THOLENDERWIJS HOE TE HANDELEN BIJ GEVAAR Officiële publicaties informatierubriek van de gemeente tholen 5 BESTEMMINGSPLAN "NOORD" (SINT-MAARTENSDIJK) IN COM MISSIE RUIMTELIJKE ORDENING VOOR DE INSPRAAKAVOND BEPLANTINGSPLAN GROENSTROOK BESTEMMINGSPLAN "ACHTER DE MOLEN" SINT-ANNALAND SPREEKUREN B. EN W. Spreekuur Woningstichting f Donderdag 14 juni 1979 EENDRACHTBODE Maandagavond gemeenteraads vergadering in St.-Maartensdijk AANG HONDI BEANTWOORDING VRAGEN KERNBEZOEK SINT-MAARTENSDIJK OVERDENKING In 1958 verliet Fokje de lagere school en zou dan na de vakantie naar de HBS in de stad gaan. Dat betekende dagelijks twintig kilometer heen en dezelfde afstand terug. Giep, als oud-spoorman opperde, dat ze 't beste met de trein zou kunnen gaan: "Josje kan je naar 't station brengen en halen." Tot zijn verwondering protesteerde Fokkelien. "Waarom met de trein? Het station is hier drie kilometer vandaan en de bushalte nog geen driehonderd meter." Hielkje zag evenmin in waarom ze persé met de trein moest gaan en bij nader inzien moest Giep toegeven, dat het inderdaad met de bus veel eenvoudiger was, dus gaf hij toe. "Oké, je mag met de bus. Maar denk er om, dat ik nooit klachten krijg over baldadigheid, want dan ga je wel met de trein." "Alsof je daarin geen baldadigheid kunt uithalen," meesmuilde zijn' vrouw. Die avond, toen iedereen naar bed was en Josje "De laatste tijd ver schillen we nogal dikwijls van inzicht over bepaalde onderwerpen. Het is jouw goed recht er een eigen mening op na te houden, maar de- monstreeV die niet zo openlijk in het bijzijn van de kinderen en het Op dinsdag 1 9 juni a s. vergadert de commissie Ruimtelijke Ordening in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, aanvang 1 9.30 uur. Op de agenda staat onder meer: Bestemmingsplan "Noord" (Sint-Maartensdijk) Over dit bestemmingsplan werd in augustus 1977 een hoorzitting gehouden in 'Haestinge". Deze hoorzitting werd druk bezocht en diverse burgers hebben van de mogelijkheid gebruik gemaakt op het plan van het gemeentebestuur in te spreken. Naar aanleiding van de toen ingebrachte opmerkingen, suggesties en visies, hebben het kol lege en de commissie Ruimtelijke Ordening hun standpunten bepaald Besloten werd het plan door te zetten. Vervolgens is een onderzoek ingesteld naar de financiële haalbaarheid van het plan, hetgeen posi tief uitviel. Reden voor het gemeentebestuur het zogenaamde wette lijke vooroverleg te starten. Diverse instanties hebben hun visie op het plan gegeven. De commissie Ruimtelijke Ordening gaat in haar ver gadering van 1 9 juni de uitgebrachte reakties bespreken en brengt vervolgens advies uit aan het college. - Bestemmingsplan "Buitengebied" Eveneens onderdeel van bespreking maakt uit het bestemmingsplan 'Buitengebied'' en meer in het bijzonder het al dan niet toestaan van extra bebouwingen bij buitenverblijven. - Aanleg schietbaan op schiereiland Voorts komt aan de orde het verzoek van de schietvereniging "De Eendracht'' om op het schiereiland in het Schelde-Rijnkanaal een bovengronds verenigingslokaal en een ondergrondse schietbaan te realiseren. De vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening is openbaar. U bent dus van harte welkom! Uit voorgaande publikaties in deze rubriek hebt u kunnen opmaken, dat ook het gemeentebestuur zich een iets snellere afhandeling van zaken had voorgesteld dan in feite is geschied. Gelukkig kunnen wij deze week tot een totale afronding van de zeven kembezoeken komen. Allereerst herhalen wij de gestelde vraag, met daaronder het antwoord van het kollege. 