THOLEIM DERWIJS INTEGRATIE OPENBAAR L.O. EN K.O. OP THOLEN VAN START Officiële publicaties r informatierubriek van de gemeente tholen VOOR INSCHRIJVING VOOR DE BEGROTING 1980 EN DAT WAREN DE KERNBEZ0EKEN CARILLONBESPELING ZATERDAG 23 JUNI SLEUTELUITREIKING "BESCHUTTE-SFEER-WONINGEN'' OP 28 JUNI SUBSIDIE VOOR WARMTE-ISOLATIE VAN BESTAANDE WONINGEN Te zwaar geladen auto's belasting voor wegen KAA BEE Donderdag 21 juni 1979 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUREN B. EN W. Spreekuur Woningstichting ZWEMBAD "DE SPETTER" ZATERDAG OM 15.30 UUR DICHT! WIJZIGING TARIEVEN GEMEENTELIJKE WERKZAAMHEDEN TEN BEHOEVE VAN DERDEN 30 Wethouder Versluijs opende uitbreiding O.L.S. De Rieburch St. Maartensdijk BELANG PROFIJT GELUK VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 De legesverordening van de gemeente Tholen bepaalt dat de kosten voor het verstrekken van een exemplaar van de begroting met een memorie van toelichting ƒ100,— bedragen. Een exemplaar van de begroting van het woningbedrijf en grondbedrijf kosten elk afzonder lijk ƒ50, Dezelfde verordening bepaalt echter ook dat bij voorin tekening deze kosten aanzienlijk lager zijn. Indien u binnen 1 4 dagen na verschijning van dit artikel gebruik maakt van deze voorintekening (simpelweg door een telefoontje te plegen met het gemeentehuis 01666-2955, toestel 239,) zijn de kosten als volgt: een exemplaar van de begroting met memorie van toelichting: ƒ25,—, een exemplaar van de begroting van het woningbedrijf en grondbedrijf mét memorie van toelichting 1 0,— per afzonderlijk exemplaar; een exemplaar van de aanbiedingsbrief ƒ5,—. De aanbiedingsbrief is alleen bij voorinte kening te verkrijgen, zij het tegen de verhoogde tarieven. De afgelopen twee maanden hebt u in deze rubriek de beantwoording van de vragen kunnen lezen die tijdens de verschillende kernbezoeken waren blijven liggen. Een aantal belangstellenden heeft telefonisch op deze beantwoording gereageerd. De een vond zijn vraag niet vol doende beantwoord, terwijl de ander nog wat nadere toelichting nodig had. Om er voor te zorgen dat iedereen optimaal aan zijn trekken komt, worden de verslagen die gemaakt zijn van de zeven kernbezoeken in de week van 25 juni tot en met 29 juni voor een ieder ter inzage gelegd op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk (bij de voorlichtingsambte naar). Hebt u nog vragen of opmerkingen naar aanleiding van de kernbezoeken, komt u dan gerust even langs. Burgemeester E. Baerends houdt a s. maandag van 11.00 tot 12.00 uur spreekuur. De wethouders C.J. Moerland en J. Versluijs houden maandag middag van 15.30 tot 16.30 uur hun spreekuur. De spreekuren vinden plaats in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Schikt het u niet op bovengenoemde tijdstippen, dan kunt u telefonisch een aparte afspraak maken. U belt dan wel tevoren met het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 215. Het bestuur van de Stichting "Beter Wonen" houdt a.s. maandag geen spreekuur. Het eerstvolgende spreekuur vindt plaats op 2 juli a.s. van 1 1.00 tot 1 2.00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartens dijk. In verband met de te houden clubkampioenschappen van de zwem- en polovereniging "De Eendracht" te Tholen, is het zwembad "De Spet ter" a.s. zaterdagmiddag om half vier voor publieksgebruik gesloten. Overigens is men wel van harte welkom, indien men de wedstrijden wenst bij te wonen. In de reeks zomerbespelingen op het stadhuiscarillon van Tholen is beiaardier Gerard de Waardt a.s. zaterdag 23 juni toe aan zijn tweede concert. Van 1 0.00 tot 11.00 uur speelt hij de onderstaande werken: 1Four pieces for a "Musical Clock" van G.F. Handel Bewerking van Leen 't Hart, geschreven voor een musical clock van William Clay te Stockton, Yorkshire (1 736). 