Thoolse Dagen goede presentatie naar binnen en naar buiten (D Minister Pais geeft Tholen toch 't volle pond voor experiment funderend onderwijs bouman potter BROEKHEH HG lu jr voortbestaan kanaalschap de Eendracht aan zijden draad. Koninklijk goud voormej a.p. Slager De Schelde De Schelde ook voor vloer- en dakplaten KLUIMDERT-TOURS Donderdag 28 juni 1979 35e jaargang no. 0 83 Burgemeester E. Baerends op zonovergoten Pluimpot-terrein: Zeskamp jeugd. E. VAN TUYN TANDARTS Bejaarden Clown en modeshow De kastelein. Nieuwe predikant in St. Maartensdijk Extra werk voor 8 ¥2 onderwijskrachten Minister Pais van Onderwijs is alsnog bezweken voor de vast houdendheid van de Thoolse wethouder van Onderwijs J. Versluijs om de toegezegde 700.000 gulden beschikbaar te stel len voor het experiment funderend onderwijs. Met het ge meentebestuur waren ook de onderwijzers en schoolbesturen bijzonder ingenomen met dat bericht. Doorgaan van dit expe riment betekent dat er op Tholen 8 Vi extra onderwijsgevenden fulltime werk kunnen vinden. Ongenoegen Molenstraat Poortvliet Klundert - Tours organiseert wederom vanaf maandag 20 t/m vrijdag 24 augustus "5 daagse reis naar het ZWARTE WOUD". Prijs 360,— per persoon. Volledige verzorging vanaf scheidsdiner laatste dag, buskosten Opgeven gaarne vóór 20 juli a.s. Hierbij zit inbegrepen: lunch le dag t/m af- en verzekering. Toezegging Drie jaar Taakverlichting Iid\ereniging Goud-en Zilversmeden 77 Na afwijzing jachthavenplan door Flipland DEZE WEEK Werkgroep Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12,00 per halfjaar, per post 15,00, losse nummers 0,60 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G. Heijboer "De 23ste Thoolse Dagen zijn meer dan een begrip: het is een presentatie van Tholen naar binnen en naar buiten. Nog te vaak is Tholen een aanhangsel, zodat het een goede zaak is om te tonen dat we een stukje Zeeland zijn met pit erin". Burgemeester E. Baerends zei dat zaterdagmiddag in Scherpenisse bij de officiële opening van zijn eerste Thoolse Dagen. Hij hoopte met vreugde de tolk van allen te zijn om bijzonder veel waardering te uiten voor het stichtingsbestuur dat weer een geweldig gevarieerd programma bracht. Uniek was wel, dat de Thoolse Dagen vier dagen volop zon hadden. Het weer werkte van woensdag tot en met zater dagavond prima mee aan het welslagen van de verschillende programma-on derdelen, die totaal bijna 3500 bezoe kers trokken. Zaterdagmiddag eisten drie evenemen ten de aandacht van de 1500 bezoekers op: de zeskamp, de clown en de mode show in de grote tent en het concours hippique met de hackney show. Oud- Vossemeer's muziekvereniging kondig de de festiviteiten met een muzikale rondgang over het Pluimpot-terrein aan. Burgemeester Baerends zei blij te zijn dat de gemeente Tholen zo duidelijk naar voren gebracht werd als een stukje Zeeland dat er zijn mag. Ook was hij ingenomen met de gezonde rivaliteit tussen de dorpen onderling. Zowel bij de middenstand als in het sport en spel van de zeskamp. Het elkaar ontmoeten en bekampen is een goede basis voor een hechte gemeenschap en een verbroede ring van de dorpen onderling' aldus de Thoolse burgemeester. Voorzitter Kos ten dankte voor de waarderende woor den en hoopte met plezierige Thoolse Dagen een goede bijdrage te leveren aan de presentatie van Tholen naar buiten. Woensdagmiddag beet de lagere schooljeugd het spits af met een zes kamp op het Pluimpotterrein o.l.v. dhr. W. Geelhoed. Aangezien een dag tevo ren pas de uitgestelde schooldag voor lichamelijke opvoeding was gehouden, was het voor de jongens en meisjes wel een druk sportprogramma. Er waren maar vijf scholen aanwezig, maar het enthousiasme