I<9^5 Sportvis-jachthaven pept Stavenisse op Voortreffelijke show admiraalzeilers (D BROEKill BOUMAN POTTER De Schelde IV S V-voorzitter Brouwers: uniek gebeuren voor St. Annaland wie 'aan tegels eisen stelt, gaat naar De Schelde feefri-db-'XAAV kJ&rrvjjb ÏZJLfr -yuurvcy* "cul-ibaz/ \yob% fauctirotfrb fólLimusOdr U&tXXmf-Tk, IM. OÜU%JL WtGUrifc Molenstraat Poortvliet Donderdag 12 juli 1979 35e Jaargang no. 35 Niet sollen met 35.000 ha eb en vloed Gedeputeerde A.L. van Geesbergen "Zonder enige twijfel zal Stavenisse de aanwezigheid van de sportvis-jachthaven merken. De kern wordt opgepept. De ha ven zal duidelijk stimulerend werken ten opzichte van de leef baarheid en met name ook het winkelbestand. Dat de bevol king het werk van ons bestuurders waardeert, blijkt wel uit de grote toeloop op straat. Het is een feestelijke dag voor het gemeentebestuur en de totale bevolking van Tholen, maar mijn gelukwensen gaan toch zeer speciaal naar de inwoners van Stavenisse". Gedeputeerde A.L. van Geesbergen zei dat zater dagmorgen bij de opening van de sport-vis-jachthaven in Sta venisse, wat uitgroeide tot een zomerfeest met als hoogtepunt de landing van drie parachutisten. Eigentijdse binding Riante ligplaats Weven Spectaculair Trots JLid Vereniging Goud-en Zilversmeden 37% Tholenaars Gehandicapten G.S. lid op een oor Liggelden Bij gebaat Reddingsboot Gift 300,- Deze week ktyh TLOOJldü INGiNRICHT Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ12,50 per halfjaar, per pos 15,50, losse nummers ƒ0,60. Opgave advertenties voor Umsdag 1*6.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,-00 contant inclusief btw. Op rekening 7,00. Hoofdredacteur G. Heijboer. Het afgelopen weekeinde stond positief in het teken van het watersportgebeu- ren. Daarbij was vooral het noordelijk deel van onze regio betrokken. De offi ciële opening van de sportvis-jachtha ven Stavenisse viel ongewild gelijk met een jaarlijks in den lande bijzondere gebeurtenis op het water: admiraal zei len van de aloude platbodemjachten. Met al het zonlicht, een pittige zeilwind, met vele honderden die een weekeinde ontspannend genoten, hetzij als water sporter, hetzij als kijker, heeft toch me nig eilandbewoner niet beseft, dat het zo'n spectaculair gebeuren zou worden. Bij al dat recreatieve, liep er toch ook nog een rose, politieke draad. De 'ver deling' van de Oosterschelde kreeg bij al die ontspanning wat spannend gestalte. Men mag ook niet vergeten, dat het gaat om een 'verdeling' van 35.000 ha. Dat is om de vingers aan af te likken. Wat hierbij op een rijtje mag worden gezet is, dat de voornaamste factor van Oosterschelde-bewaking, de veiligheid werd. Toen kwam tegelijkertijd de evenmin onbelangrijke zaak van het behoud van het zeebanket: de oesters en mosselen. In de derde plaats dan ook nog de mogelijkheid van ontspanning voor niet weinigen. Bij die verdeelsleutel zitten de partijen op het vinkentouw. Onmiskenbare historische rechten moe ten worden toegekend aan de beroeps vissers, de kwekers van de schelpdieren. Daarnaast hebben veranderde tijden ook meegebracht, dat het watersportge- beuren een grote plaats ging innemen. Zij die 35.000 ha moeten gaan verdelen, dragen dan ook een niet geringe verant woordelijkheid. Er moet op het eind van deze eeuw vol doende gezond verstand worden toebe dacht aan hen, die daarmee zijn belast. Touwtrekken is geoorloofd, maar het gulden midden zal het resultaat moeten zijn. Afgezien wat afgelopen weekend een Krabbenkreek, een Oosterschelde aan waarde deed stijgen, dient er voor de toekomst voldoende realiteit te zijn, dat niet met 35.000 hectare (eb en vloed) veelzijdig water wordt gesold. Daarmee zou niemand van de vele belangheb benden zijn gediend. Voor de officiële openingshandeling vond in het Dorpshuis een ontvangst plaats door het gemeentebestuur van Tholen, waarbij vertegenwoordigers van het organisatiecomité present waren, sportvissers, watersporters, Schuttevaer- bestuurders, afgevaardigden van de Grontmij. en Aannemer v.d. Vlies uit Dordrecht, alsmede een aantal raadsle den. Alleen de