"We gaan er een groot Thools feest van maken" T mm. BOUMAN POTTER (D "Ik pruts ontzettend graag EXPO THOLEN EXPO - THOLEN De Schelde TT keuze in stenen en dakpannen bij De Schelde... Donderdag 9 augustus 1979 35e Jaargang no. 39 ftp Bestemde tijd Voorzitter H.L. Nelisse over 95-jarig bestaan muziekvereniging Concordia Oud-Tholenaars Onmisbaar AANMELDING VOOR DEELNAME AAN DE 2de Met de volledige medewerking van de federatie midden standsvereniging op Tholen zal op 17,18,19 en 20 oktober a.s. de 2de regionale consumentenbeurs -WON ING IN RICHT NG Molenstraat Poortvliet Blaaskapellen Bejaarden en jeugd Freddy Breek Heineken fanfare DEZE WEEK Trainers geslaagd Lid\ereniging Goud-en Zilversmeden "\I Niet in de soos Stoofjes Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ12,50 per halfjaar, per post 1 5,50. losse nummers f 0,60. "Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G. Heijboer at Koning Salomo een wijs man is ge weest, kan ook in 1979 geen nieuwstij ding inhouden. Met name zijn spreu ken-boek moet wijsgeren en leken aan spreken. In één van de spreuken-hoofd stukken stelt hij hoe op dit ondermaanse alles zijn bestemde tijd heeft. Daarbij varieert Salomo de bestemming bij wijze van spreken van de wieg tot het graf. Van onze twintigste eeuw wordt gezegd, dat de mensen een verzorging hebben van de wieg tot het graf. Maar dat hierbij toch weer alles zijn bestemde tijd heeft, speelde ons door het hoofd bij de ont vangst van de brochure energiebespa ring, die deze week van PZEM-zijde op ons bureau kwam. Er was een tijd dat niet alleen de PZEM, maar vrijwel elk nutsbedrijf een ener gieverbruik propageerde, dat het niet mooi weer was. Het kon niet op. Alles en iedereen moest Voorzien worden of zijn van elektrische - of gasinstallaties als een gemak van de wieg tot het graf, als een huiselijke voorziening vanaf de vloer tot het dak. Nu zal de PZEM in de maand september een brochure energiebespa ring huis aan huis in de gehele provincie laten bezorgen. Die brochure kreeg de titel mee: ,een appeltje voor de dorst'. Niet zo slecht gevonden van de voor lichter als lezer-trekker, maar naar onze mening slaat die trekker dan toch min of meer als een tang op een varken. In het voorwoord van de brochure staat o.a.: 'Wat de overheid en wij als provinciaal energiebedrijf van u vragen is, dat u eventuele rantsoenering helpt voorko men. Het middel is een einde maken aan de verspilling van energie. Op die ma nier kweken wij met ons allen een ap peltje voor onze toekomstige dorst'. Dit nu doet voor ons gevoel toch wat onwaarschijnlijk aan, zeker bij degenen die zich nog zo goed herinneren, dat van hetzelfde Nutsbedrijf - en daarvan niet alleen - dan weliswaar geen verkwisting of verspilling werd gepropageerd, maar dan toch een wel super-luxueus gebruik van de energiebronnen. Afgezien dan van deze kritiek, willen we voor deze komende brochure best wel de aandacht vragen van onze lezers wat in houd en vooral doelstelling betreft. - Noch in een tijd van luxe, laat staan in een tijd van mogelijke schaarste is over dadigheid gewenst of nuttig. De waar heid wordt dan ook meer benaderd, als we in dezelfde kolom van genoemde brochure lezen: 'Maar de aardigste ont dekking die u zult doen (bij energiebe sparing) is, dat u door energieverspilling tegen te gaan, een comfortabeler huise lijk leven krijgt'. De vroegere propa ganda voor steeds meer gebruik, althans voor steeds meer apparatuur en dat hield dat meerdere gebruik in, deed dus afbreuk aan het comfortabele leven. Ook de PZEM moet