Mevr. de Waal via het lot in welzijnscommissie Tholen <D "We kunnen Flipland geen herindeling aandoen" BOUMAN POTTER Toen monumentezorg boos werd, viel er een stilte in de Smalstad Boerenboeldag goed voor 52 mille KveeTSKN De Schelde Concert Vrederust HEREN OPGELET!! SHIRTS 19,- JEANS 29,- Woensdag 23 mei 1979 35e jaargang no. 28 Kritiek op C.I.M.K. E. van Tuyn Oud-raadslid M.A.J. v.d. Linde kreeg evenveel stemmen Geen uitstel Niet politiek 'open haard kan snel geplaatst worden... als 'm koopt bij De Schelde! Lid\feneniging Goud-en Zilversmeden Vakbondsman Onder tafel Gedeputeerde P.G. van den Bosse: "We kunnen Sint-Philipsland nooit aandoen de bestuurlijke herindelingsnorm van minister Wiegel toe te passen. Het is een vrij unieke leefgemeenschap en een gemeente die bestuurlijk en administratief goed in elkaar getimmerd zit". Gedeputeerde P.G. van den Bosse zei ons dat donderdagavond in het gemeentehuis te St. Maartensdijk, nadat hij 's morgens en 's middags een aantal bedrijven op Tholen en St. Philipsland had bezocht. Behalve economische zaken behoort echter ook de bestuurlijke organisatie tot zijn takenpakket. Dhr. v.d. Bosse, die vorig jaar als nieuweling in het dagelijjcs bestuur van onze provincie kwam, kon zich ook daarvan eeri indruk vormen. In St. Philipsland sprak hij aan het begin van de bedrijfsexcursie eerst met het college van b en w. Volgens de gedeputeerde is de kwaliteit van bestuur en admi nistratie veel verbeterd dankzij de vakopleidingen aan de Zeeuwse bestuursschool! "Ook in kleine gemeenten, waar men er vroeger wat tegenop zag om iemand van de kleine bezetting een aantal uren te missen, geeft men het personeel nu meer kansen voor opleidingen. Ook St. Philipslandjis goed meege komen", aldus dhr. v.d. Bosse. WO NINGINR IC HTÏIMG Molenstraat Poortvliet 0p de band Verwonderd DEZE WEEK TIJDELIJKE AANBIEDING Tel. 01670-5045 BLAUWSTRAAT 62 STEENBERGEN Beetje weemoed bij laatste raadsvergadering in Tholen Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12,00 per halfjaar, per post 1 5,00, losse nummers 0,60 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G. Heijboer Een jaar geleden werden op Tholen zo'n 1000 konsumenten plus een paar hon derd detaillisten benaderd door ambte naren van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf uit Den Haag, een instelling van en voor het be drijfsleven in genoemde sektor, in standgehouden met een niet geringe overheidssteun. Het ging daarbij om een distributie planologisch onderzoek op Tholen en ongeveer in dezelfde tijd ook te Sint Philipsland. Maanden geleden al is het resultaat van dat onderzoek in Sint Philipsland in een rapport verschenen en aan bedrijfsleven daar en gemeente bestuur voorgelegd. De uitkomst van Tholen laat echter nog steeds op zich wachten. Al een en andermaal is op die vertraging door de plaatselijke overheid met irritatie geattendeerd. Afgelopen maandagavond kwam het allemaal wat uitvoeriger uit de doeken bij monde van de voorzitter van de kommissie be drijfsleven eiland Tholen, tegelijkertijd wethouder J. Versluijs. Hij verontschul digde zich als het ware tegenover zijn kommissieleden, dat er tussen de verga dering van deze 21 mei een tijd lag van een vorige vergadering die terugging tot 6 november 1978. Oorzaak was het uit blijven, het telkens opnieuw vertragen van het dpo rapport. De kommissie be drijfsleven zou immers de "kom" plan nen, die er liggen bespreken, indien daarin ook het dpo rapport kon worden betrokken. Dat bleek noodzakelijk om zich ook planologisch een oordeel te kunnen vormen over de ruimte dan wel de beperktheid van winkelvestigingen, c.q. uitbreidingen. De heer