THOLEIM DERWIJS Twee praktijklokalen voor L.T.S. in St.Maartensdijk informatierubriek van de gemeente tholen WONINGBOUW VOOR DE EIGEN INWONERS IN GEVAAR? AFDELING SOCIALE ZAKEN: "NIET BIJ FINANCIËLE HULP ALLEEN!" OVERDENKING Kind en kinderbijbel MOGEN WIJ OP U REKENEN? PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Deskundige brandpreventie ook voor Tholen Donderdag 13 september 1979 EENDRACHTBODE 7 BEHEER VAN DE GEMEENTELIJKE DORPS HUIZEN Woensdag a.s. vergadering Welzijnscommissie SPREEKUREN B. EN W. Spreekuur Woningstichting Maandagavond half acht gemeenteraad Tholen Vakonderwijs Woningbedrijf Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Het kollege heeft het voornemen te onderzoeken of het gewenst is de positie van de beheerder van de dorpshuizen te veranderen. Zoals de zaken er nu voor staan, heeft de gemeente naast de uitgaven alleen maar de inkomsten uit verhuringen. De beheerder daarentegen heeft de inkomsten van het buffet. Tegenover die inkomsten staan in feite, behoudens hier en daar wat extra personeel bij bijzondere gelegenhe den, geen onkosten. Getracht moet worden om te komen tot een zekere kostenparticipatie (de beheerder draagt voor een gedeelte bij in b.v. de exploitatiekosten van het gebouw) door de beheerder. Het kollege staat ook een diskussie voor over de wijze van funktioneren van de beheerskommissies van de dorpshuizen. Sommige beheers- kommissies hebben namelijk de indruk te weinig invloed te kunnen uitoefenen op de gang van zaken omtrent de dorpshuizen. Het geven van meer bevoegdheden aan de beheerskommissies zal onderdeel van een onderzoek uitmaken. Woensdag 1 9 september 's avonds om half acht vergadert de wel zijnscommissie in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Tijdens de ze vergadering zullen onder meer de volgende punten aan de orde komen: a. bepalen huidige taak Welzijnscommissie b. informatie over bij de bevolking te houden behoeftenpeilingen en het vaststellen van de wijze waarop de bevolking zich kan uitspre ken. c. op grond van gehouden inventarisatie aanwijzen van factoren (bij voorbeeld jeugdwerk, vormings- en ontwikkelingswerk, muziek) waar aandacht aan besteed moet worden. Dit zal per kern plaats vinden. De vergaderingen van de Welzijnscommissie zijn openbaar. U bent dus van harte welkom. Aan het begin van de vergadering kunt u gebruik maken van het onlangs ingevoerde spreekrecht. In december 1976 verscheen de zogenaamde "Nota Bewoningspa- troon". Uitgangspunten van de nota zijn: het handhaven van bestaande funktionerende leefgemeenschap pen het verbeteren van de kwaliteit van het voorzieningenapparaat het beperken van verkeersbewegingen een schoon woonmilieu het tegemoetkomen aan de woonwensen het handhaven van het eigen karakter van ue woonkernen het handhaven van het open karakter van de landelijke gebieden In het kader van de nota bewoningspatroon zijn op Tholen de woon kernen Tholen en Sint-Maartensdijk aangewezen als zogenaamde op- vangkernen. Dit betekent dat naast de natuurlijke groei aan inwoners een extra groei van geringe omvang kan worden toegestaan. De over ige vijf kernen zijn aangewezen als plattelandskernen. Dit betekent dat in deze kernen ongeveer de natuurlijke groei mag worden opgevan gen. Om te zorgen dat de gemeente zich hier-aan houdt heeft de provincie een aantal mogelijkheden, zoals het goedkeuringsrecht op bestemmingsplannen. Tevens is de gemeente gehouden aan het kon- tingent woningen wat haar jaarlijks wordt toegewezen. Een kontingent bestaat zowel uit woningen uit de vrije sektor (bungalowbouw), pre miewoningen in de koopsfeer en woningwetwoningen in de huursfeer Sinds 1 