ENGELAND - ZEELAND THEMA TENTOONSTELLING VOORLOPIG IMOG BETALEN VOOR ZEELANDBRUG WAT DOEN DE STATENCOMMISSIES? zo zit dat in elkaar bij de provincie J.E. Koppejan 12 jaar praktijkgericht tussen realiteit en identiteit Dorpen in Zeeland ill PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 12 juli 1979 EENDRACHTBODE 7 "In den Yngelsche Krayer" is de titel van een tentoon stelling die medewerkers van het Documentatiecen trum Zeeuws Deltagebied hebben ingericht in de voorzaal van de Statenzaal aan de Abdij in Middelburg. De tentoonstelling wil een beeld geven van de betrek kingen die al vele eeuwen in allerlei opzicht tussen Engeland en Zeeland be staan. Afscheid hoofd school met de bijbel St. Annaland Veel wijsheid Noeste werker Prettige contacten De praktijk Onnutte dienstknecht Samen doen Belang kind M'n werk gedaan Derde keer zelfde klas MODEBRILLEN Bewoners willen tuinonderhoud zelf uitvoeren Toevallig is de titel niet. De benaming prijkt op een gevelsteen van het huis Dam 71 in Middelburg (de naam komt al voor in een kohier uit 1 576) en is ook de naam van een schip in 1578. Als men verder weet dat de Oxford Dictio nary als betekenis van het woord krayer aangeeft klein handelsschip weet men tegelijk onder welke 'vlag'' de tentoon stelling "vaart". Zover de geschiedenis reikt blijken er banden tussen Engeland en de Delta van Zuidwest Nederland, met name Zeeland, te hebben bestaan. Handels betrekkingen met daaruit voortvloeien de diplomatieke en politieke relaties, ook veerverbindingen. Was een behou den vaart naar Brittannia over de ge vaarlijke Noordzee en terug niet een re den tot grote dankbaarheid jegens Ne- halennia, de godin in het Deltagebied, tot uiting gebracht met fraaie gelofte (votief) stenen? En dan is er een paar eeuwen later Wil- librord, uit Engeland komend, die op Walcheren het christendom predikt. In de 8e en 9e eeuw wint het gebied bij Domburg aan betekenis als schakel in een actief handelsverkeer tussen het Frankische en het Anglo-Saksische rijk. Weer enkele eeuwen later gaat de wol- handel in de betrekkingen een voorna me rol spelen: de Schotse stapel (sta pelplaats - opslagplaats van koopwaren) wereldoorlog de Zeeland naar hoek van Holland vertrekt lijdt Vlissingen - eco nomisch en mentaal een groot verlies. Het duurt tot I974 voordat een nieuwe lijndienst, nu op Sheerness, begint: de Olau-lijn. In de eerste wereldoorlog, in 191 7, laat een Engels vliegtuig bommen vallen op Zierikzee, bij vergissing, maar met moeilijke diplomatieke verwikkelingen als gevolg. En in de tweede wereldoor log zijn het ook vele Engelse mannen en jongens die zich inzetten voor de bevrij ding van Vlissingen en Zeeland. A Zeeland Rwanda j. Het loopt niet onaardig met de aktie "Zeeland helpt Rwanda", maar het eindstation is nog niet bereikt. Hoe meer geld uit Zeeuwse zakken des te meer waterputten in het Afrikaanse land Rwanda, in het hart van dat continent. Hefl vriendelijke doch dringendej verzoek is: wilt u Rwanda niet ver geten in deze tijd van vakantie? Maak - als u dat nog niet mocht heb ben gedaan - een bijdrage over. Mis schien ziet u wel kans tijdens uw vakantie - bij sport en spel b.v. - de een of andere actie te organiseren. Het gironummer van de actie is 3.933.600 en het adres Provincie huis te Middelburg. in Veere. De Schotse huizen aan de kade leggen er vandaag nog getuigenis van af. Middelburg kent reeds in de 14e eeuw een kapel van de kooplieden van de En gelse natie. Een deel van de handel ver plaatst zich naar deze stad na de val van Antwerpen. In 1580 is de Middelburgse drukker Richard Schilders bezig met het drukken van pamfletten van uit Enge land komende Puriteinse vluchtelingen die zich in Middelburg vestigen. Vlissin gen