School- en huizenbouw A. J. Polder zal niet van een leien dakje gaan THOOLSE DAGEN WORDEN ATTRACTIEF Landbouw krijgt onredelijk groot deel van EEG-budget Liggeld sportvis-jachthaven Stavenisse 30 gulden per m2 PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 31 mei 1979 EENDRACHTBODE 15 Burgemeester v.d. Berg: je moet optimistisch blijven Dat houdt ons op de been! Steintjeskreek Boeiende ^woonavonturen by de 'net-wat-u-zocht' meubelier Ander beleid Soepel handelen Zeer pril begin Zware eisen CMODEBRILLE^^Y ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Woningwetwoningen Drs. Broekhuis op PvdA -bijeenkomst in Tholen: Goedkoop van Berkhouwer Sociaal stelsel. Kwaliteit inbreng Kernenergiebeleid ombuigen. Nationaal gedoe Evenveel faciliteiten De gemeenteraad van St. Philipsland was woensdagavond blij dat er weer een stap gezet kon worden op weg naar de bouw van een nieuwe, tweeklassige chr. lagere school in Anna Jacobapolder en woningbouw in plan Steintjeskreek, maar tege lijkertijd was er de vrees dat beide projecten nogal vertraging konden oplopen. "Houdt er de moed maar in" hield burgemeester G. van den Berg de zes raadsleden voor. De hele raad zei dat ook tegen het zevende raadslid, dhr. L. den Engelsman, die wegens een beenoperatie in het ziekenhuis verbleef. Men besloot hem bij thuiskomst een bloemengroet te sturen. Wat de school betrof, ging het om een verzoek van de school met de bijbel te Anna Jacobapolder, die voor het oude gebouw aan de Langeweg een moderne huisvesting wilde. Aan de urgentie twij felde niemand. VVD-kamerleden die de school onlangs bezochten, vonden ver vanging erg urgent, zo liet raadslid A.A. Rijstenbil (PVAB) weten. SGP, PVAB en CDA wilden daarom zo snel mogelijk een nieuwe school, maar ze wisten ook van Bestek 81 bezuinigingsplannen van de regering die de scholenbouw wel eens in de war zou kunnen sturen. Uit informatie was de burgemeester te weten gekomen, dat er inderdaad nogal wat vertraging optreedt. Alle bouw plannen moeten een extra rondje maken in Den Haag, waar gekeken wordt naar de leegstand van lokalen en de bevol kingscijfers. Eerst is er een verklaring van geen bezwaar van het Bestek-bu reau nodig, waarna pas aan de tekenin gen, het kiezen van een aannemer, enz. kan worden begonnen. De burgemees ter noemde het overigens een merk waardige zaak dat eind vorig jaar die nieuwe procedure door de staatssecre taris van onderwijs werd aangekondigd. "Die circulaire is zeer aanvechtbaar. Er is nog geen noodwetje", aldus de raads voorzitter. Hij wees erop hoe er eerst zorgen waren over de ontheffing van de eis dat er minstens 50 leerlingen moeten zijn, maar die heeft het schoolbestuur toch gekregen. "Ook nu moet je opti mistisch blijven. Politiek liggen de klei ne scholen goed: een school is een es sentieel ding in een dorp. Er is pas ook een rapport gemaakt over kleine scholen in Zeeland. We doen onze uiterste best in samenwerking met het schoolbestuur. De eerste vijf jaar ziet de leerlingen prognose er redelijk uit, maar voor een langere periode is het moeilijker", aldus de burgemeester. Heeft Bestek 81 nu ook nog gevolgen voor de nieuwbouw van de chr. school in St. Philipsland, zo wilde de raad weten. Dhr. v.d. Berg antwoordde, dat altijd de toestemming van de minister van finan ciën voor verbouw er nog ligt. Als de nieuwbouw niet lukt, is er wat achter de hand. "Wordt er