Wandkleed symbool van huis der qemeente. Burgemeester Baerends: 'Het huis van de gemeente tot je dienst.' Goede huisvesting voor geheel administratief en technisch apparaat. KAA BEE Donderdag 7 juni 1979 EENDRACHTBODE 7 Burgemeester aanvaardde geschenk van plattelandsvrouwen en bedrijfsleven. "Dit wandkleed symboliseert dat het niet gaat om het huis van het gemeentebestuur of van de ambtenaren, maar om het huis van de gemeente, de gehele bevolking". Burge meester E. Baerends zei dat zaterdagmorgen bij de aan vaarding van het geschenk voor de trouwzaal van Platte landsvrouwen en bedrijfs leven. Herkenbare punten. Dienstverlening. Drempels wegnemen. HERENKAPSALON MUNS BUITENVEST 36 BERGEN OP ZOOM 01640-40182 Donderdags de hele dag volgens afspraak. Ook permanent op afspraak. Voorganger dr. Boertien kreeg voorzanger. Geen beulszwaard nodig. Fruitmand voor bouwcommissie Zonnewijzer. Met fraai plein. Niet elke dag. In het zonnetje. Funktioneel gebouw. Zorg rond autonomie. Fietsdriedaagse Oud-Vossemeer VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD De 65 plattelandsvrouwen die met el kaar de bijna half miljoen steken in 760 uren gaven, vonden het eigenlijk wel jammer dat het wandkleed klaar was, want 't was zo gezellig geweest met thee en een beschuitje en een babbeltje. Initiatiefneemster mevr. J.M. Deurloo- van Broekhoven kon wegens het over lijden van haar vader zaterdag niet aan wezig zijn, maar ontwerpster mevr. A.L. van Veenendaal-Groenveld dankte haar voor die eerste stap, waardoor de trouwzaal nu met een mooi wandkleed opgesierd wordt. De ongeveer 6 a 7 km wol in het wand kleed werd gefinancierd door het over leg orgaan industrie Tholen, de cam pinghouders, de middenstand en de ZLM. Voorzitter J.K. Elenbaas felici teerde het gemeentebestuur bij de over dracht met het vernieuwde gemeente huis. "Het bie'dt een zeer fraaie aanblik. Alle afdelingen zitten nu onder 1 dak, waardoor de efficiëntie is verhoogd", aldus dhr. Elenbaas, die hoopte dat het wandkleed de trouwzaal zou mogen sie ren. Ontwerpster mevr. van Veenendaal liet weten, dat herkenbare punten in het wandkleed moesten komen. Van iedere woonkern koos ze het aardigste punt. Nadat alles op papier stond, werd het vergroot en op gaas getekend. Op 4 april 1978 deed mevr. van Boeijen de eerste steek. De techniek is tapisserie: allerlei steken met wol op gaas geborduurd. Het gaas is hélemaal met steken bedekt. Elke week kwamen op dinsdag- en donder dagavond in het verenigingsgebouw in de Burgstraat in Tholen zes of zeven dames borduren. Tot de kerstvakantie totaal 480 vrouwuren. Door de lange vorst-, sneeuw- en ijzelperiode maakte mevr. van Veenendaal de laatste hon derd uur zelf af. Op 7 februari legde mevr. Baerends de laatste steek. "Van mevr. Boertien, die vrijdag het kleed al bewonderde, kreeg ik vleiende compli menten, die ik aan alle medewerksters mag overbrengen. Wij zijn blij dat ons kleed in uw prachtige gemeentehuis mag hangen', aldus mevr. van Veenen daal. Mevr. B. Joosse-Renes zei vol bewon- Mevr. van Veenendaal uit Tholen, ont werpster, OOI-voorzitter J.K. Elenbaas, woordvoerder namens de financiers, en burgemeester Baerends bij het wand kleed in de trouwzaal te St. Maartens dijk. Links midden het oude gemeentehuis te Stavenisse, midden boven het Nonnet jeshuis te St. Annaland, rechts boven het Ambachtsherenhuis te Oud-Vossemeer, rechts onder het stadhuis te Tholen en vervolgens naar links de N.H. Kerk te Poortvliet, het Gemeentehuis te Scher- penisse en het front van het historische deel van het gemeentehuis te St. Maar tensdijk. dering te zijn voor het ontwerp en het resultaat. Ze meende dat iedereen erg blij kon zijn met dit wandkleed. Ze dankte de plattelandsvrouwen voor hun inzet, in 't bijzonder mevr. van