vijfmans fractie van de SGP was in z'n geheel afwezig. Burgemeester E. Baerends wees er in zijn toespraak op, hoe zaterdag op fees telijke wijze een eigentijdse binding van het dorp Stavenisse met het waterge- beuren ingeluid werd. "Historisch ge zien was de haven de plaats waar het om draaide. Daar vonden de commerciële activiteiten plaats, daar was de plaats voor het sociaal contact, daar bruiste het leven met al haar vreugde en verdriet", aldus dhr. Baerends. Hij gaf vervolgens een historisch over zicht van Stavenisse, waaruit bleek dat er in 1419, toen de Kempenhofstede- polder werd bedijkt, reeds sprake was van een havenaccommodatie. In 1930 liepen drie pleziervaartuigen de haven van Stavenisse binnen. Mede door inzet van het gemeentebe stuur, gesteund door Schuttevaer en vele anderen werd in 1962 besloten de ha- vendijken met een kistdam te verhogen en bij de jongste dijkversterkingen werd de havengeul afgesloten met een zoge naamde automatische keersluis. En zie daar, nog steeds is Stavenisse met de Oosterschelde verbonden, aldus de Thoolse burgemeester. Er is nu een riante ligplaats voor 163 boten. Voor de herinrichting van de ha ven lagen er reeds 50 schepen, zodat er een uitbreiding is van ruim 100 lig plaatsen. Tevens is hiermee getracht een stukje sanering van de her en der ver spreid liggende bootjes tot stand te brengen. Alle pogingen door het ge meentebestuur ondernomen subsidie te krijgen voor een echte sportvishaven mochten geen resultaten opleveren. een beeld van de sportvis-jachthaven in Stavenisse met 163 ligplaatsen. Toen bleek dat de subsidiekraan defini tief gesloten zou blijven, werd het plan op enkele onderdelen aangepast en werd toch met de bouw van deze sport- haven voor 567.000 gulden begonnen. Naast boxen voor kleine visboten werd ook enige ruimte gemaakt voor wat grotere motorjachten, al of niet voor sportvissers. Hierdoor werd het toch mogelijk een plezierhaven te bouwen voor een redelijke ligplaatsprijs. Het bruist weer van acactiviteiten aan de haven, die straks samen met een riant Dorpshuis het kloppend hart zal blijken te zijn van Stavenisse, zei dhr. Baerends. "Zelden hébben we zo'n geslaagde reünie beleefd als in de Zeeuwse wateren bij St. Annaland. Er is voortreffelijk gezeild en we hebben allemaal genoten". De voor zitter van de Stichting Stamboek Ronde en Platbodemjachten, Mr. Dr. T. Huite- ma, zei dat zaterdagavond in het 'Cebe- co-Restaurant' op de St. Annalandse ha ven aan het einde van een bijzonder ge slaagde dag. Vele honderden belangstel lenden hadden op de dijk kunnen genie ten van de prachtige show van de hon derd platbodemjachten tijdens het Ad- miraalzeilen in de Krabbenkreek. Wie op St. Annaland aanreed, zag een horizon vol met bruine en witte zeilen boven de kruin van de dijk uitsteken. Zaterdag rond het middaguur voer de feestelijke vloot het zeegat uit, waar de zestien eskaders hun aanvangsposities innamen voor het Admiraalzeilen. Een lange rood-wit-blauwe wimpel aan de top van de mast, de Stichtingswimpel aan het einde van de gaffel en daarnaast nog de nationale vlag en de clubvlag. De Commissaris der Koningin in Zee land, dr. C. Boertien, fungeerde aan boord van de Zeeuwse poon 'Ouder- hoek' als admiraal. Bij de beoordeling van de zeilmanoeuvres werd hij bijge staan door dhr. C.J.W. van Waning, Oud-commandeur bij de marine, en dhr. Overwater, Dijkgraaf van de Schipper Cornelisse uit 'l'holen was zaterdagmiddag een van de vele honderden die genoot van het prachtige schouwspel op de Krabbenkreek bij St. Annaland, waar honderd platbodemjachten tijdens het Admiraalzeilen een saluut brachten aan admiraal dr. Hoekse Waard. Het gemeentebestuur C. Boertien, de commissaris der koningin in Zeeland, van Tholen was op het Admiraalschip vertegenwoordigd Versluijs. door wethouder J. Tijdens het palaver waren de kapiteins van de eskaders ingelicht over de op stelling van de manoeuvres. Het admi raalzeilen is een evenement dat eeuwen De Schelde heeft een pracht kollektie tegels (voor wand en vloer) en plavuizen, 'n Brede keuze uit 'n puike keur-kollektie... voor