THOLEN DER WIJS EVENEMENTEN GIEPS VANDAAG KUNT U START OPKOMEN VOOR Officiële publicaties informatierubriek van de gemeente tholen ZOMERBESPELINGEN STADHUISCARILLON THOLEN AAN DE HUURDERS VAN WONINGEN VAN DE STICHTING "BETER WONEN" OVERDENKING Hebreen 11:13b Streek VVV Eiland Tholen Donderdag 7 juni 1979 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUREN B. EN W. Spreekuur Woningstichting TWEE KOMMISSIES IN EEN KLAP AANVRAAG OM VERGUNNING INGEVOLGE DE HINDERWET k y f Secretariaat: drog. Jansen Hoogstraat - Tholen Tel. 01660-2506 9 juni St.-Philipsland: braderie 9 juni St.-Maartensdijk: autorally 15 -I- 16 juni Oud-Vossemeer: kermis 16 juni Oud-Vossemeer: volleybaltoernooi 16 juni Oud-Vossemeer: viswedstrijd 9, 10, 16, 17, 23, 24 juni Tholen: koffie-fietstochten 19-22 juni Tholen: fietsavonddriedaagse 30 juni Oud-Vossemeer: wielerwedstrijden Streekmuseum de Meestoot St.-Annaland geopend tot 1 oktober van dinsdag t/m zaterdag 15.00-17.00 uur. Naast de permanente expositie twee extra tentoonstellin gen: "Zomaar een jaar... 1906" en "Merklappen" Bij afspraak kunnen gezelschappen buiten de openings tijden worden toegelaten: tel. 01660-2843. Thoolse Dagen te Scherpenisse 20 t/m 23 juni op het Pluimpotterrein wo: 14 u expositie middenstand zeskamp scholen - 20 u bingo-avond. do: 14.30 u bejaardenmiddag - 20 u talentenjacht vr: 9.30 u rundvee- en schapenkeuringen, schapen sche ren, spinnen, ringsteken, dames en heren op koudbloed- paarden, trekkerwedstrijden - 20 u familee met successen van Buddy Holly en Dark Day. za: 14 u concours hippique, demonstratie hackneys, kin derprogramma met de clown Cray, zeskamp met 8 teams, modeshow. 18 u autorally - 20 u slotavond met trio Los Rancheros met uitslag rally en trekking verloting. ESLAAGD DUS GEFELICITEERD GOUDEN \mm:J VIJFJE Zi Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -4 Sint Maartensdijk Tel 01666-2955 Vanmorgen om 8.00 uur zijn de stembureaus (14 in totaal) in onze gemeente open gegaan. Tot 7 uur vanavond kunt u uw bijdrage leveren aan de keuze van de 25 Nederlanders in het nieuwe, sterkere Europese Parlement. Over de noodzaak van deze Europese verkiezingen is de afgelopen tijd al heel wat geschreven en gesproken. Wij beperken ons dan ook tot het vermelden van de partijen waarop u vandaag kunt stemmen. U stemt vandaag gewoon op een Nederlandse partij. De meesten zullen zich echter aansluiten bij gelijkgestemden uit de andere landen van de Europese Gemeenschap. Lijst 1 Partij van de Arbeid, lijsttrekker A. Vondeling Lijst 2 C D A. Europese Volkspartij, lijsttrekker B. Beumer Lijst 3 V.V.D.-Europese Liberaal-Democraten, lijsttrekker C. Berkhou wer Lijst 4 Democraten '66, lijsttrekker A. de Goede Lijst 5 Staatkundig Gereformeerder Partij, lijsttrekker H van Rossum Lijst 6 P.P.R., lijsttrekker J L A. Jansen Lijst 7 C.P.N., lijsttrekker M.J. Haks Lijst 8 G.P.V., lijsttrekker J. Blokland Lijst 9 P.S.P., lijsttrekker B. Kalma Lijst 10 lijsttrekker W. J. Leschot Uw stem heeft alles te maken met de politieke koers die Europa gaat varen. Daarom is het van belang dat u vandaag gaat stemmen. U krijgt een stem in de toekomst van Europa. Dus uw eigen toekomst. Maandag 11 juni houdt burgemeester Baerends van 11.00 tot 12.00 uur spreekuur. De wethouders C.J. Moerland en J. Versluijs houden maandag eveneens spreekuur en wel van 1 5.30 tot 1 6.30 uur. De spreekuren vinden plaats in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk Wilt u op een ander tijdstip met de leden van het kollege spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. De stichting "Beter