OOK MET ALPHA HULP KAN LANG ZAMERHAND WORDEN BEGONNEN Groen licht voor stil alarm Ledental en uitleencijfers Thoolse bibliotheken 13% meer Commissie R.0. wijst schietbaan bij Tholen unaniem van de hand Zaterdagmiddag hackney tijdens de Thoolse dagen show SPORTDAG UITGESTELD Donderdag21 juni 1979 EENDRACHTBODE 11 WELZIJNSORGAAN THOLEN KRUIPT UIT BEZUINIGINGSPUT Federatie positief. Federatie evaluatie. Maatschappelijk werk. Open bejaardenwerk...aparte stichting. Verwondering over advies Regionaal brandweer commandant 't Kan verkeren Aandringen Het algemeen bestuur. Oud- Vossemeerse leden lezen maar 31 boeken per jaar Huisvesting Open dag Bestuur Oiscobus Schietverenigingen moeten rond de tafel iinodehuis Al vier le prijzen voor C.P. van Bavel uit Oud-Vossemeer Competitie Veel training Centraal Hoort er niet. Het moet al voldoende bekend zijn, zeker voor degenen die gezinshulp behoefden, dat deze dienstverlening de laatste paar jaar moeilijke tijden doormaakt. Dit vanwege de algemene overheidsbezuiniging. Voor de gezinsverzorging wordt het aantal (betaalde) hulpverleningsuren bepaald door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk (CRM). Voor Tholen kunnen de volgende cijfers in dit opzicht nog meer spreken dan een lang verhaal. In 1976 werd door CRM voor 108.500 uren hulp uitbetaald, in 1977 voor 106.296 uren en in 1978 nog slechts 90.428 uren. Voor 1979 en 1980 zullen het er per jaar 86.451 uren zijn. Naast of mede als gevolg van de vermindering van de formatieuren, was er ook een personeelstop. Ook dat kneep er in. Alleen het aantal part-time bejaardenhelpsters (altijd een groot verloop) daalde in 1978 al met 18 procent. Er was bovendien de mogelijkheid dat het kon voorkomen, om een voorbeeld te noemen, in Tholen 10 bejaardenhelpsters vertrokken, in welke vakature niet mocht worden voorzien, terwijl in die periode bijvoorbeeld te Sint Maartensdijk geen enkele bejaardenhelpster wegging. Daardoor werd het nogal moeilijker om aanvragen in bijvoorbeeld Tholen in te willigen. Behalve deze dan nogal ,wat sombere cijfers in het jaarverslag 1978 van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland, waarvan het welzijnsorgaan Tholen de ene en een soortgelijke stichting op Schouwen/Sint Philipsland de andere participant, kon di recteur J. Stoutjesdijk op de algemene bestuursvergadering maandagavond de wel prettiger mededeling doen, dat men ten aanzien van de personeelsstop binnenkort en zeker wel eind dit jaar uit de penarie zal zijn. Dat wil zeggen, dat wanneer er een gezins-of bejaardenhelpster vertrekt, in de vakature mag worden voorzien met bovendien de mogelijkheid eventuele hiaten, zoals in het voorbeeld Tholen en Sint Maartensdijk hierboven werd gesteld, kunnen worden rechtgetrokken. Een andere ten aanzien van hulpverlening in goede aarde vallend bericht was, dat de Federatie langzamerhand gaat starten met de zgn. Alpha-hulpverlening. Wat dit laatste bete kent gaan we hieronder nader uitleggen. Alpha-hulp was al eerder aan de orde onder het vorige kabinet, ma^r toen kwamen er van onverwachte zijde be zwaren met betrekking tot de sociale voorzieningen voor die categorie hulp verleners. Alphahulp is vooral voor be jaarden, die, om zelfstandig te kunnen blijven wonen, behoefte hebben aan hulp bij huishoudelijke werkzaamheden gedurende een korte tijd per week. Alp ha hulp wil zeggen, dat wordt bemid deld, in dit geval dan door het welzijn sorgaan Tholen om hulp tot stand te brengen, zonder dat die hulp wordt ver leend door een bij de instelling in dienst zijnd personeelslid (bejaardenhelpster), maar door een bij de instelling geregis treerde vrijwilliger. Als de bemiddeling gestalte krijgt is de hulpontvanger di recte