geloofwaardig blij ven in haar voorlichting. Of dat nu gaat om meer energiegebruik of om energie besparing. Want met Salomo zijn we er van overtuigd, dat alles zijn bestemde tijd heeft, ook een tijd van luxe en een tijd van minder luxe, zelfs van armoede. Dat weerhoudt dan zeker niet aan het PZEM verzoek te voldoen om mee te helpen aan het kweken van een appeltje voor de energiedorst in de toekomst. "We leven naar het 95-jarig bestaan toe en we zullen het ook wel redden, maar dan gaan we naar het 100-jarig jubileum". Voorzitter H.L. Nelisse van de koninklijke muziekvereniging Concordia in Tholen blikt al weer vooruit, maar eerst komt er van 18 t/m 25 augustus een groots feestprogramma ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan van Concordia. "We gaan er een groot Thools feest van maken. Dat op veler verzoek van Tholenaars die het 90-jarig jubileum in 1974 met ons een reuze fijne week vonden. Het is wel een levensgrote gok, waar ik ook veel mee bezig ben, maar ik heb gelukkig achteraf m'n vakantie nog. Zaterdagavond 25 augustus slaak ik een zware zucht van verlichting". Voorzitter Nelisse is vol lof over de me dewerking van de leden, want de vere niging organiseert het hele feest hele maal zelf. Vanaf de maandenlange voorbereiding sinds oktober vorig jaar, het verkopen van de kaartjes en de kon- sumpties tot en met het afbreken van de feesttent op het speelterrein aan de Bos straat toe. "De majoretten en de jeugd leden vallen natuurlijk af, maar met dertig man zijn we in touw. Zij verlenen belangeloze medewerking en hebben bij toerbeurt ook nachtdienst voor bewa king van de tent. Er zijn meer dan tien leden die een volle week vakantie ne men en verschillende anderen snipper dagen. Dat hebben ze allemaal voor de vereniging over. Met zoveel belangeloze medewerking kan ik terecht trots zijn op onze leden. De sfeer is goed binnen onze vere.iging. Het bestuur werkt hard mee en dus doen de leden het ook. In 1974 hebben we bij het 90-jarig bestaan feli citaties gekregen voor de organisatie, maar dat kon alleen dankzij de leden", aldus dhr. Nelisse. ln 1974 werd met sukses het 90-jarig bestaan gevierd en daarna was het de bedoeling dat de eilandelijke muziekve reniging om beurten een feestweek zou den organiseren. In 1976 deed Concor dia het - opnieuw met een goed resultaat - en daarna was Euterpe aan de beurt, maar men durfde het niet aan. Alles staat en valt natuurlijk met 't weer, want met zoveel voorbereidingen en kosten (alleen de tent kost al 9 4 10 mille) moet er heel wat belangstelling komen. Waarschijnlijk komen er ook veel oud- Tholenaars, zoals in 1974, om deze on vergetelijke muziekweek met ons mee te maken. Met de tent van 48 x 15 'A meter, goed voor ruim 800 zitplaatsen, zitten we aan de Bosstraat goed. De hallen van Schot aan de Postweg zitten te ver van de kern. We hopen dat wij goed draaien, maar dat geldt ook voor de middenstand en de horeca", zegt voorzitter Nelisse. "Een goed funktionerende muziekvere niging is onmisbaar voor het plaatselijk gemeenschapsleven", zegt burgemeester E. Baerends in zijn voorwoord bij het programma voor het groots opgezette muziekfestival. "Onszelf en de gehele Enkele jaren geleden was de muziekkiosk een wat omstreden punt bij de rekonstruktie van de Markt. De marktbewoners vonden toen en vinden nog, dat hier de muziektent hoort X gehouden worden. Deelname is mogelijk voor middenstand, handel, industrie, recreatie, over heid en dienstverlenende bedrijven. Inschrijving is vanaf heden mogelijk. U dient dit schriftelijk te doen bij