toch hard aan ge werkt", vroeg SGP-raadslid P. van Hekken, wat de burgemeester bevestig de. CDA-raadslid J. de Jager leek dat maar een 'dooddoener' te vinden en zei dat er altijd hard gewerkt wordt. De raadsvoorzitter was er wat nijdig over en sprak van een zure opmerking. "In beide gevallen gaat het om bijzondere scholen, die autonoom bestuur hebben, zodat de gemeente nergens toe verplicht is. Met liefde en enthousiasme doen we echter veel meer dan wettelijk noodzakelijk is. Die extra service betekent wel een enorme aanslag op onze bemanning. Het pleegt wel eens roofbouw op ons personeel. Die service ontmoet niet alle waardering uit de raad, maar gelukkig wel van de schoolbesturen. Dat houdt ons op de been", zei de burgemeester. Een grote kollektie wil nog niet zeggen dat uw smaak er bij is Immers, er zijn in de wereld van het woonplezier zo oneindig veel mogelijkheden En het gaat tenslotte om uw voorkeur, üw budget en üw specifieke wensen... Kom op woonavontuur bij Meubelier Meeuwissen - en kies uit een boeiend, veelzijdig assortiment. Een dikke kans dat u precies vindt wat u zocht meubelier meeuwissen woonidfeen van de nok tot de kelder s maandags Zuivelstraat 15 Bergen op Zoom telefoon 01640-34474 gesloten Advertentie IM De concept-exploitatie-overeenkomst met beleggingsmaatschappij Plomp B;.V. uit Heinenoord betreffende plan Steintjeskreek Anna Jacobapolder gaf ook veel stof tot discussie. Plomp heeft toevallig, achter de rug van de gemeente om, grond in een goedgekeurd bestem mingsplan weggekocht, zei de burge meester, en dat gaf nogal problemen. Anders hadden de huizen er misschien al gestaan, zo meenden enkele raadsle den. De Jager wees erop, dat op 23 maart vorig jaar het licht al op groen werd ge zet voor een exploitatie-overeenkomst met Plomp. Waarom dat concept dan niet eerder op tafel? Er zijn toch wel voorbeelden bij de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten?, zei het CDA raadslid. De burgermeester vond dat erg mis plaatst. "Je kunt niet alles overhoop ha len. Dan doe je van alles en net niks. We hebben een vacature gehad op de ge meentesecretarie en je kunt de adminis tratie niet de soep laten ingaan. Ook het VNG-bureau heeft nogal wat tijd nodig gehad om de gegevens in te vullen. Ver der zijn de bewoners rondom het toe komstig woongebied Steintjeskreek ge- Dondcrdaf» 7jnni verkiezingen voorliet l ilro|H*VsParlement Bij de ruim 180 miljoen Europeanen die donderdag 7 juni naar de stembus kunnen om voor het eerst rechtstreeks een Europees parlement te kiezen, zijn ook de 14.000 kiesgerechtigden op Tholen en St. Philipsland. Van de 410 toekomstige Europese volksvertegenwoordigers zullen er 25 uit Nederland komen. Volgens de berekenin gen zal men vier procent van de uitgebrachte stemmen moeten halen om een zetel in Luxemburg of Straatsburg te kunnen bezetten. Op grond daarvan lijken PvdA, CDA, VVD en D'66 alleen naar Europa te gaan. Een voor onze streek belangrijke partij als de SGP geen zetel zou kunnen halen, maar misschien brengt de trouwe aanhang van deze partij bij een matige opkomst toch Ir. H. van Rossum over de Europese drempel. Overigens zou het met de goede opkomst van de SGP'ers nu wel eens kunnen tegenvallen omdat er in de partij nogal verdeeldheid heerst over deelname aan de Europese verkiezing. De SGP ziet niets in Europese eenwording gezien het verlies van nationale