Wonen'' houdt dinsdag 12 juni spreekuur van 1 1.00 tot 1 2.00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. Zaterdagochtend starten de inmiddels traditie geworden zomerbespe- lingen op het stadhuiscarillon van Tholen. Iedere veertien dagen speelt beiaardier Gerard de Waardt uit Maassluis van 1 0.00 tot 1 1.00 uur. Zodra het nieuwe carillon in de toren van de grote kerk in Sint-Maar tensdijk is geplaatst, zal ook deze kern weer in het schema van bespe lingen worden opgenomen. Het programma voor de eerste bespeling van zaterdag 9 juni is als volgt: 1Est-ce Mars van J.P. Sweelinck (bew. Leen 't Hart) 2. Liederen uit Valerius' Gedenckclanck (bew. Gerard de Waardt) a. Waar dat men zich al keert b. Here kere van ons af c. Gelukkig is het land 3. lie Sonata B. Galuppi (bew. Leen 't Hart) Allegro Andantino P resto 4. Variaties van een 3-octaafs beiaard over het oude volkslied uit Dendermonde 't Ros Beiaard doet zijn ronde'' van Staf Nees 5. Arrangementen voor beiaard (bew. Leen 't Hart) a. Menuet van L. Boccherini b. Menuet van L van Beethoven c. Menuet van W A. Mozart 6. Volksliederen uit verschillende landen a. Yankee doodle went to town (bew. Gerard de Waardt) b. Jerusalem, Jerusalem (jiddisch) (bew. Gerard de Waardt) c. Marken er mejet, og hdet erhosted (deens) (bew. Leen 't Hart) 7. Hemonysuite van A. de Klerk 8. Improvisatie op "Praise God" Op dinsdag 12 juni a.s. zullen op het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk, aanvang 19.30 uur, twee onlangs ingestelde kommissie worden geïnstalleerd. Het betreffen: de kommissie sportzaken en de welzijnskommissie Na afloop van de installatie buigt de kommissie sportzaken zich direkt over de te bouwen sportzaal in de kern Sint-Annaland. Ter diskussie staat het programma van eisen voor de te bouwen zaal Ook de welzijnskommissie gaat na afloop van de installatie direkt aan de slag. Er zal over de toekomstige werkzaamheden van de kommissie van gedachten worden gewisseld. Zowel de installatiebijeenkomst als de afzonderlijke kommissieverga deringen zijn openbaar. U bent van harte welkom. Sinds 1 juni j.l heeft de heer Kraaypoel, medewerker van de afdeling gemeentelijke ontwikkeling, de gemeentedienst verlaten. Bij vele be woners/huurders van de woningen van de Stichting "Beter Wonen", is het telefoonnummer van de heer Kraaypoel bekend, wat betreft het deponeren van klachten over de centrale verwarming en het centraal antenne-systeem. Bedoeld telefoonnummer kan vanaf heden voor dit doel niet meer worden gebruikt. Voor klachten op het gebied van de centrale verwarming kan tijdens kantooruren van de stichting "Beter Wonen" worden gebeld met 01 666-3359. Buiten kantoortijd kan kontakt worden opgenomen met de Fa. Mampaey te Dordrecht, telefoon 078-1 82566. Alle overige niet dringende klachten moeten worden gemeld via het bekende klachten-briefje. Storingen aan het centraal antenne-systeem kunnen uitsluitend tijdens de kantooruren worden doorgegeven. Op de gemeente-sekretarie, Markt 1-5 te SintMaartensdijk ligt ter inzage een aanvraag om vergunning ingevolge de hinderwet van bouwbedrijf "Vebo" te Tholen tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor machinale houtbewer king, waarin diverse elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 33 pk. gebezigd zullen worden op het adres Slachtveld 13 en 5 te Tholen. Een ieder wordt in de gelegenheid gesteld schriftelijke bezwaren in te dienen bij het gemeentebestuur tot 5 juli 1 979. Voorts kan een ieder persoonlijk (of gemachtigd) mondeling bezwaar indienen op een openbare zitting die op het gemeentehuis wordt