1 De korfbalvereniging "Emergo" ging via een van haar bestuursle den in op de problematiek rondom de kleedgelegenheid, beschik bare veldaccommodatie en bergruimte van deze vereniging. - Gelet op de steeds terugkerende moeilijkheden aangaande het gebruik van de sportvelden op het sportcomplex 'Haestinge' voor de korfbalvereniging is het kollege bereid op korte termijn nog maals de destijds opgestelde alternatieven voor een apart speelveld voor genoemde vereniging nader op hun mogelijkheden te onder zoeken. 2 Namens de voetbalvereniging "Smerdiek" werd gevraagd om een oplossing wat betreft de te betalen onroerend goedbelasting door gebruikers van de sportvelden. - Het kollege van burgemeester en wethouders heeft inmiddels be sloten om ten aanzien van de sportvelden de gemeente aan te merken als eigenaar/gebruiker. De heffingen betreffende de on roerend goedbelasting zullen derhalve voor rekening van de ge meente worden genomen. 3 Namens de leerkrachten en oudercommissie van de openbare lagere school "De Rieburch" werd gepleit voor het creëren van meer speelruimte voor de jeugd. - Zoals bekend mag worden geacht wordt de mogelijkheid voor speelruimte voor de jeugd momenteel bekeken voor alle Thoolse woonkernen. Voor Sint-Maartensdijk is nu reeds een plan in voor bereiding. Deze speelruimte is geprojekteerd op een terrein gele gen aan de Hogeweg. 4 Geïnformeerd werd naar de mogelijkheid van een fraaiere aankle ding van het haven plateau, temeer daar dit plateau naast Onder de Linden mede de entrée bepaalt van het dorp. - Met de vraagsteller is het kollege het eens dat het havenplateau een betere aankleding behoeft. Dit plan is dan ook opgenomen in het pakket van voor te bereiden werken. 5 Gekonstateerd werd dat de Gladiolenstraat nog niet was herbe- straat Er moeten nog wel twee kavels bebouwd worden, maar dat kan nog lang duren. - Voor herbestrating in het bestemmingsplan "Achter 't Bos" moet nog een plan gemaakt worden. Aan de Gladiolenstraat zijn thans woningwetwoningen. Deze beleidsnota moet op voorstel van het kollege voor een periode van drie jaar door de raad worden vast gesteld. Om een groot aantal redenen voelen de beide woning bouwverenigingen op Tholen niets voor verkoop van woningwet woningen. Het kollege onderschrijft deze uitgangspunten groten deels. Naar haar mening dient de bevordering van het eigen wo- ningbezit plaats te vinden via stimulering van de bouw van pre miewoningen op voet van de beschikking geldelijke steun eigen woningen 1 979. }l bezig met de voorbereiding voor de aan- >or het jaar 1 979 De tarieven voor dit jaar )r de 1e hond en ƒ22,— meer voor elke ouder(f55,— ƒ77,— ƒ99,— enz.) Een e hondenbezitters een aangiftebiljet waar- vereiste aangifte hebben gedaan. Houders géén aangiftebiljet ontvangen, en anderen tog niet hebben aangegeven, zijn verplicht doen Dit kan door invulling en onderteke- sentehuis en de postkantoren verkrijgbaar aangifteformulier. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat voor honden die niet tijdig op de bovenomschreven wijze aangegeven zijn, een boete kan worden opgelegd. Wie moet aangifte doen? Volgens de verordening hondenbelasting is een ieder belastingplich tig, die in de gemeente Tholen een hond bezit, verzorgt of onder toezicht heeft. Het gaat dus niet alleen om het eigendom Degene die aangifte moet doen is het hoofd van het gezin. Nu het bestemmingsplan "Achter de Molen" te Sint-Annaland nage noeg is voltooid, kan overgegaan worden tot de aanleg van de ge plande groenstrook aan de noordzijde van het plan De groenstrook ligt achter de Burgemeester Smithstraat en de Burgemeester Baas straat. Aan een aantal belangstellende bewoners is toegezegd dat de bewo ners uit de omgeving van deze groenstrook een inbreng mochten hebben in de invulling van deze groenvoorziening Burgemeester en wethouders hebben voor het genoemde gebied een plan ontworpen. Aanstaande maandag, 18 juni, kunnen belangstellenden dit plan be kijken in het dorpshuis aan de Kloosterstraat te