975 is de toewijzing van het aantal woningen teruggelopen. In 1 975 kreeg de gemeente Tholen nog 21 1 woningen, in 1 975: 1 57, in 1976: 168, in 1977: 147, in 1978: 1 10 en in 1979: 93. Met deze terugloop in toewijzing kan de gemeente niet meer voldoen aan de vraag aan huurwoningen en de nog steeds niet afnemende vraag aan eigen woningen. Let wel: deze vraag komt van de eigen inwoners. Met de terugloop in toewijzing ontstaat ook de vrees dat op langere termijn een verschraling ontstaat op het gebied van onderwijs, het sociaal- kultureel leven in de diverse kernen, het winkelbestand enz. Een aantal konkrete voorbeelden (problemen) hebben zich aangediend in Poort vliet (bestemmingsplan "d'EE") en Oud-Vossemeer (bestemmings plan Dorpsweg). Het ziet er naar uit dat tegen eind 1981 in deze kernen niet meer voldoende bouwgrond aanwezig is. De ontwikkeling van nieuwe bestemmingsplannen wordt momenteel niet ondersteund door het provinciaal bestuur. Het gemeentebestuur zal op korte ter mijn over de gerezen problematiek in kontakt treden met het kollege van Gedeputeerde Staten. De meeste mensen hebben het idee dat de afdeling sociale zaken een gemeentelijke instantie is waar men aanklopt zodra men om een of andere reden financiële problemen heeft. De bijstandswet gaat ook niet veel verder dan die financiële ondersteuning. De meeste ge meenten hebben in het verleden hun taak echter ruimer opgevat. Naast de financiële ondersteuning werd ook gepoogd de mensen wat meer mee te geven, te weten een stuk hulpverlening gericht op pro blemen waarin betrokkene zich bevond. Met name dit laatste onderdeel is de laatste jaren een belangrijk deel gaan uitmaken de werkzaamheden van een afdeling sociale zaken. Zo ook in de gemeente Tholen. "Naar een afdeling sociale zaken nieuwe stijl" is de titel van een rapport dat onlangs is uitgebracht. Het rapport gaat in op een onder zoek dat is ingesteld naar de taken en de rol van de afdeling sociale zaken in de plaatselijke samenleving. Aan de hand van de resultaten van dit onderzoek is een minimum-ta kenpakket vastgesteld. Dit pakket geeft aan de taken die door de afdeling uitgevoerd behoren te worden. De taken zijn alsvolgt omschreven: a. de behandeling van financiële aanvragen volgens de wettelijke mogelijkheden en de landelijke normen; b de begeleiding van de mensen (kliënten) tijdens en ëventueel na de behandeling van de aanvraag. Dit houdt ook in dat wordt nagegaan of er ook andere problemen zijn dan financiële. Mocht dit zo zijn, dan wordt gezamenlijk getracht een oplossing te vinden terwijl ook kontakt opgenomen kan worden met een gespecialiseerde instel ling c. het verzamelen van informatie over de aard en de omstandigheden van de financiële aanvragen. Deze informatie kan leren dat proble men zich in het bijzonder bij een bepaalde bevolkingsgroep kunnen voordoen. De informatie kan ook leren dat een stukje problematiek zich bij verschillende mensen voordoet zodat er a.h.w. een aparte probleemgroep ontstaat. d. de opgedane kennis zoals onder punt c. genoemd maakt het mo gelijk dat er projekten op stapel worden gezet die zich in het bij zonder richten op het verbeteren van de maatschappelijke situatie van de probleemgroepen. Dit betekent, dat de hulpverlening van de afdeling sociale zaken zich op individuele personen richt, maar daarnaast ook op groepen van personen. De afdeling sociale zaken van de gemeente Tholen voldoet aan de onder a. en b. genoemde voorwaarden. De vorm van die wijze van hulpverlening (a. en b.) wordt bijstandsmaatschappelij werk genoemd. Het verlenen van financiële hulp, maar daarnaast ook het verlenen van hulp als men met