THOLENDERWIJS pas 65 8Ü WERKGROEP BEJAARDEN- WERK INGESTELD Officiële publicaties 1 wie-waar-wat-hoe informatierubriek van de gemeente tholen r„) Donderdag 28 juni 1979 EENDRACHTBODE SCHOLENGIDS "VERDER LEREN IN ZEELAND NA MAVO EN LBO" PROGRAMMA CARILLONBESPELING ZATERDAG 30 JUNI te 1 ii' SPREEKUREN B. EN W. Spreekuur Woningstichting SUBSIDIE VOOR WARMTE-ISOLA- TIE VAN ANDERE GEBOUWEN DAN WONINGEN OVERDENKING Aan 's Heren zegen is 't al gelegen (Psalm 127) HERENKAPSALON MUNS BUITENVEST 36 ™Op ZOOM viSTlE 01640-40182 van ij t/m 2i juni. Donderdags de hele dag volgens afspraak. Ook permanent op afspraak. Al tweede wisselbeker dit jaar naar De Oesterschelp. Dieet-kookcursus 4 Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -4 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 In onze gemeente zijn er veel instanties en instellingen werkzaam ten behoeve van de bejaarden: bejaardentehuizen, bejaardenhulp, wijk verpleegkundigen, vrijwilligsters, warme maaltijdvoorziening, bejaar denbonden enzovoorts. Juist in een situatie waarin veel voor bejaarden wordt gedaan is het van groot belang, dat de werkzaamheden op elkaar worden afgestemd oftewel worden gekoördineerd. Dit afstemmen kan het beste geschie den door de instelling van een overkoepelend orgaan. De taken van een overkoepelend orgaan kunnen zijn: a. Het bieden van een mogelijkheid tot vast en regelmatig overleg tussen alle betrokkenen over de dienstverlening aan bejaarden. - Hoe kan men het werk op elkaar afstemmen? - Hoe kunnen taken worden verdeeld? - Op welke punten kan worden samengewerkt? b. Onderzoek naar de noodzakelijke of gewenste voorzieningen voor bejaarden in de gemeente. De instanties en instellingen, die werkzaajn zijn voor de bejaarden beschikken zelden over de mogelijkheden om buiten hun eigenlijke taken om aandacht en tijd te besteden aan de vraag of er aanvul lende voorzieningen of nieuwe voorzieningen nodig zijn. Een overkoepelend orgaan kan het tot zijn taak rekenen onderzoek hiernaar te doen. c. Instelling/uitvoering van nieuwe voorzieningen. Wanneer naar voren komt, dat een nieuwe of aanvullende voor ziening nodig of wenselijk is, zal een instantie zich moeten inzetten voor de totstandkoming en de blijvende uitvoering van die voor ziening. d. Overleg met de overheid. Een overkoepelend orgaan, waarbij alle bejaardenwerkinstanties zijn aangesloten biedt de mogelijkheid tot een goed en georgani seerd overleg met de overheid, in het bijzonder de gemeentelijke overheid. e. Invloed van de bejaarden zelf. Een vast overleg van alle bejaardenwerk-instanties biedt de moge lijkheid om de bejaarden zelf, voor wie al het werk wordt gedaan, meer invloed te laten hebben op het beleid bijvoorbeeld door deelname van de bejaardenbonden aan het overleg. Al deze punten waren voor de Thoolse gemeenteraad aanleiding om in maart jongstleden geld beschikbaar te stellen om na te gaan of er in de gemeente Tholen behoefte is aan gekoördineerd bejaardenwerk. Op 28 mei is er een informatie-avond gehouden in het dorpshuis 't Ouwe Raed'uus" te Poortvliet, waarbij alle instellingen in onze ge meente die op enigerlei wijze bij het bejaardenwerk zijn betrokken zijn uitgenodigd. Ruim 50 personen gavan aan deze uitnodiging gehoor. Op de informatie-avond werd besloten een werkgroep in te stellen die de komende tijd zal gaan onderzoeken of er in onze gemeente behoefte bestaat aan gekoördineerd bejaardenwerk De volgende personen hebben in de werkgroep zitting genomen: De