Tentoonstellingscentrale, 't Eiland, Postbus 12, Oude Tonge waarna wij zorgdragen dat u binnen 3 dagen alle gegevens en een inschrijfformulier zullen worden toegezonden. Advertentie IM Advertentie IMj Thoolse bevolking wil ik feliciteren met het feit dat wij zo'n muziekvereniging in ons midden hebben. Moge Concordia in de komende vijf jaar blijven bloeien en met veel elan naar het eeuwfeest in 1984 toegroeien", aldus burgemeester Bae rends. Concordia heeft 75 leden in de harmo nie o.l.v. P. Steijns, de drumband en het majorettenpeloton o.l.v. O. Kustusz, een Poolse Bergenaar. Vorig jaar Koningin nedag kreeg de harmonie nieuwe uni formen. Er is steeds aanwas van jeugdi ge leden en voorzitter Nelisse onder schrijft ook wel het gezegde, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, maar hij heeft ervaren datje ook wel eens mis zit. Er komt meer dan eens een leerling z'n Bij De Schelde treft u het niet alleen met een buiten gewoon brede keuze in stenen en dakpannen, maar profiteert u ook van de vriendelijke prijzen, 'n Bezoek aan de showroom is beslist de moeite waard! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Advertentie IM instrument en uniform inleveren. De majorettes vormen een groep die veel geld kost, terwijl de instrumenten en de begeleiding ook het nodige vergen. Concordia heeft sinds kort een aparte koperinstrukteur omdat dirigent Steijns een houtblazer is. Daarvoor halen we elke maand oud pa pier op - 15 4 16 ton - waarvoor veertien leden om de andere maand aan de beurt zijn om de vier papierwagens te bedie nen. Naast het oud papier houden we een fancy fair en een verloting. Dat moeten we echt doen, anders redden we 't niet", zegt voorzitter Nelisse. Concordia hoopt met het feestprogram ma ter gelegenheid van het 95-jarig be staan in de laatste week van de school vakantie in elk geval quitte te spelen. Zaterdag 18 augustus is van twee tot drie uur het officiële gedeelte van de jubi leumviering, waarna om drie uur "het feestvarken" zelf aan de beurt komt met een muzikaal optreden. Om half vier maken de muziekverenigingen van Tholen en St. Philipsland (Accelerando St, Annaland, Euterpe St. Maartensdijk, OVM Oud-Vossemeer en Concordia St. Philipsland) een rondgang door Tholen, waarna een marskoncert volgt in de feesttent aan de Bosstraat. 's Avonds is daar om zeven uur ook een groot festival met verschillende blaas kapellen uit Bergen op Zoom. De toe gang is deze avond vrij. De beide zaterdagavonden is de feest tent tot 23.45 uur geopend, door de week tot twee uur 's nachts. Concordia heeft geprobeerd de Rijkspolitiekapel naar Tholen te krijgen, maar in verband met vakanties lukte dat niet. Die kapel kon men financieel namelijk nog wel aan trekken, maar gezelschappen als de Marinierskapel e.d. haal je er niet uit gezien de te geringe belangstelling in verhouding tot de hoge kosten. Maandagavond 20 augustus is er een programma waarbij ook de bejaarden aan hun trekken komen. Om half acht treedt de Thoolse volksdansgroep op en om half negen volgt het kluchtig blijspel "kommissaris Manus vertelt" van A.I.O.S. uit St. Maartensdijk met na af loop een gezellig bal met Han Jansèn (orgel), Janet Stoutjesdijk (accordeon) en Hans Schot (gitaar). De 65+ kaart geeft recht op hdlf entree. Dinsdag 21 augustus is er een puzzel- tocht op de fiets, waarvoor de wieler- tourklub de Fuik medewerking verleent. Vertrek van 18.45 tot 19.30 uur voor de kategorie 8-10 jaar, 11 jaar en ouder en jeugd onder begeleiding van ouders. Het bal van de Frale's na afloop is gratis. Woensdagmiddag