THOLEIM DERWIJS Druk en warm op eerste Bergse Bourgondische Krabbenfoor. EEN EIGEN HUIS, OOK VOOR U? (DEEL II) Officiële publicaties informatierubriek van de gemeente thoien DE BUITENROUTE VAN DE VUILNISOPHAALDIENST AANVRAGEN OM VERGUNNING IN GEVOLGE DE HINDERWET HERENKAPSALON MUNS Donderdag 2 augustus 1979 EENDRACHTBODE VOORAANKONDIGING HOORZITTING SPREEKUREN B. EN W. Spreekuur Woningstichting Pleidooi voor 't grote Pompsluis inplaats van kleine liftsluis in Bergse haven. Problemen binnenstad. Drie pioniers. Drie drukke dagen. BUITENVEST 36 BERGEN OP ZOOM 01640-40182 Donderdags de hele dag volgens afspraak. Ook permanent op afspraak. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Thoien Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 In het buitengebied (het gebied buiten de bebouwde kommen) wordt eens per veertien dagen het huisvuil opgehaald. Regelmatig blijkt ons dat de bewoners van het buitengebied de tel kwijt raken en niet meer weten in welke week wél en in welke week niét wordt opgehaald. Het vuil wordt dan vaak een week te vroeg (of zo u wenst een week te laat) langs de kant van de weg gezet, met alle gevolgen vandien. Om u weer op het juiste schema te zetten volgen onderstaand een aantal data waarop het huisvuil wordt opgehaald: maandag 6 augustus, maandag 20 augustus, maandag 3 september enzovoorts. V Het gemeentebestuur van Thoien organiseert op woensdag 29 au gustus a.s. een hoorzitting over de wegenstructuur en bungalowbouw in het woongebied Buitenzorg te Thoien. Belangstellenden worden verzocht deze datum nu reeds te noteren. Nadere mededelingen over de inhoud, plaats en exacte aanvangstijd van deze hoorzitting kunt u lezen in de edities van de rubriek Tholenderwijs van 1 6 augustus en 23 augustus a s. Wegens vakantie houden burgemeester Baerends en wethouder Versluijs a.s. maandag geen spreekuur. Wethouder Moerland houdt maandagmorgen spreekuur van 1 1 00-1 2 .00 uur in het gemeentehuis. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen"' houdt iedere maandag van 1 1.00 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis voor aan vragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Op de gemeente-secretarie Markt 1-5 Sint-Maartensdijk, afdeling ge meentelijke ontwikkeling', liggen twee aanvragen om een vergunning ingevolge de Hinderwet ter inzage Het betreft: 1Het verzoek van J.C. Quist, Garnalenstraat 49 te Thoien om ver gunning voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor het opslaan en koelen van aardappelen annex reparatie-inrichting aan de Mosselhoekseweg te Thoien. Een ieder kan tot 25 augustus I979 bij het gemeentebestuur schriftelijk bezwaren tegen dit verzoek indienen. Voorts kan een ieder persoonlijk (of ge machtigd) mondeling bezwaren indienen tijdens een openbare zitting die op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk zal worden gehouden op dinsdag 14 augustus a.s. om 11.00 uur. 2. Het verzoek van A. Perrenet, Gorishoeksedijk 31 te Scherpenisse om vergunning voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een propaangasinstallatie bestaande uit een 1 600 L tank voor huishoudelijke doeleinden op het adres Gorishoeksedijk 31 te •Scherpenisse. Een ieder kan tot 25 augustus I979 bij het gemeen tebestuur schriftelijk bezwareh tegen dit verzoek indienen. Voortskan een ieder persoonlijk (of gemachtigd) mondeling bezwaren indienen tijdens een openbare zitting die op het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk zal worden gehouden op dinsdag 14 augustus a.s. om 10.00 uur. In deze rubriek hebben wij u vorige week uitgebreid geïnformeerd over de categorie A-woning, als onderdeel van de nieuwe subsidieregeling voor de bouw van eigen woningen. Deze regeling heet: Beschikking geldelijke steun eigen woningen I979 De regeling kent ook een categorie B-woning Ons verhaal richt zich op deze vorm Eigen