Zonder forse Rijksbijdrage zullen zuiveringslasten zwaar worden. Tweestrijd in Thoolse SGP over Europese verkiezingen ETSEN EN SCHILDERIJEN VAN JAAP DIELEMAN PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 7 juni 1979 EENDRACHTBODE 11 Waterschap Tholen gaat rioolzuiveringsinstallatie te Sint Maartensdijk uitbreiden. Twijfel aan gehalte van lijstaanvoerder Ir. H. van Rossum Dijkverzwaring in stroomversnelling. Niet alles dood spuiten. Grondslag 0GB moeilijk hanteerbaar. Eerste piepers tot 3,30 per kg Beëdiging hoofdingelanden. Geen eensgezinde presentiegeld verhoging. Natuur Persleiding vanaf Scherpenisse. Koffiebar De Prins Hendrikpolder. Tegen superstaat Kans benutten Subsidie kerkbouw Beginsel verwatert Ondergang tegemoet Toren van Babel. Niet opzienbarend. Eigen gemoed. Expositie in Gasthuiskapel Tholen i 'Wat ons bestuur en met ons alle waterschapsbesturen bezighoudt, is de stijging van de zuiveringslasten, naarmate meerdere zuiverings-technische werken worden gerea liseerd. Een forse bijdrage van Rijkswege achten wij noodzakelijk.' Dat zei vorige week donderdagmiddag dijkgraaf I.C. Hage in zijn openingswoord van de algemene bestuursvergadering in het Holland Huis te Scherpenisse. De hoofdingelanden keurden het voorstel goed om van Scherpenisse naar Sint Maartensdijk een persleiding aan te brengen en de zuiveringsinstallatie in laatstge noemde kern uit te breiden. "Ik dacht dat er meer getuigenis van zou uitgaan, wanneer we niet mee zouden doen aan de Europese verkiezingen. In het isolement ligt onze kracht". Dat zei de Thoolse SGP-secretaris Arend Aarnoudse donderdagavond in het N.H. verenigingsgebouw te Oud-Vossemeer op een bijeenkomst van de Staatkundig Gereformeerde Partij. "Je moet op je post blijven, we moeten doen wat onze hand vindt om te doen. Je zult het ze aanzeggen, of ze horen of niet horen, heeft Jezus zelf gezegd", zo probeerde de conrector van de reformatorische scholengemeenschap Guido de Bres, dhr. B. Stolk uit Rotterdam, dhr. Aarnoudse tevergeefs te overtuigen. Het was een voor waterschapsbegrippen slecht bezochte bijeenkomst, want on danks de zware regenval ontbraken heel wat hoofdingelanden, die op het land toch ook niet veel konden uitrichten. In zijn openingswoord uitte de heer Hage zijn tevredenheid en die van het bestuur over het gunstig resultaat van het dienstjaar 1978. Zowel wat de traditio nele taken van het waterschap betreft als voor de zuiveringstaak was er een voor delig saldo uitgekomen. De dijkgraaf schreef het goede resultaat onder meer toe aan de minder stijgende loon-en sa- larispost en de vergoeding die werd ontvangen voor directiekosten van ver leende diensten bij de uitvoering van 2 wegenbestekken. Ten aanzien van de zuiveringstaak was het positieve resul taat te danken aan een geringer uitgaaf van materieel en energiosten, terwijl het aantal vervuilingseenheden hoger lag dan was geraamd. Naast enige reserve ringen leverden de traditionele taken een voordelig saldo op van 42.000,— en sloot de rekening 1979 voor het on derdeel zuiveringstaak met een batig slot van 29.000,—Aangezien het verzorgingspeil in het gebied de toets der kritiek ruimschoots kan doorstaan, achtte de dijkgraaf een woord van dank voor de inzet van de medewerkers op zijn plaats. Men zou zich ook kunnen afvragen of de begroting een niet te wijd jasje had. Dat is bepaald niet zo, verze kerde de heer Hage, alleen de omstan digheden waren gunstiger dan was ver wacht. Risico's kunnen een flink on gunstige invloed uitoefenen. Dit jaar bijvoorbeeld de strenge winter, met toch extra schade aan de wegen van een ton. Verder berokkende een zuidwester storm schade aan de glooiingen van Schakerloo en Razernij bij Tholen. De totale herstelkosten worden op 120.000,— geraamd. Verder was de regenval sedert