GRONDPOLITIEK....EN VERGEET DE PACHT NIET jÖ KORF BAL DE KANDELAARvoor al uw OMLIJSTINGEN HOGEDRUK- REINIGER VELDSPUIT DATSUN COUPON Informeer bij ons voor uw Fineer- Binnendeuren J.D. DE GRAAF Donderdag 13 september 1979 EENDRACHTBODE 17 Operatie pacht feyyotering-KmuaHABT Gezellige reünie oud-cavaleristen Kees de Rijke ploegkampioen Tennistoernooi in Tholen groot succes Auto's en machines gemeentewerken Tholen Alleen bouwgrond voor Tholenaren Schotten en Fransen helpen T.B.I. uit de personeelsnood Steeds grotere plaats voor Welzijnszorg of van 9 tot 21 meter Landbouw Mechanisatiebedrijf Difoga BV Milieu-activist Boissevain nieuw lid Zeeuwse Staten Keukens - tegels - sanitair in de „Drie Stooven" Gooi een Spierinkje uit en vang die kabeljauw w Profiteer daarom nu van onze Spierinkjes aktie Vul de bon vandaag nog in, knip hem uit en lever hem met betaling van 5,— in bij uw bezorger, waarvan U het adres hieronder vindt: Op deze adressen kunt U natuurlijk ook terecht met al uw andere advertenties TE KOOP Weet men alles van Tholen en St. Philipsland Kremerstraat 4, Bergen op Zoom, tel. 33068. In 't Vierkantje. Wij verzorgen al uw opdrachten in eigen atelier Véél Rode Kruis puzzelspelen, véél kansen! Meer dan 15.000 prijzen tw.v.ff 800.000,- In tegenstelling tot de prijsontwikkeling op de huizenmarkt blijft landbouwgrond nog steeds duur. De grondprijzen zijn (te) hoog en er zit weinig vaart in het grondverkeer. De koopprijzen voor landbouwgrond staan eigenlijk in geen enkele verhouding met de pacht (huur) prijzen. Wordt het niet tijd dat er ook eens gesleuteld wordt aan de pacht en de pachtwetgeving? Terwijl de huizenprijzen dalen, blijft de situatie op de grondmarkt zeer gespan nen. Tot voor kort ging het verhaal dat een huis duur was omdat de grond eronder veel kostte. Beide markten lo pen uit de pas en het verhaal is ontze nuwd tot een sprookje. De grondkosten (zogenaamde stichtingskosten) zijn bij de aankoop van een huis altijd al be perkt gebleven. De aankoopprijzen van landbouwgrond zijn de laatste jaren ge middeld met 30% per jaar gestegen. Er is trouwens ook nog verschil tussen koop prijzen van verpachte en van onver- pachte grond. Óp verpachte objecten rusten namelijk nogal beperkingen (on der meer voorkeursrecht van de pachter, pachtnormen), zodat de kopersanimo voor verpachte grond geringer is. In ons land kennen we vooral twee vor men van grondgebruik: eigendom en pacht. In tegenstelling met tien jaar ge leden is minder dan de helft van de cul tuurgrond gepacht. Dat is jammer, want een pachter heeft minder financierings lasten dan een "boer-eigenaar". Nu de grondprijzen zo hoog zijn, tekent dat fi- nancieringsverschil zich nog scherper af. De hoge grondprijzen hebben de laatste jaren veel politieke stof doen opwaaien. Het kabinet Den Uyl is zelfs over de grond politiek gestruikeld (onteigening tegen vergoeding op basis van verkeers- waarde dan wel gebruikswaarde). Men wil het grondverkeer wettelijk regelen via een beperking en selectie van de vragers naar grond (de Wet vervreem ding landbouwgronden met de zoge naamde toetsing). Toch is dat maar één aspect want het grondaanbod kan ook beter gereguleerd worden. Een ruimer aanbod is volgens de boeren best moge lijk. Wat bijvoorbeeld te denken van een ruimere uitgifte van poldergronden ten behoeve van de landbouw, het indam men van niet-agrarische grondaanspra- ken? De grondpolitiek moet veel ruimer en vollediger worden, want de verhouding eigendom - pacht is niet meer Zo gunstig, terwijl de pachtprijzen eigenlijk in geen verhouding staan met de grondprijzen. Het instituut pacht moet eens grondig worden doorgelicht en herzien. Via een hernieuwde en aangepaste pachtwetge ving kan de grondmobiliteit (het