is van 1585 tot 1616 pandstad in handen van de Engelsen. Aan die tijd zijn voorgoed verbonden de namen van Phi- Hp en Robert Sidney. Vlissingen is in die jaren een brandpunt van diplomatieke bedrijvigheid. Er zijn ook dieptepunten in de Engels- Nederlandse betrekkingen: de vier En gelse oorlogen: 1652-1654, 1665-1667, 1672-1674 en 1780- 1784. Dan breekt de Bataafse en Franse pe-' riode aan: 1795-1814, voor Zeeland een periode van neergang. In 1809 be zet een Engels invasieleger Walcheren. Vlissingen wordt in auguastus gebom bardeerd. Dé Zeeuwse koorts verslaat duizenden manschappen en nog voor het jaar ten einde is zijn de laatAntwer- pen is niet veroverd. En ste troepen teruggetrokken: Walcheren wordt eerder dan de rest van Nederland bij Frankrijk ingelijfd. Met flinke stappen wandelend door de geschiedenis komt het jaar I875 in zicht: oprichting van de Stoomvaart maatschappij Zeeland, die op Engeland gaat varen. Mailtreinen brengen met hoge snelheid reizigers en goederen naar Vlissingen. Als na de tweede En tenslotte laat de tentoonstelling ook iets zien van hetgeen "The Missions to Seamen" doet in het Sloegebied. De diensten in de kapel in Scheldepoort, uitgaande van de Anglicaanse kerk, kunnen worden gezien in het licht van een historische traditie: banden tussen Engeland en Zeeland van materiële maar ook van niet-materiële aard. De tentoonstelling, met gratis cata logus samengesteld door medewer kers van het Documentatiecentrum, is als gezegd - open van 6 juli tot 17 augustus (des zondags niet) en wel van 10 tot 17 uur). De Zeelandbrug, op 15 de cember 1965 officiéél door koningin Juliana in gebruik gesteld en met zijn 5.022 meter vele jaren de langste brug van Europa, is niet meer weg te denken in het net van verbindingen van Zuidwest Nederland en zeker niet in de provincie Zeeland. Wie kan zich nog voorstellen hoe het was voordat de brug er lag Een gebrekkige veerverbin- ding, sterk onderhevig aan de grilpn van weer en water, moest de relatie tussen Mid den- en Noord-Zeeland onder houden. Wie de laatste pont uit Zierikzee al vroeg in de avond niet kon halen moest maar onderdak zoeken op het eiland Schouwen-Duiveland. Nog altijd moet voor het passeren van de Zeelandbrug worden betaald al kun nen van 1 juni af voetgangers, fietsers en bromfietsers gratis over de brug: een leuke wanwandeling of fietstocht voor Zeeuw en toerist in deze vakantietijdl Verder hoeven - ook van 1 juni af - de passagiers in de lijnbussen niet meer voor de brug te betalen. U ziet: het gaat de goede kant op. Dit betekent niet dat b.v. volgend jaar ook personen- en vrachtauto's gratis de brug zullen kunnen passeren. Voorlopig zullen de tolopbrengsten nog hard no dig zijn om uit de kosten van de bouw en de exploitatie te komen. Dat wordt dui delijk als u weet dat - om de zaak slui tend te krijgen - elk jaar de provincie 2 miljoen in de brug "stopt": 750.000,- als vaste bijdrage in de exploitatie en 1 Va miljoen in de vorm van een renteloos voorschot, dat dus in feite een schuld aan de provincie blijft. Afbetaald of afgeschreven is de brug - die op basis van de prijzen van I965 ƒ77 miljoen heeft gekost dus nog niet. Hoe lang het nog zal duren voordat er een "vrije" brug ligt? Dat ^al voor een uiterst belangrijk gedeelte afhangen van wat de toltarieven in het laatje brengen. De laatste jaren heeft de Zeelandbrug wat die inkomsten betreft de wind mee. Er rijden veel meer auto's over de brug. Dat komt omdat het autopark nog altijd groeit ('en de brug van die groei mee profiteert) maar het is toch ook gevolg van het feit dat in de loop van de jaren steeds meer mensen de voordelen van deze brug in de Deltaroute hebben ont dekt. De afstand naar de Randstad van uit Midden-Zeeland