THOLEN DER WIJS Officiële publicaties BRUIDSMODEHUIS dansles informatierubriek van de gemeente tholen EEN EIGEN HUIS. OOK VOOR U? (Deel I) PAK EVEN Ul/V ZAKBOEKJE Rust Danscentrum Th. van Meer Donderdag 26 juli 1979 EENDRACHTBODE VOUWBLAD HUURSUBSIDIE VERKRIJGBAAR HERINNERING AANGIFTE HONDEN BELASTING SPREEKUREN B. EN W. Spreekuur Woningstichting Parkeerverboden in de kern Poort vliet. Parkeerverbod Paasdijkstraat ingetrokken. OVERDENKING Mfawf»«|fem>4dw| TFR RF|\|C DE SPECIAALZAAK 1 voor BRUIDSJAPONNEN Feestkleding voor kinderen De grootste keus en 100% service. DAMESJAPONNEN Kort en lang tot maat 52. Ook lange doopjurkjes. Vergelijk onze prijzen, bij ons beslist voordeliger. Alle accessoires. Komende winter in het Dorpshuis te St.-Annaland Voor jongeren, verloofden en gehuwde paren. Datum van aanvang en opgeven zie advertentie van donderdag 16 augustus. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Met ingang van deze week is het vouwblad voor de Individuele huursubsidie'' voor de periode 1 juli 1979 tot 1 juli 1980 voor een ieder te verkrijgenU kunt dit ophalen in het folderrek in de hal van het gemeentehuis of in de gemeentelijke folderrekken op de postkantoren. Aan de hand van het vouwblad kunt u in grote lijnen nagaan of u voor individuele huursubsidie in aanmerking komt. Indien u meent dat dit het geval is, kunt u een aanvraagformulier halen op het gemeentehuis (tenzij u dit formulier al toegezonden heeft gekregen). Onlangs is in deze rubriek gepubliceerd dat de aangiftebiljetten voor de hondenbelasting zijn verzonden. Houders van honden die zo n biljet hebben ontvangen, dienden dit binnen 14 dagen ingevuld en ondertekend op het gemeentehuis in te leveren. De termijn voor het inleveren van de biljetten is inmiddels verstreken Het blijkt dat een aantal hondenbezitters nog niet heeft gereageerd. Zij worden in de gelegenheid gesteld alsnog aangifte te doen en wel tot uiterlijk 6 augustus 1979. Dit kan door het formulier dat men enige tijd geleden heeft ontvangen, naar het gemeentehuis terug te zenden. Als u het formulier kwijt bent geraakt of als u in het geheel geen aangiftebiljet hebt ontvangen, kunt u een formulier invullen dat op de postkantoren en op het gemeentehuis verkrijgbaar is. Het formulier kan daar ook weer worden ingeleverd. Wij wijzen u erop dat volgens artikel 69 van de Algemene Wet inzake Rijksbelastingen de verplichting bestaat om aangifte te doen. Als straf kan een geldboete van ten hoogste 1 250,— worden opgelegd. Wegens vakantie houdt burgemeester Baerends a s. maandag geen spreekuur. De wethouders Moerland en Versluijs houden hun spreekuur van 15.30 tot 1 6.30 uur in het gemeentehuis. Het bestuur van de 3tichting Beter Wonen'' houdt iedere maandag van 1 1.00 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis voor aan vragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Rectificatie De burgemeester van Tholen maakt bekend dat met ingang van 27 juli I979 gedurende een maand ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage zal liggen het ontwerp van het bestem mingsplan "Noord'' (Sint-Maartensdijk) met voorschriften en toelichting. Gedurende bovengenoemde termijn van een maand kan een ieder schriftelijke bezwaren indienen tegen dit ontwerpplan bij de Gemeenteraad. De in editie van dit blad van 5 juli