Sint-Annaland, aan vang 1 9.30 uur. Tevens kan dan op het plan worden ingesproken. Er wordt op uw aanwezigheid gerekend. Aanstaande maandag houden de leden van het kollege van burgemeester en wethouders spreekuur van 1 5.30 tot 16.30 uur in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Wilt u op een ander tijdstip spreken met de leden van het kollege, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 215. Zowel op maandag 1 8 als 25 juni houdt het bestuur van de Stichting "Beter Wonen' geen spreekuur. nog een tweetal bungalows in aanbouw, terwijl op de overige kavels nog geen bouwaktiviteiten worden ontplooid. De situatie in de straat is niet gevaarlijk, doch enkele putten dienen opgehaald te worden. Dit zal binnenkort geschieden De totale herbestrating kan op het eind van 1 979 tegemoet worden gezien. 6 Herinnerd werd aan een brief van Veilig Verkeer Nederland (afd. Tholen) waarbij werd aangedrongen op het treffen van een aantal verkeersmaatregelen in Sint-Maartensdijk en Tholen Daarop zou geen reaktie zijn ontvangen. - Met betrekking tot de adviezen van Veilig Verkeer Nederland (brief van 20 september 1977) en van de A N W B. (brief van 6 juli 1 978) besloot het kollege de navolgende verkeersmaatregelen te treffen voor de Ten Ankerweg in de kern Tholen: a. het aanbrengen van kantstrepen; b. het enkele malen aanbrengen van de cijfers "50" op het weg dek: c. het plaatsen van borden, waardoor men geattendeerd wordt op de mogelijke aanwezigheid van fietsers op de Ten Ankerweg is Genoemde maatregelen zijn reeds uitgevoerd Moqfit blijken dat T* deze niet afdoende zijn, dan zullen bij een latere herbestrating de trottoirs bij uitritten en in bochten uitgebouwd wordën tot de rand van de rijbaan. Daarnaast worden dan op de trottoiruitbouw boompjes geplaatst, hetwelk een visuele vernauwing van het wegbeeld weergeeft. 7 Een andere vraag betrof de realisering van de Rondweg om Poort vliet. Hoe zal die bereikbaar zijn? - De rondweg in de kern Poortvliet (vanaf Poortvliet nabij de boer derij van Niemantsverdriet tot even voorbij de Geerweg) staat op het urgentieschema (zogenaamde 5-jarenplan) van de provincie Zeeland. Het tracé wordt uitgevoerd volgens het bestemmingsplan "Buitengebied" Tholen. Het nieuwe weggedeelte krijgt aanslui ting via de Lange Zandweg en Paasdijkweg/Geerweg. 8 Aandacht werd gevraagd voor de toenemende verkeersdrukte rondom het rekreatiecentrum "Haestinge" - De beperkte parkeermogelijkheid nabij "Haestinge" zal worden opgevangen door plaatsing van verwijzingsborden naar het par keerterrein op de Haven. 9 Namens de Rehobothkerk werd gewezen op het feit dat de par keerruimte bij de kerk niet te gebruiken is in verband met de aanwezigheid ter plaatse van een tweetal bouwketen en een bus die daar regelmatig parkeert. - Medegedeeld kan worden dat de bouwketen inmiddels zijn verwij derd en dat de desbetreffende buschauffeur is gevraagd op een andere plaats te parkeren. 1 0 Gepleit werd voor het wederom in ere herstellen van de enige jaren geleden opgeheven weekmarkt - Het gemeentebestuur is momenteel in gespannen afwachting van de eindresultaten van het zogenaamd distributie-planologisch on derzoek. Dit onderzoek gaat in op de behoeften van de Thoolse consument en is tevens een inventarisatie van het huidige winkel- potentieel. Eerst nadat de resultaten van het onderzoek zijn bestu deerd, kan het kollege al dan niet de herinvoering van de week markt aan de orde stellen. beetje een buitenbeentje, maar wat wil je met vier kinderen? Allicht dat er eens eentje bij is, die niet helemaal in het stramien past, dat wij misschien onwillekeurig hebben opgezet. In feite is ze een halve jon gen, speelt ook vaak met hen, maar wat steekt er eigenlijk voor kwaad in? Ik zou het niet weten. Ze is trouwens de