Bijna half Tholen stemde niet [pa Dijk versterking in stroomversnelling BROEK Jk Percentages gemeente Tholen Grootste opkomst in Oud-Vossemeer Percentages gemeente St.Philipsland BOUMAN POTTER VERSPUYZN Abonnement Donderdag 14 juni 1979 35e jaargang no. 31 Onderwijs. Opkomst Streekmuseum had goede Pinksterdag. C.D.A. en D'66 winnaars Europese Verkiezingen Een groot deel van de kiesgerechtigde inwoners van Tholen en Sint-Philipsland is donderdag 7 juni niet naar de stembus ge gaan om voor het eerst rechtstreeks het Europees Parlement te kiezen. Op Tholen bracht maar 55.8% van de kiesgerechtigden z'n stem uit. Op St. Philipsland was dat beter met 62.87%, maar normaal maken negentig procent van de Fliplanders gebruik van hun stemrecht. Met name de Thoolse SGP'ers hebben Europa aan hun laars gelapt. Ten opzichte van de tweede ka merverkiezingen in 1977 gingen ze drie procent achteruit. De PvdA bleef stabiel. Aan de winnende hand waren de Thoolse WD met ruim 1 procent, en het CDA met meer dan 2 procent. D'66 verdubbelde Op St. Philipsland was de PvdA de grote verliezer met 4 procent. De VVD handhaafde zich, het Fli plandse CDA won ten opzichte van de Kamerverkiezingen van 1977 bijna twee procent, de SGP ruim anderhalf procent. D'66 was ook in St. Philipsland de grote triomfator met een verdub beling van het percentage. Vijf gulden. Stavenisse Winst CDA Bst. Philipsland. GITAREN afvanaf 125,- VERSTERKER Nieuwe orgels Huisvesting de Toetssteen in Tholen WO NIN GIN RICHT Molenstraat Poortvliet PvdA in raad Flipland D'66 in raad Tholen DEZE WEEK Lid\ëreniging Goud en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de stteek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12.00 per halfjaar, per post 15,00, losse nummers f 0,60 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G Heijboer. Het mag als normaal worden be schouwd, dat er een trilling door het moeder-of vaderhart gaat, als dochter of zoonlief het begeerde dokurnent krijgt aangeboden; Het diploma. Dat is op de dag van vandaag in. De tijd van wat gespannen uitzien naar de PTT bestel ler, de tijd van een bij elkaar zijn om getuige te zijn van de officiële overhan diging van een resultaat na een bepaald aantal schooljaren. Eigenlijk een tijd voor ieder ouder, dat er wat verandert. Zeker voor iedere ouder mét school gaande- of wat deftiger genoemd- met studerende kinderen. Een opgelucht of teleurgesteld zijn. Een felicitatie of een troostend woord. Met als achtergrond de gedachte dat de huidige samenleving nu eenmaal papieren vergt. Voor velen een aangename periode, voor sommfgen een tijd om snel te vergeten. Voorzover men de entourage van diplo ma-uitreiking als buitenstaander kan waarnemen, lijkt het meer een zaak van vader-en moedertrots dan van enthou siasme van gediplomeerden zelf. De laatsten relativeren waarschijnlijk de betrekkelijkheid van het verheugend gebeuren op het moment zelf nog wat meer dan de eerste categorie Niettemin is beiden de vreugde van harte gegund. Maar met name in deze tijd drijven daarboven nogal wat wolken. Wolken als het besluit valt tot een verdere studie met niet alleen onzekerheid of dat te voltooien is, maar wat de mogelijkheden vervolgens zijn. Wolken eveneens voor degenen,die zover zijn, dat ze een po ging moeten doen tot de kostwinnende categorie te gaan behoren. Met hulde aan degenen, die voor welke klas ook, hun uiterste best en plicht deden, de ve reiste kennis door te geven, met de er kenning dat