gehouden. Deze zitting zal plaatsvinden op donderdag 21 juni a.s. te 1 0.00 uur op het gemeentehuis. Wijziging bouwverordening ter inzage Burgemeester en wethouders van Tholen brengen ter openbare kennis, dat vanaf 8 juni 1979. voor een ieder gedurende drie maanden ter gemeentesekretarie ter inzage ligt het raadsbesluit van 19 maart 1979, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 8 mei 1 979, onder nummer 61 7/237, 4e afdeling ruimtelijke ordening, inhoudende de 1 5e wijziging van de bouwverordening Tholen. Sint-Maartensdijk, 7 juni 1 979 Burgemeester en wethouders van Tholen Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Door de Nederlands Hervormde Gemeente van Scherpenisse, p/a, de heer A A. Joppe, Scaldisstraat 30 te Scherpenisse, is vergunning gevraagd voor het bouwen van een verenigingsge bouw op het perceel, kadastraal bekend Scherpenisse, sektie A, nummer 1440, plaatselijk gemerkt Molenweg. Het bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepas sing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de bouw van het verenigingsge bouw. Alvorens hiertoe over te gaan stellen wij iedereen in de gelegenheid om van 8 juni 1 979 tot en met 21 juni 1 979 tegen de voorgenomen bouw schriftelijke bezwaren bij ons kollege in te dienen Het desbetreffende bouwplan ligt gedurende deze termijn op de gemeente-secretarie, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 7 juni 1979 Burgemeester en wethouders van Tholen Voorbereidingsbesluit De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, lid 2 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 8 juni 1 979 voor een ieder ter sekretarie van deze gemeente, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 21 mei 1979, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het gebied aan de Molenweg te Scherpenisse. De begrenzing van dit gebied staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekening. Sint-Maartensdijk, 7 juni 1979, De burgemeester van Tholen, E Baerends Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Door de heer C A. Rijnberg, Suzannaweg 22 te Sint-Annaland is vergunning gevraagd voor het vernieuwen van een honden kennel op het perceel, kadastraal bekend Sint-Annaland, sektie G' nummer 911, plaatselijk gemerkt Suzannaweg 22; Door de heer D. Dormaar, Anna van Bourgondiëstraat 10 te Sint-Annaland is vergunning gevraagd voor het bouwen van een garage op het perceel, kadastraal bekend Sint-Annaland, sektie G, nummer 435, plaatselijk gemerkt Anna van Bour gondiëstraat 10. Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gelegenheid om van 8 juni 1 979 tot en met 21 juni 1 979 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge meentesekretarie, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter in zage Sint-Maartensdijk, 7 juni 1979 Burgemeester en wethouders van Tholen. Telling stemmen verkiezing Europese Parlement Ter uitvoering van artikel 27b van de Wet Europese verkiezin gen brengt de burgemeester ter openbare kennis, dat eerst op maandag 1 1 juni 1 979 de uitslag zal worden bepaald van de op heden te houden stemming ter verkiezing van de leden van het Europese Parlement. Elk stembureau houdt daartoe op maandag 1 1 juni 1 979 op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, te 10.00 uur, een voor de kiezers toegankelijke zitting. Sint-Maartensdijk, 7 juni 1 979 De burgemeester van Tholen, E. Baerends En hebben beleden dat zij gasten en vreemdelingen op de aarde waren. Hebreen 11 handelt over de geloofshel den. De vraag is waar gaat het om, en wat is meer; het geloof of de held. Wij