Commissaris Boertien opende met klokgelui nieuwe Thoolse bestuurszetel St. Maartensdijk Scholing van werknemers in de landbouw BOUMAN POTTER Taptoe zomerse finale van Open Dag Zaterdag braderie Flipland t^Lj -VSX Donderdag 7 juni 1979 35e jaargang no. 30 Ons uus Gemeente Tholen heeft 5 kinderen Open dag in de lift Klokje uit 1614 deed het op z'n gemak na opdracht via portofoon Drie nieuwe politiemannen Zolder verhuurd. Landelijke primeur op Tholen en St. Philipsland Als eerste regio in Nederland komt er op Tholen en St. Phi lipsland een scholingsproject voor werknemers in de land bouw. Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Macht moet eendracht maken. Veel kunst in gemeentehuis Rattenvangst. Installatie Commissies Welzijn en Sport Molenstraat Poortvliet DEZE WEEK Concordia Tholen stal de show op Smerdiekse markt. Een taptoe van de vier Thool se muziekverenigingen vorm de zaterdagavond de mooie finale van de Open Dag ter gelegenheid van de officiële opening van het uitgebreide gemeentehuis in St. Maar tensdijk. Op het marktplein stal de Koninklijke Muziek vereniging Concordia uit Tholen de show met het ope ningsnummer 'Uncle Jack Special' van Kees Vlak. Diri gent P. Steijns had daarmee een uitstekende keuze gedaan. Wilhelmus. Geweldig. Onder de indruk. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thöolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12,00 per halfjaar, per post 1 5,00, losse nummers 0,60 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G. Heijboer M ',r; J§! Een wat zorgelijk kijkende commissaris der koningin: hij krijgt via de portofoon geen verbinding met klokkenluider Gat- ze de Moed. a "'t Is een spulletje, je loapt 'er zo in rwiet", kon men zaterdag tijdens de Open Dag in het uitgebreide gemeentehuis te St. Maartensdijk horen. Er werd zelfs een man ge signaleerd die z'n vrouw kwijt was. "Een doolhof, man", zei een post bode die toch van wanten weet. "A Is ik hier de post moest brengen, kregen z't nooit op tijd". De Open Dag was ook een middel voor ge zellige ontmoetingen. Zo was een bewoner van een der dorpen in gesprek geraakt met een ambte naar die vroeger de man was op het kleine gemeentehuis. Hij felici teerde hem nu met de grote voor uitgang en het prachtige gebouw. Een andere toehoorder begreep dat niet helemaal, "'t Is och um z'n zaek zei de eerste. "Ja, moar 't is ons uus", zei de ander. Tijdens de Open Dag waren in de voor lichtingsruimte van het gemeentehuis voor het eerst de foto's te zien van de vijf kinderen die de gemeente Tholen fi nancieel heeft geadopteerd via de refor matorische stichting Woord en Daad. De vijf. in Haitië (midden Amerika) wonende kinderen zijn: Riguet Paul (13 jaar). Solinss Paul (7), Ersila Poly (13), Amicles Rousard (8). Lissebonne Rou- sard (4), Tijdens de open dag in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk hebben zich zater dag ook veel kinderen prima kunnen vermaken. Niet alleen in de gangen en de kantine, maar met name ook in de lift. Wilde men in 1614 toen het vervaardigd werd dat het oude klokje in het gemeentehuis van St. Maartensdijk aan zijn doel beantwoordde, dan werd een ruk aan een touw gegeven. Het bronzen antwoord kwam prompt. Drie eeuwen later seint een gouver neur via de portofoon aan klokluider, Gatze de Moed uit Stavenisse dat het kan gebeuren, maar de daad laat (even) op zich wachten. Gelukkig is er ook in 1979 altijd nog mankracht beschikbaar, die een vast niet ingeslapen klokluider kan attenderen op het historisch ogenblik. Toen klonk de middeleeuwse stem als bewijs, dat er ook in de verre geschiedenis technici waren, die het voor het luiden hadden. Het was het leuke moment van de officiële opening van het gemeentehuis te Sint Maartensdijk door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, dr. C. Boertien. Leuk