identiteit. Men wil alleen economische samenwer king. Naast de andere drie in de Thoolse en Fliplandse gemeenteraad vertegen woordigde partijen (PvdA, CDA en VVD) doen ook D'66, de PPR, de CPN, het GPV en de PSP aan de Europese verkiezingen mee. 4 In januari was er in St.Philipsland een voorlichtingsbijeenkomst, waar dhr. J. Aant- jes, vice-voorzitter van de Raad der Europese gemeenten en burgemeester van Bussum, naar voren bracht, dat er een soort Europese koorts opgewekt zou moeten worden. "Mijn enthousiasme schuilt in de opdracht om Europa een functie in de wereld te laten vervullen, 't Zijn de kleine zaken die bevorderen dat er een Europese sfeer ontstaat", zei dhr. Aantjes in St. Philipsland. Van 'Europese koorts' is echter niet zoveel te merken. Er is een zekere lauwheid en dat niet alleen op Tholen en St.Philipsland (alleen bij VVD-aanvoerder Berkhouwer in Oud-Vossemeer was er een grote opkomst), maar ook in Amsterdam waar zelfs de nationale politieke kopstukken voor een handjevol mensen spraken. De medewerkers van gemeentewerken Tholen lijken de verkiezingsborden ook bijna voor niets geplaatst te hebben, want de affiches zijn nog zeldzaam. Ook in de advertentiekolommen timmeren er weinig partijen aan de weg. Gezien die aanwij zingen, zijn de verwachtingen voor een grote opkomst niet erg hoog gespannen. De burgers voelen zich ook nog niet zo betrokken bij Europa. Voor de meeste streekbewoners betekent Europa niet meer dan de jaarlijkse marathonzittingen over de landbouwprijzen. "We zullen moeten accepteren dat Europa heel geleidelijk tot stand komt", zei dhr. Aantjes op de voorlichtingsbijeenkomst in St. Philipsland. "Elke keer dat we tien passen vooruit gaan, worden we er negen teruggeslagen. En daar spreekt iedereen over. Toch is het amper dertig jaar geleden dat we een grote wereldoorlog hadden, die nu in Europa ondenkbaar is. Daarom moeten we dank baar zijn voor die ene stap' vooruit", zei de vice-voorzitter van de Raad der Euro,pese gemeenten in St.Philipsland. hoord, want we willen er voor hen uit slepen wat erin zit. Ook met de provin ciale griffie was er overleg nodig. Toen ik hier zes jaar geleden kwam, was het beleid erop gericht om Anna Jaco bapolder te laten sterven. Tweede wo ningen werden in de hand gewerkt en dat draai je niet 1-2-3 terug. De Polder, die tientallen jaren verwaarloosd is, pep je niet met drie woningen op. Wethou der L. Walpot heeft als eerste een plei dooi voor de Polder gehouden, maar dat was toen nog geen gemeengoed in de raad. De straten zijn verbeterd, er is gas gekomen, een dependance van de kleu terschool, een verbeterd dorpshuis en er zijn meer mensen gekomen. Er zijn dus aanzetten, maar een beleid dat jaren de andere kant is geweest, bouw je niet in één keer om", zei de burgemeester. Wethouder Walpot vulde aan, vijf jaar geleden een lans te hebben gebroken voor Anna Jacobapolder, "Ik, had ech ter geen schijn van kans. 