zichzelf of met zijn omgeving in de knoei zit vraagt bepaalde kwaliteiten van de hulpverlener. Een opleiding op het gebied van het maatschappelijk werk is daarbij ontontbeerlijk. In de direkte hulpverlening van de afdeling sociale zaken van de gemeente Tholen zijn momenteel 4 mensen werkzaam met deze opleiding. Het signaleren van probleemgroepen en probleemsituaties zoals ge noemd onder de punten c. en d., en het opzetten van projekten voor de verbetering van de maatschappelijke situatie van deze groepen is nog een zaak waaraan de afdeling sociale zaken te weinig aandacht heeft kunnen besteden. Burgemeester en wethouders menen dat de afde ling sociale zaken ook op dit gebied een belangrijke en aktieve rol kan gaan spelen. Door rechtstreekse kontakten met kliënten is immers vast komen te staan dat ook op Tholen een aantal groepen zijn aan te wijzen: jeugdige- en langdurige werklozen, buitenlandse werknemers, gescheiden mannen en vrouwen, invaliden. Het kollektief aanpakken van eenzelfde soort problemen geeft, zo heeft de praktijk geleerd, vaak GEMEENTELIJKE SOCIALE DIENST „NIEUWE STIJL" BU JOC/BiW J/tA/Sre* Moer W*r ABttBICWT A+AS JW BtWA/S flCHrWAt BW w'r*£*~'A/6ST/ieK meer effekt dan een individueel gerichte hulpverlening. Om deze kol- lektieve aanpak uit te bouwen is echter eerst een onderzoek nodig naar de behoeften die binnen de groepen leven. In het kader van het welzijnswerk staat het kollege, nadat het onderzoek naar de mogelijk heden van gecoördineerd bejaardenwerk zal zijn afgesloten, onder meer een onderzoek naar de behoeften op het terrein van het jeugd werk voor. Zij konkludeert dat alsdan een aanstelling van een be roepskracht noodzakelijk zal zijn Tegelijkertijd met dit onderzoek kan dan ook een onderzoek worden gedaan naar de behoeften van andere probleemgroepen. Het wordt, zoals het er nu naar uitziet, lange ter mijnwerk. Burgemeester Baerends houdt a.s. maandag van 1 1.00 tot 1 2.00 uur spreek uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Eveneens in het gemeentehuis vinden de spreekuren plaats van de wethouders Moerland, Koopman en Ver- sluijs en wel a.s. maandag van 1 5 .30 tot 1 6 .30 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. De stichting "Beter Wonen"' houdt iedere maandagmorgen spreekuur van 11.00 tot 1 2.00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Jezus zeide dan nogmaals: Voorwaar, voorwaar Ik zeg u: Ik ben de deur der schapen Joh. 10:7' Jezus spreekt bovengenoemd Woord, omdat Hij de mensen om Zich heen er vaart als dolende schapen, die geen her der en geen thuis hebben. Ze zijn aan zichzelf overgeleverd; ze moeten het doen met de gedachten van het eigen verstand en met de gevoelens van het eigen hart en daardoor hebben ze geen enkel houvast. Ze grijpen zich dèn aan de éne leraar en leer vast en dèn weer aan een andere. Elke keer blijkt echter, dat het vals houvast is en dat ze geen stap dichter bij het wérkelijke leven ge- De Classicale Hervormde Jeugdraad Tholen heeft donderdag 6 september een bijeenkomst gehouden voor leids ters en leiders van zondagscholen en jeugdclubs. Ds. Verboom uit Waddinx- veen sprak over het thema 'Kind en kinderbijbel'. "Een kind is een ge schenk, dat God uitleent. Het wordt met zonde geboren, maar het is een kind van het verbond", aldus ds. Verboom. Verder kwam het gebruik van de kin derbijbel ter sprake. Na verschillende kinderbijbels de revue te hebben laten passeren, legde ds. Verboom er de na druk op, dat de leeftijd van de kinderen bepalend is voor welke kinderbijbel er gekozen kan worden. Niet vergeten mag worden, zo compleet mogelijk te werk te gaan. Een gebrek van de meeste