vooral wellicht voor twintigste eeuwers, omdat het modernisme het moest afleggen tegen Middeleeuwse stabiliteit. Het klaterend applaus overtrof niet temin het klokgelui: Tholen had zijn nieuwe bestuurszetel officieel in gebruik geno men. Wat oneerbiedig gezegd, kun je onze commissaris gerust van huis sturen. Die zit niet voor één gat gevangen. Alsof hij dagelijks op Tholen vertoeft wist hij in zijn toespraak niet het eiland Tholen met de plaats Tholen te moeten vereen zelvigen. Maar hij had wel volop gelijk, dat het ditmaal vooral ging om Sint Maartensdijk. Daarover wist hij rijke historie door te geven aan het in de Smerdiekse trouwzaal aanwezige grote gezelschap. Overigens vond hij dat zelf niet zo'n prestatie, want als men in Sclïerpenisse kans ziet een geweldig feest te brouwen door het vinden van één potscherf, moet er ook best iets te vertellen zijn over een plaats, waar zo'n gemeentehuis wordt gebouwd. De heer Boertien wist eveneens dat de zetelaan- wijziging ook op Tholen een wat gevoe lige zaak was. In het begin had de Smalstad niet eens een eigen bestuurs zetel, zo zei de commissaris, die tege lijkertijd ruiterlijk toegaf plagiaatte plegen aan hetgeen de Thoolse archiva ris Zuurdeeg ook via plagiaat in een De groep Tholen/St. Philipsland van de Rijkspolitie wordt per 1 juli versterkt met drie man. Het zijn de heren Bosman uit Zwolle (die nu bij de opvanggroep Scheemda zit), Arends uit Beerta (Leek) en de Roy van Zuiderwijn uit Enschede (Beilen). aantrekkelijk boekwerkje had weten te formuleren. Wel kreeg men tussen 1470 en 1491 stadsrechten, maar werd bes tuurd vanuit het nabij gelegen kasteel, ('t Slot van Jacoba van Beieren). Uit de oudst bewaarde stadsrekening wordt voor het eerst in 1586 vermeld dat er een stadhuis is. Opvallend vond de commissaris, dat bijna steeds een zolder van het gemeen tehuis aan derden werd verhuurd. Oranje heeft in Sint Maartensdijk altijd al een grote rol gespeeld, verzekerde de commissaris, want in de 17e en 18e eeuw betaalden de Oranjes alle openbare stadswerken, omdat Sint Maartensdijk zo arm was als de mieren. Dr. Boertien maakte een grote sprong, toen hij er op wees, hoe na de tweede wereldoorlog, in 1947 de toenmalige burgemeester van oordeel was, dat het nog wel 25 jaar kon duren, eer het gemeentehuis gerestau reerd zou worden. In 1952 deelde Monumentenzorg mee, dat het gemeentehuis inwendig zo was verknoeid, dat het niet voor subsidie in aanmerking kwam. Alleen de voorgevel kon worden gesubsidieerd. In 1956 dacht men aan de bouw van een ge meente- en polderhuis op dezelfde plaats. Een goochem provinciaal bes tuur verwees naar monumentenzorg. In 1960 kon men 90% subsidie krijgen voor restauratie. Het bleek een slecht gebouw te zijn, dat veel meer aan herstel kostte dan was verwacht. Er was ook al om financiële redenen drie jaar nodig om Door het Ministerie van Sociale Zaken is een regeling ontworpen welke ten doel heeft in samenwerking met het bedrijfs leven de scholing van werknemers te bevorderen. Deze regeling houdt o.m. in. dat aan de werkgever die zijn werknemer in de ge legenheid stelt een scholing te volgen welke voldoet aan door bedoeld minis terie te stellen eisen, een bijdrage wordt verstrekt in de loonkosten, van 100,- per cursist per effectieve scholingsdag. (voor cursisten jonger dan 23 jaar is de subsidie Voor elk jaar onder de 23 jaar 7.5% lager.) Ook met betrekking tot de cursuskosten wordt een subsidie in het vooruitzicht gesteld. Teneinde te trachten ook in de agrari sche bedrijfstak op deze regeling te kunnen inspelen, is door de sociale commissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap in overleg met een aantal deskundigen een concept-scholingsprogramma op gesteld. dat voldoet aan door het Minis terie