't Was allemaal recreatie wat de klok sloeg. Toen Plomp de grond kocht, zag ik de bui al hangen. Zelf wilde ik Plomp 't liefst met z'n pee- land laten zitten en ergens anders in de Polder een nieuw bestemmingsplan maken",aldus Walpot. De concept-overeenkomst met Plomp lezende, vond Rijstenbil dat de ge meente geen vinger in de pap had, maar een volle hand. "Is het b en w wel ernst om dit project aan te pakken", want het PVAB-raadslid geloofde niet dat Plomp' zulke strenge voorwaarden zou accepte ren. Hij vond dan ook, dat er tijdens de onderhandelingen niet te strikt aan de overeenkomst vastgehouden zou moe ten worden. "Het totale project moet wel aangepakt worden, maar b en w dienen soepeler te onderhandelen dan in het concept staat. Gevarieerde woningbouw is van het allerhoogste belang", zei Rij stenbil, die bedenkingen had tegen de selectie van gegadigden. Hij kondigde aan, binnenkort met een voorstel te ko men om de bestaande regeling voor het geven van gemeentegarantie voor wo- ningbouw-leningen te wijzigen. De Jager noemde het zeer belangrijk voor de leefbaarheid van de Polder dat er wat gebeurt. "Dit is nog maar een zeer pril begin, want alle praktische zaken moeten nog gebeuren, 't Is een zeer mi nieme, globale overeenkomst en ik ver wacht nie(dat Plomp dit zo neemt. Er is spoed gewenst bij de afwerking. Daar om moet het concept niet te strikt uitge voerd worden. Er is een stukje vrijheid om te onderhandelen nodig, anders wordt het een gebed zonder end. Dan is straks de operatie geslaagd, maar de patient (de leefbaarheid van de Polder) overleden", zei het CDA-raadslid. Van Hekken noemde het concept niet slecht. "Je moet het aan de veilige kant houden want we staan voor het ge meente belang, terwijl Rijstenbil en de Jager voor Plomp in de weer lijken te zijn. We moeten oppassen", aldus het SGP-raadslid. De burgemeester liet weten, dat gede puteerde staten zware eisen stellen Steenbergsestraat - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM M Advertentie IM Ad Vis? uit Oud-Vossemeer is aan de Chr. Pedagogische Academie te Mid delburg geslaagd voor volledig bevoegd onderwijzer. Aan de LTS te Steenbergen slaagde J. de Jonge uit St. Philipsland voor elektrisch lassen gevorderden en C. Faasse uit St. Philipsland voor autogeen lassen begin ners, onder auspiciën van het Ned. In stituut voor lastechniek. L. Tichem uit Tholen slaagde te Utrecht voor het diploma grafische kostprijsbe rekening. wanneer er met beleggingsmaatschap pijen als Plomp overeenkomsten wor den gesloten. "Het algemeen belang moet zo goed mogelijk gediend zijn: de bewoners mogen niet de dupe worden van prijsopdrijvingen. We hebben nu een uitstekend concept, zo zeggen g.s. en de VNG. Het is afhankelijk van de wo ningtoewijzing wat we kunnen bouwen. Dat zal gefaseerd moeten gebeuren en mogelijk ten koste van de kern St. Phi lipsland. De gemeente bepaalt de fase ring en de soort woningen. Op 6 juni hebben we een bespreking met Plomp over het concept en daarna kan het uit gewerkt worden. Het algemeen belang moet voorop staan. Ik hou Plomp aan z'n woord dat het met hem goed werken zal zijn", aldus de raadsvoorzitter. De haalbaarheid van het plan was voor De Jager de grootste zorg. De burge meester zei dat het b en w ernst is om wat in Anna Jacobapolder te doen. "Of het nu 1 jaar eerder of later wordt, is van minder belang, maar je moet optimis tisch blijven. Als voor 31 december de eerste paal niet geslagen wordt, gaan we overleg voeren met de provinciale di- rektie van volkshuisvesting om het wo ningcontingent van dit jaar te laten overschrijven naar 1980", zo besloot de burgemeester. In het concept is voor de grond ten be hoeve van woningwetwoningen volstaan met een regeling tot overdracht van die grond aan de gemeente. In het midden is gelaten of Plomp daarop in opdracht van de gemeente zal mogen