DAT LOOPT GOED AF, OF NIET? Manege uitkomst voor Thoolse ruiters Bescheiden resultaat bij WMZ TIPS VOOR GOED BARBECUEN Gouden flitsen. Discussienota adviesraad bedrijfsleven de eendrachtbode onmisbaar voor nieuwtjes EEN ONGELUK ZIT IN EEN KLEIN HOEKJE Winst PZEM TAALPRAATJE Gedeputeerde staten van Zeeland hebben een discus sienota uitgebracht over de instelling van een raad van advies van het bedrijfsleven. Meer gewicht Nieuw orgaan Zinvolle functie fenxnati die veel geld m\de sparen 5topte heken van dikke siqavm Maar dit blad hield nijaan Wantzei hij. waar/andaan zoti ïh de. rmuwtjef dan moeten venqaven TAALPRAATJE Donderdag 21 juni 1979 EENDRACHTBODE 15 praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik De horizon moet boven het midden. Dat was een van de grond regels van de man, die me indertijd een beetje wegwijs heeft gemaakt in de fotografie. Maar sinds ik in de loop van de jaren nogal wat foto's heb gemaakt in de vrije natuur, heb ik ontdekt, dat ik deze theorie toch maar beter kan vergeten. Want fotogra feren is niet: een plaatje maken volgens vaste regels maar allereerst: spelen met de mogelijkheden, die er in het motief zijn verborgen. En soms moet je dan gewoon afwijken van wat je ooit hebt geleerd. Om dat te bewijzen heb ik een aantal foto's gemaakt van een riviertje, dat op drie manieren in beeld is gebracht. Ze laten zien, dat de plaats van de horizon eigenlijk niet van belang is. De eerste plaat is gemaakt volgens de opvatting, dat de streep van de horizon een stukje boven het midden hoort te zitten. Een "keurig" land schapje, netjes in evenwicht. Echt niet gek, want zo'n foto heeft natuurlijk wel. een harmonische opbouw. Niets op aan te merken. - De foto hierboven legt het aksent anders. Door de horizon helemaal naar boven te verplaatsen, krijgt dat kronkelende riviertje en de voorgrond alle aan dacht. De bocht in de rivier zorgt voor een goede dieptewerking. En dit is de derde mogelijkheid: de overgang tussen land en lucht is onderaan in het beeld geplaatst en het aksent valt nu sterk op de mooie wolkenpartij. En ook deze foto is geslaagd. Nu moet ik daarbij wel opbiechten, dat ik een klein beetje heb gesmokkeld: de wolkenlucht is precies dezelfde als die van de eerste foto. Door het gebruik van een oranje filter is het kontrast tussen de lichte en donkere wolken vergroot. Zo'n filter kan echter niet gebruikt worden als het om een kleurenfoto gaat. We denken zo vaak: dat overkomt mij niet. Zo iets doms doe je gewoon niet. Wie gaat er nu op een vrij wiebelbankje staan, met daarop een dik woordenboek en daarop een stoofje, om ergens bij te kunnen? Om net dat ene hoekje van het raam te zemen. Niemand toch. Want ook al lijkt de verhoging vrij solide, je rekt je uit, het gewicht wordt verplaatst en tïjep, daar ga je onderuit. Wie er met een kleine kwetsuur afkomt, mag van geluk spreken. En dan gladde vloeren of geboend, of nat. Hoeveel haastige huisvrouwen zijn er al op uit gegleden? En kinderen, hoe vaak zijn zij de dupe van onnadenkendheid, slordig heid of onvoorzichtigheid? Dat kan een gevolg zijn van verkeerde keuze van speelgoed of van rondslingerende kra len, knopen, spelden. En lang niet altijd is een ongeluk het gevolg van onattent zijn. Bij het verlaten van het huis, was zorgvuldig alles nage keken. Gas uit, licht uit, ramen en deu ren dicht. Zelfs - want voor lang niet iedereen is dat gewoon - waakvhrinmfcC jes uit. Anderen komen thuis, zetten ar geloos de oven aan. Wat blijkt er later gebeurd te zijn? Het snoer van de oven- verlichting, dat de huisvrouw netjes had opgerold, omdat zij het niet