januari 451 mm tegen over 332 mm normaal. Dat betekent weer 280.000,— meer bemalingskos- ten, zo hield de dijkgraaf een paar onberekenbare factoren voor ogen, die moeilijk in een raming zichtbaar kunnen worden. Hij noemde die voorbeelden niet om de ingelanden op een forse ge- schotsverhoging voor te bereiden, maar wel op de noodzaak van reservevorming voor ongedachte tegenvallers. Voor wat de dijkverzwaringen voor dit gebied betreft, is men in een stroom versnelling terechtgekomen, zo vervolg de de Thoolse dijkgraaf zijn openings woord. In uitvoering zijn thans de dijken aan de Zuidzijde van Tholen vanaf de polder Nieuw Strijen tot aan Gorishoek, aan de Westzijde vanaf de Nieuw-An- nexpolder tot de keersluis te Stavenisse en aan de Noordzijde vanaf Sint Anna- land tot aan de Krabbenkreekdam. De uitvoering wordt verricht door 4 aanne mers, de totale lengte bedraagt bijna 23 km. De werken kosten in totaal zo'n 29 miljoen. Hierna volgen in het kader van de dijkverzwaring nog een drietal werken, namelijk het dijkvak vanaf Stavenisse tot de Suzannapolder, de haven en de Isfoordzijde van Sint Philipsland. De aanbesteding van deze werken zal ook niet lang meer op zich laten wachten. Het Waterschap werd door de vorst wat verrast, want er volgde een lange on derbreking van boordvoorzieningen. Nu is echter 18 km voltooid en om een goe de waterbeheersing te bevorderen, ver zocht de dijkgraaf de ingelanden de ta luds van de waterlopen niet zodanig te bespuiten dat alle plantengroei verd wijnt. Dat veroorzaakt afschuivingen. In 1978 zijn 7,5 km wegen verbreed en 4,5 km voorzien van nieuwe dek- en slijtlagen. Als subsidies dat mogelijk maken wil men komende jaren in het zelfde tempo doorgaan met deze verbe teringen. Wat ook alle waterschappen bezig houdt, is de grondslag voor de heffing van het geschot op de gebouwde eigen dommen. Die grondslag was van ouds her gekoppeld aan de belastbare op brengst voor de grondbelasting. Die grondbelasting kwam te vervallen met invoering van de onroerend goed belas ting. Het ligt voor de hand de grondslag nu te koppelen aan de onroerendgoed- belasting. In de praktijk levert dat echter De gebr. den Engelsman uit de Pelléweg in Poortvliet hebben de primeur met vroege aardappelen. Donderdag 31 mei werden ze geleverd op de veiling te Ba- rendrecht, waar de 'grote' 3,00 tot 3,30 per kilo opbrachten en de Kriel 2,40 tot 2,80. De opbrengst was on geveer tien kilo per roe. Dinsdag werd er weer gerooid en de aardappelen bleken in die paar dagen flink gegroeid te zijn, zodat de opbrengst 14 kilo per roe was. Voor welke prijs ze gisteren werden verkocht, was nog niet bekend. De aardappelen zijn 7 maart gepoot en met plastic afgedekt om de groei te versnel len. grote bezwaren op. De verschillen in taxaties van gebouwen zijn soms groot. Dat zou aanleiding kunnen geven tot grove onbillijkheden. Het verwonderde dijkgraaf dat over die grote verschillen minder gesproken wordt dan wanneer men bij de heffing van zuiveringslasten 5,— per i.e. meer of minder moet be talen. Er zal een juiste methode gevon den dienen te worden om tot een hef fingsgrondslag via de onroerendgoed- belasting te komen. Zolang dat niet het geval is blijven de Zeeuwse Water schappen die geschotsheffing bepalen op oude gegevens. Verbouw of nieuw bouw wordt door het Kaft getaxeerd. Hopelijk zal de overgangsfase niet te lang duren, zodat landelijk eenzelfde gedragslijn kan worden gevolgd, aldus dijkgraaf Hage in zijn openingswoord. Na onderzoek van de geloofsbrieven werden als hoofdingelande beëdigd voor de gebouwde eigendommen de heer E. Baerends uit Tholen en voor de ongebouwde eigendommen de heer A.G.M. Wisse te Sint Philipsland. De derde hoofdingelande B.A. van de Hoek, eveneens uit Sint Philipsland was verhinderd en komt volgend