W-te s Nieuwe hoofdingelanden E. Baerends (Tholen) en B.A.v.d. Hoek (Sint-Philipsland) Veel beslommeringen bij bouw sportaccommodaties Twee tentoonstellingen in het Streekmuseum BOUMAN POTTER (D BROEKWÏH De Schelde ik ben in de wolken met m'n Alno van De Schelde Donderdag 31 mei 1979 35e Jaargang no. 29 Vandaag vergadert het Waterschap Zie kaasadvertenties op pagina 16 EHBO Stavenisse 4e bij landelijke kampioenschappen. Persleiding Scherpenisse naar Sint-Maartensdijk Riolering Scherpenisse Ernstig gewond na eenzijdig ongeluk. Het Streekmuseum DE MEESTOOF St.-Annaland Orgelconcert uit Sint Annaland via E.O. radio. Wethouder Moerland bij eerste paal gymzaal Poortvliet: Schepping van vrouw Onderwijs Sporthal 100ste sportgebouw. Zomaar een jaar 1906' en 'merklappen' in de Meestoof Merklappen. E. VAN TUYN TANDARTS Molenstraat Poortvliet Verdronken land. DEZE WEEK Zaterdag Open Dag Zeeuwse discussie over kernenergie Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12.00 per halfjaar, per post 1 5,00, losse nummers 0,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00. Hoofdredacteur G. Heijboer Wethouder C.J. Moerland (rechts met helm) had maandagmiddag recht op heiloon nadat hij de eerste paal voor de gymnastiekzaal in plan d'Ee in Poortvliet in de grond had geslagen. Directeur J.H. Lam van bouwbedrijf Vaessen uit Vught overhandigde hem in een koker het loonstrookje. Van het bruto heiloon van 8,32 werd 2,97 ingehouden (0'94 AOW AWW, 1,25 loonbelasting, 0,78 sociale verzekeringen). Er kwam 0,15 aan kleed- en laarzengeld bij, zodat wethouder MoerChd netto 5,50 ontving.'t Klopt niet helemaal, want er hoort ook nog een vakantiebon bij, maar daar praten we niet meer over. We zullen er maar een borreltje voor nemen", aldus de heer Moerland. Bij de feestelijke eerste paal was ook het personeel van de beide lagere scholen aanwezig, v.l.n.r. mevr. Vroege, dhr. Kers, dhr. Paape, mevr. v.d. Welle, dhr. Weijler en dhr. Walhout. Advertentie IM Vanmiddag is het waterschap Tholen in algemene vergadering bijeen in het Holland Huis te Scherpenisse. Geen zware agendapunten. Wel vervulling van vacatures. Voor het Thoolse en voor het Sint-Philipslandse district. De voordracht is bindend. Het algemeen bestuur krijgt te horen, dat G.S. de verbetering van de Eeweg naar de Molenvlietsedijk te Tholen hebben goedgekeurd. Het werk wordt voornamelijk in eigen beheer uitge voerd. De nu definitieve schade aan de wegen door de vorstperiode bedraagt 93.192,50. Herstel wordt ter hand ge nomen. Het dagelijks bestuur van het Water schap heeft verkeersmaatregelen ge vraagd van G.S. om een einde te maken aan het gebruik van een zgn. sluiproute door werknemers en toeleveringsbedrij ven van de Philipsdam. Hoewel Rijks waterstaat de Lageweg heeft verbreed, wordt daar praktisch geen gebruik van gemaakt. Er wordt een eerdere afslag vanaf de Rijksweg genomen, die via de Oostdijk en Hogeweg naar de Krarn- Advertentie IM Na een zware wedstrijd is de EHBO- ploeg uit Stavenisse zaterdag vierde ge worden bij de landelijke EHBO-kam- pioenschappen die in Winschoten wer den gehouden. Deze eervolle plaats werd bereikt temidden van negen ande re teams, waarvan de Brabants/Lim burgse EHBO'ers de besten waren ge volgd door Overijssel en Drenthe. Sta venisse vertegenwoordigde als Provin ciaal Kampioen Zeeland. De ploeg, bestaande uit dhr. en mevr. de Rijke en mevr. Scherpenisse, werd zaterdagmor gen bij de reis naar het hoge noorden