THOLEN DERWIJS Watersport berokkent milieu geen schade Terhorst 0011 informatierubriek van de gemeente tholen VERKOOP VAN GEMEEN TELIJKE PLATTEGROND HET AANBIEDEN STICKERS 0011 VER KRIJGBAAR HUISVUIL 'S AVONDS NIET BUITEN PLAATSEN Rechtsbescherming door de wet AROB 1 OVERDENKING Een streep door de rekening Donderdag 12 juli 1979 EENDRACHTBODE 5 2b niet! BIJ ALARM SPREEKUREN B. EN W. Spreekuur Woningstichting WIJZIGING OPENINGSTIJDEN ZWEMBADEN TIJDENS SCHOOL VAKANTIES Gedeputeerde van Geesbergen in Stavenisse Niets doen is schadelijk Geweldig potentieel Realiteitszin STEMMEN VAN Neem I ETERS openbaar vervoer ere- levaer Olievervuiling baart zorgen Profiteer van ons Vierkantje-voordeel in dames- en herenkleding! Kremerstraat 11-13 BERGEN OP ZOOM Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -4 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 Zoals bekend mag worden geacht, heeft het gemeentebestuur vorig jaar een plattegrond van de gemeente laten ontwerpen. Op de platte grond staan alle zeven woonkernen afgedrukt. Bij elke kern staat een straatnamenregister en een lijst van bijzondere gebouwen (gemeente huis, dorpshuis, wijkgebouw Groene Kruis, scholen enz. vermeld. Mede door het gebruik van verschillende kleuren is de kaart goed overzichtelijk en gemakkelijk leesbaar. Waar te koop? De plattegrond is op de navolgende adressen te koop voor slechts 3,- Tholen AMRO-bank, Kaay 2 en drogisterij Jansen, Hoogstraat 11 Poortvliet: Supermarkt Bouman-Potter, Molenstraat 5 Scherpenisse: Supermarkt Hage, Weststraat 1 Sint-Maartensdijk: gemeentehuis en V.V.V.-kantoor in de Rabobank, Markt 1 3 Stavenisse: Boekhandel Den Braber, Voorstraat 31 Sint-Annaland: Boekhandel Heijboer, Ring 66 Oud-Vossemeer: Boekhandel Vis, Voorstraat 8 Voorts kunt u eenvoudigweg 3,— overmaken op girorekening 9296 ten name van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk onder vermelding van "plattegrond", waarna toezending plaats vindt. FTTl Op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk zijn stickers verkrijgbaar waarop het alarmnummer 001 1 voor brandweer, politie en ongeval len is vermeld. Deze sticker past op de draaischijf van uw telefoon. Degenen die deze sticker nog niet in hun bezit hebben of onlangs een telefoonaansluiting hebben gekregen, kunnen deze sticker gratis aan vragen. Belt u even naar het gemeentehuis (telefoon 01666-2955, toestel 216). 0011 ook voor milieuklachten Het'regionale alarmnummer is ook beschikbaar voor milieuklachten. Heeft u klachten over aanhoudende stank, ernstige verontreiniging van water of land, of over andere zaken die aantasting van het milieu betekenen, belt u dan ook 001 1. De alarmcentrale geeft de klacht onmiddellijk door aan de desbetreffende instantie. Het komt regelmatig voor dat inwoners van onze gemeente op de avond vóórdat het huisvuil wordt opgehaald de huisvuilzakken al bui ten zetten. Gevolg hiervan kan zijn dat honden, katten en andere dieren de zakken kapot maken, waardoor het vuil op straat komt te liggen. Dit vuil lokt allerlei ongedierte, in het bijzonder ratten. Het is voor de hygiëne en het milieu als zodanig van groot belang, dat het huisvuil NIET 'S AVONDS, maar zoveel mogelijk OP DE OCHTEND van de dag waarop het wordt opgehaald, buiten wordt gezet. De reinigingsdienst begint omstreeks 8 uur met het ophalen van huisvuil; rond die tijd kunt u uw huisvuil voor de deur zetten. De kans dat er vuil op straat komt te liggen blijft tot een minimum beperkt, het ongedierte heeft geen vrij spel en de gemeentelijke vuilnisophaal dienst is u er dankbaar voorl Sluiten van de zakken Het dichtknopen van de vuilniszakken blijkt nogal eens een probleem te zijn. Of ze worden in