THOLENDERWIJS BOUWGROND VOOR EEN NIEUWE WONING IS ONTZETTEND DUUR.... Officiële publicaties Zwemwater in Krabbenkreek aanvaardbaar INSTALLATIE-CENTRUM T FORT B.V. P. JANSEN informatierubriek van de gemeente tholen ZOMER-BESPELING STADHUISCARILLON THOLEN Vervuiling rondom de zwembaden neemt toe OVERDENKING HET ZAAD EN DE VRUCHT HERENKAPSALON MUNS Donderdag 19 juli 1979 5 NOG WEINIG REAKTIES OP OPROEP DEEL NAME WERKGROEP "SPEELGELEGENHEDEN DALEMPOLDER" SPREEKUREN B. EN W. Spreekuur Woningstichting modehuis BUITENVEST 36 BERGEN OP ZOOM 01640-40182 Donderdags de hele dag volgens afspraak. Ook permanent op afspraak. Bemonstering EENDRACHTBODE Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 A s. zaterdag van 1 1.00 tot 1 2.00 uur bespeelt beiaardier Gerard de Waardt het carillon van het stadhuis in Tholen. Het programma voor deze bespeling luidt als volgt: 1Preludium op het lied: "Dan mocht de beiaard spelen"' 2. Volksliederen: a. Kom mee naar buiten t b. Boven Gent rijst c. 't Ros Beiaard 3. Questa Dolce Direna (Jonkheer Jacob van Eyk) uit: 4. Oud Hollandse Boerendansen (W.F. Siep, bew. Leen 't Hart) 5. Uit de bundel "Alles wordt nieuw" (Wim ter Burg en Hanna Lam): a. Laat de kinderen tot Mij komen b. Van de nieuwe hemel en de nieuwe aarde c. Wij hebben op de fluit gespeeld 6. Arrangementen: a. Plaisir d'amour (M. il Tedesco) b. Lullaby (A. de Grassi) c. Wals Opus 83 nr. 7 (A.M. Durand) 7. Arrangementen van deze tijd: a. The entertainer b. Yesterday c. Cent milles chansons 8. Waar blijft de tijd (Jules de Corte) De laatste weken klaagt het personeel van de beide gemeentelijke zwembaden over de toenemende vervuiling rondom de zwembaden. Ondanks de aanwezigheid van papier- en vuilnisbakken liggen de zonneweides en de kleedgelegenheden vol met afval. Papier, lege blikjes, stokjes van ijs en chipszakjes maken dat de zwembaden een onverzorgde aanblik vertonen. Momenteel dreigt de mentaliteit post te vatten dat het zwembadpersoneel er is om de rommel op te ruimen. Dat is natuurlijk niet het geval. De bezoekers van de zwembaden tesamen met het badpersoneel hebben er belang bij dat het verblijf op de zwembadterreinen zo aan genaam mogelijk is. Dat kan alleen als de bezoekers zich houden aan een aantal gedragsregels die ook thuis gelden. Daarom geldt ook in de zwembaden: .pvw In deze rubriek maakten wij op 5 juli jJ. melding van de instelling van een werkgroep 'speelgelegenheden Dalempolder". In nauw overleg met de bewoners van de Dalempolder wenst het gemeentebestuur op korte termijn te komen tot een of meerdere speelgelegenheden in deze wijk. Over de plaatsen van de speelgele genheden, de te gebruiken materialen, het toezicht en al dit soort zaken meer is het nodig dat met de wijkbewoners van gedachten wordt gewisseld. De reakties op de oproep zijn tot op heden erg gering. Daarom herha len wij de oproep om deel uit te gaan maken van de werkgroep. Wie kunnen er in de werkgroep zitting nemen? Een ieder die woon achtig is in de wijk Dalempolder komt daarvoor in aanmerking. Daar toe is het wel nodig dat hij/zij zich vóór 1 augustus a s. bij het gemeentebestuur meldt. Degenen die zich aangemeld hebben, zullen in de loop van de maand augustus met de andere leden van de werkgroep voor een nader gesprek worden uitgenodigd. Burgemeester E. Baerends houdt a s. maandag geen spreekuur. De wethouders C.J. Moerland en J. Versluijs houden hun spreekuur van 1 5.30 tot 16.30 uur in het gemeentehuis. Wilt u op een ander tijdstip met een van de leden van het kollege spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, tel. 01 666-2955, toestel 216 De stichting "Beter Wonen" houdt iedere maandagochtend spreekuur van 1 1.00 tot 12.00 uur in het gemeentehuis voor aanvragen om woonruimte. vinden velen die een nieuw huis willen gaan bouwen. De grondeige naar in het - toekomstige - uitbreidingsplan die zijn grond aan de gemeente moet verkopen vindt ook dat de gemeente veel verdient, omdat "zijn grond" voor meer dan het tienvoudige aan de bouwers wordt yerkocht. Maar is dat wel zo? In dit artikeltje zal geprobeerd worden te verklaren uit welke posten de prijs voor bouwgrond is opgebouwd. In het hele proces van het bouwen van woningen, het opzetten van een nieuwe wijk en het aankleden van die wijk heeft het gemeentebestuur een belangrijke taak. Een eerste taak is de zorg voor voldoende voorraad bouwgrond. Om dat te verzekeren treedt de gemeente aktief op en verwerft de grond die zij nodig heeft om een bepaald bestem mingsplan tot stand te brengen. Het uitgangspunt van deze grond verwerving is het doorverkopen van grond aan particulieren tegen kostprijs. De gemeente verkoopt dus grond zonder winstoogmerk, terwijl in principe wordt nagestreefd dat geen bijdrage nodig is uit de algemene middelen van de gemeente. De kostprijs van de grond bestaat uit de volgende elementen: i Plankosten Wanneer er behoefte aan een nieuw uitbreidingsplan ontstaat wordt samen met de stedebouwkundige bekeken aan welke kant van het dorp zo n uitbreiding het best past. Als die plaats gevonden is tekent de stedebouwkundige een uitbreidingsplan waarbij hij onder andere rekening houdt met het benodigde aantal rijenwoningen, bejaarden woningen, twee-onder-een-kap woningen, bungalows, parkeerplaat sen, groenvoorzieningen en speelterreintjes. Dit ontwerp wordt dan door de gemeente bekeken en er wordt berekend of het plan financieel haalbaar is. Vaak wordt zo n ontwerp meerdere malen gewijzigd. Wanneer burgemeester en wethouders met het plan kunnen instem men wordt overleg gepleegd met diverse instanties, komen er adver tenties in de krant - waarna belanghebbenden eventueel bezwaren kunnen indienen - en stelt de gemeenteraad na verloop van tijd het plan Vast. Pas nadat het kollege van Gedeputeerde Staten het plan heeft goedgekeurd en de Kroon heeft beslist op de eventueel inge diende beroepschriften, is het plan definitief. De plankosten bedragen over het algemeen 5 10% van de grond- verkoopprijs. Aankoopkosten Vervolgens krijgen we de aankoopkosten. Als het er naar uitziet dat een plan wordt gerealiseerd worden de in het desbetreffende gebied gelegen gronden, eventueel met opstallen, getaxeerd. Op basis van de taxatierapporten worden de benodigde gronden gekocht. Soms lukt dat niet en moet er onteigend worden. De aankoopkosten bedragen 25 a 35% van de grondverkoopprijs. Daarin zitten naast de aankoop kosten voor de grond, de kosten van de gebouwen (soms' hele hofste den of zelfs bedrijven) en wanneer de eigenaren de grond zelf gebrui ken een vergoeding voor de mindere inkomsten in de toekomst door het kwijtraken van de grond. Wanneer er een pachter op de grond zit krijgt die uiteraard deze vergoeding. De vergoeding is afhankelijk van het inkomen dat op die grond verdiend wordt en kan dus voor iedere gebruiker anders zijn. Bouwrijpmaken Na het aankopen komt het bouwrijpmaken van de grond. Gebouwen worden gesloopt en bijvoorbeeld boomgaarden gerooid. Er worden sleuven gegraven waarin de riolering wordt gelegd. Voor de aanleg van de wegen wordt tot een halve meter diepte de grond uitgegraven en de "put" gevuld met zand. Dan worden er buizen naar de straat- kolken gelegd, waarna het wegdek (stenen of asfalt) wordt aange bracht. Wanneer de huizen klaargekomen zijn worden de lantaarnpa len geplaatst en de parkeerplaatsen en trottoirs aangelegd. Vervolgens worden op de daarvoor bestemde plaatsen speelterreintjes en plant soenen aangelegd. De kosten van bouwrijpmaken kunnen gesteld worden op 50 70% van de grondverkoopprijs. Renteverliezen Reeds tijdens het ontwerpen van het plan ontstaan er renteverliezen. Het renteverlies loopt echter pas goed op