heer J. Melse, Ten Ankerweg 110, Tholen, vertegenwoordiger kerk; Mevrouw L.T. Deurloo, Wal 31, Tholen, vertegenwoordigster bejaar den; De heer M P. Geuze, Burg. v. Oeverenstraat 9, Poortvliet, vertegen woordiger bejaarden; Mevrouw M. Hommel-Nuts, Patrijzenweg 3, Oud-Vosserrïeer verte genwoordigster bejaarden; Mevrouw J.H. Zwart, Bloemenlaan 170, Sint-Maartensdijk, verte genwoordigster stichting welzijnsorgaan; Mevrouw M. Boogaard-Bolier, Ring 54, Sint-Annaland, vertegen woordigster vrijwilligsters; Mevrouw P C de Jonge, Anjerstraat 8, Sint-Maartensdijk, vertegen woordigster wijkverpleging; Mevrouw G. Koole, Anjerstraat 1, Sint-Maartensdijk, vertegenwoor digster bejaardentehuizen; De heer J. de Bres, Jac van Beierenstraat 23, Sint-Maartensdijk, vertegenwoordiger gemeente Tholen Daarnaast zullen in de kommissie zitting hebben de heer A.J.M. Wil- lemsen, Prov. Opbouworgaan te Middelburg en de heer A G. v.d. Sande, afdeling sociale zaken/welzijn gemeente Tholen. De werk groep zal bijgestaan worden door een (professionele) funktionaris, die hiervoor nog moet worden aangetrokken. Wij houden u van de ont wikkelingen en de eventuele bereikte resultaten op de hoogte. De provinciale onderwijscommissie heeft recentelijk een boekwerkje uitgegeven getiteld: "Verder leren in Zeeland na mavo en lbo Het boekje is bestemd voor de leerlingen die na de mavo en het lbo een voortgezette opleiding willen aanpakken. Ook voor de ouders en ver zorgers van de leerlingen geeft het boekje waardevolle informatie. Naast de diverse opleidingsmogelijkheden wordt melding gemaakt van de studieduur en een groot aantal adressen. Het boekje is tot stand gekomen in samenwerking met schooldekanen en beroepskeuzeadviseurs. Het kan schriftelijk worden aangevraagd bij het bureau onderwijs van de provinciale griffie, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De kosten van het boekje zijn 1,25. 'ZVWWVWAVAVVAWAV.VAV Het beiaardprogramma op het stadhuiscarillon van Tholen voor a.s. zaterdag van 11.00 tot 1 2.00 uur luidt als volgt: 1Serenade van F. Schubert 2. Amerikaanse volksliederen: a. Clementine b. Home on the range c. Battle Hymn of the Republic 3. Arrangementen: a. Pizzicato Polka van J. Strausz b. Menuet van L. van Beethoven c. Menuet van W.A. Mozart 4. Liederen uit verschillende landen: a. Waltzing Mathilda (Australië) b. Yesterday (Engeland) c. In Holland staat een huis 5. Arrangementen: a. Jesu Joy of man's desiring b. Twee werken uit het Klavierbüchlein van Anna Magdalena Bach 6. Preludium III van M.v.d. Gheyn 7. Amerikaanse kinderliederen: a. Twinkle, twinkle little star b. Old Mac Donald c. Whistle while you work 8. Improvisatie Alle bewerkingen komen voor rekening van beiaardier Gerard de Waardt. Voorbereidingsbesluiten De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 29 juni 1979 voor een ieder ter sekretarie van de gemeente, Markt 1 -5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt de besluiten van de raad van de gemeente Tholen van 18 juni 1979, waarbij wordt ver klaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a. Bou Kooymanstraat te Oud-Vossemeer; b. Hogeweg te Sint-Maartensdijk. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemde besluiten behorende en als zodanig gewaarmerkte tekeningen. Sint-Maartensdijk, 28 juni 1979 De burgemeester, E. Baerends. Wie kan de PAS 65 krijgen? Alle bejaarde inwoners van Nederland, dat wil zeggen alle 65-plussers die in een Nederlands bevolkingsregister zijn opgenomen, en hun man of vrouw, als deze tenminste 60 jaar is. Waar haalt men de PAS 65? De enige instantie die de PAS 65 uitgeeft is de gemeente, afdeling bevolking, waar men is opgenomen in het bevolkingsregister. Voor het verkrijgen van de PAS 65 is een goedgelijkende pasfoto nodig. Men moet persoonlijk naar het gemeentehuis gaan, want de handtekening moet geplaatst worden. De PAS 65 hoeft niet meer vernieuwd te worden, hij blijft altijd geldig. De PAS 65 is op Tholen gratis. Welke faciliteiten en mogelijkheden biedt de PAS 65? Wat kun je ermee doen? De volgende voordelen gelden in het hele land: Openbaar vervoer per tram, bus of metro, ongeveer 50% korting, dus 'halfgeld' op enkele reis- en retourbiljetten - Voor stadsvervoer zijn met PAS 65-reductie uitsluitend meerrittenkaarten verkrijgbaar, die in de grotere steden alleen bij de voorverkoopadressen te koop zijn; op stadsvervoer-plaatsbewijzen die in bus/tram gekocht worden, geeft PAS 65 geen korting. Als iemand een enkele keer in een bepaalde stad reist, kan hij/zij beter gebruik maken van de Nationale 4-rittenkaart PAS 65, verkrijgbaar op de stations van de Ned. Spoorwegen en geldig op alle openbaar stadsvervoer in het hele land. Stichting Openbaar Kunstbezit (Ruysdaelstraat 96 te Amsterdam - 1008) geeft reductie aan PAS 65-houders. De meeste openbare bi bliotheken hebben een speciale lidmaatschapsprijs. De rijksmusea en veel particuliere musea geven korting op de toegangsprijs. Bij bios coopbezoek op bepaalde dagen/tijden krijgen 65-plussers toegang tegen gereduceerde prijs. Veel leraren in stijl- en volksdansen kennen een bejaardentarief. De Ned. Bond van Correspondentieschakers heeft voor Pashouders een gereduceerde lidmaatschapsprijs. Vormings centra en Volkshogescholen geven bij bepaalde activiteiten/cursus sen korting. Op vertoon van de PAS 65 kan men bij de Grenswissel kantoren geld wisselen zonder provisiekosten te betalen Veel instellingen erkennen de PAS 65 als legitimatiebewijs bijvoor beeld de PTT en de banken in Nederland (uitgezonderd wanneer een door die instelling uitgegeven documentatiebewijs vereist is zoals gi ropas of bankbetaalpas). Naast deze landelijke faciliteiten zijn er nog veel meer regionale en plaatselijke, die door de gemeenten of door particulieren aan de Pas houders geboden worden Bijvoorbeeld bij toneel, muziek, sport, hobby, vakantiehuisjes, hengelsport, taxivervoer, discotheek en ar totheek, dierentuin, rondvaarten, schaken, bridgen enz. Deze moge lijkheden verschillen van plaats tot plaats. Voor uw woonplaats kunt u informeren op het gemeentehuis. De "UIT MET PAS 65"-krant verschijnt om de twee maanden Zij geeft toeristische en recreatieve tips voor PAS 65-houders. De krant is gratis verkrijgbaar bij de ANWB- en VVV-kantoren en het gemeente huis. De tweemaandelijkse uitgave NIEUWS PAS 65 geeft voorlichting, nieuws en achtergrondinformatie omtrent de PAS 65. Op deze uitgave kan men zich niet abonneren. In de leeszaal van de openbare biblio theken en in veel dienstencentra voor bejaarden ligt dit blad voor een ieder ter inzage. De folder KORTINGEN IN HET BUITENLAND - verkrijgbaar op dezelf de plaatsen als dit informatieblad - licht in over mogelijkheden die buiten Nederland aan ouderen worden geboden Als u een korting verwacht, is het raadzaam om altijd eerst uw PAS 65 te tonen en daarna pas een deelname/toegangskaart te vragen. Zowel burgemeester Baerends als wethouder Moerland houden a.s maandag van 1 1.00 tot 12 00 uur