het geheel niet dichtgebonden of op twee punten dichtgeknoopt. Dit betekent dat het personeel van de vuilnis wagen maar één zak tegelijk in de wagen kan gooien. Bij normaal dichtgebonden zakken (knoop in het midden) kunnen er twee tege lijk worden opgepakt. In elk pak huisvuilzakken dat u bij de postkantoren of het gemeente huis koopt zit een strook met sluitstrips ingesloten. Gebruik deze strips op de juiste manier. In verband met een korte vakantie houdt burgemeester Baerends a s. maandag geen spreekuur. De wethouders Moerland en Versluijs houden hun spreekuur van 15.30 tot 1 6.30 uur in het gemeentehuis. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt a.s. maandag van 1 1.00 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk voor aanvragen om woonruimte. Vanaf maandag 1 6 juli zullen de gemeentelijke zwembaden in Tholen en Sint-Maartensdijk voor de duur van de schoolvakantie langer geo pend zijn. De nieuwe openingstijden zijn als volgt: van maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 9.00 uur voor de trimmers, van 9.00 tot 10.00 uur voor de zwemlessen, terwijl van 10.00 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 20.00 uur de baden zijn geopend voor vrij zwemmen. Op zaterdag is het zwembad in Tholen van 8.00 tot 9.00 uur in gebruik bij de trimmers, van 9.00 tot 10.00 uur zijn er zwemlessen en van,10.00 tot 1 7.30 uur is het vrij zwemmen. Het Zwembad in Sint-Maartensdijk is in de ochtenduren gereserveerd voor zwemlessen en opent de poorten voor het vrij zwemmen om 13.30 uur (tot 17.30 uur). Op zondag zijn beide baden geopend van 13.30 tot 1 7.30 uur. In juli 1976 is een belangrijke stap gezet voor de verbetering van de rechtsbescherming van de burger door de inwerkingtreding van de zogenaamde wet AROB (Wet Administratieve rechtspraak overheids beschikkingen). Wanneer een van de overheidsorganen een besluit neemt waarbij aan een bepaalde burger of een bepaalde groep burgers een recht wordt toegekend of geweigerd (bijvoorbeeld een besluit waarbij een ver gunning of toestemming wordt verleend of geweigerd), heeft degene die rechtstreeks in zijn belang wordt getroffen de mogelijkheid bij dat zelfde orgaan een zwaarschrift in te dienen. Als dat bezwaarschrift het verwachte resultaat niet oplevert, kan nog in' beroep worden gegaan bij de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Deze nieuwe wet AROB kan vooral gezien worden als een aanvulling op de bescherming die de burgeral had. De beroepsmogelijkheden die b.v. de Wet op de ruimtelijke ordening omtrent bestemmingsplannen biedt, blijven namelijk gelden. De wet AROB geldt voor dié gevallen, waar nog geen beroepsmogelijkheid aanwezig was. Wanneer voor u van belang? De wet AROB omvat alle beschikkingen van overheidsorganen als: rijksoverheid (minister, inspecteur of andere rijksambtenaar), provin ciale organen (gedeputeerde staten of de commissaris der koningin), gemeentelijke organen (burgemeester en wethouders, gemeenteraad, de burgemeester en soms ambtenaren), en organen ingesteld bij zgn. gemeenschappelijke regelingen, zoals het kanaalschap De Eendracht. De wet AROB kan voor u van betekenis zijn als u een beschikking hebt gekregen waartegen u bezwaar heeft, maar ook als u bezwaar heeft tegen een beschikking die een ander heeft gekregen. Belangrijk hierbij is dat u rechtstreeks in uw belang wordt getroffen. Het is niet belang rijk dat u financiële schade lijdt; de schade die u ondervindt is mis schien in geld niet uit te drukken. Een voorbeeld: U wilt in uw woonhuis ijs of iets dergelijks gaan verkopen. U vraagt daar toestemming voor, die echter wordt geweigerd. Het is duidelijk dat u dan vindt 'rechtstreeks in uw belang te