was er niet minder om, toen speaker Laban Hage omstreeks halfzes de prijzen bekend maakte. De Rieburch St. Maartensdijk was eerste met 49 punten voor de Schalm Stave- nisse met 36 p, TerTolne Tholen met 34, de Regenboog Tholen met 28 en de St. Anthoniusschool Oud-Vossemeer met 27 punten. Er waren elf spel-onderdelen waaronder touwtrekken, skilopen, enz. Ook de middenstand van Scherpenisse was vanaf woensdagmiddag in de grote tent present met aantrekkelijke stands van woninginrichting, damesconfectie, radio en t.v., fietsen, orgels en bankin formatie, terwijl bakker Wessels ervoor zorgde dat ook de inwendige mens aan bod kwam. De bingo-avond met muziek van discotheek Scarpenesse werd woensdag eigenlijk de enige flop van de vier Thoolse Dagen gezien de geringe Steeds meer mensen ontdekken dat De Schelde in Bergen op Zoom het goede adres is voor vloer- en dakplaten. Direkt uit voorraad leverbaar èn... interessante prijzen bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Advertentie 1M zal op maandag 2 en dinsdag 3 juli afwezig zijn. Eventuele pijnklach- ten mogen naar het spreekuur te Tholen en Sint-Maartensdijk, op andere tijden bellen 01645-2388. belangstelling: sen. hoogstens vijftig men- Donderdagmiddag was het weer wel gezellig in de grote tent, waar 200 be jaarden genoten van zang, dans en voordracht. Alleen de bewoners van Ten Anker lieten het afweten, want die von den het te warm om de reis naar Scher penisse te wagen. Er was volksdansen van een groepje bejaarden o.l.v. mevr. DeBaat, muziek en zang van het kwartet Thoolse Dagen (mevr. Bax accordeon, Bea van Stee en Ria Kleppe zang en Laban Hage drums), een eenakter en 't Lendeschot van dhr. J.N. Noom. De talentenjacht was donderdagavond met 325 bezoekers ook een succes, (zie het verslag elders in dit nummer). Vrij dag boekte de fokveedag maar liefst 500 bezoekers, want naast de rundvee-, schapen en koudbloed paardenkeuring was er ook nog een demonstratie scha penscheren door dhr. Poot, ringsteken en trekkertrekwedstrijden. Dat alles on der prima weersomstandigheden, 's Avonds liet de aangekondigde groep Familee het afweten omdat men elders optrad, maar dhr. J.v.d. Heuvel, die het amusementsgedeelte van de Thoolse Dagen steeds voor z'n rekening neemt, had nog een andere groep die de nodige decibellen produceerde en 350 bezoe kers trok. Zaterdagmiddag was er bijna een beetje teveel van het goede voor de 1500 be langstellenden. De kinderen wilden in de grote tent zijn, waar de clown Gray optrad met zijn show 'lachen is troef. Ook het concours hippique was echter mooi met ter afwisseling de hackney demonstraties. Ten derde was er de zes kamp, waar St. Annaland o.l.v. W. van Vossen de wisselbeker verspeelde aan de ploeg van Scherpenisse o.l.v. J. Verker- ke. In het laatste nummer, touwtrekken, kwamen de beide rivalen in de finale tegen elkaar uit. Scherpenisse had toen al een voorsprong, zodat St. Annaland wel moest winnen. De groen-witte licht gewichten moesten zich echter gewon nen geven aan de in zwarte shirts gesto ken zwaargewichten van Scherpenisse. Intussen beleefden de kinderen veel plezier met de goocheltrucs en meezin gers van clown Gray. Na dit jeugdpro gramma namen de topmannequins van Boddiesjop Lilian uit Tholen het po dium in gebruik met een wervelende show van zomermode voor de jonge vrouw. Er zat minstens net zoveel be weging in als in de hackneys, zo consta teerden de bezoekers die na het con cours hippique in de grote tent nog een glimp badmode opvingen. De manne lijke belangstelling was minstens zo groot als die van vrouwen voor deze aantrekkelijke modeshow, waarbij Zaterdagmiddag was er van alles te be leven op het Pluimpot-terrein