gebruikte, was wel gebruikt en achter het gasfor nuis blijven slingeren. Gevolg was, dat het snoer op drie plaatsen bijna doorge brand en zwartgeblakerd was. Iets ver der en er was tenminste kortsluiting ontstaan, met als gevolg brand. Hetzelf de zou kunnen gebeuren door brandba re stoffen in de buurt van een warmte bron te leggen. Het positieve resultaat van de n.v. Pro vinciale Zeeuwse Energie Maatschappij bedraagt 17,7 miljoen (in 1977 22,1 miljoen). Dit is opgebouwd uit: - elektriciteit 7,3 miljoen, 11,7 mil joen); - gas 10,4 miljoen (eveneens 10,4 miljoen). Aan de algemene vergadering van aan deelhouders wordt voorgesteld 10% di vidend uit te keren over het uitstaande aandelenkapitaal (met deze uitkering is 0,3 miljoen gemoeid) en 17,4 mil joen toe te voegen aan de algemene re serve. G.S. stemmen in met een nota van de PZEM, dat het aanbeveling verdient een interne accountantsafdeling in te stellen. Plan Wilna van Engelen bij Oud- Vossemeer Wilna van Engelen uit Oud-Vossemeer heeft vergevorderde plannen om bij de boerderij aan de Zeedijk te Oud-Vosse meer een manege te bouwen van 21 x 45 m. Ze hoopte dat aanstaande winter nog de 175 Thoolse ruiters van deze nieuwe accommodatie gebruik kunnen maken. In de vorige week geïnstalleerde Com missie Sportzaken wees Commissielid H.N.F.P. Brooijmans (vertegenwoordi ger van de Eendrachtruiters) op de plannen van deze particulier. Dhr. Brooijmans wees erop, dat de paarden sport leeft. Met name voor kinderen is er een enorme toekomst. Hij vond het fijn, dat dankzij de manege ook in de winter gereden kan worden. Overigens liet dhr. Brooijmans al weten, dat exploitatie van de manege een moeilijke zaak zal wor den. Wethouder C.J. Moerland bevestigde de bouwplannen. Hij deelde mee, dat alle beletselen weggenomen waren. Alleen zijn er wel voorwaarden aan de vorm geving van het bouw gesteld. Volgens Wilna van Engelen, die vorig jaar maart de eerste tekening al heeft ingediend, zijn er 3 k 4 plannen door Welstandstoezicht afgekeurd. Ze heeft nu begrepen dat het rond is, maar het bestemmingsplan moet nog gewijzigd worden en Middelburg moet het nog goedkeuren. De bouw wordt uitgevoerd door Van Lammeren Staalconstructie uit St. Maartensdijk. In de manege kunnen paarden en pony's overdekt rijden, de hele winter door. Ook springwedstrijden zijn mogelijk. Wilna van Engelen vindt dat van groot belang omdat dankzij de manege de achterstand van Thoolse ruiters in de training, ingehaald kan worden. Bij wedstrijden zal dat zeker resultaten ge ven. Ze meent dat het zonder gemeentesub sidie echter niet te doen is, want Wilna van Engelen voelt er niets voor om voor dertig gulden per uur les te geven zoals in Bergen op Zoom. Daarom probeert ze in samenwerking met de Eendrachtrui ters subsidie van de gemeente Tholen te krijgen zoals ook de tennisverenigingen en andere sporten subsidie van de ge meente krijgen voor accommodaties. Een ander gevaar is juist, wanneer een gasvlam uit gaat, doordat er in een af gesloten keuken of badkamer niet ge noeg zuurstof is. Het gas stroomt de ruimte in en als er dan een open vuur in de buurt is...En wie hangt er niet wel eens een kleedje over de lamp bij het lezen in bed, om de ander niet te hinde ren. Roken in bed? As aftikken in een papiermand? Wie doet dat nou? En dan dat kapotte snoer van de stofzuiger, de •afgebroken stekker van het strijkijzer. Om nog maar niet te spreken van de combinatie met vocht. Het op een on handige manier vasthouden van een mes. Diepe wonden als het uitschiet. En altijd denken we weer: het overkomt mij niet. Zo dom doe ik niet, maar op een