Feest rond 7500ste fokkalf bij gebr. Noom St. Maartensdijk mwi (D Nap Hage verdedigt familie-eer in 14e ronde van Smerdiek xr 5 v BOUMAN POTTER Ten Anker Tholen wordt uitgebreid met 16 bedden De Schelde Donderdag 26 juli 1979 35e Jaargang no. 37 Initiatief Zaterdag zomermarkt Poortvliet Geen bevolkings onderzoek bloeddruk en suikergehalte Vooruitstrevende veehouders bouwen nieuwe ligboxenstal Jeltje 33, de enkele weken oude dochter van moeder Jeltje 13 - pas kampioene op de Thoolse Dagen en vorig jaar goed voor 6498 liter melk - voelde zich donderdag bij al die drukte hele maal niet op haar gemak. Ze zoog liever op de hand van dhr. of mevr. Noom, dan dat ze in het middelpunt van de belangstel ling wilde staan. Toch draaide het allemaal om haar, want Jeltje 33 was het 7500ste kalf dat geschetst werd in de Fok- en Con trolevereniging Tholen en St. Philipsland. Actief lid Niet blind melken Junioren 12.30 u, dames 14.15 u, amateurs 15.45 u. Amateurs Lid\éreniging Goud-en Zilversmeden Dames Vrouwelijke lijn De enige echte Op naar 10.000 ^open haard kan snel geplaatst worden... als 'm koopt bij De Schelde! DEZE WEEK Molenstraat Poortvliet Bouwplan van 2.3 miljoen gulden voor bejaardenoord ÜM WÊKm Dienstruimten Vijf aannemers Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ12,50 per halfjaar, per post 1 5,50, losse nummers ƒ0,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G. Heijboer. Het mag dan in de nieuwswereld zoge naamd komkommertijd zijn, feit is, dat in deze F..B. een bijzonder interessante Geuze-Polemiek onder de aandacht kan worden gebracht. Tholen 'verslijt' Geu- zes al generaties lang als verstandige mensen en ook in 1979 wordt men in dat opzicht niet beschaamd. Indien onze re gio ook in de toekomst nog dergelijke 'senioren' mag opleveren, zal er nauwe lijks een gemeenschapsvuiltje aan de lucht zijn. Dat weerhoudt ons dan niet om als middenmoter tussen de senior en de junior de weegschaal naar de laatste te laten doorslaan. Vooral - daarom al bij voorbaat gezegd - omdat junior mis schien inderdaad die grote economische lijn, in tegenstelling tot senior, ietwat veronachtzaamd, maar daartegenover de waarde van de initiatiefnemer door slaggevend acht. Dat is vierkant ook onze mening. Naarmate schaalvergro ting toeneemt, wordt in elk geval kwan titatief het initiatief ondermijnt. Dat is niet alleen het geval in de agrarische sector. Dat geldt evenzeer voor bestuur sapparaten, voor Middenstand en in dustrie. Hoe groter de schaal, hoe meer het grote lijnpotlood, hoe minder de particuliere energie aan bod komt. Het Geuze-interview levert geen con trast van twee visies op. Immers, senior werd met name tijdens de herverkave ling ook sterk geconfronteerd met het kleinbedrijf. Hij herinnert zich de ver bazing van professor Hofstede over het met name in St. Annaland aanwezige kleinbedrijf. Voor de wetenschap een onmogelijke bestaansmogelijkheid in de toekomst. De wetenschap kreeg ten dele gelijk. Alleen, voor zover zich men niet flexibel toonde, men klein wilde door borduren op akkerbouwprodukten, die elders allang industriematig tot stand kwamen. Maar het kleine bedrijf, dat tijdig overschakelde naar bijvoorbeeld een warenhuis (groentekas), die kan ieder ook nu nog economisch bekijken. Vanzelfsprekend is er geen perspectief weggelegd voor een kneusje. Of hij een grote boer is of een kleine tuinder, kneusjes houden het nooit uit. Maar met de goede dadendrang van het onderne merschap hebben die kleintjes het door hun tijdige omschakeling wel volop ge haald. Evengoed als de boer met z'n schaalvergroting. En vooruitstrevende veehouders, waarvan er vandaag een in deze krant wordt belicht. Daarom kun nen stormen 