spreekuur in het gemeentehuis. Wethouder Versluijs houdt zijn spreekuur van 1 5 30 tot 16.30 uur Wilt u echter op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het ge meentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen"' houdt a.s. maandag spreekuur in het gemeentehuis van 11.00 tot 1 2.00 uur voor aan vragen om woonruimte. Vorige week hebben wij u in deze rubriek geïnformeerd over de sub sidiemogelijkheden voor warmte-isolatie van bestaande woningen. Deze week bepalen we ons tot de subsidiemogelijkheden van andere gebouwen dan woningen. Waarom subsidie? In 1 975 is een subsidieregeling in het leven geroepen voor beperking van energieverbruik van andere gebouwen dan woningen De regeling is sinds 7 februari 1979 onder meer van toepassing op scholen, bepaalde zwembaden, verenigingsgebouwen, gebouwen van kerke lijke instellingen en van lagere overheden die gebouwd zijn voor 1 mei 1975. De regeling is niet langer van toepassing op gebouwen die naar het oordeel van de ministers: - voor de uitoefening van een beroep of bedrijf in gebruik zijn, of - door de eigenaar bedrijfsmatig aan derden ter beschikking zijn ge steld. Hiermee worden bedoeld bedrijfsgebouwen, zoals kantoorgebouwen, loodsen, opslagruimten, werkplaatsen en gebouwen in de land- en tuinbouwsektor, bijvoorbeeld kassen. Een energietoeslag voor bedrijfsgebouwen zal worden opgenomen in het ontwerp fweede fase van de Wet op de Investeringsrekening, die waarschijnlijk nog dit jaar bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. De subsidieregeling voor warmte-isolatie van gebouwen (of gedeelten daarvan) heeft betrekking op: 1Verbetering van de warmte-isolatie van wanden, vloeren, ramen en daken; 2. Wijzigingen van of toevoegingen aan installaties die in rechtstreeks verband staan tot het gebruik van het gebouw, zoals installaties voor verwarming en ventilatie. De te treffen voorzieningen moeten het energiegebruik beperken en de werkgelegenheid bevorderen. Voorbeelden: Er kan bijvoorbeeld subsidie worden verkregen voor het: 1- aanbrengen van fabrieksmatig vervaardigde dubbele beglazing; - aanbrengen van voorzetramen; - vullen van spouwmuren; - isoleren van daken en buitenwanden; 2. - toepassen van thermostatische radiatorventielen; - verbeteren van de regelinstallatie (groepsregeling, weersafhan kelijke regeling e.d.) - toepassen van tijdafhankelijke regelingen (schakelklok) - treffen van maatregelen, waardoor warmte wordt teruggewon nen. De regeling laat ruimte voor andere energiebesparende veranderingen aan installaties. Voor wie? Als regel krijgt de eigenaar van het gebouw subsidie. Als de voorzie ningen voor rekening van de gebruiker komen, kan deze de subsidie krijgen. Echter alleen, indien hij is gerechtigd de voorzieningen te treffen en die voorzieningen na zijn vertrek niet worden verwijderd of buiten gebruik worden gesteld. Hoeveel? - Voorzieningen tot verbetering van de warmte-isolatie van gebouwen worden gesubsidieerd met twee negende deel van de kosten. - Voorzieningen aan installaties worden van geval tot geval beoordeeld en gesubsidieerd met ten hoogste twee negende deel van de kosten. Geen bijdrage wordt verstrekt als de totale kosten minder zijn dan 3.000,- Hoe aan te vragen? Een subsidie-aanvraag moet worden ingediend bij het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Directie Bouwnijverheid, Van Alkemadelaan 85, Den Haag. Op dat adres zijn ook de aanvraag formulieren verkrijgbaar. Indien de totale kosten van de