vergezeld door negentien supporters. Na fraaie weersomstandigheden en een voorspoedige reis kwam men rond twaalf uur in Winschoten aan, waar de Stavenissenaren tot veler verrassing hun voormalige huisarts dr. P R. van der Eist en zijn assistente aantroffen. De dokter wilde als grote stimulator van de EH- BO-afdeling Stavenisse zijn vroeger team bij deze nationale kampioen schappen aanmoedigen. De vierde plaats was een prachtige prestatie, die ■aangeeft dat met goede oefeningen en hard doorzetten, veel bereikt kan wor den. Zeker ook een goed resultaat voor de instructeurs, dokter E.H. Veldman uit Stavenisse en dhr. P. Snoep uit St. An- naland. Voldaan werd de terugreis aan vaard via Harderwijk. Tijdens het diner brachten de voormalige Thoolse burge meester J.E. van Boeijen met zijn echt genote een bezoek aan de afvaardiging uit Stavenisse om ze met hun EHBO- resultaat geluk te wensen. Wellicht kan deze dag ertoe bijdragen, dat meerderen gaan meedoen aan het EHBO-werk. mersweg leidt. Het gebruik van die route veroorzaakte al een, zij het niet ernstig, ongeval, maar de route is te smal en moet uit verkeersoogpunt, vooral voor de langs deze wegen wonende kinderen worden afgeraden. Er kwam van G.S. nog geen reactie op dit Waterschaps- verzoek. De hoofdingelanden zullen er wel niet op tegen zijn, dat conform het advies van de Zeeuwse Waterschapsbond de presentiegelden voor het bijwonen van een algemene vergadering stijgen van 55,— naar 75,— en de reisvergoe- ding vaa 5,— op 15,— komt. Het geldt ook voor commissievergaderingen. Jachtrecht komt er voor de heren H. Poot te Scherpenisse en M.M. Punt te Oud-Vossemeer en huur van vispercelen voor de heer W.J. de Jonge te Tholen. Een nog wel belangrijk punt is de aanleg van een persleiding vanuit Scherpenisse naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Sint-Maartensdijk. Daardoor zal de capaciteit te Sint-Maartensdijk uitge breid dienen te worden. Later zullen ook Sint-Annaland en Stavenisse daarop worden aangesloten. De uitbreiding in Sint-Maartensdijk kan overwegend plaatsvinden op het bestaande terrein, maar voor de aansluitingen van ook Stavenisse en Sint-Annaland zijn aan grenzende percelen nodig van in totaal 10 hectare. Voorlopig is nog slechts 1.600 m2 nodig. De Levensverzekeringsmaatschappij Utrecht is daarvan eigenaar. Onderhan delingen zijn gaande. De maatschappij is in principe wel tot verkoop genegen. Voor de bouw van een persgemaal te Scherpenisse is geen grond nodig, omdat de pompinstallatie kan worden aange bracht in de bestaande pompput. Die grond is eigendorri van de gemeente. Voor de uitbreiding van het bouwterrein te Sint-Maartensdijk is vergunning van de gemeente nodig (bestemmingsplan Buitengebied). Het rioolwater van Scherpenisse wordt op een centraal punt aan de Platteweg, ter hoogte van de Scarpe Eelaan, verza meld. De nieuwe persleiding komt via de wegberm Sluiswegeling, Westkerk- seweg, Gorishoeksedijk, Geulweg, Nij- verheidsweg, Molendijk richting Bleek- veldweg, Woudhoekweg om dan via de provinciale weg naar de rioolwaterzui vering te worden geleid. Daarbij gaat het over 3.223 meter. Er moeten 2 per spompen voor komen. De werken wor den geraamd op 770.000,— inclusief alle aankopen. Na het gereedkomen is het ongezuiverd lozen van afvalwater in de kern Scherpenisse opgeheven. De werken moeten uit eigen middelen wor den betaald. De 28-jarige ongehuwde J. Quist uit Anna Jacobapolder is in de nacht van woensdag op