kinder bijbels is, dat ze selecteren. Wat de praktijk van het jeugdwerk be treft, spelen vooral de sfeer en de en tourage een zeer grote rol. Dat kunnen de kinderen zich later nog herinneren. Contact tussen kerkeraad en jeugdwerk is zeer belangrijk. De jeugd van nu is toch de gemeente van morgen? In de pauze was er een tentoonstelling van materiaal, dat op de verschillende zon dagscholen wordt gebruikt. Daarna was er nog gelegenheid om met de inleider van gedachten te wisselen. Ds. Th. W.H. v.d. Heyden uit Oud-Vossemeer, voor zitter van de classicale hervormde jeugdraad, had de leiding van de bij eenkomst. komen zijn. Ze zwerven als schapen door de gevaarlijke wereld...ze worden heen en weer geslingerd door allerlei wind van leer en komen ten öm in de wanhoop en pijn van een vastgelopen leven. Van de weeromstuit bouwen vele men sen allerlei ménselijke zekerheden om en onder zich. Bijvoorbeeld een goede positie....een fors saldo op het spaar bankboekje...bezittingen waardoor je kunt zeggen: wie doet me wat; of vluchten mensen in een hoogmoedig- eigenwijze stijl van: 'k heb met niemand iets te maken, ik maak zélf wel uit wat ik doe en wat ik laat. Mensen proberen zonder hulp in het leven overeind te blijven, maar zij zullen vroeg of laat ontdekken, dat ze hun levenshuis op drijfzand hebben gebouwd en dat hun bestaan langzaam maar zeker wegzakt in de modder van het natuurlijke leven, totdat alles verdwenen is in de duisternis van de dood en het verderf. Jezus ZIET, dat mensen uit zichzelf verloren schapen zijn, die het leven ver gooid hebben, omdat ze het beter meenden te weten dan hun Herder; Je zus ZIET dat mensen gedoemd zijn tot de eeuwige rusteloosheid in het rijk van vuur en pijn, omdat ze hun eigen weg zijn gegaan, Jezus ZIET, dat mensen uit zichzelf thuisloos zijn en zwerven door de woestijn van deze wereld, totdat zij zuchtend neerzijgen in het rijk van de dood. En ómdat Jezus dit ziet en ómdat Jezus de Heiland, de Redder van verloren schapen is, zegt Hij tegen die schapen: ■Ik ben de deur der schapen. Met andere woorden: Door Mij kom je in de schaapskooi...door Mij ontvang je be scherming...door Mij kun je je veilig voelen voor tijd en eeuwigheid...door Mij is er léven mogelijk. Wie door Mij binnenkomt zal behouden worden van de zinloosheid, van de toekomstloosheid en van de eeuwige verlorenheid; wie door Mij binnenkomt zal in en uitgaan en weide vinden, grazige weide. Wat geweldig is dat. Jezus, die u en mij ziet zoals we zijn, maar die ons niet aan ons lot overlaat en ons uitnodigt om binnen te komen in de schaapskooi dóór de deur van de schaapskooi. Wat on voorstelbaar. Jezus, die zichzelf geeft als een losprijs voor velen, om daardoor verloren schapen te redden. Wat onbe grijpelijk. Je kunt een nieuw leven ont vangen uit genade, als je aan de roep stem van de Heiland gehoor geeft en binnen komt. Jezus zegt: Ik ben de deur der schapen, komt tot Mij allen die ver moeid en belast zijt en Ik zal u rust ge ven. Nu weten we allemaal hoe onvoorstel baar eigenwijs schapen kunnen zijn. Ze willen nooit wat de herder wil. Zijn wij ook zo? Lopen wij óók liever de schaapskooi van de goede Herder voor bij? Of, of laten we ons overwinnen door Zijn liefde en kómen we door Hem de schaapskooi binnen; geven we ons ge wonnen aan Zijn levenschenkend Woord en gehoorzamen we Hem als Gods schapen? Ja maar, denkt u misschien, kun je schaap van Jezus zijn? Het IS mogelijk, door de H. Geest, om in het geloof het volle vertrouwen van het hart op Jezus Christus te zetten; het IS mogelijk, door Hem die zegt: Ik ben de deur der scha pen, om je volledig aan Hem over te geven. Het IS