om twee uur is er een speciaal kinderprogramma met Alice Backenes majorettenparade met goo chelen, kinderquiz enz. Vanaf vier uur beginnen dan de kermisattrakties, zoals die ook bij de vorige muziekfeesten op de Markt te vinden waren. Woensdagavond om half acht is Vero nica present met een drive-in-show met bekende d.j.'s en een grote lichtshow. Donderdagavond 23 augustus geeft Concordia uit Bergen op Zoom om acht uur een koncert, om kwart over negen gevolgd door St. Cecilia uit Zegge. Na afloop is er gezellige opluistermuziek. De toegang van deze avond is vrij. Vrijdagavond negen uur volgt na de braderie ('s middags vanaf twee uur) en de wielerronde (half zeven), het klap stuk van de feestweek: de Freddy Breek show. Ook zijn grote orkest werkt aan dit schlagerfestival mee en verder Heino Conty. Met name voor dit onderdeel is de voorverkoop - iedere dag vanaf twee uur in de feesttent aan de Bosstraat - van belang. In 1976 was Concordia voor het vrijdagavondprogramma voor de eigen lijke avond al uitverkocht. Voorzitter Nelisse rekent ook op «en groot aantal fans van Freddy Breek van buiten Tho len, zodat het zeker druk zal worden. Gezien de toegangsprijs in het Leys- dream te Roosendaal 15,— vindt voorzitter Nelisse de 12,50 entree voor de Freddy Breek show in Tholen gun stig. Zaterdag opnieuw braderie met in de voormiddag een speciale kinderbrade rie. 's Middags om half drie start aan de Zoekweg een puzzelrit voor het hele ge zin, georganiseerd door de MAC Tho len. Eveneens om half drie treedt de landelijk zeer bekende Heineken fanfa re op, die in 1974 ook in Tholen optrad, met een bok voorop, 's Avonds om zeven Ook als er nieuwe uniformen komen, maakt een muziekvereniging een muzi kale rondgang door eigen woonplaats, want via oud-papierakties geeft vrijwel de gehele burgerij haar bijdrage. De Koninklijke muziekvereniging "Con cordia" presenteert zich hier in het nieuw, al is het plaatje met slechts een enkel lid van het tamboerkorps en zonder de majoretten een niet geheel kompleet "Concordia" uur is de finale met de Sonny Boys en Ria Valk. De bedoeling is, dat verschil lende straten in de binnenstad versierd worden, terwijl ook het podium in de feesttent met bloemen opgefleurd wordt. De feestweek komt mede tot stand dankzij medewerking van de gemeente en de brandweer. De eigenlijke jubi leumdatum is wel 22 september, maar in de laatste week van de schoolvakantie, 18 t/m 25 augustus, hoopt Concordia Tholen velen te kunnen begroeten bij de viering van het 95-jarig bestaan van de koninklijke muziekvereniging. Bestemde tijd en energiebespa ring 0 Bijna vijf miljoen voor Thoolse sporthal gemeenschapscentrum 0 Rabobank Tholen koerst naar Goed 1979 0 Gestolen auto kwam te Sint Phi lipsland in wethouderstuin 0 Thools 'Concordia' (95) wil er groot feest van maken 0 De graag prutsende Roggeband 0 Zilveren Rabobank-insignë voor scheidend voorzitter I.C. Hage 0 Groot aanbod van kantoorperso neel 0 Nog een maandje voor 'De Mees- toof 0 De explosie-bokaal op Sint An- nalandse braderie 0 De Fuik won achtervolging toer clubs 0 Voetbal-benen los GOED GEZELSCHAP MOET MEN ZOEKEN, SLECHT GEZELSCHAP BIEDT ZICH AAN. Dit nummer bestaat uit 10 pagi na's. Voor de trainerscursus C slaagde A.J, Pollemans uit Halsteren, trainer van SPS uit Poortvliet. P.E. de Rijke uit Sint-Annaland en J. Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk, bei den ex-WHS-spelers en nu werkend bij de Belgische club Eekeren, slaagden voor de trainerscursus D. A. Roggèband (83) uit^Oud-Vossemeer bouwde molens en boerenkarren ff "Ik ben niet erg gemutst wanneer ik 's morgens niet weet wat ik moet doen. Ik moet een doel hebben". De 83-jarige Toon Roggeband uit Oud-Vossemeer kan moeilijk stil zitten, ook al kan hij nu wel merken, dat hij de tachtig gepasseerd is. Na de middag doet hij het rustig aan, maar 's morgens is hij altijd bezig: in de tuin of in z'n schuurtje, waar maar nau welijks plaats is voor z'n model van de molen "de Jager". Molens bouwen, "'t Heeft lang in m'n lief gezeten, maar het is er toch van ge komen", vertelt dhr. Roggeband. "Als kleine jongen heb ik veel Onder de Mo len gespeeld, waar de molen "de Vos" van Evert de Wilde stond. Die is in 1928 gesloopt. De huidige molenaar van "de Jager", dhr. P.B. Vogel, zei me: maak eens een molen die draait, wantje ziet er wel eens staan, maar die draaien niet. M'n zoon Cor maakte de as met de la- Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM gers en zelf heb ik zonder tekening, uit m'n hoofd, de standaardmolen "de Vos", gemaakt. Ik ben wel dikwijls in St. An naland gaan kijken, waar op de Molen dijk eenzelfde type molen staat. Er zijn veel uren in gaan zitten en ik ben ook wel eens opnieuw aan een deel moe be ginnen, zoals je een breisel weer uittrekt, maar ik pruts ontzettend graag". Dhr. Roggeband komt niet in de be- jaardensoos, al heeft hij de voormalige soos - waar nu het postkantoor is geves tigd - wel helpen verbouwen. "Ik knutsel liever dan ik ga kaarten". Z'n vrouw heeft ook genoeg om handen met haken, breien en poppen aankleden. Ze heeft er al negen klaar voor de kleinkinderen. Dhr. Roggeband was tot aan z'n twin tigste jaar boerenknecht en ging na de militaire dienst op de haven werken. Toen kwam hij bij de gemeentewerken terecht. Alle voorkomende klusjes van straat- en timmerwerk, enz. waren voor dhr. Roggeband, die in 1961 officieel wel met pensioen ging, maar tot 1971 nog met zijn opvolger - zoon Piet - op trok. Na 48 jaar gemeentedienst doet hij nu nog steeds werk voor de gemeente: het luiden van de klok bij begrafenissen. Dhr. Roggeband hield niet op bij de molen "de Vos", die nu voor zijn woning op de hoek KalisbuurJ^ Coentjesweg staat, waar het krasse echtpaar al 55 jaar Dhr. A. Roggeband bij zijn standaard molen "de Vos" op de hoek van de Ka- lisbuurt in Oud-Vossemeer. woont. Een tweede molen ging er naar neef Dick Vaders, die de muur voor Roggeband voegde, als hij een molen kreeg. Tenslotte bouwde dhr. Rogge band "de Jager" van de Hikseweg, maar deze molen staat nog in z'n schuurtje. Hij moet nog afgebouwd worden, maar er is nog geen bestemming voor. De veertig stoofjes die Roggeband maakte, gingen naar familie en kennis sen. De negen ouderwetse boerenkarren mogen er ook wezen. Roggeband maakte ook een boerenwagen, maar dat was ingewikkelder, zodat het bij 1 ex emplaar is gebleven. Hij ging er een paar keer voor naar de Kadijk in Poortvliet, waar nog zo'n oude boerenwagen staat. Ook lijsten voor foto's e.d. waren een kolfje naar z'n hand. Verder is Rogge band druk in de tuin bezig, waar hij zelf sla- en spinaziezaad kweekt. Dat is juist de aardigheid ervan, vindt de 83-jarige die ook de zeegroenten niet laat staan op de schorren. Lamsoren en zéekraal brengt hij evengoed thuis. Ook op z'n oude dag heeft Roggeband zo nog veel om handen. Vijftien jaar geleden begon hij met het bouwen van een scharenslijperskarretje. Dat was z'n eerste werkstuk, waarna er vele volgden. "Stil zitten kan ik niet", zegt de nog krasse 83-jarige Toon Roggeband uit Oud-Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1