né de grondaankopen en het bouwrijpmaken. Het duurt immers een aantal jaren voordat alle gron-, den verkocht zijn. De kosten van de renteverliezen kunnen gesteld worden op 1 0 20% van de grondverkoopprijs. Onvoorzien en bovenwijkse voorzieningen Tot slot berekent de gemeente Tholen nog 3,— per m2 meter te verkopen bouwgrond voor onvoorziene kosten en 4,— per m2 te verkopen bouwgrond voor zogenaamde bovenwijkse voorzieningen. Laatstgenoemde voorzieningen zijn zaken die buiten het uitbreidings plan vallen maar wel ten behoeve van het plan gemaakt worden Te denken valt hierbij aan verbetering van wegen die naar het uitbrei dingsplan toe leiden. Grondverkoopprijs Uit het vorenstaande zal het u duidelijk zijn dat de gemeente slechts door middel van de verkoopprijs van de grond beoogt de gedane investeringen terug te ontvangen. Er wordt dan ook geen winst ge maakt. Vanzelfsprekend wordt ook getracht geen verliezen te lijden Het hele systeem is gericht op een kostendekkende opzet. De gemiddelde grondprijs kan van plaats tot plaats, en van uitbrei dingsplan tot uitbreidingsplan verschillen. Dit is afhankelijk van de hoogte van de kosten voor eigendbmsverwerving en de kosten van bouwrijpmaken. De kosten van bouwrijpmaken worden vaak bepaald door de bodemgesteldheid van het gebied. In de gemeente Tholen bedraagt de gemiddelde grondprijs in het goedkoopste gebied 66,69 per m2 en in het duurste 102,— per m2. Deze prijzen zijn exclusief 18% B.T.W. De prijzen worden ook wel vertaald in kavelprijzen, waarbij een sys teem wordt gehanteerd dat rekening houdt met de ligging, de be stemming en de oppervlakte van de bouwpercelen. In het algemeen zal het zo zijn dat de kavels voor rijenwoningen relatief het goedkoopst zijn en de kavels voor vrijstaande woningen het duurst. i. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Door het'Staatsbedrijf der P T T., Pr. Marijkestraat 1 1 te 's- Gravenhage is vergunning gevraagd voor het uitbreiden van de telefooncentrale op het perceel, kadastraal bekend Sint-Anna- land, sektie G, nummer 1328, plaatselijk gemerkt Bierens- straat. Dit bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepas sing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor het onderhavige bouwplan. Alvo rens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gelegenheid om van 20 juli tot en met 2 augustus I979 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge- meente-sekretarie, afdeling gemeentelijke ontwikkeling ter in zage "Die nu in de goede aarde bezaaid is, deze is degene die het Woord hoort en verstaat, die ook vrucht draagt en voort brengt, de één honderd-, de ander zesti gen de ander dertigvoud." Matth. 13:23 Wat wordt er gezaaid? Het Woord. Niet een woord van een mens. Daar heb je niet veel aan. Daar rol je mee om. Het Woord van God. Daar kun je op aan. Dat is vast en zeker. Dat is een goed zaad. Als dat Woord geen vruchten voortbrengt in uw leven, dan ligt dat niet aan het Woord, dan ligt dat niet aan het zaad. Het Woord is goed. Het zaad is goed. Dit goede Woord windt er geen doekjes om. Het zegt u precies wie u bent. Het houdt u een spiegel voor, met de bedoeling dat u schrikt. Vreselijk schrikt, zoals u nog nooit geschrokken bent. Het laat u zien dat u een zondaar bent. In staat van oorlog met uw Schep per. Een mens met de rug naar God toe. Zonder God in de wereld, geen hoop hebbende. Op weg naar de eeuwigheid. Een eeuwigheid zonder God. Niet te zeggen, wat dat zijn zal. Buitenste duis ternis, wening en knersing der tanden. Is dat nu een goed Woord? Ja, want het is een waar Woord. Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. U bent er niet mee gebaat als die verschrikkelijke waarheid wat toegedekt, wat verbloemd of verzacht wordt. U wilt dat misschien wel graag. U wilt liever met rust gelaten worden. Een valse rust, die eindigt in eeuwige onrust. Maar dit goede Woord laat u geen rust, het wil u onrustig ma ken Mpdat u de ware rust zoudt zoeken. Haast u om uws levenswil, vlucht voor de toekomende toorn. Zo komt de al armkreet van dit goede Woord u tege moet. Leg het niet naast u neer. Dat zal u opbreken. Eeuwig opbreken. Maar be keert u, want waarom zoudt u sterven, voor eeuwig wegzinken in buitenste duisternis? Want dit goede zaad. dit heerlijke Woord, wijst u een betere weg. Het laat u niet alleen zien, wie u zelf bent, maar het laat u ook zien wie God is. "Want alzo liefheeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe." God heeft het niet op een akkoordje ge gooid met de zonde. Zo maar door de vingers gezien. Dat doet God nooit. Want Hij is heilig en rechtvaardig. Eer dat Hij de zonde ongestraft liet, heeft Hij ze gestraf in Zijn lieve Zóón. In Jezus Christus strekt God nu Zijn handen naar u uit: "Wendt u naar Mij toe en wordt behouden, alle gij einden der aarde." Jezus Christus'heeft Zich laten binden, opdat Hij gebonden zondaren zou ont binden van de banden van zonde en dood. Hij heeft gekropen onder de helse ziele-angsten, opdat mensen die de hel verdiend hebben, van de hel verlost zouden worden. Hij heeft geroepen aan het kruis op Golgotha: "Mijn God, Mijn God, waarom hebt Gij Mij verlaten," opdat ellendige weglopers nooit meer van God verlaten zouden worden, en eeuwig tot God gebracht worden. Hij heeft alles gedaan, wat u niet kunt. Hij heeft alles verdiend, wat u niet hebt. Vergeving van zonden, vrede, blijd schap door de Heilige Geest. Een vol komen verzoening voor alle zonden. Hij kan volkomen zaligmaken, degenen die door Hem tot God gaan. Die in de Zoon gelooft, die heeft het eeuwige leven; maar die de Zoon ongehoorzaam is, die zal het leven niet zien, maar de toorn Gods blijft op hem. Dit is het zaad, het goede Woord. Wat is nu uw reaktie? De Heere Jezus verhaalt ons vierderlij reaktie. De eerste reaktie Van mensen, die het Woord horen en niet verstaan. De boze komt en rukt het weg. Het gaat het ene oor in, het andere uit. Ze zijn keihard. Ze gaan gewoon door. Niet zelden spotten ze ermee. Vreselijk als u zo reageert op dit goede Woord. De toorn van God blijft op u'. Uw grote mond gaat wel een keer dicht. Daarom haast u om uws levenswil. De tweede reaktie Het Woord valt op steenachtige grond. Maar er is geen diepte van aarde. Het lijkt heel wat. Er is groei in de hoogte, maar niet in de diepte. U neemt het Woord met vreugde aan. U past de be loften van het Evangelie direkt maar op uzelf toe. U zegt: "ongeloof is toch zon de?" Jawel, maar een oppervlakkig, lichtvaardig geloof is in feite ook onge loof. De diepgang ontbreekt. Nooit werd uit een verbroken en verslagen hart, de oprechte bede gehoord: "o God, wees mij zondaar genadig." En de vruchten ontbreken. De wereld wordt aan de hand gehouden. Wordt er gevraagd: "Hoe ben je er aan gekomen?" dan wordt men terstond geërgerd. Dit geloof is voor een tijd, het ontvalt je, als je het, het meest nodig hebt. De derde reaktie Het zaad van het Woord valt in de doornen. U bent niet onverschillig. U gaat wel naar de kerk. U hebt wel eens een goede indruk, bent wel eens aange daan. Maar het is zo gauw weer over. Het leven neemt u in beslag. Uw werk. rita bosstraat 27 berqen op zoom Advertentie IM Advertentie IMj uw geld, uw gezin en zoveel andere din gen meer. En het Woord wordt ver drongen, het verstikt en wordt on vruchtbaar. En op de vruchten komt het aan. De vierde reaktie Het Woord horen en verstaan, daar komt het op aan. Dan volgen vanzelf de vruchten. Met het woord "verstaan" wordt in de grondtekst bedoeld, een verstaan met het hart. Dat Woord dringt door diep in uw hart. Het rüakt u, zodat u het niet meer kwijt kunt. Het verwekt een droefheid, een heimwee naar de le vende God. U