'zandhoeves' beroeren, maar zolang er dat ondernemerschap achter zit, zal er beslist geen Mansholt- lineaal voor nodig zijn. Met junior kie zen we daarom voor meerdere initia tiefnemers. Op welk gebied dat ook moge zijn. De Middenstandsvereniging in Poort vliet organiseert zaterdag voor de vierde keer een zomermarkt vanaf 's middags twee uur. Voor de jeugd is er een spe ciaal programma: 's avonds om half ze ven een poppenkast. De Boerenkapel uit Oud-Vossemeer verleent muzikale me dewerking. Op de Markt in Poortvliet zijn er zaterdagmiddag en -avond weer gevarieerde stands van Middenstanders en Verenigingen. Zie ook de speciale braderiepagina in deze E.B. voor verde re informatie. De Provinciale Raad voor de Volksge zondheid in Zeeland heeft b en w van Tholen geadviseerd, geen bevolkings onderzoeken te houden naar hoge bloeddruk en suikergehalte in de urine. De gemeentebesturen van Goes, Mid delburg en Vlissingen wordt geadviseerd de bestaande onderzoeken op suikerge halte in urine te staken. B en W hadden advies gevraagd naar aanleiding van vragen in de Thoolse ge meenteraad. De Prov. Raad vindt het aanbevelenswaardig dat er ten aanzien van het bevolkingsonderzoek op hoge bloeddruk een afwachtende houding aangenomen wordt tot het tijdstip dat de resultaten van de proefonderzoeken be kend zijn. (o.a. Zoetermeer). Van het suikergehalte-onderzoek zijn reeds wel resultaten bekend. Het gebruik test- strookjes levert veel fout-positieven als veel fout-negatieven op. Een onderzoek bij jeugdigen (beneden 35-40 j) heeft volgens de Prov. Raad geen zin omdat suikerziekte zich bij jeugdigen zeer snel extreem openbaart. Bij ouderen zou het bevolkingsonderzoek meer zin hebben, als door vroege opsporing en tijdige be handeling de complicaties van suiker ziekte voorkomen zouden kunnen wor den. "Een mijlpaal", zei ir. J.A. Beukeboom van het consulentschap voor de akker bouw en de rundveehouderij. Hij was temeer blij, nu dit 7500ste fokkalf werd geboren op een bedrijf met een jonge veehouder, dhr. M. Noom, die ambi- tieuse plannen heeft ontwikkeld voor de bouw van een ligboxenstal. De gebr. C.W. en J.C. Noom met zoon en neef M. Noom uit St. Maartensdijk zien duide lijk perspectieven in de melkveehoude rij, zodat ze de stap hebben gewaagd om de veestapel uit te breiden van 30 naar 60 melkkoeien. Na de bouwvakvakantie gaat een Belgisch bedrijf met de bouw van de ligboxenstal - totale capaciteit 70 koeien - beginnen. B en W van Tholen weigerden een bouwvergunning te ge ven voor een bedrijfswoning bij de nieuwe stal omdat het bestaande huis van dhr. M. Noom, dat een eindje verder staat, dan voor tweede woning verkocht zou kunnen worden. Het gemeentebe stuur is zuinig op het Thoolse landschap. De gebr. Noom lieten zich goed voor lichten door dhr. J. Markusse, waarna tot specialisatie werd besloten. Wanneer je akkerbouw en veeteelt doet, heb je voor allebei machines nodig en dat is niet goedkoop. Er wordt nu al meer weiland ingezaaid om tenslotte naar 80% veehouderij en 20% akkerbouw te komen, waarbij de akkerbouw voorna melijk in dienst van de veeteelt zal staan, zoals de teelt van maïs. Tenslotte kun je ook maar één ding goed dge« en als de broers zich terugtrekken, kan opvolger M. Noom zich volledig wijden aan de zestig koeien en alles wat daarmee sa menhangt. Gezien de plannen, noemde de voorzit ter van de Fok- en Controlevereniging, dhr. J.J. v.d. Slikke, de familie Noom vooruitstrevende veehouders. "Het be stuur is blij, dat dit 7500ste fokkalf ge schetst is bij een actief lid van onze ver eniging, die zowel aan melkcontrole, fokregistratie en K.I. deelneemt. Die bovendien een trouw en succesvol in zender is op onze jaarlijkse fokdag. Jeltje 33, zo weten