zijn getroffen'. Het kan ook zijn dat u bezwaar hebt tegen voorwaarden die bij een vergunning zijn gesteld. Wat ook mogelijk is: uw buren hebben bezwaren tegen uw ijsverkoop, omdat zij de rommel van weggegooide papiertjes in hun tuin zullen krijgen. Hierdoor worden uw buren 'rechtstreeks in hun belang ge troffen', en krijgen zij de mogelijkheid bezwaarschrift in te dienen. Verschillende mogelijkheden om bezwaar te maken Betreft het een beschikking van een gemeentelijk of provinciaal or gaan, dan hebt u de mogelijkheid om eerst bij dat orgaan een be zwaarschrift in te dienen. Gaat het om een beschikking van een rijks orgaan of heeft het bezwaarschrift bij de gemeente of provincie niet geholpen, dan kunt u beroep aantekenen bij de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State. het Bezwaarschrift Voor de gemeente Tholen geldt een speciale verordening voor de indiening en behandeling van bezwaarschriften. Deze verordening is opgesteld aan de hand van een landelijk model. Nadat een bezwaarschrift binnen 30 dagen na verzending van het omstreden besluit op het gemeentehuis is ingediend of binnengeko men, vindt allereerst een vooronderzoek plaats. Alle gewenste inlich tingen worden hierbij ingewonnen. Bezwaarschrift en alle op de zaak betrekking hebbende stukken worden voor de belanghebbende kos teloos ter inzage gelegd gedurende minimaal 7 dagen. Men krijgt hiervan schriftelijk mededeling. Men krijgt de gelegenheid om binnen 8 dagen schriftelijk nog nader te reageren. Vervolgens vindt een zitting plaats waarop de indiener van het bezwaarschrift nog mondelinge toelichting kan geven. Ook hiervan krijgt men schriftelijk mededeling. Gaat het om een besluit van de gemeenteraad, dan wordt de zitting gehouden door de commissie voor bestuurlijke aangelegenheden.- Wordt een besluit van burgemeester en wethouders bestreden, dan houden een of meer leden van dit college de zitting, of een of meer aan te wijzen ambtenaren. Van de zitting wordt een proces verbaal gemaakt. Nadat een beslissing op het bezwaarschrift is genomen, wordt deze terstond aan de indiener en aan andere belanghebbenden medegedeeld. De mogelijkheid bestaat dat het omstreden besluit zodanig wordt herzfën dat het nadeliger voor betrokkene wordt. Het beroep Ook het beroep dient binnen 30 dagen na verzending van de aange vallen beschikking ingediend te worden. In het beroepschrift moet u vermelden de datum en het nummer van het omstreden besluit. Ook kunt u een fotocopie van het besluit meezenden. Bij de indiening moet een bedrag van 25,— worden betaald. Dit geld krijgt u terug als de beroepszaak gunstig voor u afloopt. Bent u niet in staat dit bedrag te betalen, dan is er een mogelijkheid vrijstelling van betaling te krijgen. Hiervoor moet u zich tot het gemeentehuis wenden. Na indiening krijgt u schriftelijk bericht van de Afdeling Rechtspraak wat u eventueel nog verder moet doen. Uw zaak zal tenslotte monde ling behandeld worden in een openbare zitting. U als klager en het orgaan dat het aangevochten besluit heeft genomen, krijgen de gele genheid op deze zitting het eigen standpunt toe te lichten. Getuigen en deskundigen kunnen ook gehoord worden. De Afdeling Rechtspraak gaat na of de beschikking niet in strijd is met een algemeen geldend voorschrift (een wet of een verordening) en of ooit betrokken orgaan zijn bevoegdheid niet verkeerd heeft gebruikt. Voorts wordt nagegaan of het orgaan bij afweging van alle belangen w<pl tot zijn besluit had kunnen komen en of niet op een andere wijze in strijd met het behoorlijk bestuur is gehandeld. De Afdeling Rechtspraak kan het besluit geheel of gedeeltelijk vernie tigen, of uw beroep ongegrond verklaren. Er