Veenen daal, die een rol kreeg met alle namen van de plattelandsvrouwen die aan het wandkleed gewerkt hadden. Bovendien kondigde mevr. Joosse nog een zilveren naaimachientje als cadeau aan voor de ontwerpster. Burgemeester Baerends zei stil te zijn van zoveel uren werk. Hij was er erg blij mee, dat de gemeenschap zoveel tijd in dit project had gestoken. "Het wand kleed is niet alleen een herinnering aan de opening, maar ook een schakel tussen bevolking, organisaties en gemeente bestuur om samen te proberen er iets moois van te maken", zei de Thoolse burgemeester. Namens de Rabobanken op Tholen boo ddhr. L.A.M. Elenbaas twee koper gravures aan: Een van St. Maartensdijk en een van het eiland Tholen. Hij wenste het gemeentebestuur bijzonder geluk met het magnifieke gebouw. "Architect en aannemer hebben er een bijzonder mooi geheel van gemaakt. We vragen ons bijna af,: was dit mogelijk voor dit bedrag?", aldus dhr. Elenbaas. Hij wees erop, dat de Rabobank op zakelijk ge bied met de gemeente samenwerkt. De bank leent graag geld. met name ook aan de pleegdochter van de gemeente: de woningstichting Beter Wonen. Bei den hebben we een dienstverlenende taak, zoals de grondlegger van onze or ganisatie, burgemeester Raiffeisen, dat in het begin uitstippelde. Wij zijn ook begonnen in een achterkamertje, maar we gunnen u niet - zoals in een recent bankrapport staat - dat de gebouwen eens in de tien jaar aangepast moeten worden, zei dhr. Elenbaas. De Rabobank-woordvoerder wees op het de schenking van het wandkleed. '"Wanneer alle werkuren in geld omge zet zouden worden, zou dat een heel bedrag zijn. Ons cadeau is bescheidener. Zowel vrijdagmiddag als zaterdag tijdens de Open Dag kwamen de drie gemeentebo des handen te kort om iedereen van een natje en een droogje te kunnen voorzien. De keuken en de kantine van het gemeentehuis boekte een record omzet: v.l.n.r. M. Moerland uit Stavenisse, C. A. Weijler uit St. Annaland en A.H. Goedegebuure uit Tholen. 8Ü omdat we werken met de spaargelden van de vrouwen die het wandkleed ge maakt hebben", zo besloot dhr. Elen baas, waarna hij de twee ingelijste, oude prenten overhandigde. Burgemeester Baerends dankte voor de geweldige cadeaus. "De samenwerking stellen we op hoge prijs, ook al hebben we dan onze eigen bank van de vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Bei den verlenen we diensten en het ge meentebestuur is er veel aan gelegen om nog bestaande drempels weg te nemen. Dat doen we o.a. met de Open Dag en tentoonstellingen van schilderijen en foto's, zoals die nu aanwezig zijn in het gemeentehuis", aldus de Thoolse bur gemeester. Het gaat in eerste instantie om het huis van de gemeente. Het gaat hier niet voorop om het gemeentebestuur of om het ambtenarenkorps, maar om de burgerij. Vanuit dit gebouw zal het steeds moeten klinken "tot je dienst". Dat benadrukte vorige week vrijdag 1 juni 1979 de Thoolse eerste burger tijdens zijn toespraak bij de officiële opening van de gemeentelijke zetel te Sint Maartensdijk. "Dt huis", zo vervolgde de heer Baerends," en zijn werkers staat tot dienst van de burgers die hopelijk, zowel letterlijk als figuurlijk zullen ervaren dat getracht is de drempels weg te nemen. Ik ben ervan overtuigd dat de medewerkei*. graag vanuit deze positieve instelling de burgers tegemoet willen treden en mede daarom is hun deze huisvesting van harte gegund." Burgemeester Baerends was verheugd over de bijna 200 koppige aanwezige genodigden in de uitgebreide "nieuwe" trouwzaal van het gemeentehuis. Hij maakte in zijn welkomstwoord twee uitzonderingen, namelijk voor de aan wezigheid van de commissaris der ko ningin, dr. en mevrouw Boertien en voor wethouder L.J. Koopman, die voor het eerst na zijn onderbreking wegens ziekte weer