grond verkeer) worden opgevoerd. Herhaal delijk heeft men landbouwminister Van der Stee gevraagd naar een pachtnota die het grondmarktvraagstuk mee helpt oplossen. De minister heeft zich tot nu ...c, "-.y MODEBR ILLEN Gedipt. Oogmeetkundlo Opticien Gedipt. Oogmeetkundlg Opticien [Steenbergseatraat 20-22, Tel. 3 42 28 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM De lichting 1937-loei van het eerste en tweede eskadron pantserwagens heeft zaterdag in Hof van Holland te Tholen een gezellige reünie gehouden. Ook de toenmalige eskadronscommandant, de nu 84-jarige oud-ritmeester H. Wil- brennink, was aanwezig in de vrienden kring van nu 60-, 61- en 62-jarigen. De in Vught en Amersfoort gelegerde eskadrons maakten de voormobilisatie mee, zodat ze 27 maanden met elkaar optrokken. In mei 1940 traden deze mi litairen op bij de vliegvelden Ypenburg en Schiphol, waarbij verschilverschil- lende Duitse vliegtuigen werden neer geschoten, maar ook eigen mensen sneuvelden. De hechte groep richtte in 1960 een vriendenkring op en die reünie was de mooiste van allemaal, zo herinnert oud cavalerist A.M. van Engelen uit Oud- Vossemeer zich nog levendig. Enkele jaren was de reünie in een kazerne, maar in verband met het ontbreken van per soneel op zaterdag wijkt men nu uit naar zalen als Hof van Holland. Bij de opening werden de overleden vrienden herdacht, waarna er nog enke le huishoudelijke zaken werden bespro ken. Daarna was er een koffiemaaltijd. De oud-cavaleristen maakten 's middags een bustocht via Willemstad naar Zie- rikzee, over de Zeelandbrug en door Zuid-Beveland naar Tholen, waar het diner volgde, 't Was een echte Zeeuwse reünie met oesters, babbelaars en bok- kepoten van de Thoolse banketfabriek De Waal. De reünie wordt elk jaar in een andere Provincie gehouden. Wie belangstelling heeft, kan contact opne men met dhr. van Engelen, tel. 01667-443. Voor de derde achtereenvolgende keer is C.P. de Rijke uit Tholen Zeeuws Ploegkampioen geworden. Hij had 244 punten bij de rondgaande ploegen. Bij de wentelploegen was M. van Tilbeurgh uit Oud-Vossemeer tweede. toe niet aan die klus gewaagd. Wel heeft hij enkele wijzigingen in de pachtwet geving toegezegd. Er zijn diverse manieren om de pacht in alle eer te herstellen. De pachtwetgeving moet beter aansluiten bij andere wette lijke maatregelen die het grondverkeer reguleren. Je zou bij de toelating van nieuwe pachters een zelfde selectieprocedure kunnen toepassen als bij de grondover- dracht. In dat geval kunnen eisen gesteld worden aan de pachter. Bovendien kunnen dan pachtovereenkomsten ge sloten worden voor zover de gepachte grond van wezenlijke betekenis is voor de inkomensvorming van de boer. Het is ook voor de hand liggend dat jonge pachters betere kansen verdienen dan de ouderen die al de zestig gepasseerd zijn. Als deze laatsten bovendien geen bedrijfsopvolgers hebben, wordt een pachtovereenkomst helemaal proble matisch. Een goed pachtbeleid moet Opnieuw is door de tennisvereniging Eegedima te Tholen een toernooi geor ganiseerd. Ditmaal een jeugdtoernooi voor kinderen tot en met 11 jaar. Een groot aantal kinderen afkomstig uit Zeeland, West-Brabant en zelfs uit Zuid-Holland hebben aan dit interes sante jeugdtoernooi (kinderen van on geveer gelijke lichamelijke sterkte) meegedaan. Gedurende twee dagen streden deze kinderen om de prijzen. Bij de jongens werd Bart Felius uit Vlissin- gen kampioen en bij de meisjes Martine Nijsten uit Terneuzen. Het Tholense meisje Judith van den Berge wist de halve finale te behalen. In zijn toespraak bij de prijsuitreiking sprak de bondsgedelegeerde, de heer F. Baarend zijn grote waardering uit over het actief- en positief functioneren van de tennisvereniging Eegedima in