werkgever van die hulpverleenster. Er mag per geval per week niet meer dan 12 uur hulp worden verleend. De rol van het Welzijnsorgaan is hierbij in feite dus slechts een kosteloze bemiddeling. De hulpontvanger betaalt 9,— per uur. Op dit bedrag is naar gelang de draag kracht van de cliënt subsidie mogelijk. De toekomstige alpha hulpverleensters zullen voomamelijke nieuwe vrijwillig sters moeten zijn. Om de toelichting niet al te uitvoerig en daarmee onduidelijk te maken, volstaan we voor wat de alpha hulp betreft thans nog met de medede ling, dat het Welzijnsorgaan Tholen er komende maanden ook geleidelijk aan mee wil starten en in zoverre is het niet ondienstig, wanneer eventuele toekom stige vrijwilligers hieromtrent vast hun licht willen opsteken op het bureau aan de Hoogstraat in Tholen (stadhuis). Temidden van al die overheidsbezuini gingen wordt in het jaarverslag 1978 te recht gesteld, dat het federatief verband goed werkt. "Een goede koers", wordt in het jaarverslag gesteld, waarbij evenmin wordt verheeld, dat er overigens met name ook op bestuursniveau wat kin derziektes moesten worden overwon nen. Een dergelijke integratie is niet een binnen een paar maanden een geoliede machine....Zeker is echter dat het wer ken in federatief verband positief heeft bijgedragen aan de ontwikkeling van de dienstverlening in het gehele werkge bied. Sterker, het uitvoerend werk kon vooral organisatorisch belangrijk wor den verbeterd. Daartoe werd met name door de directeur de heer J. Stoutjesdijk een leeuwenaandeel geleverd, maar mag zeker ook niet worden tekort gedaan aan allen die hem in en bij dit werk omrin gen. De mensen dus van de dagelijkse praktijk. Het resulteerde bij elkaar in een stuk dienstverlening binnen de re gio, waarvan de omvang door de nood zakelijke bezuiniging weliswaar minder moest zijn, dan voorafgaande jaren, maar inhoudelijk beslist niet daalde. Voor de totale dienstverlening is heel wat geld nodig en de rijksoverheid wil wel graag weten hoe dat wordt besteed. Zo werd ook van de federatie gevraagd na haar aanloopperiode een zogenaam de evaluatie-nota in te sturen, waarin openlijk bevind van zaken wordt gedaan over de samenwerkingsvorm. Aan die openheid ontbrak het zeker niet in het concept, dat maandagavond door het algemeen bestuur van het Welzijnsor gaan Tholen werd besproken. Openheid voor wat de oorzaak van het federatie- ontstaan, was, namelijk het ontbreken van leiding op Tholen na het vertrek van de héér Van der Stel. Het waren destijds niet de enige zorgen van het toenmalig bestuur. Ze kwamen in het ontwerp keurig op een rijtje te staan, maar de slotconclusie was toch wel het overne men van wat ook het federatiebestuur voor ogen staat, namelijk doorgaan met het federatief model, zij het dat er nog een verdergaande bestuurlijke samen werking nodig is tussen die federatie en de twee participanten. Nu zijn er name lijk twee dagelijkse- en twee algemene besturen, die vaak dezelfde agenda moeten bespreken, maar waarbij ook steeds de directeur als de verantwoor delijke man van het uitvoerend werk aanwezig moet zijn, terwijl er overkoe pelend ook een federatiebestuur is en op de bijeenkomsten daarvan kan de di-, recteur evenmin ontbreken. Daaraan wat te sleutelen leek ook de Thoolse vergadering geen overbodige zaak, maar de geografische ligging is een verdedig ster van het handhaven van beide stich tingen, waardoor bijvoorbeeld een eventueel toekomstige fusievorm niet bepaald in de hand wordt gewerkt. De eerste evaluatienota gaf dan ook geen aanleiding tot toekomstige ingrijpende veranderingen. Wel de positieve slot conclusie, dat de vertrouwensbasis in die paar jaar al belangrijk is verstevigd en daarom een basis vormt de