maal aan de beurt. In zijn felicitatie tot de beë digden zei de heer Hage, dat de heer Baerends weliswaar als gewoon burger hoofdingelande werd, maar dat het Waterschap toch van zijn kennis als burgemeester van deze gemeente kan profiteren. Van hoofdingelande Wisse wist de dijkgraaf dat het een man uit de praktijk was met bovendien een naam, die bij het Waterschap zeker niet onbe kend is. Voor wat b en w van Tholen betreft is met deze beëdiging de verte genwoordiging in het Waterschap weer compleet. Bij de ingekomen goedkeu ring door G.S. tot verbreding van de Eeweg bij Tholen, informeerde hoofd ingelande J. Versluijs, wanneer met uit voering van het werk kan worden be gonnen. De Dijkgraaf moest in zijn ant woord nog wel wat vaag blijven, maar meende dat zulks binnenkort en dat be tekent over enkele weken toch wel het geval zal zijn. Het werk wordt voor zo veel mogelijk met eigen -mensen uitge voerd. Voor wat de gevraagde verkeers maatregelen betreft voor de zgn. slui proute bij de Philipsdam, merkte de Dijkgraaf op, dat men dan zelf snel of als het ware direct die maatregel zou willen treffen. In eigen onderneming denk je dan aan een telefoontje en nog een schriftelijke bevestiging nasturen en vooruit maar. Zo gaat het echter niet in de ambtelijke molen. Dan duurt het wel even langer dan men zou willen. De Dijkgraaf zou het ook wel anders willen voor wat de vrijwel in elke verga dering terugkerende salarismaatregelen betreft. Niet zelden vormen ze boekde len. Het gaat dan tegenwoordig veelal niet om drastische verhogingen, maar aanpassingen zijn het altijd wel. Na een rust op dit gebied al sinds 1975 meende het dagelijks bestuur te moeten voorstellen het presentiegeld voor de Van 11 t/m 22 juni organiseert de be heerscommissie van de Gasthuiskapel een tentoonstelling in samenwerking met Youth for Christ Tholen. Het betreft deze keer etsen en schilderijen van Jaap Dieleman. De in Leerdam wonende kunstenaar exposeert regelmatig in den lande. Jaap Dieleman ging na een mulo opleiding en een jaar ervaring bij een reclamebureau, studeren aan de Artibus Academie in Utrecht. Daarna is hij in Leerdam gaan wonen en werken als zelfstandig kun stenaar. Jaap Dieleman: "Ik ben toen gaan wer ken uit de volgende visie: 1. De dingen die ik doe, zijn uitingen van ongekende dingen in- en om mezelf. 2. Er is geen bewust doel waaruit ik begin, eerder een innerlijk gedreven zijn om mezelf te kennen. 3. Voor mij ligt, de zin in het zichtbaar maken van deze dingen zodat ze herkenbaar en verstaanbaar worden. 4. Ik zie ze als deuren tot het oneindige in onszelf en hoop dat iedereen er voor^ichzelf iets in ziet. Dit was mijn visie, maar daar is een grote verandering in gekomen. Ik was eigenlijk aan het zoeken naar zekerhe den in mijn werk door middel van drugs en occultisme. Hierin kon ik echter geen vrede vinden met mezelf en mijn mede mensen. Ik ben toen door het geloof in Jezus Christus tot andere gedachten gekomen. Hij is mijn inspiratiebron in mijn 'even en werk geworden. Deze verandering is ook in m'n werk goed zichtbaar. Nu schilder ik om uitdrukking te geven aan Zijn machtige schepping, en voel ik me gedreven om te laten zien hoe geweldig schoon en wonderlijk het leven is". Jaap Dieleman vertelt verder: "De na tuur vind ik de grootste inspiratiebron die er is. Als ik in het voorjaar de prille lentezon zie schijnen over de besneeuw- hoofdingelanden volgens de algemene Zeeuwse norm te verhogen tot 90,— per vergadering inclusief vergoeding autokosten. Hoofdingelande M. Verduit had er be zwaar tegen. Hij herinnerde aan Bestek 81, waarin bezuinigingen worden aan gekondigd en als men zich dan afvraagt wat men daar zelf aan kak&n doen, moet er zeker geen verhoging presentie geld uit voortvloeien. In het water- schapsgeval drukken alle