De haven van Stavenisse...kwam...zag..èn bleef! Rabobank Poortvliet trapte over de 20 miljoen gulden Promotie actie Steenbergen L Jërhorst KAA BEE Clubkampioenschap De Eendracht Donderdag 28 juni 1979 EENDRACHTBODE 11 Voortaan in rustiger vaarwater Eerste haven aan Veerdijk. Een scheepswerf. VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Filmvertoningen Zeeuws Museum. Tuyl van Serooskerke. Schuttevaer. Doorbraak op twee plaatsen. Regio in Bergen op Zoom Als je LEVIS niet zo jofel vindt en WRANGLER ook eindeloze broek, BOBOS niet echt 't einde en TRIPPER is 't ook niet helemaal, dan zal misschien LEE COOPER, INEGA, RIFLE, DONOVAN, CLUB DE FRANCE of PARDO wel lekker zitten. Ik bedoel alleen maar dat wij ze allemaal in huis heb ben. pjz volleyballers op landelijk niveau Op basis van een onderzoek van het centraal instituut voor tfët midden- en kleinbedrijf organiseert de afdeling Steenbergen van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond een reeks van activiteiten ter promotie van Steenbergen. Het CIMK-rapport wees namelijk uit, dat de koopkrachtbinding van de inwoners van Steenbergen aan hun eigen woonplaats hoog is. De ondernemers dienden een grotere omzet dus in de regio te zoeken. Op zaterdag 30 juni a.s. start de promotie-actie met jeugdattracties in het winkelcentrum van Steenbergen. Kindercircus Bloemen Profiteer van ons Vierkantje-voordeel in dames- en herenkleding! Kremerstraat 11-13 BERGEN OP ZOOM I Als op zaterdag 7 juli tegen 12.00 uur 's middags gedeputeerde A.L. van Geesbergen, zelf geanimeerd watersporter, met een vaartuig het hallonnenlint doorploegt, zal hij en mogelijk met hem vele andere genodigden er geen weet van hebben, dat het dan officiële sportvissersvaarwater twintig jaar eerder al vaste bodem had moeten zijn. Na de ramp 1953 viel immers het definitieve besluit tot afsluiting van de haven van Stavenisse. Voor die zo zwakke plaats in de zeewering leek er geen andere mogelijk heid over te blijven. Bij alle veiligheidszorgen gingen echter de haren van menig Stavenisser recht overeind staan. Alle eeuwen door had men immers de eigen haven. Moest dat voortaan landbouwgrond zijn. Moesten daar huizen worden gebouwd of een sportveld aangelegd. De haven moet blijven! Daartoe vocht het gemeentebestuur, Schuttevaer en de plaatselijke middenstand tot de laatste adem. De haven bleef! Dat bewijs zal gedeputeerde Van Geesbergen zaterdag 7 juli tegen het middaguur leveren. De rustige woonkern op de uiterste punt van het wat we nog altijd eiland Tholen willen noemen, beleefde maar zelden nationale- laat staan internationale be langstelling. Toen dat gebeurde was men er lang niet blij mee. Er ging im mers heel wat leed aan vooraf toen men na 1 februari 1953 de voorpagina's haalde van de wereldpers. Het werd evenmin als plezierig ervaren, toen er nationale voorpagina's werden gehaald, omdat men zich verzette tegen een te grote plaatselijke concentratie van S'uri- namers. Dat waren echter negatieve uit springers, die niet kunnen dienen als de gemiddeld rustige leefwijze van dit dorp. Een dorp, dat toch al eeuwen be staat en waarvan de inwoners altijd op de bres hebben willen staan voor het behoud van de haven. Met bronnen als van Wilderom, Thools archivaris Zuur deeg en notities van onze eigen corres pondent B. van Oudenaarde, mag ter gelegenheid van de officiële opening van de sportvissershaven op zaterdag 7 juli wat historie over Stavenisse worden opgehaald. Vanaf 1300. Op oude kaar ten van Zeeland van rond 1300 komt Stavenisse al voor als een kerkdorp. Niet zoals het nu is, want de eerste kern werd in 1509 door de zee verzwolgen. Het