'Ik doe graag van dat kleine goed' t if yj Weer bloemen voor Wim de Waal BOUMAN POTTER xrhT- BROEKWl Provincie gaat wegenplan 1978-1982 versneld uitvoeren Aantal geboorten daalde in Zeeland snel OPRUIMING De hele hand "Hulp-in-Nood- Krant" VERSPUYZN Donderdag 2 augustus 1979 35e Jaargang no. 38 Modelbouwer Avan Dijke uit Tholen Alles op schaal Kammenetten Spelden Dominee Moed Molenstraat Poortvliet Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden ZL Ook waterschap Tholen kan investeringsniveau opvoeren Rondweg Poortvliet' Zaterdag braderie en touwtrekken in Sint-Annaland DEZE WEEK blokfluiten, mondorgels, orgels, piano's, enz. 200,— tot 2.000,— lager in prijs! Op splinternieuwe orgels (geen afgedankte tweedehands) bij aankoop netto 3 maanden GRATIS les bank- en hoofdtelefoon. Gitaren vanaf 75,— Versterkers vanaf 125,— Dwarsfluiten, accordeons, bladmuziek. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ12,50 per halfjaar, per post 1 5,50, losse nummers ƒ0,60 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per» mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G. Heijboer Niemand ontkent de bijbelse wijsheid, dat wie zichzelf verhoogt, wordt verne derd. Met een periode van hoogcon junctuur had iedereen toch volop werk om de toiletreiniging liever over te laten aan hen, die uit de arme landen emi reerden, Over discriminatie gesproken. 'ie werkte daaraan niet mee. Het was toen ook moeilijk te voorzien, dat er ooit een einde zou komen aan onze econo mische bloei. Met vreemdelingen haal den we tegelijkertijd vreemde gewoon ten binnen. Weliswaar was het voor ons zoete koek. dat wie emigreert - waar heen ook - zich aan de wetten van dat land moet houden, maar wat wil je gaan discrimineren als een grote groep z'n in eigen ogen rechtvaardige eisen stelt. De wet heeft zich niet aan te passen aan mensen of groepen die zich in een land vestigen. Dat argument is weliswaar nog steekhoudend, maar wie tolereert, moet niet te snel oordelen. Wel moet worden beseft, dat van die tolerantie het eind zoek is. Daarom mag het niet verwonderen, dat een poli tieke partij in ons land vreemdelingen die er in eigen land meer dan een vrouw op na mogen houden, hiertoe ook in ons land de mogelijkheden willen bieden. Doe je het anders, dan ben je aan het discrimineren. Met alle respect voor die mensen, moet ieder zich toch wel afvra gen. waar dat heen moet gaan. Het einde ervan is zoek. Wanneer nu Nederlandse parlementariërs voorstellen naar Bui tenlandse wetten te handelen of althans bepaalde groepen daartoe de vrijheid te geven, is het hek van de dam. Waar is het begin en waar. het einde? Geen wonder dat wordt verkondigd (van de daken), dat ons land wordt bedreigd door degeneratie. Geestelijke verloede ring. moreel verval. Een uitholling, de verhouding tussen de mensen. Wat gaat er gebeuren, wanneer men aan de vreemdeling wettelijk toestaat, zijn ei gen wetten in ons land toe te passen? Zodra er een vinger wordt gegeven, is de gehele hand in dit opzicht 'verkocht'. In India eet je toch ook geen Hollandse biefstuk. Nou, wie naar Nederland komt, heeft met Nederlandse wetten van doen. Aanpassing van Nederland is niet doenbaar. Dat is geen discriminatie, maar alleen jezelf blijven. Mag India of Israël dat toch? Nederland soms niet? Wie de vinger geeft, laat de hele hand los. Tijdens besprekingen in de bijeenkom sten van de Commissie Algemene Hulpverlening, onder leiding van de Commissaris der Koningin, is de wen selijkheid geuit om door of namens het provinciaal bestuur een voorlichtings krant ten dienste van de Zeeuwse be volking te doen uitgeven, waarin infor matie wordt gegeven over hetgeen van de zijde van de overheid en enige