gaat het Woord verstaan, als het u veroordeelt. U gelooft het met uw hart. Het wordt werkelijkheid. De bede klimt op tot God: "Vergeef mij al mijn zonden, Die Uwe hoogheid schon den. "U kunt geen kwaad meer van de Heere denken, zelfs al zou Hij u voor bijgaan. Dat hebt u verdiend. En toch, u kunt Hem niet meer missen. Uw ziel schreeuwt naar de Heere. Hij wordt uw Leven. En de Heilige Geest leert het u door middel van het Woord, dat er ver zoening en vergeving is voor u, in de Heere Jezus Christus. Uw hele hart gaat naar Hem uit, Die gekomen is om het verlorene te zoeken. En u gaat de bruid uit het Hooglied verstaan, als ze zegt! "Alles, wat aan Hem is, is gans begeer lijk." De vruchten blijven niet uit. U ziet er zelf niet veel van. U draagt het licht meestal op de rug. Maar uw omgeving ziet het wel. Want de vrucht des Geestes is liefde, blijdschap, vrede, lankmoedig heid, goedertierenheid, goedheid, ge loof, zachtmoedigheid, matigheid. "Die in Mij blijft en Ik in hem, die draagt veel vrucht, want zonder Mij kunt êij niets doen." Amen. Scherpenisse, D.J. Budding. Het water in de Krabbenkreek is in zijn geheel betiteld als "aanvaardbaar". (Vorig jaar nog voor een klein gedeelte "goed"). De grens van de klasse "aanvaardbaar" is vanuit de Krabbenkreek iets doorgetrokken voorlangs de oever van Tholen tot een punt halverwege Sint-Annaland en Stavenisse. Vorig jaar werd het water nog als "goed" betiteld. "Aanvaardbaar" wil zeggen: minder dan 20 bacteriën per cm3. Dat staat in de folder over de kwaliteit van het Zeeuwse zwemwater, die voor de vierde keer is verschenen. De folder is bestemd voor inwoner en toerist en wordt verspreid via gemeentehuizen, campings, VVV's, hotels, jachthavens, banken etc. Op een kaart in het midden van de fol der wordt in drie kleuren de zwemwa terkwaliteit aangegeven: groen (goed), geel (aanvaardbaar) en rood (niet ge schikt). In vergelijking met de folder van 1978 zijn de volgende wijzigingen opge treden. De typering "rood" - dus niet geschikt is doorgetrokken tot en met het bad- strand van Vlissingen. Vorig jaar kreeg het water hier nog de aanduiding "aan vaardbaar".. Voor de volledigheid wordt er op gewezen dat het zwemwater vodr het nabij gelegen Nollestrand van aanvaardbare kwaliteit is. De oorzaak van de verslechtering bij Vlissingen kan liggen in het feit, dat de lozing bij Ritthem vorig jaar is vergroot als gevolg van het aansluiten van nog enkele Walcherse kernen op de centrale rioolpersleiding. Bij de West-Zeeuwsch-Vlaamse kust is het gedeelte vanaf de grens met België tot aan de Zwarte Polder geel gekleurd, dus als "aanvaardbaar" betiteld. Vorig jaar werd hier het water nog als "goed" gekwalificeerd. Lozingen vanuit België vlak bij de grens, namelijk bij Knokke en Zeebrugge hebben zeker een nadeli ge invloed op de kwaliteit van het zee water langs de westkust van Zeeuwsch- Vlaanderen. De typering van de waterkwaliteit in de Westerschelde is principieel nauwelijks gewijzigd. Er zijn enkele "verschuivin gen" aangebracht, zowel in positieve als negatieve zin. De kaart van de waterkwaliteit is ge maakt op basis van bemonsteringen die op 35 plaatsen in de Zeeuwse wateren hebben plaatsgevonden. Op elk punt zijn tien monsters genomen in de perio de van mei tot september 1978. De klasse-indeling is op basis van de door de Europese Gemeenschap gefor muleerde normen. Aangezien de metin gen een jaar oud zijn, is rekening ge houden met eventuele toevalligheden in de meetresultaten. De kennis van plaat selijke omstandigheden speelt daarbij een belangrijke rol. (bijvoorbeeld de aanwezigheid van lozingspunten, uit wateringssluizen, lozingspunten die in de loop van het jaar zijn opgeheven etc.). Het onderzoek was gericht op E. coli- bacteriën, dé organismen die wijzen op faecaal verontreinigd water. Na de bemonstering wordt