energiebesparende maatregelen minder zijn dan 50.000,— (incl. B.T.W;) en alleen bouwkundige isolatie verbeteringen inhouden, moet een subsidieaanvraag zijn vergezeld van: - een omschrijving van de voorzieningen met tekeningen; - een specificatie van de geraamde kosten; - een opgave van functie en gebruik van het gebouw Zijn de kosten.meer dan 50.Q00,— dan moet de aanvraag een kostensplitsing in bouwtechnische en installatie-technische maatre gelen bevatten en ook een gemotiveerde schatting van de te ver wachten energiebesparing. Andere voorwaarden Aan het verlenen van subsidie kunnen nadere voorwaarden worden gesteld. Met het treffen van de voorzieningen kan worden begonnen, nadat er subsidie is toegekend en nadat het ministerie op de hoogte is gebracht van de begindatum van de werkzaamheden Uitbetaling van de bijdrage volgt, nadat de eigenaar - onder opgave van de gemaakte kosten en inzending van de fakturen - aan het mi nisterie heeft medegedeeld, dat de werkzaamhen zijn voltooid. De werkzaamheden moeten worden uitgevoerd door een in het Han delsregister ingeschreven onderneming. Spouwmuren mogen alleen worden gevuld door een ondernemer, die voorkomt op een door het ministerie opgestelde lijst. Nadere informatie Nadere telefonische informatie kunt u verkrijgen bij de genoemde Directie Bouwnijverheid, telefoon 070-264201toestel 221 8. Dit zijn de woorden, die het opschrift vormen van Psalm 127. Maar we vinden ze niet alleen déér, we vinden zo soms ook met sierlijke krulletters op een boerderij, of we zien ze op de palen, links en rechts van een oprijlaan. Het zijn woorden, die we misschien glimla chend lezen, zo van....ja, ja, mooi ge zegd, maar je moet er toch maar voor werken, voor die "zegen" van de Here. Het zijn woorden, die we misschien ou derwets vinden. Vroegerzo redeneren wé...ja tóen hing alles van de zegen van de Here God af. Er was toen nog geen kunstmest voor het land; er waren nau welijks machines; er was grote armoe de....maar, dat is in onze tijd gelukkig anders. Wij mensen hebben de zaken veel steviger in handen. Het zijn mis schien woorden, die ons ergeren. Wij kunnen immers onze eigen boontjes wel doppen; wij mensen van 1979, wij zijn mondige mensen en wij zijn tot onvoor stelbare dingen in staat, kijk maar naar de welvaart, die er is....kijk maar naar dq vrije tijd, waarover de meeste mensen beschikken....kijk maar naar de moge lijkheden, die er zijn om werkelijk ge lukkig te worden. Daar heb je de zegen van de Here God toch niet voor nodig. Met'een gezond verstand kom je verder! Toch blijft de boodschap van Psalm 127 klinken en die boodschap is een bood- sch cp van God. Die boodschap is dós de moeite waard, want God heeft het allerbeste met ons vóór en niemand dan God weet wat het beste voor ons is. Als we dus écht geluk zoeken, geluk, dat het langer uithoudt dan ons mensen leven hier op aarde, dan moeten we de moeite nemen om te luisteren naar die boodschap van Ps. 127; als we echt leven willen ontvangen, dan moeten we dat Woord van God tot ons dóór laten dringen. En dat Woord luidt: TEVER GEEFS zwoegen de bouwliedenTE VERGEEFS waakt de wachter....TE VERGEEFS staat u vroeg op ALS uw leven een leven zonder God is! En hier door laat de Bijbel duidelijk zien, dat het leven zonder God toekomstloos, zinloos, doelloos en hopeloos is, ja het is alsof de Prediker roept: Ijdelheid der ijdelheden, 't is niets anders dan ijdelheid als God een vreemde voor je is. Het leven zonder Hem loopt uit op de