kostenverho gingen toch uiteindelijk op die agrariër. De jonge boeren hebben het toch al niet gemakkelijk, laten we ze het niet moei lijker maken. De heer Hage zei wel met de hoofdin gelande te kunnen meevoelen, maar geen verhoging zou ook kunnen beteke nen, dat jonge boeren een functie in het bestuur moeten afwijzen. Bovendien krijgt men wel 90,— voor de officiële vergaderingen, maar daarnaast komen er ook nog een paar gespreksavonden bij voor de hoofdingelanden zonder ver goeding, zodat het in wezen maar neer komt op 45,— per samenkomst. Overigens verzekerde de dijkgraaf aan de vergadering geen mening te willen opdringen. Hoofdingelande mr. Loof was toch wel van dezelfde gevoelens als de heer Ver duit. Mij meende dat het bedrag als vergoeding nog niet zo veel betekent en zo'n verkoqing heeft naar buiten geen beste indruk. Ook hij verklaarde zich tegen het bestuursvoorstel. Roofdinge- lande Bijl vond het bovendien een wat drastische verhoging met 35 procent. Het werd stemmen over dit voorstel. V an de 30 stemgerechtigden steunden er 22 het bestuursvoorstel en waren 8 tegen de verhoging van het presentiegeld. Bij verhuur jachtrecht informeerde hoofdingelande A.C. Breure of er in dit opzicht ook uniforme tarieven zijn in Zeeland. Dat was de voorzitter niet be kend, maar hij wilde daarnaar wel in formeren. Vispercelen te Sint Philips land voor mosselzaad werden verhuurd aan de heer W.J. de Jonge en H. Corne- lisse te Tholen, maar dan niet meer voor 3500,— per jaar, maar voor een huur van 3000,— omdat Philipsdamwer- ken wat afbreuk deden aan het perceel. Voor wat het voorstel betrof voor aanleg van een persleiding van Scherpenisse, naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Sint Maartensdijk met ook een uit breiding van het laatste informeerde de heer Versluijs wat de consequenties zul len zijn voor de zuiveringsheffing. De voorzitter veronderstelde dat het zou neerkomen op 3,— per i.e., maar ge zien de reserveringen zal men mogelijk niet het volle bedrag behoeven te vra gen. De heer Breure had gelezen over egali satie van de heffing in Zeeland. Gaat dat over een langere periode gebeuren? Ook de dijkgraaf had daarvan wat in de krant zien staan en liet de uitlatingen daaromtrent maar voor verantwoording van dijkgraaf G.J. de Jager. Hij meende dat het nog wat vroeg was het naar bui ten te brengen, maar het is inderdaad één van de mogelijkheden. Hij wist overigens niet dat men daarmee al zover was, wel dat het in studie is. Overigens was ook de heer Hage wel gelukkig met een streven naar gelijkheid. Het dient in elk geval te worden onderzocht. Daar mee nu al starten zou echter wat voor barig zijn. De technisch hoofdambte naar Giljam gaf vervolgens een toelich ting op de werken persleiding Scherpe- de velden, of zie hoe wonderlijk de aar de bedekt is met een tapijt van gras, of hoe een kat zich kostert in de zon, of hoe 's ochtends de dauw over de velden ligt, de machtige zonsop- of ondergang, de kleurige herfst enz. Dan wordt ik door de grootheid en de veelheid van kleuren en vormen ook geïnspireerd daar uitdrukking aan te geven. De natuur is een onuitputtelijke bron van schoonheid en vreugde als we leren erop de juiste wijze naar te kijken. Sinds ik inzie dat deze realiteit zo mooi is, wil ik deze realiteit ook het meeste benade ren in m'n werk. Daar slaag ik bij lange na niet in. Het zijn eigenlijk allemaal pogingen het te benaderen. Hoe meer ik inzie hoe volmaakt alles geschapen is, des te beter zie ik in hoe onvolmaakt mijn eigen werk is. Ik laat me hierdoor niet uit het lood slaan, maar ik streef erna toch het allerbeste in m'n werk te leggen. Mijn hoop is ook dat mijn werk een zegen mag zijn, voor an deren en dat hun ogen geopend worden voor die wondervolle realiteit", aldus de nu 25 jaar oude