vastgesteld hoeveel van deze bacteriën zich naar alle waarschijnlijkheid in een kubieke centi meter water bevinden. Water, waar in meer dan 80 procent van het aantal me tingen minder dan I bacterie per kubie ke centimeter voorkomt, wordt gety peerd als "goed". Waar in 95 procent van de gevallen minder dan 20 bacteriën per kubieke centimeter worden geme ten, wordt het de typering "aanvaard baar" toegemeten. Alle overige dus slechtere - gevallen krijgen de kwalifi catie "niet geschikt". Over het algemeen kan worden gezegd, dat de situatie aan de Zeeuwse bad- stranden goed is. De enige uitzondering vormt in feite het badstrand bij Vlissin gen. Hoewel de verontreiniging op dit strand nog binnen de perken blijft in vergelijking met bijvoorbeeld de situatie bij Katwijk, Scheveningen, Kijkduin en Hoek van Holland. De folder is een uitgave van de provincie Zeeland. Een werkgroep onder leiding van gedeputeerde A.L. van Geesbergen tekent voor de samenstelling. Vertegen woordigd in deze groep zijn: rijkswater staat, de inspectie milieuhygiëne, tech nologische dienst Zeeuwse waterschap pen, VNG afdeling Zeeland, bureau milieu en bureau voorlichting provincie Zeeland. Keukens Sanitair Tagels Elactra Balie-varkoop Open haarden Centrale verwarming Ook bereikbaar via parkeerplaats Netto-Markt Oldenbarneveldtstraat 5-7 4675 JV BERGEN OP ZOOM Tel 01640-36527 - 35347 Advertentie IM Giep was aan de ene kant begaan met het lot van dit jonge moedertje, net een en twintig jaar oud en al gescheiden. Met een dochtertje van twee jaar te hare laste, zoals dat heet. Maar aan de andere kant... als diaken had hij al zoveel fantasieverhaaltjes te horen gekregen, in de hoop dat de diakonie er in zou trappen en afschuiven, dat hij voor zichtig was geworden. Hij legde twee briefjes van vijf en twintig gulden voor haar op de tafel. "Een kleinigheidje als bewijs, dat we u graag willen helpen, als dat nodig is. Maakt u eerst eens een lijst op van alle schulden, met de namen van uw schuldeisers. Dan zal de diakonie bekijken en overleggen, hoe we dit probleem zullen oplossen. Als alles klopt, zoals u dat vanavond uiteen gezet hebt, kunt u op onze mede werking rekenen. Waarna diaken Geugies met een handdruk afscheid nam van Rietje Scheiveen. Haar bemoedigend toeknikkend, zei hij nog: "U hoort van ons." Op zijn eigen manier op onderzoek uitgaande, kwam hij er na een week achter, dat Rietje Scheiveen van zichzelf Henriette Paulina Stoogmans heette. Jongste dochter - nakomertje - van twee thans oude mensen in een dorp nabij Zwolle. Op een koude dag in maart stapte Giep in zijn wagen en reed naar het dorp, waar hij door een wantrouwende man te woord werd gestaan. "Meneer Geugies uit Schalenveld? En u komt in uw kwaliteit als diaken van de kerk aldaar?" De man keek de bezoêker, die nog altijd op de stoep stond, scherp en onderzoekend aan. Pas daarna deed hij een stap terug. "Nou, komt u maar verder. Hoewel ik er geen idee van heb, wat u bij ons komt doen." Maar meneer Stoogmans, die zijn vrouw erbij had gehaald, werd al spoedig uit de droom geholpen. En toen de man hoorde, dat het zijn jongste dochter betrof, wuifde hij met zijn hand. "Ik weet nog altijd niet, wat uw bedoeling is, maar over Riet wil ik niets meer horen, zij bestaat niet meer voor ons." Daar was Giep toch wel even van geschrokken. "En dat zegt u? Als belijdend lid van onze kerk? Durft u nog rustig aan het avondmaal te gaan?" "Meneer, dat is onze zaak en niet de uwe. Als u soms komt om hulp voor haar, bent u aan het verkeerde adres. Ze moest toch zo nodig met die proleet, die autorijder trouwen? Oké, op advies van de dominee hebben we die snotneus, die nog niet eens achttien was, haar zin gegeven. En als u zo goed op de hoogte bent, dat u ons wist te vinden, zult u ook het resultaat van haar huwelijk wel weten. Of niet