j.l. opgenomen bekend making komt hiermede te vervallen Dit houdt in dat eventuele ingediende bezwaarschriften op grond van de laatstgenoemde bekendmaking opnieuw bij de gemeenteraad moeten worden ingediend en uiteraard met inachtneming van de in de eerste alinea van deze publicatie genoemde termijn. Sint Maartensdijk, 26 juli 1979 De burgemeester voornoemd, E. Baerends. Eigen woningen categorie A en B Op 20 april 1 979 is een nieuwe subsidieregeling voor de bouw van eigen woningen in werking getreden: De Beschikking geldelijke steun eigen woningen 1 979. In de regeling wordt een onderscheid gemaakt tussen categorie A-woningen en categorie B-woningen. Categorie A-woningen zijn eigen woningen bestemd voor mensen met een bescheiden inkomen. De stichtingskosten van een categorie A-woning mogen niet hoger zijn dan 120.000,— De eerste eige naar-bewoner van een categorie A-woning kan onder bepaalde voor waarden gedurende 17 jaar een bijdrage van het rijk krijgen. De hoogte van deze jaarlijkse bijdrage houdt verband met de hoogte van het belastbare inkomen. Zo is bij een inkomen van 20 000,— de eerste jaarlijkse bijdrage het grootst, namelijk 8400,— Bij een inkomen van 30.800,— is de eerste jaarlijkse bijdrage het laagst, en wel 3000,— Categorie B-woningen zijn wat duurdere woningen. Woningen dus, met hogere stichtingskosten. Deze stichtingskosten mogen niet hoger zijn dan 150.000,— Wie een categorie B-woning koopt of laat bouwen kan gedurende maximaal 6 jaar een bijdrage van het rijk krijgen. De hoogte van deze bijdrage is afhankelijk van de hoogte van de stichtingskosten. De hoogste bijdrage die u in het eerste jaar kunt krijgen is 3000,— Delaagste eerste jaarlijkse bijdrage is 600,— Het inkomen speelt in beide categorieën een rol. Als u een inkomen heeft van méér dan 50.000,komt u niet in aanmerking voor jaarlijkse bijdragen op grond van de nieuwe regeling. Algemene voorwaarden De algemene voorwaarden om in aanmerking te komen voor subsidie volgens deze regeling luiden - kort samengevat - als volgt: U moet de eerste eigenaar zijn van de woning en u moet de woning zelf bewonen Bij een belastbaar inkomen van meer dan 50.000,— wordt geen subsidie verstrekt Uw woning moet voldoen aan de "Voorschriften en Wenken nieu we woningen en woongebouwen 1 976/Bouwtechnische bepalin gen' Met deze bepalingen is iedere architekt/bouwondernemer op de hoogte. U moet als eigenaar meerderjarig zijn op het moment dat u in de nieuwe woning trekt. Met de bouw van uw woning mag niet worden begonnen voordat van het rijk bericht is ontvangen dat een bijdrage wordt toegekend. De bouwer van een categorie A-woning moet waarborgen, dat eventuele risico's voor de (toekomstige) eigenaar voldoende ge dekt zijn (zie risicodekking). Voor de categorie A-woningen geldt bovendien een bijzondere bepaling die belangrijk is als u die woning binnen tien jaar wilt verkopen (zie bijzondere bepaling). Deze week zullen wij uitgebreid ingaan op de eigen woningen cate gorie A. Volgende week wordt u via deze rubriek optimaal geïnfor meerd over de categorie B EIGEN WONINGEN CATEGORIE A De categorie A-woningen zijn betrekkelijk goedkope woningen, be stemd voor mensen met een bescheiden inkomen. De hoogte van de jaarlijkse bijdragen houdt nauw verband met de hoogte van het inko men over een bepaald