we dankzij de fokre gistratie, is van goede afstamming. Stamboekhouder Istha heeft zeven ge slachten Jeltje op papier gezet, allemaal vaarzen. Uit de registratie blijkt, dat de Jeltjes afkomstig zijn van de gebr. van Tilbeurgh van de Boshoeve uit Oud- Vossemeer. Nogmaals hartelijk gefelici teerd met de geboorte van het 7500 ste fokkalf in onze vereniging, dat op uw bedrijf geboren is. Ik wens u veel succes toe met Jeltje 33 in de toekomst. Hope lijk wordt ze een ijverig producente in de nieuwe ligboxenstal. Over ongeveer ne gentien jaar kunnen we dan hier terug komen om het feit te vieren dat Jeltje 33 de honderdduizend kg melk is gepas seerd", aldus voorzitter v.d. Slikke, die de fam. Noom een halster voor het kalf en een bloemetje overhandigde. De in oktober 1962 opgerichte Fok- en Cöntrolevereniging Tholen en St. Phi lipsland bereikte op 12 maart 1964 de eerste mijlpaal met het 1000ste kalf op het bedrijf van dhr. C. Giljam te Poort vliet. Op 12 februari 1968 werd het Junior Nap Hage verdedigt zaterdag in de veertiende ronde van Sint-Maartens dijk de familie-eer nu zijn drie zusters wegens verblijf in Amerika niet kunnen meedoen aan de damescours in hun ge boorte- en woonplaats. Gezien de mate- riaalpech in de ronde van Oud-Vosse- meer toen hij op weg was naar de twee koplopers - zal hij zaterdag in St. Maar tensdijk zeker willen schitteren. Ook ju nior Paul Goorden uit Oud-Vossemeer is in de Smerdiekse ronde van de partij. Het wielercomité, bestaande uit Mas en Witte Andriesse, Wim van Gorsel, Koos v.d. Hoek, Jaap v. Zetten en Henny Zwagemaker, is er nog steeds trots op. dat sterke renners niet 'aangekocht' worden. Terwijl andere comite's soms honderden guldens betalen, komt in Sint-Maartensdijk iedereen met een tientje reiskosten-Vergoeding aan de start. Of je nu Peter Gödde, Wim de Waal of Gino Ammerlaan heet of Dirk Uijl, Bram Geense ofThijs Fase. "Groot en klein", aldus het comité, ongeacht de woonplaats kan van deze reiskostenver goeding nu voor het derde jaar profite ren. Mede door de gunstige resultaten van de afgelopen jaren heeft het comité beslo ten om het programma uit te breiden met de categorie junioren, waardoor twee streekcoureurs aan bod komen. Om half één al, beginnen junioren aan de 60 km, die in 45 ronden afgelegd wordt. W. Wieme uit IJzendijke, tweede bij de Nederlandse kampioenschappen en 13e in Oud-Vossemeer, is een van de trek- trekpleisters met R. Heeren (6e in Oud- Vossemeer), H. Akkermans (8e), A. de Maesschalk (10e), P. Hoondert (15e), R. Cloots (16e), J. Poley (18e) en Rik Moorman (20e). Voor de amateurronde over 85 km (63 Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te! 01670-33 85 Juwelier horloger opticiën Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM ronden) hebben zich 69 deelnemers'in geschreven. Behalve Thijs Fase, Bram Geense en Dirk Uiöl zijn dat o.a. Peter Godde, Wim de Waal, Gino Ammer< laan. Wies van Dongen, Gerard van 't Geloof, Wil van Helvoirt, Heddie Nieuwdorp, Ad v.d. Poel, Kees Spaans, Jan van Tilborg, Mario van Vlimmeren, Wim de Wilde en Piet Franken. Verder worden om kwart voor vier nog weggeschoten Ko v.d. Bosse, Cees van Bragt, Ad Cloots, Peter Heeren, Chris Hollemans, Cor de Jong, Peter Kievits, Jan Kole, Jac. Oosterwaal, Rini Roks, Jan Spijker en Kees Kuystermans. Vijftig dames beginnen om kwart over twee aan 50 km over 37 ronden. Geen •Keetie, Bella of Heieen Hage dus, die met Tineke Kole-Fopma aan een etap pewedstrijd in Amerika deelneemt. Hierdoor missen ze de Nationale baan- kampioenschappen. Wel aan de start komen Marion Bax, Marjan Bik, Petra de Bruin, Joke Eisten, Mieke Havik, Agnes van Helvoirt-Koeman, Marja Jongenelen, Monique Kauffman, Ma rijke