Nieuw biljart bejaardensoos Tholen Proefjaar spreekrecht publieke tribune. Thoolse raad wil actuele aanvulling op verlaat D.P.0. Een Thoolse rondvraag in vogelvlucht. SGP tegen emancipatie, maar voor 'blijf van m'n lijf' KAA BEE Donderdag 23 augustus 1979 EENDRACHTBODE 9 HERENKAPSALON MUNS BUITENVEST 36 BERGEN OP ZOOM 01640-40182 Donderdags de hele dag volgens afspraak. Ook permanent op afspraak. Nieuw raadslid. WEDVLUCHTEN» J2**. -^■V' Men kan weer leren typen Bij openbare commissie-vergaderingen in Thoolse gemeenteraad Kan advisering belemmeren. Een verworpen motie ingevoerd. VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Stapje verder. SGP ongemotiveerd tegen subsidie bibliotheken Wethouder J. Versluijs heeft maandagmiddag kritiek uit geoefend op het 'wat onge motiveerd tegenstemmen' van de SGP-fractie bij de 217.884 gulden subsidie voor de Thoolse bibliotheken in 1980. Kaashandelaar krijgt geen standplaatsen op Tholen Gemeente Tholen koopt nieuwe kantoor-computer Onverteerbaar Pinnig gesprek Waardeloos Er waren een paar bijzondere redenen om na de gebruikelijke vakantiesluiting feest te vieren in "DE SOOS" te Tholen. Wethouder Moerland bleek namelijk bereid het geheel vernieuwde biljart in te wijden. De Bejaardensoos telt onder zijn leden verschillende enthousiaste biljartspelers. Zij zijn erg blij nu op een volwaardig biljart te kunnen spelen. Mevr. L. Deurloo memoreerde dit in haar ope ningstoespraak en zei ook erg blij te zijn met de komst van de heer Moerland. Zij vestigde bovendien de aandacht op de gezellige aankleding van de soos en op de gezelligheid waarmee men hier de tijd kan passeren. Zij vond dat daar veel meer gebruik van gemaakt kan en mag worden. Dhr. Moerland deed met veel plezier de openingsplechtigheid en zei te hopen dat er heel veel gebruik van de biljart gemaakt zal worden. Op deze middag was er ook gelegenheid m Advertentie IM Na de hoofdschotel van de Thoolse raadsvergadering als inleiding tot het vergaderseizoen 1979/80 - de sporthal en gemeenschapscentrum een bijna vijf miljoenen project - leek alle energie vrij wel te zijn verspild. Niet alleen aan de ene kant, maar ook aan de andere kant van de groene tafel, want ook de publieke tribune was zo goed als leeggestroomd. Op de agenda stond dan toch nog het kwartaal vragenuurtje. Heel weinig raadsleden, laat staan het dagelijks be stuur voelden er voor om na zessen (vanaf 2.00 uur) daaraan nog volledig genoegdoening te geven. Het werd een compromis, dat tegelijkertijd een vogel vlucht van lanceringen betekende. Het zal wel niemand bevredigd hebben. Mis schien wórdt het in de toekomst weer wel zo als in de vroegere plaatselijke raads vergaderingen, dat elke bijeenkomst daartoe gelegenheid werd geboden en dat dikwijls het voornaamste onderdeel was. Een feit is dat de overige agendastukken van deze augustusbijeenkomst werkelijk veelal onder de hamer doorgingen. Het raadslid L. Kloet (PvdA) informeerde nog wel, waarom het plan Wilhelmina- straat zo weinig publiciteit kreeg, waar op wethouder J. Versluijs kon antwoor den, dat dit gelijk met plan Noord was meegenomen. De heer Th. Aarnoudse had nog een opmerking over verkoop grond in de Dalempolder, dat 5,— per m2. vergde als betaling aan het waterschap, maar voor 2,50 per m2. aan Rijkswaterstaat werd verkocht. Het CDA raadslid Bijl meende dat bij uitgifte grond toch een bepaling was opgenomen, dat binnen zekere