VER HAAL Een mens zal met een aantal kleine klachten moeten leren leven 52,50 29,50 449, 42,50 egers Fa Verjaal J. BOGERS BOUWMARKT "DE KOEVERING" «k HOMEOPATHIE Drogisterij Fa. Jac Ponse en Co. X 'n Enkel voorbeeld uit onze enorme collectie bruidskleding. Donderdag 26 juli 1979 EENDRACHTBODE 13 Directeur Nederlands Instituut voor Preventieve Gezondheidszorg "De Meestoof" in het Zeeuws Tijdschrift.. Koelkasten Nog geen verkeersmaatregelen voor de Thoolse EE-weg maken uit oude deuren nieuwe Cursus Sportmassage PROJECTIESCHERM 125/125 cm. zilver Braderieprijs AGFA ELECTRONEN FLITSER 200B Braderieprijs PRAKTICA EE 2 VOLAUTOMATISCHE SPIEGELREFLEXCAMERA Braderieprijs LUXE TAS GRATIS LEUKE POCKETCAMERA van KODAK Braderieprijs FILM TAS GRATIS Wouwsestraat 16, Bergen op Zoom INTERNATIONALE BRUIDSMODE Nooit meer deuren verven I Vakbedrijf EPROAS B. V. PORTkS B Zo bereikt u "De Koevering" Voor al uw timmerwerk zoals kozijnen, ramen, deuren, balken en planken, platen en schroten, isolatiematerialen, p.v.c., hang en sluitwerk, wand en vloertegels, behang vanaf 3,95 p.rol. sierpleister, verf, lijmen vouwdeuren, sanitair, tuingereedschap, grinttegels, sierhekken, siergaas, gereedschap. Speciale aanbiedingen 8 Showroomkeukens in diverse maten en modellen Zonneschermen En dan nog alles op het gebied van de DOE HET ZELF. Koeveringsedijk 18 STEENBERGEN Tel. 01640-4576 ZEESLOEP H. DE VOS BREUKBANDEN Drogisterij JANSEN MöDtm Dr.h.c.Alfred Vogel ötmilta SinulUnui Cmxntur Markt 20 - Sint Maartensdijk - Tel. 01666-2565 Defecte wasmachine K.T.V. of HiFi apparatuur dan naar Verjaal. Wij repareren ze allemaal. Molendijk 3-4 ST.MAARTENSDIJK 01666-2315 praktische tips voor fotografen in de vorm van eenfoto-drieluik Kinderen en dieren... het zijn de meest gefotografeerde onderwer pen. En waar kun je dat beter doen dan in een kinderboerderij? We hebben het deze zomer eens gedaan met een kleine neef uit de stad, die bij ons logeerde. En we ontdekten dat het waar is want als kinderen dieren zien vergeten ze alles om zich heen en kun je naar hartelust plaatjes maken. Hoewel... in het begin was Renee nog wat terughoudend en stond-ie nog wat wantrouwend naar dat beestenspul te kijken. Het leek ons het beste het ook maar niet te forceren; tenslotte weetje maar nooit hoe een kind reageert. Maar na een korte verkenning kwam de jongeman los en dook hij geestdriftig in het dieren-avontuur. Dat leverde mooie foto's op. Jammer genoeg kunnen we er maar twee laten zien. De eerste laat Renee zien temidden van een stel enthousiaste geiten, die elkaar verdringen om wat voer te pakken te krijgen. Omdat de beesten op het laatst wat erg onstuimig werden, hebben we de kleine geitenhoeder moeten ontzetten. Maar hij was daarna wel meteen door het dolle heen en beleefde een heerlijke dag, vriendschap sluitend met alle dieren. Het plaatje hierboven bewijst hoe ver hij daarin wilde gaan. Het ijsje na afloop bekroonde zijn geluk. Kinderfoto's spaken... het is eigenlijk het leukste onderwerp, datje kunt bedenken. Ze slagen bijna altijd, vooral als je bij de opname even "door de knieën" gaat, zodat je het kind fotografeert van uit zijn ooghoogte. Nog één advies: zorg dat er wat reserveruimte blijft om het hoofd van het kind. Vooral bij de kleine negatiefjes, die worden gebruikt in pocket-kamera's, kan er anders bij het afdrukken een