Vanavond is graanoogst binnen BROEKU <D ORGELCONCERT KLAAS JAN MULDER BOUMAN POTTER Thoolse badgasten klauteren besmeurd met olie-de dijk op' De Schelde ik ben in de wolken met m'n Alno van De Schelde i-K <^s"s Donderdag 6 september 1979 35e Jaargang no. 42 Venten Boos over goedheid Laatste Meestoof-zaterdag Gemiddelde tarwe-opbrengst 6600 kg per ha In het Thoolse en Fliplandse landschap ontbreekt sinds van daag het goudgeel. Vanavond kan de graanoogst binnen zijn, zodat er weer vele hectares landbouwgrond leeg staan. Loon- dorsers, boeren en graanhandelaren kunnen met wat meer re- gelihaat koffiedrinken en eten, want tijdens de wat lange, ver moeiende oogstdagen - warm en stoffig - kwam dat wel eens in de verdrukking. Vorige week woensdag schoven de combines in het koren tot zaterdagavond laat toe. Zo'n 95% van de graan oogst op Tholen en St. Philipsland was toen binnen. De regen gooide zondag en maandag roet in het eten, maar met een nieuw hogedruk gebied zal gisteren en vandaag het laatste restje wel binnengehaald kunnen worden. Rijping vertraagd Opbrengst minder Vocht 16% Lid\feresnigjng Goud-en Zilversmeden Combine in brand Prijs bedroevend Orgels - piano's Verspuy Zn Aanbesteding dijk en havenverbetering in St. Philipsland Blijven hameren op gevaarlijke splitsing Tholenseweg Veilingberichten. WON IJVIGi IN R iCHT NC 1 N Molenstraat Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 5§6 Abonnement ƒ12,50 per halfjaar, per post 1 5,50. losse nummers ƒ0,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertèntieprijs 0,26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw. Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G. Heijboer. De ondernemersvrijheid dateert al van oude tijden en is een goed, dat niet zo gemakkelijk kan en moet worden aan getast Ouderen herinneren zich maar al te goed, dat in een armoetijd voor werknemer en middenstander (deze was in die tijd helemaal niet afhankelijk van het inkomen uit het winkeltje) d ka sventer enerzijds uitkomst en anderzijds concurrentie betekende. Ook in dat op zicht is er niets nieuws onder de zon. Tussen het rapport van het distributie- planologisch onderzoek (d.p.o.) door, hebben zich op Tholen ontwikkelingen voorgedaan die niet waren ingecalcu leerd. Wel de rijdende winkels van de melkman met service aan huis, maar daarnaast ook zelfs meerdere warme visverkopers en verse kaas presenteren de kooplui. Men beperkt zich trouwens niet tot de aangekondigde branche, maar kan tegelijkertijd bijvoorbeeld ook goedkopere koffie leveren. Wie is er dan bij gebaat? De consument? In dit scala heeft dan een burgerlijke overheid ver antwoordelijkheid bij het geven van vergunningen aan niet ter plaatse woonachtige ondernemers. Van onder nemerszijde is dan gemakkelijk gezegd, dat die concurrentie ontoelaatbaar is, maar wettelijke normen worden niet overschreden. Er is maar een periode geweest dat de ondernemer werd be schermd, namelijk toen in de dertiger jaren de vestigingsvoorwaarden zodanig waren vastgelegd, dat er per branche een diploma was vereist. Daartegen werd echter fel van leer getrokken door groothandels en het grootwinkelbedrijf. Het gevolg was, dat als men nu eenmaal een detailhandelsvestiging op zijn naam heeft, men alle kanten uitkan. Van be scherming van de detailhandel door de kamer van koophandels is nooit sprake geweest. Die instantie is altijd al uitge gaan van het