Versluijs wees er op, hoe de dpo gegevens in het vooruitzicht waren gesteld zo omstreeks eind vorig jaar. Het CIMK deed echter telkens weer beloften over verschijning daarvan zonder die na te komeii. Over dat gedurende maandenlang met een kluitje in het riet sturen door het CIMK is zowel bij de middenstandsfederatie als bij het gemeentebestuur grote ve rontwaardiging en tenslotte ook grote ergernis ontstaan. Het berokkent im mers schade aan een tijdige standpunt vorming, zo geen schade aan een verde re gemeentelijke ontwikkeling. Een aanvankelijke tolerantie van de mid denstandsfederatie mondde tenslotte uit in een heftige drang op het CIMK eindelijk eens beloften na te komen. In dat opzicht werd het CIMK vorige week door zowel middenstandsfederatie als gemeentebestuur opnieuw op het matje geroepen. Daarbij werd benadrukt, hoe een opdracht van 150.000,— door ge noemd instituut op de tocht is gezet. De jongste CIMK toezegging gaat dan ook gepaard met een van de middenstands federatie toegevoegd boetebeding in dien opgegeven data opnieuw worden overschreden. Dat wil niet zeggen, dat er openbaar veel voor september met de onderzoek-resultaten gewerkt kan wor den. Dus is men opnieuw enige maan den verder. We kunnen de verontwaardiging en er gernis van zowel middenstandsfederatie als gemeentebestuur delen. Temeer omdat we ons in zoverre ook verant woordelijk weten, dat via deze kolom men we'rd aangespoord mee te doen aan het onderzoek door zowel bedrijfsleven als konsument. Het respons mogelijk mede daardoor niet alleen de verwach ting van middenstandsfederatie en ge meentebestuur, maar zeker die van het CIMK verre overtrof. Dat betekent dat het een goed onderzoek werd, waarvan de uitkomsten door die grote medewer king als een goed beeld van het geheel kunnen worden aangemerkt. Het treft te meer op zo'n wijze als het ware door het CIMK in het zonnetje te worden gezet. Immers, behalve de medewerking van het gemeentebestuur met een bijdrage van dik 70 mille, subsidies ook van an dere provinciale- en eilandelijke instan ties, was daar het spontane gebaar van degenen, die men vooral voor zo'n on derzoek nodig had: konsument en de tailhandel. Nu wordt niet bij voorbaat beweerd, dat door die vertraging de rapportering geen waarde meer zou hebben, maar wel vragen we ons af, of een zo door de rijksoverheid gesubsi dieerde instantie maar kan "morsen" met een opdracht van deze reikwijdte. Het lijkt ons gewenst, dat de voorwaar den tot subsidieverstrekking voor der gelijke instituten zich dienen uit te brei den tot het nakomen van aangegane verplichtingen. Om toch te voorkomen, dat goed geld naar kwaad geld wordt gegooid. Ondertussen zal de gemeen schap wel benieuwd blijven naar het dpo resultaat. TANDARTS zal op donderdag 24 mei van half tien tot tien uur aanwezig zijn Hoogstraat 15, Tholen voor het verhelpen van accute pijnklach- ten. Andere tijden bellen 01646-2388. Advertentie IM Volop spanning was er maandagmiddag in de Thoolse gemeenteraad toen het lot moest beslissen wie het vierde niet-raadslid van de welzijnscommissie zou worden. Mevr. J. de Waal-de Vos (Hertenkamp, Tholen) kreeg namelijk evenveel stemmen als de tweede kandidaat op de voordracht van B. en W. de heer M.A.J. van der Linde (Hoogaarsstraat, Tholen). SGP en CDA steunden mevrouw De Waal, PvdA en VVD de heer v.d. Linde. Gezien de afwezigheid van wethouder L.J. Koopman staakten de stemmen bij 8-8. VVD-fractievoorzitter M. van Damme trok op uitnodiging van burgemeester E. Baerends het lot, dat mevrouw De Waal aanwees. De heer P. van Belzen (Burg. van Berchemstraat, Tholen), J.E.M. de Kerf (Tulpstraat, St. Maar tensdijk) en