestatieprijzen. Van de Thoolse en Fliplandse deelne mers eiste Martin v.d. Jagt het beste re sultaat voor zich op met de derde prijs in de A-groep, die werd gewonnen door L. Schreuders uit Aalst. 2. H. v.d. Laar, Aalst (winnaar prestatieprijs) 3. M.v.d. De Eendrachtruiters hebben zich goed geweerd op het kringconcours in Mid- delharnis. In de individuele dressuur- klasse B reed Wilna van Engelen een keurige proef met Pedro en werd ver diend eerste met 128 punten. Dit was tevens een winstpunt waard. Jet Brooi- jmans werd vierde met 119 punten. In de individuele dressuur klasse L 1 haalde Phily Brooijmans op Marjolein een 4e prijs met 117 Vi punten. Helen van Da len op Rio kwam met 100 punten niet in de prijzen voor. Het jb springen werd gewonnen door Helen van Dalen op Rio. Zij kwam foutloos rond en werd voor haar keurige rit als enige met een "goed voor stijl" gewaardeerd, wat haar ook nog 2 winstpunten opleverde. Ook het L springen werd een Thoolse zege: Phily Brooijmans op Marjolein. Het ging weer ouderwets goed en ze kwam foutloos rd. Dit leverde haar voldoende voor stijl op en 1 winstpunt. In de mid daguren was er een shownummer van paarden en pony's, Klavertje drie' ge heten. Hier behaalden Wilna van Enge len op Pedro, Phily Brooijmans op Marjolein en Jet Brooijmans öp Joris een 4e prijs. Het eerste herenteam van Amigos heeft zon dag deelgenomen aan het invitatietoernooi van de jubilerende vereniging Olympus '69 uit Halsteren. Vanwege het vroege aanvang- stijdstip was de eerste wedstrijd tegen Dio- medon I, uit Steenbergen, geen geweldige wedstrijd, maar Amigos startte sterk en men wist de eerste set in winst om te zetten. In de tweede set werd het duidelijk dat Amigos wedstrijdritme op moet doen aangezien er drie nieuwe spelers in het eerste team zijn gekomen, de tweede set werd dan ook door Diomedon gewonnen. De tweede wedstrijd ging tegen Meilust I,. Dit team werd afgelo pen seizoen kampioen in de tweede klasse. Ook nu pakte Amigos de eerste set maar op nieuw moest men de tweede set aan de tegenstander laten. In de derde wedstrijd stuitte men op een zware tegenstander uit de vorige competitie, het Bergse Tobec I. Vooral doordat er bij Amigos nog geen hechte sa menhang viel er in de verdediging nog wel eens een gaatje. De tegenstander maakte hier goed gebruik van en wist de eerste set te win nen met 15-12. Amigos liet op dit toernooi al blijken dat men een goede mentaliteit heeft, want in de tweede set startte men furieus en met uitgekiend aanvalsspel werd de tweede set gepakt. Opnieuw een gelijkspel voor het eerste. Het tot dan toe nog zonder verlies- punten zijnde Olympus II was 'e vierde tegenstander. De Amigosspelers beseften dat. indien men nog hoog wilde eindigen, een goed resultaat moest worden bereikt. In twee zeer goede en spannende sets werd een l-l resultaat bereikt. Amigos startte vol goede moed en wist in de eerste set een kleine voor sprong op te bouwen. Deze voorsprong hield men tot de stand 14-13 vast. ledereen zag vervolgens dat Amigos de set uit maakte ook de tegenstander gaf zich gewonnen, maar de scheidsrechter besliste dat de bal uit was. Olympus pakte dit buitenkansje met beide handen aan en won de set met 16-14. Amigos was nog niet helemaal hersteld in het begin van de tweede set en Olympus bouwde nu een voorsprong op, bij een stand van 14-11. in het voordeel van Olympus, 'kwam een van de sterkte punten van Amigos naar voren, een zeer goed eindschot. In een zenuwslopend