woningen categorie B Is uw belastbaar inkomen niet hoger dan 50.000,— dan kunt u in aanmerking komen voor subsidie voor een categorie B-woning. Let wel: het gaat hier om het belastbare inkomen in het jaar dat voorafgaat aan dat waarin de bijdrage wordt toegekend. Het rijk kan de eerste eigenaar-bewoner gedurende maximaal zes jaar een bijdrage verstrekken. De hoogte van de jaarlijkse bijdragen hangt alleen af van de hoogte van de stichtingskosten. Het inkomen is niet bepalend voor de hoogte van de bijdragen. Daarom vinden geen inkomenstoetsingen plaats in het tweede en vijfde kalenderjaar van bewoning,zoals bij de categorie A-woningen (zie Tholenderwijs dd. 26 juli I979). Voor wat onder inkomen wordt verstaan verwijzen wij u eveneens naar de informatie rubriek van vorige week. Stichtingskosten De stichtingskosten van een categorie B-woning mogen niet hoger zijn dan 150.000,- Hoogte van de jaarlijkse bijdrage De eerste jaarlijkse bijdrage is het hoogst bij stichtingskosten van 120.000,— namelijk 3000,— Naarmate de stichtingskosten hoger zijn dan 120.000,— wordt de hoogte van de eerste jaarlijkse bijdrage lager De vermindering van de eerste jaarlijkse bijdrage bedraagt 8% van het bedrag, waarmee de stichtingskosten het bedrag van 120.000,— overschrijden. De laagste eerste jaarlijkse bijdrage wordt verstrekt bij stichtingskos ten van 1 50.000,— namelijk 600,— leder jaar wordt de bijdrage, ongeacht de hoogte, verminderd met 500,— behalve wanneer een hogere bijdrage is verleend in ver band met krotopruiming (zie krotontruimingstoeslag). Als de bijdrage minder dan 100,— wordt, vervalt zij. Tabel voor het berekenen van de bijdrage In onderstaande tabel vindt u enkele voorbeelden waaraan u kunt zien hoe groot de bijdrage is gedurende de maximale looptijd van zes jaar bij een bepaald bedrag vannmv stichtingskosten. Bijdragen Stichtingskosten 1 20.000,-130.000,-) "125.000,- "135.000,-) "130.000,- 1 40.000,-) "135.000,-("145.000,-) "140.000,-("150.000,-) "145.000,-("1 55.000,-) "1 50.000,- ("1 60.000,-) Jaar 1 Jaar 2 Jaar 3 3.000, 2.500, 2.000, 2.600, 2.100, 1.600, 2.200, ""1.700, "1.200, "1.800, "1.300, 800, "1 400, 900, 400, "1.000, 500, 600, 100, Jaar 4 Jaar" 5 J .500, 1.100, 700, 300, 1.000, 600, 200, Jaar 6 f) 500, "100, Nogmaals de stichtingskosten Onder stichtingskosten moet worden verstaan de kosten welke zijn benodigd voor het in eigendom verkrijgen van de woning. Tot de stichtingskosten van een (categorie A en B) woning behoren in ieder geval: -grondkosten -bouwkosten -architectenhonorarium -centrale verwarmingsinstallatie -liftinstallatie -kosten van meerwerk -kosten van risicoverrekening -kosten van dagelijks toezicht -aansluitkosten -legeskosten -overdrachtsbelasting -notaris- en makelaarskosten -bedrag wegens renteverlies tijdens de bouw Voor het bepalen van de subsidie op basis van deze stichtingskosten blijven bepaalde bedragen echter buiten beschouwing, zoals de kos ten voor het verkrijgen van een garantiecertificaat (max. 1 van de stichtingskosten), voor garage en bedrijfsruimte, voor keuken- en badgeisers, koelkasten, parketvloeren en de kosten van tegelvloeren of natuursteenvloeren in de woning (behalve in keuken, badkamer of toilet, aangezien deze bij de bouwkosten behoren te worden bere kend). Ook voor de fundering wordt een aftrek toegepast. Is de woning niet voorzien van een centrale verwarming, dan wordt bij de stichtingskosten een bedrag van 4000,— opgeteld. Gemeentegarantie De meeste mensen die in hun eigen huis wonen, hebben dit gekocht of laten bouwen met geld, dat zij voor een groot deel hebben geleend Dat geld wordt doorgaans geleend bij banken, hypotheekbanken of verzekeringsmaatschappijen, die in de regel niet meer geven dan 60 a 70% van het totale bedrag dat men nodig heeft De overheid kan u echter helpen een grotere lening te krijgen. Als de gemeente u een