mevr. E.E.J. van Maanen-Michielsen (Molenstraat, Oud-Vossemeer) hadden elk zestien stemmen gekregen. De welzijnscommissie kwam in de aprilvergadering al uitvoerig ter sprake, maar ook toen staakten de stemmen, zij het al over de verordening, waardoor men aan de benoeming van de commis sie nog niet toekwam. PvdA en VVD wilden naast de vier raadsleden name lijk zes burgers in plaats van vier zoals B. en W. (op wethouder C.J. Moerland na) en de SGP en CDA fractie wilden. In de standpunten kwam maandagmiddag geen verandering, al deed Van Damme nog zulke hardnekkige pogingen om twee burgers meer in de welzijnscom missie te krijgen. De liberale welzijns- specialist A.J. Scherpenisse noemde het zelfs verstandig om het voorstel maar terug te nemen. Hij betreurde het, dat B. en W. deze zaak niet in de commissie bestuurlijke aangelegenheden (de vier fractievoorzitters) wilden bespreken. "De patstelling zint ons niet zo", liet Van Damme nog weten. Wethouder J. Versluijs wilde van geen verder uitstel weten. "Vanmiddag moet er een beslissing komen. Alleen over het tijdstip wanneer de twee niet-raadsleden erbij moeten komen, bestaat,verschil van mening. Als de omvang van het welzijnswerk vergroot wordt, wordt de toevoeging van twee leden te overwe gen", aldus Versluijs. "Met nadruk wil ik zeggen dat het niet om de mensen gaat. De kandidaten zijn me allemaal even lief, maar we kunnen geen wijs worden uit de kandidaten. B. en W. stellen disciplines tegenover el kaar die niet te vergelijken zijn. Deze commissie zal zo te vlug politiek wor den. Er zitten eenvoudige briefjes bij het voorstel en geen overzicht uit welke in teressesfeer de kandidaten komen: maatschappelijk werk, gezinsverzor ging, jeugdwerk of de sport", zei Van Damme. Wethouder Versluijs benadrukte, dat de leden indien mogelijk - afkomstig moe ten zijn uit verschillende werkvormen (disciplines) zonder dat zij deze verte genwoordigen. "Ik deel pertinent niet de mening dat het een dubbel politieke club wordt. Er is geen enkel motief om dat uit de voordracht op te maken", zei Versluijs. Hij liet nog weten, niet te schromen om de welzijnscommissie met twee leden uit te breiden als er eerder tekortkomingen zijn. De burgemeester vulde nog aan, dat B. en W. duidelijk niet-politiek geprofileerde personen naar voren hadden gebracht, hoewel er daarvan twee kandidaten waren. Bij De Schelde vindt u niet alleen de grootst mogelijke keuze in open haarden (dat is voor De Schelde vanzelf sprekend). De Schelde levert u ook prompt uit vdorraad. Dat moet u beslist niet onderschattenVoor de prijs hoeft u bij De Schelde niet weg te blijven! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Advertentie IM Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670 -33 85 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service 1 Van Damme zorgde nog voor twijfel toen hij voorstelde nu alvast zes leden te benoemen en twee daarvan pas later in functie te laten komen als het welzijns werk dat nodig zou maken. B. en W. voelden daar niets voor. De indiener van het amendement om zes in plaats van vier leden te benoemen, PvdA-raadslid J. de Bres, legde zich bij de situatie neer. "Met opschorting van dit voorstel is he lemaal niemand gediend. Uitstel is niet verantwoord", zei De Bres. Bij de stem ming over zijn amendement bleef het 8-8, waarna de door B. en W. voorges telde verordening met algemene stem men werd aangenomen. De benoeming van de commissieleden ging ook niet van een leien dakje. De vier raadsleden en hun plaatsvervangers leverden geen problemen op SGP M. Dijke (C.A. Rijnberg), PvdA mevrouw N.M.J. Boissevain-van Riet (L. Kloet) CDA W.C. van