2. Hymns, bewerking Gerard de Waardt a Abide with me; b. All creatures of a God and King; c. Praise God. 3. Arrangementen a. Te Deum van M.A. Carpenter; b. Heide Rösslein van F. Schubert c. Sandmannchen van J. Brahms. 4. Volksliederen, bewerking Gerard de Waardt a. Vier weverkens; b. De winter is vergangen; c. Zeg kwezelken wilde gij dansen. 5. The sound of music van Richard Rodgers, bewerking Gerard de Waardt a. My favourite things; b. Edelweiss; c. Climb every mountain. 6. Arrangementen a. Jagerkoor uit de opera Freischütz van C M van Weber; b. Die Lorelei van F. Silcher; c. Triumph March uit Aïda van G. Verdi. 7. Pizzicato uit het Sylvia ballet van C.Ph. Delibes. Volgende maand kunnen de eerste in de gemeente Tholen geboüwde "beschutte-sfeer-woningen" door de kopers worden betrokken. Het betreft een aantal van 60 woningen met 4 slaapkamers, die in alle 7 kernen van de gemeente worden gerealiseerd, te weten: 1 1 woningen te I holen 1 0 woningen te Sint-Maartensdijk 9 woningen te Sint-Annaland 1 2 woningen te Oud-Vossemeer 6 woningen in elk van de kernen Poortvliet, Stavenisse en Scherpe- nisse. Bovendien zijn 1 2 aan de oude stadsomgeving aangepaste "beschut te-sfeer-woningen" met 3 slaapkamers aan de Bos- en Venkelstraat te Tholen, die aanvankelijk voor de verhuur waren bedoeld, eveneens aan daarvoor in aanmerking komende belangstellenden verkocht. Met alle 72 woningen heeft het bestuur van de stichting "Beter Wo nen" en het gemeentebestuur van Tholen voor ogen gehad om de minder-draagkrachtige groep uit de plaatselijke bevolking aan een eigen, betaalbare woning te helpen. Aan het besluit daartoe lag mede ten grondslag een kompensatie voor de beslissing om geen bestaande huurwoningen aan de bewoners te verkopen. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" is van gevoelen dat met de verkoop van de 72 woningen het beoogde doel is bereikt. Gezien de grote belangstelling, vooral in de kern Tholen, zou herhaling van een dergelijk projekt wenselijk zijn. De huidige geringe en steeds afne mende woningkontingenten geven daarvoor echter geen ruimte. In de meeste kernen doet zich nu reeds een ernstige behoefte aan meer woningen in de huursektor gevoelen. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" heeft gemeend aan de ingebruikname van de "Beschutte-sfeer-woningen" een officieel ka rakter te moeten geven. In verband hiermede zijn voor de sleutelui treiking aan enkele kopers van deze woningen uitgenodigd: de Hoofd-Ingenieur-Direkteur van de Volkshuisvesting in Zeeland en de burgemeester, de heer Baerends. Dit zal plaatsvinden zoals gemeld op donderdag 28 juni a.s. Recentelijk hebben burgemeester en wethouders de navolgende ver goedingen voor gemeentelijke diensten als volgt gewijzigd vastges teld: verlagen trottoir 1 75, maken van een inrit met inritblokken ƒ200,— verplaatsen van een lichtmast ƒ200,— verplaatsen van een trottoirkolk ƒ200,— Over het algemeen zal het uitvoeren van bovengenoemde werkzaam heden noodzakelijk zijn bij de bouw van een garage naast een bes taande woning. Met klem wijzen wij u erop, dat het zelf verrichten van deze werkzaamheden niet is toegestaan. Hoe is de gang van zaken? Indien u een of meerdere van bovengenoemde werkzaamheden uit gevoerd wilt zien, richt u een verzoek aan het gemeentebestuur. Ver volgens wordt bezien in hoeverre hieraan tegemoet kan worden ge komen. Burgemeester en wethouders stellen u schriftelijk op de hoogte van hun besluit. Indien dit besluit positief is, wordt u meteen verzocht het bedrag dat met de uitvoering van de werkzaamheden is gemoeid aan de gemeente over te maken. Zo spoedig mogelijk na ontvangst van dit bedrag wordt het werk uitgevoerd. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Door de heer W.J.J. Brevet, Hogeweg 53a te Sint-Maartens dijk, is vergunning gevraagd voor het bouwen van een schuur op het perceel, kadastraal bekend SintMaartensdijk, sektie L, nummer 1 95 plaatselijk gemerkt Hogeweg 53a. Dit bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepas sing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor het onderhavige bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gele genheid om van 22 juni tot en met 5 juli 1979 schriftelijk bezwaar in'te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentesekretarie, afdeling ge meentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 21 juni 1979 Burgemeester en wethouders van Tholen. De afgelopen strenge winter en de afgekondigde energiebesparende maatregelen zijn voor ons aanleiding u nog eens te herinneren aan de subsidiemogelijkheden die bestaan op het gebied van de warmte-iso- latie. Waarom subsidie? Het rijk heeft twee belangrijke motieven om voor dit doel geld be schikbaar te stellen: O een betere warmte-isolatie beperkt het energieverbruik; O het aanbrengen van isolatiematerialen bevordert de werkgelegen heid in de bouwnijverheid. Voor u zelf kunnen de volgende overwegingen misschien de doorslag geven om de warmte-isolatie van uw huis te verbeteren: O een betere warmte-isolatie verhoogt het woongerief van uw huis; u zult bijvoorbeeld minder last hebben van tocht en u zult geen koude plaatsen meer in uw huis hebben, ook niet dicht bij de ramen. O een betere warmte-isolatie beperkt uw eigen energieverbruik en verlaagt uw eigen stookkosten; O de kosten om de warmte-isolerende voorzieningen aan te brengen verdient u op den duur terug doordat uw stookkosten lager zijn geworden. Welke woningen? De subsidieregeling geldt alleen voor bestaande woningen Voor nieuwbouwwoningen (in de premie-sfeer) geldt de hieromschreven regeling niet meer sinds 1 april j.l. Sinds die datum wordt isolatie en dubbele beglazing geacht te zijn opgenomen in de stichtingskosten van de woningen. Een deel van deze kosten kan als aftrekpost worden opgevoerd. Wat betreft de onderhavige subsidieregeling maakt het niet uit of het gaat om: O koopwoningen O huurwoningen of om woningen van O particuliere eigenaars O woningbouwverenigingen 0 gemeenten De regeling geldt echter niet voor tweede woningen, vakantiehuisjes e.d. Hoeveel subsidie? De subsidie voor warmte-isolatie is een bijdrage die in één keer wordt uitbetaald. Zij bedraagt 30% van de kosten van de voorzieningen met een maximum van 1.200,— per woning. De maximale kosten waar over per woning een bijdrage kan worden verleend, bedragen dus ƒ4.000,-. Welke voorzieningen komen in aanmerking voor subsidie? O het aanbrengen van dubbele beglazing. Als niet de gehele woning van dubbele beglazing wordt voorzien, dan moet deze maatregel - met het oog op het grootst mogelijk effekt - eerst worden toegepast in de woonkamer en de daarmee in open verbinding staande ver trekken. 0 het aanbrengen van een tweede raam (een zogenaamd voorze traam). Ook hier geldt in het geval niet de gehele woning van voorzetramen wordt voorzien, de maatregel allereerst moet worden toegepast in de woonkamer en de daarmee in open verbinding staande vertrekken. 