te Scher penisse, maar de kinderen kozen on danks het zonnetje toch voor het bin- nenprogramma in de grote tent, waar clown Gray ze liet schateren en zingen. mevr. Vanweesenbeeck als lady speaker optrad. De finale in de grote tent trok zaterdag avond 550 bezoekers, die muzikaal wer den getracteerd door het trio Los Ran- cheros en het Combo '67, dat met een songfestival op basis van 'Ik ben met Catootje naar de botermarkt..' veel suc ces oogstte. Daan Schot uit St. Maar tensdijk werd als kastelein de winnaar van dit festival dankzij de hoge waarde ring van het publiek. De hoofdprijs van de verloting, een geheel verzorgde weekend-busreis voor twee personen naar het Sauerland, aangeboden door de Rabobanken, werd gewonnen door de fam. Taalman, Grindweg, Tholen. Daarmee waren de 23ste Thoolse Dagen ten einde. Na vier dagen stralend weer kwam de regen, maar dat was pas zon dag. Een spectaculair onderdeel van het vrij dagmiddag-programma van de Thoolse Dagen vormde de trekker-trekwedstrijd. die voor het eerst op Tholen werd ge houden. Deze uit Canada overgewaaide 'sport' trok niet alleen tractoren. Ook de koudbloeden van de stallen Brooijmans voerden een show op, waarbij ze tot 38 meter kwamen. Advertentie IM Ds. J.G. van Loon uit het Gelderse Aalst, die bedankte voor Poortvliet, komt woensdag 29 augustus naar de Hervormde Gemeente St. Maartensdijk. Zaterdag nam hij het beroep van de kerkeraad aan. Ds. van Loon, geboren op Walcheren, is 32 jaar. Hij is getrouwd en heeft drie kinderen: meisjes van 4 en 3 en 3 maanden. Sinds augustus 1972 dient hij zijn eerste gemeente Aalst, waar hij donderdag 16 augustus afscheid neemt. Voor Hervormd St. Maartens dijk, dat vorige week woensdag kennis kon maken met ds. van Loon, is de va- caturetijd zeer kort. Op Hemelvaartsdag 24 mei nam ds. J. Blom afscheid, zodat de herderloze periode en het consulent schap van ds. j.D.J. Budding uit Scher penisse maar kort duurt. In de laatste raadsvergadering moest wethouder Versluijs nog sombere gelui den laten horen omdat het Ministerie maar 560.000 gulden wilde geven in plaats van zeven ton. De dertien verte genwoordigers in de werkgroep funde rend onderwijs die de 34 deelnemende Thoolse scholen vertegenwoordigen vonden die zeven t jbcslist nodig om met het experiment-te kunnen beginnen. Wanneer de minister bij 560.000 gulden zou blijven, zag men het experiment niet zitten. Na de raadsvergadering van maandag i ING INRICH riNG il Advertentie IM, Voor verdere inlichtingen: John. F. Kennedystraat 17, Oud-Vossemeer, Tel. 01667-305 Advertentie IM 18 juni kreeg wethouder Versluijs woensdagmorgen 20 juni een negatief antwoord van een van de directe advi seurs van minister Pais: het bleef 560.000 gulden. Dhr. Versluijs maakte zijn ongenoegen kenbaar over die af wijzing, want in oktober vorig jaar was toch zwart op wit door het ministerie toegezegd dat de zeven ton beschikbaar gesteld zou worden. Bovendien was er reeds veel tijd en geld in de voorberei dingen gestoken en dat zou allemaal voor niets zijn wanneer het benodigde geld er niet zou komen. Wethouder Versluijs hield de adviseur van minister Pais de consequentie van het niet be schikbaar stellen van de zeven ton voor: de Thoolse onderwijswereld zou niet aan het experiment beginnen. Hij ver zocht het ministerie met klem de zaak opnieuw te bekijken. Vrijdag 22 juni kwam het verlossende telefoontje uit Den Haag: de aanvulling van 140.000 gulden was accoord. Volop vreugde dus op het Thoolse gemeente huis dat de vasthoudendheid was be loond. Volgens dhr. Versluijs had mi nister Pais de beslissing persoonlijk ge nomen. Dat die positief was uitgevallen had Tholen te danken aan de toezegging