Kempen (W.L. Bijl) VVD A.J. Scherpenisse (J.L. van Gor- sel). De vier niet-raadsleden daarente gen wel. De PvdA-fractie was erg te leurgesteld omdat er geen vertegen woordiger van de Federatie Nederland se Vakbeweging (FNV) als eerste op de voordracht was geplaatst. "De vakbond heeft zich al in het welzijnswerk verdiept en heeft zelfs een speciale nota samen gesteld. De FNV werkt ten behoeve van zwakke groeperingen, dus is het belang rijk dat er een vertegenwoordiger in de welzijnscommissie is. Het is geen vak beweging oude stijl, maar een organisa tie die zich op het gebied van het maat schappelijk welzijn beweegt. Ze willen heel positief meedoen aan het welzijns werk. De FNV is bovendien represen tant van een groot deel van de bevol king. De gedachte van eenzijdigheid gaat niet op. De vakbeweging is finan cieel onafhankelijk van overheidssubsi dies, dus kan het een vrijere positie in nemen. Ik wil een beroep doen op de raad om de vakbondsvertegenwoordiger M.A.J. v.d. Linde te benoemen. Met treurnis hebben we hem uit de gemeen teraad uitgeluid, dus moeten we het ze ker niet laten als we hem terug kunnen krijgen via deze welzijnscommissie", zei De Bres. Van Damme was het met hem eens: "Als oud-raadslid kennen we v.d. Linde en hij is een heel goede kandidaat met interesse in de plaatselijke Hij heeft bovendien goede relaties met de vakbe weging en dat is een pluspunt. Ook de middenstand, landbouwschap en het overleg orgaan industrie hadden echter met kandidaten kunnen komen", aldus de VVD-fractievoorzitter. De burgemeester noemde de afweging erg moeilijk, maar hijLwilde van de vier niet-raadsleden in de welzijnscommissie geen tweede politieke groep maken. De Bres sprak er ook zijn grote teleur stelling over uit, dat de heer J. Verkerke uit Scherpenisse zich als kandidaat te rugtrok. Deze voorzitter van de jeugd vereniging Scarpenesse stond als tweede op de voordracht na de heer J.E.M. de Kerf. B. en W. hadden de heer G.T. van Maanen uit St. Maartensdijk als plaats vervanger van de heer Verkerke aange wezen. De Bres zei bijzonder gelukkig te zijn geweest met de kandidatuur van de jeugdige Verkerke. "Het is een actieve- ling, hoe men ook over z'n activiteiten mag denken. De jeugd die capabel is, wordt echter genoodzaakt elders een werkkring te zoeken, zodat we die moe ten missen", zei het PvdA-raadslid. Ook Van Damme noemde het bijzonder jammer dat een enthousiaste kandidaat als Verkerke terugtrad. "Ik heb ook een pittige brief gezien van een mevrouw Akkermans uit St. Annaland. Zulke mensen moeten we juist hebben in de welzijnscommissie. Er zijn een aantal goecje kandidaten onder tafel gekomen door de procedure. De namen hadden we eerst in de (besloten) commissie B A. (bestuurlijke aangelegenheden de vier fractievoorzitters) moeten bespre ken", zei de liberale voorman. Wethou der Moerland liet weten, niet volledig achter de voordracht van B. en W. te staan, waaruit hij de consequenties zou trekken. Dat bleek bij de vierde voor dracht: a. mevrouw De Waal en b. de heer v.d. Linde - widen kregen acht stemmen, ook bij dev tweede stemming, waarna het lot beliste. Mevrouw De Waal zei ons maandagavond desge vraagd. dat ze zich als burgeres kandi daat had gesteld voor de welzijnscom missie wegens haar sociale belangstel ling voor de gemeente Tholen. Ze is geen kandidaat van een vereniging of groep. De heer van Belzen (leraar chr. Mavo Tholen), de heer De Kerf (leraar LTS St. Maartensdijk en bestuurslid welzijnsor- gaan) en mevrouw Van Maanen (bes tuurslid peuterspeelzaal Oud-Vosse meer) kregen bij de eerste ^temming alle zestien stemmen. De welzijnscommissie gaat nu een in ventarisatie