onderwijs voor overheid en gemeenschap een zeker troetelkind mag zijn en blijven, rijst toch de vraag of we ook dit opzicht niet toe zijn aan een be paalde sanering. Een sanering, die zich al jaren voltrok op het agrarisch en middenstandsterrein. Moet men zoveel kennis en wetenschap, die er thans is, niet op veel reeëler wijze de jongeren worden voorgehouden wat er voor toe komstmogelijkheden zijn? Waarom moet voor velen na het diplo ma-hoogtepunt, het werkloze diepte punt zo'n enorm hoogteverschil zijn? Het wordt tijd dat we ons daarover in deze diploma-tijd dieper gaan bezinnen. Het gaat immers om onze kinderen, het gaat daarom tegelijkertijd om aller toe komst. De opkomst bij de eerste Europese ver kiezingen is de grote tegenvaller van 7 juni. Nog nimmer tevoren was ook de Thoolse en Fliplandse bevolking zo lauw met respectievelijk 56 en en 63 procent opgekomen kiezers. Maandenlang is er met grote adverten tiecampagnes op gehamerd, op radio en t.v. waren er Europa-uitzendingen en ook in de E B. kolommen verschenen er verslagen van verkiezingsbijeenkomsten op Tholen. Toch zag een groot deel van de kiezers Europa blijkbaar niet zitten. Alleen werpt zich de vraag op, of de 5629 niet opgekomen Thoolse stemgerechtigden en de 574 thuisgebleven Fliplandse kie zers niet wat slordig met hun stemrecht zijn omgesprongen. Jarenlang is er in het verleden voor het stemrecht gestreden. Eerst was dat een groepje bevoorrechten: men moest geld hebben. Later kwamen de vrouwen in 't weer om te kunnen stemmen. Zo werd er historische strijd geleverd voor alge meen kiesrecht. Later werd de leeftijd nog verlaagd tot de achttien jaar van nu. In verschillende landen op onze aardbol is men lang zo ver nog niet. Daarom kan men zich afvragen, of niet teveel Thool-. se en Fliplandse kiezers een ondankbaar gebruik van hun democratisch stem recht hebben gemaakt. Natuurlijk be hoort het niet stemmen ook tot de ver worvenheden na de afschaffing van de opkomstplicht, maar in het licht van de historie, wa? er op 7 juni veel ondank baarheid. Velen zullen het wel als lauwheid en desinteresse ervaren, maar er waren ook principiële weigeraars. Op nationaal ni veau bij jonge socialisten, maar in onze eigen streek bij de gezagsgetrouwe SGP. Gezien de SGP resultaten in St. Philips- land dacht men er daar anders over dan op Tholen, maar feit was dat een deel van de SGP de partij die toch zoveel waarde hecht aan de historie - het zo moeizaam verkregen kiesrecht aan z'n laars lapte. Nu hadden de SGP-stem- men voor de Nederlandse zetels in het Europese Parlement wel niets uitge maakt (De SGP kreeg geen zetel, wat misschien met een goede opkomst en een lijstverbinding met het GPV wel mogelijk was geweest), maar toch is de afwezigheid van zoveel kiezers een be denkelijke zaak. De aanzet van het seizoen 1979 is voor het streekmuseum 'De Meestoof in Sint Annaland goed geweest. Tot eind vorige week waren er al 272 bezoekers geregis treerd, waarvan alleen op Tweede Pink sterdag 104 belangstellenden. Groeps bezoek was er uit Zuid-Beveland, Berg en op Zoom en van de agrarische top kadercursus Z.W. Nederland. Het is nog maar het begin, want ook vanuit de ei gen regio worden er nog velen verwacht. Prik vast een middag. De openingstijden kunnen bekend zijn. Hoewel de verkiezingen al op 3 juni plaatsvonden, werd de uitslag pas maandag 11 juni bekend omdat Zondag nog in verschillende Europese landen werd gestemd. Men wilde niet dat de uitslagen in Nederland de