bouwen, opdat de gemeente de nodige vrijheid behoudt. Voor de aanneming van de woningwetwoningen kan volgens b en w het beste een afzonderlijke overeen komst worden aangegaan. Ingeval de gemeente beslist dat alle huizen in de woningwetsector moeten worden ge bouwd, is overdracht van alle gronden noodzakelijk. In dat geval kan eventueel het bouwrijpmaken en het in opdracht van de gemeente bouwen van huizen, aan Plomp in het vooruitzicht worden gesteld, aldus b en w. Met de entree van juni denkt onze regio aan Thoolse Dagen. Een al voor de 23ste maal terugkerend gebeuren, nu van 20 t/m 23 juni. Bij het programma is in wezen jong en oud en tegelijkertijd alles wat daar tussen ligt, betrokken. Het moet vooral de ontmoeting zijn en blij ven. Globaal is er vast wat van het pro- grama te vermelden. De eerste (woens)dag is er de schoolzeskamp op het Pluimpotterrein en 's avonds een voor iedereen gezellig bingospel. Don derdag kunnen alle bejaarden van Tho len en Sint Philipsland samen zijn in de middaguren met leuke voordrachtjes, wat muziek en nog wat verrassingen, 's Avonds een talentenjacht uit de streek. Dat betekent dat iedereen op gebied van de amateuristische voordracht of mu ziek, of zelfs pantomime of cabaret mag "showen." De vrijdag blijft ook nu voornamelijk voor het vee met de rundvee-, schapen en koudbloedpaardenkeuringen, maar ook wordt die middag een trekker-trek wedstrijd georganiseerd. Behalve de moderne trekker zullen er ook de antie ke tractoren van omstreeks 1950 zijn en zelfs de natuurlijke paardenkracht via koudbloedigen van Brooijmans. Het wordt dan zelfs een strijd tussen natuur en techniek. 's Avonds kan men zich dan ook nog ontspannen via de Familee met succes sen van Buddy Holly. De laatste dag een bijzondere variatie. De zeskamp-prolongatie voor alle ker nen op Tholen, een concours-hippique, een modeshow, een kinderprogramma met de clown Cray en de traditionele Op Bleijendaal werd al een trekker voorproefje gedemonstreerd door het vierspan Brooijmans. Het bekende land bouwblad "De Boerderij", waarvan ook deze foto is, wilde namelijk wel eens met eigen ogen wat natuurkrachten vermo gen. De Brooijmans-zoons demonstreren dat, terwijl ook de voorzifter van de commisie Thoolse Dagen, de heer M.C.J. Kosten vast bekijkt, wat 22 juni op het Pluimpotterrein te zien zal zijn. autorally. Een slot-feestavond in de grote tent met de prijsuitreiking van verloting en rally. Ondertussen zijn de loten al verkrijgbaar en kan men inlich tingen krijgen of zich opgeven voor deelname aan de trekker-trek wedstrijd bij het secretariaat: Pr. Beatrixstraat 5 - Tholen, tel. 01660-2805. Advertentie IM "Ten opzichte van andere sectoren als de textielindustrie en de scheepsbouw is het onredelijk dat driekwart van de EEG-gelden naar de landbouw gaat. We moeten de prijsspiraal doorbreken en de landbouwprijzen laten zakken. Dat is natuurlijk een enorme ingreep, die gevolgen heeft voor de kleine boeren; de EEG is in het voordeel van de grote bedrijven. Daarom moeten we naar een zeker minimuminkomen toe." Drs. E.W.H. Broekhuis uit Oost Souburg, PvdA-kandidaat voor de Europese verkie zingen zei dat dinsdagavond in zaal de Kroon te Tholen, waar meer pamfletten hingen dan er mensen (15) waren. De als openbare verkiezingsbijeenkomst bedoelde verga dering was namelijk niet tevoren aangekondigd. Voorzitter drs. E.C. Boissevain wees erop