lag toen waarschijnlijk buiten de huidige Scheldedijken. In het gemeente-archief is er een akte, waarbij aan een timmer man de opdracht werd verstrekt tot het maken van een kade van 20 roeden lang. Een akte van juli 1478. De juiste situe ring van die kade valt echter niet te achterhalen, want de oudste kaart van Stavenisse, dat meer een tekening-schets betreft, toont de twee heerlijkheden Oud-Kempenshofstede en Moggershil. Die vestigingen zijn echter ook door overstromingen geliquideerd. Veel meer zekerheid is er, dat het huidige dorp Stavenisse in 1599 werd bedijkt met toen daarnaast ook nog de genoemde heer lijkheden. Het dorp was gelegen aan open vaar water, namelijk aan het Krammer en het Keeten. Logisch dat er al vrij snel een handelshaven ontstond. Die eerste ha ven kon worden bereikt via een geul vanuit het Krammer en daarom heette die geul waarschijnlijk "De Kamer". De haven lag toen naast de huidige Veer dijk, wat nu nog het Oude Gat wordt genoemd. Volgens ing. H. Wilderom uit Vlissingen (bekend om zijn serie "Tus sen Afsluitdammen en Delta-dijken", moet de haven tegelijkertijd zijn ont staan met de indijking van Stavenisse. Dat is dus ook in 1599. Door verzanding van de geul "De Kamer, werd de huidi ge Stoofdijk afgedamd. In 1656 werd ook het buitendijks gebleven gedeelte van de geul ingedijkt en ontstond de Margaretapolder. Stavenisse kreeg toen reeds de huidige haveningang. Ze was voor de omgeving van groot handelsbe lang. In 1844 moet er een scheepswerf zijn geweest. Immers, in de vergadering van de gemeenteraad van 29 april 1844 kreeg Leendert van der Staal, scheep stimmerman toestemming om het achterste deel van de spuikom in de ha ven te huren. Van der Staal was afkom stig uit Antwerpen en gehuwd met Maatje Peenia, die in Middelharnis was geboren. Haar vader was knecht bij Leendert van der Staal. Op 6 mei 1852 deed Leendert van der Staal de werf over aan schipper Cornelis den Braber. In 1854 werd geen huur meer betaald voor de werf en daarom wordt aange nomen, dat ze om die tijd was gesloopt. AI.I.E SOORTEN Zuid-Oostsingcl 43 Tel. 34368 BERGEN OP ZOOM Advertentie IMj Tot en met vrijdag 31 augustus vinden filmvoorstellingen plaats in het Zeeuws Museum, Abdijplein. Middelburg, van "OUDE JOURNAALBEELDEN 1946-1960". In deze film ziet men. hoe Zeeland na de oorlog weer werd opge- ■bouwd. Ook beelden van de watersnoo dramp,van '53 ontbreken niet. De voorstellingen vinden plaats van Maandag tot en met vrijdag om 11 uur. 14 uur en 15 uur; bij grote drukte ook om 16 uur. De duur is 30 minuten. Voor scholen zijn- op aanvraag ook aparte vertoningen mogelijk. Deze naam is voor Stavenisse van grote betekenis. Toen in 1656 het Nieuwland werd ingepolderd liet de toenmalige ambachtsheer van Stavenisse Jeronimus van Tuyl van Serooskerke (zijn graf tombe is nog altijd te bezichtigen in de Hervormde Kerk) het oude gedeelte van de Stavenisse haven graven. In 1877 was er de aanleg van het eerste veersteiger, dat op 27 november 1878 officieel in gebruik werd genomen en later grote betekenis kreeg voor de beurtvaart en het personenvervoer naar Rotterdam. De aanleg kostte bijna 25 mille. De laatste steiger aan de Veerdam werd in de dertiger jaren gebouwd en in 1945 door de Duitsers grondig vernield achtergelaten. Ze is niet meer her bouwd. Bij het verbeteren van de have ningang werd de Veerdijk aangelegd en is de Veerweg ontstaan, die de verbin ding vormde met de veersteiger. Jaren lang was er vanaf die plaats een veer dienst met Schouwen-Duiveland en aanleg van de veerboten op Rotterdam. Heel wat vee is er vanaf het veer Stave nisse naar Rotterdam verscheept. In 