officieel van de partij kon zijn. Nog niet om ook meteen al met een volle dagtaak te beginnen, maar wel een eer ste aanzet tot een hopelijk spoedig en volledig herstel, wenste de heer Bae rends. Hij kon ook de voor menigeen verheugende mededeling doen, dat het ceremonieel zich zou beperken tot 4 sprekers, omdat er vooral tijd beschik baar moest zijn voor de genodigden om grondig kennis te nemen van wat tot stand kwam. Vooral daarom was het een organisatie die tot voorbeeld mag strek ken. De heer Baerends wees ér op, hoe het hele bestuursgebeuren in ons land in de loop der jaren vele ontwikkelingen doormaakte en nog altijd in discussie is. Een goede zaak, want als in dit opzicht Advertentie 1M> Tijdens de open dag werd er druk gebruik gemaakt van de kantine in het gemeen tehuis. De temperaturen waren er ook naar. Burgemeester Baerends maakte er een ongedwongen gebeuren van. Hij drinkt hier een kopje koffie met onder wijzeres mej. Paans van de Juliana van Stolbergschool en Chris Koopman uit St. Maartensdijk. Een goede huisvesting voor alles, was een van de eisen van het gemeentebestuur van Tholen voor een uitgebreid gemeentehuis. Dat zei de gemeentesecretaris vrijdag middag 1 juni tijdens zijn toespraak bij de officiële ingebruikname. Andere uitgang spunten waren, dat het gebouw goed moest functioneren als centrum van het plaat selijk bestuur en het gebouw moest vooral geschikt zijn als centrum van dienstverle ning door de overheid aan de burgers. De gemeentesecretaris Th. C. Benou sprak namens het totale medewerkers bestand inclusief brandweer en politie. De ambtenaren voelen zich rijk in de nieuwe huisvesting. Tevoren was er klacht op klacht over ruimtegebrek, hinderlijk lawaai, verspreide ligging, enz. In het nieuwe gebouw is de rust opvallend en kan men zich op het werk concentreren. Voorzover spreker kon overzien, voldoet het aan alle destijds door het gemeentebestuur gestelde eisen. Hij vertelde vervolgens iets over de totstandkoming, het werk van bouw- c (jnmissie, ontwerpers, aannemers, enz. Bovendien werd het gebouw exact ge realiseerd binnen het geplande tijdsbes tek, een bijzondere prestatie van de aannemer. De technische installaties vereisen nog wat aanpassingen, vulde de heer, Benou aan. Het zal qua ruimte voor jaren voldoende kunnen zijn. De gemeentelijke medewerkers bleken wel zo enthousiast over de nieuwe be huizing, dat zij daarvan graag blijk wil den geven, vervolgde de heer Benou. Men vond dat in de vorm van een klok. Een klok, zo hield hij de aanwezigen nog even in spanning, die noch door techni sche- noch door atmosferische storingen van de wijs wordt gebracht. Een meer tijdloze klok: een zonnewijzer. Ze stond al in de tuin. Een geschenk, dat niet zo maar te overhandigen viel. De gemeen tesecretaris besloot zijn speech met de wens dat deze zonnewijzer niet alleen tijdaanwijzer zou zijn, maar ook een symbool van een feilloos voorbeeld voor een ambtelijk apparaat en bestuur om bij de tijd te zijn en te blijven. Burgemeester J.L.D. van der Linder. van Kortgene was woordvoerder van wat hij noemde de lagere overheden uit de wijde regio, Sint-Philipsland, West- Brabant, Noord- en Zuid-Beveland) Hij wilde onderstrepen, dat een functionele oplossing gevonden is op basis van het verleden heden en toekomst. Met een vooral fraai plein aan de voorzijde. Ook de Noord Bevelandse burgemeester wilde onderstrepen dat het vooral een burger-centrum moet zijn. Hij vond het verder een uitstekende aanpassing van oud naar nieuw en hoopte dat het tot veel heil van de' gemeente dienstbaar zou zijn. De woordvoerder van het architecten bureau Dingemans, de Vries en Heems kerk uit Utrecht, ir. W.R. de Vries uit Amsterdam was er zeker van, dat niet elke dag een nieuw gemeentehuis werd geopend, al