bepaald ogenblik kan het toch gebeu ren. We denken niet na, we zijn moe en gehaast, ongeduldig, we nemen onnodi ge risico's. Ongelukken thuis komen dan ook wel 10 keer zoveel voor dan bij- vooibeeld in het verkeer. Daarom is het heel erg belangrijk om zich beter te oriënteren op het gebied van veiligheid in en om onze woning. Dat niet doen, is ook al weer een vorm van nonchalance. Denken: zo afgezaagd, ik weet het alle maal wel. Volgens statistische gegevens zijn er per dag wel honderdduizend mensen uitgeschakeld door een onge lukje thuis. Extra werk voor gezinshul pen, wijkverpleegsters, artsen en specia listen. Gelukkig zijn veel huisvrouwen lid van een vereniging, die is aangeslo ten bij de Vrouwenraad. Doel: het be vorderen van de samenwerking van de aangesloten organisaties, om van een gemeenschappelijke verantwoordelijk heid uit de deelname van de vrouw aan alle facetten van de samenleving te sti muleren. Hierbij wordt de identiteit van elae deelnemende organisatie geëerbie digd. Dit alles gebeurt door middel van werkgroepen. Levenslang leren, ge zondheidszorg, maatschappelijke dienstverlening, milieu, ruimtelijke or dening. Zelf kan men meedoen door het volgen van cursussen. En een ervan is: veiligheid in en om de woning. Het is heus de moeite waard, het niet te on derschatten en bij de eigen vereniging nadere informatie te vragen. En voor wie geen lid is van een vrouwenvereni ging, is dit dan'misschien een goede ge legenheid om het te worden. Er is keus genoeg, op kerkelijke, politieke of, laten we maar zeggen, neutrale basis, die alle het belang van vrouwen vooropstellen, of ze nu een academische opleiding hebben of niet. Heus, een ongeluk zit in een klein hoekje! Het voordelig resultaat van de NV Wa termaatschappij Zuid-W est-N ederland (WMZ) bedroeg in 1978 112.000,- tegen 439.000 in 1977. Dit staat te le zen in het zojuist verschenen jaarverslag van de WMZ. Er trad wederom een da ling van de afzet aan de industriële grootafnemers op. Omdat het kleinver bruik een stijging vertoonde bleef de to tale afzetdaling beperkt. De totale produktie plus inkoop van water is teruggelopen van 42.563.000 m3 in 1977 naar 42.170.000 m3 in 1978. De produktie van de eigen pompstations bedroeg 24.4310.000 m3, ofwel rond 2 miljoen m3 minder dan in 1977. Deze vermindering werd echter groten deels gecompenseerd door een toename van de inkoop met ruim 1,6 miljoen m3 tot 17.739.000 m3, hoofdzakek als ge volg van de hogere produktie' van de waterfabriek van de NV PZEM. De exploitatielasten beliepen in totaal 61.297.000, tegen 55.637.000 in 1977, terwijl de exploitatiebaten oplie pen van 54.083.000 in 1977 naar 59.218.000 in 1978. Het nadelig exploitatieresultaat werd daardoor 2.079.000 (tegen 1.554.000 in 1977). Aangezien er echter nog een voordelig saldo werd behaald op de post 'overige baten en lasten' van 2.191.000 1.993.000 in 1977), kon het verslag jaar uiteindelijk worden afgesloten met een voordelig resultaat van 112.000, Dit bedrag wordt toegevoegd aan de voorziening voor egalisatie. Deze voor- ziening werd in 1976 ingesteld teneinde de in de komende jaren noodzakelijke tariefsverhogingen te kunnen afvlakken indien zich ongunstige, kostenverho gende, omstandigheden zouden voor doen. Financieel perspectief In het jaarverslag wordt stil gestaan bij de financiële toekomstverwachtingen Volksetymologie Onder etymologie verstaat men de taal wetenschap, die zich bezighoudt met de oorsprong en de geschiedenis der woor den. Een onderdeel daarvan is de volk setymologie. Het is de vervorming van vreemde en onbegrepen woorden tot vertrouwde