die het Ministerie vorig jaar oktober had gedaan, zo was de indruk van dhr. Ver sluijs. Er doen totaal drie gemeenten in Ne derland mee aan het experiment: Nij megen met een combinatie van scholen, de Geert Groote school te Amsterdam en Tholen. In Amsterdam en Nijmegen is men al bezig, maar in Tholen ging het om 34 scholen, waardoor de besluitvor ming tot het meedoen langer duurde. In januari vond de definitieve aanmelding plaats van de gehele Thoolse onderwijs wereld. De toezegging voor zeven ton is er voor driejaar, maar het experiment Funde rend Onderwijs -loopt zes jaar. Die tijd acht men nodig om de betere aansluiting van het Lager bij het Voortgezet On derwijs te kunnen onderzoeken. Tholen heeft echter op papier 3 x 7 of 2.1 mil- joen gulden en voor de laatste drie jaar ziet men voorlopig wel verder. Er kan dan hoogstens van een inkrimping sprake zijn bij het extra personeel, het extra materiaal en de extra begeleiding van het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland. Voor de komende driejaar kunnen ech ter 8 '/2 fulltime onderwijskrachten extra aan het werk dankzij het experiment. Voor het experiment krijgen de kleuter scholen (Openbaar en Bijzonder) totaal 13 schoolvrije tijden, wat neerkomt op 1 '/5 vrouw. Het Lager en Buitengewoon Lager Onderwijs 36 schoolvrije tijden of 4 onderwijzers. Het Voortgezet Onder wijs 91 taakeenheden per week, wat be tekent 3 extra leraren of leraressen. Momenteel werken er in het Lager On derwijs al parttime krachten wegens de taakverlichting van de schoolhoofden. Het hoofd heeft een paar uur per week 'vrij' om administratie e.d. te doen, ter wijl een parttime onderwijzeres of on derwijzer dan de lessen overneemt. Dat neemt door deelname aan het experi ment Funderend Onderwijs aanzienlijk toe. Het kan zijn dat een parttime on derwijzeres die nu al in het kader van de taakverlichting werkt, meer uren les kan geven, maar daarmee zullen de Thoolse scholen het niet kunnen redden. Wet houder Versluijs verwacht dat voor de 8 Vi fulltime arbeidsplaatsen ontegenzeg gelijk meer mensen zullen worden ge vraagd. De gemeente gaat die perso neelsvoorziening regelen voor het Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM Wanneer de gemeenteraad van St. Philipsland gisteravond b en w is gevolgd in de weigering om een jachthaven aan de Krabbenkreekdam mogelijk te maken, hangt het voortbestaan van het kanaalschap de Eendracht aan een zijden draad. Sinds het begin van de samenwerking van de gemeenten Tholen, St. Philipsland, Nieuw- Vossemeer en Steenbergen in 1965 is er namelijk nog niets anders verwezenlijkt dan het bosplan de Stelle bij Nieuw-Vossemeer. Wanneer de jachthaven definitief niet doorgaat, gaat het kanaalschap nog meer aan betekenis inboeten. In voorgaande vergaderingen van het algemeen bestuur hebben met name Thoolse raadsleden al diverse keren tevergeefs op een beleidsplan en op daden aangedrongen. Ook de Kroonuitspraak inzake het verschil tussen het kanaalschap en de gemeente St. Philipsland is nog steeds niet in het algemeen bestuur besproken. De secretaris van het kanaalschap, de Thoolse burgemeester E._Baeends, vond het nog erg voorbarig om desgevraagd dinsdagmiddag al een mening te geven over de raadsbeslissing in St. Philipsland. Hij meende dat het dagelijks bestuur van het kanaalschap zich eerst over de situatie zou moeten beraden. "Wanneer de Fliplandse raad het voorstel van b en w aanneemt, kunnen we als kanaalschap in beroep gaan, maar ik gloof niet dat het verstandig zou zijn. We moeten ons erbij neerleggen. We leven in een democratie en het is moeilijk om al te hard tegen het Fliplandse raadsbesluit in te gaan. Hooguit kunnen we een