mogelijk, voor u en voor mij. Gelóóft dan het Woord des Heren en lééft eruit. Ds. J.J. Roodsant, St. Maartensdijk. Volgende week, van 17 t/m 23 sept, is toebedeeld aan het Prinses Beatrix Fonds, om haar jaarlijkse inzamelings actie te houden. Het Fonds werd in 1956 opgericht als Nationaal Fonds voor de bestrijding van de kinderverlamming. Later werd het Het Prinses Beatrix-Po- liofonds en nog weer later, na uitbrei ding van de doelstelling de "Stichting Prinses Beatrix Fonds". Dat Fonds, dat zorg draagt voor poliopatiënten, spastici en vele andere groepen van lichamelijk gehandicapten, klopt ook dit jaar bij de Nederlandse bevolking aan om een bij drage. Uw bijdrage, om haar taak t.o.v. de on der haar doelstelling vallende gehandi capten te kunnen uitvoeren en dat moet nog steeds. Ondanks de vele sociale voorzieningen is er dat beetje extra hulp noodzakelijk voor velen, om ze beter te kunnen laten functioneren in onze maatschappij, om ze letterlijk op weg te helpen, om ze ook eens een vacantie te gunnen, om hun huis iets beter aan te passen en gaat u zo maar door. Vijf miljoen gulden per jaar is daar voor nodig! Laat uw kans niet voorbijgaan om onze gehandicapten te helpen. Geef royaal in de collecte bus of op giro 969, Prinses Beatrix Fonds, 's Gravenhage. B. en w. stellen de Thoolse gemeenteraad voor, geld uit de gemeentekas beschikbaar te stellen omdat het rijk met 20.800 gulden te weinig op tafel legt voor de bouw van twee praktijklokalen voor de L.T.S. in St.Maartensdijk. Het tekort wordt in het voorstel niet genoemd. Maandagavond om half acht neemt de Thoolse raad hierover een beslissing, nadat eerst dhr. J.W. Hilbron uit Tholen zal zijn beëdigd als lid van de WD-fractie. Sinds 1972 huurt de gemeente van het rijk de voormalige landbouwschool te Scherpenisse voor de lts., die in St.Maartensdijk het hoofdgebouw heeft. De lokalen zijn echter niet langer toe reikend wegens de stijging van het aan tal zesde klassers van de lagere scholen en de grotere belangstelling voor het la ger beroepsonderwijs. Ter overbrugging maakt de LTS nu gebruik van het voor malige gebouw van de Toetssteen in St.Maartensdijk. Deze accoodatie noe men b. en w. zeker niet ideaal, maar volgens het college is er ook sprake van een gevaarlijke situatie. De leerlingen moeten meerdere keren per dag de vrij druk bereden Provincialeweg overste ken, waarbij de mogelijkheid van een ongeval natuurlijk nooit kan worden uitgesloten. Gezien die argumenten verdient het volgens b. en w. aanbeve ling, het gebruik van de Toetssteen zo kort mogelijk te doen zijn. Hoewel de lts in principe volledig voor rekening van het rijk komt, zien b en w ook hier (evenals bij het lager- en kleuteronder wijs) dat de rijksnormen niet toereikend zijn. Daarom wil het college het tekort voor de twee praktijklokalen, die vol gens het zogenaamde koppelunitsys- teem gebouwd worden, door de ge meente laten betalen. Bij 'de twintig agendapunten voor de raadsvergadering vgn maandagavond zijn dit keer een zeer klein aantal ingekomen stukken. Daarbij is de aanvraag van de school met de Bijbel Poortvliet voor ministriële goedkeuring voor de uitbreiding van het schoolgebouw met een vierde lokaal en de daarbij behorende visie van b en w. B en w stellen de Thoolse gemeenteraad voor, het aantal uren vakonderwijs voor de openbare lagere scholen in 1980 op 1 3/35 (38:35) per week te bepalen. Dit aantal klokuren is de basis voor het ge ven van een voorschot voor het bijzon der lager onderwijs. Het getal wordt be paald door het aantal lesuren vakon derwijs (per week) op alle o.l.s.'en op Tholen' te delen door het wettelijk verplicht aantal leerkrachten