resultaten in België, West-Duitsland, Frankrijk, enz. zouden beïnvloeden. Een prognose van het Algemeen Nederlands Persbureau en het onderzoekbureau lntomart op basis van schaduwverkiezingen in ver schillende gemeenten, bracht donder dagavond echter - naar later bleek - al betrouwbare gegevens. De voorspelling dat het CDA 10 van de totaal 25 Neder landse zetels in het Europese parlement zou krijgen, kwam uit, evenals de PvdA met 9, de VVD met 4 en D'66 me 2 zetels. De 2212 SGP-kiezers op Tholen en St. Philipsland hebben dus geen vertegen woordiger in Straatsburg. Datzelfde geldt voor de PPPR, CPN, GPV, PSP en de lijst Leschot. Maandagmorgen om tien uur werden op de gemeentehuizen in St. Philipsland en St. Maartensdijk de verzegelde stem bussen geopend voor de telling. De veertien Thoolse stembureaus konden in het nieuwe raadhuis elk in een aparte kamer rustig tellen. Stembureau 1 (dorpshuis St. Annaland) meldde als eerste de uitslag bij chef verkiezingen C.W. Droogers, maar raadslid P. van Schetsen had niet alleen maar cijfers. Hij had ook nog een bankbiljet van vijf gulden dat in een van de stembiljetten was ingesloten. Een echte Europafan blijkbaar. Langzaam aan kwamen de uitslagen binnen en rond twaalf uur was de to taalstand bekend. Het tellen gebeurde extra zorgvuldig gezien fouten bij vorige verkiezingen in Groesbeek. Daarom moesten voor het eerst alle turflijsten ter controle meegestuurd worden naar het Provinciehuis in Middelburg. De verwachtingen de opkomst waren bij deze eerste Europese verkiezingen niet hoog gespannen, maar het viel nog ver der tegen. Het ging niet alleen om ge brek aan belangstelling of onwetend heid over het belang van het Europese Parlement, maar ook om principiële weigeraars. De SGP verkeerde in tweestrijd, zo bleek 31 mei op een ver kiezingsbijeenkomst in Oud-Vossemeer. Men was tegen eenwording en daarom vond een deel van de SGP'ers dat er meer getuigenis van zou uitgaan, wan neer men niet zou stemmen. Daarnaast waren er nog socialisten die niets zagen in Europa. In Stavenisse was de opkomst het slechtst met 45 procent: 587 stemge rechtigde inwoners van dat dorp maak ten geen gebruik van hun stemrecht. St. Philipsland, dat sinds de afschaffing van de opkomstplicht kan bogen op de grootste opkomst, deelde ook in de ma laise. Nu had Oud-Vossemeer het hoogste opkomstpercentage met 66.35 Daarvoor zorgde met name het stembureau Groene Kruisgebouw met 69.1 tegenover 63.6% in de Vossenkuil. In kamerzetels uitgedrukt, wonnen het CDA en D'66 respectieveijk 6 en 5 ze tels, terwijl de PvdA en de VVD er res pectievelijk 6 en 3 zetels verloren. Op Tholen volgt de uitslag dat landelijk beeld niet helemaal. In vergelijking met de statenverkiezingen van 1978 en de kamerverkiezingen van 1977 (beide ke ren kon men op partijen stemmen die nu ook aan de Europese verkiezingen deel namen) wonnen niet alleen D'66 en het CDA, maar ook de VVD. De PvdA bleef nagenoeg stabiel, zij het een half procent minder dab bij de statenverkiezingen. De SGP liep 3 k 4 procent terug. De lage opkomst maakt het moeilijk om ver schuivingen aan te geven. Het feit dat het CDA gewonnen heeft, kan dan ook alleen liggen aan het trouw kiezersbes tand, terwijl de SGP juist verloor door de principiële weigeraars. Gezien het dieptepunt in de opkomstcijfers, vallen de verschillen nog mee, zo was de con- Partijen EP '79 Gr.