hoe drs. Broekhuis zijn politieke loopbaan in Tholen was begonnen als mede-oprichter van de PvdA-afdeling en als raadslid. "Je hebt nu je vleugels uitgeslagen en probeert Europees te doen", aldus de voorzitter, die de jonge Europeaan veel succes toewenste. Bei den stonden positief ten opzichte van de aanstaande verkiezingen op 7 juni om dat 'je Europa elke dag tegenkomt'. De parlementaire controle is echter achter gebleven en met een versterkte rechts treeks gekozen volksvertegenwoordi ging kan het nationalisme van de Euro pese ministerraad doorbroken worden. Dhr. Broekhuis signaleerde de ontevre denheid over de landbouwoverschotten, terwijl aan de andere kant de winsten van de boeren niet hoog genoeg zijn. Men zegt dan: we moeten de prijzen verbeteren, maar die moeten juist niet omhoog, maar naar beneden omdat je anders meer inflatie krijgt. Ondanks de hoge prijzen neemt het inkomen van de boer af. Hij gaat dan meer produceren, waardoor er een extra hoge zuivelberg e.d. komt, aldus dhr. Broekhuis. De PvdA-kandidaat noemde het een erg goedkope uitspraak van VVD-aanvoer der Berkhouwer, om geld beschikbaar te stellen voor het overbrengen van EEG- voedseloverschotten naar de ontwikke lingslanden. "Zo eenvoudig is dat niet. Wie gewend is om rijst te eten, kun je geen tarwe aanbieden". Drs. Broekhuis noemde de VVD-bij- eenkomst in Oud-Vossemeer, waar de Europese liberale lijsttrekker sprak, 'de POORTVLIET za. 2 juni: 15.30 uur Cebeco, oriëntatie- rit V.V.N. vr. 8 juni: De Wigchelaar, Midgetgolf SINT ANNALAND za. 16 juni: 20.00 uur Dorpshuis, dans avond OUDVOSSEMEER do. 31 mei: 19.30 uur N.H. ver. geb. S.G.P. B. Stolk, Europese verkiezingen BERGEN OP ZOOM Markiezenhof tot 5 juni: Tekeningen van Frans van Beers tot 11 juni: 100 jaar Kunst uit eigen bezit Scherpenisse: 20-23 juni Thoolse Dagen Stavenisse 9 juni dorpshuis 20 u dansavond. Roxy The Deer Hunter 12 j dagelijks 20 u, zo ma 16 20 u. Met hand en mond 18 j vr,za, zo 23.30 u. Peter en Elliot de draak a.l. za,zo, ma,wo 14 u. Luxor The Great Race a.l. dagelijks 20 u. Juliana a.l. do.vr.za 14.30 u, zo ma 16 u, di wo 14.30 u. De Herberg der vurige deernen 16 j vr,za,zo 23.30 u. De Vreselijke vuisten v.d. ijzeren aap 12 j zo+ ma 14 u. Scherpenisse za. 9 juni Holland Huis 20 u dansen voor paren m.m.v. The Frale's St. Annaland Streekmuseum di t/m za 15-17 u mer klappen en 1906. onnozelheid ten toon gespreid'. "Insi nuaties ten opzichte van EEG-commis- saris Vredeling waren niet fair. Hij doet bijzonder veel en komt met goede voor stellen om de werkloosheid onder vrou wen, de jeugd en buitenlandse werkne mers terug te dringen. Hij is er wel eens niet, maar niet om een borreltje te pak ken zoals gesuggereerd wordt, maar omdat hij dan keihard werkt aan z'n voorstellen. Dat de VVD met zulke din gen komt, toont het gebrek om zelf po sitieve punten van de eigen partij te noemen", zei dhr. Broekhuis. De PvdA-kandidaat vond het jammer, dat de EEG nog niet veel aan de werk gelegenheid heeft gedaan, ondanks de inzet van Vredeling. Het eerste overleg met de vakbonden is helaas mislukt, maar overheid en vakbeweging moeten samenwerken met het oog op de multi nationale bedrijven. Multinationals moeten een sociaal beleid voeren en voor hetzelfde werk, dezelfde beloning geven. Wanneer een multinational bij voorbeeld een bedrijf uit Nederland naar Ierland verplaatst, is dat daar wel nodig