verdere ont wikkeling van de federatie met vertrou wen tegemoet te zien. In het jaarverslag krijgt de andere hoofdmoot van de federatie, het maat schappelijk werk uiteraard een weinig minder grote portie dan de gezinsver zorging. Alleen is de "verdienste" daar van moeilijker te verwoorden zowel programmatisch als cijfermatig. Toch was er wel een duidelijk voorbeeld in dit jaarverslag, al sloeg het dan niet direct op Tholen, maar tengevolge van de sluiting van een scheepsmotorenfabriek te Zierikzee werd men geconfronteerd met een behoorlijk stuk werk ten be hoeve van daardoor gedupeerde wer klozen. Als het ware "losgeslagen" mensen, die graag en al zo lang werkten, maar plotseling op straat kwamen te staan of liever naar huis werden ges- ,tuurd met alle gevolgen, die dat in ge zinnen kan teweegbrengen. Terecht Stelt overigens dat jaarverslag dat het onmo gelijk is te beschrijven waarmee de tijd van de maatschappelijk werker wordt gevuld. Die hulpverlening beperkt zich niet tot gesprekken met cliënten. Het is ook vaak brieven schrijven, rapporteren, zoeken naar een plaats in een geschikt tehuis, pleiten en speurwerk ingeval van woningnood, onderhandelingen om schuldsanering te bewerkstelligen, uit pluizen van regelingen en voorschriften om een gedegen advies te kunnen geven, omzien naar mogelijkheden, waar for mele wegen niet meer openstaan voor wat financiële problematiek betreft. Daarom soms een gesprek op een Ar beidsbureau, het consulteren van een psychiater, participatie in de behande lingen van een toevluchtsoord en ga zo maar door. Overleg soms met huisart sen, wijkverpleegkundigen, predikanten of pastoors en ook dat alles moest ge beuren met een op Tholen beperkte personeelsbezetting. Een tijd leek het er zelfs op dat de vakaturestop voor Tholen dramatische gevolgen zou hebben. Er vertrokken immers twee van de drie maatschappelijk werkers, zodat een aantal maanden het gehele gebied door 1 persoon werd uitgevoerd. Najaar 1978 kon echter mevr. Nuijten worden be noemd en voor 1979 is er verder per spectief in dat opzicht....Het federatief jaarverslag 1978 telt 36 pagina's en daarom is het ondoenlijk alle onderde len er uit te halen. Maandagavond boog het algemeen bestuur zich er wel inten sief over en kreeg op gestelde vragen nog heel wat aanvullende informatie. Het algemeen bestuur had maandag avond trouwens nog meer agendapun ten te verwerken onder leiding van voorzitter A.J. Scherpenisse, ook al ble ken er nogal wat algemeen bestuurders absent. Zo werd een nieuw huishoude lijk reglement vastgesteld, was er de mededeling van de voorzitter over de huisvesting in het Thoolse stadhuis met wat veranderingen. De staf, die nu op de voormalige secretarie is ondergebracht moet verhuizen naar de voormalige raadszaal op de verdieping, omdat de secretarie weer trouwzaal wordt. Verder moet beneden nog een ruimte worden afgestaan voor een na raadsgoedkeuring toekomstig VVV kantoor. Niettemin kan het Welzijnsorgaan Tholen in het Thoolse stadhuis geconcentreerd blij ven. Mogelijk kan ook binnenkort een vaste telefoniste-receptioniste-typiste worden benoemd, die alle aanvragen van buiten meteen te woord kan staan, iets wat door personeelsmutatie de laat ste maanden op andere wijze moest worden opgevangen. Mededelingen kwamen er ook over het open bejaar denwerk, dat al enkele jaren op bes tuursniveau bij het Welzijnsorgaan aan de orde is. Het gemeentebestuur zal daarin nu zelf gaan doorwerken met het De vier brandweerkorpsen op Tholen zullen mogelijk eind dit jaar kunnen be schikken over stil alarm, zodat de sirenes niet meer voor onrust en extra verkeer zullen zorgen. De Thoolse Gemeente raad stelde maandagavond graag 120.000 gulden beschikbaar