0 het vullen van spouwmuren met daarvoor geschikt materiaal. O het aanbrengen van een warmte-isolerende laag tegen de buiten wand. 0 het aanbrengen van een warmte-isolerende laag tegen de binnen kant van een schuin dak, aan de buitenkant van een plat dak of op de vloer van een vliering. De werkzaamheden dienen te worden opgedragen aan een erkend aannemers- of isolatiebedrijf. De bedoeling van dit voorschrift is de zogenaamde beunhazerij tegen te gaan. Voor vervanging of reparatie van reeds eerder aangebrachte isolatievoorzieningen wordt geen bij drage verstrekt. Waar vraagt u de subsidie aan? Als u meent voor een bijdrage in aanmerking te komen, kunt u een aanvraagformulier aanvragen bij de direktie van de Volkshuisvesting in de provincie Zeeland, Seissingel 4, 4333 GV te Middelburg, tele foon 01 180-14053. U vult dit aanvraagformulier in tweevoud in en zendt beide exemplaren retour. De directie beoordeelt uw aanvraag en laat u, als eigenaar van de woning, weten of een bijdrage zal worden toegekend. Pas na ontvangst van dit bericht kan met het treffen van de voorzieningen worden begonnen. Anders vervalt het recht op een bijdrage. De uitbetaling van de bijdrage vindt plaats nadat de eigenaar de voltooiing van de werkzaamheden aan de direktie heeft gemeld. U hoeft over de bijdrage geen belasting te betalen. In de meeste gevallen zal de eigenaar van de woning warmte-isole rende voorzieningen laten aanbrengen. Ook de huurder kan echter de bijdrage krijgen als hij in overleg met de eigenaar de voorzieningen zelf -<55- voor eigen rekening laat aanbrengen. In zo n geval moet toch de eigenaar de bijdrage aanvragen De bijdrage wordt dan toegekend aan de eigenaar, maar deze kan het bedrag laten storten op een door de huurder op te geven bank- of girorekening. De eigenaar of huurder mag ook zelf de voorzieningen aanbrengen (zelfwerkzaamheid). In dit geval zullen bij de berekening van de bij drage alleen de kosten van materialen in aanmerking genomen wor den. De waarde van de eigen arbeid blijft buiten beschouwing. Huurverhoging Na het aanbrengen van de voorzieningen is het woongerief van een woning toegenomen Wanneer dit een huurwoning betreft en de ei genaar de voorzieningen heeft laten aanbrengen, kan deze met de huurder een huurverhoging overeenkomen De overeenkomst over de huurverhoging moet met de huurder worden getroffen vóórdat de voorzieningen worden aangebracht. Financieringsmogelijkheden Het zal niet in alle gevallen zo zijn, dat de warmte-isolerende maatre gelen direkt uit de eigen middelen kunnen worden voldaan. Er zijn verschillende mogelijkheden om de voorzieningen te financieren. Zo kan de eigenaar: 0 een bestaande hypotheek verhogen O een afgelost gedeelte van een hypothecaire lening weer opnemen; 0 een tweede hypothecaire lening afsluiten; O een rekening-courant krediet opnemen; O een persoonlijkeJening sluiten. Informatie over deze financieringsvormen is verkrijgbaar bij banken, spaarbanken, hypotheekbanken en verzekeringsmaatschappijen. Het was vrijdag feest voor de leerlingen van de le klas van o.l.s. "De Rieburch" en de kleuters van de openbare kleuter school "De Kubus". Die dag werd namelijk de verbindingshal tussen beide scholen en daarmee de uit breiding van "De Rieburch" officieel geopend door de wethouder van onder wijszaken, dhr J. Versluijs. Na verwelkoming door de voorzitter van de oudercomissie van "De Kubus" dhr. F.A.P.M. Bakx, die hem van de situatie op de hoogte stelde, vroeg dhr Versluijs aan de kinderen hoe hij de openings handeling, het stappen door een wit- paarse crepe-papieren deur, zou ver richten. Sommige kinderen adviseerden wethouder er doorheen te springen. maar deze besloot er toch maar gewoon doorheen te stappen, gevolgd door de