HET AFSCHEID VAN JUFFROUW HENDRIKSE. Du BOUMAN POTTER Juffrouw Meerman maakt plaats voor vroegere leerlinge Maddy (D BROEKHUI HZ I irr De Schelde Na 44jaar voor de klas! wcxaJïdsi veiïz&rc-tie. mn <-ff I - ((ff Donderdag 19 juli 1979 35e Jaargang no. 36 Uitschieter of perspectief Zaterdag braderie in Scherpenisse Liever maar met de kinderen. Lange loopbaan. Woensdag in St. Maartensdijk zomermarkt ==WONINGINRICH T NG Molenstraat Poortvliet Een bijzonder uur. Dat zal ik missen. Naam in smeedijzeren letters. 40 Jaar voor de klas, o.a. in Tholen en Stavenisse "Juffrouw Meerman, u was zó! "Met vriendelijke woorden en plezierige liedjes werd de scheidende onderwijzeres van de O.L.S. Ter Tolne in Tholen donderdag uitgezwaaid door leer lingen, oudercommissie en collega's. Mevr. Meerman-Steen- poorte vond het na veertig jaar welletjes. Niet omdat het werk haar op 63-jarige leeftijd teveel werd. Nee, haar man zei eerder 'ga je nu al weg', dan dat ze 's morgens een aansporing nodig had om naar school te gaan. Juffrouw Meerman wilde plaats maken voor een jongere onderwijzeres, die op de Casembroot- school in St. Annaland moest vertrekken wegens terugloop van het aantal leerlingen. Maddy Renes-Overbeeke, haar vroegere leerlinge en nu woonachtig in Oud-Vossemeer, neemt in au gustus de plaats in van juffrouw Meerman. In de slagerij Naar Tholen Meegegroeid DEZE WEEK kjyrrv 'KJL, UULft- nJunxpy^ lyoxyï JbvJbrrul s<uL- OÜU2JL k/Sctfrit Alno koop rje niet overal De Schelde is Alno-dealer! Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ12,50 per halfjaar, per post 1 5,50, losse nummers ƒ0,60 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G. Heijboer Terwijl half Nederland elders verpoost en voorzover dat maar enigszins moge lijk is, eventuele zorgen vooruitschuift, is daar onverwacht voor de teler van de vroege aardappelen in onze contreien - en ook wel elders de opleving van de prijs. Een prijs die niet alleen rendabel is om het bedrag zelf, maar die een uit schieter betekent omdat het ook gepaard kan gaan met een uitstekende kilo-op brengst. Nu maakt een zwaluw nooit een zomer en een dagprijs voor een vroege aardappel geen goed agrarisch rende ment. Maar het geeft de burger toch wel enige moed. Moed temeer omdat de verwachtingen in feite toch maar op een laag pitje stonden. De geringe opleving voor de oude pieper in het eerste half jaar bracht weinig hoop voor een vol gend gewas. De al zo snel ingevoerde nieuwe van elders dempten de vreugde nog meer en de eerste veilingweken wa ren nu ook niet van dien aard, dat men het als een stevige basis zag voor hetgeen nog zou kunnen komen. Wel bleek er de laatste dagen al een aardige stabiliteit, zowel in vraag als in prijs. Een gezonde vraag betekent gewoonlijk een gezonde prijs. Het lag voor de hand, na wat zowel maandag als dinsdag op de veilingen genoteerd kon worden, dat de telers heetgebakerd de rooier hebben ingezet. De verwachting is niet denkbeeldig, dat het aantal aangevoerde tonnen zal toe nemen, naarmate er een gering prijsver schil blijft. Voorheen betekende dat on middellijk een prijsdaling, maar in we zen heeft het betrekkelijk kleine gebied dat nu aanvoert een niet zodanig wereldomvattende betekenis, dat dit van grote invloed hoeft te zijn. Belangrijk is of ook elders het aanbod belangrijk toeneemt en daarmee de concurrentie. Het ligt ook eigenlijk voor de hand, dat men grif die lekkere Doré op tafel wil, want de kwaliteit is uitstekend en deze aardappel steekt huizenhoog uit boven veel wat al vroeg als aardappel wordt genoemd en op de markt komt. Daarom blijven we eigenlijk altijd voorstander om bij de inderdaad al be langrijke kosten die een teler heeft, bij voorbeeld 1% van de omzet te bestem men voor reclame. Reclame in die zin, dat de consument aardappelbewuster wordt, kwaliteitsbewuster. Óp de totale uitgavenpost maakt het voor de consu ment heus niet zoveel uit, maar een lek kere aardappel blijft toch een belangrijk menu-onderdeel. Alleen vermindert de