motto: hoe meer zielen, ho.e meer vreugd. Wanneer detailhan delsorganisaties het dan ook in zo'n ontwikkeling willen schuiven op de plaatselijke overheid, zitten ze ernaast. Wel blijft altijd de vraag of bij onge remde vrijheid de consument inderdaad wordt gediend. Dit laatste blijkt veelal in het tegendeel te resulteren. De nog jonge Welzijnscommissie maakte zich er niet gemakkelijk van af, toen woensdagavond het eerste advies aan b en w moest worden gegeven. Het ging over de inrichting van de peuter speelzaal St. Annaland, waarvoor op het gemeentehuis nog een begroting van 4000 gulden lag, die drie jaar geleden voor de peuterspeelzaal St. Maartens dijk was gebruikt. B en W komen goed voor de dag, zou je zeggen, hoewel het bedrag na drie jaar kostenstijgingen hetzelfde bleef. De kritiek kwam uit onverdachte hoek: de vertegenwoordig ster van de peuterspeelzalen op Tholen vond het een overdreven, te hoge be groting. Ze vond dat men in St. Anna land ook maar eens van de grond moest beginnen met een speelgoedactie en zelfwezkzaamheid in plaats van ineens twee waterzandtafels, een grote kast en vijf po's, terwijl er al peutertoiletten in het noodlokaal zijn. In Tholen en Oud- Vossemeer is men ook eenvoudig moe ten beginnen. We moesten aan die dis cussie terugdenken, toen we in Oud- Vossemeer de gelijkenis van de arbei ders in de wijngaard hoorden. De ar beiders die er het laatst bijgekomen wa ren en maar een uur hadden gewerkt, kregen evenveel dan hun collega's die de gehele dag gezwoegd hadden. Dat wekte wrevel bij de laatsten, maar ze kregen te horen: 'Is uw oog boos omdat ik goed ben?'. In de Welzijnscommissie was de vertegenwoordiger van de peuterspeel zalen boos omdat b en w volgens haar te goed waren voor de pas beginnende peuterspeelzaal St. Annaland. Ze kreeg nu grif steun van de SG P-fractie - peu ters horen eigenlijk bij hun moeder -, die geen betere pleitbezorgster kon hebben. Gtzien haar opstelling sprak ze meer als een wat verongelijkte vertegenwoordig ster van de peuterspeelzaal Oud-Vosse- meer dan als lid van de Welzijnscom missie die met name de belangen van de peuterspeelzalen bepleit. Ook de in richting van de nieuwe accommodaties voor de peuterspeelzalen in Tholen en Oud-Vossemeer komt nog aan bod. A.s. zaterdag is het streekmuseum "De Meestoof' voor de laatste dag geopend voor de dit seizoen lopende tentoonstel lingen "zomaar een jaar 1906" en mer klappen, oud en nieuw. Niet dus tot ok tober, zoals het VVV-boekje abusieve lijk vermeldde. Maakt u er nog gebruik van, want er zijn zaken te zien, die niet zullen terugkeren. De foto's uit 1906 van Sint Annaland hebben wel lang niet alle, maar toch een aantal herkenningen op geleverd. Dank voor giften aan de da mes Van Ast-Franke te Scherpenisse, Z. Bal en M. Blaas te Tholen. Een late oogst, eind a'fustus/begin september, hoort men dezer dagen no gal eens. "Het valt nog wel mee", vindt graanhandelaar C. Koopman uit St. Maartensdijk. "De eerste dorsdag is maar 1 dag later dan vorig jaar, toen de topdrukte op 22/23 augustus lag". Zijn collega A. Dijke uit Scherpenisse ziet nogal verschillen. Zo heeft men rond Scherpenisse drie weken geleden al tarwe en gerst gedorsen, terwijl zijn be drijf veertien dagen geleden het eerste schip met graan al liet varen. "Rond Scherpenisse, waar het graan toch wel vroeger rijp was dan elders, was het za terdagavond gebeurd. In de weihoek, bij