het district Zeeland van de K.N.L.T.B. De voortreffelijke organisatie was op nieuw in handen van de heren C. Zuid- weg en A. van Trigt. i In de gemeentebegroting 1980 is 65.000 gulden uitgetrokken voor de vervanging van een Ford Transit voor de straatma- kersploeg van gemeentewerken Tholen. Oorspronkelijk wilden b en w ook de tweede Ford Transit inruilen, maar die blijft nu nog in gebruik omdat de alge mene onderhoudsploeg die nodig heeft om doelmatiger te kunnen werken. De beide auto's zijn zeven jaar oud en heb ben 66.400 en 86.500 km afgelegd. Tien mille is er geraamd voor een kar voor de Ford tractor en een kar voor een van de busjes van de groenploeg. De straatma- kersploeg heeft behoefte aan een nieuwe trilmachine (8000 gulden), terwijl aan zienlijke arbeidskostenbespa&ing kan worden bereikt met een schrapmachine voor het schoonmaken van straatklin kers. Aanschaf vergt 10.000 gulden. De groenploeg heeft behoefte aan vervan ging van een zes jaar oude freesmachine, wat acht mille zal gaan kosten. twee belangen dienen, namelijk die van de verpachter en die van de pachter. De verpachter moet een redelijk rendement uit de grond kunnen halen. Behalve de doorberekening van zijn lasten (de zo genaamde eigenaarslasten) zal er ook een zekere winst moeten resteren. De pachter is gebaat bij de beschikking over grond tegen een redelijk tarief. De pachtkosten moeten passen in de be drijfsplanning en aanvaardbaar zijn. Het pachtinstituut moet zijn levenskan sen behouden. Het pachtareaal zal op peil moeten blijven, terwijl de grond- mobiliteit via redelijke prachtprijzen verzekerd wordt. Boeren die zich ver zetten tegen redelijke pachtprijzen moeten bedenken dat het pachters- en verpachtersbelang in feite niet ver van elkaar liggen. Wat is redelijk? Overheid en bedrijfsleven zullen samen moeten sleutelen aan een goed pachtbeleid. Dat is een beleid dat de hoge grondprijzen in het gareel terugbrengt én de pachtprij sontwikkeling van de laatste jaren (ge middeld 8% stijging) beter afstemt op de grondprijsontwikkeling. Het verschil tussen grond- en pachtprijzen lijkt nu in elk geval te groot. Voor de zo zeer ge wenste rust op de grondmarkt zal ook de pacht een opknapbeurt moeten hebben. (B. Schouwing). B en W van Tholen verkopen in principe alleen bouwgrond aan eigen inwoners dan wel aan kandidaten die economisch aan de gemeente gebonden zijn. Deze uitgiftepolitiek wordt nog beperkt door de limieten in het kader van de woning- bouwcontingentering. Overigens con stateert het college een teruglopende vraag naar bouwgrond, met name van de kant van particuliere bouwers. De uitgifte van bouwgrond is aanzienlijk getemporiseerd als gevolg van de krappe premietoewijzingen. De bouwgrond in nieuwe bestemmingsplannen te Poort vliet (plan D'Ee) en St. Maartensdijk (achter 't Bos) zijn met respectievelijk 1 vrijstaande woning en 5 huizen nage noeg uitgeput. Het streven is erop ge richt, de bouwmogelijkheden in deze dorpen op korte termijn veilig te stellen door terug te bouwen in saneringsplan nen. Met name in Poortvliet is er echter sprake van een krappe bouwgrondvoor- raad, aldus b en w in de begrotingsbrief 1980. In Tholen is er nog ruimte voor 182 huizen in aanhangig zijnde bestem mingsplannen, Scherpenisse 66, Stave- nisse 31, St. Annaland 61 en Oud-Vos- semeer 23 woningen. De Thoolse Beton Industrie in St. Maartensdijk heeft deze week vijf schotten in dienst genomen, terwijl er volgende week nog acht Fransen aan het werk gaan. Tevergeefs heeft de T.B.I. geprobeerd mensen van Tholen, St. Philipsland en omgeving aan te trekken om de pas uitgebreide fabriek op volle toeren te kunnen laten draaien. "Het aantrekken van personeel is een groot probleem", aldus directeur Rijnberg. "We