wegens de grotere werkeloosheid, maar dat mag hier geen verlies van ar beidsplaatsen geven. Gelijke beloning, ook van man en vrouw, staat in het EEG-verdrag en is daarom afdwing baar, zei dhr. Broekhuis. Hij noemde het een enorme problema tiek om de sociale verzekeringen, waar mee Nederland aan de top staat, gelijk te krijgen in Europa. "We proberen ons eigen stelsel te houden gezien de histo rische achtergrond van onderhandelin gen in het bedrijfsleven. We kunnen beter aanvullingen op de sociale verze keringen geven in landen waar dat nu slecht is", aldus Broekhuis op vragen van dhr. Joh. Snoep. Voorzitter Boissevain vulde aan, dat er op alle niveaus aan Europa gedaan drent te worden, zodat ook de vakbeweging in Europa hechter dient samen te werken zoals dat nu al door de landbouw ge beurt. Drs. Broekhuis hoopte dat die hechtere samenwerking er zou komen onder de nieuwe Europese vakbonds voorzitter W. Kok. Dhr. J. de Bres vond, dat men zich niet te optimistisch moest opstellen ten aanzien van de Europese solidariteit, want Nederland krijgt maar een kleine vertegenwoordiging in het Europees parlement (25 van de 410 waarvan mogelijk 8 PvdA-kandidaten). Gezien de recente verkiezingsoverwin ning van de Conservatieven in Engeland en het districtstelsel daar, zouden er wel eens weinig Engelse socialisten in het EEG-parlement kunnen komen. Drs. Broekhuis noemde de kwaliteit van de Nederlandse inbreng echter nu al bij zonder goed, ook al is het dan maar een kleine vertegenwoordiging. Hij prees Max v.d. Stoel die Europa als middel heeft gebruikt om voor een gezonde maatschappij te vechten, met name in Griekenland. Je moet er overal voor knokken, zowel gemeentelijk, provin ciaal, landelijk als ook op Europees ni veau, zei de PvdA-kandidaat. Als oud- EEG-ambtenaar wist voorzitter Boisse vain dat Nederland vaak het voorbeeld is voor anderen omdat het z'n zaakjes goed voor elkaar heeft. m Wat de enecgiepolitiek betrof, signa leerde Broekhuis de kritische instelling van de PvdA ten aanzien van kernener gie, wat op het laatste congres nog eens tot uitdrukking was gebracht. "Kerne nergie is een materie waar we bijzonder voorzichtig mee moeten zijn. Ik ben er niet zeker van, dat het op den duur geen problemen zal geven ondanks de veilig heidsvoorschriften en de plichtsbe trachting van de energiemaatschappij". Kernenergie mag niet toenemen, maar ik zou nu niet weten hoe we dat in het Europees Parlement moeten aanpak ken. Er is in elk geval sprake van een kentering, de bezinningsbeweging komt op gang- met name van links- en de meningsvorming gaat door. Kernener gie is het enige paard geweest waarop is gewed. Er is. te lang getreuzeld met de ontwikkeling van andere energiebron nen", aldus de PvdA-kandidaat. Dhr. H. Venekamp vond dat de kerne nergiecentrale in Borssele de eerste en ook voorlopig de laatste moet zijn als er geen oplossing is voor Je afvalprobie- matiek. Hij liet weten, da( de PZEM al in 1978_ een contract gdklolen heeft met een Franse opwerkingsfabriek, voordat de maatschappelijke discussie over ker nenergie in ons land is geweest. Een ge volg van het contract is wel, dal er afval naar Nederland terugkomt, wat de goedkeuring van de Nederlandse rege ring behoeft. Om in het EEG-parlement iets aan de kernenergie te kunnen doen. dienen echter eerst de socialistische fracties op 1 lijn te zitten, wat nu lang niet het geval