aantal schrijnende gevallen oplossen door de jachthaven van St. Annaland een stukje uit te breiden en daar ligplaatsen aan te bieden. Nieuw-Vos semeer heeft namelijk wel verplichtingen omdat men daar het havent)! heeft moeten inleveren door de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal", aldus secretaris Baerends. Thoolse dagen in woord en beeld 0 Experiment Funderend Onderwijs krijgt toch het volle financiële pond 0 Koninklijk goud voor zilveren kleuterleidster Scherpenisse 0 Voortbestaan Kanaalschap de Eendracht op het spel 0 Schitterend concours hippique 0 Fraaie Hackney demonstraties 0 Jonge koeien favoriet Ringsteken en trekkertrek attrac tief 0 Natuurlijke en mechanische paardekracen De haven in Stavenisse kwam.„zagen overwon 0 Rabobank Poortvliet boerde goed 0 Kleuters in het zonnetje 0 Stadsherstel Tholen gaat timme ren 0 Alvantho prijs kon beter 0 Scherpenisse zegevierde in Thoolse zeskamp 0 Weer een reeks geslaagden Wees niet bang een gemaakte fout weer te herstellen 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. Openbaar Onderwijs, de besturen van de bijzondere scholen kunnen het geza menlijk doen of afzonderlijk. Dhr. Versluijs heeft globaal berekend dat grote lagere scholen als de Rieburch en TerTolne samen bijna I onderwijzer kunnen aantrekken, de beide Mavo's en de LTS man of vrouw. Het experiment wordt op Tholen bege leid door een werkgroep uit het onder wijsveld bestaande uit: Mevr. Heijboer-Honkoop (hoofdleids ter Chr. K.S. Scherpenisse), mej. Prins (hoofdl. Eben Haezer K.S. Tholen), mevr. Boot-Ketelaars (hoofdl. Kleuter- lust, Tholen), mevr. Baan-Potter (hoofdl. de Blokkendoos Scherpenisse), dhr. Weijler (hoofd S.M. Chr. Sch. Poortvliet), dhr. v.d. Kaa (onderwijzer Chr. Sch. Oud-Vossemeer), dhr. Peeks (hoofd de Toetssteen), dhr. v.d. Hoek (hoofd de Schalm Stavenisse), dhr. Bre vet (hoofd de Rieburch St. Maartens dijk), mevr. Provoost (directrice de Oes terschelp), dhr. Flikweert (directeur Chr. Mavo), dhr. v.d. Donker (directeur gem. Mavo), dhr. Meloen (directeur LTS). Er is ook een bestuurlijke werk groep bestaande uit mevr. Heydra-van Thienen en dhr. Baijense en van Voorst namens het Bijzonder Onderwijs en de heren Moerland, Versluijs en Scherpe nisse namens het Openbaar Onderwijs. 25 Jaar kleuterleidster in Scherpenisse. De hoofdleidster van de chr. kleuter- school'te Scherpenisse, mej. A.P. Slager werd woensdagmiddag (gisteren) 27 juni onderscheiding met de eremedaille in goud, behorend bij de Orde van Oranje Nassau. Op dit plechtig gebeuren ko men we in ons volgend nummer nader terug. Het was na 25 jaar tegelijk ook de laatste schooldag voor juffrouw Slager. Het afscheid op zich was dan ook al door het bestuur gepland op deze middag, waar echter ook nog de verrassing bij kwam van het Koninklijk goud. Gebo ren op 5 december 1920 werd juffrouw Slager op 28 juni 1954 hoofdleidster van de toen nog eenklassige chr. kleuter school. Pas in 1975 kwam er een leidster en dus een 2e klas bij. Behalve die 25 jaar voor de kleuterklas deed mej. Slager nog heel wat meer voor de gemeenschap van haar geboorteplaats. Zo was ze van 1943 t/m 1968 leidster van de Zondags school, tussen 1936 en 1979 leidster van de meisjesjeugdclub, oprichtster ook van de Hervormde Vrouwenvereniging 'bidt en werkt', van 1'954 tot heden col- lectante van de instelling 'de macht van het kleine' en daarvan de laatste 20 jaar ook correspondente. Al vele jaren orga niseert zij de collecte voor kinderzorg en is sedert 1976 ook betrokken bij het Welfarewerk van het Rode Kruis. Met de Koninklijke Onderscheiding een gelukwens namens velen voorjuffrouw Slager.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1