omdat men de voor delen van stil alarm wel ziet zitten. SGP-fractievoorzitter Th. Aarnoudse wees erop, dat er al verschillende keren op invoering van stil alarm was aange drongen. De commandant van de Re gionale brandweer, dhr. M M. Belonje uit Bergen op Zoom, adviseerde echter negatief. "Dat was een goed advies, aangezien er in die tijd blijkbaar toch nogal wat problemen waren. Ook was toen reeds te zien. dat de apparatuur een wijziging zou ondergaan. Nu men echter in de regio enige tijd tot volle tevreden heid met die apparatuur gewerkt heeft, adviseert dhr. Belonje dan ook om het systeem op Tholen in te voeren. Terecht, dachten wij. Dat het een vrij durë zaak is zal wel niemand ontkennen. De balans is in onze fractie echter overgeslagen naar de voordeelzijde, zodat wij het voorstel van b en w van harte onder steunen. Wij wensen de brandweer korpsen geluk en sterkte toe met de in voering van dit systeem. Wij hopen en verwachten ook, dat er op een doelma tige manier met deze kostbare appara tuur zal worden omgegaan. Dat zal de goede naam van onze korpsen hoog houden en tot nut van de bevolking zijn, o.a. door snel op de plaats van de brand te zijn", zei Aarnoudse. was uitgevallen. P. van Schetsen (PvdA) meende, dat het herhaald aandringen van de gemeenteraad op de invoering van stil alarm, een steentje had bijge dragen tot wijziging van het standpunt van dhr. Belonje. Hij was in elk geval verheugd, dat stil alarm - waarop de PvdA tijdens de begrotingsbehandeling had aangedrongen - binnenkort een feit kon worden. M. van Damme (VVD) zei zich er ook over verwonderd te hebben dat de me ning van de Regionaal commandant zo snel geëvolueerd was. Hij tilde blijkbaar zwaar aan het financiële deel, terwijl men de omvang van het narijden van de brandweer destijds ook niet had kunnen vermoeden. Laat de brandweerlieden rustig hun werk doen. Met stil alarm zal het bij brand op de Thoolse wegen vei liger worden, zei de VVD-fractievoor- zilter. 't Kan verkeren, merkte burgemeester E. Baerends op. Hij veronderstelde dat de regionaal commandant mogelijk priori teit aan een nieuwe brandweerwagen had gegeven, maar nu al het materiaal er is, kan stil alarm ingevoerd worden. Ook de wijziging van de frequentie bij de apparatuur heeft een rol gespeeld. Jaar lijks is het wel een zware post (33.400 gulden), maar stil alarm is belangrijk, aldus de raadsvoorzitter. Hij liet van Kempen nog weten, dat huur met een proefperiode duurder zou uitvallen. Nu stil alarm in veel gemeenten al inge voerd is, gaven b en w ook de voorkeur aan direct kopen. 'Het systeem werkt nu duidelijk beter dan in 't verleden', zo vulde Aarnoudse nog aan ter ophelde ring van de verwondering over de standpuntwijziging van de regionaal commandant. Als Thools vertegen woordiger maakt de SG P-fractievoor zitter de vergaderingen van de regionale brandweer mee. Na goedkeuring van Gedeputeerde staten, kunnen de 68 'piepers' (oproepontvangers) a 1495 gulden, exclusief 18% BTW, besteld worden, W.C. van Kempen (CDA) had zich ero ver verwonderd, dat het advies na veel jaren negatief te zijn geweest, nu positief De eilandelijke sportdag van de lagere scholen op Tholen, die dit jaar op don derdag 14 juni in Sint Maartensdijk was gepland, moest vanwege de weersom standigheden worden uitgesteld. Dit betekende voor de leerlingen van de la gere scholen een grote strop, daar zij er zich al de nodige trainingen voor had den getroost, en dit uitstel waarschijnlijk afstel betekende. Het gemeentebestuur had namelijk besloten dat de sportvel den i.v.m. onderhoud en herstel werk zaamheden m.i.v. 18 juni tijdelijk geslo ten zoudeq^jvorden... De leerlingen van de 5de klas van de Rieburch zaten echter niet bij de