kunstenaar. De tentoonstelling in de Gasthuiskapel wordt geopend maandagavond om 8 uur door burgemeester E. Baerends. Openingstijden werkdagen van 14.30- 18.00 uur, vrijdagavond van 19.00-21.00 uur. Zaterdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Op 16 juni (zaterdag) is er van de Y.F.C. aansluitend aan de tentoonstel ling een koffiebar waar Jaap Dieleman over zijn werk hoopt te vertellen en te laten zien door middel van dia's uit de verschillende perioden van zijn leven. Dit begint om 20.00 uur in het vereni gingsgebouw aan de Brugstraat in Tho len. Youth for Christ hoopt dat velen uit onze streek en van daarbuiten deze ex positie van Jaap Dieleman met z'n fraaie schilderijen en etsen zullen bezoeken. De toegang is gratis. nisse en uitbreiding installatie te Sint Maartensdijk. In een adem wordt dan ook genoemd de aanleg persleiding vanaf Stavenisse en Sint Annaland, maar vanwege subsidieregelingen is het Waterschap wel genoodzaakt dit in fa sen uit te voeren. De volgende slag zal immers moeten zijn de tweede uitbrei ding van de zuiveringsinstallatie en daar komt meer voor kijken. Bij het indus trieterrein te Sint Maartensdijk gaat de persleiding door de Molendijk om het eventuele bestemmingsplan Noord heen, zodat bij eventuele goedkeuring daarvan geen last ontstaat. Overleg met grondgebruikers zal volgen na beslissing in deze vergadering. De heer Versluijs constateert dat men geen subsidie krijgt omdat er nu ook niet op de Oosterschelde wordt geloosd. Hoe zou dat straks gaan met Stavenisse en Sint Annaland. De voorzitter antwoordt dat er bij subsidiëring meestal een 60 procent van de kosten voor Rijksreke ning wordt genomen. Niemand uit de vergaderina. verklaart zich tegen het voorstel, zodat de verdere plannen voor de persleiding en de zui veringsinstallatie kunnen worden uitge werkt. Bij vaststelling van de rekening 1978 toonde de heer Versluijs zich voorstan der van vervroegde afschrijving van zo genaamd niet meer herkenbare werken. De ontvanger griffier vond dit opzich een goede zaak, maar men zal het wel stuk voor stuk moeten bekijken. Het ziet er naar uit, dat binnen de twee- of drie jaar de samenvoeging van het kleine Waterschap 'de Prins Hendrik- polder' bij het Thoolse Waterschap een feit zal zijn. Ondertussen doet zich wel een wat moeilijke beslissing voor ten aanzien van de opdracht waterkering Westzijde Schelde-Rijnkanaal aan dit Waterschap. IVJet de voltooiing van de werken aan het Schelde-Rijnkanaal zijn ook de getroffen regelingen tenaanzien van eigendomsoverdracht in de eindfa se. Zo is er tussen het Rijk en het Wa terschap Tholen al de overdracht van het beheer en onderhoud van de ka naaldijken te Tholen en Oud-Vossemeer geregeld en ook goedgekeurd door G.S. Met als gevolg dat het Rijk voor het verdere beheer en onderhoud een af koopsom van 164.038,—jaan het Wa terschap heeft betaald. Een dergelijke overeenkomst werd ook gestuurd aan het Waterschap van de Prins Hendrik polder voor wat beheer en onderhoud aan de Westzijde van het Schelde-Rijn kanaal betreft, voor het zo kleine water schap het risico van calamiteiten te groot, met name ook votJ^'Wt mogelijke schade aan de glooiing betreft door kruiendijs. Het Waterschap omvat slechts 200 hectare en dan zouden cala miteiten een zeer ongunstige invloed uitoefenen op het geschot. Na bespre kingen werd het meest gevoeld voor de mogelijkheid, dat thans de Prins Hen drikpolder tot de overeenkomst geraakt met het Rijk, welke dan na samenvoe ging door het Waterschap Tholen wordt overgenomen. Zouden er in de tussen fase meer-kosten zijn dan de uitkering, dan zou daarvoor het Waterschap Tho len garant zijn. De vergadering bleek ook bereid tot medewerking aan deze gedachtengang. De rondvraag leverde na een enkele in formatie geen bijzonderheden