*78 Ps '78 TK '77 P.v.d.A. 15.86 18.21 19.83 CDA. 22.82 26.61 20.35 20.96 V.V.D. 9.02 9.46 9.39 D'66 4.40 1.59 2.12 S.G.P. 46.07 49.26 47.66 44.46 PPR. 0.41 0.29 0.21 C.P.N. 0.20 0.29 0.35 G.P.V. 0.82 1.64 1.13 P.S.P. 0.20 0.07 0.14 Leschot 0.20 1 clusie van stembureau-leden in het Thoolse raadhuis. Het Fliplandse CDA had goede verkie zingen met twee procent winst ten op zichte van de Staten- en Kamerverkie zingen. De SGP liep ten opzichte van de Staten iets terug, maar won in vergelij king met de kamerverkiezingen. De VVD was stabiel, maar de PvdA liep 3 4 procent terug. Het was voor het stem bureau maandagmorgen een uiterst rustige telling De .publièke tribune was alleen gevuld met wachtmeester Voor winden, de plaatselijk gedetacheerde Rijkspolitie en die mag hoffelijkheids- halve niet gerekend worden tot de pu blieke tribune want hij kan in een ge meentehuis als Sint Philipsland bij wijze van spreken in en uitlopen. Ook de pu blieke absentie tekende de de betrekke lijke belangstelling voor het Europees gebeuren. Het stembureau had de ook voor Sint Philipsland niet eens grote opkomst, want voor een raadsverkiezing loopt het tot in de 90 procent Zelfs niet eens de hoop d t men nog zover zou komen, want tot 5 uur waren er nog amper 400 stemmen uitgebracht. Daar na ging het nog wel even lekker lopen. Opvallend was, dat het vooral oudere burgers zijn geweest, die hun stem hebb n uitgebracht voor het ieuwe Europes arlement. Z .aren ongetwijfeld n/ p de mening toegedaan, dat stemmennu eenmaal stemmen is en als die vrijheid wordt geboden, moet je er gebruik van maken, om het even of het nu voor het eigen raadslid Jan is of voor Eurokees. Kortom, ook in Sint Philipsland hebben de jongeren verstek laten gaan. Partijen EP '79 Gr. '78 Ps '78 TK '77 P.v.d.A. 28.82 29.07 29.4 28.96 C.D.A. 23.39 20.90 22.5 21.20 V.V.D. 15.73 16.98 14.6 14.40 D'66 4.48 2.0 2.46 S.G.P. 24.91 30.18 28.6 27.82 PPR 0.59 0.6 0.65 C.P.N. 0.21 0.2 0.26 G.P.V. 0.82 1.2 0.84 P.S.P. 0.64 0.4 0.28 Leschot 0.41 Na het examen tijd voor vakantie. Heerlijk ontspannen met 'n gitaar of 'n aiuicr instrument. va 225, va. 595, of ca. 39,— per maand Ook voor bladmuziek naar Hoogstraat 20-22 THOLEN Vrijdagavond koopavond. Organist adviseur Paul Heijboer. Tel. 01660-3775. Plaatsen TK '77 Ps. '78 Gr '78 EP '79 Kiesg. Opgek. Tholen 89. /6 81.80 81.53 57.13 3590 2014 Oud-Vossemeer 91.69 86.05 86.65 66.35 1547 1019 St Annaland 82.32 83.15 84.90 52.45 2109 1108 Stavenisse 81.82 77.50 80.80 45.00 1067 480 St. Maartensdijk 88.01 85.03 84.10 57.7 2344 1344 Scherpenisse 88.01 82.00 81.30 54.6 1039 567 Poortvliet 92.08 90.00 86.50 55.8 1051 586 St. Philipsland 90.66 92.31 97.14 62.87 1554 980 Opkomstpercentage Europa land 57,82, Zeeland 57,5. Advertentie IM In verband met de huisvesting van de school voor moeilijk lerende kinderen de Toetssteen uit St. Maartensdijk in de voormale C.N.S. aan het Schuttershof in Tholen, vragen b en w 52.000 gulden van de gemeenteraad. Dit is nodig voor veranderingen in de lokalen en werk zaamheden op het schoolterrein. Eerder was ook al een krediet geraamd, zodat de totale kosten nu 69.392 gulden zijn. Het ministerie van financiën heeft z'n goedkeuring gehecht aan deze uitgaven. De inrichting van de 'nieuwe' school vergt 93.010,37, wat reeds door de onderwijsinspectie is goedgekeurd. De gemeenteraad beslist maandagavond in St. Maartensdijk over het beschikbaar stellen van deze twee kredieten. Advertentie 1M. Wanneer de Europese Verkiezingen voor de gemeenteraad zouden hebben gegolden, zou de Partij van de Arbeid met 1 zetel in de