lezen wat het geloof vermag, geloof is een gave Gods, dus er is niets van de held bij. Wat deze helden waren en mochten bezitten, het was alles des Heeren. Zij konden zich nergens op beroemen, dus er bleef over: Die roeme, die roeme in de Heere. Wat is een gast? Dat is iemand die zijn thuis elders heeft, als gast ben ik aan de regels van het huis, waar ik ben, onderworpen. Dat is: ik heb niets te eisen. Wat is een vreemdeling die vertoeft in een ander land, om vreemdeling te worden moet ik de grens over. Vreemdelingen zijn vaak te ken nen aan hun gedrag, kleding en taal. Maar nu de geestelijke gast en vreem deling, dat word ik alleen door weder geboorte. Wedergeboorte is een éénzij dige daad Gods, hetwelke de Heere werkt in ons, zonder ons. Eens was ons thuis hier op aarde. In het Paradijs stond de mens als het pronkjuweel der Schep ping Gods. Hij was daar het kind van Eden. Adam en Eva als dingen van het beeld Gods kennis, gerechtigheid en heiligheid. Waar wij zijn gevallen, ge geten van de verboden vrucht. Nu werd de mens die gevonden werd in het struikgewas, de vluchtende om te pro beren om God te ontvluchten. Dat is nog nooit aan iemand gelukt, ja allen moe ten worden geopenbaard voor de rech terstoel van Christus, zorgdragende het zij goed of kwaad. Daarom heel de mensheid predikt ons zonde, maakt geen gast en vreemdeling, dat kan alleen door genade. Tekst verband: Abraham geroepen uit Ur. Abraham geen beste man, maar boog ook voor de goden van zijn tijd. Door de Heere geroepen on- wederstandelijk. Na zulk een roeping' komen de offers, hij moest verlaten zijn land, maagschap, ja zijn Vadershuis. Waar God zijn genade verheerlijkt zal de jongen of meisje, man of vrouw, ver laten wat de vfereld geeft. Dan geen aandacht meer voor bar of kroeg, geen alcohol of drugs. Maar uit het hart zijn de uitgangen des levens. Het leven uit God brengt ons bij de dingen die men niet ziet. Dus genade maakt vreemdeling. Zielscontact met God, geeft zielscontrast met de wereld. Abraham niet altijd zijn gast en vreem delingschap beleden, denk aan Egypte, waar hij zichzelf wilde redden door de leugen, maar wel vreemdelingsleven bij de zonen Hets daar ik een bijwoner ben. Wel het leven van een gast toen hij Izaak ging offeren. Vreemdelingschap in schijn, dat wordt ook veel gevonden juist in onze dagen. Veel dwaze maagden, veel rijke jongelingen, veel Orpa's, veel oudste zonen, rijk en verrijkt aan geen dings gebrek. Dat zijn de velen die me nen in te gaan en niet kunnen. Voorrecht genade te beleven niet in woorden maar bovenal in daden. Waar God Zijn roede plant, komt de strijd tussen de nieuwe en oude mens. Hier op aarde. Ja een pel grimsleven, daarin weten zij de weg niet. Vandaar dat Gods Woord hun gids en leidsman wordt. Kenmerken van dat gast zijn is, liefde tot God, Zijn volk, Zijn woord en Zijn dag. Ze leren zichzelf verdoemelijk voor God kennen, ja krijgen een walging aan zichzelf. Ze komen aan de weet dat de tranen of godsdienst geen grond is voor de eeuwigheid, maar alleen de grond Jezus Christus en die gekruisigd. Gast en vreemdeling. Zij beminnen dat leven om drie redenen: bewijs van ge nade, begeren uit God te leven en opent een thuiskomst. Zij sterven, der dagen moe. Zij hebben heimWee naar huis naar de stad die fondamenten heeft. Ja naar huis, langs en over de liefelijke bergen, maar ook door het bakadal en donkere wegen. Ze denken; wij komen nooit thuis, maar daar staat de Heere voor in. Geve de Heere ons voor dat wij niet meer zijn te beleven. Ik ben, o Heer, een vreemd'ling hier be- neên; Laat Uw gboön op reis mij niet