maken, een voorontwerp plan en een concept-programma van welzijnsactiviteiten. De commissie kan ook gevraagd of uit eigen beweging ad viezen uitbrengen aan B. en W. Advertentie IM Advertentie IM In de Thoolse gemeenteraad werd maandagmiddag duidelijk, dat de rijks dienst voor monumentenzorg niet mals is. "Er is even een stormpje geweest", zei burgemeester E. Baerends. Monumen tenzorg was ontstemd over het feit dat de gemeente de oude klokken in het carillon van St. Maartensdijk had verwijderd on danks een kroonprocedure. "Er doen zich merkwaardige geruchten voor over het carillon" zei raadslid J. de Bres, die constateerde, dat er over de Smalstad een stilte is gevallen door het weghalen van de klokken. Ook zijn dorpsgenoot M. van Damme wist dat het ergens niet pluis moest zijn. De wa gen met nieuwe klokken zou bij de toren gestaan hebben en toen weer terug ge gaan zijn. Volgens de historie zegt men De boerenboeldag die donderdag op het veilingterrein in St. Annaland werd ge houden. is een succes geworden met een totale opbrengst van zo'n 52.000 gulden. ZLM-voorzitter M.Ph. vstn der Weele is tevreden over dit evenement, want alles is verkocht. Er zijn alleen wat ploegen en een tractor door de eigenaren ingehou den omdat daarvoor te weinig werd ge boden. Toen notaris mr. W. Loof uit Tholen donderdagmorgen om tien uur de Boel dag opende, was er net een flinke re genbui gevallen. Om die reden was de verkoping van het voorterrein verplaatst naar de zijkant van de veiling, waar de hondefden belangstellenden onder de luifel droog stonden. Naarmate de dag vorderde, klaarde het echter belangrijk Bode C.A. Weijler probeert de 319 koopjes aan de man te brengen op de Boerenboeldag op het veilingterrein in St. Annaland. op- Er gingen schrepels weg voor 1 gulden, jute zakken voor 4 en 5 gulden en een tractor voor 6500 gulden. "Op zo'n dag maak je gekke dingen mee", zegt dhr. v.d. Weele. "Oude materialen, bijna an tiek, waarvan je heel wat verwacht, brengen soms heel weinig op, terwijl men voor een stuk oud roest nog 25 a 30 gulden geeft", aldus de ZLM-voorzitter, die heel wat dagen besteedde aan deze koopdag. Animo was er echter genoeg en niet al leen kijkers, maar ook kopers van Tho len, St. Philipsland, overig Zeeland, Brabant en Zuid-Holland. Dhr. de Geus uit Greup bij Oud Beijerland nam de helft van de totale opbrengst voor zijn rekening. Hij had een prima Boeldag gehad, zodat er wel een etentje met or ganisator v.d. Weele en bode Weijler in de Lagune op kon overschieten. De 319 kopen gingen tegen contant geld van de hand met 11% notariskosten boven de koopprijs. De ZLM had voor de grote artikelen vijf gulden inzetgeld laten be talen, voor de kleine 2,50. Dit om de onkosten te kunnen dekken en mis schien schiet er nog wat over. De con sumptietent van dhr. H. Rijnberg ont brak evenmin. Rond kwart voor vier was de koopdag ten einde, maar tegen half zeven verlieten de laatste Boeldag-be zoekers pas het veilingterrein. in Yerseke dat de Smerdiekenaars klok- kedievenzijn. Wat was hier aan de hand?, -wilde van Damme weten. Raadslid M. Dijke zei niet in sprookjes te geloven, maar ook hij verlangde toch wel een verklaring van de burgemeester Dhr. Baerends liet weten, op een maan dagmorgen door een vertegenwoordiger van het kabinet van de Commissaris der Koningin opgebeld te zijn, dat de klok ken van het carillon St. Maartensdijk tegen de wens van monumentenzorg in, waren weggehaald. Binnen twee dagen zouden de klokken weer in de kerktoren moeten hangen. De directeur van de Rijksdienst voor Monumentenzorg be vestigde dat nog eens tegenover de bur gemeester. waarbij de directeur liet we