slot trok Amigos tenslotte aan het langste eind en won met 17-15. De laatste twee sets waren tegen eilandgenoot Veronica uit St. Maartensdijk. Wat Amigos in de eerste set ook deed, er lukte niets en het was eigenlijk een wanvertoning van Amigos zijde. Amigos begreep dat men dit niet kon maken ten opzichte van het publiek en in de tweede set trachtte men de eerste set te doen vergeten. Amigos speelde toen enigszins zijn eigen spel en dit resulteerde in een 16-14 overwinning. Waneer een team ooit constant heeft gespeeld, dan is het Amigos want vijf maal gelijk spelen is een goede prestatie. De eindstand van dit toernooi was I Olympus II. 2 Tobec I, 3 Amigos I. Bij de prijsuitreiking bleek dat Amigos (Vrienden) zijn naam eer aan had gedaan aangezien de scheidsrechters van het toernooi de sportiviteitsprijs bij de heren had toege kend aan Amigos. De spelers van het vernieuwde eerste heren team van Amigos waren: Henk Nieuwenhuis, Frans van Treijen. Toon van Keulen, Evert Pater. Jan Dalebout, Rien van Dijke en Ad Vos. De competitie begint voor de teams van Amigos op I oktober 1979. Jagt Oud-Vossemeer 4. C.v.d. Corput, Ossendrecht 5. B. van Hoeyen, Roosen daal 6. M. Iriks, Bergen op Zoom 7. A.v. Veen, Aalst, 8. A.v.d. Stelt, Aalst 9. A. de Ruiter, Aalst 10. W. Musters. Bergen op Zoom. Bij de 21-B-rijders deed Gerrit van Dij ke een gooi naar de overwinning met een demarrage, maar hij werd ingelo-, pen. J. Potappel uit St. Philipsland moest wegens materiaalpech afstappen. Ook C. Schot uit Tholen viel niet in de prijzen. 1.1. van Oirschot, Putte 2. J. Botermans, Halsteren (winnaar prestatieprijs) 3. W. Nieuwkuik, Willemstad. 4. F. Rijpers, Huijbergen 5. G. Spildoorn, Steenber gen, 6. W. de Laat, Schijndel 7. S. Moernehout, Achthuizen 8. G. Huis mans, Steenbergen 9. G. van Dijke, Oud-Vossemeer 10. A. Jacobs, Wouwse Plantage. Bij de 35 C-rijders waren vijf streekren- ners. Alleen A. van Dijke uit Tholen reed in de prijzen, terwijl J. Potappel uit St. Philipsland uit zonder prijs moest doen. F. Hommel uit Oud-Vossemeer, T. van Dijke uit Tholen en L. Oostdijk uit St. Maartensdijk vielen uit. 1. H. Cruysweegs, Putte 2. A.v.d. Holst, Steenbergen 3. J. Schouwenaars, Noordhoek 4. C. Verraas, Bergen op Zoom 5. J. van Hoof, Zegge 6. H. Rob- berson, Etten Leur 7. A. van Dijke, Tholen 8. P. Vereist, Putte 9. A. den Braber, Fijnaart (winnaar prestatie- prijs). In het bijvoegsel van de Middelburgsche Courant van 6 mei 1879 stond een lijst met de 59 hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen in de provincie Zeeland. Bovenaan die lijst prijkte mr. Cornelis van der Lek de Clercq, die toen te Noordgouwe woonde, maar op 18 april 1811 in Stavenisse was geboren. Hij wordt aangeslagen voor een belastingbedrag van 3957,58. De tweede in rijkdom was al gezakt tot 2735,24 een in Hulst wonende rijkaard. De bezittingen van mr. Van der Lek de Clercq, waarvan kortgeleden nog een nazaat overleed, strekten zich uit te Burgh, Dreischor, Duivendijke, Ellemeet, Haamstede, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noord- welle, Oosterland, Ouwerkerk, Poortvliet, Renesse, Scherpenisse, Serooskerke op Schouwen, Sint Annaland, Sint Maartensdijk, Stavenisse, Zierikzee en Zonnemaire. Het kasteel te Haamstede was bijvoorbeeld ook van deze geboren Stavenissenaar. Deze gegevens kwamen we tegen in het jongste nummer van het Zeeuws Tijd schrift, een uitgave, ditmaal geheel ge wijd aan het 100 jarig bedrijfsjubileum •van