St. Annaland, en Stavenisse zit er nog wel wat". Dhr. Koopman heeft ook bij Oud-Vossemeer nog graan gezien. Mis schien zijn daar te weinig combines. Hij schat dat er deze week nog 5% geoogst moet worden. Loonbedrijf Wielaard uit St. Maartensdijk (vijf combines) had zaterdagavond maar 23 gemeten meer te dorsen. Directeur J. de Boer van C'ebeco Zuid west uit St. Annaland constateert dat in de loop der jaren de graanoogst in tijd opgeschoven is. Bij de opening van het toenmalige Cavetho-gebouw in 1960 op 21 juli had men een paar dagen later graan van de nieuwe oogst. Nu was het eind augustus. De lange winter, en het koude voorjaar hadden invloed op de groei, terwijl de rijping deze zomer ook vertraagd is. Niettemin is het allemaal erg vlot ge gaan. "Het is onvoorstelbaar, hoeveel korter de graanoogst is geworden met een grotere capaciteit van combines, boerenwagens en ontvangstmogelijkhe den. Er komen veel meer tonnen tege lijk, terwijl de wachttijden korter zijn. Vroeger lagen Jaap de Rijke en Karei Geluk uit Tholen om drie uur onder een zeil te slapen op de St. Annalandse ha ven om 's morgens de eerste te zijn, want dan stond er een rij wagens tot aan de Javadijk", aldus dhr. de Boer. Dhr. Dijke heeft dezelfde ervaring: vroeger konden de boerenwagens maar slechts vijf ton meenemen, maar nu dertien ton. Volgens de heren Koopman en de Boer is er op Tholen/St. Philipsland 20% meer tarwe, wat een landelijke tendens is, maar de opbrengst was minder dan vorig jaar. Overigens was er toen een topjaar. Dhr. Koopman raamt de lagere opbrengst op 1000 kg per ha, wat hij toeschrijft aan te weinig zon. Dhr. de Boer noemt een percentage van 10 en een gemiddelde voor Tholen/St. Phi lipsland van 6600 kg per ha. Hij heeft ook verhalen gehoord van 8000 kg. 'Oogstlatijn' zouden de vissers misschien zeggen. 'Een redelijk goede oogst', vindt de Ce- beco? directeur, met een heel enkel par tijtje schotvorming. De brouwgerst schat hij op 45 kg. per ha. Ook dhr. Koopman noemt de opbrengst van de gerst niet best, hoewel de korrel mooi is. Overi gens is er 25% minder gerst gezaaid, want door het mooie najaar is er veel wintertarwe gezaaid. Dhr. Dijke vindt de gerstopbrengst matig en de tarwe- opbrengst toch nog gunstig. Hij vindt niet dat de kwaliteit achteruit is gegaan door de latere oogst, al zijn er verschillen in rassen. "De meesten hebben goed gedorsen wat het vochtpercentage betreft", is de me ning van dhr. Dijke, die 15, 16 en 17 noemt. Dhr. Koopman heeft er veel met 16 en een minimum van 15 en een max imum van 24%. Bij dhr. de Boer va rieerde het van 14/15 tot ruim 20. Hij noemde het opmerkelijk dat vrijdag het graan iets vochtiger was dan donderdag. Bij minder standvastig weer zoals deze zomer hebben sommigen misschien wat te snel de combine in het graan gescho ven, maar dat is begrijpelijk wanneer het al eind augustus geworden is. Cebeco Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM Een goede alarmering via 0011 en snel optreden van de Thoolse braridweer heeft zaterdagmiddag voorkomen dat er een combine verloren ging met zeven gemeten tarwe. Rond half vier brak er brand uit in de combine van dhr. A. van Nieuwenhuijzen - bestuurd door Koos Deurloo - die bezig was op een perceel van dhr. J. Goorden aan de Langeweg in Oud-Vosse meer. De zoon van dhr. Goorden liet in een nabij gelegen woning 0011 bellen en de vrijwillige brandweer van Tholen