en begrijpelijke woorden. Een bekend voorbeeld hiervan is scheurbuik voor scorbut. De naam van de ziekte die ontstaat door gemis aan verse groenten, fruit en vitamine C. Ge volg: bloedend tandvlees en losse tan den. Ook pollepel voor potlepel is zo'n woord. Verder hangmat voor hamac, afkomstig van Haiti (vergelijk Spaans: hamaca). De heerlijk ruikende kamperfoelie is er ook een. Het is de volksnaam voor Ca- prifolium. De uitdrukking: iemand van haver tot gort kennen, behoort ook tot de volksetymologie. Het betekent: ie mand van geslacht tot geslacht kennen. Het is afkomstig van het verouderde woord aver (kind, nakomeling). Iemand van aver tot aver kennen. Van haver tot gort is dus eigenlijk onzin, maar dat geeft niet, omdat de afzonderlijke woorden (haver en gort) bekend zijn en ieder weet wat men bedoelt. Een ander voorbeeld is "heiligmaker", de naam van een soort van gebak. Dit komt van hijlikmaker, een met honing en spece rijen bereide koek, gesneden in lange repen en vroeger op bruiloften een ge waardeerde lekkernij. Rederijker kwam in de plaats van rhetorijker (rhetorica is welsprekendheid). Men dacht aan rede en rijk. Vergelijk: hij is rederijk (goed van de tongriem gesneden, beschikt over een grote woorden-schat). Vroeger gingen de soldaten met "de spekzak" op hun rug met groot verlof. Met de spekzak bedoelde men de in- spectiezak. In sommige plaatsen spreekt men van Hazenberg. Bedoeld worden Asenberg van Asen, De Noorse goden. Volksety mologie ontstaat ook nu nog. Een goed voorbeeld daarvan is Gouden Liesje voor de appel Golden Delicious. Een bewijs dat de taal leeft. In een adver tentie lazen we zelfs alleen Golden. Dit kunnen we minder waarderen, dan het leuk gevonden Gouden Liesje. van het bedrijf. Hierbij wordt er van uitgegaan dat het waterverbruik zich in de eerstkomende jaren zal stabiliseren. Voor de financieel-economische situatie is het beeld daardoor - veelal voor de wat kortere termijn - minder rooskleu rig. Daardoor worden onder meer de volgende redenen opgegeven: - werken in Noord-Brabant in het kader van het Biesboschprojekt (aanvoer van water uit de Biesbosch naar midden- Zeeland) zijn gereedgekomen, maar nog niet ten laste van de exploitatie ge bracht. Oorspronkelijk lag het in de be doeling de leiding nog vóór 1980 in ge bruik te nemen, maar gezien de stabili satie in het verbruik is dit voornemen naar een later tijdstip verschoven. In overleg met de garantiegevers is beslo ten de kapitaalslasten gefaseerd in de exploitatierekening in te brengen vanaf 1980. Tot 1985 moet daarom rekening worden gehouden met een jaarlijkse toename van de kapitaalslasten met cir ca 1,4 miljoen, - de kapitaalslasten voor de overige werken, noodzakelijk als gevolg van de toename van het aantal aansluitingen en van het verbruik in de huishoudelijke en recreatieve sektoren, zullen jaarlijks toenemen met 1,3 a/ 1,5 miljoen. Tarieven De tarieven voor waterlevering zijn op 1 januari 1979 met gemiddeld 7.9% ver hoogd voor het huishoudelijke verbruik en met 8,3 a 9,6% voor de industrie, af hankelijk van de bedrijfstijd. Eind 1978 was het aantal abonnees 153.945 (tegen 149.810 eind 1977). Het aantal personeelsleden bedroeg 330 (1977: 327). De totale lengte van het leidingnet is met 54 km toegenomefn tot 4.542 km. De gemiddelde verkoop per abonee daalde van 261 m3 in 1977 tot 256 m3 in 1978. Deze daling is zoals gezegd een gevolg van het verminderde verbruik bij de industrie. De totale stijging van de kapitaalslasten vanaf 1980 zal dus liggen tussen de 2,7 en 3,0 miljoen, hetgeen circa 0,5 mil joen gulden hoger is dan de laatste