kan ook een nieuwe, andersluidende, beschikking worden afgegeven. Schorsing van de beschikking Wanneer u tegen een bepaald besluit beroep of bëzwaar hebt aange tekend, kunt u tevens aan de voorzitter van de afdeling Rechtspraak vragen het omstreden besluit te schorsen in afwachting van de beslis sing op het beroep of op het bezwaarschrift. Ook kunt u voorlopige voorzieningen vragen: een speciale regeling voor de tijd dat het beroep of bezwaar in behandeling is. De voorzitter van de Afdeling Rechtspraak gaat alleen tot deze maat- reqelen over, als hij vindt dat u onevenredig in uw belang wordt getroffen als het besluit meteen gewoon zou werken. Tot slot Als u een bezwaarschrift of een beroep instelt, moet u een paar dingen in de gaten houden: vermeld altijd naam en adres. Geef voorts een duidelijke omschrijving van uw bezwaar. Houd tenslotte de termijn in de gaten waarbinnen u kunt reageren: 30 dagen na verzending van het omstreden besluit. Het bezwaarschrift kunt u zenden naar het desbetreffende gemeente lijke orgaan, Markt 1-4 te Sint-Maartensdijk. Een beroep kunt u indienen bij de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State, Binnenhof 1Den Haag 2003. "Ook bij toename van de watersport zal het milieu geen schade berokkend wor den". Gedeputeerde A.L. van Geesber gen zei dat zaterdag bij de opening van de sportvis-jachthaven in Stavenisse. "Er wordt op het ogenblik bestudeerd in wel ke mate watersport en sportvisserij schade berokkenen aan het milieu, maar persoonlijk kan ik nu wel zeggen: 't Zal echt wel meevallen. De tweeweekse pei lingen op het Veerse Meer wijzen uit, dat het daar veilig zwemwater is. Dat is dan een gesloten gebied, veel drukker beva ren dan de Oosterschelde, waar eb en vloed telkens voor verversing zorgen", aldus dhr. van Geesbergen. De Thoolse burgemeester E. Baerends roerde dit punt aan in verband met de eenzijdige benadering van milieu-voor vechters, die elke recreatieve ontwikke ling in de Oosterschelde afwijzen. "Die kritische opmerkingen van de bur gemeester kan ik onderschrijven. Na tuurlijk is het milieu van belang, als maar niet de indruk gevestigd wordt dat alleen bepaalde groepen daar zorg over hebben. Wij terdege ook, maar de maatschappelijke behoefte moet ver vuld kunnen worden, anders krijg je wildgroei. We moeten het allemaal we gen en zeer serieus bekijken", zei dhr. van Geesbergen. Burgemeester zei zeer geïnteresseerd te zijn in de plannen voor de Oosterschel de. In afwachting van een nadere uit werking van de verkenningennota heeft ,de stuurgroep Oosterschelde, waarvan gedeputeerde van Geesbergen voorzit ter is, besloten de accommodatie voor de watersport tot en met 1980 met maxi maal 1500 ligplaatsen uit te breiden. De vraag is echter wat daarna?, zo vroeg dhr. Baerends zich af. "Soms heb ik daarover wel enige zorg als ik hoor hoe bepaalde groepen elke vorm van verdere recreatieve ontwikke ling in de Oosterschelde afwijzen. Zo horen we bij voortduring van hen die zich in het bijzonder inzetten voor het milieubehoud van de Oosterschelde: 'Niets is mogelijk, tenzij is aangetoond dat er geen enkele schade aan het milieu is te verwachten'. Ze lijken daarbij heel vaak te worden gesteund door verte genwoordigers van CRM. Anderen doen daar weer een schepje bovenop en zeggen: 'Er mag helemaal niets gebeu ren voor 1985/1987. Die stelling vind ik te eenzijdig, want als men 100% zekerheid wil, dan betekent dat helemaal niets doen. Maar niets doen betekent ook schade toebrengen en het juist in deze tijd van algehele de pressie de vraag of wij de weelde van het niets doen kunnen blijven veroorloven. De betalingsbalans van de recreatie is vijf miljard gulden negatief. Hoewel