gemeentegarantie verstrekt, dan zijn de banken veelal bereid een lening te geven die vrijwel gelijk is aan de stichtingskosten van uw woning. U hoeft dan slechts 100,— eigen geld in te brengen. Het moet echter wel om een eerste hypotheek gaan. Op de lening zult u natuurlijk moeten aflossen en rente betalen. De lening moet een looptijd hebben van tenminste 5 jaar en ten hoogste 30 jaar. Denkt u er-wel om, dat de garantie tijdig moet worden aangevraagd bij de gemeente en in elk geval binnen zes maanden na het gereedkomen van de woning moet zijn verleend. Gemeentegarantie (met deelneming van het rijk in een eventueel ver lies) kan worden verleend aan meerderjarige personen voor woningen tot een bepaald maximum aan stichtingskosten. We noemen dat maximum de kostengrens voor de garantie. Deze bedraagt voor nieu we woningen 225.000,— De Gemeente Thoien heeft de voorwaarden voor het verstrekken van de gemeentegarantie nog iets uitgebreid. Er moet namelijk sprake zijn van een economische gebondenheid aan de gemeente of de regio (regio*Bergen op Zoom, Halsteren, Steenbergen en Sint-Philipsland). De gemeente beslist zelf of er voor 100% van de stichtingskosten, of minder garantie wordt verleend. Voor nadere informatie over het verkrijgen van gemeentegarantie kunt u kontakt opnemen met het gemeentehuis, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, telefoon 01 666-2955, toestel 1 34. Krotontruimingstoeslag Voor de eigenaar van een categorie A- of B-woning, die een krotwo ning achterlaat, kan de eerste jaarlijkse bijdrage voor de nieuwe wo ning op een hoger bedrag worden gesteld Het krot moet eigendom zijn van de aanvrager en door hem tenminste één jaar zijn bewoond. Verder moet er zekerheid bestaan dat het krot wordt gesloopt. In zo n geval wordt de eerste jaarlijkse bijdrage verhoogd met 1500,— In afwijking van de algemeen geldende vermindering van de jaarlijkse bijdrage met 500,— wordt in dit geval de bijdrage de eerste drie jaren verminderd met 1000,— per jaar. Bezitsvormingsfonds In sommige gevallen kan het rijk u als koper van een woning een renteloze lening van 2400,— verstrekken U komt daarvoor in aanmerking als u: -meerderjarig bent maar jonger dan 35 jaar (gehuwden, jonger dan 21 jaar zijn voor de wet pieerderjarig); -samen met uw echtgenote een belastbaar inkomen hebt genoten var maximaal 36 600,— in 1976 of van 39.900,in 1977 (dit is-nea keuze); -geen vermogensbelasting bent verschuldigd over 1978. Als u een woning verlaat waarvan u eigenaar bent, komt u niet vóór de lening in aanmerking (tenzij dit een krot is). De kosten om de nieuwe woning in eigendom te verkrijgen mogen nie' meer bedragen dan 125.000,— Méér informatie over het Bezitsvormingsfonds kunt u vinden in he' vouwblad "een eigen huis met steun uit het Bezitsvormingsfonds" dat gratis verkrijgbaar is op de gemeentelijke folderrekken op de postkantoren. Aanvragen van een bijdrage De jaarlijkse bijdrage voor een eigen categorie A- of B-woning word; alleen verstrekt als vóór de aanvang van de bouw bij het gemeente bestuur het verzoek daartoe is ingediend. De gemeente stuurt de aanvraag met het bouwplan naar de Directie Volkshuisvesting in de provincie Zeeland te M iddelburgAls daar blijkt dat het bouwplan aan alle eisen voldoet, ontvangt de initiatiefnemer een voorlopige be schikking Als de toekomstige eigenaar van de woning al bekend is dan moet deze natuurlijk op de hoogte worden gebracht dat een bijdrage zal worden toegekend- Na ontvangst van deze beschikking en van de gemeentelijke bouwvergunning, mag met de bouw worden begonnen Definitieve beschikking en uitbetaling van de bijdrage Tegelijkertijd met de voorlopige beschikking krijgt de aanvrager één of meer formulieren toegezonden, waarop u als eerste eigenaar-bewoner het ministerie kunt melden, dat de woning voor bewoning gereed is gekomen. Zodra u uw intrek in