stukje van het beeld wegvallen. En 't zou jammer zijn als uw kind onthoofd op de foto zou komen. "Ik zou er naar willen streven, dat men sen een iets hogere drempel opbrengen om medische hulp in te roepen. Ze gaan vaak met kleine klachten naar de huis arts en deze kan daaraan vaak weinig doen. Een mens zal met een aantal kleine klachten moeten leren leven". Dit zegt dr. M.J.Hartgerink, directeur van het TNO-Instituut voor Preventieve Ge zondheidszorg, dat dit jaar vijftig jaar bestaat. Hartgerink is van mening dat mensen minder gauw naar de huisarts zullen gaan als ze beter geïnformeerd zijn over De eindredacteur van het Zeeuws Tijd schrift de heer M.P. de Bruin belicht in het jongste nummer (29ste jaargang, no 3-1979) de drie kleinste Zeeuwse musea, zijnde Aardenburg. Goes en Sint Anna- land. Zou hij die drie kenmerken, dan komt hij voor Aardenburg aan een we tenschappelijk karakter, voor Goes het meer educatieve en in Sint Annaland ligt het accent op het volkskundig ele ment. Sint Annaland heeft voor de au teur wat meer het karakter van de oud heidskamer, een juist wel charmant ac cent. Het mist weliswaar het professionele van Aardenburg, ook het educatieve element van Goes, maar, zo vervolgt de heer De Bruin, ik heb er om reden die ik niet kan verklaren, mijn hart aan ver pand. Met zijn bric-a-brac heeft het iets zeer gemoedelijks. Denk dan ook niet meteen, dat het geen belangrijke voor werpen heeft. Niets is minder waar. De klederdrachtenkamer is niet groot, maar wel belangrijk. "De Meestoof' heeft voorwerpen, die nergens anders te vin den zijn. Wel eens van sliksporen ge hoord, die men aandoet om glibberige dijken mee te beklimmen of zijn weg door schorren te vinden? De Meestoof heeft zo'n slikspoor, Iets bijzonders is ook een doos met zilveren kreukelprik- kers, een nog volkomen in tact zijnde brandspuit van Scherpenisse, die leert dat brand in een beginstadium hiermee wel eens geblust zou kunnen worden. Een stukje keramiek ook van de potten bakker Chris Lanooy (1881-1948), wiens familie o.a. op Sint Annaland woonde en nog woont. Een veelzijdig kunste naar, die kerken "versierde", tekende, beeldhouwde, maar vooral keramist pottenbakker was. Chris Lanooy is op 16 maart 1881 te Sint Annaland geboren en overleed in Epe (Gelderland). De heer De Bruin besluit zijn Mees- toof-verhaal in het Zeeuws Tijdschrift met te vermelden, hoe het museum is ondergebracht in het voormalig ge meentehuisvan Sint Annaland met ver melding ook van de openingsuren. Bij het artikel zijn foto's afgedrukt van een slikspoor, van de kreukelprikkers, Thoolse klederdrachten en de oude brandspuit van Scherpenisse. In het zelfde nummèr van het ZT mijmert ir. M.A. Geuze, als hij moet wachten aan de noorzijde voor een open Haring vlietbrug. Verbazend wat er in de toch vrij korte tijd van de open brug aan ge dachten en verbindingen kunnen ont staan, zelfs al duurt wachten altijd lang. De heer Geuze heeft er een dikke pagina wetenswaardige lectuur uit gebreid en voor wat dat betreft wordt hem bij her haling enige wachttijd toegewenst. Heel interessant is voorts het verhaal in het zelfde nummer van J.J.l.M. van Dam me: "De standenmaatschappij in de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1846. Verder 2 pagina's tekeningen van Jan Toorop, het rubriekje "over boeken" en de mededelingen