enige, die artistiek is aangelegd, want ze tekent niet onverdienstelijk en heeft bovendien belangstelling voor meubelen. Dikwijls is ze in de showhal te vinden. Niet om te spelen, wat Giep streng verboden heeft, maar om alles te bekijken. Zodoende begon Giep de nu bijna twaalfjarige Tonnie wel eens haar oordeel te vragen over bepaalde kleurencombinaties, waarna hij al een paar goede adviezen van het kind had gekregen. Zakelijk ging het hem nog altijd voor de wind. Hoewel het niet in zijn kontrakt met de fabriek was omschreven en het dus niet bepaald verboden werd, begon hij af en toe ook aan particulieren te verkopen. Uiteraard tegen hogere prijzen dan die hij berekende voor de detail listen. Mondjesmaat, maar zo ging er toch menig ameublement de deur uit, dat afgeleverd moest worden bij particulieren. Hij had nu twee vrachtauto's voor het transport en twee chauffeurs in dienst. En omdat er af en toe moeilijkheden waren met de Spoorwegen, voor wat betreft het vervoer der meubelen van de fabriek in Leeuwarden, bezon hij zich op een andere vervoersmogelijkheid. Want er liepen geruchten, dat de NS van plan was een aantal los-en laadmogelijkheden bij diverse stations op te heffen, om zodoende op personeel te kunnen bezuinigen. Omdat Giep nog altijd relaties had bij de Spoorwegen, informeerde hij en kwam via omwegen te weten, dat er inderdaad dergelijke plannen op papier stonden en dat het station Schalenveld ook op de nominatie daarvoor stond. Dan zal ik ze een slag voor moeten zijn. dacht hij, willen ze me niet te eniger tijd voor een voldongen feit stellen. Daartoe bekeek hij op een dag de havenaccommodatie van Harderwijk en had //AV//AVAWAV.VWAVAVWAWAVWAVAVW Binnenkort gaat het gemeentebestuur over tot de uitgifte van een folder in de kern Tholen waarin wordt aangegeven, hoe te handelen in geval van een calamiteit op het industrieterrein Theodorushaven in de gemeente Bergen op Zoom. Aanleiding tot uitgifte van deze folder is geweest de gasontsnappingen bij General Electric Plastics. Bij een eventuele calamiteit kan ook de woonkern Tholen in de invloedsfeer van bedoeld industrieterrein ko men te liggen. De folder is gemaakt van een dun karton. Wij adviseren u de folder goed te bewaren op een gemakkelijk bereikbare plaats. Het verdient wellicht aanbeveling de folder in een - uiteraard doorzichtig - plastic mapje te doen Voor de goede orde geven wij u onderstaand reeds op voorhand de tekst van de folder: HOE TE HANDELEN BIJ GEVAAR Alarmering Bij dreigend gevaar in het industriegebied Theodorushaven te Bergen op Zoom wordt in de kern Tholen ALARM gegeven met behulp van de B.B.-sirene. Dit alarm is herkenbaar aan een ononderbroken janktoon van 3 keer 30 seconden. In geval van verslechtering van de situatie kan plaatselijk EX TRA ALARM worden gegeven door middel van luidsprekerwa gens. Wat te doen? -' blijf kalm; - blijf binnen; bent u op het moment van de alarmering buiten, ga dan zo gauw mogelijk het dichtstbijzijnde gebouw binnen; - sluit ramen, deuren, schuiven, ventilatiekanalen (afzuigkap en eventuele airconditioning niet vergeten) en ontluchtingskokers en sluit ook de binnendeuren van de ruimten in huis; ga naar een vertrek in uw huis, bij voorkeur zo hoog mogelijk, doch NOOIT OP OPEN ZOLDERS. Grenzen alle vertrekken aan een buitengevel, kies dan die kant van het huis, waar op dat moment de wind niet op staat; doof alle vuur in huis (vergeet de waakvlam niet); - ga in geen geval naar buiten, zolang niet uitdrukkelijk is medege deeld, dat er geen gevaar meer is; maak geen gebruik van de telefoon. BEL IN GEEN GEVAL NAAR BRANDWEER, POLITIE OF GGD OM INLICHTIN- GEN; houd radio (eventueel ook draagbare TV) binnen handbereik en stem af op Hilversum I (voor het geval de situatie verslechtert en mededelingen moeten worden gedaan); - luister goed naar de mededelingen die door middel van luidspre kerwagens worden gedaan; Einde alarmtoestand Wanneer er geen gevaar meer is, wordt het einde van de alarmtoe stand aangekondigd met de B.B.