pakken neer, en schreven een brief die zij op het gemeentehuis bij dhr. P.v.d. Vlies van de afd. sportzaken brachten. Antwoord bleef niet uit; vrij dagmorgen deelde wethouder Versluijs namens de gemeente mede, dat de her stelwerkzaamheden zodanig zouden worden gecoördineerd dat het sportveld van Sint Maartensdijk 3 dagen langer open zou blijven, in die periode was dan alsnog gelegenheid tot het houden van de sportdag. Het bestuur van het Welzijnsor gaan Tholen bestaat uit de vol gende personen, waarbij de achter de naam betekent.dat ze ook lid zijn van het dagelijks bestuur. Met een zijn ze bovendien lid van het federatie bestuur. L. de Wilde (Geref. Kerk) te Oud-Vossemeer, M.v.d. Linde (N.V.V.) te Tholen, vakature voor de vertrokken ds. G.H. Abma, (Herv. kerk) J. Versluijs (namens gem. Tholen) uit Scherpenisse, A.v.d. Hoek kruisvereni ging uit Scherpenisse, M. de Rijke (Oud Ger. Gem) uit Stave- nisse, J.E.M. de Kerf (per soonlijke titel) uit Sint Maartens dijk, C.W. Droogers (CBTB) te Oud-Vossemeer, B.S. Tack (Fed. van Middenstandsver) te Sint Maartensdijk, L.B. Jansen (Herv. kerk) uit Sint Maartensdijk, mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet (gem. Tholen) uit Tholen, mevr. Donken +(Alg. Bejaardenbond) te Poortvliet, E.Ph. Nieuwkerk (werkgeversorganisatie) te Poort vliet, mevr. B. Mullié-Eilander (persoonlijke titel) te Poort vliet, J.W. Kloet (Geref. Gem) uit Sint Maartensdijk), mevr. E. Weijler-Kurvink (NCVB) te Poortvliet, G. van Dijken (Ned. Herv. kerk) te Tholen, mevr. J. Noordijke-Hage (Bond van Plat telandsvrouwen) te Scherpenisse, A.J. Scherpenisse (gemeente Tholen) uit Sint Annaland, G. Heijboer (Fed. van Midden standsver) te Sint Annaland, M.P. van der Weele (+(ZLM) te Sin) Annaland, S.W. Quist (CNV) te Poortvliet, ds. L. Wüllschleger (Ned. Herv. Gem), te Tholen, mevr. Bolier-de Graaf (Alg. Bond voor bejaarden) te Scherpenisse en de heer M. Dijke (Gem. Tho len) te Scherpenisse. vormen van een aparte stichting. De vergadering betreurde dat dit onderdeel niet bij het Welzijnsorgaan zal komen, maar hoorde wel dat dat men ook van rijksoverheidszijde geporteerd is voor een aparte stichting. Bij elkaar kwam er op deze bijeenkomst heel wat aan de orde om ook dit jaar en hopelijk in de toekomst hulpverlening aan behoeftigen te waarborgen. Dat al les in de overtuiging dat zulks op een zo brede basis en met die opvang niet mo gelijk is zonder medewerking van rijks- en provinciale overheden, met steun van vooral het eigen gemeentebestuur, de bevolking en niet in het minst zij die dagelijks in de thoolse gezinnen die hulp willen en kunnen verlenen, welke voor het betrokken gezin in een bepaalde of langere periode zo noodzakelijk is. Dat kan dan hulp zijn in het normale ge zinsverband, maar eveneens op het ter rein van de maatschappelijk werker, het blijven twee werksoorten, die die alge mene en ook die bijzondere steun be hoeven en toekomen. De stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek Tholen noemt het verheu gend, dat ook in 1978 het leden- en uitleencijfer weer een stijging te zien geeft van respectievelijk 13.1 en 13.9% ten opzichte van 1977. St. Annaland spant de kroon met 60 boeken per lid per jaar, maar het houten gebouw aan Crooswijck is veel te klein, wat het werken erg bemoeilijkt en baldadigheid bij.de jeugd in de hand werkt. Ook is er daar sinds 1 juli vorig jaar al een vacature, die per 1 augustus a.s. vervuld wordt door mevrouw Slothouwer uit Utrecht. Zij is volledig gediplomeerd bibliotheekassistente en heeft al vijf jaar ervaring. De personeelsvoorziening bleef ook in 1978 moeilijk, aldus het jaarverslag van de stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek Tholen. Het aantal