via deze route is en blijft enkele tientallen kilometers korter. En dan heeft men die paar gulden tol geld er graag voor over. Een recent cijfer en wel over I978: een opbrengst aan tolgelden van 7.780.000,- of 80.000,- meer dan was begroot. (Overigens zat in dit bedrag maar 51.000,- als opbrengst van de voet gangers en fietsers. Als in 1985 naar verwacht mag wor den over de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde een weg zal liggen (het zal wel een enkelbaans autoweg worden) zal heel wat ver keer niet langer van de Zeelandbrug gebruik maken. VerVerkeersdes- kundigen hebben geprobeerd dat "verlies" zo goed mogelijk te becij feren. Zij komen dan wat de ver schillende categorieën motorvoer tuigen betreft op ongeveer de helft van het totale verkeer dat nu de brug passeert. Deze terugloop in het brugverkeer heeft natuurlijk flinke gevolgen voor de tolopbrengst. Die valt van 1984 op 1986 terug met onngeveer 5,1 miljoen. REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01180) 27351 Er is uitgerekend dat de bouwkosten omstreeks 1984 zullen zijn afgeschreven en dat dan nog een schuld aan de pro vincie van 20,6 miljoen over blijft vanwege de jaarlijkse renteloze voor schotten. Als die schuld aan de provin cie wordt gedelgd zal nog ongeveer vijf jaar - na 1984 dus - tol moeten worden geheven en zullen zo tegen 1990 de tol huizen aan de Noordbevelandse kant van de Zeelandbrug voorgoed de deu ren kunnen sluiten (of worden afgebro ken). Na afschrijving van de brug zullen van zelfsprekend nog algemene lasten, waaronder (fikse) kosten van onderhoud blijven bestaan. Het ligt voor de hand dat die dan voor rekening zullen komen van de provincie. Tot 7 september a.s. zal de Statenzaal aan de Middelburgse Abdif en Groen markt niet voor vergaderingen van de Zeeuwse staten in gereedheid behoeven te worden gebracht. In Den Haag wordt gezegd dat het parlement op reces is, bij de provincies zeggen ze gewoon dat de staten niet vergaderen, 't Is in Zeeland voor de staten wel een drukke tijd ge weest sinds de vakantieperiode in 1978. En het wordt straks bepaald niet minder druk, met vergaderingen op 7 en 14 september, 5 oktober, 2, 16, 19 en 20 november en 14 december. Daartus sendoor (2 1 september) gaan de staten ook nog op hun jaarlijkse excursie. De belangstellende toehoorder en toe schouwer op de publieke tribune in de Statenzaal (er moesten er meer komenI) zal zich misschien wel eens afvragen of de statenleden zo maar heet van de naald de voorstellen van gedeputeerde staten gaan behandelen. Het antwoord is ontkennend: 99 van de 100 voorstel len krijgen <een voorbehandeling in wat worden genoemd vaste commissies uit de staten. De provinciewet bevat daar de nodige bepalingen over. Er zijn twee soorten van commissies: van voorberei ding en van advies en bijstand. Dit be hoeft voor de niet-ingewijde zeker en kele toelichting. De commissies van tenlid; een of meer leden van gedepu teerde staten treden op als adviseur. Dan zijn er de commissies van advies en bijstand. Daarvan zijn er ook vijf. Zij worden ingeschakeld in een eerder sta dium van het provinciale politieke spel, namelijk als gedeputeerde staten advies voorbereiding (er zijn er vijf en zij be strijken alle terreinen waarop de provin cie wat doet) maken de voorstellen als het ware "panklaar" voor de behande ling in de statenvergadering. De com missies staan onder leiding van een sta- over bepaalde zaken wensen. In verre weg de meeste gevallen brengen de commissies advies uit naar aanleiding van ontwerp-voorstellen die gedepu teerde staten voorleggen. Bij het formu leren van het definitieve voorste! kunnen gedeputeerde staten dan met de opmer kingen uit de commissie rekening hou den. 