lust in grote mate, naar gelang de kwa liteit ondeugdelijker is. Dan is het bief stukje smakelijker en ook voldoende, naast de groente dan natuurlijk. Nogmaals, die ene zwaluw maakt geen zomer, maar het veilinggebeuren van dinsdag bracht toch weer enige hoop in de laatste maanden zo zwaar beproefde agrarische harten. Het feit dat we hier aan ook meteen wat extra aandacht schenken, toont ook ons zwak aan voor een in onze regio nog altijd belangrijk onderdeel van de samenleving. Daaraan moet dan eerlijkheidshalve worden toe gevoegd, dat dit onderdeel lang niet zo belangrijk meer is, als het eens was. Een bewijs daarvan wordt bijvoorbeeld ge leverd door de eens bij uitstek agrarische bank, de Rabobank. De uitkomsten 1978 staan zeker niet in verhouding tot het slechte boerenjaar. Daarom zijn er dui delijk andere factoren in onze samenle ving bijgekomen, die het agrarische wel en wee in de samenleving minder doen beroeren dan wel eens het geval was. Niettemin en nogmaals, een opleving als deze week doet ons goed. U ook? Zaterdag bent u speciaal welkom in Scherpenisse, waar van half elf 's mor gens tot negen uur 's avonds de braderie wordt gehouden met rommelmarkt. Rad van Avontuur en diverse andere attrac ties. De wethouder van middenstands- zaken. dhr. J. Versluijs, verricht de ope ning. Behalve verschillende midden standers, zetten ook enkele verenigingen hun beste beentje voor om dankzij de baten wat meer armslag te hebben vóór hun activiteiten in het nieuwe seizoen. Zie voor verdere informatie, de speciale braderie-pagina over Scherpenisse in deze E.B.. Zaterdagavond om zes uur maakt de Koninklijke fanfare Accelerando uit St. Annaland een rondgang, waarna een taptoe uitgevoerd wordt. Het liedje was er ook 44 jaar geleden al. Maar op de laatste schooldag van juffrouw J. Hendrikse, vrijdag 13 juli 1979 klonk dezelfde wijze van "In een blauw geruite kiel". Dezelfde wijze, maar met toepasselijke tekst vanwege het afscheid van juffrouw Hendrikse van de christelijke lagere school in Scherpenisse. Een lied van 6 versjes en het eerste versje luidde: Vier en veertig jaren terug, sjond de juffrouw, jong en vlug - voor de klas. Kindertjes leren rekenen, en ook nog mooi tekenen. O ja, o ja, o ja, o ja! Het laatste van de zes versjes luidde: Dat de Heere u geleid, overal en altijd, ga zo voort. Zo is 't afscheid nu aanstonds, Wij hopen, dat u 't mooi vond, joe-chee-joëchee, joechee-, joe-chee! Juffrouw Hendrikse vond het niet alleen mooi, ze vond het geweldig dit afscheids woord uit de kindermond te horen. Hoeveel kinderen had ze in die 44 jaar wel niet het lied van de blauw-geruite-kiel geleerd? Maar op zo'n afscheidsdag trilt het wel even diep door. Zo'n levenswerk laat je zo maar niet los. "Wij hopen dat u 't mooi vond", zal nog lang bij haar naklinken en nog veel meer goeds uit 44 jaar schooltijd. Reeds als 19 jarige stond juffrouw Hen drikse voor de klas. Dat was in haar ge boorte- en ook nog huidige woonplaats Sint Annaland. In de School met de Bijbel. Wie bij 19 als goede sommen- maker 44 jaar telt, komt niet aan de nog gangbare pensioengerechtigde leeftijd, die officieel eerst op het 65ste jaar van kracht wordt. Maar de mogelijkheid van wat vervroegd uittreden is vooral ont staan door de grote werkloosheid bij het onderwijs. Hoewel nog voldoende vitaal en met wat pijn in het hart onder dat levenswerk een streep te gaan zetten, deed juffrouw Hendrikse toch de vrij willige keus een paar jaar eerder te stoppen. Dan kon immers een jongere, die anders tot de WW gedoemd is, aan bod komen. Die jongere zal er juffrouw Hendrikse zeker erkentelijk voor zijn. Zoals zovelen - ouders, kinderen, colle ga's, deze onderwijzeres erkentelijk zijn voor het zovele wat ze in en buiten school deed aan opvoeding van de jeugd. Die verdiensten zijn inzonder heid te Sint Annaland en in Scherpenis se bekend. Ook nog wel in Middelburg, Kruiningen en Sint Philipsland. In beide eerstgenoemde dorpen weet men echter maar al te goed, dat juffrouw