leerlingen, die nu op de andere school een kijkje mochten gaan nemen. Voor de kinderen kon het feest beginnen, en de heer Versluijs wenste hen dan ook een prettige dag toe. Daaraan heeft het zeker niet ontbroken al was het alleen maar omdat 's middags een goochelaar voor hen optrad. Diezelfde goochelaar gaf later op de dag ook een voorstelling voor de hogere klassen van "De Rieburch" zodat die leerlingen ook in de feestvreugde kon den meedelen. Hoewel weinig van de feestende leerlin gen de betekenis van de openingshan deling zullen hebben begrepen, voor de leefkrachten en de ouders werd het be lang van deze gebeurtenis terdege inge zien. Allereerst werd tegelijk met de opening van dé hal het nieuwe, 8e lokaal en de door de verbouwing gecreëerde speelzaal van "De Rieburch" in gebruik genomen.Het belangrijkste was echter dat met de opening van de nieuwe hal gestalte werd gegeven aan de integratie tussen "De Kubus" en "De Rieburch". Al enige tijd is men voorzichtig bezig met deze integratie, via uitwisseling van vertegenwoordigers bij oudercommis sievergaderingen. Nu is echter de gele genheid geschapen tot onderling contact tussen de leerkrachten van de twee scholen en is het mogelijk om bepaalde onderwijsprojecten op beide scholen parallel te laten lopen. De leerkrachten zetten zich dan ook ten volle in voor de integratie. Ze volgden er zelfs speciale cursussen voor bij het RPZC in Middel burg. De leerlingen zullen het minst met de nieuwe hal te maken te krijgen. Zij zul len er slechts gebruik van maken bij uitwisseling van lesmateriaal en bij kennismakingsbezoekjes. Indirect zul len zij er echter veel profijt van hebben. Door het afstemmen van de onderwij sprogramma's van de beide scolen op elkaar, zal de drempel tussen kleuter school en basisschool verlaagd worden en misschien zelfs helemaal kunnen verdwijnen. Zodoende kan men vooruit lopen op de onderwijs herstructure ringsplannen van minister Pais. Ook de Gemeente is zeer ingenomen met de uitbreiding van "De Rieburch" en de verbindingshal. "We hebben ont zettend veel geluk gehad dat alles rond was voor het uitkomen van "Bestek 81", anders was het 8e lokaal waarschijnlijk een noodlokaal geworden, en de hal nooit gerealiseerd," merkte dhr Ver sluijs op. Hoewel de wethouder de hal liefst wat breder had gezien zodat de scholen nog meer een geheel zouden vormen, was hij toch erg gelukig dat hiermee een begin was gemaakt met de integratie van het openbare lager en kleuter onderwijs op Tholen. De bezuinigingsplannen van de regering houden echter niet in dat er een abrupt einde komt aan de intergratie van de ge meente want met ingang van het nieuwe cursusjaar hoopt men in Poortvliet het tweede integratieproject te kunnen rea liseren. Daar wordt namelijk aan de O.L.S. De Eenvliet een nieuwe 1 klassige kleuterschool gebouwd. "Ik begrijp dat er om economische re denen zwaar geladen wordt, maar dat men zoals vorige week op de haven in St. Annaland, 690 ton mijnsteen in 10 wagens vervoert, gaat te ver. Er was zelfs een wagen bij die 92 ton had geladen". Wanneer daar geen toezicht op is, kun je enorm zware ongelukken krijgen op het kruispunt Veilingweg/Langeweg, want zulke vrachtwagens remmeMiiet in een paar meter". VVD-fractievoorzitter M. van Damme bracht da_t maandagavond naar voren in de Thoolse gemeenteraad naar aanleiding van een voorstel om de vorstschade aan drie wegen buiten de bebouwde kom te herstellen. Burge meester E. Baerends was geschrokken van die 92 ton. Hij verklaarde zich be reid om zich met de verantwoordelijke instanties in verbinding te stellen. Tegen de wegverbeteringen St. Anna- land/Poortvliet, Oud-Vosse- meer/Poortvliet en Postweg Tholen had de raad geen bezwaar. Er komt nog een tweede plan om de vorstschade aan de wegen binnen de bebouwde kom te herstellen. Van Damme wees op putten in de Coentjesweg te Oud-Vossemeer. Raadslid Th. Aarnoudse (SGP) vroeg aandacht voor de Krokkeweg bij Scher- penisse, die buiten de bebouwde kom ligt, maar voorlopig buiten het herstel plan gelaten wordt. De burgemeester antwoordde dat b en w op subsidie wachten. Alleen het noodzakelijk on derhoud wordt gedaan. \I I.K SOOR I K.