uw nieuwe woning heeft genomen, levert u dit formulier ingevuld bij de gemeente in. Dit moet in ieder geval binnen drie maanden gebeuren. Hierna ontvangt u de definitieve beschikking, waarin het juiste bedrag van de jaarlijkse bijdrage wordt genoemd. Eén jaar nadat u in uw nieuwe woning bent gaan wonen, wordt de eerste bijdrage uitbetaald. De tweede en verdere bijdragen worden telkens een jaar later uitgekeerd. Informatie Bij wie kunt u nu terecht voor een categorie B-woning? Als initiatief nemers treden over het algemeen aannemingsbedrijven of makelaars op Via de plaatselijke en regionale pers wordt u op de hoogte gebracht van hun voornemens tot de bouw van woningen. Ook kunt u zelf (tesamen met andere particulieren) het initiatief nemen. De afdeling gemeentelijke ontwikkeling van het gemeentehuis kan u daarover uitgebreid informeren. Eerste wijziging bestemmingsplan "Bedrijfsterrein Slab- becoornpolder" (Thoien) ter inzage. De burgemeester van Thoien maakt bekend dat met ingang van 3 augustus I979 aanstaande gedurende een maand voor een ieder ter secretarie der gemeente, Markt 1-5 te Sint-Maartens dijk (b ireau ruimtelijke ordening en grondzaken), ter inzage zal liggen de bij raadsbesluit van 21 mei I979 vastgestelde en gewijzigde eerste planverandering van het bestemmingsplan "Bedrijfsterrein Slabbecoornpolder (Thoien) met voorschrif ten en toelichting. Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen gedurende bovengenoemde termijn tegen de planverandering bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten- van Zeeland. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder die bezwaren heeft tegen de wijziging die bij de vaststelling van de planverandering in het ontwerp is aangebracht. Sint Maartensdijk, 2 augustus I979, De burgemeester voornoemd, C.J Moerland, wnd Het valt moeilijk te schatten of een Bergse braderie, die dan nu Bourgondi sche Krabbenfoor heet, meer of minder druk wordt bezocht dan vorige jaren. Slecht weer kent men in die vijftien jaar, dat het Krabbengat drie eind-juli dagen stampvol zit, nauwelijks. Het kan een keer te warm zijn, zoals bijvoorbeeld af gelopen vrijdag. Dan hoef je ook niet door het 'vierkantje' te schuifelen, zoals wel op die eerste braderiedag is voorge komen. Zaterdagavond was het daar echter weer niet ver van af. Propvol zat Bergen op Zoom, propvol ook nog de terrasjes, toen de eerste Bourgondische Krabbenfoor officieel al verleden tijd was. Misschien is het dit keer vanwege de warmte allemaal wat meer gespreid, maar of er nu minder Krabbenfoor be zoekers waren, dan de voorafgaande veertien jaar op de Bergse braderie, kan geen sterveling bij benadering becijferen. Het was drie dagen warm en druk. De voorzitter van de Stichting Bergen op Zoomse winkeliers, oprichter en vete raan W. Besling, wil bij de officiële opening van het landelijk toch wel uniek Bergs gebeuren ook altijd nog wel een paar zinnige opmerkingen kwijt, die verder reiken dan de drie Krabbenfoor- dagen. Donderdagmiddag 26 juli sneed hij een zelfs nationale kwestie in het vlees, die tegelijkertijd een ook belang rijke regionale zaak is. De luis in de Oesterdam. De heer Besling herinnerde er aan, hoe Bergen op Zoom een eeuw heeft moeten vechten om tenslotte in 1964 een Theodorushaven in gebruik te kunnen nemen. Een gevecht vooral tus sen Rijkswaterstaat en het gemeentebe stuur over de omvang van een sluis als toegang tot de Theodorushaven. Vijftien jaar later dreigt weer een levensgroot gevaar, dat bepaalde schepen die Theo dorushaven niet kunnen bereiken, want Rijkswaterstaat wil in de Oesterdam slechts een sluis van 14 bij 100 meter inplaats gevolg te geven aan de Bergse wens voor een pompsluis van 16 bij 140 meter. Krijgt Rijkswaterstaat zijn zin, dan betekent het een blokkade voor de toekomstige ontwikkeling van het Berg se havengebied, stelde de Bergse