termijn moest worden ebouwd en dat bleek inderdaad het geval te zijn. De heer van Schetsen vond, dat bij het voorstel tot toekenning van een ge meentelijke bijdrage voor de bouw van 12 woningen in Tholen toekomstige ei genaren wel op de hoogte gebracht hadden moeten worden, dat de ge meente een beroepsschrift had lopende bij de Raad van Staten (historische- en karakteristieke bijdrage). Wethouder Moerland verzekerde dat betrokkenen daarvoor ook wetenschap kregen, maar intrekking van het beroepschrift was ook bij gewijzigde omstandigheden niet gewenst, daar er een soortgelijk geval loopt te Poortvliet. Tussen al die bedrijven door, ging het onderzoek van de geloofsbrieven voor het nieuwe VVD raadslid Hilbron als het ware verloren, maar aan het nood zakelijk ceremonieel werd toch voldaan en tot toelating van de opvolger van de heer A J. Scherpenisse besloten. De ge loofsbrieven werden onderzocht door de heren Kloet, Dijke en van Kempen, resp. PvdA, SGP en CDA. Vervolgens zat men - het was al na zessen vanaf 2 uur - overhoop, met het kwartaal-vra genuurtje. De heer van Kempen vond dat het wel tot de volgende bijeenkomst kon worden uitgesteld. Toch wilde hij vervolgens de heer van Damme wel steunen in diens voorstel dat de raad zich zou beperken tot beleidsvragen en de rest maar of schriftelijk indienen of bij commissievergaderingen aan de orde stellen. Zodoende kwam er nog een rondvraag in vogelvlucht, die niet zoveel kon voorstellen. Voor de heer M. Dijke uit Scherpenisse was het wel de moge lijkheid er op te wijzen, dat een ontwik kelingsmaatschappij in plan West al daar niet zo vlot was met bebouwing. Wethouder Versluijs kon antwoorden, dat de pan nu op het vuur staat. Me vrouw Deurloo suggereerde om in over leg met de watersportvereniging Tholen er bij bevoegde instanties op te attende ren, dat bij de vluchthaven zowel een autohelling als een telefooncel ont breekt. De raadsvoorzitter kon hierop antwoorden, dat er wellicht een moge lijkheid ontstaat een jachthaven-onder deel eerder uit te voeren. Er is daartoe overleg met Rijks-en Provinciale Wa terstaat. De heer van Kempen beperkte zijn rondvraagambities tot een verzoek om weer eens snelheidscontrole te doen uitoefenen op de Poortvlietse Stoof- straat. De heer J.L. van Gorsel van de VVD fractie die er tot dan toe het zwij gen aan had gedaan, wilde van het col lege vernemen of het Kanaalschap 'De Eendracht' nog bestaat. Vijf maanden geleden zou men het Algemeen Bestuur al bijeenroepen, maar dat moet nog steeds gebeuren. De raadsvoorzitter kon even kort en bondig antwoorden, dat dit Kanaalschap nog bestaat. Zijn fractie genoot van Damme was ter ore geko men, dat er in Tholen nieuwe bushaltes in gebruik waren genomen, maar wist niet of er daaromtrent enig overleg was geweest. De raadsvoorzitter was er even benieuwd naar als de vragensteller. De heer van Damme wilde ook weten of het eigen onderhoud tuintjes van huurders woningwetwoningen bijnmvtijds ingaat. Wethouder Moerland zei dat een grote meerderheid van deze categorie voor keur gaf aan het zelf onderhouden en dat zal per 1 januari 1980 zijn officieel beslag krijgen, wat de heer van Damme vanwege inplanting nogal laat vond. Rond die tuintjes kwamen toen nog meer vragen los over bestaande boomp jes die gehandhaafd dienen te blijven, struiken, ligusters, enz. De raadsvoor zitter meende, dat de stichting 'Beter Wonen' dat maar moet