zéér vriendelijke prijzen, dat spreekt! Kom eens kijken in de smaakvolle showroom... u bent van harte welkom. bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 geleden het eerste recreatieve zeilen was en ook op een zonnige zaterdag als 7 juli in 1979 trok het schouwspel volop be langstelling. Het goed uitvoeren van de verschillende manoeuvres is een uitda ging aan de zeilbekwaamheid van sche pen en bemanning. Onder alle omstan digheden dient men z'n plaats in het eskader te houden, desnoods met be hulp van de motor. De kapitein groet de admiraal tijdens het voorbijvaren, waarbij de fok is gestreken en de be manning in de houding staat. Het ad miraalzeilen is een ceremonieel gebeu ren: kapitein en bemanning dienen tij dens het saluut passende kledij te dra gen. Het zijn altijd weer moeilijke manoeu vres, maar er stond zaterdag een plezie rige bries. Om o.a. de Waller-weef ma noeuvre uit te voeren met een oranje- en een geuzen-eskader. In kiellinie kwam men aangevaren en na het weven, kwa men de schepen weer terug in die posi tie. Bij het Admiraalzeilen worden ook verschillende formatieseinen gebruikt zoals de rode vlag voor het formeren van kiellinie, witte vlag frontlinie, enz. Er zijn ook koersseinen zoals 1 stoot op de hoorn voor stuurboord en 2 stoten voor bakboord. "Ik heb nog nooit zoiets spectaculairs gezien "t Was een geweldig mooi ge zicht, die weefmanoeuvres", zei Admi raal Boertien in de tot restaurant omge bouwde hal van Cebecon aan Leo Ver- schuuren uit Tilburg voor zo'n 250 gas ten een uitstekende maaltijd opdiende. Voor de soep marcheerde de koninklijke fanfare Accelerando even binnen, wat met applaus werd begroet. Bijzondere' gasten naast dhr. en mevr. Boertien en gedeputeerde A.L. van Geesbergen met zijn echtgenote waren b en w van Tholen en bestuursleden van de watersportver eniging St. Annaland. Met het eerste glas wijn werd staande een toast uitge bracht op H.M. de Koningin. Voorzitter Huitema herinnerde eraan, hoe de reü nie van de Stichting voor de derde keer in Zeeland plaatsvond: in 1963 in Veere en negen jaar geleden in Zierikzee. "Mijn opvolgers zullen met evenveel ophef spreken over 1979 St. Annaland, want dankzij de bijzondere medewer king van de autoriteiten, Watersport vereniging, havenmeester, brandweer Cebeco, enz. is dit een geslaagde reünie geworden. We komen nog een keer te rug. In Tholen misschien, als het de burgemeester gelukt is daar een nieuwe haven te realiseren", zei voorzitter Hui tema. Hij bood de voorzitter van de W.S.V. St. Annaland, dhr. Brouwers, de wimpel van de stichting aan. Dhr. Brouwers zei een trotse man te zijn nu de w.s.v. St. Annaland zoveel lof was toegezwaaid voor het vele werk. "Dat is echter normaal, want wanneer Zeeland iets doet, doen ze 't goed. Dat wordt dan door een Brabander gezegd, uit de grond van m'n hart"^aldus de voorzitter. Hij zei ook trots te zijn dat de commis saris der Koningin het clubschip van de w.s.v.'De Buutengaets', had bezocht. Het saluut van Admiraal Boertien noemde hij vakwerk van de eerste rang. De WSV-voorzitter noemde het admi raalzeilen een uniek gebeuren voor St. Annaland. "Het is geweldig. Heel St. Annalancl heeft mede genoten van uw schouwspel: het was erg druk op de dijk. Het gemeentebestuur gaat de jachtha ven in St. Annaland vermoedelijk uit breiden zodat we nog meer accommo datie kunnen bieden. Daarom, tot de volgende keer", aldus dhr. Brouwers. Het gehele weekeinde kon men in de haven de fraaie schepen bewonderen. De verschillende eskaders waren mooi gepavoiseerd. Vanaf vrijdag was er een poffertjeskraam aanwezig. De weer somstandigheden waren bijzonder gun stig, want zaterdagavond moest de zon pas plaats maken voor enkele regen buien. Toen gaf Accelerando nog een taptoe op het havenplein, waarbij ook de tamboers verschillende nummers uitvoerden. Ook hiervoor was grote be langstelling. 