1932 werd in de Stoofdijk een nieuwe spuisluis gebouwd. Daartoe werd dwars door de haven vanaf de Veerdijk naar het bredere gedeelte van de haven een dam aangelegd. Ze was de verbinding tussen Stoofdijk-Voorstraat. Er deden zich bij de bouw van de sluis twee ern stige ongelukken voor. Een zoon van uitvoerder Blijleven verloor door elek trische stroom het leven en een arbeider onder in de bouwput werd door een van de Stoofdijk afrollende paal ernstig aan het hoofd gewond. Na afbouw van de sluis werd de dam weer verwijderd. Sinds het ontstaan van de haven, heeft Stavenisse zijn schippers, gehad. Naar mate het havenbelang toenam, nam ook het aantal schippers toe en in 1911 werd besloten tot oprichting van een afdeling g* - 'j$dnMtei$er"* Ei* werden 46 leden in geschreven. Het bestuur kreeg meteen de opdracht aan de gemeente te vragen om een bankplaats te maken voor het schoonmaken en onderhoud van de schepen. De resten van die bankplaats zijn nog in de haven te zien. De bank plaats kwam er voor 258,70. Tege lijkertijd werd daar de toen aanwezige zogenaamde "zaate" verbeterd. De toenmalige burgemeester van Stavenis se, de heer J.M. van Doorninck werd erelid van. "Schuttevaer". De scheep vaart nam zo toe, dat in 1932 het besluit viel een ledenstop in te voeren. Er waren toen 146 leden. Na de tweede wereld oorlog eiste het rail- en wegvervoer ech ter zijn steeds groter aandeel op en toen De haven Stavenisse met de karakteris tieke molen op de achtergrond. in 1928 Tholen via een brug een vaste verbinding kreeg, was de grootste ha- venroom er in Stavenisse af. Voor menigeen ligt februari 1953 nog vers in het geheugen. Op twee plaatsen bezweek de Stoofdijk voor de orkaan en het springtij. Een duidelijk zwakke plaats in de zeewering en van rijksover- heidszijde viel het besluit de haven af te sluiten. Bij al het overkomen leed vond een tleel van Stavenisse dit echter een voor het dorp veel te grote ingreep. Het kon toch ook wel andèrs. Gemeentebe stuur, middenstand en niet op de laatste plaats de afdeling Schuttevaer met haar toenmalig plaatselijk voorzitter M. Hout en haar landelijk voorzitter mr. Van Dam stelden alles in het werk om af sluiting te voorkomen. Het werd een gevecht op het scherp van de snede, met enerzijds de noodzaak van beveiliging en anderzijds het niet verloren gaan van nijverheid. De haven bleef open. Die strijd moest echter worden herhaald, toen in 1975 via Deltawerken en dijk versterking opnieuw totale afsluiting dreigend boven de haven van Stavenisse bleef hangen. Weer werd de handschoen opgenomen, weer werd het pleit ge wonnen. De haven bleef open, nu echter voorzien van een keersluis op Delta hoogte met een doorvaartbreedte van 9 meter. Het alleen maar open houden was echter niet meer voldoende voor een levendig havenbestel. Immers, de be roepsvaart was sterk teruggelopen, evenals het aantal eigen schippers. Ge dachten dwarrelden rond de combinatie van handels/sportvissershaven. Tussen bruisende- en druppelende subsidiekra nen door kwamen en verdwenen plan nen tot er tenslotte een gecombineerde sportvis/jachthaven met 168 ligplaatsen is ontstaan. Voor de beroepsvaart bleef er nog een zevental ligplaatsen over. "Schuttevaer" telt thans 38 leden. Van de oprichters in 1911 is alleen nog de toenmalig secretaris de heer A.G. van IJsseldijk in leven. Hij was vervolgens gedurende 24 jaar voorzitter van deze afdeling. Rond de opening op zaterdag 7 juli is een omvangrijk programma georgani seerd. Waarvan te land (vanaf de ha- vendijken), ter zee (vanaf de sportvis- sersboten) en in de lucht (drie parachu tisten) te genieten valt. Immers, ondanks