nog geen dwangmaatregelen worden geno men of het reizen naar het buitenland wordt bebemoeilijkt, is het toch niet voor niets de oproep om zo mogelijk de vakantie in ons eigen land door te bren gen. Wel, hier ligt 35.000 ha. water waar velen met grote verlangens naar uitzien om daar hun vrije tijd door te brengen. Ziedaar een geweldig potentieel gebied om in Nederland milieubewust (want dat zijn de doorsnee watersporters) en energiebesparend de vakantie door te brengen. Geen lange autoreizen naar verre bestemmingen en rusteloos ron drijden door stad en land, maar spele varend op de windkracht genietend van het stukje mooi Nederland, onbewust meewerkend aan de verbetering van de betalingsbalans. Iets waar we toch alleen mee gebaat zijn", aldus de Thoolse bur gemeester. "Neen, ik zeg het met nadruk, ik pleit niet voor een zo snel mogelijk volgooien van de Oosterschelde met tienduizenden jachten of riviêra achtige toestanden. Ik pleit wel voor een evenwichtige discussie en de nodige realiteitszin. En bij al te voorzichtige of beter gezegd eenzijdige benadering vergeet men gemakshalve dat de schade dan elders zal worden ge presenteerd, zowel milieutechnisch als op het terrein van de energiebeperking als ook economisch. Daarom wachten we tot 1980 de nadere studies af. Daarna zullen we weer moeten beslissen. Voor alsnog heb ik er vertrouwen in dat het een redelijke en evenwichtige beslissing zal zijn", zei de burgemeester. Op vrijdag 7 juli wilde ik om 7 uur 's morgens op mijn werk zijn, om kwart over zes sloot ik welgemoed mijn voor deur in ging op weg naar de bushalte. De bus moet om 2 minuten voor half zeven vertrekken, en het is beter een paar mi nuten te vroeg dan één minuut te laat te komen, dacht ik zo. Nu, om tien voor zeven was er nog geen bus, we stonden met zeven mensen te wachten en hadden intussen al aardig de spot gedreven met het openbaar ver voer. Toen, het wachten meer dan beu, belde ik de direkteur van de busonder neming en vertelde dat de bus die om 2 voor half zeven had moeten vertrekken nog niet was gearriveerd. Zonder ook maar het minste excuus te maken kreeg ik als antwoord: ik zal zien wat ik voor u doen kan. Nu,meneer zag blijkbaar niets, wij hebben gewacht tot tien over half acht. Inplaats van tien minuten te vroeg kwam ik een uur te laat op mijn werk, en dat van St. Annaland naar Tholen. Automobilisten, neem het openbaar vervoer. Ja, ja. W.J. Aarnoudse Sfnt-Annaland Anna van Bourgondiëstraat Burgemeester E. Baerends is za terdag ter gelegenheid van de ope ning van de sportvis-jachthaven in Stavenisse erelid geworden van de 68-jarige SchutteSchuttevaer-af- deling. Voorzitter M. Boomsluiter maakte de onderscheiding bekend en nodigde de burgemeester tege lijk uit voor de jaarvergadering van Schuttevaer, die tussen Kerstmis en Nieuwjaar voor het eerst in St. Annaland wordt gehouden. Daar zal dan ook de film worden ver- toohd die mevr. Sturris van de openingsfestiviteiten in Stavenisse heeft gemaakt. "Het ere-lidmaat- schap verrast me, maar ik aan vaard het", zei de burgemeester. Voorzitter Boomsluit bood de bur gemeester en gedeputeerde van Geesbergen nog een tafelstandaara aan van de Koninklijke Schip persvereniging Schuttevaer. De circa 300.000 liter stookolie die een binnenvaarttanker bij Tholen heeft ver loren en die in eerste ininstantie aan de Brabantse kant neersloeg, is nu terecht gekomen langs de glooiing tussen Tho len en Gorishoek. Over een breedte van 1 tot 2 meter is het water verontreinigd ten nadele van vogels, vissers, zwem mers, enz. Burgemeester E. Baerends, overtuigd van de ernst van de situatie, nam na opening van de jachthaven te StaveSta- venisse, zaterdagmiddag het initiatief