op. Ten slotte deelde de dijkgraaf nog mee, hoe er op 3 juli voor de hoofdingelanden een excursie is na de middag naar de in uit voering zijnde werken bij het Water schap. "De Europese verkiezingen, wat doen wij er mee?", was het thema van de door 35 belangstellenden bijgewoonde ver gadering, georganiseerd door de SGP- studievereniging Calvijn. In tegenstel ling tot de eerdere Euro-bijeenkomsten op Tholen van CDA, VVD en PvdA was er donderdagavond in Oud-Vossemeer weinig enthousiasme te beluisteren over Europese eenwording. De SGP heeft zich daar steeds tegen verzet. De natio nale souvereiniteit zou worden opgelost in supranationale gezagsorganen en dat is in strijd met de SGP-uitgangspunten. De SGP is voor een samenwerkingsver band als de Navo, dat een hecht schild vormt tegen het communisme, maar we zijn ook voor nationale zelfstandigheid, aldus inleider dhr. Stolk. "Daarom ver zetten we ons tegen een Europese su perstaat, waar de invloed van Rome en het humanisme sterk wordt bevorderd en het koningschap wordt gedegra deerd. De koningin zou ondergeschikt worden aan een Europese president en daar kan toch niemand voor zijn. We staan allemaal vierkant achter onze zelfstandigheid, want ons land heeft een unieke positie in de wereld ten aanzien van de vrijheid van onderwijs en de vrijheid van meningsuiting. In een vere nigd Europa is het heus niet denkbeel dig, dat er genivelleerd wordt. Integratie moeten we ondubbelzinnig afwijzen. Vergroting van de invloed van het Eu ropese parlement, gaat ten koste van het nationale parlement", aldus dhr. Stolk. Nu er echter toch verkiezingen worden gehouden voor het Europese parlement, moeten we verschijnen op de plaats waar we in de gelegenheid zijn om ons tegen de integratieontwikkelingen te keren en te getuigen van onze reforma- tische beginselen op grond van Gods woord. Ondubbelzinnig mogen we deze kans niet voorbij laten gaan, zei de con rector. Hij wees er verder op, dat het streven naar wereldeenheid, een heil staat zonder oorlogen en leed, een uto pie is en een ingeving van de vorst der duisternis. ',Het paradijs is hier niet te verwerven. Men wil spelregels van knappe koppen in plaats van naleving v^n dè Tien Geboden. We wijzen een eenheid van West Europa af. Wel zijn we voor de eenheid van Gods algemene christelijke kerk, die we met Pinksteren herdenken", zo besloot dhr. Stolk. Als inleiding op de discussie ontzenuw de hij enkele onjuiste verhalen, zoals die elders in den lande verkondigd werden, als zouden bekende SGP-voormannen als ds. Kersten en ds. Zandt zich tegen Europese verkiezingen hebben uitges- ^modehuis nta bosstraat 27 berqen op zoom Advertentie IM proken. Dhr. Stolk liet weten, dat ds. Kersten al was overleden voordat er sprake was van het Europees verdrag, terwijl ds. Zandt zich nooit tegen ver kiezingen had uitgesproken. De conrector vergeleek Europa en de verkiezingen met de wet subsidiëring kerkbouw. De sgp heeft tegen die wet gestemd omdat daarmee ook gebouwen voor humanistische organisaties en mi litaire tehuizen gesubsidiëerd worden, wat in strijd is met artikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis. Toen die wet echter'toch aangenomen werd, hebben we gezegd: maak gebruik van de subsidiemogelijkheden, anders gaat de pot van A tot Z op aan gebouwen voor humanisten, enz. Juist op de rechter flank wordt er nu veel van gebruik ge maakt omdat die nog wel kerken bou wen", aldus dhr. Stolk. Hij ging verder in op de vraag wat nu I SGP-vertegen- woordiger in het Europese parlement tussen 409 andere volksvertegenwoordi gers zou kunnen uitrichten. "We krijgen natuurlijk minder spreektijd dan de grote fracties - ook daar is veel tegen strijdigheid: de Nederlandse socialisten zijn heel anders dan de Duitse - maar een kort en krachtig betoog kan