is, aldus Venekamp. Drs. Broekhuis erkende dat, maar vond dat niet maatgevend voor de gedachtenvor- ming. In Duitsland zijn er ook socialis ten die anti-kernenergie zijn en het stil leggen van Gorleben achtte hij een goed teken. Dhr. P. van Meel wees op de economische teruggang die na het af zweren van kernenergie kan ontstaan. Broekhuis onderkende de problemen, zowel financieel als voor de werkgele genheid. "We moeten toch proberen het beleid om te buigen, maar niet haaks. Als er eventueel een kerncentrale geslo ten wordt, moeten de gevolgen natio naal gedragen worden", zei de PvdA- kandidaat. Voorzitter Boissevain meende, datje het nationaal gedoe alleen kwijt raakt als het nu nog krakkemikkige Europa de mocratisch georganiseerd wordt met een rechtstreeks gekozen parlement. Drs. Broekhuis bracht nog onderwijs en vorming ter sprake. Hij vond dat de op leidingen in Europa meer op elkaar af gestemd dienen te worden, terwijl de diploma's Europees erkend moeten worden. Van Damme: Grote boot niet gelijk aan hoog inkomen. Het liggeld voor de sportvissers-jachtha ven in Stavenisse wordt dertig gulden per m2 boxoppervlak, of men nu een grote of een kleine boot heeft. De PvdA-fractie was tegen omdat men liever een ver schillend tarief had: 27 gulden voor de kleine en 33 gulden per m2 voor de grote boten. PvdA-raadslid J. de Bres herhaalde dat reeds eerder naar voren gebracht stand punt. Hij vond dat het aantal goedkope ligplaatsen al minder was geworden door wijziging van het havenplan. VVD-fractievoorzittet M. van Damme meende dat het moeilijk is om relatie te leggen tussen de grootte van een boot of ,een auto en het inkomen. Kleine bootjes kunnen ook goed uitgerust zijn. Er zijn enorm veel bootjes van mensen die een tweede woning hebben. Grote boten kunnen na aankoop van een casco door zelfwerkzaamheid tot stand komen. Daarom hoeven bezitters van grote bo ten niet altijd mensen met hoge inko mens te zijn. Je moet geen drempel op werpen voor iemand die door besparin gen of extra inspanningen aan water sport doet. Ook de betalingsbalans wordt er positief door beïnvloed omdat zo iemand geen buitenlandse vakanties heeft. Het voorstel van de PvdA gaat echt iets te ver, aldus van Damme. CDA-raadslid W.L. Bijl bracht naar vo ren, dat ieder evenveel faciliteiten krijgt in de haven van Stavenisse, of je nu een grote of een kleine boot hebt. Bovendien maakt het PvdA-voorstel niet zoveel uit. Daarom wilde hij het voorstel van b en w volgen. Burgemeester E. Baerends zei zelf ook eerst voor een verschillend ta rief te zijn geweest, maar de berekenin gen vielen hem tegen. Het advies van de meerderheid van de Commissie Finan ciën gaf bij hem de doorslag. Van Dam me had uitgerekend dat een gemiddelde boot 685 gulden per jaar aan liggeld gaat betalen in de sportvissers-jachthaven van Stavenisse. De kleinste 432 en de grootste 1386 gulden. Het passanten ta rief van 11-18 gulden vond de VVD- fractievoorzitter nogal duur omdat het overal 5-10 gulden is. Hij achtte dat niet in het belang van de middenstand. De burgemeester kwam het tarief ook on waarschijnlijk hoog voor. Hij had er zelf al een vraagteken bijgezet voor nader onderzoek. In de Grevelingen-jaehtha- ven betalen passanten 5-10 gulden met gratis douchegebruik inbegrepen. Dhr. Baerends zegde toe. dat nog eens te zul len bekijken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 14