voor een bespreking met het waterschap om een oplossing te zoeken. Dat bleek niet zo gemakkelijk te zijn, want verschillende telefoontjes naar medewerkers van Provinciale- en Rijks instanties leverden vaak 'niet thuis' op. Volgens jriffier J.D. de Korte verliep het allemaal nogal teleurstellend. Advertentie IM Een rijke man. Zijn land heeft een rijke oogst gegeven. Wat een jaar. Hij was al rijk. Nu is hij schatrijk. Een echte mee valler. Zo'n man benijd je diep in je hart....Hij denkt bij zichzelf: wat zal ik doen? Een reële vraag in het zakenleven. Je komt op de tweesprong. Klein blijven of uitbreiden? Investeren om uit te brei den en uitbreiden vanwege de investe ringen. Op zo'n onverwachte twees prong vallen soms ineens de grote be slissingen van ons leven. De rijke man neemt een besluit, 't Wordt uitbreiden! Grotere schuren bouwen om de oogst op te slaan. Een verzekerd be staan. Nu kan er niets meer gebeuren. Eet, drink en wees vrolijk! Er is genoeg voorjaren En dan, ineens, als een klaroenstoot, klinkt de stem van God. Dwaas, die je bent. Schokkend. Het graan-imperium schudt op z'n grondvesten. Dwaas! In deze nacht zal men uw ziel van u eisen en dan? Waarom: dwaas? Alles was toch goed? Mag een mens dan niet genieten van het goede van deze aarde? Er zijn mensen, die dat als de hoogste Bijbelse wijsheid verkondigen: raak niet en smaak niet en roer niet aan. Maar het zou van grote en grove ondankbaarheid jegens God getuigen, als we Hem niet erkenden voor het goede, dat we ont vangen. Waarom: dwaas? Omdat hij zich niet bekommerde om de dood? Ook dat niet. Wantje kunt op een puur on gelovige manier tóch met de dood reke nen. Je kunt zelfs een hele godsdienst bouwen op de angst voor de dood Dwaas! Maar waarom? Deze rijke man heeft niet aan God gedacht. In al zijn overleggingen ontbreekt GOD. Dat is de armoede van deze rijkaard. En alles is surrogaat, een schijn-werkelijkheid, als God er Zelf niet in is. Onze rijkdom, onze goederen, ook onze godsdienst! God haalt bij deze rijke een streep door de rekening. God vraagt om rekenschap. Wanneer God de rekening presenteert, heeft deze man niets om te betalen. Schatrijk en toch: straatarm. Deze dwaas zegt in zijn hart: er is geen God. Ver van ons huis zegt u? Christus houdt ons deze rijke man als een spiegelbeeld voor ogen. Gij zijt die'man. Zó is het met de mens, die zichzelf schatten vergaart, maar niet rijk is in God. Een zakelijk verhaal is het. Dit is de zaak: dat wij erkennen: ik ben die dwaas. Dat is de zaak: dat we rijk worden in Gód. Een ruw houten kruis, dat is onze enige rijk dom. Dat geeft échte geborgenheid. Bent u daar geborgen? Bij Christus? Hij is arm geworden, terwijl Hij rijk was, om ons met Zijn rijkdom te vervullen. Wat is uw rijkdom? Uw bankrekening? De inrichting van uw huis? Dit nog en dat nog? Goud en zilver verlossen ons niet, maar alleen het dure bloed van Christus. Dat is de prijs. Met die prijs kunt u een rekening openen bij God, al schiet uw eigen saldo te kortweet u een betere belegging? U denkt misschien; ik heb niets te beleggen. Dat klopt. Lege han den. Bankroet voor God. Christus be taalt. Dan worden de zaken omge draaid. Straatarm en tóch schatrijk. Een schat, weggelegd bij God in de hemelen. U bent helemaal niet arm voor God? U bent juist die rijke man? Dan hebt u 't goed begrepen. Hoe kleeft mijn ziel aan 't slijk der aarde. Onze rijkdom, dét is juist onze armoede. Maar hoe kom ik er van los? Let goed op. Deze rijke dwaas is niet geplaatst in de een of andere ver halenbundel. Hij komt naar voren in het Evangelie van de Gekruisigde en Opge stane Christus. Dat wil zeggen: wij zitten wel vastgeketend in onze gouden boei en, maar niet