de herhaalde dreigende afsluiting is de haven van Stavenisse er nog als immer tevoren. Bijna 4 eeuwen al. De haven van Stavenisse heeft lang een bedreiging gevormd voor de bebouwde kom, want bij hoog water kwam de vloed gevaarlijk dichtbij. Na de afsluiting van de havenmonding met een keersluis kwam daar verandering in zodat een beeld zoals op deze foto voorgoed tot het verleden behoort. Het jaar 1978 was toch weer een mijlpaal in de geschiedenis van de Rabobank 'Poortvliet', zo constateerde directeur M.J. Hoek dinsdagavond tijdens de algemene ledenvergadering in 'Tolrust'. De grotte van het balanstotaal overschreed de 20 miljoen. Dat is inderdaad knap voor een zo kleine samenleving als Poortvliet. Niet vergeten mag hierbij worden, dat het een trouwe Rabobank-kern herbergt, dat er naast de agrarische belangstelling een bedrijfsleven bestaat, waaraan menig ander de vinger aflikt en dat er tenslotte een zodanige communicatie is tussen leden en vertrouwde directie en staf, dat zelfs een kleine bank in een samenleving groot kan zijn. Dat laatste openbaarde zich overigens niet in een grote ledenopkomst voor de algemene vergadering. Daarmee had met name voorzitter J.N. van der Slikke nogal wat moeite, zoals uit zijn ope ningswoord bleek. Met een toch zo grote aanhang, zijn de huidige 27 stern-ge rechtigden toch in feite niaar een mini male opkomst. Als die voorzitter dat aantal verhoudingsgewijs echter zou vergelijken met wat zich op dat gebied elders voordoet, zal hij het mopperen ook achterwege kunnen laten. Moppe ren deed verder voorzitter van der Slik ke ook niet in zijn openingswoord, want hij erkende volledig, dat ondanks het toch magere boerenjaar, de Rabobank 'Poortvliet' er in 1978 uitstekend was uitgesprongen. Hij kon zich in zijn wel komstwoord niet alleen tot de 28 stem gerechtigden richten, maar ook tot oud voorzitter J.E. Mosselman en oud-be stuurslid Hoek, die op hoge leeftijd toch nog van de partij waren. De voorzitter constateerde, dat gezien de .totale eco nomische situatie, gezien regionaal ook vooral de resultaten voor de agrarische sector, de plaatselijke Rabobank nog volop tevreden mocht zijn met hetgeen 1978 als eindcijfer aangeeft. Liep het nog enigermate in de veeteeltsector en daarvan heeft Poortvliet niet de ge ringste hap op het eiland, in de akker- bouw-afdeling was het helemaal mis. De voorzitter prees zich wel gelukkig met wat honkvaste industrieën en midden stand, al waren er ook in de laatste sector nogal grote verschillen opgetreden. Het afgelopen jaar kenmerkte zich voorts door een toenemende vraag naar kre dieten. Als plaatselijke bank had men daarbij tot dusver nog altijd de vrije ruime uitweg naar hypotheekbank en de financieringsmaatschappij 'De Lage Landen'. Was er een landelijke Rabo- bankgroei van 13 procent, regionaal bleef dat staan op 9 procent. In het ver slagjaar was er aanvankelijk een rente daling, maar naarmate zich dit op het eind herstelde, was er ook een toene mend spaar-animo. In het algemeen kon in het verslagjaar aan binnengekomen aanvragen om leningen worden vol daan. Dat stemt tot voldoening, want daarmee zijn leden geholpen en de bank is er voor de leden. Tenslotte deelde de heer Van der Slikke mee, dat er geen person eels mutaties waren en dat er op dit moment zeker een woord van dank de richting van directeur zijn staf voor het uitstekend mag aan Hoek en beheer. Ter voorlopige vaststelling van notulen en als stembureau werden aangewezen de heren J.H. van Dijke en H.J.J. Elen- baas. Geen ongeremde kredietverlening meer In zijn jaarverslag en financiële toelich ting wees directeur Hoek erop, dat