van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen in dit interessante Z.T. Nummer 3- 1979. wat ze aan kleine klachten kunnen ver wachten. "Geen opgelegde drempelver hoging (zoals b.v. het "tientje" eigen ri sico, red.), maar een beter oordeel van de mens zelf over wat hem in het kader van zijn gezondheid te wachten staat. De reden waarom men vaak naar de huis arts gaat, is dat men zekerheid wil heb ben dat er niets ernstigs aan de hand is. Een heel respectabele behoefte overi gens". Volgens Hartgerink zou een goede ge zondheidsvoorlichting, waar vooral op scholen nog veel meer aan gedaan zou kunnen worden, de mensen leren hun problemen te aanvaarden. "We moeten er wel voor zorgen dat deze voorlichting leidt tot een gevoel van onafhankelijk heid en zelfvertrouwen en niet de men sen allerlei angsten aanpraat". De tendens van de laatste jaren was juist dat de mensen de verantwoordelijkheid voor hun gezondheid geheel bij de art sen legden. Ze werden als het ware le venslange patiënten, die de arts ver trouwden in ziekte én gezondheid. De preventieve geneeskunde heeft als uitgangspunt dat voorkomen beter is dan genezen. Haar grootste succes boekte ze in de bestrijding van besmet telijke ziekten zoals pokken, tuberculose en kinkhoest, die nu nauwelijks nog voorkomen in ons land, maar tot in deze eeuw nog vele slachtoffers maakten. Hoewel preventief geneeskundige maa tregelen, zoals inenting van zuigelingen en bevolkingsonderzoek op tbc, veel tot de bestrijding van ziekten hebben bij gedragen, zijn ook andere zaken van belang geweest. Bij een nadere beschouwing bleken de sterftecijfers van veel besmettelijke ziekten al te zijn gaan dalen voordat antibiotica, vaccins en "long-wagens" beschikbaar waren. Die teruggang is te danken aan de verandering van de lee fomstandigheden: betere huisvesting, betere voeding, hygiëe. Met de Rijkspolitie is ook burgemeester en wethouders van Tholen van mening, dat vooralsnog geen nadere verkeers maatregelen getroffen moeten worden na verbetering van de EEweg. Daartoe werd door de C.D.A. fractie van de ge meenteraad een schriftelijke vraag aan het college voorgelegd. De fractie was er namelijk van overtuigd, dat na verbre ding van de EEweg, passende verkeers maatregelen genomen moeten worden om een zo groot mogelijke veiligheid van schooljeugd en andere weggebrui kers te waarborgen. Het college wijst er in het antwoord op, dat de verbreding van de EEweg juist tot stand komt om de verkeersveiligheid van de fietsende en bromfietsende schooljeugd te verbeteren. Zou later blijken dat zich nog verkeer- sonveilige situaties op die weg voor doen, dan kan altijd nog worden beke ken wat te doen staat. De gemeentebe stuur, zo voegt b en w toe aan dit ant woord, mist overigens de bevoegdheid om daar zelf verkeersmaatregelen te nemen, want de EE-weg ligt buiten de gemeentekom en daarom behoort dit tot de taak van gedeputeerde staten Een onderzoek in Engeland wees uit dat voor de verbetering van de gezond heidstoestand de oorzaken in volgorde van belangrijkheid zijn: beperking van gezinsgrootte, verbetering van voeding, gezondere leefomgeving, preventief ge neeskundige maatregelen en genees kundige behandeling. Hartgerink: "De artsen zouden het zich moeten aantrekken dat de behandelen de geneeskunde in dit rijtje op de laatste plaats staat". Volgens Hartgerink ko men