donderdag bij een eenzij dig auto-ongeluk op de Provinciale weg ter hoogte van de Noordhoeve ernstig gewond geraakt. In het weekend was zijn toestand kritiek, maar sedert maan dag is verbetering ingetreden. Volgens latere verklaringen was met grote snelheid gereden, waardoor de bestuurder waarschijnlijk de macht over het stuur was kwijtgeraakt. Auto en bestuurder schoten een zestig meter door de berm en vervolgens ploegde het voertuig nog een vijftig meter door de sloot. Een passerende automobilist vond het slachtoffer enige tijd later en zorgde voor hulpverlening. Dhr. Quist werd eerst naar Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht, maar in de loop van donderdag naar Dijkzigt in Rotterdam vervoerd. Hij heeft vermoedelijk een zwaar gekneusde nek. De auto werd to taal vernield. is open van 1 juni af en 2e Pink sterdagmiddag 15-17 uur. Voorts op die uren elke week dinsdag t/m zaterdag. Advertentie IM Simon C. Jansen bespeelt het orgel van de Ned. Herv. Kerk te Sint Annaland. Zo wordt het in de gids van de Evange lische Omroep aangekondigd. De uit zending vindt morgen (vrijdag 1 juni) plaats om 14.20 uur. Met via een aktie- comité uit de hervormde gemeente te Sint Annaland benodigde bedrag voor een nieuw orgel resulteerde vorig jaar in de installatie daarvan. Met een 2 tal nummers laat de bekende organist ho ren, welke mogelijkheden dit instrument heeft. Het eerste nummer omvat vier bewerkingen over: "Vater unser im Himmelreich" van J.P. Sweelinck. Het tweede nummer is een miniature Suite met als onderdelen de prelude, allegret to, adagio, trio, intermezzo en de finale naar een compositie van Heelay Willen. Pim van der Hoff zal dit concert pre senteren. "Ik hoop dat de bouw veel vlotter ver loopt dan de voorbereidingen". De wet houder van sportzaken C.J. Moerland zei dat maandagmiddag in Tolrust te Poortvliet na het heien van de eerste paal voor de nieuwe gymzaal in plan D'Ee. Hij liet weten, dat er nog veel beslommerin gen zijn om de drie geplande binnen sportaccommodaties te bouwen. Wat Poortvliet betreft, zijn die nu opgelost, maar in Tholen en St. Annaland nog niet. Zoals met alle bouwwerken moet er ook voor een gymzaal heel wat gebeuren voordat je aan 't bouwen bent, zei dhr. Moerland. Ten eerste moet deze voor ziening door de gemeenteraad in de be groting opgenomen worden (in de be groting 1978 werd zes ton gereserveerd). Daarna is er nog wel een jaar nodig om alles in orde te maken. Er zijn dan be slommeringen als welstand, de toetsing van het plan aan de bouwverordening, de goedkeuring van de brandweer en de accoord verklaring van G.S. van Zee land met het krediet van de raad, aldus de wethouder. Dhr. B.C.A. Menke, adjunct-directeur van Vaessen Algemeen Bouwbedrijf te Vught, erkende, dat de voorbereidingen lang geduurd hebben in verband met de afwijkende vorm van de gymzaal. Het was namelijk geen 'repeteergebouw', maar het eerste type van een nieuwe schepping van mevr. E. den Hollander- Lagerwall, architecte BNA te Ouddorp (Zh.) Vaessen zelf kon de vertraging niet helpen. De welstandscommissie had be zwaren tegen het gymlokaal met de aparte verschijningsvorm: over het to tale gebouw een kap. Behalve met wel stand, was ook met de onderwijsinspec tie overleg nodig. Er komt nu een gym zaal van 12x21 meter en een hoogte van 5.50 m met een plat dak. Op de laag bouw - twee kleed - en wasruimten, een docentenkamer en loestellenberging - komt wel een schuin dak. Na al die problemen had wethouder Moerland met veel genoegen 'de eerste van 89 palen geheid aan de Burgemeet, een van de straten in plan D'Ee, waar volop gebouwd wordt. "Het gemeente bestuur is bijzonder blij met deze stap omdat de twee lagere scholen er nog dit jaar gebruik van kunnen maken. Gefe liciteerd daarmee, want de gymzaal is hoofdzakelijk bestemd voor de scholen. 