jaar. Het rijk verstrekt de eerste eigenaar-be woner gedurende maximaal 1 7 jaar een bijdrage. Bij een belastbaar inkomen van 20.000,— of minder is de eerste jaarlijkse bijdrage het hoogst, namelijk 8400,— Naarmate het inkomen hoger is dan 20.000,— wordt de eerste jaarlijkse bijdrage kleiner. Die eerste jaarlijkse bijdrage wordt namelijk verminderd met 100,— voor elke 200,— waarmee het inkomen van 200.000,— wordt over schreden. Bij een belastbaar inkomen van 30 800,— of hoger is de eerste jaarlijkse bijdrage het laagst, en wel 3000,— Bij een be lastbaar inkomen van 50.000,— wordt geen subsidie meer ver strekt. leder jaar wordt de bijdrage, ongeacht de hoogte verminderd met 500,— behalve wanneer een hogere bijdrage is verleend in verband met krotontruiming (zie Krotontruimingstoeslag). Als de bij drage minder wordt dan 100,— vervalt zij. Stichtingskosten Om aanspraak te kunnen maken op subsidie voor een categorie A- woning mogen de stichtingskosten niet hoger zijn dan 1 20.000,— Tabel voor het berekenen van de bijdrage In onderstaande tabel vindt u enkele voorbeelden waaraan u kunt zien hoe groot de bijdrage is in het eerste, tweede en vijfde jaar bij een bepaald belastbaar inkomen, en in welk jaar u de laatste bijdrage ontvangt. Belastbaar inkomen Jaar 1 Jaar 2 20.000,— of minder 8.400,- 7.900,- 22.000,- 7.400.- 6.900,- 24.000,- 6.400,- 5.900,- 26.000,- 5.400,- 4 900,- 28.000,- 4.400,- 3.900,- 30.000,- 3.400,- 2 900,- 30.800,*- 3.000,- 2.500,- Laatste bijdrage Jaar 5 in jaar 6*400,- jaar 1 7: 400,— 5.400,- jaar 1 5: 400,— 4.400,- jaar 13: 400,— 3.400,- jaar 1 1400, 2.400,- jaar 9: 400,— 1.400,- jaar 7: 400,— 1.000,- jaar 6: 500,— Inkomen Voor categorie A-woningen is het inkomen van de eigenaar bepalend voor de hoogte van de bijdrage. Als maatstaf geldt hierbij het inkomen van de eigenaar over het kalenderjaar dat voorafgaat aan het jaar waarin de bijdrage wordt toegekend (eerste toetsingsjaar). Wordt de subsidie in 1 979 toegekend, dan geldt dus het inkomen over 1978. Onder inkomen wordt in de regeling verstaan: "het belastbare inko men in de zin van de Wet op de inkomstenbelasting 1 964 of, als er geen inkomstenbelasting is verschuldigd, het loon in de zin van de Wet op de Loonbelasting 1 964". Als men alleen loonbelasting betaalt, dan mogen op het loon een aantal posten worden afgetrokken, zoals dit ook bij de vaststelling van de inkomstenbelasting mogelijk is. Deze aftrekposten zijn: de algemeen aftrekbare posten, persoonlijke verplichtingen en eventuele reiskosten, zoals deze voor de vaststelling van het inko men voor de inkomstenbelasting gelden; de premies voor de A O W. en de A.W.W. die op het loon zijn ingehouden; het bedrag van de aftrekbare posten, persoonlijke verplichtingen, buitengewone lasten en aftrekbare gifterVvoor zover dit bij be schikking van de Inspecteur der Belastingen is bepaald Heeft de eigenaar, als huurder van een woning, individuele huursub- sudie ontvangen in het desbetreffende toetsingsjaar, dan wordt het belastbare inkomen berekend alsof hij deze huursubsidie niet heeft genoten. Bij de bepaling van het belastbare inkomen, wordt het inkomen van de echtgenote en/of mede-eigenaar(s) niet meegerekend, tenzij dit hoger is. In dat geval wordt van het hogere inkomen uitgegaan. Inkomenstoetsing Het inkomen van de eigenaar, dat in