soms?" De man keek geringschattend neer op de dienaar van de kerk in Schalen veld. "Wie had er nu gelijk om te weigeren toestemming voor dit huwelijk te geven? als u denkt hulp nodig te hebben voor eh... deze vrouw, gaat u maar naar de dominee, hij heeft alles voor haar bekok stoofd. Wij waren zonder enige reserve tegen dit huwelijk. En wie heeft achteraf gelijk gekregen?" De man kijkt de bezoeker met een triom fantelijk gezicht aan. Giep knikt. Hij weet nu, hoe hij deze man moet antwoorden. "U, bevestigt hij, "voor honderd procent. Dat geeft u zeker wel heel wat voldoening, nietwaar? Dat dit huwelijk gestrand is. Wat bidt u nu? Dank u wel, Heere, dat ik niet zo ben als onze jongste dochter, die haar jonge leven al verknoeid heeft?" De ander liep rood aan. "Bent u gekomen om mij de les te lezen?" Giep kwam rustig overeind, hoofdschuddend. "Helemaal niet. Ik had gehoopt u te kunnen vermurwen, zodat uw dochter en kleindochter terug zouden kunnen komen in het ouderlijk huis. Maar ik ben intus sen van gedachten veranderd: Het is toch maar beter, dat ze bij ons in Schalenveld blijft. De diakonie van onze en uw kerk zullen haar dan wel bijstaan. Goeie middag." Van zijn bezoek zei hij niets tegen de vrouw zelf. Ze had intussen haar schuldenlijst ingediend. Het was alles samen ruim acht en twintighon derd gulden. Hij had de meubelen gezien, die in haar woning stonden en wist nu, wat het echtpaar Scheiveen ervoor had betaald. Als vakman wist hij tevens, dat de stoelen en crapauds uiterlijk mooi, maar binnen drie of vier jaar tot en met doorgezakt zouden zijn. Rommel van een fabriek, die schijnbaar toch altijd weer afnemers kon vinden. De zaak Scheiveen werd op de diakenvergadering besproken. Besloten werd, dat de diakonie de diverse schuldeisers zou schrijven om tol een vergelijk te komen. "Misschien kunnen we het dan afronden op twee duizend." Inmiddels wist Giep het bedrag, dat de gemeente mevrouw Scheiveen maandelijks verstrekte. In overleg met de betrokken gemeenteambte naar zou de diakonie er wat bij doen. Dat vertelde Giep, toen hij de jonge vrouw weer eens bezocht. Hij legde een briefje van honderd gulden voor haar neer en zei, dat ze voorlopig maandelijks op dit geld kon rekenen. Als aanvulling op de bijstand. "Wat uw schulden betreft, gaan we proberen een regeling te treffen met de crediteuren. Als ze u lastig vallen, verwijst u ze maar naar mij. Ik zal u mijn telefoonnummer achterlaten. Ze mogen mij bellen voor nadere inlichtingen." De vrouw keek gefascineerd naar het bruine briefje, hoofdschuddend, alsof ze het nauwelijks wilde geloven. "Ik had nooit gedacht, dat de diakonie me zou helpen, meneer. Toen ik nog klein was, herinner ik me, dat vader ook diaken was. Maar die trad heel anders op en scheepte arme mensen af /net een rijksdaalder. Dat weet ik nog goed. En hij schold altijd op ze. Maar u..." In een opwelling greep ze zijn hand en drukte er een kus op. "Verschrikkelijk bedankt, meneer. Ik heb nog vijf gulden en daar moest ik de rest van deze maand mee doen. Omdat ik altijd op achter was, want niemand wil hier borgen. Ze zeggen, dat dat uit de tijd is..." "Besteed het geld verstandig, mevrouw." Ditmaal voegde hij niet de clichéuitdrukking "want het wordt met centen, stuivers, dubbeltjes en kwartjes bij elkaar gebracht" er aan toe. Dat kon hij eenvoudig niet. Zakanman als Giep was, stelde hij alle schuldeisers voor een alterna tief: De diakonie der kerk in Schalenveld is bereid de schuld van mevrouw Scheiveen over te nemen, mits men een zeker percentage laat vallen. Gaat u daarmee niet akkoord, dan trekken wij onze handen er van af. maar vestigen er wel uw aandacht op, dat wat in de woning van de betrokkerfVrouw is overgebleven, samen nauwelijks een paar tientjes zal opbrengen. Dus...

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5