Hendrikse het werk in die 44 jaar niet beperkte tot alleen voor de klas, hetgeen over een zo lange periode overigens ook geen peu- leschil is. Maar daar weet men ook van zondagsschoolwerk, van het werk voor vrouwen- en meisjesverenigingen, van blokfluitonderricht en van kinderkoor. Geen wonder dal het bestuur van de chr. school in Scherpenisse vond, dat na 44 jaar het onderwijs te hebben gediend, juffrouw Hendrikse wel een afscheids receptie mocht worden aangeboden. Juffrouw Hendrikse schreef in de laatste krant van haar school te Scherpenisse in een "ten afscheid" het aanbod van het bestuur voor een receptie zeer op prijs te stellen en daarvoor vriendelijk dank te zeggen. Maar, zo voegde ze er aan toe, ik heb geen vrijmoedigheid om op dit voorstel in te gaan. Zoveel drukte bij het neerleggen van het werk, dat me zeer lief was, maakt het alleen maar moeilijker voor me. Ze wenste haar afscheid liever met de kinderen te vieren en al was er dan vrijdagavond ook nog een besloten bijeenkomst met kerkeraad, schoolbe stuur en collega's, hoogtepunt was toch de laatste schooldag temidden van de kinderen in de klas zelf. t Zoals reeds opgemerkt werd het voor juffrouw Hendrikse een heel lange schooltijd. Eerst zelf in de lagere schoolbank, daarna het voortgezet on derwijs tot en met de akte toe en toen op 19 jarige leeftijd zelf voor de klas. Wie van de dertiger jaren afweet, herinnert zich ook maar al te zeer de enorme ar moede, die er toen door een economi sche crisisperiode heerste. Dat ze als jongste uit het gezin van 5 kinderen mocht doorleren, was niet alleen een hele gebeurtenis voor betrokkene zelf. De sportvereniging Naks en de muziek vereniging Euterpe hebben voor woens dag 25 juli een zomermarkt georgani seerd in St. Maartensdijk. Van 's mid dags één uur tot 's avonds negen uur zal het zeker gezellig zijn gezien de geva rieerde stands van verenigingen en middenstanders. Zo is er o.a. een rom melmarkt. Rad van Avontuur, envelop- pentent, grabbelton, schiettent, ballen- gooien, pijltjes werpen, flipperkasten, enz. Woensdagmiddag en avond bent u daarom van harte welkom in St. Maar tensdijk. Zie ook de verdere informatie over de Smerdiekse zomermarkt in deze EB. maar eveneens voor het gezin en in het bijzonder voor de ouders, die er heel wat meer offers voor moesten brengen dan, indien nu zoon of dochter verder wil studeren en dat is dan maar gelukkig ook. Het kon in die dertiger jaren wel eens zweet en tranen kosten. Juffrouw Hendrikse zelf schrijft in de schoolkrant het als een middel in Gods hand te heb ben mogen zien, dat ze onderwijzeres kon worden. 22 Jaar achtereen stond ze te Sint Annaland voor de klas. Ik heb het er goed gehad, ook al stond de school in "eigen vaderland" schrijft ze in het af scheidswoord. Ze herinnert de in deftig zwart geklede schoolbestuurders, die zich met grote liefde inzetten en waar voor je wel eerbied moest krijgen. Er kwamen nog meer scholen na Sint An naland aan bod, namelijk Scherpenisse, toen daar in 1954 een school werd ge sticht van de Geref. Gemeente. Ze was er tot 1961, maar keerde er na 14 jaar, waarbij ze voor de klas stond in Mid delburg en Sint Ph'lipsland, weer terug. Van 1975 tot en met 1979 was het dus opnieuw Scherpenisse, in totaal bijna 12 '/i jaar. Daar was dan ook die laatste schooldag. Zo was er op die laatste schooldag van de Geref. Gemeenteschool te Scherpe nisse dubbel afscheid. Het ene zou men het normale afscheid kunnen noemen van leerlingen, elf in getaj, die na de zesde klas niet meer terugkeren. Maar het andere, het bijzondere afscheid was dat van de juffrouw uit de eerste klas en dat na 44 dienstjaren. Al vroeg was het gymnastieklokaal van de school versierd met slingers en bloemen. Daar kwamen die dag alle leerlingen, ook alle leer krachten samen. Een blokfluitgroepje, geleerd door de scheidende juffrouw Hendrikse, speelde eerst "Op bergen en in dalen, overal is God, terwijl vervol- genseen viertal leerlingen, begeleid door de blokfiuitgroep zongen "Die