ontbre ken, Daar mijne ziel, omringd door duister- heên, Zo dikwijls van verlangen is bezweken, Om U te zien ter hooge vierschaar trêen, Tot straf van hen, die snood zijn afge weken. Ps 119:10 Ds. G. Mouw Tholen t Advertentie IM Aan de Rijksscholengemeenschap te Bergen op Zoom slaagden voor het ein dexamen Atheneum 6 Tholen: Arné van den Boom, Arjan van den Dorpel, Johan Flikweert, Helmya Schot en Jan de Waal. Sint Annaland: Wilma Heijboer. Sint Annaland: Wilma Heijboer. Sint Maartensdijk: Jannemarie Duine, Hans Hartog, Petra Hoek, Miriam Leemreijze en Diana Poot. Scherpenisse: Jan van Houdt. Scherpenisse: Jan van Houdt. Anna Jacobapolder: Piet Boudeling. Verder slaagden voor het eindexamen Havo 5 Tholen: Nico van Belzen, Toon Jansen, Bart van der Male en Kees de Nijs. Oud Vossemeer: Janine van Dommele, Coby Polderman en Jenny van Poort vliet. Sint Annaland: Anja Scherpenisse. Stavenisse: Kees van Beveren en Ko Droogendijk. Ward op den Brouw, Nel ly Priem en Hetty Stoutjesdijk Scherpenisse: Bram Bazen Poortvliet: Cisca de Jonge en Coby Tig- gele Sint Philipsland: Sam Everaers en Peter Nieuwenhuizen Anna Jacobapolder: Dick Lindhout Eveneens slaagden aan de Rijksscho lengemeenschap voor het eindexamen Mavo 4 Tholen: Heieen Cornelisse, Ben van Dijk, Christa van Luinen en Ellen de Waal Oud Vossemeer: Esther van Dommele, Helma Mosch, Elles Punt en Titia Geu ze Sint Annaland: Jeannet van 't Hof, Carmen Moerland, Claudia Moerland en Lianne Moerland Stavenisse: Nico Nooij Sint Maartensdijk: Hanja Noom en Jeannet Stoutjesdijk Poortvliet: Coby Bevelander Sint Phi lipsland: Dian Ligtendag en Dorien Stam de Jonge. Aan de chr. mavo te Tholen slaagden voor het diploma mavo 4: Scherpenisse Wim Slager, Barbara v. Houdt, Kees de Graaf, Anneke Janse, Adrie Giljam, Berry de Graaf. Poortvliet Inge de Groen, Ellen de Groen, Corry v. Dijke, Frans Pot, Mia de Wit, Hans Elenbaas, Henri Meertens. St. Annaland Anja Moerland, Martin v. Dijke, Ina Jopse, A.M.v.d. Repe, Jan Fase, P. Scherpenisse, A. Weyler, Els Bruijnzeel, Elma v.'t Hof, C.v. Oude naarde, Henk Korstanje. Stavenisse Piet Priem, Ella Hage, Lia v. Haaften. St Philipsland Marlies v. Starkenburg, Suzan v. Dijke, J.v.d. Berg Vholen Jacoba Schot, Iza Gaakeer, Rianne Goedegebuure, Trudy Schot, L.v. Zetten, A. Verkamman, Anja v.d. Berge. Tholen Cees Zwaai, H. v. Huizen, Ton- ny Jansens, A.J. Luten, P.v. Alphen, André Bogert, Jacco Jansen, Wim Quist. Oud-Vossemeer Peter de Wilde, Linda v. Dijke, Nelly Aarnoudse St. Maartensdijk Jolanda Quist, Heieen Knuist, Koosje Oudesluijs, Martin de Graaf. Dinteloord M. Polak, Jacq. Heimensem, Corina Sturris, Lenie Sulkers, Hans de Visser. Herkansing 13. Het aantal geslaagden is 100% bij de la- sexamens aan de Burgemeester Bou- wenseschool voor l.t.o. te St. Maartens dijk. Wie 1 oktober met de nieuwe cur sus wil beginnen, kan zich reeds voorlo pig aanmelden, tel. 01666-2516. De 40 geslaagden zijn; Beginners: St. Maartensdijk: C.E.D. Bentschap Knook, J.M.P. Oudesluys en J. Suur- land. Scherpenisse: A. Bevelander, N.L. Uyl en A.J. Deurloo Oud-Vossemeer: P. Geuze, A.A.W. de Wit en G.P.M. Havermans. Stavenisse: J. Hage, W. de Vos en I.B.L. Hage Poortvliet'. W. van Vossen, C.I. Dekker, J.D. Lindhout, P.J. Overbeeke, C. Wes- dorp, J.J. Elenbaas en R.B. Mullié St. Annaland: P. Ridderhof, D.K. Bruynzeel, J. van Dijke en M. Rijnberg Dinteloord: M.M. Vogelaar Gevorderden: St. Annaland: A.J. van Dijke, J. Goede gebuure, J.H. Gunter en J. Heijboer Poortvliet: J. van Dijke, J.L. Elenbaas, J.J. Elenbaas en D.C. Uyl Tholen: A.J. Hage en D. Noteboom Stavenisse: J.J. van 't Hof St. Maartensdijk: M. Oudesluys, C.L. Polderman, E. Slootweg en L. Vos Oud-Vossemeer: C.M.C. de Wit. Adriaan Nieuwkerk uit Poortvliet slaagde aan het Mollerlyceum te Bergen op Zoom voor atheneum A. Louis Goorden uit Tholen slaagde aan het Mollerlyceum voor z'n havo-diplo ma. André van Damme uit St. Maartensdijk slaagde aan het Baronie van Breda col lege voor z'n eindexamen atheneum 6. Adrie van Dieren uit Poortvliet is aan de avondopleiding te Rotterdam geslaagd voor atheneum. J.A. van 't Hof uit Tholen slaagde te Utrecht voor het examen Middle Ma nagement na een opleiding bij het Insti tuut voor Sociale Wetenschappen te Den Haag René Langejan uit St. Maartensdijk slaagde aan de Utrechtse avondschool voor VWO voor Atheneum G.A. de Hond jr. uit Tholen slaagde voor het diploma hydrauliek en pneu matiek van het Regionaal Opleidings- en Vormingscentrum voor het Bedrijfs leven (ROVC) aan de R.K. MTS. Alb. Mangnus te Breda. Inge Baerends uit Tholen slaagde aan de Rijksscholengemeenschap Prof. Zee man te Zierikzee voor Atheneum en Staf Baerends aan dezelfde school voor Ha vo. Rien van Poortvliet uit Oud-Vossemeer is aan de Rijkspedagogische Academie te Middelburg geslaagd voor de hoofd akte onderwijzer. Ad Verhees uit Oud-Vossemeer is aan de St. Thomas Mavo te Halsteren ge slaagd voor Mavo 4. Aan de Bestuursschool Zeeland te Goes slaagde B.J. van Olffen uit Tholen voor het examen Bestuursambtenaar, evenals J. Walpot uit St. St. Philipsland. M.P. Oostdijk uit St. Maartensdijk be haalde het diploma Gemeenteadminis tratie I.' Aan het Westbrabants Avondcollege slaagden Mej. Z. Schot en de heer A. Soomers, beide uit Tholen, voor Mavo 4. Deelcertificaten Mavo 4 kregen mevr. A. Manneke-Bouwense (1 st) uit St. Maartensdijk en de heer M. Otte (3 st) uit Tholen. AArt/WVVVVVVVVVWVVVWVV Ik zie er in elk geval heel wat beter uit dan die schooljuf, wist ze. Waarna ze voor de tweede keer de trap afdaalde, maar nu geheel. In augustus 1956 ging Josje met alle vier meisjes naar de dorpsschool. Want Rinske had nu ook de leerplichtige leeftijd bereikt en zou dit eerste schooljaar door Riet van Egelen worden onderwezen. Intussen zat Fokje in de vijfde klas, terwijl Tonnie doubleerde, want ze was in de derde klas niet overgegaan, wegens haar vele onvoldoendes. Jeltje was met vlag en wimpel overgegaan naar de tweede, waar ook nog een juffrouw resideerde. Zo was er in het gezin Geugies voortaan rust tussen half negen 's morgens en kwart voor vier 's middags. Wat Hielke zowel als Josje prettig vond, want Giep kwam nu wel eens een kwartiertje thuis om samen met zijn vrouw en Josje koffie te drinken. Niet wetend, dat het meisje al enige dagen in haar piepzak zat, want nu alle vier meisjes op school waren, had ze veel minder te doen. Rinske, de jongste en redelijk verwend, niet in het minst door Josje, was tamelijk druk en veeleisend, zodat het opviel, dat ook zij nu naar school was. Daarom maakt Josje zich zorgen: zal ik mogen blijven? Ik heb nu immers veel1 minder werk. Kwam er nu nog maar een baby bij, dan zou ik immers weer veel meer te doen hebben. Maar Rinske is al zes, dus zullen er waarschijnlijk geen kinderen meer bijkomen de mensen willen tegen woordig immers geen grote gezinnen meer. Dat 'er voor zorgen, dat er geen kinderen meer komen'- het advies van de dokter na de geboorte van de viérde dochter-was een niet aflatend probleem in huize Geu- £lcs Anderhalfjaar was Giep Geugies ouderling geweest in de kerk van Schalenveld. Twee jaar later stond hij op tweetal voor diaken en werd met grote meerderheid gekozen, zodat hij