\ Zuid-Oostsiiii>cl 43 I cl. 34368 BERGEN OP ZOOM Advertentie IMj In 1960 had Tonnie de lagere school doorlopen, maar omdat ze nog leerplichtig was, kon ze er niet van af. Giep had al lang ingezien, dat deze tweede dochter helemaal niet geschikt was voor Mulo of H BS. In overleg met Hielkje ging het kind na de vakantie naar de Huishoud school. Ze was nu wel zo verstandig om in te zien, dat het nooit weg was, wat ze daar zou leren. Een jaar later had Jeltje de zes klassen doorlopen. Fokje zat intussen in de vierde klas van de HBS en had prachtige cijfers. Giep had al een paar malen met zijn oudste, die nu vijftien "was, gesproken over haar toekomst. "Wat wil je? Je kunt uitstekend leren, dus wat qns betreft - je moeder en ik zijn het hierover natuurlijk samen eens - mag je verder leren als je wilt. "Fokje had wel een paar voorkeuren, maar besliste tenslotte, dat ze voorlopig van plan was de HBS te verwisselen voor de Kweekschool. "Misschien wordt ik voorlopig onderwijzeres; daarna zie ik wel verder." Giep vond dit standpunt heel verstandig. Voor het overige dacht hij: Ze is knap, lijkt in veel opzichten op haar oma, dus ik neem aan, dat ze te eniger tijd wel een goed huwelijk zal doen. Jeltje, nog altijd verlegen, leerde eveneens goed. In 1961 werd ook zij voorde keus gesteld: wat wil je nu? Mulo of HBS? Of heb je wat anders op het oog? Je mag het zeggen; denk er maar rustig over na. Jeltje^ niet enkel de verlegen tiener, maar ook het meisje, dat geen beslissingen kon nemen. Wat wil je worden. Ik heb er nog niet over nagedacht. Heb je een bepaald ideaal? Ik weet het niet. Wil je later op kantoor? Als je eerst je Mulo-diploma haalt, wil ik je wel bij me op kantoor hebben. Lijkt je dat wat? Ik weet het eigenlijk niet...misschien wel, maar...Ja, wat nou maar? Heb je een andere wens? Zeg het maar gerust. Als het in ons vermogen ligt, mag het. Nee, eigenlijk heb ik nog niets bepaald op het oog. Toen hakte Giep de knoop door: dan eerst maar eens een jaar naar de Mulo. Die is in het dorp en daar kan ze elke dag op de fiets heen. Daarna zien we wel weer. Op zeventienjarige leeftijd behaalde'Fokje haar HBS-diploma. Met prachtige cijfers. En hoewel ze hierdoor meer mogelijkheden had, was ze niet van standpunt veranderd: Ik ga naar de Kweek, want daar sla ik meteen een klas over en kom dus in de tweede, zodat ik een kortere leertijd zal hebben. Giep vond het al lang goed. De Kweekschool was ook in de stad, zodat er na de vakantie in feite niets veranderde, dan dat ze een bus later ging. In die periode had Jeltje er een jaar Mulo op zitten, maar had verder geen zin meer. Over enkele maanden zou ze niet meer leerplichtig zijn en omdat ze wel bij haar vader op kantoor wilde, besloot Giep haar dan maar van de school te halen. Want met slechtwillende honden is het niet best hazen vangen. Wellicht presteerde ze op het rustige kantoor in de showhal wat van haar werd verwacht. Ook Tonnie had er opeens genoeg van. Na twee jaar huishoudschool vond ze het welletjes. Op de vraag van Giep, wat ze dan wilde, ant woordde ze kort en bondig: niks meer. Ik