lezers steeg van 2.215 in 1976 via 2.579 in 1977 tot 2.917 vorigjaar. Het boekenbezit ging omhoog van 30.441, via 32.433 naar 33.833. Het aantal uitle ningen steeg van 116.678 via 124.105 naar 141.328 vorigjaar. Het totale uitleen- en ledencijfer en aantal uitgeleende boeken per lid kan als volgt worden gesplitst: Tholen 51.940 1263 41 St. Maartensdijk 38.089 805 47 St. Annaland 51.299 849 60 Het boekenbezit is respectievelijk 11.945, 10.973 en 10.915. Bij de uitleen- posten daalde het ledenaantal enigszins, doch de uitleencijfers bleven ook hier stijgen. Rayondirectrice mevr. G.E. Aarssen-Lankester schrijft dat toe aan de goede collectie. De uitleenposten hebben nu 1.000 in plaats van 500 ban den, terwijl deze elk half jaar worden gewisseld. De cijfers zijn (respectievelijk uitleningen, leden en aantal uitgeleende boeken per lid): Oud-Vossmeer 9.561308 31 Poortvliet 14.693 275 53 Scherpenisse 10.613 201 53 Stavenisse 16.615 315 53 Het bestuur sprak eind november met de verantwoordelijke wethouder over de huisvesting van de bibliotheek St. An naland en Tholen. Voor de eerste ziet het er nog niet naar uit, dat op korte termijn andere huisvesting zal zijn ge vonden. In Tholen ging het aanvankelijk om een ruimte in een nieuw te bouwen gemeenschapscentrum, maar aan de Zoekweg komt nu alleen een sporthal met gemeenschapscentrum. De biblio theek zou met een nieuw postkantoor aan de Doelweg/Dalemsestraat kunnen komen. De openbare bibliotheek Tholen kreeg de beschikking over een lezer voor microfilms. Hierop staat de catalogus van de provinciale bibliotheek, de tech nische bibliotheek en de Zeeuwse cen trale muziekbibliotheek. De gebruiker van de bibliotheek kan nu ter plaatse zien, wat genoemde bibliotheken bezit- ten> In St. Annaland werd een begin ge maakt met de sanering van de collectie. De jeugdleesboeken werden bijna alle maal vervangen. Op zaterdag 8 april hielden de drie openbare bibliotheken een 'open dag' om nog meer bekendheid te geven aan de mogelijkheden die de bibliotheek te bieden heeft. Ter gelegenheid van de vredesweek werden tentoonstellingen georganiseerd in Tholen, Sint-Maar tensdijk en Sint-Annaland. De openbare bibliotheek Tholen ont ving verscheidene le klassen voor een rondleiding. Er werd een tentoonstelling gehouden over Zierikzee en Frankrijk met materiaal gemaakt en verzameld door twee MAVO-klassen. Verder was hier een tentoonstelling te zien over oud-Tholen en de geschiedenis van de Thoolse brug. Het materiaal hiervoor werd beschikbaar gesteld door het Do cumentatiecentrum Zeeuws Deltage bied. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de "rechten van de mens" hield de openbare bibliotheek Tholen een ten toonstelling over Amnesty International met materiaal van de Amnesty werk groep Bergen op Zoom. Het hoofd van de bibliotheek hield drie lezingen: voor de plattelandsvrouwen te Sint-Annaland en Oud-Vossemeer, en op de ouderavond van de peuterspeel zaal in Tholen. Van 5 tot en met 26 oktober hield de Stichting Beeldende Kunst Zeeland een tentoonstelling in de bibliotheek van Sint-Maartensdijk. Deze tentoonstelling werd ondersteund door een kunstbus, die de kernen Tholen, Sint-Maartens dijk, Sint-Annaland en Oud-Vossemeer bezocht. Van 11 tot en met 20 oktober stonden de bibliotheken in het teken van de kin derboekenweek. In de drie openbare bibliotheken werden voor de verschil lende leeftijdsgroepen de nodige aktivi- teiten georganiseerd»' Het bestuur vergaderde vorig jaar vijf keer. De samenstelling bleef ongewij zigd: voorzitter R. Weijler uit Poortvliet, secretaresse mevr. A. Boxhoorn-U rba- nus uit Tholen, penningmeester W.G. Robbe uit St. Maartensdijk, leden me vrouw G. Boelhouwer-Stigter uit Tho