het eerste toetsingsjaar als maatstaf dient voor de hoogte van de bijdrage, is niet altijd represen tatief voor het verloop van dat inkomen gedurende de looptijd van de bijdragen. Daarom wordt de hoogte van de vierde, respektievelijk zevende bijdrage opnieuw beoordeeld en op een lager bedrag vastge steld als blijkt dat het inkomen van de eigenaar zodanig is gestegen dat een verlaging van de bijdrage op zijn plaats is. Bij de beoordeling zal dan ook het inkomen van de echtgenote en /of mede-eigenaar(s) wor den betrokken. Bij de berekening van de vierde jaarlijkse bijdrage wordt uitgegaan van het inkomen in het tweede kalenderjaar van bewoning (tweede toetsingsjaar). Dat inkomen wordt vergeleken met het inkomen dat als maatstaf gold voor de bijdrage in het eerste jaar. Bij deze herberekening wordt van het inkomen in het tweede toet singsjaar het bedrag van de jaarlijkse bijdrage en het bedrag van de huurwaarde van de woning (die beide als belastbaar inkomen gelden) afgetrokken. Het bedrag van de rente, dat een aftrekpost is van het belastbaar inkomen, wordt echter bij het inkomen opgeteld Bij deze herberekening wordt verder rekening gehouden met algemene loon stijgingen aan de hand van de stijging van de zogenaamde regelings lonen (bepaalde C A.O.-lonen) en met inkomensstijgingen (3% per jaar) die daarboven uitgaan. Deze normaal geachte loonstijgingen geven dus geen aanleiding tot vermindering van de bijdrage Bij de berekening van de zevende jaarlijkse bijdrage wordt uitgegaan van het inkomen in het vijfde kalenderjaar van bewoning (derde toetsingsjaar). Deze herberekening gebeurt op dezelfde manier als waarop de vierde jaarlijkse bijdrage wordt vastgesteld. Risicodekking Het ministerie eist bij de categorie A-woningen een zekere bescher ming van de (toekomstige) eigenaar tegen problemen die zich tijdens en na de bouw kunnen voordoen. Hierbij wordt bijvoorbeeld gedacht aan het risico van faillissement van de ondernemer. Tijdens de bouw en aan kwaliteitsgebreken van de woning Aan deze eis wordt onder meer voldaan als wordt gebouwd met een garantiecertificaat van de Stichting Garantie Instituut Woningbouw te Rotterdam (telefoon 010-332244). Andere vormen van garantie moeten eerst door het ministerie worden goedgekeurd. Bijzondere bepaling Voor categorie A-woningen geldt een bijzondere bepaling die inhoudt dat bij verkoop binnen tien jaar eventuele winst, die uitgaat boven hetgeen volgens zekere maatstaven redelijk wordt geacht, wordt af geroomd. Als u dus uw woning binnen tien jaar verkoopt, zult u eventuele winst - als die méér is dan op grond van normale waardes tijgingen mag worden verwacht - geheel of gedeeltelijk aan de ge meente moeten afdragen Initiatiefnemers Als initiatiefnemers tot de bouw van categorie A-woningen kunnen optreden: gemeenten, woningcorporaties (zoals de stichting "Beter Wonen") en andere personen en instellingen die bereid en in staat zijn goede en niet te dure woningen te bouwen. Informatie Bij wie kunt u nu terecht voor een categorie A-woning? In de gemeente Tholen worden de woningwetwoningen gebouwd door de stichting Beter Wonen"Deze stichting heeft zich onlangs ook begeven op het pad van de koopwoningen Nog maar enkele weken geleden'vond de sleuteluitreiking plaats van de zogenaamde "beschutte-sfeer-wonin- gen waarvan