té vast voor Hem. Jezus vertelt van deze rijke dwaas, als Hij on derweg is naar het Kruis, naar Golgotha. Dét is de weg. De weg naar de echte rijkdom. Door Zijn Geest trekt Hij u mee op die weg. Langs die weg mag u uzelf laten mee-leiden; langs die weg mag u met Hem mee-lijden. Dan wacht u wel het kruis. Maar wat hebt u te ver liezen? De rijke dwaas was immers al getekend als een kind des doods? Aan het kruis moet onze rijkdom. Daar wordt een rijke een bedelaar. Maar het is, geen degradatie. Voor God is het: ge promoveerd tot de bedelstaf. En vervuld met de schatten van Christus. De rijke dwaas raakt uitgeput. Maar de wijze bedelaar zegt: Weg wereld, weg schatten, Gij kunt niet bevatten, Hoe rijk of ik ben. 'k Heb alles verloren, Maar Jezus verkoren, Wiens eigen ik ben! Tholen, L. Wüllschleger. Met de verkoop der meubelen ging het niet meer zo vlot als in die eerste jaren na de oorlog. Of het kwam, doordat een zeker verzadi gingspunt was bereikt, dan wel vanwege het grote aantal meubelfa brikanten, dat zelf rechtstreeks aan de consument verkocht, was moeilijk na te gaan. Vast stond, dat er een keerpunt was bereikt. Op de fabriek in Leeuwarden werden ieder jaar enkele arbeiders van de oude garde afgevoerd, omdat ze de pensioengerechtigde leeftijd hadden bereikt. Ze werden in de kantine van de fabriek door Pomstra persoonlijk gehuldigd. Er was dan voor ieder een nieuw, modern ameublement, dat de echtgenote zelf had mogen uitzoeken, en een envelop met inhoud. Maar de volgende dag - in het jaar 1965 - be paalde de directeur, dat de leemte, ontstaan door het vertrek der zeven oudgedienden, niet zou worden aangevuld. "We kunnen 't met het huidige personeelsbestand gemakkelijk af," zei hij tegen Maarten Stroet, die sinds kort adjunct-directeur was, want Pomstra werd ook een dagje ouder en wilde er eigenlijk al mee stoppen. Op de duur zou Maarten opnieuw de algehele leiding in handen nemen. Nee, zo erg best liep het niet meer. Hoewel Giep vast geen zorgen had, bemerkte ook hij, dat de omzet terugliep. Terwijl alle mogelijke kosten stegen. Aan het einde van het jaar 1965 kwam hij tot de teleurstellende ontdekking, dat hij dit jaar nauwelijks iets had verdiend, als je alle vaste lasten, personeels- en andere kosten aftrok. Dat betekent, wist hij, dat ik voor het nieuwe jaar ergens moet zien te bezuinigen. Maar begin januari wist hij nog altijd niet hoe. Tot een der chauffeurs aan het eind van die maand te kennen gaf, dat hij wegging. Naar een groot expedi tiebedrijf. Waar hij waarschijnlijk heel wat meer zou gaan verdienen, veronderstelde Giep. Daarom gaf hij de man het heilige kruis na en was blij, dat de post personeel zodoende een stuk lager zou worden. Voortaan moest één chauffeur meubels rijden en in het uiterste geval kon een bediende invallen, die groot rijbewijs bezat. Giep maakte in het voorjaar 1966 wat meer reclame, maar veel succes had hij er niet mee. De economische positie van het land was nog wel sterk, maar men vreesde, dat er een hoogtepunt was bereikt. De beurs begon te aarzelen. Het indexcijfer was nog weThoog, maar alle tendenzen voor een daling waren aanwezig. Hij bemerkte dit ook in zijn kwaliteit als diaken. In een vorige periode, nu bijna acht jaar geleden, had hij betrekkelijk weinig te doen gehad, maar toen had hij ook een wijk van betor gesitueerden. Ditmaal had hij de andere zijde van het dorp, waar gewone mensen woonden in vrijwel allemaal huurhuizen. Mensen, die een vaste betrekking hadden, een tweedehands autotje, een televisietoestel en wascombinatie. Met grote kinderen op brommers en met een pick-up met platen. De gewone luxe van de gewone man. In dit voorjaar kreeg hij het verzoek om