winke liersstichting voorzitter. Bij de Coaster vaart is de exploitatie van kleinere sche pen te kostbaar. Maar grote schepen kunnen niet door de sluis, waaromtrent de minister al een beslissing nam. De minister noch zijn adviseurs bleken te hebben geleerd, dat besturen vooruit zien nodig maakt. Of wil men Bergen op Zoom een hak zetten. De winkeliers CMODF.BRILLEN Steenbergsestraat - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM M Advertentie IM staan achter een protest door de ge meente om de kleinere sluis in de Oes terdam te voorkomen, verzekerde de heer Besling. Hij bracht vervolgens heel wat organisaties en particulieren dank voor de medewerking aan de Krabben foor en wenste met name de liefdadig heidsinstellingen, die ook van de partij zijn, veel succes toe, inzonderheid ook in het kader van het Jaar van het Kind de organisatie: 'Terre des Hommes'. Burgemeester drs. L. van de Laar ging in zijn openingswoord nader in op wat de zelfde dag in de krant stond ten aanzien van het binnenstads probleem. Hij er kende volmondig dat het centrum zal moeten voldoen aan de eisen van deze eeuw, dat wil zeggen/-goed bereikbaar voor het verkeer, tegelijkertijd is er dan wel het gevaar, datje een heleboel fraais in de binnenstad om zeep helpt, vond de Bergse eerste burger, die er op wees, dat besturen heel simpel is. Je kunt namelijk niet meer geld uitgeven dat er beschik baar is. Wil een burgerij meer, dan moet er ook meer worden betaald. Hij verze kerde echter, dat het binnenstadspro bleem de volle aandacht van het ge meentebestuur heeft en houdt. Tijdens de officiële ontvangst van geno digden door de stichting Bergse winke liers in de achterzaal van hotel 'de Draak' was er nog even een ceremonieel. Dat hield verband met het feit, dat drie bestuurders al vanaf het eerste uur en dus al 15 jaar bij het Bergse braderie gebeuren zijn betrokken. Secretaris Ir. Ph. Crusio schonk in een speechje aan dacht aan het gedenkwaardig moment. Hij wees er op hoe burgemeester van De Laar zojuist de vijftiende winkeliersma nifestatie opende, begonnen als braderie en nu vervolgt als Bourgondische Krab benfoor. Vijftien jaar geleden waren er een aantal winkeliers bereid om zich volkomen belangeloos in te spannen voor dit jaarlijks gebeuren, zo vervolgde de heer Crusio. Drie van dat eerste uur doen nog altijd volop mee. Het zijn voorzitter Wim Besling, penningmeester Joost de Bruin en bestuurslid Henk Schutte. Gedrieën hebben ze op eigen specifieke wijze bijgedragen aan de ontwikkeling van braderie-nu Krab benfoor. Laatstgenoemde vooral als vertegenwoordiger van de Lieve Vrou westraat en omgeving. Hij was het ook die daar een zigeunerorkest introdu ceerde en nog steeds een virtuoze orgel speler van wereldklasse voor het jaar lijks gebeuren contracteert. Joost de Bruin heeft als nestor van het bestuurs college altijd weer stunts weten te be denken. Hij wist er bovendien steeds een financiële punt aan te zuigen. Gelukkig dat hij geen overuren in rekening bracht. Door zijn bezoeken aan jaarmarkten el ders, was e rbij elke braderie ook weer wel iets nieuws. Denk maar aan oude ambachten, os aan het spit, kunstmarkt, nu het waterorgel en zelis een orgel met een aap. Tenslotte dan Wim Besling als de voorzitter. Hij heeft in die functie het recht anderen voor hem te laten draven, maar is zelf een beter draver dan wie dan ook. Hij maakt iedereen enthousiast en had bij de openingen altijd wel een onderwerp met diepere achtergrond dan alleen een winkeliersbelang. Denk maar aan het paradeplan, de Willemien (ka zerne), het Asselbergscomplex en nu weer de sluis in de Oesterdam. Namens alle winkeliers van Bergen op Zoom, bood ir. Philips de drie bestuurders van het eerste braderie uur een cadeautje aan in de Bourgondische stijl, namelijk een stadsplattegrond met het officiële zegel van de stad Bergen op Zoom. Bij die