Lagerlof, Els van Leeuwen, Anne Mohlmann-Riemersma, Truus v.d. Laat, Nel streef en Dimphy Wesdorp. In alle drie wedstrijden in St. Maartens dijk is een groot aantal premies te ver dienen. Het parcours loopt van de Sportlaan via de haven, Keethil, haven, Molenstraat, Molendijk, Provinciale weg, Nijver- heidsweg weer naar de Sportlaan. De totale lengte van dit parcours met rechtse bochten is 1350 km. Het autoverkeer op de Provinciale weg kan over 50 m. slechts gebruik maken van 1 rijstrook. Tevens zal de bushalte Haven zaterdagmiddag niet in gebruik zijn. itWwWT TwSfnr .-.v.- 2500ste kalf geschetst bij M. van Ast te Tholen en op 16 november 1973 het 5000ste kalf bij J. Hage-Oudesluijs te Tholen. De registratie van de kalverenjs belangrijk voor het doorfokken, waar voor o.a. produktiecijfers van groot be lang zijn. Met het gebruik van melklei- dingen is dat niet meer te zien, zodat de registratie onontbeerlijk is in de moder ne veehouderij. De Fok- en Controle vereniging heeft daarvoor op Tholen en St. Philipsland vier monsternemers in dienst, die om de 18 tot 24 dagen op de bedrijven van de leden komen. Jeltje 13 -en vader Fians B 12, een stier van de Kl-vereniging. Jeltje 13 (op 24 augustus 1972 geboren en vorig jaar goed voor 6498 liter melk) is weer een dochter van moeder Jeltje 12 en vader Acrobaat, eveneens een stier van de KI- vereniging West-Brabant. Jeltje 12, ge boren op 12 juni 1970, gaf vorig jaar 8807 liter melk. Het geslacht Jeltje is tot vreugde van de fam. Noom rijk aan vrouwelijke afstamm lingen. Zo was Jeltje 33 al weer de vierde vaars van Jeltje 13, want voor 33 zagen Jeltje 27 (vader Richard 4), 23 (vader Rik) en Jeltje 19 (vader Pan 41 v.d. Beukenhof) het levenslicht aan de Provincialeweg te St. Maartensdijk. Dit jaar werden er bij de fam. Noom totaal 17 vaarskalveren geboren en 7 stierkalveren. Van de 24 is er 1 niet meer in leven. Dhr. F.P.M. Peeters bracht de hartelijke gelukwen sen over namens de Kl-vereniging. Hij sloot zich aan bij de woorden van dhr. v.d. Slikke en hoopte dat Jeltje 33 in goede gezondheid zou opgroeien tot een waardige melkproducente in de nieuwe stal. Dhr. Peeters overhandigde dhr. M. Noom een herinneringsbord als aan denken aan dit heugelijk feit. Ir. Beukeboom feliciteerde zowel de fam. Noom als de Fok- en Controlever eniging. "Uw vereniging is vrij klein, maar wel actief. Het is de enige echte fokvereniging in Zeeland, die vanaf het begin volledig schetst. Daarin prijs ik u nog steeds. Ik wou dat 't in heel Zeeland zo was", aldus ir. Beukeboom. Hij bracht verder naar voren, dat van de 80 melkveebedrijven op Tholen en St. Phi lipsland er 40 lid zijn van de Fok- en Controlevereniging. Het 7500ste fokkalf is in vrij korte tijd gehaald, wat aangeeft dat de vereniging vrij actief is. Dhr. Stamboekhouder L. Istha uit Oud-Vos semeer schetst het 7500ste kalf van de fok en controlevereniging Tholen/ St. Philipsland. Jeltje 33 van dhr. M. Noom uit Sint-Maartensdijk, die met z'n vrouw en kinderen in de feestvreugde deelde. Beukeboom hoopte dat de veehouderij zich op Tholen/St. Philipsland nog ver der zal ontwikkelen. Een mijlpaal als bij de fam. Noom en de nieuwe stal kan een stimulans voor anderen zijn. Verheu- genj is ook, dat de produktie in de lift zit, want Tholen/St. Philipsland zitten nog steeds niet aan de top. Fokkerij met de KI-stieren rechtvaardigt die ver wachting. Er blijft leven in de brouwerij en ik hoop dat er eeri'goede toekomst weggelegd is voor de veehouderij op Tholen en St. Philipsland, zo besloot ir. Beukeboom van het consulentschap. Dhr. J. Stroo van de provinciale stich ting voor rundveeverbetering was blij met het 7500ste fokkalf in de eerste Fok- en Controlevereniging