eeuwige verloren heid. MAAR....juist daarom roept Psalm 127 ons allen óp om ons te bekeren tot God en om ons hart en leven in de handen van God te leggen....juist déürom roept Psalm 127 ons allen óp om ons volledig toe te vertrouwen aan Gods vaderlijke zorg. God wil niets liever, dan dat wij de weg ten leven gaan, de weg, die Jezus Christus zo duidelijk gewezen heeft ja, de weg, die Hijzelf IS. God wil ALLE mensen behouden en tot de kennis der waarheid brengen en daarom roept Hij u en mij toe: Leg je handen in de Mijne en geef je over aan Mijn zegenende Ge nade. En alleen zó...vertrouwend op het ver zoenend lijden en sterven van Gods Zoon....in gehoorzaamheid aan de Vader door het leven trekkend...komen mensenkinderen tot hun recht, worden mensenkinderen toteen zegen, krijgt het leven kleur en inhoud, wordt de blijd schap geboren. Alleen God kan u en mij léven geven en alleen God kan u en mij staande houden in de stormen van de aanvechtingen en verleidingen; alleen door Zijn hulp en zegen blijven we léven in de koude kille winter van de wereld om ons heen. Alleen als de Here God óns door Zijn zegenende nabijheid vasthoudt komt er iets van ons leven te recht. Moeiten, zorgen, angsten, schulden, pij nen, dood en verlorenheid worden overwonnen door Gods kracht in Chris tus Jezus voor een ieder, die zijn lege handen ophoudt om van God genade en kracht te ontvangen. En dan is het leven de moeite waard! Kent u deze zegenende handen? Kent u het levenschenkende Woord van God? Al is eng ook de poort, zie, tóch draagt zij een woord, geschreven in letters van goud. En de moede, die 't leest, hoort, verkwikt naar de Geest, een woord van gena en behoud. Komt, o zondaars, met spoed in het spoor door het bloed van Jezus voor allen gebaand, 't Is nu tijd van gena en zo spoedig te spa. Komt. komt, nu de Heer u vermaant. Ds. J.J. Roodsant, St. Maartensdijk Advertentie IM* Vrijdag 22 juni is voor de tweede maal een schoolvoetbaltournooi gespeeld tussen gemeentelijke mavo en de lhno "De Oesterschelp" in Tholen. Vorig schooljaar viel dit gebeuren letterlijk en figuurlijk in het water. Ditmaal trof men echter een mooie middag om te voet ballen. De beker die in 1977 werd vero verd door de mavo lonkte al sinds vorig jaar naar De Oesterschelp girls. Dit jaar zorgden zij er voor dat deze door beide scholen begeerde trofee definitief naar De Oesterschelp kon komen. Al de tweede wisselbeker trouwens in dit schooljaar voor de lhno, want ook het schoolkorfbaltournooi is in contacten met de l.t.s. gewonnnen. Proficiat met deze sportieve prestatie. De volledige uitslag van het schoolvoet- baltuornooi was: lhno 1 - lhno 2: 6-0, mavo 1 - mavo 2: 9-2, lhno 2 - mavo 2: 0-0, lhno 1 - mavo 1: 2-9, lhno 2 - mavo 1: 2-0, lhno 1 - mavo 2: 0-0. De Diabetes Vereniging Nedertand afd. Tholen/ St. Philipsland organiseert, bij voldoende deelname, in de maand sep tember een dieet/kook-cursus in de huishoudschool te Tholen. Deze cursus is toegankelijk voor alle le den van het Groene Kruis, en wordt ge leid door een diëtiste. De kosten bedra gen 5,— per avond, en de cursus duurt in totaal 4 avonden. Aanmelden is mo gelijk tot 1 augustus a.s. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij: Mevr. N. van Gorsel-Brok W. Churchillstraat 15 St. "Maartensdijk tel. 01666-2258. Hielkje Geugies dacht er echter heel anders over dan haar echtgenoot, toen Giep het onderwerp Josje-en-haar-toekomstige-man nog eens a raneed. "Josje doet een uitstekend huwelijk en ik gun het haar van harte. Bernard Voois is welgesteld. Het oude notarishuis laat hij mo menteel helemaal verbouwen, zodat het straks van binnen uiterst mo dern ingericht zal zijn. Bovendien is Josje dol op kinderen, dat weetje, dus Bernards kinderen zullen een prima tweede moeder aan haar krijgen." "Jawel, vrouw, maar die Voois is minstens een jaar of vijftien ouder dan onze Jos!" weerlegde hij. "Alsjeblieft, Giep," antwoordde zijn vrouw op ongeduldige toon, "dat speelt op die leeftjd immers nauwe lijks nog een rol! Ben is twee en vijftig, terwijl Jos bijna zes en dertig is. We zullen wel officieel uitgenodigd worden om het huwelijk bij te wonen, dus houdt die dag in elk geval vrij. Ze trouwen twee en twintig augustus en gaan dan gelijk een maand met ak tie, maar an waar ze de wittebroodsweken zullen doorbrengen blijft een geheim." Ze lachte. Hij knikte begrijpend. "Wel, dat weten we dan, he? Laten- we niet vergeten Josje een behoorlijk huwelijkscadeau te geven. Ze is tenslotte lange tijd bij ons in dienst geweest." "CLdat is al in orde. Ik heb een snoer parels voor haar gekocht. Dat was altijd een wensdroom van haar, die dan op haar trouwdag in vervulling zal gaan;." "Wel, wel, en dat allemaal buiten mij om...Het is maar goed, dat ik nog mijn zaak heb. anders zou ik me helemaal overbodig voelen naast zo'n voortva rende vrouw als jij bent." "Jij hebt al genoeg aan je hoofd, dus heb ik dat maar in orde gemaakt. Inplaats van me er dankbaar voor te zijn, maak je stekelige opmerkingen...." "O, ik ben al weg! Neem me alsjeblieft niet kwalijk..." Giep zat hoe langer hoe vaker 's avonds in het privékantoor van de showhal. Want er waren meer dingen, die hem verontrustten. De gemeente had een stuk bos achter de villa en de berghal gekapt en er een weg geprojecteerd, want aan de andere kant van de weg zouden woningen gebouwd worden. Een feit, dat hem helemaal niet aanstond. Toen het uitbreidingsplan in eerste instantie door de raadsleden was bestudeerd en ter inzage lag in het gemeentehuis, was hij erheen ge gaan en had het rustig bekeken en gelezen. En daarna zijn bezwaren ingediend. Daardoor was de uitvoering van het plan vertraagd, maar veel had het hem niet gegeven omdat Gedeputeerde Staten zijn be zwaren ongegrond had geacht, zodat de gemeente aan de slag kon gaan. Als tegenzet had Giep een hoge, stevige afrastering laten bouwen tussen de weg, die men aanlegde en zijn terrein. Weliswaar met een hek er in, maar dat hield hij op slot, zodat in ieder geval niemand van die kant afzijn grondgebied zou kunnen betreden. Ongetwijfeld zou nu de waarde van zijn grond en opstallen omlaag gaan, zodra weg en wo ningen gereed zouden zijn. Want al zouden er uitsluitend koopwonin gen worden gebouwd, het werden er twee ouder één kap, dus veel bijzonders zou het in zijn ogen niet zijn. In 1964 waren de huizen, die er ondanks Gieps pessimisme vrij be hoorlijk uitzagen, klaar. Al vrij spoedig waren de meeste verkocht en zag Giep, als hij zo aan de achterkant van de showhal rondliep, dat ze geleidelijk aan bewoond werden. Ook de veertienjarige Rinske was nieuwsgierig geworden. Zij was na de lagere school naar de huishoudschool gegaan, 's Middags liep ze wel eens rond op het grote terrein tot aan de hoge heining, waarvoor ze dan stond te kijken naar de nieuwe "buren". En zo gebeurde het, dat op zo'n middag een lange jongen naar de andere kant van het hek kwam en zei: "Dag"! Draag jij al een beha?" Rinske keek de jongen, die meer dan eèn