die aan de o.l.s.'en verbonden zijn. Bij deze bere kening mag geen rekening gehouden worden met scholen waaraan geen va konderwijzers verbonden zijn. Ook de aan de scholen verbonden boventallige leerkrachten mogen niet worden mee gerekend. Op Tholen is op de volgende scholen een vakonderwijzeres aanges teld voor de handvaardigheidsvakken: Ter Tolne 16 xh uren en 10 verplichte leerkrachten, De Eevliet 5-3, De Rie- burch 4 Vi-8, De Schalm 3-6, De Ca- sembrootschool 5 Vi-5, Die Heene- trechtschool 3 V5-3. Aangezien steeds minder het wederkerigheidsbeginsel wordt gehanteerd, dat openbare bestu ren, ambtenaren of instellingen geen le ges moeten betalen voor verleende diensten, willen b en w die bepaling uit de legesverordening 1977 schrappen. Behalve de gemeentebegroting wordt ook de begroting 1980 van het woning bedrijf aangeboden. Er is een nadelig saldo van 662,19 (in 1979 was de ra ming 3135,70). De saneringspanden leveren bij de kapitaaldienst een tekort van 1531,63 op. Voor de vooroorlogse woningwetwoningen in St.Maartensdijk is evenals voorgaande jaren geen stor ting in het onderhoudsfonds meer ge raamd. De rente wegens belegging van deze fondsen bij de gemeente, is vol doende om de noodzakelijke onder- THOLEN za. 15 sept: Geref. Kerk, orgelconcert door KJ. Mulder za. 15 sept: wielerwedstrijden RFC sept. 22-23: sluitingstocht 15-16-22-28-30 sept: koffietochten vr. 21 sept: zangavond Herv. Kerk STAVENISSE vr. 14 sept: 20.00 uur Dorpshuis, film disco avond P.J.Z. SINT ANNALAND tot 1 okt: Streekmuseum De Meestoof, "Zo maar een jaar....1906" en "Mer klappen" ma. 17 sept: 19.30 uur studieclub glas tuinders over slateelt en radijsproeven BERGEN OP ZOOM zo. 16 sept: Goddelijke Voorzienig- heidskerk, orgelconcert door Jacques van den Dool uit Den Bosch t/m 22 sept: Sticht. Etcetera, penteke ningen van Dick Bruna zo. 16 sept: Markiezenhof, 12.00 uur Geestelijke liedkunst in de 19e en 20e eeuw. tot 21 okt: Markiezenhof, 150 jaar Kerk van de H. Maria ten Hemelopneming do. 13 sept: Moller lyceum, 8-10 uur schrijfavond Amnesty International NIEUW VOSSEMEER tot 15 sept: A.M. de Jonghuis, expositie Bulletje en Boonestaak BRUINISSE za. 15 sept: Hengelconcours SINT MAARTENSDIJK za. 6 okt: zangavond in Haestinge Roxy Uit elkaar 12 j do 20 u, vr+za houdskosten te dekken. De stortingen in het onderhoudsfonds zijn trendmatig verhoogd: voor losse huizen van 850 naar 900 gulden, voor autoboxen van 90 naar 100 gulden. Voor complexen die nog een negatief onderhoudsfonds heb ben, is een hoger bedrag gestort. Ook is hier geen rente wegens belegging ten laste van de fondsen gebracht. Verder is aan de positieve fondsen een lager ren tepercentage toegevoegd dan de van de gemeente ontvangen V/2%. Het grond bedrijf 1980 heeft een tekort van 72.000 gulden. Dit bedrag wordt toegevoegd aan de boekwaarde van de gronden. 18.45 21.15 u, zo. 16, 18.45 21.15 u, ma, di, wo 20 u. Pippi in Taka Tukaland a.l. za, zo, wo 14 u. Kom en doe het met mij 18 j vr+ za 23.30 u. Luxor Exit do 20 u, vr. 21.15 u, za. 18.45 u, zo 16+ 18.45 u, di wo 20 u. Porno pretjes in ach te bedjes 16 j vr .23.30 u.za 21.15 23.30 u, zo. 21.15 u. Explosion of the dragon 12 j zo 14 u. De door de gemeente Bergen op Zoom aan te trekken brandpreventiedeskun dige kan op declaratiebasis ook de ge meente Tholen adviseren. Op dit mo ment ontstaat er wegens gebrek aan mankracht en deskundigheid een achterstand in het uitbrengen van ad viezen. De regionale brandweer is nu in het bezit van radiologische mee tapparatuur, die nog verder uitgebreid wordt. De meetwagen van de Bergse brandweer treedt in toenemende mate regionaal op, ook op Tholen. De