uitzoeken en klaren. De heer van Schetsen wilde horen hoe het liep met het sluiten van huwelijken in de officiële huizen te Tholen en Sint Maartensdijk en of de Woningstichting 'Beter Wonen' ook zijn zetel krijgt in het gemeentehuis. Dit laatste kon wethou der Moerland al meteen ontkennen. Mevr. N.M. J. Boissevain-van Riet (PvdA) had ontdekt, dat de passanten tarieven voor watersporters (jachten) in de Thoolse Eendracht met te verwaar lozen accommodatie ontstellend hoog waren. Waarvoor men te Zierikzee 8,50 betaalt, moet men in Tholen 18,— neertellen. Zij was er voorts ze ker van dat met zwembad-afdekking heel wat energie kon worden bespaard. De voorzitter deed de belofte dat de passantentarieven onder de loep kwa men van volgend seizoen. Haar partij genoot Kloet wilde weten hoe het zat met de klokken in de Smerdiekse toren. Er bleek wel antwoord te zijn ontvangen van Monumentenzorg op de vraag van het gemeentebestuur, maar de oplossing scheen nog weinig bevredigend te zijn. Aangezien ook de heer C:A. Rijnberg (SGP) een vraag had over de tuintjes woningwetwoningen, was zijn rond vraagbeurt ook al snel voorbij. Als men overigens begrijpelijk na 4 uur vergade ren aan het eind is van zijn latijn. is het inderdaad beter een rondvraag te ver schuiven, want dan stelt het ook weinig meer voor. tot feliciteren van het echtpaar Quaak uit de Öudelandsepoort die onlangs hun 60 jarig huwelijksfeest vierden. Zij wer den ook gehuldigd vanwege het vele wat zij voor de soos deden. De soos zag er bijzonder gezellig uit met de nieuwe kleedjes. Bij het bingospel werden nogal wat prijsjes uitgedeeld. De dames van de Vrouwenraad hopen komende winter veel soos-bezoekers te ontvangen. De Re1,duif St. Philipsland, Compiegne 18- 8-'79, 205 duiven met Noordoostenwind gelost 11.20 uur. Snelheid eerste duif 103235 m/m, aankomst 15.35.18. Snelheid laatste duif 919.20 m/m, aankomst 16.05.02. W. Verwijs 1, 2, 4, 5, 6, 10, 13, 15, 16, 27, 30, 33, 34, 36 en 43, Iz. Vermeij 3, 17, 18, 19, 22, 26, 28, 44 en 49, L. Reijngoudt 7, K A. Reijn- goudt 8, 42 en 50, A. Fonteijne 9, A. Faasse 11, 12, 21, 31,48 en 52, K. de Frel 14, D. Hage 20,24 en 25, F. den Braber 23, A.W. Beurkens Zn. 29, J.v. Oeveren 32. J. Verwijs Zn. 35 nlen 47, S.M. Quist 37, J. Zuidweg 38 en 41, M. Fonteijne 39, 46 en 51, M. Meijer Zn. 40, J.C. Verwijs 45. De Zwaluw St. Maartensdijk, 19-8-1979, Soignies, 202 duiven, le d. 15.17.13. u. 886.77 m/min. J. Stoutjesdijk 1, 2, 6, 10, 37, 38. D. Muskee 3, 5, 11,21,23,27,28, 34, A. Bijl 4, 18,25,43,55, 61, M. Vroegop7, 12, 19,46,47,62, 67,O.V.I. Kwaak 8, 9, 26, 41, 44, 45, 54. 63, 64, L. Lindhout 12, 16, 24, Benschap Knook 14, 30, M. Oostdijk 15,22, 33,39, A. Zwagemaker 17, 29, J. Heyboer 20, 53, 58, F.v. Beveren 31, 32, 36, 48, 56, P.v. Beveren 35, 42, 49, 50, 52, 57, 59, 60, 65, 66, D. de Wilde 40, 51 De Zwaluw St. Maartensdijk, 19-8-1979, St. Quentin, 31 duiven, le d. 16.46.35 u. L. Lindhout 1, 2,7, O.V., D. Muskee 3,4, 5, A. Bijl 6, 8, 9, 19. Al sinds 1936 heeft typeschool Koetsdijk op Tholen en Sint Philipsland heel wat jongeren vingervaardigheid geleerd op de schrijfmachine. Opnieuw worden er dit seizoen in verschillende kernen in de regio kursussen georganiseerd. De rou tine van al die jaren speelt bij deze ty peschool uiteraard een behoorlijk woordje mee tot het sukses op de exa mens. Gemakkelijker manier en dat bovendien ook altijd nog voordelig om machineschrijven