Fliplandse raad zijn intrede hebben gedaan. De SGP zou van drie op vier zetels komen en het CDA met twee zetels op hetzelfde niveau blijven. De kiesdeler is 140 waarbij de PvdA op 1.10 uitkomt, het CDA op 1.59, de VVD op 0.62 en de SGP op 3.21. De eerste restzetel gaat naar het CDA, de tweede naar de SGP. Nu doet de Partij van de Arbeid mo menteel niet mee in de Fliplandse raad. evenmin als de VVD. Beide groeperin gen zijn verenigd in de Partij voor Alge mene Belangen (PVAB). Wanneer men PvdA, VVD, D'66. PPR, CPN en PSP bij elkaar optelt, komt men aan 294 stem men of 2.1 zetel. De SGP zou dan drie in plaats van vier zetels behalen, zodat het om dezelfde samenstelling zou gaan als de huidige raad. Bij raadsverkiezingen kunnen echter allerlei plaatselijke fac toren een rol spelen die het moeilijk maken om aan de hand van de Europese Verkiezingen een gemeenteraad samen te stellen. "De tevredenheid is groot", zei ons D'66 er J. v.d. Reijdt uit Tholen naar aanlei ding van de 317 democratische stemmen bij de Europese Verkiezingen op Tho len. "Met de PSP is D'66 de enige die meer stemmen heeft dan bij vorige ver kiezingen en dat opent perspectief. Onze ideeën zijn versterkt en de kans zit er blijkbaar in om een zetel te behalen. Dit resultaat is zeker aanleiding om onze plannen voor deelname aan de ge- meenteraadsvérkiezingen door te zet ten", aldus dhr. v.d. Reydt. Hij was al bijzonder tevreden dat het stemmental meer dan verdubbeld was, maar dhr.v.d. Reydt wist nog niet, dat D'66 friet 317 stemmen driekwart van de kiesdeler van 416.18 had gehaald met 0.76 en daardoor een zetel in de Thoolse raad zou hebben gekregen, als de Euro pese Verkiezingen voor de gemeente raad zouden hebben gegolden. Dhr.v.d. Reydt wil er echter niet al te veel conse quenties uit trekken omdat de opkomst volgens hem de zaak wel vertekent. Hij gelooft niet, dat D'66 sterk te lijden heeft gehad van de slechte opkomst. Zoals opiniepeiler Maurice de Hond enkele weken geleden liet weten. De zetel van D'66 zou in de Thoolse Raad ten koste gaan van de SGP, die op 4.23 zetels uitkwam De PvdA handhaafde zich op 5 met 4.9 (de tweede restzetel), het CDA' op 4 (met 3.98 (de eerste restzetel), en de VVD op 3 met 2.67 (de derde restzetel). Het diploma en dan? 0 Bijna half Tholen was 'Europees' niet thuis 0 D'66 mopperde niet SGP opkomst Flipland beter dan op Tholen 0 Tandarts van Tuvn trok een ape- kies. 0 Sport- en Welzijnscommissie geïnstalleerd. 0 Een en veertig Oesterschelp gedi plomeerden 0 Motorjacht in Stavenisse uitge brand. 0 Twee plannen voor sporthal Tho len 0 Thoolse dagen met talentenjacht en trekkertrekwedstrijd. 0 Maandagavond eerste vergade ring in nieuwe raadszaal. 0 Jan Overeenkam....die leuke va derdag Tentoonstelling in Gasthuiskapel 0 Programma van eisen sportzaal St. Annaland Eendrachtcup eer voor Smerdiek ER ZIJN TWEE DAGEN WAAROVER NIEMAND ZICH DRUK MOET MAKEN, DAT ZIJN GISTEREN EN VAN DAAG.. Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. De dijkversterkingen op Tholen zijn in een stroomversnelling geraakt, zei dijk graaf I.C. Hage onlangs op een verga dering van het Waterschap Tholen. Op drie plaatsen is men volop bezig: tussen Strijenham en Gorishoek, Stavenisse en de Noord en tussen St.Annaland en de Krabbenkreekdam. Voor de nieuwe dijken is veel zand no dig, wat door middel van pijpleidingen wordt aangevoerd. Bij Stavenisse ge beurt dat op een bijzondere manier om dat de buizen in de Oosterschelde naar het