het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have b.v. te Kapelle. Een bedrijf dat overal in Zee land zijn afnemers heeft en zeker ook op Tholen en Sint Philipsland al jaren goed bekend staat. De eindredacteur M.P. de Bruin, ook hoofd van het Documenta- "Om het bedrijf naar onze gemeente te krijgen, is een afwijkende optietermijn aanvaard. Bij de eerste onderhandelin gen heeft Kyo dat al als voorwaarde ge steld. Eerst was het tien jaar, maar later hebben we dat teruggebracht tot zeven jaar". Wethouder L.J. Koopman deelde dat maandagavond in de Thoolse raads vergadering mee op vragen van VVD- raadslid J.L. van Gorsel. Wegens een gewijzigde verkavelingsop- zet en uitbreiding van de produktie- ruimte van Kyo Glass op het bedrijven terrein in de Slabbecoornpolder bij Tholen stelden b en w voor, een raads besluit van 16 januari 1978 in te trekken. Daarvoor in de plaats moest een nieuw verkoopbesluit genomen worden, terwijl ook een perceel grond gereserveerd werd, evenals in januari vorig jaar. De- meerdere oppervlakte kost 21,04 per m2, exclusief BTW. De oude prijs was 15,76. Voor een strook grond met lei dingen van nutsbedrijven is er een gere duceerde prijs van ruim tien gulden. VVD-fractievoorzitter M. van Damme sprak van een vrij billijke grondprijs. "Eigen bedrijven die willen uitbreiden moeten een hogere grondprijs betalen. In Poortvliet is zo een stukje toekomstig industrieterrein voor een veel hogere prijs verkocht. We moeten opletten dat we niet teveel de kant opgaan dat we binnenkomers bevoordelen en eigen mensen het gelag laten betalen. We moeten een evenwicht zoeken, want de hogere prijs in Poortvliet zou mensen kunnen beletten een bedrijf in de eigen woonplaats te vestigen", aldus van Damme, hardop denkend, zoals hij het uitdrukte. Wethouder C.J. Moerland liet weten, dat er geen grond verkocht wordt die te goedkoop is. Voor elk plan wordt een exploitatieberekening gemaakt en wan neer nu blijkt dat die grond niet meer kost dan 21,04 per m2, dan wordt die prijs berekend. De gemeente maakt er geen winst op, zei wethouder Moerland. Wethouder Koopman vond dat raadslid van Damme wel een beetje overdreef, want in Poortvliet was de grondprijs maar drie gulden meer, maar nieuwe industrieterreinen zijn altijd duurder. Ook in St. Maartensdijk is daar niet aan te ontkomen. Een optie op industrie- grond wordt ook innv andere plaatsen dan Tholen gegeven. Zo is transportbe drijf Bijl in St. Maartensdijk optie ver leend op grond dat men nu pas aan koopt. Er wordt geen onderscheid ge maakt, zei wethouder Koopman. Hij deelde nog mee, dat Kyo op het indus trieterrein St. Maartensdijk was gewe zen, maar men wilde zich in Tholen vestigen. Een industrie mag zich vesti gen waar hij zelf wil, zei wethouder Koopman. Burgemeester E. Baerends zei wel de gedachte van dhr. van Damme te on derschrijven dat er voorzichtigheid ge boden is met grondprijzen en optieter mijnen om verschillen in de concurren tie te voorkomen. Op een vraag van mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven (CDA) over gegadigden voor industrie- grond zei de burgemeester, dat er vrij regelmatig contacten met bedrijven zijn en ook 'wat los-vaste vrijages'. "We zijn bijzonder alert en ook de secretarie-af deling is erg kien op dit soort zaken. Wie zich maar zwakjes als gegadigde toont, krijgt al direct uitvoerige informatie. Er zijn echter veel andere gemeenten die dat ook doen", zei de burgemeester. Raadslid W.L. Bijl (CDA) vroeg