te leren op al jeugdige leeftijd kan men zich nauwelijks voor stellen..Vandaar dat er ook elk jaar weer flinke deelname is voor deze kursussen. Dat zal ongetwijfeld ook nu weer het geval zijn. Als men de aankondiging daarvan in dit nummer tegenkomt. De ene partij met wat meer vertrouwen en enthousiasme dan de andere, erkende raadsvoorzitter burgemeester E. Baerends maandagmiddag in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk, mocht hij toch vaststellen, dat de raad unaniem het proefjaar spreekrecht voor de publieke tribune bij openbare commissievergaderingen had aan vaard. De meeste aarzeling toonde nog de SGP fractie, terwijl de CDA er evenmin om zit te springen, zo verwoordde de heer W.C. van Kempen de partij-gevoelens. Daar entegen had de VVD fractie, die er bij de begrotingsbehandeling 1979 al een motie aan had gewaagd, niet de minste moeite met het b en w voorstel en de PvdA vond het nu zelfs tijd worden, dat ook de woningstichtingen en beheerscommissies maar in de openbaarheid moesten discussieren. De CDA zag er de noodzaak niet zo van in, omdat er hoorzittingen worden ge houden, b en w spreekuren hebben, de raadsleden bereikbaar zijn voor de bur gers en de ambtenaren informatie kun nen geven. Dat in aanmerking genomen, zou de CDA bijna zeggen, aldus de heer Van Kempen: laat het maar. Toch wilde zijn fractie de proef niet tegenhouden, maar was het volledig eens met b en w, dat het publiek spreekrecht zeker niet moet worden toegestaan bij raadsverga dering, waarin het natrekken van de verstrekte inlichtingen niet meer moge lijk is. De CDA kon ook volop instellen met de voorgestelde regeling ten aanzien van de toegestane spreektijd, de opgave daartoe voor de vergadering wordt geo pend en de mogelijke verdeling daarvan door de voorzitter. Hij vreesde dat het wel kan voorkomen, dat zo'n commis sielid na verkregen informatie vanuit het publiek later in de raadsvergadering wel eens een ander standpunt kan innemen, dan hij aanvankelijk liet blijken. Als het ware een slag om je arm houden. SGP woordvoerder Th. Aarnoudse ging nog een stapje verder en meende dat er na publieke informatie voor de com missie wel eens aanleiding zou kunnen zijn de zaak nader te willen onderzoe ken, waardoor tijdverlies optreedt. Hij had al gesteld, dat het voor zijn fractie niet bepaald nodig is het spreekrecht in te voeren. De SGP ziet er ook het nut niet van in. De belangstelling van het publiek is voor openbare commissiever gaderingen uiterst gering, evenals bij de raadsvergaderingen, althans in verhou ding tot het aantal stemgerechtigden. Wat doet de commissie als er vanaf de publieke tribune een andere visie komt, dan de diensten in opdracht van het college hebben voorbereid. Soms zal men zich wellicht van een advies ont houden door de publieke inbreng. On danks bedenkingen wilde de SGP het proefjaar wel uitdienen, maar behield zich wel voor als het moeilijkheden op levert en afbreuk doet aan de bestuurs kracht het standpunt zal worden her zien. De heer M. van Damme (VVD) verze kerde dat zijn fractie gelukkig was met dit b en w voorstel. In 1977 werd het al door de VVD gesuggereerd, maar de motie kreeg toen geen voet aan de grond en werd een jaar later verworpen. Daarom kan hij boven dit voorstel zet ten: hoe een verworpen motie toch wordt ingevoerd. CDA en SGP waren tegen. De heer Van Damme vond het plezierig, dat die partijen thans bereid