len, mevrouw M. Boogaard-Bolier en de heer W.P. Goedegebuure, beiden uit St. Annaland. Het personeel in Tholen bestaat uit de administratieve krachten mevrouw J. Westerweel-van Ommering, mevrouw J.H. van Eenennaam-de Jonge en mevrouw P.C. Hage en werkster me vrouw P.M. Schot-Schuurbiers. St. Maartensdijk: assistent-bibliotheca resse mevrouw C.C. Stoutjesdijk, admi nistratieve kracht mevrouw C.P. Hage- de Viet en werkster mevrouw M.C. de Vos. St. Annaland: administratieve kracht mevrouw M.A. van Gorsel-in 't Veld en werkster mevrouw H.J. den Engelsman- van As. De discobus komt op twee plaatsen: Tholen, waar 54 leden ingeschreven staan en St. Maartensdijk met 8 leden. De stichting Zeeuwse centrale muziek bibliotheek leende vorigjaar op Tholen 154 werken uit. Het maximum aantal plate ndat mag worden meegenomen is verhoogd van 5 naar 8. De technische bibliotheek Zeeland leende vorigjaar 19 boeken uit op Tholen. Het aantal uitgeleende werken van de provinciale bibliotheek van Zeeland was opTholen/St. Philipsland in 1978 totaal 564 tegenover 631 in 1977, aldus het jaarverslag 1978. "De schietverenigingen zitten elkaar in de haren. De een wil wat en de ander weer niet. Laten ze met elkaar rond de tafel gaqn zitten",zei CDA-raadslid W.L. Bijl dinsdagavond in de Commissie Ruimtelijke Ordening, nadat unaniem de beslissing was gevallen, om geen schiet baan toe te staan op het schiereiland bij het Schelde-Rijnkanaal. "Discriminatie, kom eens bij ons kijken", klonk het van een verongelijkte Thoolse schutter van de Eendracht op de publieke tribune. Schietvereniging de Eendracht in Tho len raakte reeds de buitenbaan op het industrieterrein kwijt en moet nu ook het grote, vervallen gebouw in de Hoogstraat verlaten omdat daar huizen nta bosstraat 27 berqen op zooo. Advertentie lMj Zaterdagmiddag tussen twee uur en half zes kan men op het Pluimpotterrein in Scherpenisse genieten van een hackney show van zestien combinaties. De pittige donkerbruine en zwarte pony's wisselen het concours hippique programma af tijdens de Thoolse Dagen. Gezien het grote succes van vorigjaar werd de Hackneyclub Brabant, aangesloten bij de Nederlandse Ponyclub, voor zaterdagmiddag weer uitgenodigd. De hackney's zijn afkomstig uit Engeland, waar ze in het openbaar vervoer gebruikt werden. Het zijn zeer warmbloedige dieren met een ijzersterk beenwerk en een geweldig uithou dingsvermogen. Er zit veel (heffende) actie in de benen. Een ander kenmerk is de fiere hoofdhouding. Bij de beoordeling gaat het om de kwaliteit van de gangen van het paard. Een van de zestien combinaties die za terdagmiddag in de vier rubrieken te zien is, wordt gevormd door dhr. C.P. van Bavel uit Oud-Vossemeer, voorzit ter van de Hackneyclub Brabant. Verder komen dhr. v.d. Heiden uit Rilland Bath en dhr. Krijnen uit Bergen op Zoom aan de start. De andere deelnemers komen uit midden en oost Brabant. Het zijn allemaal zuivere amateurs, die alleen voor prijzen rijden en gratis optreden. Andere hackneygroepen vragen geld. De club luistert door heel Nederland evenementen op. De show tijdens de Thoolse dagen geeft tegelijk een geldige puntentelling voor de clubcompetitie. Dhr. van Bavel, die al vier keer een le prijs heeft veroverd, is de plaatselijke, favoriet. De club is overal gewild. Zo rijdt men 30 juni in Elburg. Momenteel heeft dhr. Bavel met zijn vereniging al vijf concoursen achter de rug. Dhr. C.P. van Bavel uit Oud-Vossemeer, voorzitter van de Nackneyclub Brabant, in actie te Vught, waar hij de eerste prijs won. Je moet per paard wel tien uur per week trainen, anders maak je niets klaar, zegt dhr. van Bavel. Hij is zelf elke avond bij de werkhaven aan de Krabbenkreek- dam te vinden met zijn monsterknecht