zijn er nog wel gemeenten waarvoor dat hard nodig zou zijn. Hij bleek woordvoerder van iedereen, die zich met de totstandkoming had be moeid buiten het gevolg van de op drachtgeefster. Namens die allen kon hij volop gelukwensen. Ir. de Vries ging het rijtje van programma van eisen even langs, van goedkeuring door de raad, van inspraak door de ambtenaren en verder daartussendoor een burgemees terwisseling, een tijdelijke leiding van wethouder Moerland, een enthousiaste bouwcommissie, maar ook serieus be langstellende ambtenaren. En ook al die "leveranciers" kwamen met een kunst voorwerp van Gerrit van Engelenhoven, zij het dan niet opnieuw een voorzanger, maar wel een voor-oogster, namelijk "De zaaier". Een eveneens zeer fraai beeld. Het werd namens al die bouwers en inrichters aangeboden onder de wens dat de oogst Tholen veel heil zou mogen brengen. Even nog werd door burgemeester Bae rends de bouwcommissie in het zonnetje gezet, toen hij zijn dank betuigde aan alle ambtenaren, inzonderheid ook voor de verhuis-inspanning, maar vervolgens wel extra voor de bouwcommissie, de heren Benou. Boot en Meertens met de toevoeging van de chef interne zaken A. Quist. Die dank werd in nature onder streept met het aanbieden van een ge varieerde fruitmand. - - i tUiU -/KW*- Ook wethouder L.J.Koopman met zijn echtgenote waren vrijdagmiddag in de trouwzaal aanwezig bij de opening van het gemeentehuis. Burgemeester E. Baerends had voor hem een speciaal woord van welkom omdat dhr. Koopman wegens ziekte zijn werkzaamheden al geruime tijd niet kan uitoefenen. Op de voorste rij v.l.n.r. mevr. Moerland, wet houder C.J. Moerland, gedeputeerde P.G. van den Bosse, mevr. Baerends, mevr. Boertien, de Commissaris der K oningin. Wethouder Koopman en mevr. Koopman. de tijd had stilgestaan, zou het beuls zwaard uit het oude stadhuis in Tholen ook mee moeten verhuizen om nu nog dienst te doen. Bij alle veranderingen waren er altijd mensen, die leiding moeten geven. Aan dit laatste moesten we denken, zo ver volgde burgemeester Baerends, toen we op bezoek waren hij een van onze Thoolse kunstenaars, Gerrit Van Enge lenhoven. Ons oog viel daarbij op het prachtige beeldje, dat een voorzanger symboliseerde. In de Calvinistische kerk was er vroeger een voorzanger. In Zee land is de commissaris dan weliswaar geen voorzanger-, maar wel een voor ganger. Toch een voorganger, die van tijd tot tijd de toon aangeeft, leiding aan het Zeeuws bestuursbestel. Tholen is ook een stukje Zeeland dat echt Zeeland wil zijn en blijven, al zijn we dan voor vele dingen op Brabant gericht, aldus Bur gemeester Baerends. Hij overhandigde vervolgens de commissaris het beeldje, dat de voorzanger voorstelde. "Zie het als een symbool van een stukje Zee- land.dat zich kenmerkte door veel waarde te hechten aan trouw, traditie en geloof, maar ook een stukje Zeeland waar men oog heeft voor de ontwikke ling van de tijd en oog heeft voor de kunst. Weliswaar zijn er öp Tholen geen voorzangers meer1, zoals deze afbeel ding. maar er zijn wel mensen, die mee willen werken aan de ontwikkeling, lei ding willen geven vanuit grote getrouw heid en geloofsovertuiging". De burgemeester ging vervolgens wat dieper in op de uitbreiding van het ge meentehuis zelf. Hij had lovende woor den over de architectonische inpassing, over doelmatigheid, kortom hoe het in alle eenvoud mooi en zeker functioneel kan worden genoemd. Een voor het ar chitectenbureau aantrekkelijk visite kaartje. In zijn dank betrok de burge meester eveneens aannemer Uijttewilli- gen en onderaannemers of andere leve ranciers. De grootste moot heeft mijn voorganger, burgemeester J.E. van Boeijen, eveneens met echtgenote aan wezig, voor de totstandkoming van dit gebouw gesneden, zei de heer Baerends, die