overdracht zei de secretaris van de winkeliersvereniging, dat deze bestuur ders 15 jaar belangeloos veel voor de stad deden en hun vergoeding bestond uit de wetenschap dat als het alle win keliers goed ging het ook hen zelf niet slecht zou kunnen gaan en dat idealisme is vaak ver te zoeken. Een cadeautje was er die middag ook nog voor Corneel Slootmans, de oud stadsarchivaris, die de geestelijke vader was van de nieuwe braderienaam Bourgondische Krab benfoor. Het werden vervolgens drie drukke da gen in Bergen op Zoom. Dat was het al toen na de toespraken, via het oude draaiorgel het Bergse volkslied klonk: Bergen op Zoom. houdt u vroom. Er was zoveel attraktiefs naast de op zichzelf volk trekkende stands van win keliers' kunstenaars, oude ambachten en liefdadigheidsinstellingen. Met op de markt het Antwerpse draaiorgel met aap, daar ook tegen de historische gevel van een al oud perceel het veel kleuren spuitende waterorgel, waarvoor het echter wel nodig was, dat de zon was ondergegaan. De gilde-groepen met vendelzwaaien of volksdansen, met handboogschieten of tromgeroffel. Zo was er met muziek, standwerkers, de monstraties ambachten, speciale aan biedingen van winkeliers, terrasjes en eetttentjes volop levendigheid in het Markiezaat, een drukte die zaterdag avond toch wel een hoogtepunt bereikte en vooral op de terrasjes met een Parijse lateavond-sfeer nog lang nagalmde. De eerste Bourgondische Krabbenfoor mocht er even goed zijn als de veertien hieraan voorafgaande braderies. Eigen lijk was er ook niets anders verwacht van het Krabbengat. m Advertentie IM. "Dat neem ik dadelijk aan. Ik ben ook nooit te beroerd geweest om te werken, maar de een zit het mee, terwijl de ander nooit vooruit komt." Hij kwam lachend overeind. "Kom, kom, niet zo somber. Te zijner tijd komt er wel eens een aardige, nette man in je leven. Met een goeie baan. Dan ben je al die ellende vergeten." Ze bleef zitten en keek de man voor zich aan. "U kunt mij niet lekker maken, meneer Geugies, want welke mogelijkheden heeft een ge scheiden vrouw met een kind? Als ik de deur uit ga, is het met Alientje. Er kan niemand aan mijn neus zien, dat ik geen man heb." "Je ziet het allemaal te somber in, Rietje, heus. Je hebt een leuke toet en een goed figuur. Dat zijn in elk geval pluspunten. En je bent nog jong." Terwijl ze elkaar de hand drukten, zei de vrouw: "Komt u eens een avond met uw vrouw... Zorg ik voor een extraatje bij de koffie, ja?" "Ik zal het haaf voorstellen," zei hij voorzichtig. "Maar mijn vrouw zit in verschillende verenigingen en comité's, dus heeft weinig avonden vrij." De vrouw begreep hem onmiddellijk en ging er niet verder op in. "In elk geval bedankt voor het geld en dat u me een uurtje gezelschap wilde houden." Een paar dagen later zei hij 's morgens in de slaapkamer, terwijl hij zich kleedde: "Mevrouw Scheiveen heeft ons uitgenodigd een avondje te komen. Interesse?" Hielkje Geugies lag nog in bed met de ochtendkrant, die Giep uit de bus had gehaald. Met wijd open ogen keek ze naar haar man. "Maar lieverd, wat bezielt je? Dat kunnen we toch niet doen?" "O nee? Waarom niet? Ze is belijdend lid van onze kerk." "Afgezien nog van het feit, dat ze gescheiden is... is ze helemaal niet van onze stand. Wat vóór gesprek kun je met zo'n vrouwtje voeren?" "O, ze is tamelijk intelligent. En erg eenzaam. Niemand bemoeit zich met haar en haar kindje." Hielkje dacht na. "Ik kan de bezoekcommissie wel eens op haar at tenderen, maar zulke dingen mpeten we toch eerst wel goed overwe gen, wantje krijgt al gauw scheve gezichten, als je een bepaald iemand voortrekt." I "Als wij er een avond op visite gaan, trekken we haar dan voor? Mogen we onze kennissen zelf uitzoeken?" "O Giep, ik wou je wijzer hebben. Ik denk er natuurlijk niet aan naar die vrouw op visite te gaan. Trouwens, wanneer zou dat moeten ge beuren? Ik