heel wat .invloed uitoefenen. We zijn daar geen roepende in de woestijn. Schone con servatieven hebben ongeveer dezelfde gedachtengang als wij en ook in Dene marken is er zo'n groepering. We staan er dus bij voorbaat niet alleen voor", zei dhr. Stolk. Dhr. Hoek uit St. Maartensdijk wees op het gevaar van gehaltevermindering dat zich zal laten gelden bij het SG P-kader, zoals dat eerder al in neo-Calvinistische kring gebeurde aan de Vrije Universi teit. Die cultuur komt ook en het begin sel verwatert, want een ingenieur is een ingenieur en een doctoradus een docto randus, aldus dhr. Hoek, die duidelijk de SG P-lijsttrekker voor de Europese verkiezingen, het huidige kamerlid ir. H. van Rossum op het oog had. Dhr. Stolk zei vertrouwen te hebben in dhr. Van Rossum - hij verlaat de Tweede Kamer als hij voor Europa gekozen wordt - die in Straatsburg op het aam beeld moet blijven slaan. Hij erkende dat er ook in de SGP steeds meer ge vormde mensen komen, die wat zeggen van bekrompenheid. "We moeten» na tuurlijk niet met de tijdsgeest meegaan, maar de tijdsontwikkeling is niet tegen te houden. We moeten het allemaal toetsen aan de normen van Gods woord, want tegen verwatering van beginselen moeten we sterk waken. Vooral in een tijd van materialisme - een schaduwzijde van de EEG - verwereldlijking en ra tionalisme", aldus dhr. Stolk. "Als je zo sterk iets afwijst, kan ik het moeilijk rijmen toch te gaan stemmen", merkte de Thoolse SG P-secretaris Arend Aarnoudse op. "Als je zo rede neert, dan moet je je van alles afzijdig houden. Dan kun je niet in de Tweede Kamer gaan zitten waar een abortus wetsontwerp gemaakt wordt, dan had den we zelfs nooit een partij moeten stichten" zei dhr. Stolk. Aarnoudse: "In het isolement ligt onze kracht". Stolk: "Isolement betekent wel beginsel. Door aan de Europese verkie zingen mee te doen, doe je nog niet mee aan Europese eenwording". Aarnoudse: "De SGP gaat de onder gang tegemoet als ik een uitspraak van Van Rossum lees: 'Ik ben blij dat de SGP er niet meer bijbungelt. we doen volop mee'. In de tijd van ds. Zandt bungelde de SGP er dus maar bij". Stolk: "U hebt wat bedenkingen in de persoonlijke sfeer. Er wordt veel kritiek uitgeoefend, maar het gebed ontbreekt soms. Men wordt door de een geprezen en door de ander verguisd". "Stemmen voor het Europese parlement is meebouwen aan de toren van Babel", vond Aarnoudse. "Je moet niet te klein denken van God. De SGP gaat juist dy namiet leggen onder de toren van Babel: we zijn tegen uitbreiding van macht POORTVLIET vr. 8 juni: De Wig-chelaar, Midgetgolf di. 26 juni: 20.00 uur Tolrust, alg. verg. Rabobank SCHERPENISSE za. 9 juni: 20.00 uur Dorpshuis, dans avond m.m.v. De Frales STAVENISSE za. 9 juni: 20.00 uur Dorpshuis dans avond SINT ANNALAND za. 16 juni: 20.00 uur Dorpshuis, dans avond BERGEN OP ZOOM Markiezenhof tot 11 juni: 100 jaar kunst uit eigen bezit THOLEN 9-10-16-17-23-24 juni: koffie-rijwiel- tochten 19-22juni: Rijwielavondvierdaagse SCHERPENISSE 20-23 juni: Thoolse dagen SINT MAARTENSDIJK "l za. 9 juni: autorally OUD VOSSEMEÉR 15-16juni: kermis voor het Europarlement. Iemand die niet gaat stemmen, bevoorrecht de an dere partijen", aldus dhr. Stolk. Hij kreeg hulp van de voorzitter van de stu dievereniging Calvijn, dhr. A.B. Goed hart uit St. Maartensdijk, die een citaat van ds. Kersten voorlas om Aarnoudse van gedachten te doen veranderen: "Met alle vrijmoedigheid roep ik u op, met alle wettige middelen, zaken die ons benauwen, te bestrijden". Dhr. B. Theunisse uit St. Annaland vroeg zich af, of de EEG wel voor de volle honderd procent achter Gods woord staat. Dhr. Stolk benadrukte, dat de EEG een economisch verbond is en handel drijven is volgens de Bijbel niet verboden. Dat deed Salomo, Israël en de Verenigde Republiek. Ze