verwachting is, dat in de toekomst de Regionale Brandweer Roosendaal en Bergen op Zoom samengevoegd zullen worden tot een regionale brandweer. De samenwerking met Bergen op Zoom is uitstekend en b en w vinden het voor Tholen van belang, dat er bij begroting van de regio een dependance van de re gionale brandweer in Bergen op Zoom gevestigd blijft. De alarmering gebeurt dan wel vanuit Roosendaal, waar de centrale geheel vernieuwd wordt. Er worden vaste centralisten opgeleid. Wat de Thoolse brandweer betreft, zijn er alleen wat huisvestingswensen. In de voormalige garage van gemeentewerken te St. Annaland kan de waterwagen van de Regionale Brandweer komen. De werkplaats kan geschikt gemaakt wor den als theorielokaal voor de St. Anna- landse brandweer. Voor stalling van de brandweerauto Stavenisse is nog geen oplossing gevonden. IlA/UWV\AA/\AAAAAAA/VVVWVYVWUVVVVVVV,1 Mijn klanten vragen goedkopere bankstellen en slaapkamers, dus betrek ik tegenwoordig ook van an dere fabrieken. Giep knikte, toen hij de brief had gelezen: de man heeft nog gelijk ook. Na veertien dagen had hij een derde deel van de voorraadhal leeg. Bestellingen kwamen er weer mondjesmaat binnen. En toen hij de foto's en offerte kreeg van de bankstellen, die hij aan de detaillisten voor nog geen vijfhonderd gulden zou kunnen leveren, begon hij zuchtend het nummer van de fabriek in Leeuwarden te bellen. Ik ontkom er niet aan, wist hij. In oktober maakte Rinske haar omgang met Rob Voorbergen uit. Tot grote verbazing van Tonnie. "Meid, je lijkt wel gek! Je doet een hard- stikke goed huwelijk, als je te zijner tijd met Rob trouwt! Apothekers verdienen kapitalen! Moet je die slee van een wagen van zijn vader eens zien! En hun huis!" Rinske keek haar zuster nijdig aan. "Waarom trouw jij dan niet met hem, als je zo graag een goed huwelijk wilt doen? Ik kan je echter verzekeren, datje niks meer te vertellen hebt, als je eenmaal zijn vrouw bent. Hij is een dictator, dat kan ik je vertellen. Net als bij zijn vader thuis. Die beslist in alles en ma Voorbergen heeft niks in te brengen. Zelfs Maria, Robs oudste zuster, nota bene al twee en dertig en acht jaar getrouwd, zegt als ze een weekeind logeert met haar man en kinderen: ja pa... ik zal er aan denken, pa, ik doe mijn best ervoor, pa..." Ze snoof verachtelijk. "Eer dat ik me toch zo op m'n kop laat zitten! Wil, dat ik mee ga naar de katholieke kerk en als we kinderen krijgen, moeten ze katholiek gedoopt worden! Met mijn gevoelens wordt in dit opzicht helemaal geen rekening gehouden!" Tot Gieps grote verbazing was Hielkje zwaar ontstemd over Rinske's besluit. "Je hebt te overijld gehandeld," was haar oordeel. "De soep wordt nooit zo heet gegeten als ze Wordt opgediend. Met een beetje goeie wil en overleg zou er best een compromis gevonden zijn." "Maar niet met pa Voorbergen," weerlegde het meisje. "Als je het mij vraagt... achteraf bekeken was hij helemaal niet zo gelukkig met de keuze van zijn jongste zoon. Omdat ik niet katholiek ben natuurlijk. En Rob laat zich natuurlijk opwarmen door zijn ouwe heer..." "Pardon?" viel Giep haar in de rede, met opgetrokken wenkbrauwen zijn dochter aankijkend. "Nou ja... vader dan. Hij en Rob, dat is twee handen op één buik." Rinske sneed met nijdig gebaar een boterham door. "Nu zal de pipa wel proberen zoonlief te koppelen aan Anita. Dat schlemielige assistentje in de winkel. Die spriet! En natuurlijk zwaar katholiek. Ik heb altijd al het gevoel gehad, dat meneer Voor bergen wat tegen me had." "Ik blijf van mening, datje te impulsief gehandeld hebt," meende Hielkje. Maar pas in de slaapkamer had ze de moed haar man te vragen: "Ben jij soms tussen die twee aan het stoken geweest?" Giep liep rood aan. "Je bent niet lekker, als je zoiets denkt. Waarom zou ik?" "Nou, jij had het er niet zo op. Vanwege dat geloofsverschil." "O, als je mijn mening wilt horen... ik ben blij, dat het uit is. Eigenlijk verdient Rinske een heel ander type jongen." "Zo?" Hielkje ontdeed zich van haar jurk, de man aankijkend. "Ik vind die jongen van Voorbergen anders een keurige knul. Hij kan echt wel met zichzelf voor de dag komen." Giep schudde enkele malen 't hoofd. "Liefje, Rinske lijkt in menig opzicht op jou. Jij zou nooit met me getrouwd zijn, als je tot de ontdekking was gekomen, datje bij bij niks te vertellen zou hebben. Dat ik de dictator-in-zakformaat thuis zou zijn." "Allicht niet! Stel je voor!" "En wil je dan wel, dat een van je dochters bij voorbaat al gedoemd is te fungeren als voetveeg van haar man, als ze eenmaal met hem getrouwd is? Ik wou je wijzer hebben. Jij staartje blind op de positie van die Voorbergen. Omdat hij straks de apotheek van zijn vader gaat overnemen. Een goed huwelijk schijnt bij jou heel erg belangrijk te zijn. Liefde en wederzijds respect hoeft in jouw ogen in een huwelijk zeker geen rol meer te spelen?" Maar Hielkje was niet te overtuigen. "Ik blijf er desondanks bij, dat ze een te ondoordachte beslissing heeft genomen." Giep liep naar de badkamer. "Als je er zo over denk, waarom stel je morgen dan geen pogingen in het werk hun omgang te lijmen?" Maar daarop gaf Hielkje geen antwoord. Het leek wel of de goede jaren voor het gezin Geugies ineens voorbij waren, want de ene narigheid was nog niet voorbij of er was plotseling weer een andere. Op een avond kwam Tonnie al vrij vroeg weer thuis. Ze was een uurtje tevoren via het verbindingshek overgewipt naar haar verloofde, die een lang weekeind thuis zou zijn. Doorgaans bleef ze daar tot half elf, elf uur en soms waren Giep en Hielkje al naar bed Maar nu moest de klok nog negen slaan. Daarom keek Giep verwon derd op, toen hij opeens zijn dochter in de kamer zag. Hij zat te lezen in de avondkrant; Hielkje had een vergadering en zou pas laat thuisko men. "Wat ben je vroeg?" merkte hij op. Tonnie stak een sigaret op en inhaleerde diep. "Ze hebben Jan opge pakt en naar een inrichting gebracht. Wat zegje daarvan? Hij deed nooit iemand kwaad...nooit! Hij is de goedheid zelve...snap je nu zoiets?" Giep, die het niet erg op de achterlijke jongen had met z'n b.h.-hobby, haalde de schouders op. "Er zal heus wel iets voorgevallen zijn." "Het had niks te betekenen. U weet, hoe hij is: Dat verzamelen van beha's is een obsessie voor hem. Toegegeven, het is au fond vreemd, maar er zijn zoveel mensen die er wonderlijke en eigenaardige ge woontes op na houden. En kan die jongen 't helpen, dat hij zo is? Allemaal het gevolg van dat ongeluk". "Je had 't over, dat het niks te betekenen had..." "O, hij vroeg die griet van Oomkes om een beha. Diep liep er toevallig met haar hond langs. Het is al een week geleden. Pa en moe van Zalinger hebben het gelukkig geheim kunnen houden. Je vertelt het niet verder, hoor! Ze hebben het mij ook in vertrouwen gezegd, omdat ik Jan natuurlijk miste. De vader van Lena Oomkes is hier iets bij de politie. Ze hebben me zijn funktie wel genoemd, maar weet ik veel....ik kan die rangen niet uit elkaar houden." "Adjudant," zei Giep lachend. "Ik zat net te denken: commandant, maar dat i^Jjtij natuurlijk niet. Nou, meneer Oomkes heeft er werk van gemaakt. De aanklacht luidde: een vrouw lastig gevallen en haar een oneerbaar voorstel gedaan. Moet je wat? Wat een rotstreek, he? t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 7