van Soeiale Zaken gestelde eisen. Dit concept-scholingsprogramma ziet er als volgt uit: I. lassen beginners w Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te! 01670 - 33 85 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM het werk te voltooien. Jhr. mr. A.F.C. de Casembroot heropende het gemeente huis op 27 november 1964 door de bode het klokje aan de zijgevel te laten luiden. Terug in het heden toonde dr. Boertien zich verheugd over het vermoeden, dat het wat ruimte betreft de eerste 30 jaar wel meekan. Als het spreekwoord zegt dat Eendracht macht maakt, hoop ik, dat macht ook de eendracht zal bevorderen, zei de com missaris der koningin, die zijn histori sche terugblik besloot met de constate ring dat de gemeente in het bestuurlijk bestel steeds belangrijrlijk geworden is. Terwijl het klokje uit de Middeleeuwen volop klanken over de Smalstad liet ho ren, werd het eerste exemplaar van het boekwerkje "De stad-recht-en raadhui zen op Tholen van archivaris J.P.B. Zuurdeeg aangeboden door de achtjari ge junior Arthur. Met tegelijkertijd de burgemeesterlijke toezegging dat alle ambtenaren en ook alle genodigden daarvan een exemplaar zou worden aangeboden ter gelegenheid van deze feestelijke opening. "7. lassen gevorderden 3. handvaardigheid (o.a. straatje leg gen, metselen, beton, bekisting, raam- stelling, deur inzetten, waterleiding sol deren) 4. motoren/trekkers 5. hydrauliek 6. electriciteit 7. maaidorsmachines 8. aardappel- en bietenrooimachines 9. spuitmachines 10. veiligheid/geluid De totale duur van dit programma be- draag 16 weken, te verdelen over 2 win ters a 8 weken. Gedacht zou kunnen worden aan de mogelijkheid om de cursist die reeds in het bezit is van een diploma of getuig schrift voor een bepaald onderdeel, .vrijstelling van het volgen van dit on derdeel te verlenen. Wat de plaats betreft waar de lessen ge geven zouden kunnen worden, zij opge merkt dat het wellicht mogelijk is, de onder de nummers 1, 2 en 3 genoemde onderdelen te doen volgen aan een cen trum voor vakonderwijs van volwasse nen. Voor de overige onderwerpen dient er vooralsnog van te worden uitgegaan, dat deze gevolgd zullen moeten worden aan de Landbouwpraktijschool te Schoon- dijke. Genoemde sociale commissie zou om tot daadwerkelijke uitvoering van dit programma te kunnen geraken, op ex perimentele basis reeds aanstaand win terseizoen deze scholing willen doen aanvangen met candidaten uit de regio Tholen en St. Philipsland. Met het oog hierop wordt verzocht om in het geval in principe belangstelling bestaat voor het (doen) volgen van deze cursus, hiervan vóór 15 juni a.s. mede deling te doen aan de voorzitter van be- N, doelde sociale commissie, s de heer M.C.J. Kosten. Puitsedijk 1, te Tholen. tel. 01667-339, of aan het Landbouw schap, Postbus 133, Goes, tel. 01100-12220, onder opgave van naam, adres, geboortedatum en opleiding van de aspirant-cursist. Op bovengenoemde adressen zijn ook nadere inlichtingen te verkrijgen. Naa§t zeventien schilde ien van Oran jes en hun verwanten, Frank van Bors- selen en Jacoba van Beieren uit de his torie, is er nu ook veel moderne kunst in het gemeentehuis te St. Maartensdijk te zien. Het gemeentebestuur kocht van pottenbakker Gerrit van Engelenhoven uit Tholen vier kunstvoorwerpen, van kunstschilder Ben van Rooy uit St. Maartensdijk vier stukken en van foto graaf-schilder Chris Spijkers uit Stave nisse twee aquarellen. Die blijven per manent in het gemeentehuis, maar daarnaast waren er ter gelegenheid van de Open Dag nog tientallen schilderijen van Ben van Rooy tentoongesteld, als mede een grote inzending van de foto club 't Eiland. De leden van de fotoclub hadden voor een grote variatie gezorgd, waarbij de collage van C.J. Poot over de recentele troebelen met monumenten zorg over