er 72 zijn gerealiseerd. Bij die gelegenheid bleek dat de woningstichting bereid was te overwegen een nieuw projekt in de koopsfeer op stapel te zetten. Een en ander is dan wel afhankelijk van een aantal zaken zoals de toewijzing van voldoende contingent (het aantal woningen wat jaarlijks wordt toegewezen). Door de bouw van zes autoboxen aan de Burgemeester van Doorn straat is het instellen van een parkeerverbod aldaar noodzakelijk. In dien aan de westelijke zijde van de Burgemeester van Doornstraat auto's geparkeerd staan, is het bijna onmogelijk de autoboxen in of uit te rijden. Dit parkeerverbod is herkenbaar aan een doorgetrokken gele streep aan de westelijke zijde van de rijbaan voor de percelen Burge meester van Doornstraat 1 tot en met 5. Een vergelijkbaar probleem dopt zich voor in de Hogedorpstraat Wanneer er aan de oostelijke zijde van de Hogedorpstraat auto's geparkeerd staan, is het in of uit rijden van de pas daar aangelegde parkeervakken bijna onmogelijk. Daarom wordt er voor de oostelijke zijde van de Hogedorp over een afstand van ongeveer 25 meter, doot middel van een doorgetrokken gele streep, een parkeerverbod ingesteld. Op het parkeerterrein naast het sportveldencomplex aan de Deestraat worden vaak vrachtauto's geparkeerd. Dit parkeerterrein moet dienen als parkeergelegenheid voor de bezoekers van het sportterrein. Door het parkeren van vrachtauto's komt de beschikbare parkeerruimte niet tot zijn recht. Door het instellen van een parkeerverbod voor vrach tauto's op zaterdag tussen 8.00 en 20 00 uur, hoopt het gemeente bestuur dit parkeerterrein voor de bezoekers van de sportwedstrijden beter toegankelijk te maken Aangezien er op bovenstaande wijze voldoende ruimte tot parkeren op het parkeerterrein aan de Deestraat tijdens de sportwedstrijden beschikbaar is en aangezien het parkeren van auto's aan beide zijden van de Deestraat tijdens-de sportwedstrij den de doorgang van het verkeer belemmert, heeft het gemeentebe stuur besloten een parkeerverbod in te stellen voor beide zijden van de Deestraat, vanaf perc.eel Deestraat 85 tot aan de splitsing met de TolwegDit parkeerverbod geldt eveneens op zaterdag tussen 8 00 en 20.00 uur In 1 973 is een parkeerverbod voor beide zijden van de Paasdijkstraat ingesteld Dit verbod gold voor het gedeelte vanaf de splitsing Paas dijkstraat met Achterstraat tot het perceel Paasdijkstraat nummer 1 5 in de kern Poortvliet. Door verplaatsing van de Internationale Banket Combinatie B V. naar het industrieterrein te Poortvliet is de noodzaak tot dit parkeerverbod niet langer aanwezig. Daarom is dit parkeerver bod ingetrokken. I ^modehuis nta bosstraat 27 berqen op zoom Hebr. 4:9 "Er blijft dan een rust over voor het volk Gods". Het is weer vakantietijd. Ons werk mag een tijdje blijven liggen. En we reizen overal naar toe. Op zoek naar rust en ontspanning. Een paar weken eruit. Wat kan men in zo'n periode bijkomen. Weer tot rust komen. Maar aan alles komt een einde. Het werk wacht weer. Het is gedaan met de rust. Is dat werkelijk zo? Neen, het behoeft niet. Hebreen 4:9 zegt ons: "Er blijft dan een rust over voor het volk Gods". De rust, waarvan hiër gesproken wordt, is een rust bestemd voor het volk van God. En met dat volk wordt niet be doeld het volk Israël, toen het uit Egypte kwam. Want dat volk kon