't Gebeurt wel eens dat er een geza menlijke vergadering is van een com missie van voorbereiding en van een commissie van advies en bijstand. Dat hangt af van de aard van het onderwerp en ook van de vraag of snelle behande ling in de staten om bepaalde redenen gewenstis. Al geruime tijd zijn de vergaderingen van alle vaste commissies openbaar: ieder die belangstelling heeft kan dus komen. Van deze mogelijkheid wordt nog te weinig gebruik gemaakt. Tenslotte (al is er over deze wijze van voorbereiding van het beleid natuurlijk nog wel meer te vertellen) moet worden vermeld dat de burger die over de aan de orde komende zaken in de commissies wat naar voren wil brengen daarvoor gelegenheid krijgt voordat de bespreking begint: een half uur is uitgetrokken voor het z.g. spreek recht van het publiek. "Dorpen in Zeeland" is de titel van een boekje, dat het bureau voorlichting van de provincie onlangs heeft gepubli ceerd. Het boekje dient ter ondersteuning van de tentoonstelling "De leefbaarheid in kleine kernen" die bestaat uit een map met foto's en tekst en die gemakkelijk opgezet kan worden voor bijvoorbeeld scholen en verenigingen. De Zeeuwse Culturele Raad heeft de tentoonstelling samengesteld en daar zijn ook de mappen te verkrijgen, inclu sief het boekje. "Dorpen in Zeeland" is zo gemaakt, dat het ook afzonderlijk gelezen kan wor den. Het behandelt het leven op het platte land en verondersteld wordt, dat dit veel Zeeuwen zal aanspreken, want het grootste deel van de bevolking in onze provincie woont tenslotte op het platte land. Aandacht #ordt geschonken aan de veranderingen op het gebied van de werkgelegenheid, die vroeger voorna melijk in de landbouw te vinden was, maar geleidelijk aan verdrongen werd door de industrie en de recreatie. Verschillende problemen zijn aan de or de gesteld, zoals de "tweede wonin gen" in de dorpen, die hun invloed doen gelden op de winkelvoorzienin gen, het verenigingsleven, het voortbe staan van de plaatselijke school etc. Het openbaar vervoer (en het gemis daarvan) wordt belicht en tenslotte wordt gesproken over de invloed die gemeentebesturen en de provincie heb ben op de inrichting van het land: de ruimtelijke ordening, door de vaststel ling van bestemmings-respectievelijk streekplannen. "Dorpen in Zeeland" wordt op aan vraag gratis ter beschikking gesteld. Die aanvragen moeten gedaan worden bij het provincie-huis, bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, Middelburg, tel. 01 1 80-27351Voor informatie over en bestelling van de tentoonstelling "De leefbaarheid in kleine kernen" kunt u - zoals gezegd - terecht bij de Zeeuwse Culturele Raad, Dam 31, Middelburg, tel. 01 180-28024. "De identiteit van de school met de bij bel, die rotsvast verankerd ligt in Gods woord, dient duidelijk gestalte te krijgen in het dagelijks onderwijs. Dat betekent echter geen krampachtige behoudzucht. Alles wat er aan nieuwe dingen komt, moeten we toetsen aan onze identiteit. Zo heb ik, duidelijk als iemand die wat praktisch gericht was, bijna twaalf jaar geprobeerd te werken tussen realiteit en identiteit" .Het scheidende hoofd van de school met de bijbel, de heer J.E. Kop pejan zei dat donderdagavond in een vol dorpshuis te St. Annaland' waar leden, ouders en verschillende relaties hem uit luidden wegens z'n vertrek naar Vlissin gen. "Een goede kracht raakt men niet graag kwijt", zei voorzitter M.C. den Engels man, die de hoop had, dat de heer Koppejan op St. Annaland zou blijven. Hij was er immers als onderwijzer be gonnen en had er ook z'n vrouw gevon den. "De geboortegrond Walcheren blijft echter trekken en wij kunnen het billijken dat u dichter bij uw bejaarde ouders wilt wonen. Niettemin vinden we het erg jammer, dat u vertrekt, want