-sirenes door middel van een niet onderbroken signaal. BEWAAR DEZE KAART OP EEN GEMAKKELIJK BEREIKBARE PLAATS Het gemeentebestuur .VAVVVWVWWWWWiMWAVWWMWAVWVVVW. Eerste wijziging bestemmingsplan "Bedrijfsterrein Slab- becoornpolder" (Tholen) ter inzage De burgemeester van Tholen maakt bekend dat met ingang van 15 juni a.s. gedurende een maand vooreen ieder ter secretarie van de gemeente, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk (bureau ruimtelijke ordening en grondzaken) Ier inzage zal liggen de bij raadsbesluit van 21 mei 1 979 vastgestelde eerste wijziging van het bestemmingsplan "Bedrijfsterrein Slabbecoornpolder" (Tholen) met voorschrifteiwen toelichting. Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn tegen het plan bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. Sint-Maartensdijk, 14 juni 1979 De burgemeester van Tholen, E. Baerends Wijziging bestemmingsplan "Dalempolder" ter inzage Om te komen tot een logische inpassing van een aantal be- plande garageboxen tussen de reeds gerealiseerde bebouwing nabij de Kotterstraat, Julianastraat en Jolstraat te Tholen, ach ten burgemeester en wethouders van Tholen het gewenst, het thans geldende bestemmingsplan "Dalempolder" Tholen enigszins te wijzigen. Burgemeester en wethouders zijn voornemens om gebruik te maken van hun bevoegdheid hiertoe, doch alvorens tot een wijziging van het bestemmingsplan te besluiten, stellen zij een ieder in de gelegenheid, om van 1 5 tot en met 28 juni 1 979 schriftelijk bezwaar in te dienen tegen het voornemen tot wijzi ging van het onderhavige bestemmingsplan. Een tekening waarop de bestemmingsplanwijziging is aange geven ligt gedurende vorengenoemde termijn ter inzage op het bureau ruimtelijke ordening en grondzaken van de afdeling gemeentelijke ontwikkeling van de gemeentesecretarie te Sint- Maartensdijk. Sint-Maartensdijk, 14 juni 1979 Burgemeester en wethouders van Tholen het niet kunnen. Want de Heere zegt: U moet zalig worden. Dat is: u bent zo verloren dat er iets moet gebeuren. Maar dat is ook: Ik wil zo graag dat u behou den wordt! Zo worden we in het nauw gedreven. Zo blijft er maar één weg over: Tot Wie zullen we vluchten dan tot U, Heere Je zus? Bij U is de zaligheid, bij U alleen. Laat ons alom Zijn lof ontvouwen, in Hem verblijdt zich ons gemoed, omdat wij op Zijn Naam vertrouwen, die* Naam, zo heilig, groot en goed. Oud-Vossemeer, Th.W.H. van der Heijden een gesprek met de havenmeester. "Meubelen per schip? Natuurlijk kon dat, waarom niet? Mogelijkheden te over om ze in deze haven te lossen. Wat dacht u, dat die enkel voor de vissers was? Iedereen, die hier met zijn schip wil komen om te laden of te lossen, kan hier meren. Uiteraard tegen betaling van de daarvoor vastgestelde havengelden." Dus reisde Giep kort daarna naar Leeuwarden en had weer een ges prek met Pomstra. Deze zou informeren of er mogelijkheden waren om meubelen per schip te verzenden. Naar Harderwijk. Dan kon Giep ze met beide vrachtauto's wel daar vandaan naar de hallen van zijn zaak overbrengen. Kwestie van nog geen twintig kilometer. Binnen twee maanden had men de zaak rond en zegde Giep het kontrakt met de Spoorwegen op. Temeer ook omdat bleek, dat ver scheping behoorlijk goedkoper was, omdat er meer in een schip ver stouwd kon worden dan in dertig spoorwagons. In die tijd onthief Maarten Stroet zijn moeder van haar werkzaamheden, omdat ze die niet meer aan kon. Zo goed als Maarten weer regelmatig in de fabriek en op de kantoren kwam. was geleidelijk aan ook Griet Poort weer gekomen. Het personeel wist, dat