waren tot het proefjaar. Vanzelfspre kend moet je bij zoiets indien nodig ALEE SOORTEN Zuid-Ooslsingel 43 l el. 34.368 BERGEN OP ZOOM advertentie IM De vijftien vrouwen in Tholen kunnen, gesteund door 2170 gulden gemeente subsidie, beginnen aan de VOS-cursus 'Vrouwen Oriënteren zich in de Samen leving'. De SGP was tegen deze emanci patie-activiteit, maar stemde wel voor 2.2 cent per inwoner voor de stichting 'Blijf van mijn lijf Zeeland. B en W wilden de VOS-cursus subsidië ren gezien gezien het groot aantal aan meldingen. Het tekort is begroot op 2170 gulden, maar de provincie zal worden gevraagd de helft te betalen. Voor het gemeentelijk deel willen B en W een rijksbijdrage op grond van de regeling emancipatie-activiteiten. SGP-raadslid M. Dijke zei huiverig te staan ten opzichte van dit soort zaken. "We zijn tegen emancipatie, want wan neer men zich daarvoor inzet, slaat men soms door en krijg je vrijgevochten types in plaats van een vrij mens", aldus Dij ke. De beide vrouwelijke raadsleden, Deurloo (CDA) en Boissevain (PvdA), waren positief, evenals de liberaal van Damme. Mevr. Boissevain liet weten, dat er in 12 Zeeuwse gemeentèn al 19 VOS-cursussen gegeven waren. De cur sus is voor iedereen, jong en oud, on geacht de overtuiging. Vrouwenmishandeling De Stichting 'Blijf van mijn lijf Zeeland zal een informatiecampagne voeren over vrouwenmishandeling. Er wordt een informatiemap verstrekt en vervol gens worden de Zeeuwse gemeenten bezocht met een informatiekraam. De totale kosten zijn 6500 gulden. De mo gelijkheid is aanwezig dat CRM en de provincie een bijdrage leveren. De werkzaamheden van de stichting voor zien in een grote behoefte, schreven B en W in hun voorstel aan de raad. Wet houder Moerland wist dat er momenteel mishandelde Thoolse vrouwen in West- Brabant verblijven. Maar dat kan in de toekomst mogelijk bij de Zeeuwse Stichting. De burgemeester wilde de stichting nu op gang helpen en volgend jaar zou dan gekeken worden naar een rechtvaardige lastenverdeling onder de deelneniende gemeenten. De subsidie van 2.2. cent per inwoner kreeg algeme ne instemming van de Thoolse Raad. Buitenlanders De Stichting Buitenlandse werknemers Zeeland krijgt 12,50 subsidie per bui tenlands gezinslid van de gemeente Tholen voor maatschappelijk werk on der de 107 buitenlandse werknemers op Tholen, waarvan 86 Marokkanen. De stichting krijgt van CRM al 90% subsi die. Voor dit jaar kost Tholen dat 1337,50. De stichting heeft drie maat schappelijk werkers: voor de Marok kaanse, Joegoslavische en Turkse be volkingsgroep. Op vragen van de raad zei wethouder Versluijs dat het ge meentebestuur wil weten wat de stich ting met het geld op Tholen doet. Verder wordt er contact met de soortgelijke stichting in Bergen op Zoom onderhou den, waar de buitenlandse werknemers nu hulp krijgen. kunnen ingrijpen. Vanuit het publiek kan immers een beperkt belang domi neren, terwijl de raad met het algemeen belang moet rekenen. Toch kon de heer Van Damme het zien als een bijdrage tot het functioneren van de democratie aan de basis. Stel dat er al publiek spreek recht zou zijn geweest, dan waren waar schijnlijk de woningen in de Blauwstraat achter het gemeentehuis niet gebouwd, veronderstelde de heer Van Damme. Het heeft zijn nut, wanneer anderen een tijdige inbreng hebben. Ik hoop dat er van de zijde van het publiek gepast ge bruik van zal worden gemaakt. We kunnen er