ten dat er twee mensen meeluisterden, terwijl het gesprek bovendien op de band werd opgenomen. Monumenten zorg nam het erg hoog op. Burgemeester Baerends wist gezien z'n kort verblijf op Tholen niet veel van de carillonzaak af en liet zich eerst op de hoogte stellen. De gemeenteraad had besloten de valse klokken in het Smer- diekse carillon te vervangen door nieu we. waarbij de oude klokken dan als versiering in het gemeentehuis zouden kunnen worden opgehangen. Monu mentenzorg wilde de historische klok ken in de toren laten, vals of niet. De gemeenteraad stemde daar tenslotte mee in door de oude klokken 'voor spek en bonen' in de toren te laten hangen, maar voor het carillon nieuwe klokken te kopen. De raad stelde een kroonber- oep in tegen de wens van monumenten zorg, maar de weg terug was geplaveid. Er zaten van ons geen kwade bedoelin gen achter, zo liet de burgemeester we ten. Hij had zich erover verwonderd dat monumentenzorg zich zo had opge wonden en de zaak via de Commissaris der Koningin had gespeeld. Alle raads besluiten jn nu aan Monumentenzorg gestuurd, zodat er een stuk wantrouwen weggewerkt kan worden. De burge meester wilde wel aannemen, dat de Rijksdienst bewogen was door een stuk je historie, maar hij hoopte toch dat het rustiger zou worden rond deze zaak. Het werk (het ophangen van nieuwe klok ken) was in elk geval stilgelegd. Ook de S.G.P. houdt nog een bijeen komst met het oog op de Europese ver kiezingen op donderdag 7 juni. In het N.ll. verenigi.gsgebouw aan de Ring te Oud-Vossemeer spreekt donderdag avond 31 mei om half acht dhr. B. Stolk over Europa op uitnodiging van de SGP-studievereniging Calvijn. C.I.M.K. stelt teleur. 0 Sint Philipsland kan bestuurlijk goed mee 0 Gedeputeerde van den Bossche bezocht Thoolse industrieën 0 Via het lot een vrouw in welzijns commissie 0 Thoolse raad nam afscheid van Thools stadhuis 0 De Smalstad stil door monumen tenzorg. 0 Ombudsman....maakt er wat van. 0 Thoolse Watersportvereniging van start. 0 Zaterdag ruiters in Scherpenisse 0 Donderdag Eendrachtcup in Tho len 0 SPS ontsnapte aan degradatie 0 GS GESLAAGD? ZO LANG ER STUDIE IS, IS ER VOORUIT GANG. 1 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. Advertentie IM Het stafmuziekcorps van het Leger des Heils zal zaterdagavond a.s. om half acht een concert geven in de gehoorzaal de Sprenge van het psychiatrisch zie kenhuis Vrederust. Belangstellenden zijn van harte welkom. De Thoolse gemeenteraad heeft maandagmiddag voor het laatst in het stadhuis in Thofcn verga derd nu 1 juni het uitgebreide gemeentehuis in St. Maartensdijk geopend wordt. "We hebben hier vanmiddag een bijzondere vergadering gehad", concludeerde burgemeester E. Baerends. "Vermoedelijk was dit de laatste raadsvergadering in Tholen. Morgen of overmorgen gaan de stoelen per vrachtwagen naar St. Maartensdijk. Ik ben nog te kort in Tholen om met een stukje weemoed te spreken, maar toch realiseer ik me wel. dat Tholen door de eeuwen heen een bepaalde plaats heeft ingenomen. Nu ziet Tholen een heel belang rijk element van zich gaan. Ik hoop dat er ook in het nieuwe gebouw constructief vergaderd kan worden. Het feit dat het evenals hier in St. Maartensdijk een historische raadszaal betreft, zal daaraan meewerken. Dit stadhuis zal een zinvolle functie blijven hebben in het gemeente lijk gebeuren. We verlaten dit gebouw toch met een beetje wee moed omdat hier heel wat be sluiten ten dienste van de ge meente Tholen zijn gevallen. Ik hoop dat we in de nieuwe raads zaal in dezelfde goede verhou ding kunnen beraadslagen", al dus burgemeester Baerends. »v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1