zij uiteindelijk de meeste aandelen had, dus men duldde haar weer in hun midden. Zij het ook met tegenzin. Maar sinds een jaar deed ze al het werk thuis. In een gerief lijke bungalow, even buiten de stad, waar zij met haar zoon woonde. Door de gestadige groei van de fabriek werd de last haar tenslotte te zwaar, zodat Maarten een deel van de werkzaamheden overdroeg aan Pomstra, die het op zijn beurt weer delegeerde naar het kantoor, terwijl de man zelf een dag minder reisde om althans de financiële kant van het bedrijf onder controle te kunnen houden. Dit alles ging vrij ge ruisloos. In feite kwam het er op neer, dat Griet Stroet niet meer in staat was, als gevojg van haar leeftijd, dergelijk werk te blijven verrichten. Tenslotte was ze de zes kruisjes al gepasseerd. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Maandag 1 8 juni vergadert de Thoolse gemeenteraad om 1 9.30 uur voor het eerst in de weer in ere herstelde raadszaal van het gemeen tehuis te Sint-Maartensdijk. De vergadering is openbaar. Bezoekers kunnen gebruik maken van de ingang Markt 3. Op de agenda staat onder meer vermeld: beschikbaarstellen van gelden voor het herstel van de bestrating in de Venkelstraat in verband met het gereedkomen van de in aan gepaste stijl gebouwde 1 2 beschutte-sfeer woningen; beschikbaarstellen van een krediet voor de aanleg van een wan delpad op de kruin van de nieuwe zeedijk nabij Tholen. De lengte van het pad bedraagt 330 m. Het pad zal op kosten van de ge meente door het Waterschap worden aangelegd; aanschaf van een Peugeot J7 ter vervanging van één van de bij de buitendienst van de afdeling gemeentelijke ontwikkeling in gebruik zijnde Renault bestelwagen; beschikbaarstellen van een krediet om de bij de gemeente in be heer zijnde zogenaamde quartaire en tertiaire wegen Sint-Anna- land-Poortvliet, Poortvliet-Oud-Vossemeer en de Postweg Tholen tot Stenenkruis te herstellen. Aan deze wegen is door de strenge vorst van de afgelopen winter een niet onaanzienlijke schade toe gebracht; aanpassing en inrichting van een drietal ruimten in het voormalig kantoor van de afdeling gemeentewerken aan de Molenvlietsedijk ten behoeve van de peuterspeelplaats te Tholen. Deze peuter speelplaats is momenteel gevestigd in een voormalig cafétaria aan de Eendrachtsweg. Men kampt al jaren met ruimteproblemen ter wijl het gebouw op zich in het kader van het bestemmingsplan "Kom" Tholen is wegbestemd; voteren van een krediet voor de aanleg van een tweetal speelgelje- genheden in respektievelijk de Garnalenstraat en de Oesterstraat in Tholen. De speelgelegenheden zijn bedoeld voor kinderen in de leeftijdsgroep van 3 tot 5 jaar. De speelgelegenheden zullen wor den voorzien van een zandbak en een speeltoestel, terwijl tevens wordt voorzien in het aanbrengen van een passende beplanting; beschikbaarstellen van gelden voor de aanleg van een bushalte aan de Mossellaan. Op basis van verschillende verzoeken heeft het gemeentebestuur besloten, in overleg met de Rijksverkeersin- spektie, de lijndienst van de Fa. Van de Klundert ook via de Da lempolder te leiden. Gekozen is voor de route Molenvlietsedijk, Mossellaan, Julianastraat. De bushaltes aan de Ten Ankerweg en Grindweg blijven bestaan. Met deze nieuwe route behoeft de bus niet langer de Parksingel te berijden. Daardoor wordt met de voor gestelde oplossing tevens tegemoet gekomen aan de wens van de desbetreffende bewoners en de buschauffeurs; - beschikbaarstellen van het huidige gebouw van de openbare kleu terschool in Poortvliet aan het schoolbestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel op Gerefor meerde Grondslag te Poortvliet Genoemde stichting heeft het voornemen in dit gebouw een bijzondere kleuterschool te vestigen Nu met de bouw van een nieuwe openbare kleuterschool