's Avonds zorgden de ad miraalzeilers nog voor een klein vuur werk, zoals ze tijdens het varen ook al met kanonnetjes hadden geschoten, zoals dat eerbiedwaardige zeilschepen ui tvervlogen tijden eigen is. Juwelier horloger opticiën Hij gaf verder een verdeling van de lig plaatsen: aan Thoolse inwoners 37%, aan mensen die een staanplaats op een camping of een tweede woning op Tho len hebben 40%, uit overig Nederland 21% en buitenlanders die reeds een plaats in de haven hadden, 2%. De burgemeester sprak zijn waardering uit aan allen die aan de verwezenlijking van de sportvis-jachthaven hadden meegewerkt. Hij noemde met ere de Grontmij. n de aannemer."Het werk mag gezien worden tot nut van de ge meenschap Stavenisse. Heel veel dank ook aan het organisatiecomité van de plaatselijke verenigingen om dit gebeu ren vandaag onvergetelijk te maken", aldus dhr. Baerends. Gedeputeerde van Geesbergen vond dat he! Thoolse gemeentebestuur een stukje geschiedenis had gemaakt door de ha ven in Stavenisse mede ten behoeve van gehandicapten te maken. "Daar heb ik geweldige waardering voor, want dit is de eerste haven in de Oosterschelde die geschikt is voor gehandicapten. Dank ook aan dhr. C. van Heugten die zich hiervoor bijzonder heeft ingezet. In de haven van Stavenisse ligt het ac cent heel zwaar óp de sportvisserij. Tot dusver was die tak wat achtergebleven. In toenemende mate vindt het vissen met bootjes plaats die totaal ongeschikt zijn op dit water. Het is levensgevaarlijk en daarom proberen we dat juridisch te beperken. In de toekomst willen we wel mogelijkheden scheppen voor sportvis- boten, o.a. via het aanbrengen van trai lerhellingen, maar dan wel gekoppeld aan een havenaccommodatie," aldus dhr. van Geesbergen. Burgemeester E. Baerends had zaterdag wat goed te maken bij gedeputeerde A.L. van Geesbergen uit Zierikzee, die vrijdag al met zijn nieuwe boot naar Stavenisse was gekomen. Dhr. van Geesber gen had namelijk in de sportvis jachthaven niet zo'n goede nacht rust genoten omdat z'n schip op één oor had gelegen, zoals de bur gemeester het met eigen scheep vaarttermen uitdrukte. Toen de gedeputeerde namelijk vrijdag avond terugkwam van de ont vangst van de Admiraalzeilers op het gemeentehuis, lag z'n boot scheef en de thermoskoffiekan was gesneuveld. De burgemeester maakte dat zaterdagmorgen goed ddoor dhr. van Geesbergen een nieuwe koffiekan aan te bieden. Als aandenken aan de officiële opening werd de gedeputeerde een ingelijste kleurenfoto van zijn schip en een reportage van deze dag toegezegd. Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM, De gedeputeerde had ook een waarde ring voor de aanpak van het gemeente bestuur om de toekomstige gebruikers gelegenheid te geven te laten inspreken. Ze vormden een klankbord voor op drachtgever, ontwerper en aannemer. Dit is een vorm van samenwerking die navolging verdient en als provincie zijn we daar ook zelf al mee bezig. Zo is de hoogte van de liggelden het belang rijkste punt van bespreking met sport vissers en watersporters. Dit is namelijk wel een vreugdevolle dag in Stavenisse, maar ik kijk ook met zorg naar de toe komst. De begroting voor de jachthaven in Colijnsplaat geeft al-een liggeld aan van vijftig gulden. Als het nog duurder wordt, vraag ik me af, of we die jacht haven dan nog wel moeten aanleggen, want voor wie gaan we dat dan nog doen, zo moeten we ons in alle ernst afvragen. Inrichting en exploitatie die nen op een zo sober mogelijke manier uitgevoerd te worden, zodat ieder van een jachthaven gebruik kan maken. Het gaat daarbij wel om gezamenlijk ge bruik van sportvissers en watersporters. De tijd is namelijk voorbij voor aparte accommodaties. We ttooeten er naartoe groeien pm elkaar in 1 haven te verdra gen", zo besloot gedeputeerde van Geesbergen. Hij was zich ervan bewust dat de haven Stavenisse niet de laatste activiteit van de gemeente Tholen was op het gebied van de watersport. "Er zijn nog andere kernen met mogelijkheden", wist de ge deputeerde. Namens het organisatiecomité riep dhr. E.J. Joppe de gasten een hartelijk wel kom toe. "Wij hebben gaarne inge speeld op de opening van de jachthaven, o.a. met een braderie, want dit is een belangrijke dag. Een haven is op zich al heel belangrijk voor een dorp, maar een jachthaven is