zich af, waarom de uitbreiding van de zuive ringsinstallatie niet aan de Noordkant geprojecteerd was in plaats van tussen de weg en de huidige installatie. Wet houder Moerland antwoordde, dat de grond aan de noordkant nog steeds ei gendom is van de visfabriek. Onder uitstekende weersomstandighe den werd het laatste kringconcours van de Kring Moerdijk e.o. j.l. zaterdag ver reden. Voor de organisatie stond de L.R. en P.C. Midden Flakkee te Middelhar- nis. Deze jonge vereniging organiseerde voor de eerste maal dit concours en deed het perfect. Zelden kan op een concours het geplande tijdschema worden aange houden. Nu liep men zelfs voor op het schema. Samen met het ideale terrein en het goede weer waren dit de oorzaken voor een geslaagd evenement. Geslaagd ook uit sportief oogpunt voor de L.R. en P.C. de Eendrachtruiters, waarvan een aantal leden aan dit concours deelnam. Bij de afdelingsdressuur behaqlde het viertal van de ponyclub 107 pnt, hetgeen een redelijk resultaat genoemd kan worden. Er was geen gelegenheid om te oefenen. Bij de individuele dressuur werden ook goede resultaten behaald. In ring 2 klasse B behaalde Jeroen Vroege op Fikri 131 pnt. De twee winstpunten die dit opleverde, waren voldoende om te promoveren naar de Klasse L. In de zelfde ring behaalde Rian Mulders met Jonker 127 pnt I winstpnt.) en een der de plaats. Lenie Hage reed ook in ring 2 op Rendo 126 pnt (I winstpunt) bij eikaar en Sylvia Brooymans op Martin was goed voor 117 [/z pnt. In de klasse L behaalde Mary Zeeman op Johny 112 pnt. In dezelfde ring reed ook Annelies Quist op Alarda 118 pnt en een 5e plaats en Anneke Jansen op Sita deed het nog beter. 121 pnt (1 winstpunt) en een der de plaats waren voor deze combinatie. Gieta Roggeband was in deze ring goed voor 112 pnt. in ring 3 reed Ingrid Brooymans op Martin 108 pnt bij elkaar. In de Klasse 11 behaalde Marja Brooy mans op Doriam 125 pnt (1 winstpunt). Bij de paarden waren slechts drie deel nemers. In de klasse B behaalde Wilna, van Engelen 129 pnt(l winstpnt.). Door dit resultaat werd zij le in haar ring. Jet Brooymans op Joris behaalde in dezelf de klasse 119 pnt. Helen van Dalen op Rio reed 100 pnt. In de klasse L was "Phily Brooymans op Marjolein goed voor 117 '/i pnt. Bij het B springen pony's werden Anneke Jansen, Lenie Hage en Ingrid Brooymans uitgebeld wegens drie weigeringen. Mary Zeeman op Johny werd bij het L-springen gediskwalifi ceerd omdat zij de laatste sprong na een weigering foutief nam. Bij het B- springen paarden werd Helen van Daalen eerste en bij het L springen paarden werd Phily Brooymans eerste. De werkzaamheden met betrekking tot het onderhoud en de aanleg van open baar groen breiden nog steeds uit. Met name in het afgelopen jaar heeft de aandacht zich sterk gericht op de aan plant van openbaar groen in de oude dorpskommen. B en W hebben de over tuiging, dat hiermede een positieve bij drage wordt verleend aan de verbetering van het woon- en leefmilieu. Bij deze overtuiging past ook het streven om bij het ontwerpen van nieuwe bestem mingsplannen een ruime plaats in te ruimen voor openbare groenvoorzie ningen, uiteraard voor zover een ver antwoorde financieel - economische ex ploitatie van de plannen dat toelaat. Dat het openbaar groen een respectabele omvang heeft aangenomen, moge wor den geïllustreerd door de navolgende cijfers: a. in totaal is in het seizoen 1978/1979 21.942 m2 beplanting en gazon aange legd; b. het bomenbestand binnen de