is be gonnen kan het huidige gebouw beschikbaar worden gesteld Met een en ander wordt beoogd een vooruitlopen op de onderwijskun dige ontwikkelingen, te weten het samensmelten van het kleuter en lager onderwijs; medewerking ingevolge artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1 920 voor de bouw van een vierde lokaal bij de bijzondere lagere school in Poortvliet. De bouw van het lokaal is noodzakelijk in verband met de verlaging van de leerlingenschaal voor kleine scholen; - treffen van energiebesparende maatregelen in het scholenkomplex van de lagere scholen te Scherpenisse aan de Laban Deurloostraat en het scholenkomplex van kleuterscholen aan de Burgemeester van Berchemstraat te Tholen. De te treffen maatregelen worden bij wijze van proef genomen. In de genoemde scholen wordt een zogenaamd optimaliseringsapparaat aangebracht, waardoor zelfs een besparing op energiekosten van 25-30% zou kunnen worden bereikt. invoering van "stil alarm" ten behoeve van de vrijwillige brand weer. Het kollege heeft de voordelen van het systeem tegen de nadelen afgewogen, hetgeen voor haar reden is geweest met het genoemde voorstel te komen; voorstel tot herinrichting van de stortplaats "Tuttelhoek" te Scherpenisse. Sedert geruime tijd was al bekend dat de capaciteit van de huidige stortplaats nagenoeg was uitgeput. De noodzaak diende zich aan om tot uitbreiding van de stortcapaciteit te komen. Thans is er een plan ontworpen dat voorziet in een "vertikale uitbreiding" van de stortplaats, waardoor we er weer 8 a 10 jaar tegen kunnen. Voor deze uitbreiding is het onder meer nodig de omkading van de stortplaats te verhogen. Tevens worden er wat milieu-technische voorzieningen getroffen. De werkzaamheden zullen zo veel mogelijk gecombineerd worden met de dijkverster kingswerkzaamheden; voorstel om het tot nu toe gevolgde beleid met betrekking tot de verkoop van woningwetwoningen aan huurders te handhaven. De Staatssekretaris van Volkshuisvesting heeft de gemeentebesturen gevraagd een beleid te bepalen ten aanzien van de verkoop van De gemeente is momentei slagen hondenbelasting vc zijn als volgt: ƒ33,— vo< daaropvolgende van één h dezer dagen ontvangen d mee zij na terugzending de van honden die deze week die hun hond voor 1 979 r dat vóór 29 juni 1 9 79 te ninn van epn nn hpt npmi Overdenking. 'en de zaligheid is in geen Ander: want er is ook onder de hemel geen andere Naam, die onder de mensen gegeven is, door Welke wij moeten zalig worden" Hand. 4 vs. 12. Wat een verrassing zal dat voor die man geweest zijn toen Petrus tot hem zei: In de naam van Jezus Christus de Nazare- ner: sta op en wandel. Vanaf zijn ge boorte was hij al verlamd geweest. Mis schien had hij al bij veel dokters gene zing gezocht. Steeds weer noemden vriendenliem een nieuwe naam: bij die moet je het eens proberen! Maar niets had hem gebaat. Voor hem was er géén verwachting meer. Maar nu hoort hij de naam van de Heere Jezus noemen. En bij Hem is er ook voor deze stumper genezing! Wat een verrassing! Bij Jezus hulp gevonden. Maar dan ook: bij Hem alléén. Niemand anders had hem kun nen helpen. Nog groter wordt de verrassing als Pe trus gaat spreken over de zaligheid. (Dat is in het grieks hetzelfde woord als "ge nezing"). Eerst ging het om een gene zing: een genezing van het lichaam, en daarom: een genezing voor een tijd, want eenmaal zou die man toch weer moeten sterven. Maar nu trekt Petrus de lijn door naar de genezing, de zaligheid die hierin bestaat dat Christus met Zijn bloed zondaren verlost van de heerschappij van de dui vel, verlost naar lichaam en ziel, verlost voor tijd en eeuwigheid. Dat is een nog veel groter wonder dan de genezing van die verlamde. Natuurlijk dachten de Joden daar ook wel eens over na. Maar ze maakten zich er wel heel