juist niet in gaan in de rust van het land Kanaan. Dat kwam door het ongeloof van dat Q MODF.BRILLEN A Steenbergsestraat - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM E Advertentie IM volk. Dat volk lette niet op de beloften van God. En daarom moest het in de woestijn blijven. Maar later heeft Jozua het volk Kanaan binnengeleid. En de Heere gaf het volle rust. Maar ook toen was het nog geen blijvende rust. Het volk Israël genoot van de rust in het beloofde land. Aan die rust kwam helaas een einde. Oorlogen braken uit. Zelfs werd het volk wegge voerd naar vreemde landen. En toch spreekt de schrijver van de He- breënbrief nog van rust: Er blijft dan een rust over voor het volk van God. Hij heeft het oog op een andere rust. Er blijft een rust bestaan, zegt de apostel eigen lijk. En hij doelt op een volkomen rust. Een blijvende, een eeuwige rust. Er bestaat een blijvende rust. Wat klinkt dat aantrekkelijk. Ook voor U, vakan tieganger, die misschien vermoeid van het gereis terugkwam. Dit Woord van de apostel is ook voor U. De apostel waarschuwt ook U. Hij ver maant ook U. Dat wij toch het slechte voorbeeld van het volk Israël niet na volgen. Israël kan Kanaan niet ingaan vanwege het ongeloof. De Israëlieten hadden hun harten verhard. Heden, in dien gij Zijn stem hoort, zo verhardt uw harten niet. Luister nog naar Gods Woord. Buig onder het gezag van dat Woord. Dat Woord ontdekt ons aan onze hoogmoed. Verwacht het dan niet meer van uw ei gen kracht of van uw eigen werken. Hoor, wat de apostel zegt: Er blijft dan een rust over voor het volk van God. Laat ons dan ons benaarstigen om in die rust in te gaan. Laat ons dan luisteren naar de stem van Christus, Die zegt: Komt allen tot Mij, die vermoeid en belast zijt, en Ik zal rust geven. Hij is de meerdere Jozua, Die Zijn volk het land van de ware rust in voert. Het is Zijn bloed, dat ons geweten reinigt van dode werken, om de levende God te dienen. Ja, Jezus, Uw verzoe nend sterven is het rustpunt van mijn hart. Jezus is het, die rust schenkt. Er blijft een rust bestaan voor het volk van God. En met wat hij zegt, doelt de apostel niet alleen op de rust van het hemelse Ka naan. Neen, de rust, die het volk van God kent. wordt in beginsel reeds erva ren op aarde. En wie werkelijk gelooft, zegt het Augustinus na: Onrustig is ons hart, totdat het rust vindt in U. 'A.B. C'ysouw St. Philipsland XMsoeeeoQoéseoooooooooooöoooooöeöeq Steenbergsestraat 28, Befgen op Zoom Telef. 01640-34480 's avonds op afspraak 's maandags gesloten Advertentie IM THOLEN 28-29 juli: koffietochten 4-5-11 aug: koffietochten 11-12 aug: oogsttochten POORTVLIET za, 28 juli: zomermarkt SINT MAARTENSDIJK za. 28 juli: wielerwedstrijden za. 28 juli Haestinge, dansavond SINT ANNALAND do. 26 juli: 19.30 uur zaal Keur alg. verg. Rabobank za. 4 aug: braderie/trimmer-wielerron- de/kamp. touwtrekken za. 11 aug.; 20.00 uur Dorpshuis, dans avond NIEUW VOSSEMEER tot 15 sept: A.M. de Jonghuis, expositie Bulletje en Boonestaak BERGEN OP ZOOM tot 3 sept: Markiezenhof, Aspecten van de kunst in Vlaanderen, textiel, kera miek, juwelen OUD VOSSEMEER di. 7 aug: 19.30 uur 'De Vossenkuil', alg. vergad. Rabobank Tholen Roxy Moonraker 12j.dag. 18.30 21.15 u, zo 16, 18.30, 21.15 u. Jonge meisjes rijp voor porno 18 j. vr. za. 24 u. Lucky Luke de ballade