in dit opzicht zijn bedje al gespreid wist bij zijn komst naar Tholen,. Hij tipte voorts even aan, waarom voor Sint Maartensdijk was gekozen en verheelde niet, dat het voor de inwoners van Tho- len-stad een gebeuren is, dat met ge mengde gevoelens wordt ervaren. Eeu wenlang immers was daar de regionale bestuursfunctie. Tóch kreeg Tholen de primeur met het huisvesten van alle ei- landelijke secretariën binnen haar veste, namelijk tijdens de tweede wereldoor log. Het schijnt er bij Frank van Borsse- len al te hebben ingezeten om wat in te palmen, grapte vervolgens de heer Bae rends. De gemeente Tholen beschikt in elk geval over een representatief ge bouw met werkruimte voor meer dan 70 ambtenaren. Hoewel een gemeente van 18.000 inwo ners zeker voortshands wel buiten de gevarenzone van nog weer een herinde ling ligt, had de heer Baerends toch nog enige zorg rond plannen voor bestuur lijke reorganisatie. Mogen en moeten gemeenten in de toekomst misschien ook doen wat elders wordt bedacht en beslist? Nu al is voor de geringste zaken toestemming nodig van hoger hand. Er zijn weer gedachten taken over te heve len (brand- en natuurbeheer). Het is zaak dat het bij 3 bestuurslagen blijft, want het ontnemen van verantwoorde lijkheden bij de lokale overheid is te vergelijken met een patiënt, wiens voe ten men afzet met de schrale troost, dat hij door sterke armen zal worden ge dragen. Daarom hoopte de burgemees ter dat het functioneren van het ge meentelijk bestuursapparaat niet zal worden ondergraven. Misschien komt het inzicht nog wel met de jaren, zo troostte burgemeester Baerends zichzelf en de toehoorders. "Tot je dienst", zei burgemeester Baerends in zijn toespraak bij de opening van het gemeentehuis, waarbij hij er met nadruk op wees, dat het gemeentehuis er voor de burgers is. U kunt van de gemeentelijke diensten gebruik maken o.a. via een tele foontje, waarbij u Elly v.d. Berge uit SL Maartensdijk (midden), Ina van Schetsen uit St. Annaland (links) of Janneke Boomsluiter uit Stavenisse (rechts) aan de lijn krijgt. De zonnewijzer in de tuin van het gemeentehuis, aangeboden door het personeel, met bij en op de Zeeuwse klapbank mevr. Baerends, burgemeester Baerends, de chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin Mr. H.F.M. van der Heyden, gedepu teerde P.G. van den Bosse, Wethouder P.J. F. Dekkers uit Bergen op Zoom en de Zeeuwse commissaris Dr. C. Boertien. De Eendrachtrijders organiseren woensdag 20, donderdag 21 en vrijdag 22 juni de avondrijwieldriedaagse van uit zaal Saparow te Oud-Vossemeer. De start ligt tussen half zeven en zeven uur. Er zijn weer diverse prijzen voor de grootste groepen, de oudste deelnemers en voor ieder die de driedaagse tot een goed einde brengt, is er een herinne ringsvaantje. De eerste avond voert de tocht langs Nieuw-Vossemeer, Steenbergen, Hal steren, Tholen. De tweede route is via Poortvliet, Scherpenisse, St. Annaland. De finale leidt naar Anna Jacobapolder. Er is ook een verloting. De driedaagse wordt financieel gesteund door 31 be drijven uit Oud- en Nieuw-Vossemeer, Tholen en Bergen op Zoom, Eendracht- rijder Martin v.d. Jagt won in de C- categorie de avonddriedaagse te Steen bergen door twee wedstrijden als eerste te eindigen en de derde avond als vijfde over de finish te gaan. In Hansweert won Keetie van Oosten-Hage een dames cours met Bella v.d Spiegel-Hage op de vijfde plaats en de derde zus Heieen Hage als tiende. Bram Geense uit St. Philipsland en Thijs Fase uit Oud-Vos- semeer werden elk 19e: de eerste in Nieuw-Vossemeer, de laatste in Ouden bosch. Thijs Fase werd in Axel zevende. ALLE SOORTEN Zuid-Oostsingel 43 Tel. 34368 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM, i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 7