Jan Kwaak, die dhr. van Bavel al drie jaar assisteert. Er komt namelijk nogal wat kijken om drie hackneypaarden op de been te houden: behalve trainen pok borstelen en eten geven. Bij de hack ney's ligt dat allemaal heel gevoelig. De paarden zijn aangespannen voor vier wielige wagens. Voor de ruiter is een zwart pak verplicht'volgens Engelse stijl. Zaterdagmiddag zijn er twee rubrieken enkelspan, een rubriek monsteren aan de hand (grote maat hackney) en een rubriek dubbelspan. U fcunt het zater dagmiddag tussen twee uur en half zes allemaal zien tijdens de Thcfolse dagen. moeten komen. De vereniging wilde nu een ondergrondse schietbaan met een bovengronds clublokaal van 10 x 10 m bouwen op het schiereiland voor de rede van Tholen. Dat is nu nog Brabants grondgebied, maar de gemeente Halste ren had de gemeente Tholen als toe komstig eigenaar van de grond ge vraagd, of men planologische bezwaren had tegen de schietbaan. De ambtelijke adviezen aan b en w wa ren negatief omdat het zicht op het stadje Tholen belemmerd zou worden. Het college zelf stond er echter niet af wijzend tegenover, zo liet burgemeester E. Baerends weten. Hoewel hij niet en thousiast was, had hij de neiging om te zeggen: laat de schietbaan er maar ko men. Raadslid C.A. Rijnberg (SGP) ver klaarde zich als eerste ronduit tegen bovengrondse bebouwing op het schie reiland. Hij wilde de schietaccommoda- tie op het eiland Tholen houden bij de sporthal/gemeenschapscentrum aan de Zoekweg. Dat is al onderzocht, zei de burgemeester, maar zonder vruchtbare resultaten wegens het kostenaspect en de verlangens van de schietverenigin gen. Men wees een centrale ligging af en toen men hoorde dat we voor de Een dracht een accommodatie bekeken, kreeg ik twee andere schietverenigingen op bezoek, aldus de burgemeester, die nog liet weten, dat de gemeente niet ga rant zal staan voor een accommodatie van 1 vereniging. Raadslid Rijnberg vond dat alle schietverenigingen in 1 gebouw moeten en wil men dat niet, dan maar niks. We hebben 't geprobeerd, maar dat is niet mogelijk, zei de burge meester. i Raadslid P. van Schetsen (PvdA) vond het spijtig dat b en w hun gedragslijn hadden verlaten om geen bebouwing toe te staan op het schiereiland. Alleen het oliebedrijf Verbo is een (ondergrondse) vestiging toegestaan, maar een aanvraag van Oerlemans, wat toch van belang was voor dè werkgelegenheid, werd afgewe zen. Een schietbaan is vreemd aan het water. Die hoort daar niet thuis en daarom moeten we dit verzoek niet in willigen, zei van Schetsen. Raadslid J.L. van Gorsel (VVD) was niet onderstebo ven van een eventuele belemmering van het gezicht op Tholen. Hij vond het te recht dat b en w dat argument hadden losgelaten, maar aan de andere kant is heel schoorvoetend de vestiging van Verbo olieën toegestaan. Andere be drijven die er beter thuishoren, zoals Oerlemans, zijn afgewezen. Ik betreur het, zei van Gorsel, dat de schietvereni gingen niet met 1 centrale accommoda tie genoegen nemen. Concentratie bij de sporthal zou aangenaam zijn. Het is wel een loffelijk streven dat ze wat onder nemen, maar het is jammer dat de Een dracht het alleen doet, zei het VVD- raadslid, die het verzoek eveneens af wees. Ook raadslid Bijl wees boven grondse bebouwing af, zodat b en w evenals de leden van de Eendracht op de publieke tribune een koude douche kregen. Het kruit van het college is waarschijnlijk op, maar dat van de Thoolse schietvereniging nog niet. Voorzitter J.v.d. Heuvel liet na afloop weten dat b en w binnenkort een aan vraag kunnen verwachten, wijzend op de gemeentegelden die voetbal- en ten- ni verenigingen krijgen voor kleedloka len en kantines.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 11