v. d. Daltons dag. 14 u. Luxor Halleluja voor een paar vuisten 12 j. do. 14 20 u, vr. 14 18.45 u, za. 18.45 u, zo 16 18.45 u, ma, di, wo 14 20 u. Hooper 12 j. vr. 21.15 u,za. 14 21 u.zo 14 u. Joanna de porno slavin 16 j. vr. za. 23.30 u, zo. 21.15 u. Advertentie IM Hagedoorstraat9 4651 EP Steenbergen, tel. 01670-3526 Advertentie I.V1 Op één crediteur na was iedereen bereid genoegen te nemen met een ronde som als er binnen een zeer redelijke termijn zou worden betaald. De uitzondering op de regel negeerde Gieps voorstel en antwoordde met een deurwaarder, waardoor de jonge vrouw opnieuw in paniek raakte. Giëp stelde haar gerust, belde de firma op en zei, dat men kon kiezen of delen: Of men liet mevrouw Scheiveen met rust en dan kon het bedrijf bovendien rekenen op een order van de firma Geugies in Schalenveld... Ja, van de meubelen... Of men ging zijn gang en dan wist Geugies wel een methode om er een antwoord op te vinden. Een gevaarlijk dreigement, want dat hield meer in. Dat begreep men aan de andere kant van de lijn ook. Maar men capituleerde niet. "We zullen ons dit gesprek herinneren, meneer Geugies. Wat bent u ook nog meer als meubelengrossier, zei u? Diaken van een kerk, he? Dat merken we inderdaad aan uw dreigement. Laat ik u dan zeggen, meneer, dat mevrouw Scheiveen voor de bijl gaat. als ze niet binnen de door de deurwaarder gestelde termijn alles, plus de kosten, tot op de laatste cent heeft betaald. Zo doen wij zaken, meneer. Voor het overige wen sen wij u een goede morgen." Die had hij helemaal niet na dit gesprek, want Giep was woest, omdat hij hier een nederlaag had geleden. Hoewel helemaal niet wraakzuch tig, was hij ditmaal vast besloten die lui een hak te zetten. Dat denk ik wel uit, wist hij. Een maand later waren alle schulden voldaan. Zekerheidshalve had Giep de vrouw een schuldbekentenis laten tekenen van rond tweedui zend gulden. Waarschijnlijk zou er nooit een cent van terugkomen, maar je kunt nooit weten. Tenslotte besteden wij het geld van orfte gemeenteleden en eens per jaar moeten wij er rekening en verant woording van afleggen. Hoewel hij het geld. als penningmeester van de diakonie, per cheque of postwissel kon zenden, besloot hij het maandelijkse bedrag van hon derd gulden zelf te brengen. Maar o]5 een avond maakte zijn vrouw er een aanmerking op. "Je komt regelmatig bij die mevrouw Scheiveen overhuis, he?" Hij was bezig met de boekhouding van de diakonie in zijn kantoortje aan huis en keek naar de vrouw, die in de deuropening stond te kijken. "Ja. ze zit in mijn wijk." "Dat weet ik, maar waarom maak je het geld niet over?" "Hoe? Ze heeft geen giro. Dan zou het een cheque moeten zijn." "Wat belet je?" "Ach. klets... ik beschouw haar een beetje als mijn protégé. Ze is in feite nog een kind met haar dochtertje. Veel te vroeg getrouwd en verstoten door haar eigen ouders. Vandaar, dat ik op gezette tijden poolshoogte neem." "O. Juist. Wel, het is jouw aangelegenheid, maar ik zou toch maar trachten de schijn te vermijden, Gie^." Hij werd kwaad. "Zeg, wat denk je eigenlijk van me," "Helemaal geen kwaad. Ik ken je, dus ik vertrouw je voor honderd procent. Maar er zijn altijd van die mensen, die daar anders over denken." Hij ging rechtop zitten, zijn vrouw aankijken. "Heeft men er tegen jou over gezinspeeld?" "Zo ongeveer, ja. Je