's Avonds kunnen de verenigingen er gebruik van maken. We hopen dit werk voorde officiële peildatum in oktober te kunnen voltooienn verband met de on- derwijsuitkering van het ministerie, al dus dhr. Moerland, die de wethouder van Onderwijs, J. Versluijs, moest ve rontschuldigen wegens andere verplich tingen. Namens het onderwijzend personeel, uitte dhr. R. Weijler waardering voor de wijze waarop het gemeentebestuur ver schillende zaken aanpakt, zoals o.a. het experiment funderend onderwijs. "We worden geconfronteerd met een college van b en w dat bijzonder z'n best doet voor het onderwijs. Men is actief en voert een beleid dat de vinger aan de pols houdt. Dat is wel een moeilijke taak bij de snelle ontwikkelingen in het on derwijs. Gebouwen zijn erg belangrijk voor het onderwijs, met name multi functionele ruimten hebben we heel hard nodig", zei dhr. Weijler, die het gemeentebestuur hartelijk bedankte voor de komende gymzaal. Wethouder Moerland maakte zulke vriendelijke woorden niet elke dag mee en dat liet hij graag weten. De wethouder van Sportzaken zei dat b en w een bouwonderneming hadden gekozen - Vaessen uit Vught - die hoofdzakelijk sportaccommodatie^ bouwt. "We hebben verschillende ob jecten gezien en dat tot onze tevreden heid. We hebben nog rr.i r werk in d"e toekomst, want de sporthal in Tholen moet ook nog verwezenlijkt worden. We hopen daar binnen niet al te lange tijd aan te kunnen beginnen", zei dhr. Moerland, die de bouwers en heiers veel succes en plezier bij hun werk toewenste. Voor de bouw van het gecombineerde gemeenschapscentrum/sporthal aan de Zoekweg in Tholen zijn drie aannemers uitgenodigd: behalve Vaessen, bouwbe drijf Uytdewilligen uit Oud- en Nieuw- Vossemeer en Dura uit Rotterdam. B en w bekijken binnenkort de offertes, waarna de commissie sportzaken, en Financiën van de gemeenteraad en de beheerscommissie Tholen zich over de plannen kunnen buigen. Verder moet de grondaankoop (enkele weken geleden nam de raad daartoe het besluit) nog goedgekeurd worden door G.S. van Zeeland. Ten aanzien van de sportzaal in St. Annaland is men op het gemeen tesecretarie bezig met het programma van eisen. Directeur J.H. Lam van Vaessen dankte het Thoolse gemeentebestuur voor het vertrouwen. "Wij zullen er alles aan doen om dit plan zo snel mogelijk te verwezenlijken", aldus dhr. Lam. Zijn bedrijf is sinds 1966 gespecialiseerd in het ontwikkelen en bouwen van sport en gymanstiekaccommodaties. Vaessen is nu aan veertien projecten bezig en dit jaar hoopt men de honderdste accom modatie op te leveren. Er zijn grootse, multi-functionele projecten bij zoals in Pijnacker, Berkel-Enschot, Amersfoort en Leersum. In deze laatste gemeente staat een dorpshuis met sportzaal, die de Thoolse gemeenteraad al eens bewon derde. In de speelzaal van de Poortvlietse gymzaal komt een kunststof sportvloer. Het wordt een sleutelklaar gebouw, maar Vaessen schakelt wel zoveel mo gelijk Thoolse onderaannemers in. "We hebben hier offerte gevraagd voor de constructies, de c.v., de electra en het schilderwerk", j adjunct dtrcclcui Menke. In het najaar zullen de leerlin gen van de beide lagere scholen en de leden van de gymnastiekvereniging Ex celsior de nieuwe sportaccommodatie in Poortvliet in gebruik kunnen nemen. U bent weer welkom in het streekmuseum De Meestoof in St. Annaland. "Er is meer te zien dan ooit tevoren", durft het bestuur te beweren en iedereen kan zich ervan overtuigen of dat zo is. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag 's middags van drie tot vijf uur, maar ook op tweede Pinksterdag kunt u van drie tot vijf in de Meestoof terecht. Er zijn twee tentoonstellingen: zomaar een jaar 1906 en Merklappen oud en nieuw. In 1906 werd Zeeland bezocht door een watersnood. In St. Annaland liep het poldertje Süzanna onder en daaraan verbonden is de geschiedenis van het 'domineesdiekje'. Oud-Vosse- meer, dat bijna geheel onderliep, ont ving Koninklijk bezoek. Als men een steen in een vijver gooit, ontstaan steeds wijdere kringen. Het Streekmuseum- bestuur heeft dan ook getracht, na te gaan, wat er zich in 1906 heeft voorge daan op het eiland Tholen, in Zeeland, Nederland, Europa en elders in de wereld. Er zijn o.a. veel vergrote foto's uit 1906 van St. Annaland, van inwo ners, maar ook van de werkzaamheden aan het sluisje en de dichting van de doorbraak. Van te veel op de foto's voorkomende personen weet het bes tuur echter niet wie het zijn. Daarom: oudere St. Annalanders kom naar de Meestoof en help bij het vinden van de namen. Misschien zijn uw ouders erbij, grootouders, familieleden, buren of kennissen. Mogelijk ziet u afbeeldingen van hen die u nooit gezien hebt. Kijkt u dan ook naar wat in 1906, bijna driek wart eeuw geleden - een mensenleeftijd - aan de orde was. Realiseert u zich daar bij, wat er in onze eeuw is veranderd. bestuur vreest alleen dat er door deze sterke uitbreiding niet voldoende expo sitieruimte beschikbaar zal zijn. Vanaf 1 juni kunt u het allemaal bewonderen in de Meestoof, elke dinsdag - tot en met zaterdag van drie tot vijf uur en ook op tweede Pinksterdag. zal op Tweede Pinksterdag van 10.30 tot 11.00 uur in zijn prak tijk, Hoogstraat 15 te Tholen, aanwezig zijn voor het verhelpen van acute pijnklachten. Op andere tijden bellen 01645- 2388. Advertentie IM Advertentie IM Er is echter meer in de Meestoof. U kunt ook genieten van de symboliek van tientallen merklappen: de Vroeg-Chris- telijke Zinnebeelden waar de haan bij voorbeeld de opstanding vertolkt. Een merk- of letterlap was voor de voorbije generatie in onze streek beslist een begrip. Op school leerden de meisjes al de kruissteek voor 't maken van een letterdoek. Sommigen kwamen niet verder dan het a,b,c doch anderen had den voor hun trouwen een klein of gro ter kunststukje klaar. De merklap was een voorbeeld - of proeflap voor de borduursters, zowel voor als na he.t uit komen van patroonboeken (16e eeuw). De patronen zijn vaak van zeer oude oorsprong (middeleeuwen en Oosterse motieven). Handwerktechnisch vernuf tig zijn de stoplappen, die verschillende technieken vertonen tot doorstappen en damaststoppen toe. De oudere mer klappen (17e en 18e eeuw) kennen de vlechtsteek naast de kruissteek. Verder worden onderscheiden: stopwerk, wit- werk, en sneewerk. Voor de weefsels werd linnen, katoen, gazen en papier gebruikt. Het borduren zelf gebeurde hoofdzakelijk met zijden garens, later ook met fijne wollen garens, tot onge veer 1790 zijn de garens kleurbestendig, nadien niet. Van 't eind van de vorige eeuw neemt de variatie sterk toe en daarmee de kleureffecten. Speciale ver melding verdient de veel gebruikte - en in onze streek boven de huisdeuren welbekende - levensboom. De Meestoof heeft verder een belang rijke schenking gekregen van zeer geva rieerd materiaal, opgegraven in het ver dronken land van Reimerswaal. Dit vult de bestaande collecte prachtig aan. Het M'n droom werd werkelijkheid... 