in Zeeland, die van Tholen/St. Philipsland. In zeven tien jaar 7500 kalveren, dat is 400 per jaar: een mooi aantal. Nu op naar de 10.000. Dhr. v.d. Slikke heeft gezegd, tot over negentien jaar bij de 100.000 liter melk van Jeltje 33, maar dat vind ik te lang. Dat moet eerder, aldus dhr. Stroo, die de mijlpaal bij de fam. Noom ook een felicitatie waard vond voor stam boekhouder L. Istha uit Oud-Vosse- UW Bij De Schelde vindt u niet alleen de grootst mogelijke keuze in open haarden (dat is voor De Schelde vanzelf sprekend). De Schelde levert u ook prompt uit voorraad. Dat moet u beslist niet onderschatten! Voor de prijs hoeft u bij De Schelde niet weg te blijven! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (016401 36910 Advertentie IM Initiatief 0 Feest rond registratie 7500ste kalf fok- en cöntrolevereniging 0 2.3 Miljoen gulden voor uitbrei ding Ten Anker v 0 Geen bevolkingsonderzoek hoge bloeddruk en suikergehalte 0 Zaterdag zomermarkt in Poort vliet 0 Wielerronde in St. Maartensdijk 0 Thijs Fase werd zesde in woon plaats 0 Indeling afdelingselftallen voet balcompetitie 0 Jan Overeenkam bewaart z'n ou de schoen 0 Boer zijntoch een heerlijk be roep Overzicht huurwoningen 0 Oeververbinding Westerschelde 0 Gouden flitsen WIE AAN ALLEN WELGE VALLIG WIL ZIJN, MOET ZICH ZEER VEEL LA TEN WELGEVALLEN. Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's mmm Advertentie IM. De stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) heeft een plan gemaakt voor het bijbouwen van 12 eenpersoons kamers en 2 tweepersoons appartemen ten (totaal 16 bedden) bij het bejaarde noord Ten Anker in Tholen. Hiermee wordt de capaciteit van het verzorgings gedeelte weer op het oude peil van 27 bedden gebracht. Ten Anker beschikte destijds al over 27 plaatsen, waaronder een ziekenafdeling met 12 bedden. De staatssecretaris van volksgezondheid verklaarde in februari 1976 de zogenaamde 1 oktober-regeling van toepassing, waardoor de verpleging van de in de ziekenafdeling opgenomen bejaarden onder de AWBZ-financiering ging vallen. In feite bleven er toen nog maar 15 verzorgingsplaatsen beschik baar en al snel manifesteerde zich de dringende behoefte de capaciteit van het bejaardenoord op zich, terug te brengen op 27 bedden. Ten Anker in Tholen wordt weer een echt bejaardenverzorgingstehuis nu er een uitbreiding van zestien bedden op stapel staat om de oorspronkelijke capa citeit van 27 bedden terug te brengen. Wanneer dat plan gerealiseerd is, zal de Koninklijke Muziekvereniging Concor dia misschien ook wel een serenade brengen zoals op deze archieffoto, toen de bewoners op een Koninginnedag voor de majoretten. de drumband en de har monie naar buiten kwamen. Gedeputeerde Staten van Zeeland ga ven op verzoek van de SRVZ in sep tember 1977 de daarvoor nodige ver klaring van geen bezwaaf'af. Net eigen bouwbureau van de SRVZ in Koude- kerke ontwierp een plan vdbr de uit breiding. De zestien bedden zijn 4 bed den meer dan de toegestane 12, maar in het nu bestaande gebouw zijn als gevolg van de uitbreiding extra dienstruimten nodig. Hiervoor worden vier van de kleinste (té kleine) eenpersoons kamers gebruikt. Ook zal het verouderde mor tuarium worden vernieuwd. De totale kosten' worden geraamd op circa 2.3 miljoen gulden. Met de directie Zeeland van het ministerie van volks huisvesting is overleg gaande over de mogelijkheid om een rijksbijdrage te krijgen. Binnen enkele weken hoopt de SRVZ de inmiddels al toegezegde bouwvergunning van de gemeente T ho len te ontvangen. Voor de bouw zullen vijf aannemers uit Zeeland en Brabant worden uitgenodigd, waarbij de regi^i zeker niet vergeten wordt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1