de klokken in Smerdiekse to ren, actueel was. Zowel de schilderijen als de foto's blij ven nog wel enige weken hangen, zodat iedere belangstellende die tijdens de openingsuren van het gemeentehuis alsnog kan bezichtigen. In de karitoorruimten zorgen niet alleen bloemen voor wat fleur, maar ook kleu renfoto's van mooie plekjes op Tholen, vervaardigd door de huisfotografen A.W. Brouwer en M.W. Snoep. In mei zijn er op Tholen 29 en op St. Philipsland 12 bisamrattón gevangen. Rijksrattenvanger J. Meyll uit Poortvliet spreekt van 'een goede slag' omdat er verschillende drachtige dieren bij wa- Zaterdag a.s. wordt in de Voorstraat te St. Philipsland de jaarlijkse braderie ge houden. Het motto is "reis gratis met de middenstand'. In het nu al begonnen lentespel krijgt men namelijk bij elke bestede rijksdaalder een vlinder en tien vlinders geven recht op een lot, waarmee men kans maakt op drie reizen naar Engeland, Parijs en in eigen land. Burgemeester G. van den Berg trekt za terdagavond om negen uur de prijzen. Behalve stands van plaatselijke winke liers en andere bedrijven zijn er ook ve renigingen met attracties zoals het Rode Kruis. Noad, DSVF, Major Tom (rom melmarkt) en Quick Step (raden naar het gewicht van een varken). Op de braderie is ook een klompenmaker en een glas graveerder te zien. Bij goed weer, zal het zeker weer gezellig zijn in de Fliplandse Voorstraat. Zie voor meer informatie over de braderie ook pagi na..12 en. 13 "Hij doet 't". Dr. Boertien is opgelucht nadat de klok in het gemeentehuis dank zij de mondelinge opdracht van enkele ambtenaren toch is gaan luiden, ondanks de falende portofoon. Dinsdagavond om half acht worden in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk twee commissies van advies en bijstand aan B. en W. geïnstalleerd; de Wel- zijnscommissie en de Commissie Sport zaken. Beide hebben een gemengde sa menstelling van zowel raadsleden als nietraadsleden. Na de toespraak van burgemeester E. Baerends houdt de Commissie Sportzaken direct een eerste, openbare vergadering. Op de agenda staat het programma van eisen voor de te bouwen sportzaal in St. Annaland. De Welzijnscommissie komt afzonder lijk bijeen om dinsdagavond na de in stallatie nader met elkaar kennis te kunnen maken en van gedachten te wisselen over de toekomstige werk zaamheden. Advertentie IM Commissaris opende uitgebreid gemeentehuis 0 Open Dag en taptoe geslaagd 0 Zaterdag braderie St. Philipsland 0 Waterschap wil rijkssubsidie om zuiveringslasten te drukken 0 Geen eensgezindheid over verho ging presentiegeld 0 Tentoonstellingen in het streek museum, de gasthuiskapel en het gemeentehuis. 0 Wandkleed plattelandsvrouwen in nieuwe trouwzaal 0 Fruitmand voor bouwcommissie 0 SGP in tweestrijtweestrijd over Europese verkiezingen Geslaagd...dus gefeliciteerd 0 Pinksterconcours de Zeebaars 0 Landelijke primeur scholing agrarische werknemers. WAT DIEP WORTEL HEEFT GESCHOTEN, VALT MOEI LIJK UIT TE ROEIEN 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. Op het bordes voor het gemeentehuis werd de muzikale show gadegeslagen door een kleine afvaardiging van het gemeentebestuur. Burgemeester E. Bae rends ontbrak omdat hij na de ope- ningsdrukte zaterdagmiddag net voor een korte vakantie was vertrokken. Lo co-burgemeester C.J. Moerland uitte zijn waardering vóór het muzikale op treden tegenover Euterpe-dirigent M.A. Gijzen. Het marktplein leende zich prima voor de taptoe. De publieke belangstelling was groot en de vier muziekverenigin gen kregen meer waardering dan ze bij festivals ondervinden. Nu waren de weersomstandigheden een voorname factor voor het welslagen van deze' zo merse taptoe. De muziekverenigingen kwamen van vier kanten aangemar- cheerd, waarna de in lichtblauwe uni formen gestoken leden van Euterpe uit