de kredietbeperkende maatregelen van de rijksoverheid ook van invloed zijn bij het plaatselijk bankgebeuren. In de toe komst kan het wel eens zo zijn, dat men ook acceptabele posten zal moeten af wijzen. Hij wees er voorts op, hoe de groei en winstontwikkeling van de eigen bank veel gelijkenis vertoont met vorig jaar. Was de groei in 1977 ruim 8 pro cent, in 1978 werd het 7,5. De winst was vorig jaar 1.04 procent en nu 1978) 1.07 procent. Weer is het zuidwestelijk zeek leigebied achtergebleven bij de lande lijke groei en dat moet toch wel voorna melijk in de agrarische sector worden gezocht. De aanwas spaargelden was in 1978 wat minder' de uitzettingen daar entegen namen sterk toe (hypotheken, leningen en kredieten). Door de vele uitzettingen trok de rente marge aan en kwam voor Poortvliet weer boven de 2 procent. De sterke ren tebewustheid van de klant maakt het voor de bank van jaar tot jaar moeilijker een behoorlijke rentabiliteit uit de ren- tewinst te halen. Vandaar ook steeds omvangrijker dienstverleningen. De provisie-opbrengst steeg van een ton tot nu 133.000,— Daardoor stijgen dan ook bedrijfskosten, in het verslagjaar met een halve ton. De personeelskosten is in dat opzicht de grootste slokop. Er werden 115.000 posten verwerkt in het verslagjaar. De omzet was 302 miljoen gulden. Een stijgende lijn ook in de be middeling van vakantiereizen. In dit opzicht is de Rabobankorganisatie de grootste reisbemiddelaar van het land geworden (13 procent). De vermogen spositie van de Poortvlietse bank is ac ceptabel met een open reserve van bijna een miljoen. De solvabiliteit kwam van 4.7 op 5.3, terwijl het streefgetal op 4,5 procent ligt. De heer Hoek ging nog wat nader in op de toekomstige automatise ring met Philips en Nixdorf apparatuur. Voor 1984 zullen alle Rabobanken daarmee werken. Het zal niet ten koste van werkgelegenheid gaan, maar wel kan daardoor de stroom van werkzaam heden economisch verantwoord worden opgevangen. Nieuws bracht directeur Hoek met de mededeling dat de huidige Rabobank organisatie eind dit jaar in zoverre gaat veranderen, dat de districten-indeling negen landelijke regio's worden. Daar van is Bergen op Zoom er een, waartoe dit gebied vanzelfsprekend behoort. Een als het ware miniatuur centrale bank komt in het voormalige Bergse abattoir en daar kan men dan als plaatselijke banken straks voor alle zaken terecht. In mej. Pleune' werd een nieuw perso neelslid aangetrokken, die zich vooral met de reizenverkoop gaat belasten. De heer Hoek sprak ook over een functie classificatie, die er op neerkomt, dat ie mand in dezelfde functie zowel in Gro ningen als in Poortvliet op'dezelfde wij ze wordt beloond. De directeur hoopte tenslotte dat de vergadering bereid zou zijn de winst 1978 over te boeken naar de algemene reserve. Daarin kreeg hij volledig zijn zin. Er bleken na deze toe lichting niet veel vragen meer te zijn overgebleven, want elk lid had ook uit voerige informatie thuisgestuurd gekre gen. Het ledental daalde van 314 naar 308, het aantal spaarrekeningen daar entegen steeg van 1.673 naar 1.738, er warén 169 leningen tegenover vorig jaar 194 en het aantal rekening-couranthou- der,s steeg'van 670 naar 695. Het balan stotaal steeg van 18.723.228,— naar 20.114.981. Het aftredend bestuurslid C.P. Bijl werd met algemene stemmen voor de laatste statutaire (3 jarige) pe riode herkozen. Niet meer herkiesbaar had zich het lid van de raad van toezicht, J. de Rijke, gesteld. Hij was volgens het reglement nog een periode herkiesbaar, maar voqd dat er maar een jongere moest komen' te meer omdat anders na 3 jaar een nogal ingrijpende mutatie in het college zou moeten plaatsvinden. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer W.C. van Kempen, die een grote stemmen-meerderheid kreeg. Het scheidende lid De Rijke had de Poort vlietse bank 14 jaar als controlerend collegelid gediend. De voorzitter dankte hem voor zijn zakelijke opstelling en overhandigde hem een cadeautje. Het weerwoord van de heer De Rijke werd een herinnering aan een plezierig be sturen, met weliswaar verschil van op vatting, maar met ook groot wederzijds respect. Hij constateerde dat het bankje van 14 jaar geleden enorm was gegroeid, niet alleen via nieuwe gebouwen, maar ook in balanstotaal en hoopte dat het ook voor de landbouw in snel tempo naar de 25 miljoen zou gaan. Een dank woord voor de heer De Rijke was er ook van de voorzitter van de raad van toe zicht, de heer J.K. Elenbaas. In feite vermen bestuur en raad van toezicht van de bank maar een klein college, waarbij de laatste slechts een viertal malen per jaar moet optreden. Het feit dat zich anders over 3 jaar nogal wat mutaties zouden voordoen, bracht de heer De Rijke tot deze in feite toch wel moedige beslissing. De raad van toezicht bewaart aan zijn medewerker goede herinnerin gen. verzekerde de heer Elenbaas, die voor het scheidende lid hoopte dat de AOW spoedig nog wat kon worden op getrokken. Verbouw Bij het punt mededelingen zei de voor zitter daarover ook vorig jaar al te heb ben gesproken. Zelfs met volop ge meentelijke medewerking kan zoiets nog wel vertragen, maar er is nu toch wel goede hoop, dat het nog dit jaar kan worden gerealiseerd. Het bouwcommis sielid Elenbaas wees erop, hoe een dak kapel in de vorm van het Rabobankvig- net vooral de uiterlijke vernieuwing is maar hoe er voorts intern een ruimte reorganisatie tot stand komt. De ruimtt voor de bestuursvergaderingen verhuisi naar de verdieping en de oude be stuurskamer wordt dan wachtlokaal en directiespreekkamer. Verder ontstaat ruimte voor het archief en komen nog wat meer administratieve ruimten vrij. Voorzitter Van der Slikke had het bij de rondvraag gemakkelijk en sloot dan ook de bijeenkomst af met een woord van dank voor de opkomst en goede wensen voor particulieren en voor de bank. Het eerste dameszestal van de pjz Tho- len/St. Philipsland heeft op de sportdag in Steenbergen het volleybalnummer gewonnen.zodat men volgend jaar op de landelijke pjgn-sportdag uitkomt. Dat nationaal kampioenschap wordt op Zeeuwse bodem gespeeld. De Thoolse heren hebben 16 juni op de landelijke sportdag in Utrecht hun voetbalkun«ten getoond, wat een derde prijs opleverde. In Steenbergen boekte de pjz uitsteken de resultaten bij het volleybal, versprin gen en kogelstoten. Carlies, Bets, Kitty, Carina, Anja en Jose werden als Thoolse eerste. Bij het damesvolleybal Tholen. bestaande uit Lidy, Johanneke, Anja, Mariet, Ellie en Elles werden derde. De heren voetbalden zich naar een der de plaats. Het elftal bestond uit Tinus. Bram. Jan. Matthe. Ad, Wim. Henk. Chris. Koos, Ronald, Peter en Jacky. De estafette leverde met Ellie, Johanne ke. Piet en Kees een tweede prijs op. Kees Hage werd eerste bij het versprin gen en tweede bij het hoogspringen. Jo hanneke werd tweede bij het dames- verspringen. Bij het kogelstoten bleek duidelijk dat de Thoolse pjz-krachtpat sers voortbrengt; Koos Deurloo won bij de heren en Ellie Deurloo bij de dames. Op de 1500 m werd Jacky v.d. Hoek vierde. Advertentie IM Gezellig winkelen in Steenbergen, steengoed, zo is het motto van de actie, die met adviezen van het M.V.M.K. door verschillende werkgroepen van het Steenbergse KNOV is uitgewerkt. Er is een werkgroep voorjaar, tussenperiode, najaar, Sint