hebben 15-20 ongeschoolde krach ten nodig die meer kunnen verdienen dan in de Rotterdamse havens, maar het lukt niet. Bij gebrek aan personeel heb ben we de ingebruikname van het nieu we gedeelte al moeten uituitstellen", zegt dhr. Rijnberg. De T.B.I. had al vier Marokkanen in dienst. De Schotten worden ondergebracht op Camping De Pluimpot. Ze gaan om de vier weken 1 week naar huis. De eerste wedstrijd van de competitie begon met stralend weer, wel iets te warm om té korfballen, maar toch stukken beter dan re gen. Bij het team van Emergo speelden veel oud pupillen mee, die stuk voor stuk hun uiterste best deden. Er werd goed gekorfbald door beide teams, er werd ruim gespeeld en af en toe erg goed gekombineerd. Al gauw opende Emergo de score, d.m.v. een door loopbal van Addi de Jonge. Maar Breda Noord kwam gelijk en ook nog voor te staan met 1-2. Zo bleef de strijd heen en weer gaan, hoewel Emergo meer kansen had dan Breda N., wilde de bal maar niet door de korf verd wijnen, totdat Marco v.d. Hoek, die zich goed vrij had gespeeld, de stand weer gelijk bracht op 2-2. Zo ging men ook de rust in, daar waren de spelers en speelsters ook echt wel toe, nadat zij enigszins hun dorst hadden ge lest begon men aan de tweede helft. Deze verliep in het algemeen hetzelfde, als de eer ste. De inzet van beide teams bleef goed, al leen zag Breda N. wel kans om te scoren, wat bij Emergo echter niet het geval was. Alleen Addi de Jonge bracht de stand nog op 3-4, door een afstandsschot. Emergo bleef nog proberen om er een gelijkspel uit te halen, wat ze helaas niet lukte. Deze eindstand had Emergo niet helemaal verdiend, qua spel, maar het is nog altijd zo, dat de doelpunten tellen. De sen. begonnen hun eerste wedstrijd Good Luck 2-Emergo niet al te best. Zij moesten uitkomen met een onvolledig team en wel een keer te weinig, wat erg jammer is, vooral om dat het hele team hiermee wordt gedupeerd. Een vak moet dan met drie man spelen, wat toch erg zwaar is. Daar kwam ook nog bij, dat Good Luck pas was gedegradeerd uit de tweede klasse, wat betekent dat zij toch een stuk sterker zijn dan Emergo. De wedstrijd begon toch nog in het voordeel van Emergo en wel door Dicky v.d. Linden, die een mooie doorloopbal scoorde. De vreugde duurde niet lang en Emergo moest toezien dat Good Luck uitliep tot een 5-1 voorsprong. Toen floot de scheidsrechter voor rust en konden beide teams wat op adem komen. De tweede helft verliep voor Emergo een stuk beter in ver houding, als de eerste helft. Of dit kwam doordat Emergo beter speelde of omdat Good Luck de voorsprong wel groot genoeg vond, dat weet ik niet. Maar emergo kreeg toch meer kansen. Alleen doelpunten kwa men er niet uit. Op een gegeven moment kwam de bal weer in het aanvalsvak van Emergo, die nu bestond uit 3 man, Kees Klomps stond tegenover twee tegenstanders en zou normaal gesproken geen enkele kans hebben, maar mede door een stommiteit van beide heren en een goede schijnbeweging van Kees Klomps zag deze toch kans om een mooie doorloopbal te benutten. Zo werd de eindstand 7-2 in het voordeel van Good Luck. Zaterdag 15 september: Emergo-VIOS(N). 2. Haestinge aanvang 15.00 uur. Springfield A2-F.mergo A, Keep Fit P-Emergo P. .