ook mensen door aktiveren, er meer bij betrekken om aktief mee te denken. PvdA woordvoerder P. van Schetsen kon veel van wat dhr. Van Damme had gezegd onderstrepen. Hij vond wel, dat het zachtjesaan moet gaan om het lijntje niet te laten breken. Zo is het ook gegaan met de openbaarheid van de commissies en nu is het een vanzelfsprekendheid. Wanneer b en w in hun pre-advies stel len, dat het beslist niet moet gelden voor raadsvergaderingen ligt daarin wat onherroepelijks. Zover wil de PvdA ze ker niet gaan. Liever eerst deze proef bezien om dan te overwegen of het ook niet nuttig is bij raadsvergaderingen. De heer Van Schetsen zou tegelijkertijd maar in overweging willen geven aan beheerscommissies en woningstich- tingsbesturen eveneens tot openbaar heid van hun bijeenkomsten te beslui ten. Hij informeerde voorts nog wat het maximum van 30 minuten betekent en of men tolerant wil optreden. Verder herinnerde hij eraan, hoe tijdens de pe riode Van Boeijen al wat geëxperimen teerd werd met publiek spreekrecht. In zijn antwoord zei de raadsvoorzitter, dat de democratie functioneert door men sen, die zich dat waard moeten tonen. Voorlopig handhaaft het college wel de beslistheid ten aanzien van de raadsver gaderingen. De raad moet tijd krijgen om tijdig te beoordelen, maar in de ver gadering beslissen. Verder geeft de bur gemeester nog een toelichting op de voorgestelde regeling. B en w hebben zeker geen voorstel om andere organi saties tot dezelfde faciliteiten aan te sporen. Men zal er wel kennis van ne men en zich mogelijk daarop bezinnen. Laten we liever eerst nagaan, hoe deze proef verloopt. De heer V an Schetsen zegt nog te hopen, dat het college het geheel positief wil benaderen, zoals het stukje hierboven in Tholenderwijs in dat opzicht een posi tieve strekking had. Hoofdelijke stem ming was er niet nodig, want alle fracties konden zich met de b en w proef ver enigen. Wethouder Versluijs: "Ik betreur het en heb er moeite mee omdat het geen pricipieel standpunt van de SGP is, maar een financiële zaak. De bezwaren van de SGP tegen de vrijstel ling van het leesgeld voor de jeugd en de tien gulden voor volwassenen, kunnen we zelf niet wijzigen. Dat zijn subsidie voorwaarden van het rijk. Per uur lees genot is de bijdrage minimaal ten op zichte van andere vormen van vrije tijdsbesteding waar de SGP wel voor is. De verhoging van 216.743 gulden dit jaar naar 217.884 in 1980 is niet buiten sporig", aldus wethouder Versluijs. B en w constateerden in hun voorstel, dat de stijging minder was dan trend matig. Zij concludeerden voorzichtig dat de voortdurende verhogingen van de laatste jaren zich stabiliseren, hoewel het college er rekening mee houdt dat toe komstige verbetering van de huisvesting I weer meer zal vergen. SGP-raadslid M. Dijke liet weten, dat het standpunt van zijn fractie nog niet veranderd was. "Wel zijn we intens met deze zaak bezig en bij de begrotingsbe handeling hopen we erop terug te ko men. We wachten nog steeds op een ge sprek met het bestuur van de biblio theek", aldus Dijke. De burgemeester adviseerde dan maar eens contact op te nemen met het bibliotheek-bestuur. De Thoolse gemeenteraad wil door het lang uitblijven van de resultaten van het DistributieDistributie-Planologisch On derzoek (DPO) onder consument en winkelier een korting op de afgesproken prijs en een aanvullend rapport met de laatste gegevens. Het DPO kwam