het gezegde 'scheiden doet lijden' is de volle waarheid. Voor u zal het ook moeilijk zijn om van St. Annaland te scheiden. Het geeft ons een zekere weemoed en daarom zullen we het sober en kort houden. We zijn er zeer dankbaar voor dat u 259 kinderen les hebt gegeven waarop ze in de maatschappij kunnen steunen. U hebt ook 't zaad van Gods woord in hun harten gelegd, zij het met veel tekortkomingen. U hebt mogen planten en nat maken, maar het is God die wasdom geeft", zei voorzitter Den Engelsman, die de heer Koppejan twee delen van het boek "Bij de bron" aan bood en vijf delen van "Gulden Spo ren". Voor mevrouw Koppejan-Droog- ers waren er bloemen. De bijeenkomst was geopend met sa menzang van ps 84:3, gebed en schrift lezing. De voorzitter sprak een bijzonder woord van welkom tot de wederzijdse ouders van het scheidende en het nieu we schoolhoofd. Hij feliciteerde de heer E. van Veldhuizen met zijn benoeming. "We vinden het fijn dat u hoofd bent geworden. U hebt al enkele jaren op onze school gewerkt en het is goed toe ven op St. Annaland. U hebt nu de vol ledige verantwoordelijkheid met alle veranderingen in het onderwijs. Daar om wenst het bestuur u veel wijsheid toe. Er is grote voorzichtigheid nodig om op het fundament dat door uw voorganger is gelegd, een behoorlijk gebouw te leg gen. Eenvoud siert daarbij de mens. Ik hoop dat in de dag der dagen uw werk mag blijven bestaan. Daartoe zegen, kracht en wijsheid gewenst", aldus de voorzitter, die mevrouw van Veldhuizen bloemen overhandigde. Het personeel zorgde vervolgens voor een wat luchtiger onderdeel met een naamgedicht, waarbij zowel het full- als part-time personeel z'n dichtersgaven ontplooide aan de hand van de letters Jaap Koppejan". Terwijl de naam op een waslijn groeide, werden de pijpen van de heer Koppejan op de korrel ge nomen. Verder kwamen de drie kost huizen aan de orde, het konijn, het da- konderhoud, het voetballen op het plein, enz. "Je gaf in je vak ontzettend veel, je was een noeste werker, die ook vele avonden bezet was. Je kunt echter terugzien op een leuk resultaat en ook in Vlissingen zul je je talenten kunnen ontplooien. Op de boulevard kun je naast Michiel de Ruyter dromen van St. Annaland", aldus de naamdichters, die ook het nieuwe schoolhoofd de beste wensen meegaven. Applaus was er voor mevrouw Moer land die in een zeer korte toespraak de heer Koppejan meegaf, dat hij de handwerk- en leesmoeders niet moest vergeten. De voorzitter van de Chr. Kleuter school, de heer J. Leune, herinnderde aan de vele prettige contacten met de heer Koppejan. Het personeel van beide scholen ging sinds het begin van de in tegratie in 1971 samen op cursus. Verder had de heer Leune als oud-voorzitter van de school met de bijbel de heer Koppejan ook van zeer nabij meege maakt. Hij gaf blijk van zijn grote waardering en wenste hem van harte Gods zegen toe in Vlissingen. De heer Leune verwelkomde verder de heer Van Veldhuizen, met wie de kleu terschool tot 1983 - wanneer de wet op het basisonderwijs van kracht wordt en kleuteren lagere school samengaan - goed hoopt samen te werken. Tot slot bood hij de heer Koppejan nog een ge schenkbon aan. De heer A.B. Goedhart uit St. Maar tensdijk sprak het scheidende school hoofd toe namens de hoofdenkring van het buitengewoon lager- en voortgezet onderwijs. Hij prees z'n trouwe deelna me aan de discussies en wees op een karakteristieke uitdrukking van de heer Koppejan: "Wat doe ik ermee in de praktijk". Volgens de heer Goedhart gaan theorie en praktijk hand in hand en dient er bewust en positief gekozen te worden uit het aangeboden pakket. "We dienen te relativeren en ons noch door deze of gene te laten voortduwen naar iets wat buiten onze wil