werden er al lemaal groot door. Zonder de EEG hadden we deze welvaart van een was machine en een auto niet gehad. Daar hebben we allemaal van geprofiteerd en we zijn er ontzettend blij mee geweest, maar er zijn ook schaduwzijden, ant woordde de conrector. Dhr. Theunisse wees op Gods hand, die te vinden was in de strijd van St. Philipsland tegen het jachthavenplan van het Kanaalschap en destijds de strijd van ds. Boone tegen een verbinding met Brabant. Na de dood van ds. Boone kwam de dam met Bra bant, aldus dhr. Theunisse. Dhr. Stolk was zijn inleiding begonnen met een historische overzicht van de totstandkoming van de EEG en een uit zetting over de verschillende organen. Het Europees ideaal, dat er al was in de tijd van Karei de Grote, Erasmus en Hugo de Groot, zag hij als een reactie op de wrede, mensenlevens verslindende oorlogen. Binnen de tien landen (Grie kenland is er pas bij) is er vrij verkeer van goederen. De binnenmuren zijn af gebroken en er is een gemeenschappe lijk buitentarief van invoerrechten. "Men gaat net doen of er nu iets heel nieuws gebeurt op 7 juni, maar het Eu ropees parlement bestaat al sinds 1957. Het is niets opzienbarends, alleen wor den er nu 425 volksvertegenwoordigers rechtstreeks gekozen in plaats van 198 indirect. In Nederland kozen de le en 2e Kamer voorheen 14 Europarlementa riërs. Het Europees parlement is echter niet tevergelijken met ons nationale parlement. In Straatsburg gaat het meer om een adviserend orgaan", zei dhr. Stolk. Hij herinnerde aan de sterk nationalis tisch denkende Franse president de Gaulle, die lang een spaak in het wiel gestoken heeft, en de toetreding van Engeland, Ierland en Denemarken. "De vaart is er toen een beetje uitgegaan en met deze rechtstreekse verkiezingen wil men de vaart weer terug in de EG. Wij willen wel samenwerken, maar als na tionaal parlement wel het laatste woord houden", aldus conrector Stolk. Voorzitter Goedhart bood de inleider als dank nog een attentie aan. De bij eenkomst was geopend met samenzang van ps 49:1 en schriftlezing uit Kronie ken, waar de voorzitter nader op inging aan de hand van een verhaal over Hizkia en Achaz. Dhr. Goedhart wees erop, dat de SGP God woord kracht wil doen ui toefenen, ook in het Europees parle ment. We moeten een etisch reveil en een zedelijk draagvlak vormen tegen het terrorisme. Met ds. Kersten zeg ik: een tegengolf tegen communisme en fascis me. We zijn voor een ander Europa, waar naar Gods woord wordt geluisterd. Ik roep u allemaal op om te gaan stem men, maar ieder dient daarvan in eigen gemoed ten volle verzekerd te zijn", zo besloot de voorzitter. Hij dankte ten slotte de twee dames in het N.H. vere nigingsgebouw niet alleen voor de goede zorgen (twee keer koffie en een glaasje water voor de spreker) maar ook voor het belangstellend volgen van de verga dering. Met samenzang van ps 108:7 en gebed door dhr. Stolk werd deze SGP- bijeenkomst besloten. Een deel van de collecte was bestemd voor de hulp aan Oegandese christenen. r MODEBRILLEN 1 Steenbergsestraat - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM J Advertentie IM 16juni: Volleybaltournooi 16 juni: Viswedstrijd 30 juni: wielerwedstrijden R.F.C. SINT PHILIPSLAND za. 9 juni: braderie Tholen Gasthuiskapel, vr. 8 juni 20 uur, alg. verg. damclub De Eendracht St. Philipsland vr. 8 juni De Druiventros, dansavond Quick Step Roxy De Gendarme ziet ze vliegen, a.l., do. 20 uur, vr. za. 18.45 21.15 u, zo. 16. 18.45, 21.15 u. ma, di, wo. 20 uur. Wie komt er in m'n hokje, 18 j. vr za 23.30 uur. Peter en Elliott de draak, a.l. za, zo, wo. 14 uur. Luxor The Deer Hunter, 12 j. dag. 20 uur, zo. 16 20 uur. Sex service onderweg, 16 j. vr za. 23.30 uur. Kamp der gele tijgerinnen, 12 j. zo. 14 uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 11