Brabants vaarwater gelegd worden in plaats van langs de dijk zoals bij St. Annaland. Daarom moest aannemer van Oord bij Stavenisse 1600 meter pij pleiding aan elkaar lassen. Een buis is achttien meter lang, zodat er tegen de honderd lassen aangebracht moesten worden. Van Oord schakelde daarbij machinefabriek Oerlemans uit Tholen in, die met een tractor' twee generators en zes laskarren naar Stavenisse kwam. Dhr. A. Oerlemans deed ook zelf las- Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te! 01670- 33 85 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM werk. bijgestaan door Kees de Vos uit Stavenisse, die werkzaam is bij con structiebedrijf M.J. van Beek en Zn. te St. Annaland. Oerlemans werkt Ji vijf tien jaar op dit gebied. Het Thoolse be drijf heeft aan de Brouwersdam ge werkt, de nieuwe Rijksweg bij Goes, in Kesteren, Drimmelen en Hoorn. Ook aan de gereedgekomen dijkversterkin gen bij Tholen is het nodige gedaan, terwijl Oerlemans nu werk doet voor de Philips- en Oesterdam. Het laswerk bij Stavenisse liep in het begin tegen, maar later ging het beter met nieuwe buizen, ondanks het laswerk zijn de pijpleidingen gemakgemakkelijk te leggen. Volgens dhr. Oerlemans kun je er bijna een cirkel van maken, zodat er geen gevaar is dat ze breken. De jeugd van Stavenisse had in het weekend reeds gelaste leidingen van het touw losge maakt, waardoor ze in het water terecht kwamen (rechts op de foto). De buizen zaten vol met zand, zodat ze helemaal doorgespoeld moesten worden, wat een heel karwei was. Aan de dijkversterkin gen bij Strijen, waar aannemer v.d. Heuvel bezigis, werkt een ander Thools bedrijf met drie dumpers: het grond- verwerkingsbedrijf P. den Engelsman uit St. Annaland. Deze is ook met een werk bij Amsterdam bezig. Constructie bedrijf van Beek werkt vlakbij in de Joanna Mariapolder, waar aannemer Oisterwijk aan de dijkversterkingen be zig is. De drie uit de tweede Wereldoor log daterende bunkers, die vlakbij de haveningang in de dijk waren gebouwd, zijn nu ook opgeruimd. Aangezien het lossen van materiaal voor de drie dijkversterkingen op Tholen veel Aan de zeedijk bij Stavenisse is 1600 meter pijpleiding gelast om vanuit het Brabants vaarwater zand te kunnen spuiten voor de nieuwe dijk. buitendijks gebeurt, loopt de gemeente zo'n 100.000 gulden aan haven- en ka- degeld mis. Dat zou men ontvangen wanneer de overslag van de 400.000 ton materiaal via de haven van St. Annaland zou gebeuren. Die hoeveelheid blijft nu beperkt tot 40 4 50 ton. In de nacht van zaterdag op zondag werd er ten behoeve van aannemer van Oord nog een schip met 1830 ton mijnsteen in de haven van St. Annaland gelost. Het schip zou in moeilijkheden hebben verkeerd, waar door het lossen een urgente zaak was. In verband met de naderende vakanties en het daardoor niet thuis aantreffen van menige abonnee, gaan de bezorgers binnenkort op pad voor de inning van het abonnementsgeld over het tweede halfjaar 1979 ad 12,50. Na anderhalf jaar slechts een kleine verhoging van wege tussentijds gestegen zet- en druk kosten In tegenstelling tot de meeste J kranten die al per 1 januari jl. verhoog- den werd dat door de EB zolang moge lijk uitgesteld Voor degenen die een machtiging hebben verstrekt voor auto matische betaling zijn postgiro en ban ken vande wijziging op de hoogte Daar hoeft men dus verder niets aan te doen. Voorjaarbetalingen wordt het abonne ment thans niet verhoogd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1