W.M.Z. begint vandaag met grote schoonmaak (D Koninklijk zilver voor uiencontroleur I. Kwaak K Thoolse cafe's langer open 1 U BOUMAN POTTER De Schelde De Schelde ook voor vloer- en dakplaten oTt BiBLlOr^>\ Donderdag 13 september 1979 35e Jaargang no. 44 Waterleidingnet op Tholen wordt grondig gereinigd tiutAJr <s*+CULa JJL 4 De watermaatschappij Zuid-West Nederland (WMZ) is van daag begonnen met het schoonmaken van het buizennet op het gehele eiland Tholen. Als eerste aanzet kreeg woensdagnacht en vanochtend vroeg de toevoerleiding Halsteren/Tholen, die een doorsnee heeft van 30 cm, een grote beurt. Ons eiland werd vanmorgen van water voorzien uit de watertoren in Scherpe- nisse. Wie wordt naaldprinses 1979? Bruin water Hard nodig Overleg Binnen korte tijd komen b en w van Tholen met voorstellen bij de gemeenteraad om het sluitingstijdstip van horecainrichtin- gen te verruimen, maar tegelijk ook strenger toezicht te kunnen uitoefenen op geluidshinder. Voorzitter A.J. Slager van de ho- recabond Tholen is blij met die verandering, want volgens hem moeten de goeden nu onder de kwaden lijden. Meer vrijheid Sportkantines Pak ze aan - Veertig jaar objectief en deskundig keurmeester Uiencontroleur Izak Kwaak uit St. Maartensdijk viel dinsdag middag bij de viering van z'n veertigjarig jubileum een verras sing ten deel, waarvan ook z'n kinderen niet op de hoogte waren: de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Burgemeester E. Baerends speldde hem de onderscheiding op in de Stadsherberg, in aanwezigheid van verschillende collega's en relaties. yvoninginrich r ng Molenstraat Poortvliet Lid\ereniging Goud-en Zilversmeden DE ZAAK WAAR VAKWERK EEN BEGRIP IS Uiendeskundige Bewondering Elite Onafhankelijk i «t Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ12.50 per halfjaar, per post 1 5,50, losse nummers ƒ0,60 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7.00. Hoofdredacteur G. Heijboer. Maandag komt de grindweg in Tholen aan de beurt en vervolgens het gehele stadje Tholen. Na vijf weken gaat de W.M.Z. naar Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Anna- land en Oud-Vossemeer. Via adverten ties en berichten in de E.B. worden die inwoners echter tijdig op de hoogste gesteld. Ook buiten de bebouwde kom men worden de waterleidingbuizen schoongemaakt. Drie a vier dagen voordat er met een straat wordt begon nen, krijgen de betrokken bewoners een brief van de W.M.Z. waarin de preciese schoonmaakdag wordt genoemd. Ze moeten op die dag de hoofdkraan voor de watermeter dichtdraaien. Aangezien Steeds meer mensen ontdekken dat De Schelde in Bergen op Zoom het goede adres is voor vloer- en dakplaten. Direkt uit voorraad leverbaar èn... interessante prijzen! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Advertentie IM Op de 2de regionale consumen tenbeurs Expo-Tholen zal de naaldprinses 1979 bekend wor den gemaakt, dat kan u ook zijnhet is allemaal binnen uw bereik. Wat u moet doen is gewoon zich aanmelden voor de modeshow van zelfgemaakte kleding, deel name is in alle leeftijdsgroepen mogelijk, er zal in drie catego rieën geshowd worden: kinder kleding, gelegenheidskleding en dag- en vrijetijdskleding. Het mag kleding zijn die u voor deze modeshow zelf gemaakt hebt, misschien hebt u nog iets leuks hangen, het mag allemaal, en indien u uw creatie zelf niet kunt showen, mag u een ver vangster aanwijzen. Iedere deelneemster ontvangt een leuke herinnering en er zijn leuke prijzen beschikbaar. Nu opgegeven: Expo-Tholen, Postbus 12, Oude Tonge of bellen 01874-1454. li ontvangt dan alle gegevens thuis. Echt doen, nu