jaren gebruikelijk was. Dit zal leiden tot een extra tariefsverhoging van circa 1%. Een dergelijke extra stijging ligt echter geheel binnen de uitgesproken ver wachtingen ten tijde van de start van het Biesboschprojekt. Toen werd een jaar lijkse tariefsverhoging nodig geacht van rond 10% plus inflatie. De laatste jaren kon volstaan worden met verhogingen van 8 9%. Barbecuen is een gezellig zomergebeu- ren. Dat het niet helemaal ongevaarlijk is, weten we wel. Een vuurtje stoken en onderhouden vraagt tijd en aandacht, evenals het roosteren zelf. Behalve brandgevaar bij open vuur is er ook "verbrand" gevaar. Verbrande stukjes vlees, vis en groente kunnen namelijk op den duur schadelijk zijn voor de ge zondheid. Eet ze daarom niet op. U kunt echter rustig smullen als U op de juiste manier barbecuet. Hoe dat moet staat hieronder aangegeven. De barbecue Barbecues zijn er in vele soorten en ma ten. Het meest bekend zijn die waar u direct boven het vuur op een verstelbaar rooster, grilleert. Deze barbecues zijn vooral geschikt voor klein vlees, sjaslieks en worstjes. Dikwijls is er ook een 'draaispit bij om kip of b.v. rollade aan te roosteren. Wie voornamelijk aan het spit wil roosteren, kan beter een speciaal daarvoor bestemde barbecue kopen. De bak voor de houtskool staat hier verti caal en het spit draait er voor. Er is een lekbak bij, zodat vleessappen opgevan gen worden en eventueel als "jus" ge bruikt kunnen worden. Let er bij het kopen op dat een barbecue stevig staat. Het vuur Een goed vuur maakt u door op of in de met aluminiumfolie beklede bak een hoopje houtskool te leggen. Tussen de houtskool legt u enkele speciale aan maakblokjes. Steek die aan en wacht tot de houtskool is uitgevlamd. Wakker het vuur zonodig wat aan met een blaasbalg of rieten waaier. Gloeit de houtskool gelijkmatig dan kunt u hem wat ver spreiden over de barbecue. U begint met roosteren als op de gloeiende houtskool een dun laagje as ligt. Afhankelijk van de hoeveelheid gebruikte houtskool kan dit 30-45 minuten duren! Klaarzetten: een bloemenspuit, em mertje zand, schepje. En nu barbecuen - leg het rooster op de barbecue en laat dat even heet worden. Vet een spit in, met wat olie. - zorg dat vlees of vis op kamertem peratuur is. Droog het af met keu kenpapier, voordat u het op de bar becue legt. - zout vlees nooit voor het barbecuen; zout onttrekt namelijk vocht aan het vlees, waardoor het stug en taai kan worden. - leg het vlees op het hete barbecue- rooster. Het kleeft daar eerst even aan vast, maar laat vanzelf weer los, waarna u het kunt draaien met een vleestang. Prik niet in het vlees, de sappen lopen eruit en uw malse lapje wordt droog en taai. - de roostertijden zijn afhankelijk van de soort en de dikte van het vlees. Stukken vlees die dikker zijn dan 5 cm zijn niet geschikt voor deze ma nier van barbecuen. - van vlees kan soms vet in het vuur druppelen. Is het vuur erg heet dan krijgt u een steekvlam, die het vlees plaatselijk verbrandt. Doof de vlam onmiddellijk met wat water uit de bloemenspuit. Spreid het vuur daar na nog wat uit of stel het rooster wat hoger, zodat het vlees niet te heet wordt en er geen vlammen ontstaan. - is het roosteren toch iets te hard ge gaan en heeft het vlees een verbrand randje, snijd dat er dan af. Verbrand vlees en zwartgeblakerde randjes zijn niet geschikt voor consumptie. Roosteren aan het spit Bij roosteren aan het spit lekken er dik wijls vleessappen en vet uit het vlees. Vallen deze in het vuur, dan krijgt u of veel rookontwikkeling of steeds weer vlammen. Heeft u alleen een platte bar becue, dan kunt