winter is Juffrouw Hendrikse met haar laatste schoolklas in Scherpenisse. "Kinderen, zitten jullie keurig netjes, want heel het eiland Tholen ziet jullie" was een van de laatste raadgevingen aan de leerlingen van een onderwijzeres die 44 jaar in het vak zat. Zelfs een zieke leerling werd door moeder even gebracht om de laatste klassefoto compleet te maken. vergangen". Vervolgens werd een mooie dia-serie vertoond over het schoons van Nederland. De bollenvelden. Schiphol, de gouden koets, de Ridderzaal en nog veel meer. Hoogtepunt was voor juf frouw Hendrikse ongetwijfeld een door een onderwijzer gemaakte afscheidslied op de wijze van de blauw geruite kiel, dat door de kinderen van de eerste klas uit volle borst werd gezongen. Er volgde nog een treffend moment, want de kin deren hadden zonder dat de juf het wist, geld meegebracht en daarvoor was een mooie schemerlamp, een mooi bloem stuk en rolveger gekocht. Daar had ook het ander personeel meegedaan en zo kreeg de scheidende onderwijzeres een tafel vol cadeaus. Hoofdonderwijzer G.J. van Steenis bedankte juffrouw Hendrikse vóór het vele wat ze zo heel veel jaren voor het onderwijs in het al gemeen en ook een lange tijd voor de school van Scherpenisse in het bijzonder gedaan had. Hij hoopte dat de Heere haar in haar verdere leven zou mogen bijstaan, nu er in het dagelijks gebeuren een voor haar zo grote verandering op treedt. De scheidende juffrouw werd vervolgens ps 121 4 toegezongen, waarna juffrouw Hendrikse tot een we derwoord kwam. Juffrouw Hendrikse, die in de pauze de jeugd al gul getrakteerd had op limona de en een snoepje, constateerde dat het toch wel een bijzonder moment is voor het laatst voor de klas te staan. Maar het afscheid was geweldig, verzekerde ze. Daarvoor iedereen hartelijk dank, maar bovenal de Heere, die de kracht gaf dat zoveel jaar te mogen doen. Ik zal nog vaak terug denken aan de verhalen, die ik jullie heb verteld en ik zal het wel missen, nu ik jullie niet meer uit Gods Woord kan vertellen, zei de scheidende onderwijzeres, die verzocht samen Ps. 68:10 te zingen. Ze dankte voorts ook de collega's om hen voorts des Heeren ze gen op hun arbeid toe te wensen, waarna de heer Van Steenes de afscheidssa- menkomst met dankgebed eindigde. Vrijdagavond werd in besloten kring afscheid genomen, waarbij kerkeraad, schoolbestuur en c Uega's met dames in het verenigingsgebouw waren gekomen. Ook die zaal was versierd door veel bloemen van ouders en kennissen. Schoolvoorzitter Andriesse dankte de scheidende onderwijzeres en bood haar een zilveren bestek aan plus geschen kenbon. Ouderling Rijstenbil sprak na mens de kerkeraad van de Geref. Ge meente en bood ook een geschenkenbon aan. In haar beantwoording zei juffrouw Hendrikse een fijne tijd te hebben gehad en wilde bij dit afscheid de school toch ook wel graag een cadeautje te doen. Ze bood het bestuur een enveloppe met in houd aan en hoopte dat men daarvoor de naam van de school in smeedijzeren letters op het gebouw zou willen aan brengen. Die belofte kreeg ze van de voorzitter met dank voor het sympat hieke gebaar. Nadat ouderling Rijsten bil Ps. 90 had gelezen, werd daaruit vers I en 9 gezongen en eindigde ouderling Joppe met dankzegging. Bij elkaar werd het voor juffrouw Hen drikse een onvergetelijke afscheidsdag na die voor haar gezegende tijd van 44 jaar bij het chr. onderwijs. Heel wat oud-leerlingen zullen de dankwoorden voor juffrouw Hendrikse willen onder strepen, inzonderheid degenen, die het aanvankelijk >»p school wat moeilijk hadden om mee te kunnen. Zij had im mers voor die kinderen in het bijzonder niet alleen open oog en oor, maar ook open hart. Dat wordt als men ouder wordt niet licht vergeten. Het werd een afscheid van het onderwijs, maar voor zover het juffrouw Hendrikse mogelijk blijft, zal ze in het verenigingswerk en in datgene wat verder voor de naaste te doen valt, zeker nog haar steentje willen bijdragen. Advertentie IM. kon ze haar werk in de modder weer opbouwen. In Stavenisse