ondersteuning van een vrouw, die hem onbekend was. Op een avond reed hij erheen en werd bin nengelaten bij een naar schatting 22 23-jarige brunette. Nadat hij zich had voorgesteld en ze elkaar de hand hadden gedrukt, wees de vrouw hem een stoel. En Giep zei, wat hakkelend: "Zo, mevrouw... ik ken heel wat mensen in onze gemeente, maar misschien heb ik er nooit goed op gelet... u ken ik niet. Woont u al lang in Schalenveld?" Die avond kreeg hij een levensgeschiedenis te horen. Van deze vrouw. Streng, te streng opgevoed in calvinistische sfeer. Door een echtpaar, dat nog oud een dochter had gekregen. Bij het groeien en klimmen der jaren ontstonden er uiteraard generatieconflicten. Dat kon niet uit blijven. Op 17-jarige leeftijd in kennis gekomen met een vrachtauto chauffeur, die haar eens een lift had gegeven. De omgang werd ver boden, omdat de ouders haar te jong vonden. Overigens niet ten onrechte. Maar om uit de klemmen van de bekrompen opvoeding te komen, liet ze haar vrijer, die ze doorgaans maar een paar keer in dc week een uurtje zag, alles toe, zodat ze in verwachting geraakte. Grote consternatie en woede. Met het verschiet straks ongehuwde moeder te zijn, want de toestemming voor een huwelijk werd nog altijd gewei gerd. Tot de dominee bemiddelde, die zelf het huwelijk inzegende en bovendien een onderkomen voor het jonge paar wist te verkrijgen. Want bij de ouders van Jaap Scheiveen was geen plaats - er waren nog vier kinderen thuis - terwijl de aanstaande moeder onder geen beding bij haar ouders wilde introuwen. Dan zou de remedie nog erger zijn dan de kwaal! Maar er bleek een klein arbeidershuisje beschikbaar en dat kreeg het jonge paar toegewezen. Vijf maanden na het huwelijk werd een dochtertje geboren. En van die tijd af begon de ellende. Jaap Scheiveen kon niet tegen het huilen van het kind en kreeg woede-uitbarstingen, wilde de baby op zijn manier tot bedaren brengen, maar zag dan de weg versperd door zijn vrouw. Die de klappen dan opving. Het kind, dat door al die echtelijke ruzies in een zenuwtoestand opgroeide, was als de dood zo bang voor haar vader. En toen hij na een tweejarig huwelijk zijn vrouw zó sloeg, dat ze bewusteloos raakte en de buren een dokter en de politie waarschuw den, moest ze naar het ziekenhuis gebracht worden, waar ze een mis kraam kreeg, want ze was in verwachting van het tweede kind. De man kreeg een voorwaardelijke straf, maar het vrouwtje vroeg scheiding aan. Een jonge advocaat wist te bewerkstelligen, dat de vader niet meer in de woning mocht komen, zodat het kind zowel als de moeder veilig waren. Jaap Scheiveen ging drinken en veroorzaakte met zijn combi natie een dodelijk ongeluk, toen hij onbekwaam achter het stuur zat. In de tijd, dat hij zijn straf - zes maanden - uitzat, werd de scheiding uitgesproken en met medewerking van de Raad voor de Kinderbe scherming werd besloten moeder en kind naar elders over te brengen, omdat men van alles vreesde, als de man zijn straf zou hebben uitge zeten. Zelfs de naaste buren bleven onkundig van haar nieuw verblijf plaats: Schalenveld, waar ze hoopte een veilige schuilplaats gevonden te hebben. Ze besloot haar verhaal: "Ik krijg bijstand, maar ik heb schulden moeten maken, in de tijd, dat Jaap nog thuis was, want zo gek veel verdiende hij ook niet en toen we trouwden, hadden we nauwelijks een beetje behoorlijke meubelen. Ik had geen cent, Jaap evenmin. Dus zaten we al meteen na ons huwelijk in de schulden. En nu... de schul deisers zitten als het ware op mijn dak, ze willen het beetje, dat ik nog bezit, eveneens afnemen. Als de diakonie nu eens een regeling zou kunnen treffen..."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5