gemakkelijk van af. Zij had den namen op wie ze vertrouwden: Abraham en Mozes. Abraham was de vader van het verbond dat God met Is raël had gesloten. Dachten ze aan Abr- ham, dan waren ze gerustgesteld. Mozes was de man van de Wet van God. Die probeerden ze te onderhouden. Ze ker de geestelijke leiders van het volk waren goede vrienden met Mozes, de man van de Wet. Maar nu komt Petrus, daar een streep door halen. Allemaal niets waard, zegt hij. Zoals deze verlamde man alleen door Jezus behouden kon worden, zo is er voor u allen alleen in Zijn Naam be houd. En dat zegt Petrus dan tot die mensen die kort tevoren Jezus hebben gedood. Wat een genade dat deze Naam hen nog wordt bekendgemaakt tot za ligheid. Maar dan moeten ze ook weten dat de zaligheid in géén ander is. En dat geldt niet alleen die Leiders van het Volk. Petrus zegt: door Welke wij moe ten zalig worden. Het gaat dus ons allen aan. Lijkt u misschien op die verlamde man: tot niets goeds in staat? Probeert u nog behouden te worden door andere na men aan te roepen? We roepen Abra ham aan en zeggen: We zijn toch ge doopt? Wat zouden we ons zorgen ma ken? We roepen Mozes aan en proberen de geboden te onderhouden. We probe ren netjes en zo goed mogelijk te leven. Maar nu komt de Heere daar een streep door halen en zegt: En de zaligheid is in géén ander! En terwijl de Heere dat zegt, zeg Hij ook in Wie de zaligheid dan wel is: Hij geeft een Naam. Geven, dat duidt erop dat het onver diend is, alleen uit genade. Geven, dat betekent: geen mens was op het idee gekomen, niemand had ernaar ge vraagd, maar in Zijn onbegrijpelijke zondaarsliefde geeft de Heere nog een Naam. Onder de hemel, dat betekent: Hij vraagt de mens niet op te klimmen naar de hemel, maar Hij geeft die Naam daar waar wij zijn: op deze aarde. Die Naam mag iedere zondag worden bekendgemaakt: Jezus, Zaligmaker. Die Naam is gegeven om aan te roepen, om op die Naam te vertrouwen. Anders zal personeel. Vanmorgen zette je me een beetje voor aap, he? Eerst over dat twistpunt trein-bus en daarna over die baldadigheid." "Jij bent de laatste tijd ook zo onlogisch; heb je daar zelf dan geen erg in?" "Misschien wel, misschien niet. Maar als je kritiek hebt, bewaar die dan tot de momenten, dat we entre nous zijn, ja?" "Sorry, mijn heer gemaal, het zal me niet meer gebeuren," antwoordde ze op "stugge toon. "Daar hoefje de gek niet mee te steken," reageerde hij er nijdig op. "Als je soms genoeg van me hebt, zeg het dan. Ga je maar weer terug naar Donrijk"! Geschrokken keek ze haar man enige tijd aan. "Ik ken jou tegen woordig niet meer, Giep. Zoals jij veranderd bent..." Gedecideerd kwam hij overeind en maakte zijn sigarepeuk uit in de asbak. "Is er misschien enige reden voor, dat ik zo ben geworden? Denk jij daar maar eens goed over na, vrouw. Wellicht kom je dan zelf wel op de oorzaak". Die avond gingen ze zwijgend slapen. Met de ruggen naar elkaar gekeerd. Sinds een paar jaar had men lits jumeaux. Hielkje had het ronduit gezegd: "Dat is nodig, Giep. Een extra poging om te voorko men, dat er ongelukken gebeuren. Je weet, wat de dokter gezegd heeft." Hoewel hij inwendig woedend was, toen Hielkje, zonder Giep er verder in te kennen, een knecht opdracht had gegeven het door haar uitgezochte lits jumeaux uit de showhal naar de villa te brengen, deed hij het voorkomen, alsof het met zijn volledige toestemming was, dat het twee persoons ledikant werd vervangen door twee éénpersoons. Dit had ten gevolge, dat men geleidelijk aan van elkaar vervreemde. Giep lag af en toe 's avonds lang wakker en piekerde er over. Voor wat de kinderen betreft zijn er toch geen opvoedingsmoeilijkheden? Niemand van het kwartet springt eigenlijk uit de hand. Nu ja, Tonnie is een

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5