-PS; Welzijnszorg gaat in dé toekomst een grotere plaats innemen in het totale ge meentelijk beleid. Er zijn nog diverse braakliggende terreinen, zoals het open jeugdwerk, aldus b en w van Tholen in de begrotingsbrief 1980. Het college is verheugd dat behalve in Scherpenisse, Poortvliet en St. Maar tensdijk nu ook in Oud-Vossemeer ini tiatieven vanuit de bevolking genomen zijn om tot jeugdwerk te komen. Probleemgroepen als Surinamers, bui tenlandse werknemers, jeugdige en langdurige werklozen, gescheiden vrou wen en invaliden verdienen volgens b en w ook speciale aandacht. Ze vinden, evenals bij het gecoördineerd bejaardenwerk, op langere termijn een onderzoek op het gebied van jeugdwerk en de genoemde probleemgroepen op zijn plaats. Aanstelling van een ber oepskracht zal hiervoor echter wel noodnoodzakelijk zijn, aldus b en w van Tholen in de begrotingsbrief 1980. Tractoren Werktuigen f ittout k»irifrI 1 9 Telefoon 0 16 40 - 55 S9 BERGEN OP ZOOM Tholen krijgt er een vertegenwoordiger bij in de Provinciale Staten van Zeeland: drs. E.C. Boissevain uit Tholen gaat in de PvdA-fractie dhr. L.J. Maas uit Bres- kens opvolgen, die wegens drukke werkzaamheden in zijn bedrijf het bes tuurlijk werk er niet meer bij kan doen. Dhr. Boissevain was al geruime tijd eer ste reserve, zodat hij de fractievergade ringen al meemaakte. Verder is hij bes tuurslid van het Zeeuws Coördinatie- orgaan voor natuur-, landschapsen mi lieubescherming, coördinator van S.O.S. Oosterschelde en bestuurslid van de Landelijke Vereniging Natuurmonu menten te 's Gravenland. Daardoor is dhr. Boissevain al veel op pad, zodat ook de Staten- en Commissievergaderingen in Middelburg hem niet vreemd zullen vallen. "Sinds hij afscheid nam als ambtenaar bij de E.E.G. in Brussel, ontwikkelde hij zich als een strijdbaar milieu-activist", schreef NRC-handelsblad onlangs over dhr. Boissevain in een artikel onder de kop 'SOS heeft nog hoop voor Ooster schelde opdek stompe deuren in alle uitvoeringen. B.V. Korenbeursstraat 23 - Bergen op Zoom tel.: 01640 - 3 50 39 Heeft U nog een bankstel, kachel, fornuis, fiets, platenspeler, radio, T.V., kinderwagen enz., die U niet meer gebruikt dan kunt U er een leuke prijs voor maken door hem in een Spierinkje aan te bieden. Ala U gebruik maakt van onderstaande BON kost uw Spierinkje SLECHTS 5 GULDEN Tekst Spierinkje (max. 20 woorden) Ingeleverd door Naam: Adres: Plaats: Lintjenberg. Pr. Bernhardstraat 39, Tholen Hoogerbrugge, Langestraat 4. Poortvliet Jasperse, Hoge Markt 33, Scherpenisse De Hond, Fr. v. Borselenstraat 17, St. Maartensdijk Nooy, Dr. Bernhardistraat 9, Stavenisse Eendrachtbode, Ring 66, Sint Annaland Aarnoudse, C. Frankenstraat 31, Oud-Vossemeer Den Braber, Voorstraat 17, St. Philipsland Simca 1307 LS, 4-drs Simca 1100 LS, 5-drs 1977 1975 Simca 1100, 3-drs 1978 Fiat 128, 2-drs 1978 Fiat 128, 2-drs 1975 Fiat 127, 2-drs 1974 Fiat 127, 2-drs 1971 Opel Kadett, 2-drst 1977 Opel Kadett, 2-drs., met schuifdak.... 1976 Opel Kadett LS, 2-drs 1971 Opel Kadett, 2-drs., automaat 1971 Ford Fiesta, 3-drs 1978 Renault 5 TL, 2-drs 1977 Citroen 2CV6, 4-drs 1977 Honda Vivic, 4-drs 1978 Toyota Corolla, 2-drs 1976 Toyota 1200 Coupé 1973 Mitsubishi Galant, 4-drs 1977 Datsun 160B, 4-drs 4x 1977-1978 Datsun 120A FII, 2-4 drs 4x 1976-1978 Datsun 120Y, 2-drs 3x 1975-1976 Datsun 1200, 2-drs 1973 Mazda 929 1975 BMW 320, 2-drs 1977 DATSUN ZUINIG IN GEBRUIK Automobielbedrijf Paasdijkweg 9, Poortvliet, tel. 01662-433 Datsun dealer eiland Tholen en Sint-Philipsland. i Nü in het exclusieve Rode Kruis-tijdschrift Marathon" .verschijnt 3x per jaar. Gratis jaarabonnement voor deelnemende puzzelaars! Betaald jaarabonnement f 10,- voor niet- puzzelaars die het Rode Kruis-werk tóch extra willen steunen. Los verkrijgbaar f 1,50 per stuk overal waar tijdschriften worden verkocht. Plak onderstaande coupon op een briefkaart (40 cent postzegel) en stuur de briefkaart naar: Nederlandse Rode Kruis Postbus 30427 2500 GK 's-Gravenhage Telefonische aanvragen 070*889272 (dagen nacht) STUUR MIJ EEN GRATIS/BETAALD JAARABONNEMENT OP DE "RODE KRUIS MARATHON" Naam mevr./heer Adres Postcode Woonplaats Postgiro-of bankrek. nr. (opgave voor toezending van belang)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 17