sinds 1951 weer in de kerkeraad zit, zij het dan met een andere funktie. Hij zat zijn vier jaren trouw uit, hoewel het soms erg moeilijk was om zijn diakenwerk te combineren met dat van zijn bedrijf, maar toen hij aftrad, dacht hij: ik heb het er redelijk goed afgebracht. En nu kunnen ze me wat: als ze me weer een keer op tweetal zetten, vraag ik ontheffing aan. En dit laatste opperde, hij vast niet in hoofdzaak met het oog op zijn bedrijf. Meer door het feit, dat er huwelijksproblemen waren ontstaan vanwege de regelmatige onthouding. Hielke, sinds kort presidente van de vrou wenvereniging. werd in de voorbij gegane winter ook gekozen in het bestuur van de Christelijke school. Tenslotte stond ze op de nominatie als kandidaat voor het hoofdbestuur. Van de landelijke vereniging dus. Dat wist enkel Giep, want twee leden van het zittend bestuur hadden hem bezocht en gepolst. Zou uw vrouw het aannemen? Hebt u als haar man bezwaren? We willen vanzelfsprekend geen huwelijksmoeilijk heden veroorzaken. Nee, Giep had in het geheel geen bezwaren. Hij was er trots op dat zijn vrouw kans maakte gekozen te worden in het landelijk bestuur en antwoorde op beminnelijke toon. Dat hij niet het minste bezwaar zou hebben. 'Waarom zou ik, dames? Als mijn vrouw over bepaalde capa citeiten beschikt en ze kan ze ten dienste stellen van het Christelijke Verenigingswerk, zal ik de laatste zijn, die er ook maar iets tegenin zou brengen....'nee, Giep had niet 't minste bezwaar. Hij was nog altijd dol op zijn Hielke...misschien te dol. Maar wat kun je daaraan doen? Huwelijksmoeilijkheden....die had hij al maar dat had hij niet aan de beide dames verteld, die in zijn privékantoor genoten van koffie met gebak en na afloop van het oriënterende gesprek natuurlijk de meu belen in zijn grote showhal moesten bewonderen. Want wie kunnen dat beter dan vrouwen? had hij geschertst. Nee, ovef die problemen sprak hij met niemand. Ze waren er enkel op de slaapkamer. Hielke wilde er niets tegen doen. 'Dat past een christenvrouw niet, 'was haar mening. Een mening, die evenwel niet door Giep werd gedeeld, maar dat zei hij niet, omdat het vast en zeker uitgelegd zou worden als eigenbelang. Giep dacht aan de dominee, die nu drie jaar in de ge meente was: jong, ambitieus, met een goede toekomst als orator, die een verschrikkelijk knappe, goed gevormde vrouw had. Extravagant gekleed, helemaal niet zoals je van een dominese zou verwachten. Maar op dit punt had hij Hielke tegen zich gekregen: 'Waarom moet een dominee perse in het zwart gaan en zijn vrouw ook zo somber mogelijk gekleed? Het is voor onze gemeente wel eens goed, dat er een tikkeltje frivole domineesvrouw zich van niemand wat aantrekt, maar rustig haar eigen weg gaat.' Een oordeel waarover Giep zich verwonderde. 'En dat zeg jij? Die in menig opzicht nog zo conservatief bent? Twee keer op een zondag naar de kerk en er niets tegen doen om zwangerschap te voorkomen dan periodieke onthouding? Af en toe kan ik geen hoogte van je krijgen.'Ze begon te blozen. 'Het heeft niets met het andere uit te staan,' meende ze korzelig te moeten opmerken. Schouderophalend besloot hij: 'Laten we er maar over ophouden, vrouw. Want hierover worden we het toch nooit eens. 'Ineens dacht hij aan het gezin van de dominee: Twee kinderen: een meisje van zeven en een jongen van vijf. Wel toevallig dat er maar twee zijn. Maar hij durfde dit voorbeeld niet openlijk naar voren te brengen tegen zijn vrouw, want hij wist, dat Hielke wel eens bij de vrouw van de dominee overhuis kw$m.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5