kernen bedraagt thans 6406 stuks; c. de totale oppervlakte openbaar groen is van 48,2 ha. in 1975 tot 66,7 ha. in 1979 gestegen. Mede om een mentaliteitsverbetering met betrekking tot het behoud van het openbaar groen te bewerkstelligen, is dit jaar een proef genomen met het organi seren van een bijeenkomst waarop geïnteresseerde burgers suggesties kun nen doen ten aanzien van een in hun omgeving tot uitvoering te brengen be plantingsplan. Uitgaande van Postzegelvereniging "PH1LIGRANE" wordt op zaterdag 22 september in de "Korenbeurs", Potter straat 50 te Bergen op Zoom de eerste Postzegelmarkt georganiseerd. Dit is tevens de opening van het nieuwe verenigingsjaar 79/80. Door de aange sloten leden is gedurende de rust-perio de weer een grote collectie postzegels uit Nederland en de rest van de wereld bij elkaar gebracht, welke door de vereni ging op de postzegelmarkt aan leden en belangstellenden zal worden aangebo den. Om het postzegelen voor de gewone- en de ervaren verzamelaar mogelijk te houden zijn door de vereniging maxi mum prijzen vastgesteld, welke zeer aantrekkelijk zijn. De Postzegelmarkt is voor iedereen gratis toegankelijk. De zaal is open van 19.30 tot 22.00 uur. ABW 65 jr. ABW - 65 jr. Rijks gr- regel. WWV Totaal Aantal inw. 1 jan. 1979 Aantal uitkeringen per 1000 inwoners 1978 1977 1976 1975 Tholen Poortvliet Scherpenisse St.-Maartensdijk Stavenisse St.-Annaland Oud-Vossemeer 3 3 1 3 0 3 3 58 16 10 40 5 19 16 34 9 6 22 7 16 7 62 10 11 44 14 21 25 157 38 28 109 26 59 51 5370 1616 1338 3321 1477 2905 2194 29.2 23.5 20,9 32,8 17.6 20.3 23,2 32 15,5 24,7 32.5 22.6 23,2 27,2 27,6 21,1 27,9 39,1 27,8 19,8 27,0 20,5 13,7 19,0 30,2 15,2 15.7 21.8 16 164 101 187 468 18221 25,7 27,3 27,8 20,5 ABW Algemene Bijstands Wet. Rijksgr. regel. Rijksgroepsregelingen Werkloze Werknemers, Zelf standigen, Oorlogsslachtoffers. WWV Wet Werkloosheidsvoorziening. In het bovenstaande overzicht van het totaal aantal uitkeringen gedurende 1978, gespecificeerd per kern en per regeling zijn niet opgenomen de incidentele uitkeringen, de verstrekte geldleningen, de uitkeringen wegens verzorging/verpleging en de uitkeringen aan woonwagenbewoners. tiecentrum Zeeuws Deltagebied) komt in zijn artikel "Zeeland rond 1880" tot het vermelden van die uit de Middel burgse Courant gehaalde gegevens, wanneer hij nagaat, wat er op de 20ste verjaardag van Daniël Johannes van der Have (8 november 1879) nog meer ge beurde, behalve dat Van der Have met zijn bedrijf begon. Hij komt tot de con clusie dat het eigenlijk een dag was met maar weinig nieuws en haalt er waar schijnlijk daarom ook het verhaal maar bij van de toen meest vermogende lie den in ons gewest. In die tijd behoorde de ambachtsheerlijkheid Stavenisse en een groot deel der gronden aan mr. Cornelis van der Lek de Clercq, oud lid van de eerste kamer der staten generaal en oud-notaris te Zierikzee. Omstreeks 1863 (zoals men ook kan lezen in "Ze- landia lllustrata") 1885). Omstreeks 1863 kwam hij in het bezit van alle aan delen in het slot en de heerlijkheid Haamstede en was toen ook al bezitter van he) kasteel Moermont te Renesse. Zijn aanslagen in de grond- en personele belasting wijzen erop. dat de behuizing en het grondbezit bepaald niet gering waren. Hij stierf op huize Heesterlust onder Noordgouwe op 25 oktober 1886. Dit voor onze regio dan wat meer inte ressante onderdeel uit het artikel van de heer De Bruin hebben we er uitgelicht om vooral aan te tonen, dat er niet