meteen!.... Advertentie IM sommige hoofdkranen misschien in ja ren niet zijn dichtgedraaid, kan men dat tevoren proberen. Lukt het dan niet, dan komt de W.M.Z. helpen. Door middel van een geluidswagen wordt het einde van de werkzaamheden in een straat bekend gemaakt, na het openen van de hoofdkraan verdient het dan aanbebe- veling, alle leidingen in uw huis zolang door te spoelen tot u helder en schoon water hebt. De grote schoonmaak van de W.M.Z. kan namelijk gepaard gaan met bruin water, ook wanneer men niet in de straat woont waar de schoonmaak op die dag plaatsvindt. "Onvoorspelbaar kun je tij dens de werkzaamheden bruin water binnen krijgen. Dat komt omdat door het afsluiten van buizen het stroombeeld in andere leidingen wordt veranderd", zegt dhr. J. Flipse, hoofd van de WMZ- distributie. De schoonmaak is een kost bare operatie: vijftig cent per meter. Het werk wordt door eigen personeel uitge voerd: fitter A. Scherpenisse uit Poort vliet en voorman-fitter L.J. Wesenbeek uit Ossendrecht. Zij worden af ën toe bijgestaan door een wisselende derde man. De heren Scherpenisse en Wesen beek hebben ook de schoonmaak van het Halsterse leidingnet voor hun reke ning genomen. "In Halsteren bleek het hard nodig en we hebben dan ook niet geaarzeld om nu het eiland Tholen aan te pakken. Voor het eerst sinds 1930 worden de Thoolse waterleidingbuizen op deze wijze schoongemaakt", aldus dhr. J. Ze gelaar, hoofd van het WMZ-district Tholen. In de loop der jaren zijn de lei dingen verontreinigd door roest, slib en mangaan. Met een compressor wordt lucht in de leiding geblazen om de schubben met 'troep' uit de buizen te krijgen. Een brandkraan fungeert dan als spuileiding. Men gaat net zo lang door, tot het water helder is. In het la boratorium wordt het mangaan, het slib en de ijzerverbinding onderzocht. De W.M.Z. wil namelijk weten of de ver vuiling van de buizen komt of van het pompstation. Sommige bedrijven zullen moeilijk wa ter kunnen missen. Aangezien het voor de schoonmaak beslist noodzakelijk is dat het leidingnet gedeeltelijk wordt af gesloten, probeert de W.M.Z. in overleg met de bedrijven een goede oplossing te zoeken. Dat kan bijvoorbeeld door eerst een andere straat te nemen of een vroe ger tijdstip. Eventueel levert de W.M.Z. zelfs een tank met water om bedrijven uit de nood te helpen. De voorbereiding van elk schoonmaakproject vergt zo'n drie weken. In die tijd worden van de afsluiters geprobeerd, zodat tijdens de schoonmaak alles vlot kan verlopen. Na Een gedeelte van het leidingnet wordt afgesloten. Aan het begin van de leiding wordt met een compressor lucht inge bracht, meestal via een brandkraan. Wa ter en lucht worden gemengd en door de warreling en kolking laat de roest, het slib en het mangaan los. Via een spuit- leiding (een brandkraan) wordt het vuile water met de slib en de lucht geloosd. de toevoerleiding Halsteren/ Tholen komen vandaag en morgen de zinkers in het Schelde-Rijnkanaal aan de beurt. Maandag is de W.M.Z. toe aan het in dustrieterrein Tholen en de Grindweg. Vervolgens komt men aan de stadskern en later Dalempolder. In Tholen gaat het alleen al om 50 km leiding. Na vijf weken komt de rest van het eiland aan bod en aangezien in de winter het weer Rechts Dhr. A. Scherpenisse uit Poort vliet en in het midden dhr. L.J. Wesen beek uit Ossendrecht, bij het ontluchten. Tijdens de schoonmaak van het water leidingnet in Halsteren. Beide W.M.Z.- medewerkers nemen ook het karwei op Tholen voor hun rekening. het schoonmaken kan bemoeilijken, zal de hele W.M.Z.