ben zo vaak 's avonds weg en de enkele malen, dat ik niets heb. wil ik ook wel eens rustig thuis zijn." "Zo je wilt." Maar in stilte dacht hij, terwijl hij voor de spiegel zijn das stond te strikken: Is dat de vrouw, die op de gecombineerde jaarver gadering van mannen- en vrouwenvereniging een inleiding hield over de gemeenschap der heiligen in de praktijk? Enkele dagen later was het onderwerp Scheiveen opeens op de achtergrond geschoven, omdat er een nieuwe zorg in het gezin zich manifesteerde. Tonnie kwam op een avond de woning binnen met de student van de Terhorstlaan. Giep en Hielkje waren beiden thuis en keken verrast op. De bijna achttienjarige Tonnie zei op kalme toon: "Dit is Nico van Zalinger, van onze achterburen. We gaan ons met de Pinksteren verloven." Giep nam zijn leesbril af en keek de lange jongen, die er lachend bij stond, van top tot teen aan. De bezoeker wuifde even met zijn hand. "Ja," bevestigde hij, "Tonnie en ik kunnen reuze met elkaar overweg, dus..." Hielkje hapte naar adem, haar man aankijkerd. Deze had zichzelf vrijwel meteen weer in bedwang. Hij wees naar de stoelen en zei: "Ga zitten. Wel, daar hoor ik echt van op. Nooit geweten, dat jullie elkaar zo goed kenden. En hoe lang is dat? "O, sinds enkele maanden, he Niek?" Ze keek de jongen aan, en deze zei: "Ja, we ontmoetten elkaar voor de eerste keer in het dorp." Hielkje was over de eerste verontwaardiging heen. Zonder de jongen aan te kijken, vroeg ze aan haar dochter: "Hoe zei je ook weer. dat die eh... meneer heette?" "Nico. U weet toch wel, ma, van hier achter. We hebben toen nog zo gelachen omdat Nieks broer Rinske's beha wilde hebben. Weet u nog? Jan van Zalinger. Hij verzamelt nog steeds beha's." Hielkje herinnerde zich nu het onderhoud, dat ze met de achterbuur vrouw had gehad over deze eigenaardige affaire. Nadien had ze ei genlijk nooit meer iets over die Jan van Zalinger gehoord. En hier stond Tonnie opeens midden in de kamer en vertelde doodleuk, dat ze zich met Pinksteren wilde gaan verloven met Jans broer. "O juist." antwoordde de vrouw, nog altijd op afgemeten toon. "En hoe denken meneer en mevrouw Zalinger er over?" "Die vinden het geweldig." verklaarde Nico, "want ze mogen Tonnie allemaal." Hielkje knikte een paar keren. "Zo, vinden die het geweldig. Het komt ons anders wel eep beje rauw op 't dak, he? Vroeger gingen we naar de ouders en vroegen toestemming om ons te verloven..." Tonnie lachte breeduit. "Vroeger..." Ze haalde minachtend de schou ders op. "Een verloving is toch onze zaak? Die van Nico en mij? We gaan er een leuk feest van maken, he Niek?" "Denderend!" bevestigde de jongen. "Ik versier wel dat bandje van Peet Sanders. Moetje eens opletten, dat wordt een moordfuif!" "En als we dan de kantine mogen hebben," vervolgde Tonnie, "op Tweede Pinksterdag... dat kan zeker wel, he paps? Want op zulke dagen komen er toch nooit klanten, hebben we ruimte over om te dansen. Mieters, jong!" Tonnie maakte een halve rondedans in het vertrek. De zestienjarige Rinske was binnengekomen en keek van de een naar de ander. "Wat is dat voor een fuif?" vroeg ze. "Op onze verloving, zus," lichtte Tonnie in. "Tweede Pinksterdag. In onze kantine. Met Meet Sanders en zijn band." Het meisje zette grote ogen op. "Machtig, zeg! Neem ik mijn vriend mee." "Tuurlijk. Doen we. Zeg.... laten we es naar boven gaan... kunnen we alvast wat platen uitzoeken, want er tussen door moeten we zelf voor wat muziek zorgen, he?" Tonnie keek van Niek naar Rinske en van haar weer naar de jongen. De ouders schenen geheel vergeten te zijn. Even later stoof het drietal naar boven en keerde de rust althans beneden in het grote vertrek terug. Man en vrouw keken elkaar aan. Hielkje zei: "Daar komt natuurlijk niets van in. Wie is die Nico? Wat doet hij? Hoe oud is-ie eigenlijk?"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5