Nicolaas/Kerstmis, diver sen en media, die voor juni t/m decem ber programma's hebben voorbereid of nog zullen realiseren. Zaterdag a.s. is er op de Steenbergse markt een groots waterorgel van tien tot vijf uur. Op de maat van de muziek worden prachtig& gekleurde waterstra len de lucht ingespoten. Van elf tot vijf uur zijn er drie echte circusclowns die ballonnen met kiertjes aan de kinderen uitdelen. Wanneer je je naam op dit kaartje zet en de ballon oplaat, maak je kans op' een leuke prijs. Om twee uur begint ook het optreden van de Sunshi ne Band, die tot vijf uur in het winkel centrum van Steenbergen voor vrolijke klanken zal zorgen. Van twee tot vijf uur is er in de Kaai- straat, Blauwstraat en op de Markt het kindercircus Jacona met clowns, jong leurs, fietsacrobatiek en diverse andere onderdelen. Jacorta is een amateurge zelschap. dat op professionele wijze een kinderprogramma presenteert. Ook za terdag zal het zeker een aantrekkelijke show worden met kleurrijke kostuums. Een vijftiental enthousiastelingen zal met plezier de kinderen een gezellig middagje willen bieden. Zaterdag worden niet alleen de kinderen onthaald in het Steenbergse winkelcen trum. maar natuurlijk ook de vaders en moeders, vrienden en vriendinnen en andere familieleden. Ze maken o.a. kans op bloemen die aan de consumenten worden aangeboden. In juli staat er een petklepwedstrijd op het programma, in augustus skate-board demonstraties en de jaarmarkt, in september een teken wedstrijd en een discoshow, in oktober een minicircus rond werelddierendag, in november een St. Nicolaasactie en in december een kerstactie. De KNOV Steenbergen dénkt eraan de donderdagmorgen tot een knal-voor deel-morgen te maken. Dankzij de welwillende medewerking van het gemeentebestuur heeft de zwemver eniging De Eendracht zaterdagmiddag vanaf half vier gebruik kunnen maken van het Thoolse zwembad De Spetter voor de jaarlijkse clubkampioenschap pen. Vierenveertig deelnemers kwamen aan de startblokken en gelukkig werkte het weer voor het eerst in het vijfjarig bestaan van de zwémclub mee. De jongste zwemmers legden 25 m vlin derslag af, 25 m school- en rugslag en 25 m borstcrawl. Bij de oudere deelnemers was de afstand op school- en rugslag en borstcrawl 50 m. Trainer en wedstrijd leider N. van Gerven was tevreden over de redelijke opkomst. Vice-voorzitter en secretaris J. Niemantsverdriel dankte alle medewerkenden en badmeester Jansen. Hij hoopte dat de soms mindere resultaten een stimulans zouden zijn om de trainingen wat regelmatiger te be zoeken. Meisjes 6-7 j.; 1. Anita Aarnoudse Meisjes 8-9 j.: 1. Kim Timmer 2. An nette Goedegebuure 3. Corina Scherpe- nisse 4. Evelyn de Bruyn 5. Anne Aert- sen 6. Karin Timmermans 7. Anja Min- heere 8. Marja Minheere Meisjes 10-11 j.: 1. Wendy Geluk 2. Anne-Marie de Weerd 3. Janine Min heere 4. Lin Timmer 5. Marieke Wei- jenberg 6. Ellen de Weerd 7. Miranda dé Jonge 8. Astrid Niemantsverdriet 9. An- net Lensen 10. Karin Scherpenzeel. Meisjes 12-13 j.: 1. Mirjam de Jonge 2. Corina Prince 3. Karin van Dijke 4. Pe tra Goovers Meisjes 14 j en ouder: 1. Petra Quist 2. Carolien Hoogstrate 3. Iki Timmer 4. Suzan van Dijke. Jongens 7-8 j.: 1. Ronald Egelman 2. Teddy Nuyten 3. Theo Minheere Jongen 10-1 Ij.: 1. Davi Barzilay 2. Hans Terhart 3. Martin van Dijke 4. Mare Nuyten 5. Jacco Gunter 6. Roland de Gruyter 7. Edward Rietkerk 8. Anton Geluk. Jongens 12-13 j.: 1. Nik Timmer 2. Jacky van Wezel 3. Arno Jansen 4. Pieter de. Weerd 5. Edwin van den Hoven. Jongens 14 j en ouder: 1. Thijs Bakker. Advertentie 1M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 11