St. Maartensdijk o.l.v. dirigent M.A. Gijzen de spits afbeten met drie num mers en een demonstratie van de drum band. Na een half uur maakte Euterpe plaats voor de Koninklijke Fanfare Ac celerando uit St. Annaland o.l.v. K. den Toonder. Het roodbruin maakte na een kwartier plaats voor het roodblauw van Oud-Vossemeer's muziekvereniging o.l.v. A H. Ridderhof. Tot slot de Ko ninklijke Muziekvereniging Concordia uit Tnolen: een indrukwekkend gezel schap met de harmonie in het grijsbruin, de drumband in het rood en de majo rettes in het wit-zwart. Met name de laatste groep zorgde voor een gevarieer de show bij het moderne, vlotte nummer 'Uncle Jack Special', waarmee Concor dia zaterdagavond in première ging. De ruimte tussen de dranghekken werd tenslotte gevuld voor de vier muziekve renigingen voor een gezamenlijk optre den. Er was daarbij een solo van vier trompetisten/pistonisten. die het muzi kale optreden ook hadden geopend. Dirigent M.A. Gijzen leidde het ope ningsnummer van het gezamenlijk op treden, de pittige manoevremars van Stenz. K. den Toonder dirigeerde Re- traire Francaise van v. Lijnschoten en A H. Ridderhof Crimond, in een arran gement van Molenaar. Ko van Driel uit Oud-Vossemeer blies vervolgens de taptoe op trompet, waar na het Wilhelmus van Walther-Boer klonk, gedirigeerd door P. Steijns. De vier vaandels waren gevierd. Dat was de finale van een anderhalf uur durende muzikale show, die door velen werd ge volgd. 't Was tevens het eind van een geslaagde Open Dag in het nieuwe gemeentehuis. "Er was buitengewoon veel belangstel ling: We schatten tussen de 2 en 3000. De kantine behaalde een geweldige omzet met limonade en koffie. De Open Dag was ëeweldig", concludeerde Lo co-burgemeester C.J. Moerland zater dagavond. Gezins-en familieleden van de tachtig ambtenaren en vele honderden andere Thoolse burgers vulden van 's morgens tien uur tot 's midags vijf uur de nieuwe trouwzaal, de raadszaal en de gangen en kantoorruimten in het nieuwe gedeelte. Ook in de mooie tuin kon men een kijkje nemen. Speciale aandacht trokken de voorlich tingsruimte met kleurenfoto's van de officiële opening door de Commissaris der Koningin op vrijdagmiddag, ge- De koninklijke muziekvereniging Con cordia uit Tholen stal zaterdagavond op de Smerdiekse Markt de show bij de taptoe ter gelegenheid van de opening van het uitgebreide gemeentehuis. Muziekkorps, drumband en majoretten- peleton vormden bij elkaar een kolossaal gezelschap, waarbij het showelement van de majorettes extra aantrekkelijk was voor de vele belangstellenden. maakt door de heren A.W. Brouwer en M.W. Snoep, beiden medewerkers van de afdeling gemeentewerken. In het archief van archivaris J.P.B. Zuurdeeg waren hele fraaie oude por tretten te zien van Thoolse notabelen uit vroeger tijden. Velen waren onder de indruk van de prachtige ruimten in het historische deel en de talrijke, moderne kantoorruimten in het nieuwe gedeelte. De vroegere burgemeesterskamer is een juweeeltje met oud rose, terwijl ook de huidige b en w kamer (waar voorheen de secretaris zat) er mag zijn. Daarnaast zijn de trouw- en raadszaal het bekijken waard. Het gemeentebestuur had gratis bus dienst georganiseerd om het bezoek tij dens de Open Dag te stimuleren. Vanuit Oud-Vossemeer via Tholen. Poortvliet' en Scherpenisse vonden er acht ritten plaats. De bus uit St. Annaland/Stave- nisse legde zes keer die route af. 's Mor gens waren er wel ritten met vijf passa giers, maar 's middags met vijftig. Velen kwamen ook met eigen vervoer. In de meeste kantoorruimten was wel een ambtenaar aanwezig om eventueel tekst en uitleg aan belangstellenden te geven. In de kantine kon men een kopje koffie of een frisdrank nemen, waarvan druk gebruik werd gemaakt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1