parti culiere organisaties op het gebied van de hulpverlening en rampenbestrijding in onze provincie is voorbereid en wordt gedaan. Een door de commissie A.H.V. ingestel de werkgroep heeft in samenwerking met het Bureau Voorlichting een opzet gemaakt, welke inmiddels tot het ver vaardigen van een proefexemplaar heeft geleid. Deze krant, die de titel draagt "Hulp- in-Nood-Krant" heeft een afmeting van 21 x 29,5 cm en bestaat uit 6 pagina's. Zij bevat de elementen "Ten geleide" door de Commissaris der Koningin en het "Waarom van deze krant?" alsmede in formatie over beide hulpcentra, de brandweer, het Rode Kruis, de bescher ming bevolking, het ambulancevervoer, de coördinatie bij rampenbestrijding, hulp bij geestelijke nood, maatregelen bij stormvloed, gulden regels bij cala miteiten, maatregelen ingeval van een ongevalssituatie bij de kerncentrales Borssele en Doel, alsmede over de hulpverlening bij ongevallen op de Zeeuwse waterwegen. Bij de krant behoort een geplastificeerde kaart die bedoeld is om binnen handbe reik te bewaren. Deze zal aan de ene zijde worden voorzien van de voor naamste adressen en telefoonnummers van de hulpverlenende instanties en aan de andere zijde informatie verstrekken over de wijze waarop tijdens gevaar ge handeld dient te worden. De kostën van drukwerk en huis-aan-huis-verspreiding worden geraamd op 50.000,— Ten aanzien van de financiering van deze kosten wordt door de Commissie Algemene Hulpverlening aan de vol gende verdeelsleutel gedacht: 50% ten laste van de provincie en 50% bij te dra gen door de beide kringraden van de bescherming bevolking op basis van de verhouding van het aantal inwoners per kring Ze a en 'A Ze c). Voornoemde kringraden hebben zich hiertoe bereid "Op een stoel zitten, daar voel ik niets voor. Het is gezond als je wat om handen hebt, anders ga je maar naar jezelf liggen luisteren". De 67-jarige Arie van Dijke uit de Polderstraat in Tholen rust niet op z'n lauweren na een actieve loopbaan als gemeente-timmerman, brandweercom mandant en havenmeester. Na zijn pen sionering in juni 1977 heeft hij eerst de keuken opgeknapt, maar daarna is hij aan het bouwen geslagen. Onlangs kwam de Hoogaars TH 64 gereed en nu is de kiel gelegd voor een Zuiderzee botter. De TH 64 is nog niet met champagne gedoopt, zoals dat bij het gereed komen van een schip gebruikelijk is. De Hoog aars is echter toch goed nat gemaakt, want in duizend werkuren heeft dhr. van Dijke menig zweetdruppeltje op de TH 64 gelaten. Gelijk met de bouwvakkers heeft hij maar een weekje vakantie genomen, maar anders is hij 's morgens na het aardappel schillen en de koffie in het schuurtje te vinden. Nou ja schuurtje, dhr. van Dijke beschikt eigenlijk over een complete werkplaats. Met tal van hulpmaterialen. Onlangs schafte hij nog een nieuwe boor aan met een zeer fijn boortje, speciaal geschikt voor de mo delbouw. Dhr. van Dijke is een modelbouwer in hart en nieren. Hij maakt er zich niet gemakkelijk af. Alles moet op schaal en volgens tekening. Desnoods slaat hij er nog boeken op na, zoals voor de TH 64 'De Hoogaars' van J. van Beylen. Van de 32 xh jaar die van Dijke bij de gemeente werkte, was hij 13 'A jaar tim merman. Zijn laatste karwei was de hoefstal op de markt in Tholen: De Travaille. Voor z'n pensioen was hij al aan het modelbouwen begonnen. In de tuin van de fam. van Dijke stond de stellingmo len De Hoop uit het Thoolse bosje, maar dit bouwwerk moest worden opgeruimd. Mieren hadden door een buis grond in de molen gebracht, waardoor het hout ging rotten. Van Dijke maakte toem een wip-watermolen uit Utrecht en die is nu nog steeds in de achtertuin te bewonde ren. Het bleef niet bij molens. Dhr. van