hoofd langer was dan zij, zo v rfcaasd aan, dat ze niet wist wat er op te antwoorden. Ze zag zijn blik naar haar borst verglijden; instincmatig legde ze er haar handen be schermend voor. "O", zei hij, zonder haar antwoord af te wachten, "je hebt er één aan, he? Mag ik 'm eens zien, ja?" Geschrokken en nu ook bang deinsde ze een paar stappen achteruit. En nog altijd kon ze geen woord over haar lippen krijgen. Maar de jongen was blijkbaar niet in 't minst geïmponeerd. Hij vervolgede: "Ik spaar beha's, begrijp je? Als jij er een draagt, die ik nog niet heb, kunnen we dan ruilen? Ik heh heel wat dubbele hoor. Hele mooie. En schoon. Ja?" Eindelijk onttrok het meisje zich aan haar apathie. Ze uitte een gilletje en rende in één stuk terug naar huis. Waar ze in hevige opwinding haar vreemde avontuur aan moeder en Tonnie vertelde. Beide vrouwen keken haar ongelovig aan en toen Rinske hun blikken zag, wees ze naar de nieuwe weg en huizen "Daar! Echt waar! Zo'n lang jong. Moetje wat? Hij wilde m'n beha zien..!" Tonnie, met een behoorlijk gevoel voor humor, proestte het uit. "Wat is dat dan voor een idioot? Die heeft je behoorlijk voor de gek gehouden, zus, want wie spaart er nu beha's? Postzegels spaar je, enne muntenen suikerzakjes, maar beha's..." Opnieuw schoot ze in een lach. Hielkje daarentegen vond het helemaal geen grap. "Is dat een van de nieuwe bewoners aan de achterkant? Dan moet het toch niet erger worden. Weetje, in welk huis hij woont? Ja? Kun je het aanwijzen? Ga dan maar eens mee..." De volgende dag had Hielkje Geugies een onderhoud met mevrouw van Zalinger, wonende aan de nieuwe Terhorstlaan nummer acht. En tijdens dit onderhoud verontschuldigde de nieuwe inwoonster zich voor het gedrag van haar zoon. "Jan is acht en twintig; hij heeft op twaalfjarige leeftijd een ongeluk gehad, waardoor zijn hersenen iets zijn beschadigd. Zijn verstand is zo ongeveer op die leeftijd stil blijven staan. Hij is overigens volstrekt ongevaarlijk, mevrouw. Want hij raakt niemand aan, echt niet. Dat is nog nooit gebeurd. We houden hem zoveel mogelijk op ons erf, maar ja....je kunt zo'n grote knul niet v atbinden, he? Het enige wat hem intrigeert, zijn beha's. Wij hebben al verschillende pogingen aangewend hem er vanaf te brengen, maar dan wordt hij vreselijk kwaad en is dan dagen daarna van de kaart. Dokters zijn er aan te pas gekomen, maar men adviseerde ons: laat hem dat genoegen. Af en toe koop ik enkele goedkope beha's en dan is hij al lang blij. In onze vorige woonplaats deed hij het ook. Alle buren wisten ervan en gaven hem wel eens oude beha's. Ik weet wel, dat het gek klinkt en het is inderdaad iets uitzonderlijks. We zijn met hem naar een psychiater geweest en deze man zag er hoegenaamd geen bezwaren in. Dus daarom zullen we hem dit éne pleziertje dan niet gunnen?" Hielkje Geugies vond het nog altijd eigenaardig, maar ze had nu tevens vernomen, dat de familie van Zalinger bij de kerk hoorde en herin nerde zich vaag hun namen in de kerkbode gelezen te hebben. Ze vroeg nu: "Wat doet uw man voor werk. mevrouw?" "Mijn man is de nieuwe stationschef hier in het dorp, mevrouw." Er klonk enige trots in haar stem. "We hadden een spoorwoning kunnen krijgen, die vlak naast het station staat, weet u wel? Maar die is zo ouderwets; we hadden geld gespaard, zodafewe besloten dit huis te kopen. Onze andere kinderen vinden het allemaal prachtig hier en voor Jan is het ook beter."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5