wil thuis zijn. Bij mam. Kan ik haar helpen. Maar dat besluit viel bij haar vader in het verkeerde keelgat. "We hebben thuis geen hulp nodig," antwoordde hij op vaste toon.. "We hebben Josje en een werkster. Bovendien staan de handen van je moeder ook nergens verkeerd voor. Dan ga je maar ergens een baantje zoeken, maar rondlummelen in huis is er niet bij. Of leren, of aan het werk." Het kind lachte. "Josje gaat toch weg, die heeft al een hele poos verkering. Met een ouwe vent. We hebben haar al een paar keer bij hem in zijn auto gezien, als ze vrij was. Een man met een kale kopAls Josje dan weg is, kan ik haar werk toch overnemen?" Daar schrok Giep wel even van. "s Avonds vroeg hij aan Hielkje, die bij uitzondering weer eens een avond nergens heen hoefde: "Wist jij, dat onze'Josje verkering heeft?" Hielkje knikte. "Ze is volgende maand voor het laatst, omdat ze gaat trouwen." "En dat moet ik van Tonnie horen! Had je me dat niet eens kunnen vertellen?" Hij keek zijn vrouw verstoord aan. "O, ben ik dat vergeten? Sorry, maar ik heb tegenwoordig ook zoveel aan mijn hoofd...." "Tonnie wil thuisblijven om straks, als Josje weg is, haar plaats in te nemen. Hoe denk je daar over?" "Dat hebben Tonnie en ik al besproken. Dat is dus in orde," ant woordde de vrouw, een sigaret opstekend. Giep ergerde zich steeds meer. "En dat gaat tegenwoordig allemaal buiten mij om?" vroeg hij, zich opwindend. "O, ik wist niet, dat jij je zo voor de huishouding interesseerde. Jij hebt toch je zaak, nietwaar? Daarmee heb je al zorgen genoeg. Ik wilde je de huishoudelijke beslommeringen besparen." "H eel aardig van je, dank je wel," antwoordde hij op sarcastische toon, en verliet het vertrek. Pas een paar dagen later had hij gelegenheid om met Josje onder vier ogen te praten. "Ik hoor, datje gaat trouwen, he?" Het meisje, dat bijna zestien jaar in huize Geugies als kindermeisje en later min of meer als dienstbode had gewerkt, knikte en kreeg een kleur. "Ja, Bernard, mijn aanstaande man is weduwnaar eit'heeft nog jonge kinderen, begrijpt u? Zo zielig voor hem, want ze zijn verspreid bij familieleden. Een man alleen, die bovendien overdag zijn werk heeft, kan er immers niet voor zorgen? Als we straks getrouwd zijn, komen alle kinderen weer thuis." "O, juist. Hoeveel kinderen zijn er?" "Acht. Maar stuk voor stuk schatten. Ik heb ze allemaal al gezien." Hij keek haar geschrokken aan. "Kind, acht maar liefst....weet je wel, wat je je op de hals haalt?" Ze knikte heftig. "Eigenlijk had ik hier al eerder weg moeten gaan, meneer, want de meisjes zijn allemaal groot, nietwaar? En als ik een maal met Bernard getrouwd ben, heb ik er weer een aantal om voor te zorgen. De jongste is twee..." Hij haalde de schouders op. "Wat doet die Bernard voor de kost?" "U kent hem toch ook? Bernard Voois! Hij is verleden jaar immers notaris geworden in Hoogerbroek, weet u wel?" Natuurlijk kende hij Voois. Die op het notariskantoor van de oude Breeuwer als klerk was begonnen. Daarna een aantal jaren candi- daat-notaris in Amersfoort en sinds verleden jaar de opvolger van notaris Breeuwer. De verleden jaar gestorven vrouw van Voois had hij ook gekend: een vroeg oude vrouw. Ja, die had acht kinderen. Wat ze in deze man zag, was hem een raadsel. Voois was zeker al voor in de vijftig, kalend en veel te dik. En Josje kon niet ouder dan vijf en dertig zijn. Een jonge vrouw, die er best nog appetijtelijk uitzag voor een man van haar eigen leeftijd. Een pracht figuurtje en een leuke toef Zonde en jammer vah die meid om zoiets uit te kiezen als echtgenoot.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5