Dijke maakte ook stoven in modelbouw, een kruiwagen en drie 'Kammenetten', waarvan er twee naar kleindochters gingen. Mevr. van Dijke zorgde voor de complete uitzet in de 'Kammenetten' en ook dat was op schaal. Ze heeft nu het popelien al in huis voor de zeilen van de verklaard. Aangezien g.s. zich met het voornemen van de Commissie Algeme ne Hulpverlening kunnen verenigen en de voorgestelde kostenverdeling als re delijk voorkomt, stellen zij provinciale staten voor medewerking aan de uitgifte van de "Hulp-in-Nood-Krant" te verle nen en daartoe het benodigde krediet ad 25.000,— beschikbaar te stellen. Zuiderzee botter. Dat is werk voor haar, maar ze doet het graag, want mevr. van Dijke is met brei- en borduurwerk net zo druk als haar man met de modelbouw. Een boot heeft dhr. van Dijke altijd mooi gevonden en toen hij via een ken nis aan een grote tekening van de Hoogaars de TH 64 kwam, stond zijn plan vast om dit schip op 1/20 van de ware grootte te bouwen. Hij schaft zich -ook het boek 'De Hoogaars' aan en in mei 1978 werd de kiel gelegd. Nu is het prachtige resultaat zichtbaar en een oude Thoolse visser zat drie kwartier op z'n knieën bij de TH 64 om het model te bewonderen. Alles zit erop en eraan met anker, emmer, pikhaak en een dweiltje. Van oud materiaal is nog heel_ wat te. maken. Zo is de boot ge maakt van eikenhout van een oud tafel blad. De mast is van Amerikaans gre nen, van een kastje. Aan hout heeft van Dijke geen gebrek, want de mensen we ten het al. Een oud tafelblad of een kastje gaat niet met de vuilniswagen naar het tuttelhoekje, maar naar model bouwer van Dijke. Z'n vrouw heeft in de loop der jaren de spelden van nieuwe overhemden bewaard en die kwamen nu goed van pas voor de TH 64. 't is Alle maal heel fijn werk. Het hout voor de romp werd nat gemaakt en met bran dende kaars gebogen. Op de werf ge beurde dat met riet. Tot en met de laat ste spijker zit alles aan de TH 64, al zijn er dan verschillende dingen niet direct zichtbaar. De echte TH 64 in 1907 voor duizend gulden gebouwd op de werf van D. van Duivendijk in Tholen. Het was een zo genaamde Lemmer Hoogaars met een 'ronde kont', in tegenstelling tot de vroegere hoogaarzen die een 'scherpe kont' hadden. Van Duivendijk maakte wel 68 schepen op zijn werf, meest hoogaarzen. Arend Schot, een neef van dhr. van Dij- Dhr. A. van Dijke uit Tholen met zijn pas gereed gekomen model van de hoogaars Th 64 en de in aanbouw zijnde Zuider- zeebotter. ke, was de laatste schipper op de echte TH 64. De boot was er niet alleen voor de oester- en mosselteelt maar er werd ook veel zand mee gevaren voor de ge meente en klei voor het waterschap. Met kruiwagens werd her zand van de plaat in de boot geladen en vervolgens op de kant gebracht, 't Was allemaal hand werk. De TH 64 kon 14 boerenkarren zand tegelijk meenemen. Na Arend Schot en verschillende andere eigenaars kwam de TH 64 in 1957 terecht bij de Amsterdamse dominee D. N. Wouters en mogelijk vaart de Thoolse Hoogaars nog steeds als jacht. "Je moet wel moed hebben om aan zo'n schip te beginnen", zegt de oudere broer van dhr. van Dijke, die nog in geuren en kleuren weet te verhalen over de grote Thoolse vissersvloot van vroeger en de armoedige tijd. "Als je zoiets kan, is 't toch mooi. Ik zou zo'n boot echter niet graag in opdracht maken", zegt modelbouwer van Dijke. Alleen in de avonduren is dat ook niet te doen. Je moet overdag wel vrij hebben. Hij is lid van de Modelbouwersclub, die via een ledenblad de contacten onder houdt en stimuleert tot nieuwe bouw sels. Er is ook een jaarlijkse wedstrijd. De laatste keer was dat in de Flevohof, maar dhr. van Dijke heeft geen auto, zodat hij daar niet naar toe ging. Hij is ook zuinig op z'n Hoogaars, want dui zend werkuren is ook niet niks. Achter glas zou hij de boot wel willen tentoon stellen, dan kan niemand iets beschadi gen. Al z'n aandacht is nu echter gericht op de Zuiderzee botter. Daarmee is dhr. van Dijke nog niet aan het eind van zijn latijn. Hij heeft ook al plannen voor een scharenslijperskarretje. De tekening ligt al klaar. =V¥ÖN INGJIN RICHTI NG 5=1' Advertentie 1M. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670-33 05 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM Een nieuwe regeling voor de wegenfinanciering zal nog wel enige tijd op zich laten wachten, zodat de provincie voorlopig nog niet uit de zorgen is. Voor Zeeland, dat nu bezig is met het uitvoeren van een inhaalprogramma secundaire "wegen, is deze vertraging bijzonder onwelkom. G.S. van Zeeland schrijven dat in hun begrotingsbrief 1980. De provinciale staten hebben in 1977 een nieuw vijljarenplan 1978-1982 vast gesteld met een jaarlijkse investering van 15 miljoen gulden en een afschrij vingstermijn van tien jaar. Aangezien de werken vertraagd zijn, zullen de wegen nu in een vrij snel tempo tot stand moe ten komen. G.S. willen de financiële problemen oplossen door de afschrij- vingsduur te verlengen van 10 naar 20 jaar. De eerstkomende jaren kan daar door het investeringsniveau opgevoerd worden tot zelfs boven de 15 miljoen gulden per jaar. Een afschrijvingsduur van 20 jaar is gelet op de technisch-eco- nomische levensduur van de wegen zeer goed verantwoord, aldus G:S. Er zijn zelfs provincies die met een afschrij vingstermijn van 25 jaar rekenen. De verlenging geldt niet alleen voor de tertiaire wegen, waarvan de meeste in beheer en onderhoud zijn bij de water schappen. Als hun technische diensten het toelaten, zullen deze dus ook meer werken ter hand" kunnen nemen. Hel opvoeren van het investeringsniveau mag volgens G.S. geen gevolgen hebben in de personele sector van provinciale waterstaat. Uit wijzigingen van de provinciale we- gendienst 1979 blijkt dat er voor dit jaar Zaterdag 4 augustus a.s. wordt in Sint- Annaland een braderie gehouden met diverse attracties en activiteiten. Van 's middags half twee tot 's avonds negen uur zijn er in de Voorstraat 35 stands van plaatselijke middenstanders en vereni gingen met een grote variatie aan aan biedingen in vele branches. De muziek vereniging Accelerando is er, de voet balvereniging WHS, de plattelands vrouwen en het Rode Kruis. Tourclub De Hoop houdt van 's middags twee tot 's avonds zes uur aan de Ring wedstrij den ploegachtervolging, 's Middags om vier uur zijn op de haven de voorronden van de Thoolse touwtrekkampioen schappen. Om acht uur is de finale. De explosiecup, beschikbaar gesteld door de Middenstandsvereniging Activa, is reeds twee keer gewonnen door de ploeg van fa. J. den Engelsman en Zn. Zie voor verdere informatie over de braderie de achterpagina. Wim de Waal uit Axel komt al vele keren voor bij de uitslagen van Thoolse wielerrondes. In Oud-Vossemeer stond hij al menigmaal pp het erepodium en zaterdag boekte hij in de 14de ronde van Sint-Maartensdijk zijn 14e overwinning van dit seizoen. Hij wordt hier gefeliciteerd door dhr. J. Stoutjesdijk, die liet weten, dat zijn zoon Kees volgend jaar ook weer in de amateurcoursen te zien zal zijn. Links de geluidsman van het reportageteam van de wereldomroep, die filmopnamen maakte van de Smerdiekse ronde met het oog op een programma rond de wereldkampioenschappen wielrennen. 