alleen in de bijdrage van de heer De Bruin, maar in het gehele Z.T. nummer 4 heel wat interessants te lezen valt. Weliswaar met het accent op familie en bedrijf Van der Have, maar daaromheen toch op het gehele Zeeuws gebeuren. Zo belicht de heer De Bruin als een on derdeel van zijn bijdrage ook de land bouw uit die tijd met een aktieve ZLM, met de naderende crisis, zodat de boeren tegen het winterseizoen de arbeiders moesten ontslaan om de kosten te druk ken. De rijken waren toen rijk en de armen zeer arm]. De arbeiders konden het hoofd nauwelijks boven water hou den. Zij stonden aan gene zijde van de streep en het socialisme zou pas in 1900 zijn entree in Zeeland doen. Zoals reeds opgemerkt staat er nog heel wat meer lezenswaardigs in dit ZT nummer 4. De bijdrage van G.J. Lepoeter: "Een kijkje in Zuid-Beveland tweede helft 19e eeuw." Toen de meekrap teniet ging en De suikerindustrie verwacht dit jaar een korte suikerbietencampagne. De start van de oogst en verwerking zal eind september zijn en men denkt tussen 15 en 20 december op te houden. Vorig jaar duurde de campagne veertien weken, nu rekent men op twaalf weken. Op grond van steekproeven verwacht de industrie dat tussen de 43 en 45 ton bieten van één hectare zal komen. Het gemiddelde was de afgelopen tien jaar 48 ton. Ook het areaal suikerbieten is nu kleiner dan vorig jaar. De produktie van witsuiker van 950.000 ton was vorig jaar uitzon derlijk groot. In 1977 en 1976 kwam er uit de Neder landse suikerbieten, waarvan toen een deel in buitenlandse fabrieken werd verwerkt, respectievelijk 871.000 en 892.000 ton, in 1975 was het 841.300 en in de zeven jaar daarvoor was 1971 met 771.100 ton het topjaar. de boeren redding zochten in de teelt van suikerbieten. Toen na de Afschei ding bij de protestanten de meningen meer verdeeld werden en vooral de be kende ds. H.J. Budding "de vader der Afscheiding in Zeeland" volle kerken trok. Zo stampvol, dat hij in elke verga dering bad: "Heere geeft ons minder volk of groter plaats." De heer Lepoeter schrijft dan in een ander artikel nog specifiek over Kapelle en Biezelinge. waar het bedrijf Van der Have werd ge vestigd als één gemeente, maar twee werelden. Prachtig zijn daartussendoor de oude foto's of afdrukken van prent briefkaarten. Vervolgens het verhaal en verslag van de viering van het 100 jarig bedrijfsjubileum Van der Have door D.W. Lindenbergh en de weer zo vlotte bijdrage van journalist G.A. de Kok (nu Haagse Courant) onder de titel "Het markante feest van een koninklijk be drijf'. Dan tenslotte het Zeeuws staten- en tweede kamerlid drs. H. Eversdijk over Zuid-Beveland: nu. Ook in die bij drage krijgt de landbouw uiteraard weer een flinke portie, maar ook de gehele maatschappelijke verandering in het Zuid-Bevelandse en de daarheen door lopende rode draad Van der Have. Dan nog de boekbespreking van de eindre dacteur over het door het jubilerende bedrijf zelf uitgegeven boekwerk "100 jaar Van der Have 1879-1979". Aan deze uitgave werd ook medewerking ver leend door ir. M.A. Geuze. Een bijzon der ZT nummer van inhoud, een bij zonder fraai nummer ook van uitvoe ring. Het Zeeuws Tijdschrift blijft goed. Pascha van Nolterveld van W.D. van Doorn uit Poortvliet was de enige Thoolse hond die bij de najaars veld- wedstrijden van de Nederlandse Ver eniging 'Langhaar' een kwalificatie kreeg: goed en een derde prijs. In het algemeen hebben de Thoolse honden het er niet zo goed afgebracht. De proe ven waren ook