u lekbakje vouwen van aluminiumfolie en dat op het rooster onder het vlees plaatsen. Daarin kunnen dan vet en vleessappen druppelen. Vijftig jaar geleden was er door de toen ook langdurige winter in mei nog niet veel te beleven in de weervisserij. Zelfs de haring vangst was gering. Alleen waren er overvloedige vangsten op ans jovis, die de vissersschade wat goed maakten. Met Pinksteren werd in Luxor te Bergen op Zoom de bekende film "Alleen op de wereld gedraaid." Het boek is nog steedy toe aan herdrukken (auteur Hector Ma- lot). In de Tweede Kamer had dr. Kuijper succes met zijn voorstel om een weduwen rente van 10,— per week mogelijk te maken. Winston Churchil was in 1929 al niet toeschietelijk om Duitslands oorlogsschulden kwijt te schel den, zoals Amerika wel had ^voorgesteld. Op de Raaijberg te Bergen op Zoom was er Tweede Pinksterdag een wielerwedstrijd en motorra ces. In Sint Annaland verkocht nota ris A.J.Bierens grond van de wed. C,M. Geluk aan de Langeweg voor 1770 aan Jan van Oost Nzn (41 are en 12 ca.). "Concordia in Tholen bracht een serenade bij het echtpaar L.K. van Dijk vanwege het 40 jarig huwelijksfeest. In Oud-Vossemeer vierde de oudste ingezetene, de heer Jaco bus Hommel zijn 94ste geboorte dag. Het bericht meldt verder, dat iedereen ter plaatse "Kootje" kent om zijn slagvaardigheid. Hij maakte tot zijn 80ste jaar voetrei zen van Oud-Vossemeer naar Roosendaal. Hij zat in de vlas handel. Zijn er nog Vosmeerders, die "Kootje" hebben gekend? Met 200 leden had Tholen en Sint Philipsland een afdeling van het Chr. genootschap voor kinder- herstellings- en vakantiekolonies. Voorzitter was een meneer Buijze enibestuursleden o.a. de heren Wiskerke uit Oud-Vossemeer en J.P. Roozemond in Sint Philips land. Ook mej. M. van Nieuwen- huzen uit Poortvliet had zitting /ijin het bestuur. In een bui tenverblijf te Ellecom werden een 90 tal kinderen voor herstel of vakantie geplaatst. De gemeenteraad van Scherpe- nisse benoemde mevr. J. de Graaf-Riedijk als schoonhoud- ster van het gemeentehuis. Een andere sollicitante voor die func tie was mevr. J.G. de Graaf-Jan- sens. Vijftig jaar geleden deed de mu ziekvereniging van Oud-Vosse meer mee aan een concours te Dinteloord onder leiding van di rigent Dubois. In de 3e afdeling werd een 2e prijs gehaald. Het waterschap Oud-Vossemeer gaf eervol ontslag aan de machinist van het stoomgemaal P. den En gelsman en benoemde diens zoon, de hulpmachinist W. den Engelsman. In Sint Annaland was 7 mei een nieuw orgel in de Hervormde kerk in gebruik genomen, waarbij consulent ds. Moerman uit Sta- venisse voorganger was. Het orgel was geleverd door de firma Dek ker te Goes. Dat was ook het ge val bij de Geref. Kerk te Tholen, waar dr. C. Veltenaar voorganger was. Te Sint Annaland was de heer A. Boon laagste inschrijver voor de bouw van een lokaal voor de Chr. school 5572 - In Tholen was de heer M.C. van Elsacker 25 jaar deurwaarder. In Poortvliet werd ruzie gemaakt openstelling van de secretarie in de avonduren. Voorstellen g.s. van Zeeland Deze raad zou moeten bestaan uit ver tegenwoordigers van de provincie, zoals een gs-lid en diverse hoofden van pro vinciale diensten, en vertegenwoordige- ra van het bedrijfsleven, zoals de regio nale raad voor de arbeidsmarkt, het ETI, de kamers van koophandel en de werk gevers- en werknemersorganisaties. Daarnaast wordt gedacht aan een verte genwoordiger van de rijksoverheid, bij voorbeeld de hoofdingenieur-inspecteur voor de arbeidsvoorziening, de rijks consulent voor handel, ambacht en diensten en de hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat in Zeeland. De raad van advies van het bedrijfsleven zou als centraal adviesorgaan van gede puteerde staten moeten dienen. Veron dersteld wordt, dat een gezamenlijk ad vies meer gewicht in de schaal zal leggen dan zoals tot nu toe gebruikelijk is van alle adviesinstanties afzonderlijk.. De minister van economische zaken heeft bij herhaling gepleit voor regelmatig contact tussen de regionale overheden en het bedrijfsleven. In de nota regio naal sociaal-economisch beleid schreef hij, "dat dit contact voorwaarde is om slagvaardig te kunnen reageren op de meer specifieke en concrete vraagstuk ken van het bedrijfsleven in de regio". In een advies van de Sociaal Economi sche Raad van 1976 schreef een kleine meerderheid van die raad te kiezen voor versterking van de huidige kamers van koophandel en de vorming van een provinciale kamer voor de beleidsadvi sering. De structuur van de kamers zou niet gewijzigd moeten worden. Een gro te minderheid van de SER sprak de voorkeur uil voor vorming van een nieuw provinciaal orgaan met een gelijk aantal vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers. Bij de taakverdeling van de in te stellen raad moet voorop staan, dat het gaat om een zelfstandig en onafhankelijk orgaan, uitsluitend ten dienste van het provin- ciaalbestuur, dat dient als gespreksplat form tussen dat bestuur en het bedrijfs leven. Concrete punten waarover de raad - ge vraagd of ongevraagd - advies zou kun nen geven zijn industrialisatiepolitiek, werkgelegenheidsbeleid, specifieke en concrete problemen bij het bedrijfsleven en algemene aspecten van het regionaal sociaal-economisch beleid. De advise ring moet zich niet beperken tot de ma cro-regionaal-economische problemen, maar moet gericht zijn op de micro problemen, zoals die van individuele bedrijven. In de praktijk zullen taken en werk zaamheden verder gestalte moeten krij gen; daar zal ook blijken of de raad van advies een zinvolle functie kan vervul len. Gs hebben hun discussienota gezonden aan alle potentiële deelnemers in de raad van advies met het verzoek daarop voor 1 oktober a.s. te reageren. BENT U NOG GEEN ABONNEE, geef u dan op bij onze plaatselijke bezorger of stuur de bon op aan EENDRACHTBODE, Postbus 5, Sint-Annaland of bel 01665-2752 Naam <t' Adres Woonplaats Tautologie Tautologie is een verschijnsel in de stijl leer, dat tamelijk veel voorkomt in onze taal. Het woord is afgeleid van het Griekse "to auto", dat "hetzelfde" bete kent. De term tautologie wil dus eigenlijk zeggen: twee keer hetzelfde beweren. Het is te vergelijken met het pleonasme (gebruik van meer woorden dan strikt nodig is). Voorbeelden: de stokoude grijsaard, de zwarte Moor, hij pleegt ge woonlijk vroeg op te staan. (In plegen ligt gewoonlijk al opgesloten). Deze pleonasmen zijn niet aan te bevelen. Bij tautologie zegt men tweemaal het zelfde om zijn woorden kracht bij te zetten., Het is dan goed Nederlands, zoals de volgende zinnen demonstreren: Hij zal het wis en zeker doen. Belast en beladen hield de compagnie dagmars (zwaar bepakt). Hij hield zijn standpunt stijf en strak vol. Ergens frank en vrij voor uitkomen. Het land lag open en bloot voor de vijand. Soms is tautologie een stijlfout: Dapper en moedig trok hij ten strijde. Ajax speelde geestdriftig en enthousiast, maar het spel was echter niet best. Moedig, enthousiast en echter hebben geen functie en dienen uil de zin te verdwijnen. Heerleger en brokstuk zijn tautologische samenstellingen. Het zijn goede woor den. Heer en leger, brok en stuk. bete kenen hetzelfde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 15