was er zo. "Na een enorme goede melding en een vlotte uitruk hebben we de schade beperkt kunnen houden. Een hogedruk wagen is daarbij wel onmisbaar in een droge pol der", aldus de Thoolse brand weercommandant D. van Dui- vendijk. De rechter voorband, die een enorme rookpluim produ ceerde, verbrandde, maar overi gens viel de schade aan de com bine mee. Dhr. Deurloo moest zich nog wel met brandwonden onder doktersbehandeling stel len. De eveneens gealarmeerde brandweer van St. Annaland hoefde niet op te treden. Twee combines van Loonbedrijf de Hond uit Tholen hebben het graan later nog geoogst en zater dagavond om tien uur had dhr. Goorden z'n tarwe binnen. De schade aan de combine van dhr. van Nieuwenhuijzen wordt geraamd op 10.000 gulden. De oorzaak van de brand wordt ge zocht in een mechanisch defect. heeft ontvangstmogelijkheden in St. Annaland, St. Philipsland en Poortvliet, Koopman in St. Maartensdijk en Stave nisse en Dijke in Scherpenisse. Dijke is met nieuwbouwplannen omdat men te weinig opsiagruimte heeft, maar dat vlot nog niet zo erg. Een 20% meer tarwe-areaal en een 10% lagere opbrengst dan vorig jaar. Hoe is het met de prijs? "Bedroevend en te leurstellend voor de teler", vindt dhr. de Boer. "De tarweprijs zit al drie jaar op hetzelfde niveau, terwijl daartegenover wel snelle kostenstijgingen staan". De heren Dijke en Koopman hebben geen optimischer geluiden: Dezelfde prijs als vorig jaar. Desondanks wordt het laatste restje van de graanoogst 1979 vandaag op Tholen en St. Philipsland binnengehaald. Orgels vanaf595,— ±39,— per maand. Piano's vanaf.2500,— Bij aanschaf orgel 3 mnd. gratis les. Gitaren v.a75,— Electr. gitaren v.a235,— Basgitaren les poul model v.a. 395,- Gibson snaren, versterkers v.a. 125,- Blokfluiten, accordeons, mon dorgels, citers. HOOGSTRAAT 20-22 THOLEN 01660-3775 Muzikaal adviseur Paul Heijboer. Filialen Barendrecht, 2x Zwijn- drecht en Middelhamis. Vrijdag koopavond. Advertentie IM 'Enige olievervuiling in het zwembad Tholen' 'De hele zomer zijn mensen, die vanaf de zuidkust van het eiland Tholen een duik in het anders zo schone Oosterscheldewater namen, besmeurd met olie de dijk weer opge klauterd'. Dit meldt de Gouden Delta, het blad van de vereniging milieuhygiëne Zeeland, v.m.z., in een artikel over de lekke Belgische tanker Simplon op 28 juni in het Schelde-Rijnka- naal, onder de kop: 'Slobberen of glibberen, Oosterschelde moet toch kapot'. Bij het artikel staat een foto met een bord met de tekst "Enige olievervuiling in het zwembad" met het onderschrift 'bordje bij zwembad van Tholen Het is echter niet alles goud wat er blinkt in de Gouden Delta. Badmeester M. Jan sen reageert hoogst verbaasd, wanneer wij hem naar het bordje vragen. Wat nu weer? Op 19 juni stond er al een bericht in Tholenderwijs dat de vervuiling rondom de Thoolse zwembaden toeneemt, wat niet in goede aarde viel bij de trotse badmees ter en nu wordt z'n naam weer door het slijk gehaald met een bord over oliever vuiling? 