maandagmiddag uitvoerig ter sprake bij behandeling van het beroepsschrift van dhr. G.I. den Dekker uit Wijk en Aal burg. Deze kaashandelaar was bij de Raad in beroep gegaan tegen het besluit van b en w, hem standplaatsen in de woonkernen te weigeren. Wat deze zaak betrof had alleen raadslid P. van Schetsen (PvdA) een opmerking. Hij vond dat de motivatie van b en w van geval tot geval verschilde. De ene keer wordt de afwijzing van een stand- plaats-vergunning opgehangen aan het uitblijven van DPO, de andere keer een concurrentie voor de plaatselijke mid denstand, terwijl de gemeente juridisch geen poot heeft om op te staan. Wet houder J. Versluijs liet weten, dat b en w altijd dezelfde beleidslijn hebben ge volgd. Aan bedrijven uit de gemeente wordt toestemming verleend en zo werd aan kaashandelaar M. van Loon, Voor straat 23, St. Annaland, die ingeschreven is bij de Kamer van Koophandel in Middelburg, enkele maanden geleden vergunning voor standplaatsen gegeven. De uit 1972 daterende Philips P 353 wordt bij de gemeente Tholen vervan gen door de nieuwe kantoor-computer Burroughs L 9949. Samsom uit Alphen aan den Rijn mag de machine leveren voor 114.253,50, inclusief BTW en in ruil. De gemeenteraad nam daartoe maandagmiddag de beslissing. Nadat b en w advies hadden gekregen van het centrum voor automatisering Zuid-West Nederland te Rotterdam. Voor de com puter worden programma's gekocht voor sociale zaken, salarissen, belastin gen, mandatering/ invordering en grootboek. In een later stadium kan nog een programma voor de huuradminis tratie van Beter Wonen worden gekocht. 'Het aankopen van kant en klare pro gramma's bespaart veel ellende' zei raadslid M. Dijke, die in zijn werkkring ervaring had op dit gebied. Andere raadsleden zeiden niet het minste benul te hebben van computers. De Thoolse Raad stond vrij uitvoerig stil bij proble men, rond de verwerving van de Zeepe- duinen in Westerschouwen, die de W.M.Z. wil gebruiken voor waterwin gebied. Het Zeeuws Coördinatieorgaan had bezwaren in verband met de na tuur- en landschapsbescherming. Het aankoopbesluit was al in 1975 gevallen en gezien het belang van de waterwin ning en het feit dat staatsbosbeheer het gebied zal beheren, bleven b en w het WMZ-beleid onderschrijven. De PvdA- fractie was bezorgd over de gevolgen voor de tarieven, want 4 xh miljoen gul den voor 240 ha Zeepeduinen is niet niks. Ook de VVD wilde meer informa tie en stelde voor het punt uit te stellen. Wethouder Moerland vond dat geen manier van doen, want in 1975 en 1977 had ook de Thoolse vertegenwoordiger in de vergadering van aandeelhouders de directie van de WMZ gemachtigd de Zeepeduinen te verwerven. Ook de bur gemeester vond het te ver gaan op die beslissingen terug te komen. Alleen de PvdA (op wethouder Moerland na) en VVD-fractie stemden voor uitstel. Het b en w-voorstel kreeg 1 stem meer omdat VVD-raadslid J.L. van Gorsel zich nu wel achter het college schaarde. Het beroepsschrift werd met algemene stemmen ongegrond verklaard, maar het DPO kreeg nog volop aandacht. Van Schetsen vroeg zich af, hoeveel schade het uitblijven van het DPO de gemeente al heeft berokkend. Er zijn misschien uitbreidingsplannen opgeschort. Ook bij de VVD-fractie lag de vertraging zwaar op de maag. Het DPO is belangrijk, maar we hangen nu zaken op aan een kapstok die je niet ziet. Dat is een onverteerbare zaak, vond dhr. M. van