ligt", aldus de heer Goedhart, die geen vergunning voor Van Veldhuizen bij zich had, maar wel een verrassing voor een Vlissingse vriend in de vorm van een üVV-ge- schenkbon. Ds. M.D. Geuze zegde de heer Koppe jan heel hartelijk dank namens de Her vormde Gemeente voor wat hij had be tekend voor het drievoudige snoer gezin, school en kerk. "Samen hebben we bin dend willen werken en dat is bijzonder op prijs gesteld. Wij hopen dat de heer van Veldhuizen in 't zelfde spoor mag doorgaan. En wij zeggen hem daarbij alle steun toe. De heer Koppejan was, gezien zijn openheid naar de Hervorm de Gemeente, bij ons gezien en geliefd. Ik hoop dat u ook in Vlissingen het goe de voor het kind zal zoeken", aldus ds. Geuze, die het scheidende en het nieuwe schoolhoofd een boekje van prof., Ba- vinck overhandigde. De ouderling der Gereformeerde Ge meente, de heer Joh. Elenbaas, liet we ten in genoegen met de heer Koppejan omgegaan te hebben. "Onze verstand houding ten opzichte van God is echter' belangrijker. Onze wens is, dat'u zich een onnutte dienstknecht mag voelen, dat zou de werkelijke gestalte wezen naar Gods geest. Er zijn vanavond nogal loffelijke woorden gesproken bij dit af scheid, maar wat baat het nu dat de mensen ons zegenen? De jeugd zakt als maar meer af en we dienen pal te staan voor de waarheid en ons niet voor Gods woord te schamen", aldus de heer Elen baas, wiens innerlijke wens het was geestelijk wedergeboren te worden. Hij wees het nieuwe schoolhoofd de heer Van Veldhuizen op zijn grote verant woordelijkheid. "U hebt de wijsheid van God van node in plaats van die van nietige stofbewoners, want dat is dwaasheid. U mag nu de vreze Gods inplanten bij kinderen en die met tranen zaaien, -zullen met gejuich maaien", zo besloot de ouderling Elenbaas. Hij deelde nog mee, dat het de bedoeling van de kerkeraad is om nog een af scheidscadeau aan de heer Koppejan te geven. Het hoofd van de openbare de Casem- brootschool, de heer G.v.d. Broek, dankte het bestuur voor de uitnodiging. Hij wees op de samenwerking tussen beide scholen bij koninginnedag en dergelijke evenementen. "Ik hoop dat we in de toekomst op dezelfde manier verder kunnen gaan, want die evene menten gescheiden organiseren is nooit zo leuk Samen doen is veel prettiger", aldus de heer v.d. Broek. De nieuwe lts-directeur de heer Meloen was bij navraag gebleken, dat er tassen beide scholen een goede samenwerking was gegroeid in de periode Koppe- jan/Meijer. Hij hoopte die plezierige contacten met de heer van Veldhuizen voort te zetten. In zijn slotwoord zei de heer Koppejan in dienst van het kind met een kleine letter te hebben gestaan om het Kind met een hoofdletter te dienen. De be langen liepen niet altijd parallel. Met name het zitten blijven was een moei lijke zaak voor de ouders, maar 't was wel in belang van 't kind. Dat belang woog ook zwaarder dan collegialiteit. De heer Koppejan dankte vervolgens Neel Kaashoek, waar hij z'n eerste kosthuis had en via wie hij z'n vrouw ontmoette. "Juist door m'n vrouw kon ik dit werk doen", zei het scheidende schoolhoofd. Hij dankte het bestuur voor de broederlijke liefde en kon zich alleen een verschil van inzicht over in stelling van een oudercommissie herin neren. Met name secretaris A.J. Duijzer was voor de heer Koppejan een klank bord, iemand met praktische raadge vingen en diplomatiek woordgebruik. Ook oud-voorzitter Leune werd dank gebracht voor zijn vaderlijke raadgevin gen. De heer Koppejan noemde de ouder participatie zoals die in de loop der jaren op zijn school was ontwikkeld, een groot goed en alleszins verantwoord. Hij wilde ook graag nog van het experiment fun derend onderwijs op de hoogte gehou den worden. Wethouder van onderwijs J. Versluijs, die 