kunt diakonale hulp ook overdrijven." "Dit laatste moetje maar aan mij overlaten, vrouw. Maar goed, ik zal je raad opvolgen." De volgende keer liet hij zijn wagen in de garage, stapte op de fiets en reed in de avond naar de Anjeliersstraat, waar Rietje Scheiveen woonde. Hij reed achterom en zette zijn fiets op het erf, waarna hij aan de keukendeur klopte. Rietje, die juist koffie zette, opende geschrok ken de deur. "O, bent u het? Ik schrok me wild!" "U moet de keukendeur op slot houden," zei hij, binnentredend. "Maar ik vond het beter voor uw prestige als alleenstaande vrouw niet meer demonstratief met de auto te komen en voor aan te bellen. Zodoende kwam ik achterom; ik ben op de fiets." Ze lachte, terwijl ze de keukendeur achter hem afsloot. "Wat sportief. Gaat u maar verder. Wacht... laat ik de overgordijnen sluiten; de mensen in de buurt zijn toch zo nieuwsgierig." In de kamer, nu afgesloten van de buitenwereld, dronken ze koffie. Giep gaf haar een sigaret en vuur, tevens het briefje van honderd gulden voor haar neerleggend. "Hoe gaat het?" Schouderophalend antwoordde ze: "Hoe zou het met me gaan? Over dag heb ik Alien, mijn dochtertje. En m'n bezigheden. Maar de avonden zijn het ellendigst. Niemand om mee te praten. De buren mogen me niet, al laten ze uiterlijk niets merken. Ik heb ze beiden al eens op visite gevraagd, maar ze hebben toevallig, heel toevallig, de laatste weken gewoon geen tijd, snapt u? Dat zegt mij genoeg. Waarbij nog komt, dat ik in hun ogen "fijn" ben, zoals ze dat noemen. De hele buurt hier is rood. Had u met de verkiezingen moeten zien: het ene bord na het andere met lijst twee. 't Is dat er een kindercrèche is bij de kerk, anders zou ik 's zondags niet eens kunnen gaan, want wie wil er op Alien passen?" "Is de dominee al eens bij u op bezoek geweest?" "Welnee. En een ouderling heb ik hier ook nog nooit gezien. Enkel u... Neem me niet kwalijk; ik ben vanavond een beetje bitter." Hij rookte rustig. "Ik kan het me wel voorstellen, mevrouw. Maar u moet aan die stemmingen niet toegeven." "O, houd alstublieft op met dat "u". Zeg maar gerust Rietje. U bent immers zoveel jaren ouder dan ik? Ik zou willen, dat u mijn vader was..." Hij begon te lachen. "Maar Rietje..." "U hebt vier dochters, he? Ik zie ze 's zondags altijd in de kerk; links en rechts van uw vrouw. Wat zult u zich een gelukkig mens voelen met zo'n gouden vijfje!" "Gouden vijfje?" herhaalde hij, niet begrijpend. "Ja. uw vrouw en de vier dochters. Allemaal goudblond haar. Toen ik ze laatst op een zondag zo zag zitten in de kerk, terwijl het zonlicht over hun haren speelde, dacht ik: net een gouden vijfje. De man knikte glimlachend. "Leuk gevonden. Dat zal ik onthouden. Rietje. Overigens... dank je wel voor het compliment. Natuurlijk ben ik een gelukkig mens, maar men waardeert het niet altijd. Ik ben ook wel eens opstandig." De vrouw keek haar bezoeker verwonderd aan. "Waarom? U hebt alles: een goede zaak. een knappe vrouw en schatten van dochters; u bent gezond en geen geldzorgen... Maar wat wilt u dan nog meer?" Hij wilde ovpr dit onderwerp liever niet verder praten, dus maakte hij er zich van af met een: "Je hebt gelijk; ik heb alles, wat een mens maar wensen kan. IVfaar er moet wel hard voor gewerkt worden."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5