voedingsstoornissen bij zuigelingen niet alleen nauwelijks meer voor omdat artsen een beter inzicht hebben gekre gen in de condities waaraan voeding moet voldoen, maar ook omdat de koelkast in ieder huishouden aanwezig is. "We hebben geen halfbedorven melk en etensresten meer. Ik heb wel eens gezegd dat zo bekeken de koelkastfa brikanten de grootste bijdrage hebben geleverd aan de voedingshyne". Hartgerink is overtuigd van de preven tieve waarde van een goed leefpatroon. Op dit moment staat in z'n algemeen heid wel vast dat meer bewegen, minder eten en drinken en geen schadelijke dampen inhaleren (o.m. van sigaretten) onder dit leefpatroon vallen. Hartgerink is echter wel van mening dat het niet te gek moet worden, door elke keer wan neer men weer wat nieuws vindt, de mensen een nieuwe leefstijl op te drin gen. Na een aantal jaren oriënteren en veel praten komt er een cursus Sportmassage in Zeeland. Onder auspiciën van het Nederlands Genootschap voor Sport massage zal eind augustus de cursus te Goes van start gaan. De totale organi satie is nog niet geheel rond doch de start is definitief. Nog niet kan worden medegedeeld waar de cursus plaatsvindt en welk tarief ge hanteerd zal worden. De duur is ruim 120 uur, verdeeld over 4 a 5 uur les per zaterdag. Sportmassage zal ongetwijfeld in een grote behoefte voorzien, gezien de enorme belangstelling die er in de afge lopen jaren vanuit de gehele provincie voor de.cursus bestond. De inschrijving voor de kursus staat vanaf heden open voor belangstellenden. Er kunnen max imaal 20 personen worden geplaatst. Dit seizoen wordt er slechts één cursus in de provincie georganiseerd. Informatie bij de Zeeuwse Sportraad, Dam 31 te Middelburg, tel.: 01180- 28024. Uit oude en alle andere deuren, onverschillig hoe ze er uitzien, (barsten, gaten of afgebladderde verf spelen geen rol) maken wi| binnen één dag - s morgens gehaald, s avonds gebracht - voor weinig geld onderhoudsvrije PORTAS kunststof-omman- telde deuren Als nieuw Ruime keus uit talrijke origin houtdecors en uni-tinten Permanente show Belt u even op en vraag GRATIS INFORMATIE. Alleenvertegenwoordiger voor: Bergen op Zoom, Tholen, Steenbergen, Fijnaart, Hoeven, Rucphen en Putte I Dr. Ir. van Veenweg 10, 4612 PE Bergen op Zoom, Tel. 01640/45988 IJLSTER PORTAS Deuren-Service-Vakbedrijven in vele plaatsen in Holland TE KOOP eikenhouten overnaadse 4.5 x 1.80 m. met 10 pk Johnson buitenboordmotor Pr. Beatrixstraat 1 STAVENISSE VEER OF ZONDER KUSSEN Gratis, proberen elke le woensdagmorgen van de maand van 10-11 uur. huis bezoek na afspraak. Hoogstraat 11, Ttiolen Inl. Willems, postbus 1095, Den Haag., Steenbergsestraat 2-4, Bergen op Zoom L/i.ii.v.niucu vuyci Het werkingsmechanisme van de homeopathie werd door dé ontdekker, dt Samuel Hahnemann, samengevat in de regel "similia similibus curentur'. d.w.z hel geli|k- )r hel gelijksoortige genezen". Stoften verschijnselen veroorzaken die et ziektesymptomen, zullen sterk verdund hel lichaam prikkelen de ziekte te overwinnen Dr. Alfred Vogel is een voorstander van deze natuurlijke wal er in het lichaam gebeurt als er homeopathische geneesmiddelen worden toegediend, is de goede uitwerking onloochenbaar. Er is onder de universitaire De homeopatische geneesmiddelen van dr. A. Vogel zijn verkrijgbaar bij

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 13