's middags al afscheid had genomen, had dat toegezegd. De heer Koppejan vond niet dat hij de lovende woorden en de cadeaus ver diend had. "Ik heb slechts m'n werk ge daan. Mochten we er maar dagelijks op gewezen worden dat we een onnutte dienstknecht zijn. Dat zou ons niet op een voetstuk plaatsen, aldus het schei dende schoolhoofd, die ook de plaatse lijke kerken nog dankte voor de samen werking en daarbij wijlen ouderling David Hage van de Geref. Gem. in Ned. in dankbare herinnering hield. Tot slot bracht de heer Koppejan een ode aan St. Annaland: "Laat er iemand zijn die iets ten nadele zegt van St. An naland of van St. Annalanders, want wie dat wel doet, is gespeend van de meest elementaire vorm van mensenkennis.", aldus het scheidende schoolhoofd. Het nieuwe schoolhoofd, de heer Van V eldhuizen, was vier jaar geleden van de pedagogische academie naar St. Anna land gekomen, waarvoor hij de Lunterse bossen had moeten verlaten. "Het bevalt me hier goed en de bevol king verschilt niet zoveel. Eerst heb ik de 2e klas gekregen, later de 4e en straks de 6e klas, zodat ik nu voor de derde keer dezelfde kinderen krijg. Het was een hele stap voor me om schoolhoofd te worden. Ik dank het bestuur voor 't ver trouwen. Dat we samen het beste voor onze school mogen zoeken. Hij houdt getrouw zijn woord", zei de heer Van Veldhuizen. Hij deed een beroep op de medewerking van de ouders - de deuren staan open - en hoopte op een goede verst ndhouding met en gebed van de drie kerken. Het nieuwe schoolhoofd besloot met de psaregels "Heer maak mij uwe wegen door uw woord en geest bekend". Voorzitter Den Engelsman bood orga- niste mevrouw J. Fase-Goedegebuure nog bloemen aan, waarna vice-voorzit- ter J. Moerland na samenzang van ps 90:9 met gebed eindigde. Tholen 12 - 29 juli: koffie tochten Poortvliet za. 28 juli: zomermarkt Scherpenisse 12 - 14 juli: Vossenjacht za. 21 juli: braderie Sint Maartensdijk 19 - 21 juli: zomerfeesten wo. 25 juli: braderie/rommelmarkt za. 28 juli: wielerwedstrijden Oud Vossemeer za. 21 juli: wielerronde Nieuw Vossemeer tot 15 september: A.M. de Jonghuis, ex positie Bulletje en Boonestaak Bergen op Zoom zo. 22 juli: Markiezenhof, kamermu ziekconcert (radio opname) tot 3 september: Markiezenhof. Aspec ten van de kunst in Vlaanderen, textiel, keramiek, juwelen t/m 15 juli: Sticht. Etcetera, olieverven, pastels, tekeningen en spuitwerk van Jan van der Kreek (bergs schilder). Roxy Moonraker 12 j. dagelijks 18.45 21.15 u, zo. 16, 18.45 21.15 u, Bambi a.l. dagelijks 14 u. Jonge meisjes rijp voor porno 18 j. vr.za. 23.30 u. Luxor Johanna de pornoslavin 16 j. do. 20 u, vr. 21.15 23.30 u, za. 18.45 21.15 23.30 u, zo. 16,18.45,21.15 u. ma, di, wo. 20 u. Smokey and the Bandit 12 j. dagelijks 14 Steenbergsestraat - Tèl. 34228 BERGEN OP ZOOM Advertentie 1M De woningstichting Beter Wonen gaat in de loop van volgend jaar het onderhoud van de voortuinen van de woningwet woningen afstoten. Voorzitter C.J. Moerland deelde dat mee op grond van een enquete onder 817 bewoners. Daar van stuurden er 500 hun formulier terug van wie er 410 zich uitspraken om het tuinonderhoud voortaan zelf te doen. Het onderhoud van de voortuinen ge beurt nu door de gemeéntelijke plant soenendienst, die de kosten gedeeltelijk doorberekent aan Beter Wonen. De woningstichting laat tenslotte de bewo ners via de maandelijkse huur voor deze service betalen. Aangezien de gemeente in feite het tuinonderhoud flink subsi dieerde, kwamen er in de gemeenteraad bezwaren. Ook tegen de uniformiteit van de voortuinen. Bovendien wilden de bewoners zelf hun tuin onderhouden omdat de meesten dat een plezierige j vrijetijdsbesteding vinden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 7