werkte juf frouw Meerman met o.a. meester Koetsdijk en meester Visser. kans in Noordwelle op Schouwen-Dui- veland voor 79 gulden per maand. Haar vader was bij de post en nadat ze de Kweekschool in Bergen op Zoom had gevolgd, werd ze onderwijzeres van de vijfde klas in haar woonplaats Steen bergen. Ze was toen achttien jaar, nadat ze op haar vijftiende van de Mulo was gekomen. Op het tweemans schooltje in Noordwelle mocht juffrouw Meerman Juffrouw Meerman weet zelf maar al te goed wat het is, als onderwijzeres geen werk te hebben. Gezien het huidige grote overschot aan onderwijskrachten wil ze het jongeren niet aandoen jaren zonder praktijk te zitten. Mevr. Meer man profiteerde destijds van de dreiging van de tweede wereldoorlog, want in 1938 - toen er veel mannen in militaire dienst moesten - kreeg zij als vrouw een r x s. i Juffrouw Meerman neemt de dank in ontvangst van een van haar leerlingen nu ze na veertig onderwijsjaren op Ter Tol ne afscheid nam. In het midden haar dochter en rechts dhr. Meerman. blijven tot 1942, want toen trouwde ze en gehuwde onderwijzeressen werden toen nog eervol ontslagen. Mevr. Meerman kwam achter de toon bank van de slagerij te staan in plaats van voor de klas. Ze werd ook moeder van een dochter. Tot 1947 bleef ze huis vrouw, maar in dat jaar kwam meester Gideonse uit Stavenisse op bezoek. Hij zat in nood en vroeg juffrouw Meerman naar de O.L.S. in Stavenisse te kometj. Dat deed ze en het is er heel fijn werken geweest. Moeder Meerman vindt het daarom plezierig dat haar dochter nu op de O.L.S. in Stavenisse onderwijzeres is. Alleen de ramp van 1953 vormde een droevige bladzijde in die periode. Vier kinderen uit de klas van juffrouw Meerman verdronken en in september In 1955 vroeg gemeentesecretaris v. La- ban haar naar Tholen te komen, naar de O.L.S. in de Dalemsestraat. Juffrouw Meerman vond het wel erg om Stave nisse in de steek te laten, maar dichterbij huis werken was voor de onderwijzeres- slagersvrouw toch gemakkelijker. Ze maakte de groei mee van vijf- naar tienklassige school en de verhuizing naar het nieuwe gebouw aan de Zoek weg. 't Was een belevenis, toen de eerste buitenlandse kinderen in de klas kwa men. Het was een gezin van vijf perso nen uit Oran in Algerije, dat vrijdag overgevlogen werd en maandagmorgen bij juffrouw Meerman in de klas zat. Er ging wat door haar heen en in 't Frans moest ze stapje voor stapje beginnen om Nederlands te leren, rekenen, aardrijks kunde, enz. Twee van die Algerijnse kinderen hebben nu de Mavo al gepas seerd. Met vijf Spaanse kinderen was het moeilijker. Later kwamen de Marokka nen, maar er zijn nu ook weer nieuwe leermethoden voor Buitenlandse kinde ren. In 't begin was het pionierswerk, vertelt juffrouw Meerman. Ook haar eigen dochter en twee klein kinderen heeft ze lezen en schrijven ge leerd. 't Was thuis natuurlijk wel wat anders geregeld dan in menig ander sla gersgezin. "We waren een vroeg voor beeld van een modern huwelijk, waarin man en vrouw allebei werken. Men Vervolg op pag. 13 Een aardappelprijs uitschieter 0 Juffrouw Hendrikse nam afscheid in Scherpenisse 0 Juffrouw Meerman zwaaide af in Tholen 0 Braderie in Scherpenisse 0 Zomermarkt in St. Maartensdijk 0 Verkoop woningwetwoningen in St. Philipsland 0 J.P. Verburgh hoofd gezinsver zorging Molenaar Verhage gewond bij restauratie 0 Nog een restje geslaagden 0 De eerste Bourgondische Krab- benfoor 0 Jan Overeenkam bewaart z'n ou de schoen Zaterdag 31e ronde van Oud- Vossemeer 0 WIE EEN ROOS MET RUWE HAND BEROERT, MOET NIET KLAGEN ALS DE DOORNEN HEM VERWON DEN Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's' Advertentie IM 1h Wie 'n kwaliteits-keuken verlangt met 5 jaar schriftelijke garantie kiest voor Alno! Wie voor Alno kiest kiest bewust voor De Schelde in Bergen op Zoom... het adres, Alno-waardig, dat u niet alleen vakkundig adviseert... bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Advertentie IM Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1