helemaal een goed teken. Dank ook namens de middenstand, die er echt bij gebaat is dat er een jachtha ven komt. M'n waardering, want dit is een goede zaak voor een kleine kern", aldus dhr. Joppc. De journalist Cor van Heugten, die zich overal inzet voor de belangen van de sportvisserij, was ook vol lof voor het beleid van het gemeentebestuur. "De vorige burgemeester van Boeijen heeft er zijn schouders al onder gezet, maar de huidige burgemeester Baerends heeft enorme knopen doorgehakt. Bij deze doorzetter zitten de sportvissersbelan- gen veilig", zei dhr. van Heugten. Hij noemde het verder van belang, dat de gebruikers van de haven zich aan passen aan de stijl en de levensopvatting van de plaatselijke bevolking. Dhr. van Heugten was er bijzonder mee ingenomen dat zijn vriend Jean Spronk over de invalideboot in de sportvis jachthaven van Stavenisse kon beschik ken. Hij liet echter weten dat de huidige boot mogelijk als reddiftgsboot naar de Flauwers zou gaan om te proberen het huidige aantal van tien doden per jaar onder sportvissers, terug te brengen. Dhr. van Heugten hoopte verder met watersporters en natuurbeschermers tot een goed compromis te komen met het oog op nieuwe ontwikkelingen. Een goede belangenafweging en trailerhel lingen achtte hij een goede zaak. Dhr. van Heugten hoopte op een goede samenwerking met de havenmeester, hoewel hij meende dat hij het wel eens moeilijk heeft met de sportvissers. De Adjunct-directeur van de Grontmij, Ir. P.J. Kaldenbach, wees op de eerste sport-vis-jachthaven die in heel Neder land is aangelegd en vond dat een pluim op de hoed van b en w waard. Voor de Grontmij was het de tweede jathaven van deze burgemeester en de derde van dit jaar. Het is de kleinste, maar de fijn ste, want het is een sportvis-jachthaven, aldus Ir. Kaldenbach. Hij bracht z'n fe licitaties over aan de bevolking van Sta venisse, terwijl hij dhr. van Heugten spontaan driehonderd gulden schonk voor de reddingsboot ten behoeve van sportvissers. De laatste spreker was dhr. M. Boom sluiter namens Schuttevaer, die zoveel jaren gevochten had voor behoud van de haven. Hij noemde het begrijpelijk dat de beroepsvaart, die in het verleden zo veel voor Stavenisse heeft betekend, wat moest wijken. "Wij hopen nu onze plaats te behouden en hopelijk in de toekomst nog iets te verbeteren. Het re- su iaat is gunstig en daarom onze harte lijke gelukwensen met deze verbeterde sportvis-jachthaven. Wij hopen op een goede samenwerking met gemeentebe- •Niet met eb en vloed sollen 0 Spectaculaire opening sportvis sershaven Stavenisse 0 Admiraalzeilen in Krabbenkreek trok honderden kijkers 0 Tholenaar won eerste prijs Admi raal zeilen 0 Watersport berokkent aan milieu geen schade 0 Stavenisse kreeg ook braderie oppepper 0 Gedeputeerde van Geesbergen maakte er een Thools weekend van 0 Koninklijk goud voor scheidende Rabobank-directeur 0 Burgemeester Baerends....erelid van Schuttevaer-Stavenisse 0 Afscheid na 55 jaar koordirigent 0 Hoofdonderwijzer Koppejan gaat verhuizen 0 L.T.S.-geslaagden hebben allen werk 0 Sint Phitipsland een supermarkt 0 Nieuwe kampioen kleiduiven- schieten 0 Bouwvak-vakantie: Na regen komt zonneschijn Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's. stuur en sportvissers", aldus dhr. Boom sluiter, die met name Schuttevaer-se- cretaris B. van Oudenaarde nog be dankte voor het vele werk en welslagen van deze dag. Vanaf het Dorpshuis gingen de geno digden vervolgens achter de muziekver eniging Euterpe naar de haven. Gede puteerde van Geesbergen verrichtte de officiële openingshandeling door met zijn boot, waarop zich b en w van Tho len bevonden, een ballonnen-lint door te varen. De andere genodigden volgden met de invalideboot van dhr. van Heugten en de sportvisboot van haven meester C. Moerland. Na een kleine vaartocht buitengaats, kwam men terug voor de maaltijd in het Dorpshuis. Dankzij de fraaie weersomstandigheden waren vele belangstellenden getuige van de officiële opening van de sportvis jachthaven in Stavenisse. Advertentie IM Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1