'De Spetter' krijgt water van de W.M.Z. - 1 letter verschil maar met de V.M.Z. - en niet uit de Oosterschelde. Misschien heeft de M.A.C. Tholen dat bordje bij het zwembad gezet, want die starten hun oriëntatieritten altijd bij het zwembad. Dat bord kan dan wel een op dracht geweest zijn, meent badmeester Jansen. MAC-bestuurder M.P.J. Vinje weet van niets. De MAC Tholen heeft rond 28 juni helemaal geen oriëntatierit georganiseerd. In juli heeft men vakantie Gebr. v.d. Heuvel uit Driebergen was met 937.000 gulden de laagste van de tien inschrijvers bij de aanbesteding in de Druiventros voor het verhogen en verzwaren van de waterkering bij de bebouwde kom van St. Philipsland over een lengte van 450 meter langs de Krabbenkreek. Gebr. v.d. Heuvel is momenteel nog bezig met de dijkver sterkingen bij Strijenham op Tholen. Tweede bij de aanbesteding was van Oord Werkendam met 994.000 gulden, terwijl de eerste Velddrielse Verhuur- mij. met 1.217.290 gulden de hoogste was. Het werk omvat ook de aanpassing van de Fliplandse haven met loswal. De opleveringsdatum is 1 juni 1980. Het in genieursbureau Witteveen en Bos heeft de plannen uitgewerkt. Aangezien de gunning nog moet plaatsvinden en na 1 oktober niet meer aan de zeedijken ge werkt mag worden, ziet het er naar uit, dat volgend voorjaar pas met het karwei begonnen wordt. Het werk omvat de levering en verwer king van 2000 m2 zand, 22.200 m3 zand uit aangewezen depots, 3150 ton fosfor- slakken, 280 ton lichte stortsteen, 4285 m2 betonstraatsteenverharding, 800 m banden, 215 m2 betonnen doorgroeiste- nen, 400 ton gebonden steenmengsels, 230 ton grindasfaltbeton en 40 m3 be ton. Er moet 24.450 m3 grondwerk uit gevoerd worden, 100 m damwand wor den gesloopt, 5000 m2 verhardingen worden aangebracht, 121 m damwand lang 9.25 en 8.75 en 110 m ankerwand lang 2.50 m, 285 m PVC-riolering en het onderhouden van het gemaakte werk gedurende dertien weken na de opleve ring. gehouden en de eerste rit was met het muziekfeest van Concordia. In de 'Spetter is alles prima en badmeester Jansen is desnoods bereid ook de redactie van de Gouden Delta nog zwemles te geven. Dan heeft men beslist geen tijd om met de dui men te draaien of uit de duimen te zuigen. Glibberig De Gouden Delta schrijft verder al over 'de hele zomer', terwijl we hopelijk nog drie weken zomer tegoed hebben. De avond na het vastlopen van de Belgische tanker en het verlies van - volgens de V.M.Z. - 400 ton olie, zwommen er al Tholenaren in het water voor de Razer- nijpolder. Later is er olie op de Thoolse zuidkust terecht gekomen en op de glooi ing bij de zwarte trap zijn de resten daar van nog aanwezig. De meeste zwemmers aan de zuidkust van Tholen zijn te vinden aan het strandje bij Gorishoek. Gemeen tewerken heeft dat strandje schoonge maakt met het nieuwe oliebestrijdings middel at. 7. Volgens de Gouden Delta wordt het hoog tijd dat er iemand verant woordelijk wordt gesteld voor het oprui men van olie op de dijken. Rijkswater staat beperkt zich tot het water en het Waterschap Tholen vindt dat zij alleen verantxoordelijk is voor de dijk als zee wering. Zolang de olie de zeewering niet aantast, blijven badgasten en andere dijkbezoekers door de olie glibberen, al dus de Gouden Delta. Voor de V.M.Z. was de Thoolse olie zo glibberig, dat men onderuit is gegaan. Ia M'n droom werd werkelijkheid... 'n Alno-keuken zoals ik hem wenste... Vertrouwd met 5 jaar schriftelijke garantie. Keurig èn korrekt geplaatst door De Schelde... het adres dat een hele goede naam te verliezen heeft! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Venten 0 Boos over goedheid 0 De graanoogst lukt 0 Er blijven bezwaren tegen plan Noord St. Maartensdijk 0 Inrichting peuterspeelzaal St. Annaland 0 Badmeester Jansen wil desnoods gouden Delta-redactie olieles ge ven 0 Geen recreatie bij de boer 0 Nieuwe predikant in St. Maar tensdijk 0 U kunt nog een paar dagen naar de Meestoof 0 Welzijnscommissie komt in alle woonkernen 0 Een bloeiend Thools verenigings leven 0 Weer dijkversterking aanbesteed 0 T.H.D. voorziet in behoefte 0 Promotie KNVB-elftallen 0 Een monsterzege van Stavenisse 0 EERSTE REPETITIES: TROOST VAN ANDEREN IS GOED, EIGEN MOED IS BE- T£R. 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. "We zullen het overal blijven herhalen en nog eens herhalen, dat de voorrangs situatie op de splitsing Tholense- weg/Noorderkreekweg dient te veran deren". Burgemeester E. Baerends zei dat in de Thoolse raadscommissie Ruimtelijke Ordening op vragen van raadslid J.L. van Gorsel. Deze sprak er zijn teleurstelling over uit, dat het wei nige verkeer naar het doodlopende deel van de Tholenseweg nog steeds voor rang heeft boven het drukke Thoolse verkeer dat via de Noorderkreekweg richting Halsteren/Bergen op Zoom gaat. Er zou een 'voorrangsbocht' moe ten komen. De burgemeester betreurde deze situatie evenzeer. Hij zegde raads lid van Gorsel toe dat er over de ko mende reconstructie van de Halsterse- weg/Steenbergseweg gegevens opge vraagd zullen worden, 't Is de bedoeling dat het verkeer Halsterseweg/Steen- bergseweg voorrang krijgt op de Hal- sterseweg/ Tholenseweg, wat ongunstig is voor Tholen. Nu ervaart het verkeer vanuit Steenbergen in de spitsuren de minder plezierige situatie dat men soms lang moet wachten voordat men de Halsterseweg op kan rijden. Met de re constructie komen er ook verkeerslich ten. Inmiddels heeft de Studiecommissie Hoofdwegenstructuur Zeeland naar aanleiding van het structuurschema verkeer en vervoer, zeer hoge prioriteit toegekend aan de aanleg van de Zoom- weg. De commissie wil een volledige autosnelweg Dinteloord-Bergen op Zoom (kosten 110 miljoen gulden) in plaats van een autosnel met 1 rijbaan (80 miljoen). De Zoomweg zal de hofijzer- structuur van het Centrale Deltagebied in belangrijke mate ondersteunen en te vens zowel de Zeeland- als de dammen- route ontlasten. Daarbij wordt gedacht aan toekomstige Regionale Verbindin gen zoals Oestezdam en Philipsdam en bestaande verbindingen zoals Antwer- pen-Zeeland via Bergen op Zoom en lokale sluiproutes. St. Annaland, 5 september: Doré 51.80, Bintje 18.00-22.80, Bonken 33.40-34.80, Drielingen 8.30, Kriel 35.70, Gloria 23.10-25.10, Eigenheimer 41-45, aan voer ton. St. Maartensdijk, woensdag: Eigenhei mer 39.00-40. 80, Bintje 17.00-21.00. Bonken 34, Drielingen 7.70, Kriel 32, Lekkerlander 29-32, Kriel 27, aanvoer 1065 kisten. Op zaterdag 15 september a.s. organi seert de concertcommissie "organum", te Hardinxveld-Giessendam weer een orgelbespeling in de Grote Kerk van Tholen. De commissie prijst zich geluk kig dat, voor het eerst sinds vele jaren, de beroemde organist/dirigent Klaas Jan Mulder uit Kampen op deze avond achter de klavieren plaats zal nemen. Het programma begint met inleidend koraalspel over Psalm 68 met aanslui tend samenzang. Verder staan op het programma o.a. werken van Bach (ko raalvoorspelen en de Toccata en fuga in D-moll); Handel (sinfonia in bes), Mendelssohn (Sonate 3), Guilmant (marche religieuse), Widor (delen uit Symphonie V) en een improvisatie over Psalm 42. Aanvang 20.00 uur, kerk open 19.30 uur, programma's aan de kerk verkrijgbaar. i Advertentie IM v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1