'n Alno-keuken zoals ik hem wenste... Vertrouwd met 5 jaar schriftelijke garantie. Keurig èn korrekt geplaatst door De Schelde... het adres dat een hele goede naam te verliezen heeft! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (016401 36910 Advertentie IM Commissaris Boertien opent morgen gemeentehuis 0 Smalstads poorten gaan zaterdag wijd open 0 Geen klaroengeschal 0 Reacties van bouwers en raadsle den. 0 le paal gymzaal Poortvliet 0 Twee exposities in Streekmu seum 0 EHBO Stavenisse landelijk vier de 0 7 Juni Europese verkiezingen 0 PvdA vindt dat landbouw onrede lijk EEG-deel krijgt. 0 Commissie bedrijfsleven achter recreatienota Liggeld sportvissershaven Stave nisse 30 gulden. a Duizend luisteraars bij afscheid ds. Blom 0 Mevr. Boissevain gaf taalles 0 Thoolse dagen beloven weer wat 0 Jan Overeenkam...is maar een voetganger. 0 Smerdlek verrassend met Vos meer in Eendrachtcup-finale 0 Tholense Boys 3 kampioen Bij elkaar een dubbele krant met Pinksternieuws DE EIGENAAR ZAL HET HUIS EER AAN DOEN, NIET HET HUIS DE EIGENAAR 0 Dit nummer bestaat uit 20 pagi na's. Na de officiële opening, vrijdagmiddag door de Commissaris der Koningin in Zeeland dr. C. Boertien, is er zaterdag 'Open Dag'. Iedere belangstellende kan het gemeentehuis, zowel het nieuwe als het oude gedeelte, van tien uur 's mor gens tot vier uur 's middags bekijken. Hiervoor kan men benzine sparen, want er is extra openbaar vervoer. Vanuit Oud-Vossemeer rijdt er via Tholen, Poortvliet en Scherpenisse een bus naar St. Maartensdijk en ook vanuit St. An naland via Stavenisse. 's Morgens bieden de plattelandsvrou wen een wandkleed aan voor de trouw zaal. 's Avonds om half acht is er voor het gemeentehuis een gezamenlijk op treden van de vier Thoolse muziekvere nigingen. Ter gelegenheid van de ope ning zijn er in het gemeentehuis exposi ties van de fotoclub 't Eiland, kunst schilder Ben van Rooy en pottenbakker Gerrit van Engelenhoven. De discussie in provinciale staten over de rapportage van het kernongeval in Harrisburg (Verenigde Staten), het con tract tussen de nv PZEM en Cogema (Cape la Hague) over de verwerking van de gebruikte splijtstof, de aanvraag van de PZEM voor uitbreiding van opslag mogelijkheden voor splijtstof en radio actief afval en alle mogelijke conse quenties van eventuele sluiting van de kerncentrale in Borssele zal gehouden worden in een statenvergadering op vrijdag 14 september a.s. Tegen die tijd zullen gedeputeerde sta ten een nota over al deze zaken aan de staten overleggen. Het was aanvankelijk de bedoeling de discussie te houden in de statenverga dering van 22 juni bij de financiële stukken van de PZEM die in die verga dering aan de orde komen. Het seniorenconvent uit de staten (de fractievoorzitters van alle partijen) heeft tot het uitsel besloten, omdat de gs-nota niet tijdig voor 22 juni gereed kan zijn. De statenexcursie - die eerst gepland was op 14 september - is nu verschoven naar 21 september. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670- 33 85 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1