Damme. Mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven (CDA) vo/id dat het DPO- rapport bij verschijning direct in het ar chiefkan. Het is niet actueel en daarom heeft het geen enkele waarde meer, zei mevr. Deurloo. De afwijzing van het beroepsschrift van kaashandelaar den Dekker was dan volgens wethouder Versluijs wel niet aan het DPO opgehangen, ook voor hem was het lang uitblijven van de re sultaten een onverteerbare zaak. Niet de gemeente is echter opdrachtgever, maar de Thoolse Middenstandsfederatie, die een pinnig gesprek had met het CIMK (Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf) dat het onderzoek heeft uitgevoerd. De CIMK-medewerker die het Thoolse DPO had geleid, vertrok binnen een week naar een andere werk gever. In het pinnig gesprek zijn een aantal data afgedwongen dat er deel rapporten van de verschillende woon kernen gereed zouden moeten zijn en dat is redelijk toegezegd, maar vandaag - maandag 20 augustus was dat er nog niet. Van Schetsen wees erop, dat er sinds het onderzoek - dat onder consument en winkelier omstreeks half 1978 gehouden werd - veel veranderd is zoals de Mi- kromarkt in St. Annaland, de komende supermarkt in Dalempolder Tholen en de standplaatsen van vis en kaas in de gemeente. Van Damme meende dat er geld in 't water gegooid wordt voor een produkt dat waardeloos is. In 't bedrijfsleven is zo'n gang van zaken ondenkbaar. Wan neer er betaald wordt, dan moet het rapport actueel zijn, zei de VVD-frac- tievoorzitter. Ook SGP-fractievoorzitter Th. Aar noudse betreurde de vertraging. Wet houder Versluijs was blij met de op merkingen van de raad. Hij meende met de middenstandsfederatie dat het CIMK met de opdracht gekwanseld heeft. Hij wilde zeker een korting op de prijs en een actualisering bespreken. Het consumentenonderzoek kan niet meer overgedaan of aangevuld worden. Al leen een extra bedrijven-onderzoek kan besproken worden, aldus wethouder Versluijs. ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Op de te Goes gehouden examens Ma chineschrijven slaagden onderstaande personen voor hun DIPLOMA MA CHINESCHRIJVEN: Uit St. Philipsland: De dames G. Guiljam, J.E. Moerland, W.J. Neele, A. van Oudenaarde, M. Quak, N.P. Reijngoudt, J.P.M. Reijn goudt, E.M. Starkenburg, E. Verwijs, I. Verwijs. De heren J.M. Faasse, H.C. den Haan, T.K. de Jonge, J.A. Kot, C.M. Meyer, J. A. Vaders, I.C. Vermeij. Uit Oud-Vossemeer: De dames M.E. Aarnouds, J.A.M. Etiënne.(Lof) D.A. Hartog, C.A. de Leeuw. De heren A.M. Duine, F.J.J. van Trei- jen, A.M. Hommel, P. van Poortvliet, J.M.D.M. van de Zande, F.G.M. van de Zande (lof). Uit Tholen: De dames C.P. Jansen, P. de Klerck, C.J. Laban-de Witte, H.M. Oostdijk, M.L. van der Stel, C.C. Aarnoudse, W. Bout, W.J. van Dijke, C.M. Hoogstrate, P.W. Quist, K. van Belzen, J. Bogert, E. Ver sluis. De heren M. van Ast, A.J. van Dijke, I. Lindenberg, J. Roggeband, A.W. Wee- da, F.H. Verschoor, H.J. Knuist. Uit St. Annaland: De dames W.A.C. Koese, J. van de Re- pe, K.A. van de Repe. Uit Stavenisse: De dames J.J. Dorst, C.A. Nieuwenhui- ze, T.J. D. Quist, A. de Vos (lof), J.P. Moerland. De heren LJ. de Rijke, W.C. Oostdijk. Uit St. Maartensdijk: Mejuffrouw M.E. van der Maarl. Uit Poortvliet: De dames I.H. Dekker en W.J. van Dij ke Uit Dinteloord: Mejuffrouw I. van der Welle. Allen werden opgeleid door Typeschool Koetsdijk te Oudenbosch. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 9