-operatie tot volgend jaar duren. Strenger toezicht op geluidshinder bars, maar ook: Uitvoering van de drank- en horecawet hoort eigenlijk onder het hoofdstuk volksgezondheid thuis, maar gezien de bepalingen in de algemene politieveror dening is het in belangrijke mate een zaak van openbare orde. Nu de horeca- sluiting al diverse keren in de raad en in de Commissie Bestuurlijke Aangele genheden aan de orde is gesteld, achten b en w het zinvol de komende maanden de gehele materie aan de orde te stellen. Enerzijds wensen b en w daarbij aan dacht te schenken aan de meermalen voorkomende klachten over bars, die met name op plaatsen waar zij in meer voud voorkomen, het woon- en leefkli maat in de omgeving verstoren. Anderzijds hebben b en w oog voor de problemen die de nu geldende bepalin gen rondom het verplichte sluitingsuur opleveren, zowel voor de exploitanten als voor de bezoekers en voor het uit te oefenen toezicht op de naleving. Het college streeft ernaar een complex van maatregelen tot stand te brengen, waar mee enerzijds kan worden bereikt dat ontoelaatbare aantasting van het woon- en leefklimaat en verstoring van de openbare orde wordt verminderd' ter wijl anderzijds aan exploitanten meer vrijheid wordt gelaten om zelf de ope ningstijden van hun bedrijf te regelen. Zie ook Tholenderwijs. B en W is gebleken, dat het zeer moeilijk is wettelijke voorschriften vast te stellen voor het regelen van de horeca-activi- teiten in sportkantines en dorpshuizen, het zogenaamde Para-Commercialisme. Besprekingen met vertegenwoordigers van de horeca en de voetbalfederatie hebben geleid tot de afspraak om spel regels op te stellen, die zullen gelden in de onderlinge verhouding tussen hore- ca-bedrijven en sppr(verenigingen. B en W vertrouwen erop, dat hiermee een bevredigende en doelmatige oplossing van in het verleden wel voorkomende problemen zal zijn bereikt. Voorzitter Slager van de horecabond Tholen zei desgevraagd, dat er op 20 maart met burgemeester E. Baerends een bespreking heeft plaatsgevonden over de voetbalkantines en de sluitings tijd, die nu 23.45 uur is. Ten aanzien van de kantines werd afgesproken, dat er vier evenementen per jaar mogen zijn - buiten het voetbalgebeuren om - met het oog op versteviging van de financiële positie, zoals bingo-avonden. Wat de sluitingstijd betreft, noemt dhr. Slager het fijn dat de horeca meer vrij heid krijgt. Ook het strenger toezicht heeft z'n instemming. "Wij vinden het goed dat zaken die hinder veroorzaken, streng aangepakt worden, want als er een discotheek het halve dorp wakker houdt, verknallen ze het voor allemaal. Pak ze goed aan door veertien dagen de muziekvergunning vanaf tien uur in te trekken. Je moet reüening houden met de samenleving, ook als je caféhouder bent, maar de goeden moeten niet lijden onder de kwaden, zoals nu gebeurt", al dus de voorzitter van de horecabond Tholen. Thools waterleidingnet wordt schoongemaakt 0 Café's langer open, maar zonder geluidshinder 0 Koninklijk zilver voor uiencon troleur I. Kwaak 0 De Thoolse begroting 1980 0 Tholen landelijk proefkonijn ver keerstoezicht 0 Russen bekeken uien in Scherpe nisse Schotten voor Maartensdijk de T.B.I. St. Boissevain nieuw statenlid Reunië oud-cavaleristen Twee praktijklokalen L.T.S. 0 Smerdiek 2 won derby van WHS 2 0 TRANEN BRENGT EEN UI ALRAS, VOOR LACHEN IS ER GEEN GEWAS Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's. "Een veertigjarig dienstverband, dat is een hele tijd als je er tegenaan kijkt", zei L_ff-fl Advertentie IM. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM Advertentie IM ir. C.J.J. Hooyman, directeur van het kwaliteitscontrolebureau voor groenten en fruit in Den Haag. Deze vereniging van producenten en handelaren voert de kwaliteitswet uit door controle op de kwaliteit en de gezondheid van groenten en fruit. Dat geldt nu zowel voor bin nenlands gebruik als voor de export, maar tot voor twee jaar werden alleen exportprodukten gecontroleerd. Toen heette het bureau dan ook U.C.B.: uit- voercontrolebureau voor tuinbouwpro- dukten. Dhr. Kwaak begon zijn loopbaan op 11 september 1939 als controleur op het ei land Tholen. Gedurende het gehele jaar was hij voor driekwart van zijn diensttijd werkzaam in de uiensector op Tholen. De overige tijd werkte hij op het vei lingterrein te Bergen op Zoom en in de Nederlands-Belgische grensstreek bij Wernhout. De bijna 64-jarige controleur is regelmatig op de veilingen St. Maar tensdijk en St. Annaland te zien en ook bij C. Meyer B.V. in Scherpenisse. "Uw vakkennis en deskundigheid op uienge- bied, zowel op de teeltwijze als op de presentatie, is zeer waardevol. Met de nodige tact en wijsheid hebt u altijd uw werk gedaan, want achter een hoop uien staan altijd mensen. Boer en handelaar zijn moeilijke mensen en om daar vrede mee te houden, is niet gemakkelijk", zei burgemeester Baerends. "Uw contacten die u wist te onderhou den, waren niet gemakkelijk, maar de wijze waarop u dat hebt gedaan, heeft steeds grote bewondering afgedwongen. Het was voortreffelijk. Dat is dan ook de reden, dat u jubileum en werk ter kennis is gebracht van H.M. de*Koningin. Het is me een grote eer om u de eremedaille in zilver, verbonden aan dé Orde van Oranje Nassau te kunnen opspelden". De jubilerende en gedecoreerde uien controleur Izak Kwaak uit St. Maar tensdijk met zijn echtgenote. zo besloot de burgemeester, wat met applaus werd begroet. In een dank woord richtte dhr. Kwaak zich\tot de Koningin en allen die hem voor de on derscheiding hadden voorgedragen. De burgemeester hoopte, dat dhr. Kwaak nog vele jaren van z'n lintje zou mogen genieten. Directeur Hooyman vond de Konink lijke onderscheiding een grote geluk wens waard. Niet alleen voor dhr. Kwaak, maar ook voor de KCB/UCB. "U bent wel niet de eerste, maar u be hoort toch tot de elite van vijf contro leurs die de veertig jaar hebben volge- maakt en ook vijf die een Koninklijke onderscheiding hebben gekregen. Dat zijn overigens niet dezelfde vijf, zodat het geen automatisme is. De burge meester heeft uw verdiensten duidelijk verwoord, maar zonder de duidelijke steun van uw echtgenote was dat werk niet te doen. Daarvoor is ze mogelijk niet eerder bedankt, maar dat willen we nu goed maken met een bloemstuk", zei dhr. Hooyman. De KCB-UCB-directeur stond er verder bij stil, dat dhr. Kwaak als geboren Tholenaar altijd op het eiland gestatio neerd was geweest. "Er waren wel ver bindingen met West-Brabant en met name de veiling Bergen op Zoom, maar u bent op Tholen met de uien begonnen en dat werk doet u nog steeds. In het buitenland zegt men wel, dat erg vaak blijkt, dat je iemand niet in z'n geboor testreek moet laten werken. Daar zit wel wat in, maar bij dhr. Kwaak is daar weinig van uitgekomen. Ondanks dat hij eilandbewoner is en temidden van z'n mede-bewoners is opgegroeid, is zijn objectiviteit en onafhankelijkheid geb leven. Dat is een groot compliment waard, want dat is niet eenvoudig. Mijn waardering voor uw tact en wijsheid en uw lange staat van dienst", zo besloot dhr. Hooyman, waarna hij dhr. Kwaak een gratificatie aanbood. Het veertigja rigjubileum van dhr. Kwaak kreeg met de Koninklijke Onderscheiding een ex tra cachet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1