184.700 gulden is geraamd voor de aan leg van de rondweg Poortvliet, terwijl daar vorig jaar 15.777,02 voor is uit gegeven. Het gaat hierbij nog steeds om voorbereidingskosten, omdat de eigen lijke uitvoering nog wel een aantal jaren op zich laat wachten. Voor verbetering van de bocht in de Provinciale weg tus sen Scherpenisse em St. Maartensdijk is voor dit jaar 101.250 gulden uitgetrok ken. Voor het fietspad St. Anna- land/Oud-Vossemeer, waarvoor in 1978 een bedrag van 26.328,74 is verwerkt, is dit jaar 53.700 gulden geraamd. Vorig jaar is voor de weg op de Philipsdam uitgegeve. voor de 5ï0,,weg Tho- len/St. Philipsland 10.659,49, voor de baansplitsing Tholen/Oud-Vossemeer 204,81, (de asfaltering van de rondweg Tholen vergde heel wat meer met 862.021,37. Een vinger en de hele hand Ook provincie aanhalen moet broekriem Woningbouw kleurig 1980 weinig roos- Beperking aantal vestigingen 0 Duizend uren voor een miniatuur Hoogaars Het jaar 1906.. Rabobank St. Annaland over troefde 40 miljoen spaarmiddelen Jan Overeenkam. van de partij ..is nu werkelijk Bergen op Zoom wil grotere Oes- terdam-Sluis 0 Zaterdag weer touwtrekken aan de Krabbenkreekboorden 0 Aantal geboorten daalde snel Beheersobjecten schap Zeeuws Land- Overzicht huurwoningen 0 Wim de Waal ook sterkste in de Smalstad Voetballers gaan zichtig losmaken spieren voor- Krabbenfoor kreeg het weer druk 0 Zaterdag Krabbenkreek-braderie in St. Annaland 0 EINDE BOUWVAK-VAKAN TIE: EEN MENS DIE VEEL SPIERARBEID VERRICHT, HEEFT GEEN SLAAPTA BLETTEN NODIG 0 Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's Onlangs publiceerde het Centraal Bureau voor de Statistiek de nieuwste cijfers over de zogeheten huwelijksvruchtbaarheid. Daaronder wordt verstaan: het aantal ech telijk levend geborenen per 1000 gehuwde vrouwen beneden 45 jaar. Het gaat hier om een geboortecijfer, gebonden aan een specifieke leeftijdsgroep. De hantering van dit begrip leidt tot een doorgaans veel nauwkeuriger inzicht in de ontwikkeling van het aantal geboorten. Beter ook dan een algemeen geboortecijfer drukt de huwe lijksvruchtbaarheid een sociaal-cultureel patroon van de betreffende bevolking uit en de verschillen die er in dat opzicht tussen gemeenten en regio's bestaan of verdwijnen. Onderstaand een overzicht van de huwelijksvruchtbaarheid per ge meente over de jaren 1976/1977 en van de daling sinds 1971/1972. Maar eerst volgt nog een vergelijking van Zeeland met Nederland. Aantal echtelijk levend geborenen per 1000 gehuwde vrouwen beneden 45 jaar. Zeeland Nederland 1971/1972 126,1 121,1 1976/1977 91,9 89,5 verschil 34,2 31,6 Het huwelijksvruchtbaarheidscijfer van Zeeland blijft nog wat boven dat van Ne derland liggen; door een groter verschil in Zeeland tussen het begin en einde van de periode benaderde Zeeland overigens wel het Nederlands geboorte-niveau. Binnen Zeeland hebben Mariakerke, Sint Philipsland meer dan 115, ondanks een daling van -25 tot 35 en Reimerswaal nog steeds de hoogste huwelijksvruchtbaarheid (Mariekerke: 161,2). De laagste komt voor in Oostburg (69,0), Aardenburg, Brou wershaven en Zierikzee. De grootste teruggang sedert 1971/1972 manifesteerde zich in Middenschouwen (63,3), Zierikzee en Aardenburg. Opmerkelijk is voorts dat gemeenten met een overwegend Katholieke bevolking zoals Hulst en Hontenisse, die in de aanvang van de jaren zestig nog een hoge huwelijksvruchtbaarheid kenden (156,2 reps. 198,6) thans tot de gemeenten met lage cijfers behoren (80,1 resp. 84,5). Eenzelfde snelle daling deed zich in de jaren 70 voor in gemeenten met een over wegend protestantse bevolking zoals Zierikzee, Middenschouwen en Wissenkerke. In één gemeente is de huwelijksvruchtbaarheid niet gedaald' maar daarentegen iets gestegen: namelijk in in Tholen 3.5 tot 95-105). Hoogstraat 20-22 THOLEN Tel. 01660-3775. Vrijdagavond koopavond Advertentie 1M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1