erg moeilijk omdat er niet zo veel wild was dan andere jaren. Niettemin was Quell van de Wupperaue van R. Jagerszky uit Weert, een drieja rige reu. zeer goed. Dit dier kreeg dan ook de eerste prijs. Don van de Linie- dijk. een door dhr. van Doorn gefokte vierjarige reu en nu eigendom van G.D.M. Hermans uit Ossenisse, werd tweede met goed. Blue van M.M. Punt uit Oud-Vossemeer viel buiten de prij zen. Dat gold ook voor Jenny van de Liniedijk van dhr. van Doorn. Een tweede prijs met goed was er voor de vijfjarige teef Astor van de Steenbergse fotograaf S. Boon. De jeugdproef, waarvoor geen Thoolse honden waren, werd gewonnen door Metha van het Axelse van J. van Cadsand uit Koewacht met zeer goed. Ook tweede prijswinnaar Brenda van de Molenpeel van H. Boen der uit Melissant kreeg de kwalificatie zeer goed. Vice-voorzitter van 'Langhaar', dhr.Jac. Prins uit Loenen aan de Vecht, reikte op 6 september de prijzen uit in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Hij bedankte ook wedstrijdleider van Doorn voor de goede organisatie. Dhr. van Doorn be dankte op zijn beurt weer de keurmees ters. officiële geweren, jachtheren en jachtopzichters. Deze najaarsveldwed- strijden verliepen erg plezierig. 4 4 ug 4U ^4 4^ ^4 4I4 4^ 4 O» «9 ^p ^p ^p ^p ^p ^p 0 -y,|r ljl— -,1,jp. m 3 Nu in het exclusieve Rode Kruis-tijdschritt Marathon ".verschijnt 3x per jaar. Gratis jaarabonnement voor deelnemende puzzelaars! Betaald jaarabonnement f 10.- voor niet- puzzelaars die het Rode Kruis-werk tóch extra willen steunen. Los verkrijgbaar f 1,50 per stuk overal waar tijdschriften worden verkocht. Plak onderstaande coupon op een briefkaart (40 cent postzegel) en stuur de briefkaart naar Nederlandse Rode Kruis Postbus 30427 2500 GK 's-Gravenhage Telefonische aanvragen 070-889272 (dag en nacht) STUUR MIJ EEN GRATIS/BETAALD JAARABONNEMENT OP DE "RODE KRUIS MARATHON" Naam mevr./heer Adres Postcode Woonplaats Postgiro-of bankrek. nr (opgave voor toezending van belang)' De gladheidsbestrijding van de ge meente Tholen heeft in het wintersei zoen 1978/1979 onder extreem slechte omstandigheden plaats moeten Deson danks zijn er geen specifieke knelpunten geconstateerd, zodat kan worden ge- conluceerd dat de huidige opzet van de gladheidsbestrijding geen ingrijpende wijziging behoeft. Wel zijn b en w van mening, dat bij wijze van proef aandacht besteed zou kunnen worden aan het sneeuwvrij maken van voetpaden bij de bejaardenwoningen. Om dit te kunnen aanpakken dient overgegaan te worden tot aankoop van een kleine sneeuw- schuif, die voor een traktor kan worden gemonteerd. B en W beraden zich nog over de wenselijkheid om over te gaan tot de aanschaf van een grotere strooier, voor gebruik in de kern Tholen en de Postweg. Gebleken is, dat met de thans in gebruik zijnde strooier te frekwent naar Scher penisse gereden moet worden om nieuw strooimateriaal te halen. Met de aan schaf van het hierboven genoemde sneeuwschuifje zal een bedrag gemoeid zijn van 1.500,— De aanschaf van een grotere strooier zou neerkomen op een investering van 25.000,— Tholen telt momenteel 12 begraafplaat sen, waaronder een vijftal waarop niet meer begraven wordt. Op enkele van deze begraafplaatsen vinden nog wel bijzettingen plaats. Momenteel is in voorbereiding een uitbreiding van de begraafplaats te Poortvliet. In de naaste toekomst dienen ook in Oud-Vossemeer en Tholen uitbreidingen tot stand te ko men.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 13